Matsoeoka De aankomst van te Berlijn Nieuwe de De de zware voor nieuwe van slagen Britsche koopvaardij president Nederlandsche Bank No. 17836. Donderdag 27 Maart. 1941. VERDUISTEREN van 8.04 uur n.m. tot 7.26 uur v.m. 1 ft A 1 Geestdriftige ontvangst Rede bij de ambts aanvaarding Dr. CONTI OVER DEN GEZONDHEIDSTOESTAND IN DUITSCHLAND I Verscheidene schepen zwaar beschadigd of tot zinken gebracht distri- voor Een uitstekende organisatie u. IN van 1940 12.000 KINDEREN MEER DAN IN 1939 s V 5 5 s f xz s 5 s 5 i 5 Maan: 27 Maart onder 7.52 uur nam. 28 Maart op 7.44 v.m. onder 8.55 uur nam. Het eerste Fransche schip onder vlootescorte vertrokken Nachtdienst dokters: Ziekenvervoer by nacht: No. 773503 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 aan het Boodschap van Matsoeoka Duitsche volk De aanvallen op Engeland Uitreiking van melkkaarten en cacaokaarten Verklaringen van Matsoeoka Rjksarbeidsleider Hierl bij den Rijksconimissaris in den Haag Telegrafisch overgebrachte foto van de aankomst van den Japanschen minister van buitenlandsche zaken Matsoeoka in Berlijn. Naast den Japanschen minister Rijksminister von Ribbentrop (Holland) Voorbereidingen butie van melk en cacao Aantal vernietigde schepen geringe tonnage sterk gestegen 11AAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: zich [Zie verder 3e blad, PW- IJ welke dat de 5 5 V V V V V V 5 V» 5 V 3 Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad 4.20, zonder Modeblad 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drvkwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren topnn de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct„ fr. p. post 10 ct oogenblik de stabiliteit van ons betaal middel als het financieele evangelie had den verkondigd, verheugden zich nu plot seling over de z.g. welgeslaagde devalua tie. Ik heb deze enkele voorbeelden hier willen aanhalen, om de toenemende ver warring te kenschetsen, die in de met miL lioenen werkloozen bezwaarde kapitalis tische democratieën heerschte. Naar Fransche bladen uit Madrid mel den, aldus het D.N.B., bevindt zich thans een Fransche vrachtboot met een lading cacao, koffie, tabak en bananen op weg naar Casablanca. Het schip zou geëscor teerd worden door eenheden van de Fran sche marine, die opdracht hebben zich met wapengeweld te verzetten tegen be slag op het schip door de Lngelschen. Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.; No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Japansche diplomatenconferentie te Berlijn De Japansche ambassadeur te Anka ra en de Japansche zaakgelastigde te Sofia, begeven zich in de eerstvolgende dagen naar Berlijn, om daar minister Matsoeoka te ontmoeten. Naar verluidt, Naar wij vernemen, zullen de distri- butiediensten in de verschillende ge meenten in de periode, aanvangende begin volgende week tot uiterlijk 13 April overgaan tot de uitreiking van melkkaarten en cacaokaarten ter voor bereiding van de distributie van deze artikelen. De fnelkkaart bestaat uit 40 bonnen, genummerd 11 tot en met 50, terwijl de cacaokaart 4 bonnen bevat, met als opschrift „een rantsoen 1ste periode” enzoovoorts. Wat de aantallen der uit te reiken kaarten betreft, kan het volgende wor den medegedeeld: Zij, die op 1 April 1941 den leeftijd van 14 jaar of ouder bereikt hebben, ontvangen uitsluitend een melkkaart. Zij, die op 1 April den leeftijd van 4 jaar hebben bereikt, doch nog niet 1*4 jaar oud zijn, ontvangen twee melk kaarten en een cacaokaart. Voor kinderen beneden 4 jaar worden 4 melkkaarten en een cacaokaart uit gereikt. Omtrent den datum van inwerking treding van de distributie van deze ar tikelen of over de te verstrekken hoe veelheden kunnen in dit stadium nog geen mededeelingen worden gedaan. Britsche scheepvaart meer en meer naar kleine havens Het D.N.B. merkt naar aanleiding van deze aanvallen op de Britsche koopvaar dijvloot nog op, dat het opmerkelijk is, dat in den laatsten tijd in het zeegebied rondom Engeland het aantal tot zinken gebrachte kleine schepen varieerende van 1000 tot 3000 ton aanzienlijk is ge stegen. De oorzaak hiervan ligt in de reeds van Engelsche zijde gepubliceerde maatregelen om tengevolge van de aan zienlijke vernielingen in de groote Brit sche havens de aanvoeren naar Engeland meer en meer naar de kleine havens te dirigeeren. Deze kleine havens kunnen echter slechts door kleine schepen met geringen diepgang worden aangedaan. In dit verband krijgt het verhoogde aantal tot zinken gebrachte kleine schepen een heel bijzondere beteekenis. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen. Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 zullen de diplomatieke vertegenwoordi gers ook uit andere hoofdsteden in Europa aan deze bespreking in Berlijn deelnemen. Tot hen behoort de Japan sche zaakgelastigde te Vichy, Harada. De „Diplo” over het Japansche bezoek. In den Japanschen minister van buiten landsche zaken, Matsoeoka, zoo schrijft de Deutsche Diplomatisch-politische Korres- pondenz”. begroet het Duitsche volk den vertegenwoordiger van de groote natie, die bezield door idealen van gelijke richting in het Groot-Oost-Aziatisch gebied de rechtvaardige, gezonde reorganisatie met kracht ter hand heeft genomen. Het be groet in minister Matsoeoka vooral ook den staatsman, die in vereeniging met prins Konoje heeft ingezien, dat een der gelijke opbouwarbeid niet geïsoleerd ten uitvoer gelegd kan worden, doch slechts in vastberaden samenwerken met mogend heden, die een dergelijk doel nastreven en niet slechts aan de eigen, maai^ aan alle naties een vrij, onafhankelijk bestaan in haar leefruimte wil waarborgen. De mogendheden der orde denken er niet aan hun strijd voor het nagestreefde doel ook slechts een oogenblik te staken. De dingen schrijden onweerstaanbaar voort. Ook de besprekingen van minister Mat soeoka met- de staatslieden van de as die nen ter voorbereiding en bevordering van deze geweldige taak De waarde van dit bezoek zal dus zoowel op persoonlijk als op zakelijk terrein liggen. De groote part ners, die op dit historisch keerpunt beslo ten zijn hun volken nieuwe wegen en nieuwe mogelijkheden te openen, zullen thans gelegenheid vinden door persoon lijke kennismaking tot een nog doeltreffen der werkmethode over te gaan, die hun veroorlooft de problemen ook van de stof felijke zijde rechtstreeks aan te pak ken en tot een oplossing te brengen. op het Joden Van 15 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. over een unieke ontvangst en wijzen erop, dat de geheele wereld de a.s. besprekin gen te Berlijn met de grootste aandacht volgt. De Japansche minister van buitenland- sche zaken, Matsoeoka, heeft de volgende boodschap tot het Duitsche volk gericht: „Nu het driemogendhedenverdrag een feit is geworden, zal de Japansche natie met u zijn in vreugde en leed. Zij gelooft onvoorwaardelijk aan de groote persoon lijkheid van den Führer en de uitnemende eigenschappen van het Duitsche volk. Zij zal niet bij u achterblijven in trouw, moed en vastberadenheid om de wereld op grond van een nieuwe orde op te richten. Wij moeten in de toekomst en niet in het ver leden leven. Laat ons voorwaarts en niet achterwaarts blikken. Het ideaal, dat het Japansche volk bovenal dierbaar is, wordt belichaamd in „Hakko Ichioe”, de harmo nische wereldgemeenschap met plaats voor alle volken ter verwezenlijking van hun wenschèn en vervulling van hun roeping een ideaal, dat aan het Japansche volk sinds onheuglijke tijden als erfdeel ver maakt is en waarop het fundament van het keizerrijk rust. Dit ideaal komt in de preambule van het driemogendhedenver drag duidelijk tot uitdrukking, ja het is in feite de grondslag van het pact. Ons volk vertrouwt er op, dat ook het Duitsche volk den geest en het doel van het drie- mogendhedenpact trouw blijft. Ik behoef hieraan nauwelijks toe te voegen, dat de harten van ons volk voor de Duitsche na tie kloppen in den gigantischen strijd, die thans wordt gevoerd. Het bidt, dat de kracht en de moed van de dappere Duit sche natie tot een spoedige zege van haar zaak moge leiden. Ik kom op uitnoodiging van de Duitsche en de Italiaansche regeering en hoop door mijn verblijf in de beide landen te leeren en daaruit voordeel te trekken, zoodat het mij vergund is nog meer bij te dragen tot de nauwere samenwerking tusschen de verbonden naties. De Britsche berichtendienst maakte gisteren melding van luchtaanvallen op Zuid- en Zuidwest-Engeland. Bij een aan val op een stad in het Westen des lands is eenige schade aangericht en zijn enkele verliezen te betreuren. Buitendien heb ben bommen schade aangericht aan in dustriegebouwen in twee steden in De keizerlijk-Japansche minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, is gisteravond om 6 uur met een spe- cialen trein voor een officieel bezoek in Berlijn aangekomen. Op het fees telijk versierde Anhalter station werd hij door den ryksminister van buiten landsche zaken, von Ribbentrop, har telijk begroet. De hierop volgende rit door de met talrijke vlaggen versierde straten der rijkshoofdstad vond plaats temidden van dichte rijen, gevormd door tien duizenden Berlijners, die den hoogen Japanschen gast een zeer hartelijke ontvangst bereidden. De Japansche minister van buitenland sche zaken, Matsoeoka, heeft in een inter view met een specialen verslaggever van de „Popolo di Roma” gedurende zijn reis van de Russische grens naar Berlijn o.m. het volgende verklaard Een nieuw oponthoud in Moskou tijdens mijn terugreis staat niet op het program. Dat wil echter niet zeggen, dat het niet toch zou kunnen geschieden. Op de vraag, of zijn reis ten doel heeft een versterking van het driemogendheden- pact tot stand te brengen en nieuwe pac ten of nieuwe protocollen te sluiten, ant woordde Matsoeoka, dat het driemogend- hedenpact het sterkste diplomatieke wapen is, dat ooit is geschapen en dat, zooals het geval is bij de meest volmaakte wapens, ook bij dit pact geen aanvullende proto collen e.d. passen Ik begeef mij naar Ber lijn, aldus Matsoeoka, en naar Rome, om de chefs te leeren kennen van de mogend heden, die strijden in onzen eigen veld slag, wier volken zich evenals het onze in de noodzakelijkheid bevinden hun toe komst te verzekeren, om hen persoonlijk te leeren kennen, want een blik en een woord, persoonlijk uitgewisseld, zijn meer waard dan honderd woorden. Ik heb ge lezen, dat de Amerikaansche dagbladen, op het oogenblik, dat ik uit Tokio vertrok, een bijzonder belang hebben willen hech ten aan mijn vertrek. Dat komt, omdat Japan eer. vredespolitiek voert, maar wan neer de Vereenigde Staten dit anders zou den uitleggen, zou Japan zelf niet anders kunnen handelen. Japan is een groote ge wapende mogendheid en is bereid zijn po litieke doelstellingen te verdedigen. Matsoeoka is zeer verheugd weer eens naar Italië te komen en Rome weer eens te zien, evenals Mussolini dien hij heeft leeren kennen in Februari 1933, toen hij een onderhoud had met den Duce, dat meer dan een uur duurde. Tijdens een bezoek, dat hij bij die gelegenheid bracht aan den zetel der fascistische partij werd hem het eere-insigne van de partij overhandigd. Ik heb het recht, aldus Matsoeoka, dit insigne te dragen, juist zooals gij, en ik kan ver klaren, dat ik een. oude fascist ben. Betreffende de redevoering van Roose velt, zei Matsoeoka: Ik heb niet geluisterd naar de rede van Roosevelt, want ik was op reis, toen de rede werd uitgesproken. Volgens hetgeen mijn Duitsche vrienden vertellen, zou hij het driemogendheden verdrag hebben gedefinieerd als „een ge niaal en diabolisch pact”. Stellig is het geniaal in dien zin, dat het den oorlog wil beperken en een nieuw tijdperk van vrede ter wereld wil vestigen. En stellig is het diabolisch, want wanneer Roosevelt wil deelnemen aan de vijandelijkheden, zou dit pact den huldigen oorlog tot een we reldoorlog maken. Maar wanrieer Roosevelt niet aan den oorlog wil gaan deelnemen, dan moet hij over het pact niet spreken als over een diabolisch pact. De positie van Japan blijft dus aange geven volgens de clausules van het drie- mogendhedenpact. Wat er ook moge ge beuren, Japan zal zijn bondgenootschaps- verbintenissen met de asmogendheden handhaven. P. K. Fritz (Stapf) Grootruimte-economie Niet de grootere of kleinere hoeveelheid van goud, doch de arbeid alleen is naar de vaste overtuiging van de leiders van het nieuwe Europa de grondslag voor de welvaart van een volk. Niet het bedelen op internationale markten voor het be houd van een afzet der nationale produc tie, maar de zelfverzorging der volkeren, tenminste voor zoover betreft de goederen, die voor het leven onontbeerlijk zijn, is het beginsel van het volkshuishoudelijke stelsel van dit nieuwe Europa. Niet de eco nomische verbinding met verafgelegen ge bieden, maar de solidaire samenwerking van nabuurvolken van hetzelfde ras, de z.g. Grootruimte-economie is het program ma van de wordende Europeesche herorde ning der volkshuishouding. Vier Grootruimten laten zich reeds thans onderkennen, n.l. Amerika, de snel groeiende JapanschAziatische Groot- ruimte, Rusland en de onder Duitsche lei ding voortgaande ordening van het Euro peesche vasteland. Na het afsluiten van de economische herordening van Europa komt Afrika aan de beurt, dat binnen de Europeesche ruimte-economie zal worden betrokken. Het Nederlandsche volk staat nu temidden van dit natuurverschijnsel. Het kan zich innerlijk van deelname aan het geweldig gebeuren onthouden, het kan echter ook in deze Europeesche herorde ning leidend deelnemen Doet het dit laat ste niet, dan wordt over de hoofden van ons volk heen de Europeesche opbouw onder leiding van anderen voltrokken. Zulk een houding is onzef echter onwaar dig. ft A A A ft A A A ft A A A A A A A A A A A ft A ft A A A ft A A Duitsche perscommentaren De „Berl. Börsenztg.” wijst er op, dat het bezoek van Matsoeoka plaats heeft in een tijd, dat het aanzien van Japan in het Verre Oosten even onaantastbaar is als zijn geweldige militaire kracht. De reor ganisatie voltrekt zich met de elementaire kracht en consequentheid van een natuur verschijnsel. Halifax, Churchill, en Roo sevelt ten spijt De „Lokal-Anz.” ziet in Matsoeoka’s be zoek een bewijs voor de beteekenis van het door een geweldige energie gesteunde pact, dat actueeler dan ooit is. In den Ja panschen minister ziet Duitschland den vertegenwoordiger van de Japansche deel neming aan den wereldstrijd om een vrede die de gezonde ontwikkeling der volken waarborgt en de gerechtigheid plaats biedt. medische taak, ook oog hebben voor zijn sociale taak tegenover het volk, net als de kunstenaar geen kunstwerk schept voor zichzelf, maar voor het volk. De toestand van de .volksgezondheid in Nederland is zeer goed, zooals spr had kunnen constateeren. In Duitschland is het veel moeilijker Tegen de kinder ziekten vooral wordt hard gevochten. Vooral van Engelsche zijde bemoeit men zich vaak met den gezondheidstoe stand in Duitschland en hangt er een ongunstig beeld van op, aan de hand van statistieken. Vooral de statistiek over de diphterie is daarbij in trek, omdat deze tot 1938 een stijgende lijn vertoont. De afneming na 1938 wordt natuurlijk genegeerd er. men beschouwt altijd alleen het ongunstige deel tot 1938 en vergeet er bij te zeggen, dat de lijn door de jaren heen altijd golvingen vertoont. Het spreekt vanzelf, dat in een kinderrijk volk veel kinderziekten voor Romen. Sinds 1933 is het aantal geboorten steeds toegenomen Zelfs in het oorlogs jaar 1940 werden nog 12.000 kinderen meer geboren dan in 1939. De arbeidskracht van het Duitsche volk is ook steeds gestegen en die kracht Kan slechts groeien op een goeden grond. Dank zij de geweldige ontwikkeling van de Duitsche technische industrie, die groote uitvindingen deed op het gebied der voedingsmiddelen (vitaminen enz.), is van den ellendigen toestand uit den oor log 1914—1918 nu niets te vinden. De oor log heeft op den gezondheidstoestand dan ook nagenoeg geen invloed gehad. De or ganisatie in het nieuwe Duitschland op het gebied der Volksgezondheid is uit stekend. Er zijn bijvoorbeeld 35.000 „Hilfstellen für Mutter und Kind” en 18.000 onder medische controle staande zuigelingen klinieken. De zuigelingensterfte is dan ook steeds minder geworden. Er zijn drie zuilen, waarop de volksge zondheid rust: le. de ambteljjke instan ties; 2e. de sociale verzekering en zieken verzorging, en 3e het werk van de partij op dit gebied (N.S. Frauenschaft, Ar beidsfront, Hitlerjugend en N.S. Volks- wonlfahrt). Nog altijd hoopt Engeland Duitschland te kunnen brengen in een toestand als in 1918. Deze hoop zal ijdel blijken te zijn. De 12.000 kinderen, die in 1940 meer zijn geboren dan in 1939, zijn de kinderen van het vertrouwen van het Duitsche volk in den Führer en in de toekomst. De aanwezigen dankten dr Conti met een levendig applaus voor zijn zeer be langwekkende voordracht. wachtschepen. De koopvaarder was op weg naar een Noordschotsche haven. De verkenningsvliegtuigen vielen den koop vaarder terstond aan met bommen van zwaar kaliber en brachten hem in zeer korten tijd tot zinken. De poging der beide wachtschepen om de vliegtuigen te beletten hun aanval uit te voeren mis lukte volkomen. Vierhonderd k.m. ten Westen van de Hebriden werd een Britsch koopvaardij schip van 3000 ton zoo zwaar door bom men getroffen, dat de vliegtuigbeman- ningen het zinken van het schip konden waarnemen. De leider van den Duitschen dienst der Volksgezondheid, dr. Conti, heeft gister middag voor een groot gehoor in het gebouw Kneuterdijk 20 een voordracht gehouden over den gezondheidstoestand in Duitschland. De bijeenkomst, welke onder leiding stond van Obermedizinalrat dr. Reuter, werd o.m. bijgewoond door den Rijks- commisaris, Rijksminister dr. Seyss Inquart, de commissarissen-generaal Reichsamtsleiter Schmidt en minister dr. Fischböck. leden van den Staf van den Rijkscommissaris, vertegenwoordigers van de Duitsche Weermacht en de N.S.D.A.P., Nederlandsche autoriteiten op het gebied der Volksgezondheid, leden van het Medische front der N.S.B., en van vereenigingen op het gebied der gezond heidszorg. Alle hoogleeraren waren tevens uitge- noodigd, terwijl ook aanwezig was dr. Verwey, secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken Na een welkomstwoord van dr. Reuter, waarin hij den nadruk legde op het be lang van het bezoek van dr. Conti aan ons land en de sinds eeuwen bestaande gedachtenwisseling tusschen Duitschland en Nederland op wetenschappelijk (en vooral medisch) gebied, kreeg dr. Conti het woord. Hij begon met te wijzen op den ver- schrikkelijken gezondheidstoestand van het Duitsche volk in de jaren na 1918. De hongerblokkade had ontzettende gevolgen en ook het geestelijk verval was groot Menigmaal had spr. toen de gedachte gehad, dat het met het Duitsche volk zou gaan, als met zoo veel groote cultuur volkeren in de oudheid, dat het totaal in verval zou geraken. Toch heeft het dit verval weten te overwinnen en het is de Führer geweest, die ons het zelfvertrouwen weer heeft teruggegeven en wetten in het leven riep ter verbetering van den gezondheidstoe stand De bewuste kinderbeperking, toen heerschte, had tot gevolg, besten uit het volk de minste kinderen hadden en de slechtsten de meeste kin deren. Dit was natuurlijk een zeer onge zonde toestand. Dr. Conti sprak daarna over de eenheid van het Duitsche volk. Geen volk is zich meer bewust één groote familie te zijn dan het Duitsche Het is voor ons een zegen, dat men ons tot dit besef gebracht heeft. Deze eenheid wil ook zeggen: bloed- verbondenheid en bloedverbondenheid speelt een groote rol in de gezondheids zorg. Daarna wees spr. op het geweldig groote gevaar, dat de Joden vormden voor het Duitsche volk. De Joden, ook al hebben zij eeuwen in ons midden ge woond, zijn toch altijd volksvreemd ge bleven. Zij hebber) zelfs de Duitsche taal nooit goed leeren spreken. Spr. heeft het Joodsche gevaar van nabij leeren kennen. Toen hij in Berlijn als arts gevestigd was, waren er 50 a 60 pCt. Joodsche artsen.- Vooral ook de half-Joden zijn een groot gevaar geweest. Spr. beschouwt het Joodsche ras als minderwaardig, omdat het nooit tot een eenheid is kunnen ko men en omdat het eeuwig, parasiteert op andere volkeren. Wij moeten ons volk als geheel beschermen tegen dit gevaar. De arts moet naast de gedachte aan zijn In de bocht van de Theems, vlak onder de Engelsche kust, heeft een licht ge vechtsvliegtuig een tankboot van om streeks 6000 brt. vernietigd. Het schip stond na een vermetel uitgevoerden scheeraanval. waarbij ook de boordwapens in actie kwamen, in lichter laaie. Aan de Britsche Zuidoostkust is boven dien een koopvaarder van 6000 brt. na bomtreffers met slagzij blijven liggen. Duitsche gewapende verreafstandsver- kenners hebben gistermiddag een koop vaarder ontdekt met een inhoud van 9000 brk, welke vergezeld was van 2 midden-Engeland, Mr. M. M. Rost van Tonningen, die be noemd is tot president van de Neder landsche Bank, heeft heden zijn nieuwe ambt aanvaard met het uitspreken van een rede, waaraan wij het volgende ont- l.eenen Ons volk staat in het midden van een der grootste omwentelingen, die de Euro peesche geschiedenis heeft gekend. De ge beurtenissen hebben velen zoo verrast, de oorlog heeft millioenen van onze volks- genooten zoo diep in hun zieleleven aan gegrepen, dat de innerlijke verscheurd heid gedurende de 8J maand, die sedert den lOen Mei voorbijgegaan zijn, nog verergerd is. Het leven gaat echter on verbiddelijk zijn gang. Dat het verleden nooit meer zal terugkeeren, is niet slechts een nationaal-socialistische opvatting ook in onze vertegenwoordigende licha men in de beide Kamers der Staten-Ge- neraal, in de Provinciale Staten en Ge meenteraden werd reeds voor den lOen Mei maar al te vaak de meening gehoord, dat de kapitalistische democratie dood was gebloed. Dezelfde meening is door wetenschappelijke schrijvers in de demo cratieën verkondigd. De ineenstorting van het Engelsche pond in September 1931 trof het door een misdadige pers en plichtvergeten leiding misleide Britsche volk totaal onvoorbereid. Met een onvergelijkelijke taaiheid had het Grootkapitaal van de Londensche City sedert het einde van den oorlog in 1918 naar de stabilisatie van de Europeesche betaalmiddelen gestreefd. Beginnend met de ineenstorting van het Pond in September 1931 poogt hetzelfde gezelschap de door hen zoo moeizaam gestabiliseerde betaalmiddelen met ge weld te doen ineenstorten. In September 1936 moest ook ons betaalmiddel het on derspit delven. De gulden werd gedeva lueerd. Dezelfde leiders, die tot op dat Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend Het luchtwapen heeft gisteren bij goed aanvalsweer de Britsche koopvaardij op nieuw zware slagen toegebracht. Volgens tot dusver ontvangen berichten is in to taal 31.500 brt. vijandelijke scheeps- ruimte vernietigd en 6000 brt. zwaar be schadigd. Op den Atlantischen Oceaan, vele hon derden kilometers ten Westen van de Shetlandeilanden, heeft een Duitsch ge vechtsvliegtuig met grooten acteiradius een bijzonder krachtig beveiligd convooi aangevallen en een vrachtboot met volle lading van omtrent 10.000 brt. door vol treffers tot zinken gebracht. In dezelfde omgeving zijn 2 andere vrachtbooten van 9000 brt. en 6500 brt. het slachtoffer geworden van de aan vallen. van andere gevechtsvliegtuigen met grooten actieradius. Nadat Matsoeoka in het kasteel Bel levue was aangekomen, stroomde de menschenmenigte naar den Wilhelmplatz voor de rijkskanselarij. waar zij den Führer hoopten te zullen zien. Spreek koren wisselden af met geroep als „Wij danken onzen Führer” en „Wij willen onzen Führer zien”. Plotseling trad toen de Führer op het balcon der rijkskan selarij om de geestdriftige menigte te begroeten, welke bij zijn verschijnen in onbeschrijflijk gejubel losbarstte, dat zich voortplantte tot in de zijstraten, waaruit steeds nieuwe menschenmassa's naar den Wilhelmplatz stroomden. De ontvangst Ter begroeting van den minister van buitenlandsche zaken van het verbonden Japan waren behalve den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribben trop, o.a. nog verschenen de chef van het opperbevel der weermacht, generaal- veldmaarschalk Keitel, de rijksministers dr Frick, dr. Göbbels, Lammers, graaf Schwerin von Krosigk, Ohnesorge, dr. Funk, dr. Todt, rijksorganisatieleider dr. Ley, rijksleider der S.S. Himmler, rijks- perschef dr. Dietrich, stafchef Lutze, rijksarbeidsleider Hierl, de ambassadeurs Ritter en Ott, onderstaatssecretaris Wör mann en de voorzitter van de Duitsche- Japansche vereeniging, admiraal Förster. Nadat de rijksminister van buiten landsche zaken, von Ribbentrop, den Ja panschen gast zeer hartelijk welkom had geheeten, stelde minister Matsoeoka hem de heeren van zijn gezelschap voor, t.w. den directeur van de afdeeling Europa en West-Azië van het ministerie van bui tenlandsche zaken, Sakamoto, den direc teur van de Zuid-Mandsjoerijsche spoor wegmaatschappij, Tosjikazoe Nakaisji, en den specialen correspondent van het Japansche persagentschap Domei, Oka- Bioer. Daarna stelde de rijksminister van bui tenlandsche zaken aan den Japanschen gast de te zijner begroeting aanwezige chefs der delegaties van de verbonden groote mogendheden en de bij haar aan gesloten staten, de leden van de rijks- regeering. rijksleiders, vooraanstaande persoonlijkheden van staat, partij en Weermacht, alsmede de afdeelingschefs van het ministerie van buitenlandsche taken voor. Daarop vergezelde rijks minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop den Japanschen minister van buitenlandsche zaken naar het voorplein Van het sta4ionagebo«rw. wam- hij onder net steeds weer opbruisende heilgeroep van de Berlijnsche bevolking tezamen' met den rijksminister van buitenlandsche taken langs het front van de opgestelde ëereformaties der weermacht en van de Partij schreed. In aansluiting hierop reden de beide ministers van buitenlandsche zaken tus schen ter weerszijde van den weg op gestelde formaties van de weermacht en Van de N.S.D.A.P. naar het kasteel Bel-, levue, dat de rijksregeerrng voor gasten ter beschikking heeft, waar minister Matsoeoka voor den duur van zijn op onthoud te Berlijn zal verblijven. Tijdens den rit door de met vlaggen Versierde straten van de rijkshoofdstad Werden den Japanschen gast door de “erlijnsche bevolking, die dicht opeenge drongen achter de formaties van de weer macht en de N.S.D.A .P op de aankomst Van Matsoeoka gewacht had. geestdrif tige ovaties gebracht. Bij het kasteel Bellevue werd de hooge Japansche gast damen den Führer door den chef van de Praesidialkanzlei van den Führer, staats minister dr. Meissner, begroet. De hartelijke ontvangst, die den Japan- “Chen minister van buitenlandsche zaken zijn aankomst gisteren te Berlijn ten deel is gevallen, heeft op de geheele Ja pansche openbare meening een diepen in- °ruk- gemaakt. De bladen te Tokio spreken Sn

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1