HAAGSCHE COURANT W erkloosheidsbestrijding Nederland Betalingen per Giro Wij verzoeken onzen abonné’s, die de abonnementsgelden voor het 2e kwartaal 1941 ad 3.15 (per post 3.95, met het Modeblad 4.20), per giro wenschen te betalen, zulks vóór 1 April a.s. te doen. HARRING in STADSNIEUWS RECHTZAKEN Vrijdag 28 Maart 1941. AKKERTJE nog veel te doen Er is Koortsig - VIERDE BLAD DUITSCHE LANDGERECHT Nederland stond reeds de bres op tal van van Uitvoering belangrijke werken HET AFSCHEID VAN Dr. H. E. VAN GELDER DE NIEUWE UNIFORM VAN DEN NEDERLANDSCHEN ARBEIDS DIENST OUDERAVOND VAN DUITSCHE SCHOLEN Met deze gemakkelijke wijze van betaling kunt ge u en ons tijd en moeite besparen. Mocht u aan dit verzoek willen vol- ioen, dan is het voor onze admini stratie wel zeer noodzakelijk, dat, oehalve naam, ook straat en huis- uxnmer op de „plaats, beschikbaar ■oor mededeelingen”, wordt ver- neld. Jij voorbaat danken wij u vriende lijk voor de door u te nemen moeite. ZEVENTIGSTE VERJAARDAG OUD- MINISTER AALBERSE Bij het afscheid van dr. H. E. van Gelder als directeur van het Gemeentemuseum. Van links naar rechtsjhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, dr, H. E. van Gelder en de waarnemend burgemeester van den Haag, prof. ir. G. L. van der JMk (Polygoon.) „DEUTSCHFEINDLICHE KUNDGEBUNG’’ W Gerechtshof begrip VERDUISTERING IN FAILLISSEMENT Rekening houdende met deze omstan- Het stellen. PHILIPS RADIO No. 17837 zijn herin- rurriaan Kok, Van zijn waardeering reeds tien jaar geleden blijken door de benoe- van dr. van Gelder tot eere-lid van ■i. de Nederlandsche regeering, die zich snland acht One giro-nummer is 12500. ONEERLIJKE DIENSTBODE BESTAL PENSIONGASTEN De 21-jarige dienstbode M. M. G. alhier, bekende in het afgeloopen jaar, toen zij in dienst was in een pension hier ter stede, daar ten nadeele van eenige pensiongasten een bedrag van ƒ35 aan geld, een gouden dameshorloge, een zilveren vulpotlood en nog eenige andere voorwerpen te hebben weggenomen met het oogmerk van weder rechtelijke toeëigening. De waarde van een en ander bedroeg ruim drie honderd gul den. Mr. Blok het O.M. waarnemend, wees erop, dat verdachte op zeer geraffineerde wijze is te werk gegaan in het plegen van deze diefstallen. Mede in verband met een zeer ongunstig rappórt eischtê spreker tegen haar een gevangenisstraf voor den tijd van vier maanden. Uitspraak 9 April. Polman, Het MUSEUM VOOR HET ONDERWIJS Morgenmiddag om half 3 wordt in het Museum voor het Onderwijs een rond gang onder geleide door de afdeeling Volkenkunde gehouden, met een inleiding aan de hand van verscheidene modellen over „Inlandsche woningen”. Zondag 30 Maart om half 3 is er een rondgang onder geleide door de afdee ling Prae-Historieinleiding met licht beelden over „Dieren uit den Ijstijd”. Woensdag 2 April om half 3 wordt een rondgang onder geleide gehouden door de afdeeling Visscheninleiding met licht beelden en een film over Noordzee- visschen. (Polygoon) De leden van den Nederlandschen Arbeidsdienst hebben dezer dagen een nieuwe uniform gekregen, waarvan de kleur bronsgroen is. Links de uniform van een aspirant- hopman, rechts van een werkmeester De 23-jarige vertegenwoordiger B. N. alhier heeft zich te verantwoorden gehad wegens verduistering van een bedrag van 19.50, dat hij voor zijn patroon bij een klant had geïnd, doch niet afgedragen en wegens oplichting ten nadeele van een rijwielreparateur hier ter stede gepleegd, bij wien hij zich uit naam van zijn werk gever had aangemeld om een rijwiel te huren. - Een opdracht van zijn patroon daartoe, bleek hem niet te zijn gegeven. Het hem verstrekte rijwiel had hij te gelde gemaakt en de opbrengst te eigen bate gebruikt. Verdachte, die toegaf de hem ten laste gelegde feiten te hebben gepleegd, hoorde, na getuigenverhoor, door het O.M., waar genomen door mr. Blok, mede in verband met vroegere veroordeelingen, een jaar ge vangenisstraf tegen zich eischen. Uitspraak 9 April. EEN RADIOZENDINRICHTING ZONDER VERGUNNING? Voor de strafkamer van het gerechts hof had zich in hooger beroep te ver antwoorden de jeugdige radio-amateur W B. alhier, die in eerste instantie door den politierechter is veroordeeld tot een geldboete wegens het gebruiken van een radio-zendinrichting, zonder vergunning daartoe te hebben. Op een middag werd de radiocontröledienst opgebeld door iemand in de Daguerrestraat met de boodschap, dat diens radio gestoord werd door een zender, welke zich noemde O N. 4 A. B. Er ging een opsporingsamb tenaar op af, die spoedig den schuldige te pakken had De verdediging van den verdachte was, dat hij wel proefzendingen deed, maar niet langs draadloozen weg. Hij had zijn zender geschakeld op de aardleiding van het lichtnet en zoo hoogfrequente ener gie op het lichtnet gedrukt. Zoo was het z.i. mogelijk, dat iemand bij hem in de buurt dezen zender gehoord had. De op sporingsambtenaar, als getuige gehoord, achtte, hetgeen verdachte vertélde, on- waarschijnEji;. Als deskundige werd nog gehoord een ingenieur der telegrafie, die het toestel onderzocht heeft. Inderdaad maifkeerden daaraan zendlampen. De advocaat-generaal, mr. vroeg bevestiging van het vonnis, hof zal uitspraak doen op 9 April. De bestrijding der werkloos heid in Duitschland feit, dat het nationaal-socialisti- sche Duitschland op den kortst mogelij- ken termijn aan alle volksgenooten ar beid en brood in voldoende mate wist te verschaffen, toont aan, dat het succes ih de eerste plaats door de bereidheid en de daad bepaald wordt. De benoodigde geldsommen hebben honderdvoudige ren te opgebracht. De Duitsche regeering deed het eenig juiste en mogelijke, toen zij met haar heele autoriteit allereerst daar voor zorgde, dat het leger van werkloo- zen van de straat verdween. Zoolang het nagestreefde en intusschen allang bereik te doel, namelijk de tewerkstelling op de vrije arbeidsmarkt, niet te verwezenlij ken was, moesten in de eerste plaats van de onproductieve werkloozenondersteu- ning de productieve werkloosheidsZorg in den vorm van werkverschaffing en der gelijke maatregelen der openbare werk verschaffing treden. Deze werden met nationaal-socialistische degelijkheid be raamd en doorgevoerd. De werkloosheid en de demo cratische regeeringsvorm Het is kenmerkend, dat juist de groo- te en rijke democratieën, ondanks de on gehoorde economische mogelijkheden, waarover zij de beschikking hadden, het werkloosheidsvraagstuk niet konden op lossen. De groote legers van werkloozen zijn juist karakteristiek voor den demo- cratischen regeeringsvorm. Terwijl het „arme” Duitschland bij het uitbreken van den oorlog het werkloosheidspro bleem al sedert jaren had opgelost en zelfs een groot gebrek aan arbeidskrach ten had, telde men in het, de goederen van deze wereld beheerende Engeland, dat de Duitsche maatregelen belachelijk maakte, op dat tijdstip ongeveer 1,3 mil- lioen werkloozen Ook Nederland heeft, met een paar honderdduizend werkloo zen, bewezen, dat het de kwaal der werk loosheid niet aan kon. President Jakob, hoofd van de afdee ling Sociale Zaken bij het Rijkscommis- sariaat, schrijft Een regeering, welke er genoegen mee neemt, dat een deel van de bevolking van haar land tot werkloosheid is ge doemd, en die niet haar volle energie in zet, verwaarloost op ergerlijke wijze haar plicht, te zorgen voor de welvaart en het geluk van het haar toevertrouwde volk. De onomstootelijke juistheid van deze stelling heeft het nationaalsocialistische Duitschland door zijn maatregelen na het overnemen van de macht op 30 Januari 1933 uitdrukkelijk bewezen. De erfenis van het joodsch-liberalistische regime, die toen ook in sociaal opzicht geliqui deerd moest worden, was verschrikkelijk. Meer dan 7 millioen volksgenooten, d.w.z. met vrouwen en kinderen bijna een derde van de natie, hadden te lijden on der den geesel der onvrijwillige werk loosheid. Dat de bestrijding en de ophef fing daarvan een van de voornaamste op gaven van elke regeering, welke zich van haar verantwoordelijkheid is bewust, zijn moet, heeft de Führer in de lange rij van jaren, welke aan het overnemen van de macht voorafgingen, bij herhaling ver kondigd. Daaruit sproot de onverbidde lijk bevolen „arbeidsslag” voort. De eer ste spadesteek en het „Fangetan” van Adolf Hitler bij de opening van het eer ste traject van den Rijksautomobielweg bij Frankfurt a. M. beteekenen een keer punt in de sociale politiek. daarmede het willen eeren. 1. _x c.'x - ”7“ - - - - dat beklaagde reeds in Juni begonnen is met het dragen van het insigne, wel degelijk een demonstratie tegen de be zettende overheid en vroeg verhooging van de boete tot 40 gulden. De rechter kon zich hiermede geheel vereenigen. aangezien het dragen van der gelijke speldjes en insignes feitelijk betee- kent een aandrang om trouw te blijven aan de Nederlandsche regeering, die zich nog steeds in oorlog met Duitschland acht en aan de koningin, die het noodig oor deelt herhaaldeliïk nog redevoeringen te houden, welke slechts onrust onder het Nederlandsche volk kunnen bréngen. Het dragen van zulke speldjes moet dan ook, als vallende onder het begrip „Deutsch- feindliche kundgebung” gestraft worden. De bezettende, overheid kan een derge lijke demonstratie niet toestaan en slechts met het oog op de jeugd van beklaagde wilde de rechter ditmaal nog met een geldboete volstaan. Beklaagde werd ver oordeeld tot een geldboete van 40 gulden en in de kosten van het geding. Zooals gemeld heeft gisteren prof. mr. P. J. M. Aalberse onder tal van blijken van belangstelling uit allerlei kringen zijn 70sten verjaardag gevierd. Des middags van 46 uur heeft de jarige receptie gehouden, welke druk be zocht was. Op deze receptie verschenen zeer vele bekende personen, o.w. oud-ministers, kamerleden, vertegenwoordigers van den Raad van State, van den Mijnraad en van diverse andere colleges. Behalve de gisteren reeds vermelde bloemstukken ontving prof. Aalberse nog bloemstukken van de R.K. fractie der Tweede Kamer en den Hoogen Raad van Arbeid. Voorts stond terecht een jeugdige win kelbediende uit den Haag, die op 31 Augustus als insigne een oranje-leeuwtje, zooals die vroeger op de mutsen van de Nederlandsche soldaten waren bevestigd, heeft gedragen. Beklaagde, aan wien daarvoor bij strafbevel een geldboete van 30 gulden was opgelegd, gaf dit feit toe, doch beriep er zich op, dat hij dit speldje reeds sinds Juni eiken dag heeft gedra gen en dat hij op 31 Augustus daarmede geenszins een demonstratie heeft bedoeld. Hij droeg het speldje omdat hij Neder lander is en als zoodanig daarmede het Nederlandsche leger heelt willen eeren. De Generalstaatsanwajt zag in het feit, Voor een groote verrassing heeft nog de 12-jarige Helga Bödeker gezorgd, met haar rolschaatsennummer. Met groeten Schwung draaide zij op de rolschaatsen allerhande ingewikkelde krullen. Groote lenigheid legde dit meisje aan den dag en haar optreden had zoo’n groot succes, dat zij haar nummer moest bisseeren. Als een Maxi Baier in den dop zij het dan ook op rolschaatsen zwierde zij over den parketvloer, tot groote verbazing van allen. Al met al was het een vroolijke en ge slaagde avond. De zaal was feestelijk versierd, terwijl het muziekcorps van de Ordnungspolizei voor muzikale opluiste ring zorgde. Burgemeester aanvaardt het borstbeeld De wnd. burgemeester, prof. v. d. Bilt, heeft daarna met enkele woorden het borstbeeld, dat dr. van Gelder aanbood, aanvaard. In de groote ontvangzaal van het mu seum kregen de honderden aanwezigen vervolgens gelegenheid persoonlijk van dr. van Gelder afscheid te nemen. Aan de opeenvolgende burgemeesters, onder wie ik mocht werken, dank ik* het, dat ik zoovele jaren een stad als den Haag heb mogen dienen en ik ben erken telijk. dat ik wat heb mogen teruggeven van hetgeen men mij schonk. Dat ik thans gelegenheid heb bij mijn afscheid als gastheer op te treden, stemt mij tot groote voldoening. Onder zes burgemeesters mocht Ik die nen en aan allen behoud ik de herinne ring van volle medewerking en grooten steun. Ik denk veel aan de uren, door gebracht ih de statige burgemeesters kamer van ons stadhuis. Ook de vele wethouders herdacht dr. van Gelder in warme woorden van dank. Meer in het bijzonder ging nering uit naar de heeren Ji Droogleever Fortuyn, Albarda en v. d. Meulen. Evenzoo tot de raadsleden richtte spr. woorden van erkentelijkheid. Voorts betrok hij daarin de directeuren van be drijven en diensten en de leidende figu ren der secretarie. Het Archief zal steeds een bijzondere plaats in sprekers leven blijven innemen. Zij die er werken, bleven zijn trouwe vrienden. En, aldus vervolgde dr. van Gelder, als deze misdadiger (daarbij doelend op zichzelf) terugkeert naar de plaats van zijn misdaad, zal men het merkwaardige feit beleven, dat hij daar met open armen wordt ontvangen. (Ge lach.) Uit het Museum zal ik niet voor goed verdwijnen, maar als ik er, in andere functie, terugkeer, zal het niet zijn als een bedilal of als een dwarskijker, maar als een stille werker. Dr. van Gelder bracht bijzonderen dank aan jhr. van Karnebeek en aan de kunst beschermers om daarna ongeveer aldus te besluiten: In dezen zwaren tijd moeten wij den geest, den waren Nederlandschen geest bewaren en de echte vaderlandsche goe deren beschermen, daarbij handelende naar de woorden van ons aloude volks lied: „Naar Godes kracht te leven als een goed instrument”. Ft UWrBURGH 41 4Hl.H/O/l WNMIMö] spf(r\usi[\ Aufs PirinTJ^1 Hoe de Duitsche jeugd turnt, zingt en danst De Duitsche Volksschule en -Ober- schule alhier hielden gisteren in de Die rentuinzaal onder groote belangstelling, onder het motto de Duitsche jeugd turnt, zingt en danst, een gemeenschap- pelijken ouderavond. Onder de ouders zagen wij ook den Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss Inquart. De turnleider, de heer Scheffer, sprak een openingswoord, waarin hij zeide, dat het een oud gebruik der school is. den ouders te laten zien, hoe het onderwijs plaats vindt en tot welke prestaties de jongens en meisjes in staat zijn. Het te geven onderricht in de lichamelijke op voeding heeft tot doel, de leerlingen op te kweeken tot nuttige leden van de ge meenschap. Waartoe een goede training in staat is, bewijzen onze soldaten, die zich met heldenmoed, energie en vasten wil, van hun taak kwijten. Door training van het lichaam wordt ook de geest ge schoold. Hierna werd met de afwerking van het rijk gevarieerde programma een aanvang gemaakt. Onder groot enthousiasme van het vooral jeugdige publiek, voerden de jongens allerhande gymnastische oefenin gen uit Men kreeg bewondering voor het uithoudingsvermogen van de knapen. En de meisjes, aangespoord door de uitste kende verrichtingen van de jongens, lie ten zich in de volgende nummers even min onbetuigd. En voor alles wat wij van de leerlingen aan de brug, op den bok, bij de verschillende spelen (welke er vooral toe bijdroegen, dat er spanning on der de belangstellenden kwam), de aller aardigste dansjes met de vroolijke daarbij gezongen liedjes, hebben mogen zien, ver dienen de verschillende leerkrachten, die de jongens en meisjes hebben opgeleid, een compliment. Het geheele programma werd in een vlot tempo afgewerkt en het werd een groot succes voor beide scholen. Leuk waren de dansjes der meisjes, zoo als „Das Karussell”, Mutter Witsch”, „Madel wasch dichen „Der Leier- mann kommt”. Op keurige wijze voerden de meisjes in haar alleraardigste jurken, de diverse, lang niet gemakkelijke, fi guren uit. Fraai was ook de slotdans „An der scnönen blauen Donau”. Oud en jong heeft genoten en het klaterend applaus, dat na elk nummer opklonk, deed duide lijk uitkomen, hoe het gebodene werd geapprecieerd. Arrondissements-rechtbank CLANDESTIEN VARKENS GESLACHT De 47-jarige varkenskoopman C. den E. en de 25-jarige chauffeur J. C. J. v. H., beiden uit Leidschendam, hebben zich te verantwoorden gehad wegens het clan destien slachten van varkens. Een land bouwer ter plaatse verklaarde als ge tuige, dat eerstgenoemde verdachte in den vroegen ochtend van 14 Februari j.l. bij hem heet water was komen halen en twee varkens naar getuige’s schuur had gebracht. Een 63-jarige arbeider uit Stompwijk deelde aan de rechtbank mede, dat verdachte v. H. bij hem een schuurtje had gehuurd voor 2 per week, waarbij hem gezegd was, dat hij, getuige, ner gens hinder van zou hebben. Getuige heeft gezien, dat daar in dat schuurtje varkens zijn geslacht, hij heeft er ook de geslachte dieren zien hangen. Beide verdachten zijn daar herhaaldelijk ge weest, ook toen het vleesch door de po litie ter plaatse in beslag werd genomen. Verdachten ontkenden ondanks de tegen hen gerezen, voor hen zeer bezwarende aanwijzingen, zich aan het hun ten laste gelegde te hebben schuldig gemaakt. Het O. M., waargenomen door mr. Zaayer, eischte tegen ieder van beide verdachten twee maanden gevangenis straf. Uitspraak 11 April. VERDUISTERING IN DIENSTBETREK KING EN OPLICHTING gegeven uit het hiervoor bestemde Werk- loosheidssubsidiefonds. Het hoogste aantal der in het geheele Nederlandsche Staats- gebied tot dusverre in de openbare werk verschaffing geplaatste werkloozen ligt tusschen de 50 en 60.000. Dit aantal bewijst, dat men ook in Nederland de groote voordeelen, zoowel van materieelen als van ideëelen aard, van deze werkloosheidszorg heeft erkend. Deze voordeelen zijn zoodanig, dat het de moeite waard is ze eens nader onder de loupe te nemen. Bekijken we eerst eens den materieelen kant, dan zal niemand kunnen ontkennen, dat de inschakeling der werkloozen, die, om slechts één voor beeld te noemen van de lange rij moge lijkheden, op het gebied van de land- bouwcultuur door opvoering van de voed selproductie blijvende waarden schepte, voor de volksgemeenschap van aanzienlijk grooter nut is, dan een gewone werkloo- zenondersteuning. Een onproductieve ondersteuning be- teekent nutteloos verspild volksvermogen. Onschatbaar zijn ook de voordeelen voor de volksgemeenschap, welke daarin bestaan, dat juist door werkverschaffing werkloozen, die door langdurige werk loosheid nog slechts betrekkelijk arbeids geschikt zijn, zoowel lichamelijk als gees telijk weer aan arbeid en prestatie ge wend raken en daardoor voor de vrije arbeidsmarkt weer volledig geschikt worden gemaakt. Discipline, zin voor het werk en ar- beidslust worden door langdurige werk loosheid ernstig in gevaar gebracht. Deze eigenschappen te behouden en op te voeren is een gebiedende plicht voor de volksgemeenschap Nog niet alles gedaan Wanneer men de zaken van dit stand punt uit ernstig overdenkt, en overlegt, dat in Nederland ongeacht de tot dus verre doorgevoerde maatregelen op eco nomisch gebied, welke zoo succesvol zijn, en hoewel rond 130.000 Nederlanders in het Duitsche Rijk te werk zijn gesteld nog steeds, wanneer men de onzichtbare werkloosheid hierbij rekent, de arbeids kracht van een groot aantal Nederlandsche menschen braak ligt, dan komt men tot de stellige conclusie, dat ten aanzien van de werkverschaffing nog niet alles is ge daan. Natuurlijk moet er rekening mee wor den gehouden, dat, naarmate de zomer nadert, het aantal werkloozen aanzienlijk zal verminderen. Desondanks is een sterke intensiveering en versterking der open bare werkverschaffing dringend noodza kelijk. Het is de taak, den arbeid weer in het middelpunt van het leven der Hollanders te plaatsen Nieuwe richtlijnen Na grondige voorbereidingen werden aan den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken uitvoeri ge richtlijnen verstrekt voor het terzijde stellen van ambtelijke en organisatorische hinderpalen, welke de noodzakelijke inten- siveering in den weg staan De nood zakelijke voorschriften en aanwijzingen zijn door de Nederlandsche autoriteiten voorbereid. Ten aanzien van de practische uitvoe ring kwamen in de eerste plaats twee vragen naar voren: le. zijn er voldoende arbeidsobjecten beschikbaar en 2e. zijn er voldoende arbeidskrachten beschikbaar en bestaat de mogelijkheid, de aanwezige arbeids krachten bij de arbeidsobjecten in te schakelen? BELEEDIGING VAN DE DUITSCHE WEERMACHT Voor het Duitsche Landgerecht stond weder terecht de 40-jange boekhou der G. J. G., werkzaam bij de Nederland sche meelcentrale, wiens zaak na de be handeling op 6 Maart was verdaagd. In de tweede helft van November van het vorig jaar heeft beklaagde in zijn les senaar een enveloppe gevonden, welke bij opening een gedicht bleek te bevatten, dat beleedigend was voor het Duitsche luchtwapen. Hierover verbaasd, liet hij het aan zijn collega’s zien en toen een hunner vroeg, het tijdelijk te mogen heb ben, heeft beklaagde daarin toegestemd. Toen hij het gedicht den volgenden ochtend terugkreeg, heeft hij het onmid dellijk verscheurd. digheid en mede met het oog op beklaag- de’s ziekte, welke geregeld medische be handeling vereischte, vroeg de General- staatsanwalt dr. Koblitz, slechts een ge vangenisstraf van vijf maanden. Rechter Joppich toonde zich in dit ge val nog iets milder en veroordeelde Be klaagde tot vier maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest sinds 25 November). De eerste vraag kan zonder meer be vestigd beantwoord worden. Projecten, welke terstond uitgevoerd kunnen worden, zijn in zoo groot aantal voorhanden, dat meer dan 100.000 arbeidskrachten voor den duur van een heel jaar te werk ge steld kunnen worden. Verder zijn andere projecten in voorbereiding, welke even eens talrijken personenvoor een jaar arbeid zullen verzekeren. De ontworpen werken bestaan in hoofd zaak uit ontginningen en het cultuurrijp maken van gronden, ontwateringen, be- bosschingen, aanleg en verbetering van landwegen, van dijken en kaden. Alle werken van het grootste nut en van blijvende beteekenis voor de volks gemeenschap! De werkloosheid in de groote steden Een nader onderzoek van de tweede vraag, doet in de eerste plaats vaststellen, dat in streken, waarin werkobjecten tot uitvoering komen, vaak slechts in gering aantal werkloozen ter beschikking zijn, terwijl in de centra van de werkloos heid of in de nabijheid daarvan, slechts in beperkte mate werkmogelijkheden aanwezig zijn. Dit geldt vooral voor de steden Amsterdam, Rotterdam en den Haag. Aangezien echter de bestrijding van de massa-werkloosheid in de groote steden in het bijzonder urgent is, worden stappen gedaan om speciale mogelijkhe den te scheppen voor de werkloozen in de groote steden. Met dit doel werd er naar gestreefd in deze steden of in haar omgeving, zooveel mogelijk werkobjecten ter beschikking te stellen. Het probleem der huisvesting Niettemin zal een aanzienlijk deel der werkloozen uit de groote steden hoofd zakelijk in verafgelegen streken te werk gesteld moeten worden, aangezien daar de groote werkobjecten tot uitvoering zul len komen. In deze gevallen zal een dagelijksch terugkeeren naar de woonplaats niet mogelijk zijn, zoodat voor huisvesting op de plaats van het werk gezorgd zal moe ten worden. Hiervoor komen arbeidskam pen en andere wijzen van huisvesting en inkwartiering in aanmerking. De totale voor de huisvesting ter be schikking staande kamp- en inkwartie- ringsruimte moet zooveel mogelijk gereed gehouden worden voor de werkloozen uit de groote steden. Het oprichten van barakken en derge- Hjke is slechts in beperkte mate mogelijk Er u derhalve voor gezorgd, dat de mo gelijkheden voor Inkwartiering worden uitgebreid. Deze methode is ook daarom aanbevelenswaardig, omdat men op het gebied der inkwartiering reeds gunstige ondervindingen heeft opgedaan Het groote, gemeenschappelijke doel in aanmerking genomen, moet verwacht wor den, dat de bevolking van de hiervoor m aanmerking komende streken, begrin voor deze maatregelen zal nemen, zoodat kan worden afgezien van dwangmaat regelen voor de inkwartiering. Het doel van alle hierboven naar voren «ebrachte maatregelen is, dat in de toe komst niemand meer werkloos behoeft te zqn, die nog in staat is te arbeiden voor zijn gezin en de gemeenschap De verordening van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche ge bied van 28 Februari 1941 betreffende verplichting tot het verrichten van dien sten en betreffende de betierkino tl’ aanzien van het veranderenvan betr^ king zal bovendien van arbeid nnwim en a-sociale elementen gelegenheid nuttig werkzaam te zijn. egenheid HULDE UIT KUNSTENAARSKRINGEN Bij het afscheid van dr. H. E. van Gelder, dat gistermiddag plaats vond in een plechtige bijeenkomst in het Ge meente Museum en waarover wij reeds uitvoerig berichtten, vóerden namens de kunstenaars achtereenvolgens nog het woord Willy Sluiter, voorzitter van Pul- chri Studio, en A. H. Wegerif, voorzitter van den Haagschen Kunstkring. Willy Sluiter herdacht in weinige, maar gevoelige bewoordingen het vele, dat dr. van Gelder voor de kunstenaars heeft gedaan, daarvoor deed het genootschap ming' v Pulchri De vraag rees thans onder de leden, op welke wijze nu, bij dit afscheid, van de onverminderde erkentelijkheid zou kunnen worden getuigd. Er kwam een denkbeeld, dat spontaan bijval vond en weldra' verwezenlijkt werd. Het bestaat, aldus spr., uit een verzameling van 80 teekeningen van leden van het genoot schap. Dit geschenk moge een beschei den uiting zijn van de dankbaarheid voor de uitnemende verdiensten van dr. van Gelder jegens de Haagsche schilders en de kunst in het algemeen. Willy Sluiter overhandigde onder luid applaus de fraaie doos, waarin de col lectie was geborgen. Eere-lid van den Haagschen Kunstkring De heer A. H. Wegerif, sprekend na mens de leden van den Haagschen Kunst kring releveerde eveneens de verdiensten van den scheidenden directeur van „Kunsten en Wetenschappen” jegens de kunstenaars en de leden van den Haag schen Kunstkring in het bijzonder. Zijn leden hebben op eenvoudige wijze van hun dankbaarheid willen doen blijken door de samenstelling van een boekwerk, dat naast vele illustraties, verzen e.d. van hun hand bevat. De Haagsche Kunstkring is niet alleen dankbaar voor den steun, welken de kunst van de zijde van dr. van Gelder steeds genoot, maar ook voor hetgeen hij schonk uit zijn rijke gaven van hart en verstand. De schoonste hulde van den Kunst kring bleek de heer Wegerif voor het slot te hebben bewaard. Want hij vervolgde: de Haagsche Kunstkring is zeer zuinig met zijn eere-lidmaatschap. Slechts wer kelijk groote mannen keurde hij de aan bieding daarvan waardig. Het was spr. een eer, dr. van Gelder deze onderscheiding te mogen aanbie den, waarbij zijn naam geschreven zal worden naast die van mannen als Victor de Stuers, Eduard Kuypers, Berlage en Toorop. (Applaus.) Dr. van Gelder dankt In een uitvoerige rede, even gevoelig als geestig, heeft dr. van Gelder daarna zijn dank uitgesproken voor de hem ge brachte hulde. Ik heb, zoo ving hij aan, het zeldzame geluk gehad, in mijn plichtsvervulling al het succes te mogen boeken, dat ik hoop te te behalen. Daarbij voegden zich de omstandigheid, dat ik met mijn arbeid aan den weg timmerde, dat mijn werk meer opviel dan dat van anderen, die, eveneens hun plicht doende, in het ver borgen zoo niet verdienstelijker, tenmin ste even nuttig werk verrichten. Dit acht ik voor mijzelf de verklaring te zijn van mijn aanwezigheid thans voor dit groote gezelschap, van de hulde, die mij gebracht is en de geschenken, die - men mij aanbood. Het is een even moeilijk als schoon ©ogenblik in mijn leven en nu ben ik mij, sterker dan ooit, bewust van den grooten steun van velerlei zijden, die het mij mogelijk maakte te werken, gelijk ik dat vermocht te doen. Ik kwam hier in den Haag, nu 35 jaar geleden, in een rijkelijk wijde jas, ik ga heen in een, die mij letterlijk is aan gegoten! Hierbij maakte dr. van Gelder een gebaar naar het achter hem staande afgietsel van zijn borstbeeld. Ik heb onnoemelijk veel te danken aan mijn gymnasium- en studentenvrienden en van beslissenden invloed op mijn geestelijke vorming was de kring rond om „De Kroniek”, waren mannen als Brugmans, Fruyn en anderen. Aan deze figuren ontleende ik mijn inspiratie. Ik mag het zonder ophef zeggen, zoo vervolgde dr. van Gelder, ik heb het Ar chief geredderd en het museum op poo- ten gezet. Mijn eerste gedachte bij het eerste richtte zich op iets onpersoonlijks: op den Haag, het groen omrande den Haag van Huygens. Ik kende de stad niet totdat ik hier solliciteerde, maar ik heb de stad leeren liefhebben en er later zelfs een dik boek aan gewijd. Dat was geen uiting, aldus stelde spr. nadrukkelijk vast, van schrijverswellust. Advocaat tot anderhalf jaar veroordeeld Hei gerechtshof te Leeuwarden heeft mr. M. S. K„ voorheen advocaat-procu- reur te Assen, thans gedetineerd, veroor deeld wegens verduistering als curator in een faillissement tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest sedert 11 November 1940. De procureur-generaal had twee jaar ge- eischt. De rechtbank te Assen had hem twee jaar en drie maanden opgelegd, met aftrek van de preventieve hechtenis. Aan mr. K. is ten laste gelegd, dat hij zich in de jaren 1930 tot en met 1933, althans in het tijdperk van 1929 tot 1938 te Assen in zijn hoedanigheid van cura tor in het faillissement van de N.V. Middenstandsbank voor Nieuw-Amster- dam, Klazinaveen en omstreken ver scheidene geldswaardige bedragen heeft toegeëigend tot een totaal bedrag van 55.000, in elk geval eenige geldsbe dragen, toebehoorende aan genoemde Middenstandsbank. De bestrijding der werkloos heid hier te lande Wat nu Nederland betreft, kan wor den vastgestëld, dat vóór den huidi- gen oorlog op het gebied der bestrij ding van de werkloosheid reeds zeer bevredigende maatregelen waren ge nomen. Dat geldt vooral de openbare werkverschaffing. Voor de uitvoering zorgde een speciale dienst, namelijk de onder het departement van So ciale Zaken ressorteerende Rijks- dienst voor de Werkverruiming. Uit voerders der maatregelen zijn óf de Nederlandsche Staat, óf gemeenten, óf wel privé-personen, die zich in dat geval op organisatorische basis tot zoogenaamde waterschappen aaneen sluiten. Dergelijke maatregelen had den in de eerste plaats betrekking op het gebied van den landbouw, als ontwatering, verkaveling, cultuur - rijpmaken, ontginning en winning van bouw- en weiland. Van bijzon dere beteekenis is dan ook de aanleg van kanalen en waterwegen, de we genaanleg en niet in het minst de aanwinning van nieuw land. Op dit gebied is iets buitengewoons gepres teerd. Om den inzet van het aantal werkloo zen zoo groot mogelijk te doen zijn, wer den destijds financieele voorschotten

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 13