TONICUM NOURY KRUSCHE II i ,'Wj De gebeurtenissen Zuid-Slavië m De historische wagon van Compiègne op den te Berliin d ..Da<z van Reeuwijk's De voedselzending naar van a Roosevelt bekrachtigt milliardencrediet Berlijn onthoudt zich standpunt laP'»160 Gor<J'ioCO De bezetting van El Agheila 2 pag. ITALIË DUITSCHLAND VEREENIGDE STATEN BELGIE Churchill ENGELAND De voedselvoorziening Alle Lijders aan Rheumatiek moesten de eenvoudige Kruschen-kuur volgen, zooals miljoenen menschen over de heele wereld dat dagelijks doen. Kruschen zal ook U uitkomst brengen! Daarom, neem óók Arabische eilanden door de Engelschen bezet Stakingen verscherpt Amerikaansch journalist over het streven van Hoover JONGELIEDEN DOOR HAND GRANATEN VERONGELUKT HAAGSCHE COURANT Vrijdag 28 Maart, 1941 le bl. Verklaringen van Donovan EGYPTE Het Dn irtitiatief van den Führer weiti op ik n „D&g van de door den wapenstilstand bekende waxron van Compiègne in den “US ga n t-e Berlijn voor de bevolking ter bezichtiging gesteld. Terstond reeds nadat de beaicnugi g ongevangen, toonde het publiek groote belangstelling (ücheri) FRANKRIJK Achttien jaar luchtmacht Hopkins zal hulpwet voor Engeland uitvoeren De toestand in Syrië Een herdenkingsrede van Suezkanaal opnieuw versperd NIEUWE BINNENWEG 30. ROTTERDAM Bij apoth. en drog. 1.47. 0.76, 0.41 een En- weigeren voor den staat te IS de ver- nieuwe MAXIMUMPRIJZEN VASTGESTELD arbeiders arbeid ken werd gereten en 3 anderen in hope- loozen toestand in een ziekenhuis moes ten worden opgenomen. onder voortdu rende controle van scheikun- dige-apofheker G. 1 Logger OACOHS I »i”’’ 9 alle den ge- schitterender voor het geheel* lichaam, kalmeerend voor de zenuwen, opwekkend voor den geest! REDE VAN Dr. GÖBBELS Minister dr. Göbbels heeft voor 10.000 bewapeningsarbeiders in de Ostfriesen- halle te Wilhelmshaven een rede gehou den. Hij gaf daarbij een scherp omlijnd beeld van de politieke en militaire situa tie. Deze oorlog, zoo verklaarde hij, is de groote beslissende strijd tusschen pluto cratie en socialen staat.Het geheele Duit- sche volk weet waarom het daarbij gaat en het is besloten de wereld, die het zijn levensrecht wil bestrijden, te overwin nen. Ieder vertrouwt, dat de Führer den goeden weg zal wijzen. Wet voor de civiele verdediging in het Lagerhuis aangenomen Het Lagerhuis heeft, naar de „New York Times” meldt, in tweede lezing de wet inzake de gedwongen oproepingen voor de civiele verdediging aangeno men, welke ten doel heeft, mannen bo ven de 30 jaar op te nemen in het thuisfront. De wet is ook van toepas sing op lieden, die om gewetensredenen militairen dienst weigeren; deze krijgen echter een bijzondere, niet-militaire taak. Onder de civiele verdediging val len alle werkzaamheden, welke door den oorlog noodzakelijk zijn geworden. maatschappij VOOR woninginrichting, Nieuwe ministers Het agentschap Avala public^frt de vol gende bijzonderheden De legergeneraal Doesjan Simowitsj, de „leuv.’ó ministerpresident heeft leelge- nomen aan de vrijheidsoorlogen van Ser vië. Na den wereldoorlog werd hij plaats vervangend opperbevelhebber van het luchtwapen, vervolgens chef van den ge- De Saoedische regeering heeft naar uit Cairo vernomen wordt, bij den Engel schen gezant te Dzjedda geprotesteerd tegen de bezetting van enkele belangrijke punten op de Farsan-eilanden in de Roode Zee, die voor de kust van Saoedië-Arabië liggen en onder souvereiniteit van den koning van Saoedië staan. In Saoedische kringen wordt deze bezetting beschouwd als een openlijke schending van de onaan tastbaarheid van het Saoedische gebied, die bij de overeenkomst van Januari 1937 door Engeland is gegarandeerd. Ook het bericht, dat Engeland aan de regeering van Jemen den eisch gesteld heeft tot inrichting van vlootbases aan de kust van Jemen, heeft in Arabische krin gen groote beroering gewekt. DE „DENVER" GEZONKEN Het Amerikaansche tankschip „Denver”, dat, zooals reeds gemeld, door een ont ploffing aan de kust van Carolina in brand was geraakt, is tijdens een poging om het vaartuig weg te sleepen, op 40 zee mijlen ten Zuiden van de kust van Noprd- Carolina gezonken. Negen leden der be manning worden vermist. Waarschijnlijk zijn zij met hun schip in de diepte ver dwenen. Het D.N.B. seint uit New York: De stakingen in de staalindustrie In Pennsylvanië zijn verscherpt en uit de verklaringen van de hierbij betrokken partijen blijkt, dat tot dusverre nog geen oplossing Is gevonden. De staatspolitie be waakt de toegangen tot de Bethlehem Steel Co. De „Chicago Tribune’ bevatte op 24 Maart den tekst eener radiolezing van den Amerikaanschen journalist Elliston, die een aanval deed op 'het streven van oud-president Hoover, om levensmidde len te sturen naar de hongerlijdende vol keren van Europa. Hij verklaarde, dat Engeland en Amerika zoojuist een be perkte zending naar Frankrijk hadden toegelaten, uitsluitend voor experimen- teele doeleinden en slechts in de hoop, dat de regeering vap Vichy hierdoor tot krachtiger verzet tegen Duitschland zou kunnen worden aangezet. In deze radiolezing wordt dus openlijk bekend, dat het Amerika niet om menschlie- vendheid, doch alleen om politieke ex perimenten bij dergelijke zendingen le vensmiddelen gaat. van Belgrado meldt, is na de eerste zitting van het nieuwe Zuidslavische kabinet een com muniqué uitgegeven, waarin de minister president verklaart, dat de vrijheid, on afhankelijkheid en territoriale onaantast baarheid van het land bewaard blijven. Verscheidene jongelieden uit Bras- schaet, bij Antwerpen, zijn het slacht offer geworden van hun lichtzinnigheid, toen zij handgranaten hadden gevonden, welke van de oorlogsdagen waren ach tergebleven. Toen zij de handgranaten opraapten, ontploften deze, waardoor een 18-jarige jongeman letterlijk in stuk- DE BURGERLIJKE DIENSTPLICHT Het staatsblad publiceert een decreet van den Duce in zijn kwaliteit van eer sten maarschalk van het imperium, vol gens hetwelk alle personen, die onder de burgerlijke mobilisatie vallen, indien zij in geval van gevaar hun dienst of bezigheid verlaten, met gevangenisstraf worden gestraft. Deze straf bedraagt in lichte gevallen ten hoogste 2 jaar, in ernstige gevallen ten hoogste 10 jaar, waarbij de krijgsraden bevoegd zijn verklaard om de aangerichte schade te bepalen. verleening aan Engeland kunnen als oorlogshandelingen worden beschouwd: de volmacht tot het bouwen van oor logsschepen voor Engeland en de goed keuring om Britsche schepen op Ameri kaansche werven te laten repareeren. Men moet niet denken, dat Duitschland dit vergeten heeft. Amerika zal ervoor moeten betalen. Als volk met een eigen regeering moet Amerika zelf beslissen, wat te doen staat en nu het besluit ge vallen is, moet men ook de gevolgen op zich nemen. Het D.N.B. meldt: Volgens een gelsch bericht heeft de speciale afge zant van Roosevelt naar den Balkan, kolonel Donovan, een uitvoerige rede gehouden over zijn reis naar Europa. Overal, zoo zei hij, heeft hij de vraag gesteld, wat er van Europa zou worden, wanneer de Duitschers zouden overwin nen. Bijna steeds heeft hij ten antwoord gekregen: Ja, dan zullen de Duitschers het duizendjarige rijk oprichten. Voorts verklaarde hij, dat het oor logsmateriaal, hetwelk voor Engeland, krachtens de wet op de hulpverleening aan Engeland wordt vervaardigd, niets beteekent voor de eindoverwinning, wanneer de goederen en de schepen het land van bestemming niet bereiken. Duitschland is een krachtige vijand, dien men niet mhg onderschatten. Zijn overwinningen hebben het nieuwe mili taire en industrieele kracht opgeleverd. Twee bepalingen van de wet tot hulp- keerden bijzonderen afgezant Hopkins. Vertegenwoordigers van het leger, de Vloot en het departement van financiën zullen hem ter zijde staan. Britsche steunpunten in den Atlan- tischen Oceaan overgedragen Naar de Engelsche berichtendienst meldt, is gistermiddag in de kabinets- zaal in Downing Street te Londen de Engelsch-Amerikaansche overeenkomst omtrent afstand van Britsche steunpun ten in den Atiantischen Oceaan aan de Vereenigde Staten onderteekend. President Roosevelt heeft het Congres de zoojuist onderteekende overeenkomst toegezonden, welke vloot- en luchtbases op 7 Britsche bezittingen op het Weste lijk halfrond aan de Vereenigde Staten overdraagt. In een begeleidenden brief betoogt de president, dat deze steunpun ten eiken aanval moeten weerstaan uat de inrichting ervan in de lijn van de Amerikaansche defensie ligt. Deze voorposten zijn voor Amerika’s veilig heid op het Westelijk halfrond waarde vol. Volgens de overeenkomst heeft Ameri ka het recht, steunpunten in te richten op New Foundland, de Bermuda’s, Ja maica, Santa Lucia, Trinidad, Antigua en in Britsch-Guyana. Het ministerie van buitenlandsche za ken te Washington, heeft den tekst ge publiceerd van het gisteren in Londen onderteekende verdrag tusschen Enge land, Canada en de Vereenigde Staten over het pachten van steunpunten op het Westelijke halfrond, welke de regeering der Vereenigde Staten het vorige jaar in ruil voor 50 torpedojagers heeft verkre gen. Het gepubliceerde protocol be schermt de rechten van Canada bij alle kwesties inzake New Foundland. VORMING VAN ARBEIDERS* BATALJONS GEWEIGERD De regeering heeft verklaard, dat zij den eisch van Engeland heeft afgewezen bataljons Egyptische arbeiders samen te stellen voor arbeidsdienst achter het front. Dit zou noch met de waardigheid van Egypte, noch rhet den status van niet-oorlogvoerend land vereenigbaar zijn. De Egyptische regeering wil ook Egyp tische burgers niet aan gevaar blootstel len. De Engelsche generale staf had dezen eisch aan de Egyptische regeering gesteld, omdat de staf aan het front van Cyre- naica voor steeds grootere moeilijkheden komt te staan wat de kwestie van den aanvoer van arbeidskrachten betreft. neralen staf, commandant van het tweede leger en tenslotte voor de tweede maal chef van het luchtwapen, waarvan hij de voornaamste organisator is. De plaatsvervangende ministerpresident, Matsjek, is de leider van de Kroatische boerenpartij. Na den dood van Stephan Raditsj nam hij de leiding van die partij en van de coalitie van democraten en boe ren op zich. De tweede plaatsvervangende minister president Slobodan Jowanowitsj, is jurist en historicus. Hij is lid der academie van wetenschappen en sedert lange j aren hoog- leeraar De minister van buitenlandsche zaken, Nintsjitsj, is een der leiders van de radi cale partij en was een der intiemste mede werkers van den overleden Patsjitsj. Hij ip lid van het directiecomité der radicale partij. Hij is reeds verscheidene malen mi nister van financiën en van buitenland sche zaken geweest. De minister van binnenlandsche zaken, Boedsawljewitsj is leider van de onaf hankelijke democratische party. Voor den oorlog was hij in het Kroatische parle ment een der leiders van de Servo-Kroa- tische coalitie. De minister van oorlog en marine, ge neraal Iljitsj was opperbevelhebber van het tweede leger en vervolgens plaatsver vangend inspecteur-generaal van het leger. De minister van justitie, Voja Marko- witsj, is éen der markantste persoonlijk heden van de democratische partij en was medewerker van den overleden Da- vidowitsj. Lange jaren is hij professor geweest aan de universiteit van Belgrado. Beschuldiging tegen Engeland. De „Giornale d’Italia” schuift Engeland de schuld aan de Zuidslavische crisis in de schoenen. Het blad schrijft: Blijkbaar heeft Engeland achtergehouden troeven uitge speeld om de situatie weer omver te wer pen, die door het toetreden van Zuid-Sla- vië tot het driemogendhedenverdrag ont staan is. Engeland speelt met duistere machten, die het reeds meer dan eens bij de uitvoering van zijn aanslagen ge bruikte.” Communiqué van Belgrado United Press meldt: Naar de radio-omroep en Over de bezetting van door Duitsche en Italiaansche gemotori- nog, be- Britsche afdeeling is bezet. In de verdere omgeving van El Agheila zijn in den laatsten tijd meerdere malen botsingen tusschen ge motoriseerde verkenningstroepen voor gekomen, waarbij de Engelschen ver scheidene pantserverkenningswagens en auto’s verloren en eenige gevangenen in Duitsche handen vielen. Het verkeer door het Suezkanaal, dat in de afgeloopen maand door het tot zinken brengen van 2 schepen gedurende langen tijd was versperd, is, naar uit Cairo wordt gemeld, opnieuw versperd, doordat midden in de vaargeul schip is gezonken. fabrieken werken. Tusschen s’.akers van de International Harvester Company te Richmond (In diana) en de politie is het tot hevige bot singen gekomen. Stakers, die zich voor den ingang van een fabriek hadden ge posteerd. weigerden de werkwilligen, die onder bescherming van de politie de fa briek wilden binnengaan, door te laten. Hierop voerde de politie een charge met den gummiknuppel uit. Mede in verband met deze arbeidson- lusten heeft de minister van oorlog, Stimson, allen staten verzocht de vorming van weercorpsen te bevorderen. United Press meldt uit New York Door een gemeenschappelijke actie van den minister van marine Knox en den chef van de nationale verdedigingspro- ductie Knudsen is de hervatting van den arbeid in de fabrieken van Allis-Chal- mers te Milwaukee, die met de uitvoe ring van marineopdrachten zijn belast, bevolen. Men gelooft algemeen, dat deze maatregel een drastische politiek van de regeering ten opzichte van de« wagen fabrieken inluidt. Deze politiek zou ten slotte kunnen leiden tot een overname van sommige dezer fabrieken door den staat. De president van de Allis-Chalmers, Babb, heeft bekend gemaakt, dat de di rectie der firma de arbeiders gisteren heeft opgeroepen den arbeid te her- I vatten. Het vakverbond Cio heeft offKieel geweigerd de staking bij de Allis-Chal» mersfabrieken te beëindigen. In het Huis van afgevaardigden heeft de democraat Sumners de invoering van de doodstraf geëischt voor vijanden van den staat, onverschillig of zij zich in de fabrieken óf elders bevinden. De democraat Cox stelde voor Roose velt te machtigen tot invoering van den arbeidsdienstplicht voor de wapen industrie. Nu alle pogingen van het ministerie van arbeid, om eenige groote stakingen bij te leggen, zonder succes zijn geble ven, heeft de minister van arbeid, mrs. Perkins, aan het onlangs opgerichte bu reau van arbitrage voor het eerst for- meel opdracht gegeven, naar een bijleg- ging der stakingen te streven. Het be treft de werkstakingen bij de Internatio nal Harvester Conspany te Chicago, de Universal Cyclops Steel Company en de Vanadium Company of America. ANTI-OORLOGSACTIE VAN DE SENATOREN WHEELER EN NYE De democraat Wheeler en de republl» kein Nye werken op het oogenblik plan* nen uit voor een campagne in het ge heele land, om de Vereenigde Staten buiten den oorlog te houden. Nye begint vandaag met een reeks redevoeringen aan de Westkust. Wheeler begint hier mede de volgende week in het Midden westen. Berlijnsche persstem over Churchill’s eenjarig bewind De „Berl. Börsen Ztg.” schrijft het vol gende naar aanleiding van Churchill’s éénjarig ministerpresidentschap. Het is nu een jaar geleden, dat Winston Churchill den ouden Chamberlain van zijn zetel verdreef om als een hazard-speler, die vervuld is van onbeperkte hebzucht en egoisme, „Engeland door zijn donker- Bte uren heen te leiden”. Zoo heeft deze Britsche premier het gisteren in een rede voor de conservatie ven zelf gezegd, en dit zal elkeen hem kunnen bevestigen: Met zijn aanvaarding van het bewind is Engeland in de don kerste uren van zijn geschiedenis geko men. Nog nooit sinds de eerste dagen van Engeland’s roem heeft het eilandenrijk zulke zware verliezen aan politieke macht, prestige en goederen geleden. Nog nooit hebben de Britten zich zoo zorgelijk als bij dit jubileum van Churchill de vraag moeten stellen: „Hoe zal dat afloopen?” VROEGERE MINISTERS ONDER POLITIEBEWAKING Het ministerie van binnenlandsche za ken maakt bekepd, dat de dezer dagen uit arrest ontslagen vroegere ministers Vincent Auriol, Dormoy, Grumbach, Mandel, Jacques Moutet en Sokolowski thans onder politiebewaking staan. Het ministerie heeft hun een bepaalde niet nader genoemde plaats van verblijf aangewezen. BERTHELOT EN PLATON IN ALGIERS Uit Vichy wordt gemeld, dat de minis ter van verkeer, Berthelot, en de minis ter van koloniën, admiraal Platon, die als vertegenwoordigers der regeering deel nemen aan het leggen van den eersten steen voor de Trans-Saharische spoorlijn, en die een inspectiereis per vliegtuig langs het toekomstige traject zullen maken, gisteren in Algiers zijn aangekomen. Telegram van Konoje aan den Führer De Japansche ministerpresident, prins Konoje, heeft een telegram van den vol genden inhoud aan den Führer gericht: „Ter gelegenheid van de toetreding van Zuid-Slavië tot het driemogendhedenpact veroorloof ik mij, uwe excellentie mijn hartelijkste gelukwenschen te doen ge worden. Ik verheug mij zeer over het Duitsche diplomatieke succes en ben er vast van overtuigd, dat dit succes tot de nieuwe orde in Europa veel zal bijdra gen”. De Führer heeft hierop telegrafisch als volgt geantwoord „Uwe excellentie zeg ik zeer hartelijk dank voor de mij naar aanleiding van de toetreding van Zuid-Slavië tot het drie mogendhedenpact telegrafisch gezonden gelukwenschen. Met u heb ik de hechte overtuiging, dat daarmede een nieuwe, belangrijke stap is gedaan in de richting van een rechtvaardige nieuwe orde in Europa”. Ter gelegenheid van den 18en verjaar dag van de oprichting der Italiaansche luchtmacht, heeft de onderstaatssecre taris van het ministerie van lucht macht, generaal Pricolo, een dagorder uitgegeven, waarin o.a. wordt ver klaard, dat deze achttiende verjaardag de Italiaansche luchtmacht krachtig ge wapend en stralend door den moed der bemanningen aantreft. Gedurende 9 maanden van verbeten strijd op fronten, van de Noordzee tot evenaar, hebben de hemelen, waar streden wordt, steeds prestaties aanschouwd. Nieuwe, zeer zware en misschien langdurige beproe vingen wachten ons, maar wij zullen ze zegeviërend te boven komen. De regeering heeft besloten ter mijding van een inflatie en ter verhin dering van ongerechtvaardigde winsten officiële maximumprijzen vast te stel len, zoo meldt de „A.B.C.’ uit Londen. Men spreekt reeds, aldus het blad, van een eenheidskleeding der vrouwen, welke voor kinderen reeds wordt ver vaardigd. De kleermakers voor heeren- kleeding zijn van meening, dat de uni- formeering van de heerenmode ook nog slechts een kwestie van tijd is. Le vensmiddelen zullen eveneens tot het uiterst noodzakelijke beperkt worden. De Londensche correspondent van het blad „Ya” constateert, dat de rantsoe- neeringsmaatregelen in Engeland thans reeds scherper zijn dan in het voorjaar van 1917. De marktcontróle der regee ring is zoo streng, dat het er naar uit ziet, alsof het vleesch geheel uit de volksvoeding zal wórden geschrapt. De Londensche correspondent van de „Nitsji Nitsji” wijst in een artikel op het feit, dat de groote massa in het ge heel geen vruchten krijgt. Eieren, kaas en tomaten zijn vrijwel niet meer te koop. Men tracht door bebouwing van nieuwe landstreken en inrichting van éentrale keukens verlichting te brengen in den nood”der massa VERSPREIDE BERICHTEN De Engelsche ambassadeur te Madrid slr Samuel Hoare, heeft zich via Malaga naar Gibraltar begeven. Ter gelegenheid van den tweeden ver jaardag der bevrijding van Madrid van generaal Franco’s tegenstanders, zullen j dubbele rantsoenen brood aan de Madrileensche bevolking worden verstrekt. T" ^er> der grootste houten gebouwen in het centrum van de stad Lilleström NJ ij ls,/‘sieren door brand geheel ver- ,^et Bebouw diende hoofdzakelij" tot club en gezelligheidslokaal en was oP het oogenblik onbewoond. De materieel® schade wordt geschat op ruim 100.000 kronen. De oorzaak van den brand wordt geweten aan onvoorzichtigheid van SP®* lende kinderen. Binnenkort zal de Hongaarsche regee» ring een wet indienen over het overnem®» van petroleumbronnen en asphaltvoorra- den in Zevenburgen door den staat. D® petroleumbronnen asphaltvoorraden b®* vinden zich in Derna Tataros. De Petr?' leumbronnen bevonden zich tot dusver u» het bezit van den Roemeenschen staat. Het A.N.P. meldde gisteren uit Berlijn: Bij de bevoegde instanties van de Rijks- hoofdstad waren in de middaguren nog geen authentieke inlichtingen ontvangen over de gebeurtenissen in Belgrado, men onthield zich daarom hier in officieele en in officieuze kringen van eenig standpunt. Zuiver binnenlandsche kwesties Het persbureau Avala te Belgrado ver klaart, dat de wijziging van de Zuid slavische regeering een zuiver binnen- landsch-politieke kwestie en geen aange legenheid van buitenlandsch-politieken aard is. Het volk heeft vorming van een kabinet van nationale eenheid geëischt, dat in overeenstemming is met zijn poli tieke wenschen. Dit is de Avare zin en beteekenis van de regeeringsverandering, die zich thans in Zuid-Slavië heeft vol trokken. De Britsche ministerpresident Chur chill, heeft gisteren naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, voor de hoofdcom missie deij conservatieve partij een her denkingsrede gehouden ter gelegenheid van het eenjarig bestaan zijner regee ring. Na woorden van nagedachtenis aan Chamberlain, verklaarde Churchill, dat hij een jaar geleden met de vorming der regeering de opdracht heeft aan vaard, het land door zijn donkerste uren te geleiden. Als hoop voor den tijd na den oorlog noemde de ministerpresident de vereeniging van alle partijen. De doorgestane gevaren moeten hun in vloed op de Britsche politiek uitoefenen en een krachtiger werking hebben dan slagwoorden uit het verleden. Om zijn vertrouwen in de toekomst te onder - streepen wees Churchill op het lot van het Engelsche leger in Duinkerken. Sindsdien, zoo zeide hij, heeft Groot- Brittannië een geheele reeks opmerke lijke successen geboekt. Nóg zegenry- ker is echter de nauwe verbondenheid met de groote Amerikaansche natie. Groot-Brittannië zou ook thans nog in staat zijn zich zelf te helpen, maar het juicht toch de gemeenschappelijke po gingen van de geheele Engelsch-spre- kenden wereld toe. De slag in den At iantischen Oceaan zal een grimmig ka rakter dragen. Hij moet worden gewon nen, opdat de Amerikaansche hulp En geland kan bereiken. Er bestaan moei lijkheden en gevarei) en Engeland moet af en toe ook op een terugslag rekenen, maar Engeland moet zoo sterk van geest zijn, dat het zelfs uit het ongeluk verhoogde kracht put. Terloops ver meldde Churchill ook de eventueele bekendmaking van de Engelsche oor logsdoeleinden, doch verzekerde, dat een dergelijke verklaring thans toch slechts in heel algemeenen zin kan ge- Berlynsche perscommentaren De Duitsche avondbladen houden zich bezig met den inhoud der radiorede van den Amerikaanschen kolonel Donovan. De „Deutsche Allg. Ztg.’ wijst vooral op de verklaring van Donovan, dat de door Roosevelt onderteekende wet tot hulpverleening aan Engeland indruischt tegen de neutraliteit, alsmede op zijn verklaring, dat men zoowel de machti ging tot het bouwen van oorlogsschepen, welke aan Engeland geleverd zullen worden, alsook de bereidwilligheid om Britsche schepen op Amerikaansche werven te repareeren, als „oorlogshan delingen” van de Vereenigde Staten kan kenmerken. De regeering van president Roosevelt heeft zich, aldus het blad, niet alleen van den geest der neutraliteit verwijderd, doch heeft ook gezondigd tegen den letter van de door Amerika aanvaarde neutraliteitsplichten. Volgens eigen bekentenis, hebben de Vereenigde Staten dus den weg van de neutraliteit verlaten en dragen zij daarmede de ver antwoording voor alle eventueele gevol gen. De door Reuter verspreide uittreksels der rede van Donovan leiden tot de con clusie, schrijft de „Berl. Börsenztg.”, dat Donovan van de Duitsche overwin ning innerlijk overtuigd is en slechts voor den vorm zijn verklaringen opnam binnen het bestek van de hulpverleening aan Engeland. Wat hij het Amerikaan sche bedrijfsleven aan moeilijkheden heeft voorspeld, ih het geval Duitsch land overwint, was tevens een onver bloemde erkenning der superioriteit van de Duitsche economische middelen tegenover die van Amerika. Dit inzicht heeft Donovan in zijn rede echter niet mogen gebruiken, om den Amerikanen een goede verstandhouding met dit wor dende Europeesche economische blok voor te stellen. Integendeel, overeen komstig de aanwijzingen van Roosevelt, heeft hij zich er toe moeten beperken, dezen superieuren Europeeschen vorm van bedrijfsleven als een spookbeeld voor te stellen en te probeeren, daar mede het Amerikaansche bedrijfsleven tot grootere activiteit tegen Duitschland aan te wakkeren. President Roosevelt heeft gisteren aan boord van het jacht Potomac” het door het Congres goedgekeurde crediet van 7 milliard dollar ter financiering van de hulp aan Engeland onderteekend. Naar welingelichte regeeringsambte- «laren verklaren, heeft president Roose velt de uitvoering van de wet tot hulp verleening aan Engeland opgedragen aan zijn onlangs uit Londen terugge- DE HERTOGIN VAN AOSTA BIJ □EN PAUS De hertogin van Aosta, in gezelschap van den ambassadeur en den ambassade raad van Italië bij den H. Stoel, heeft gisterochtend een bezoek gebracht aan het Vaticaan, waar zij door den Paus in diens particuliere bibliotheek werd ont vangen. Het onderhoud tusschen den Paus en de prinses was zeer langdurig. Na het onderhoud werd het gevolg van de prinses aan den Paus voorgesteld, wien de hertogin een zilveren kruis aanbood. De Paus overhandigde de prinses een Madonnabeeldje. Na het bezoek bracht de prinses een bezoek aan het graf van den apostel Petrus. Kardinaal Maglione zal zich vandaag naar het Quirinaal be geven om het bezoek van de hertogin te beantwoorden. In verband met het mislukken van de besprekingen van den Franschen hoogen commissaris in Syrië met verschillende nationalistische persoonlijkheden treft generaal Dentz thans voorbereidingen voor de vorming van een nieuwe regeering met andere Syrische persoonlijkheden. Naar men in Vichy verklaart, zijn de onderhandelingen met de leiders der nationalisten, in het bijzonder met Ata Bey Aybouti, mislukt door de al te hooge eischen van de leiders van hét nationa listische blok. De situatie in de Fransche mandaats- gebieden in den levant heeft zich weer toegespitst tengevolg^ van de vruchte- looze onderhandelingen. Er zijn den laatsten tijd in de steden hevige botsin gen voorgevallen tusschen de bevolking en de veiligheidsorganen. De telefoonver bindingen tusschen de steden zijn ver broken. Het verlaten van de stad Damas cus is slechts met verlof van de militaire autoriteiten geoorloofd. De „New York Herald Tribune” meldt uit Londen, dat het ministerie voor de voedselvoorziening openlijk heeft toegegeven, dat de vermindering der vleeschrantsoenen veroorzaakt :- doos stagnatie in den aanvoer en ver klaard, dat er niet voldoende inheemsch slachtvee ter beschikking staat. De financieele toestand Naar de Londensche correspondent van „Svenska Dagbladet” meldt, zullen de totale uitgaven van den Britschen staat in het Maandag a.s. eindigend fi nancieele jaar een hoogte hebben be reikt van 3800 millioen pond, waartegen over slechts 1400 millioen pond inkom sten staan. Het deficit van het komende jaar zal, zoo meent het blad, naar alle waarschijnlijkheid nog aanzienlijk groo- ter zijn en stellig stijgen boven de 3000 millioen pond schuld. Men verwacht, dat de inkomstenbelasting zal worden ver hoogd met 50 pCt., evenals de belasting op allerlei diensten, als reizen per spoor, hotelrekeningen, op 'het houden van dienstboden etc. De agenten moeten zich de scheldwoorden van de stakingsposten la ten welgevallen en de baksteenen en flesschen, welke nu en dan vanuit het donker naar hun worden geworpen, ont wijken. Volgens een inlichting van den vakbond is thans 80 procent van het per soneel bij de staking aangesloten. In Gary (Indiana) heeft de vakbond, welke is aangesloten bij de Cio. gedreigd een pro teststaking uit te roepen, indien de poli tie de demonstraties van den vakbond voor de toegangspoorten der fabriek blijft verhinderen. De fabriek te Gary geeft werk aan 20.000 arbeiders en is, evenals de Bethlehem Company, geheel in beslag genomen door bewapeningsopdrachten. De regeering oefent den sterk' en druk uit op het personeel, opdat net den erbeid in de wapenfabrieken zal hervatten. In het bureau voor de bewapening weigert men voorloopig te zeggen, wat zal ge beuren, indien de arbeiders geen gevolg geven aan den strengen oproep om de staking te beëindigen. Van regeerings- zijde wordt gewezen op een bepaling van de Amerikaansche veidedigingswet. wel ke het mogelijk maakt, dat voor den oor log belangrijke labrieken door de regee ring worden overgenomen, wanneer de logsdoeleinden, doch verzekerde, dergelijke verklaring thans schieden. de bezetting van El Agheila seerde troepen meldt het D.N.B. dat ook een punt, dat het terrein heerscht ten Zuiden van dit steunpunt, door een Duitsche

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2