Regelingen op onderwijsgebied I No. 17838. AAN DEN ARBEID Ministerraad te Belgrado bijeen I i 1 1941. Zaterdag 29 Maart. regeering van De nieuwe Deviezen verordening de WINTERHULP NEDERLAND Waarschuwing Hoover s - Nog onzekerheid in de Zuidslavische Morgen van 8.09 uur n.m. tot 7.19 uur v.m. f 8 2 w g VERDUISTEREN Heden 1 van 8.08 uur n.m. I tot 7.21 uur v.m. O.m. vérlaging van leerlingenschaal de g Strafbepalingen verzwaard Verhooging der Winstbelasting Nieuwe commissaris bij de Neder- landsche Bank benoemd Bijzondere kweekscholen kunnen worden opgeheven No. 773503 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 5 Maatregelen tegen het beperken van werk Tegen deelneming van Amerika aan den oorlog Britsche strijdkrachten aan Zuidslavische grens ft Maan: 29 Maart onder 9.58 a uur nam. 30 Maart op 8.34 ft v.m.onder 10.59 uur 31 Maart op 9.02 uur v.m.; uur nam. Te berekenen over het boekjaar 1941 onder 11.59 nam. 0 w 5 5 5 0 g - Nachtdienst dokters: No. 394920 Staatsraad Wohltat vertrekt naar het Verre Oosten Prinsregent Paul naar Griekenland vertrokken Van 15 tot en met 19 April de derde lijstencollecte COURANT HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIKN: A Re- Met ingang van den nieuwen cursus op onderwijzers, besluit Wij vertrouwen, dat vele lezers met belangstelling en niet zonder voldoe ning hebben kennis genomen van de beschouwingen over de bestrijding der werkloosheid in ons land, van de hand van president Jacob, hoofd van de af- deeling Sociale Zaken bij het Rijks- commissariaat. Zulks zeker niet in de laatste plaats om de zeer waardeerende woorden, welke daarin worden gewijd aan hetgeen in Nederland vóór den hui- digen oorlog op dit gebied is gedaan. „Zeer bevredigende maatregelen waren genomen”, zegt president Jacob, en hij vervolgt: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Staatsraad H. C. H. Wohltat. (Foto-archief) Opheffing van bijzondere kweekscholen Buitenlanders kunnen niet meer vrij beschikken over hun vorderingen in Nederland No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Ziekenvervoer bjj nacht: Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters jr., There, siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 8 V 10. 2o. 3o. 4o. Ter vervanging van de Deviezenver ordening 1940, welke is ingetrokken, is een nieuwe Deviezenverordenihg afge- kondigd, waarin principieel nieuw is, dat buitenlanders niet meer vrij kunnen beschikken over hun vorderingen in Nederland. Daarvoor zal een vergun ning noodig zijn van het Deviezeninsti tuut Voorts zijn de strafbepalingen b!J overtreding van de deviezenvoorschrif ten verzwaard. Het opzettelijk doen van een onjuiste opgave of verzwijgen van feiten wordt gestraft met een gevange nisstraf van ten hoogste 4 jaren en/of een geldboete van ten hoogste honderd duizend gulden. Bij niet-opzettelijk vol doen aan de verplichtingen kan een hechtenis van ten hoogste 1 jaar en/of een geldboete van ten hoogste 50.000 worden opgelegd. De nieuwe verorde ning, die zeer uitvoerig is en 87 artike len telt, bevat overigens technische ver beteringen van de oude, door aanpas sing aan het Duitsche deviezenrecht, dat voorziet in de tekortkomingen van de thans ingetrokken deviezenverordening 1940, welke echter alleen nog gel dig blijft betreffende strafbare feiten, welke voor het inwerking trpden van de nieuwe verordening zijn begaan. Ook de wet: internationaal betalings verkeer 1934 wordt voor het bezette Nederlandsche gebied ingetrokken met dezelfde beperking. Officieel wordt medegedeeld De commissaris bij de Nederlandsche Bank, ministerialdirektor z.b.v. Staats raad H. C. H. Wohltat, werd door de hoogste rijksautoriteiten voor een ge wichtige functie elders in het buiten land bestemd. Dientengevolge heeft de Rijkscommis- saris voor het bezette Nederlandsche gebied, Rijksminister Seyss Inquart, Staatsraad Wohltat van zijn functie als commissaris bij de Nederlandsche Bank ontheven, terwijl hij hem voor de in deze functie bewezen diensten zijn dank betuigde. Tegelijkertijd heeft de Rijkscommis- saris den Rijksbankdirecteur dr. Albert Bühler tot commissaris bij de Neder landsche Bank benoemd. De commis saris bij de Nederlandsche Bank staat bij de uitoefening van zijn functie on middellijk onder den commissar is-gene- raal voor financiën en economie, minis ter dr. H. Fischböck. Het was reeds sedert eenigen tijd be kend, dat Staatsraad Wohltat ons land zou verlaten. In verband met dit ver trek deden verschillende geruchten de Dat geldt vooral de openbare werkver schaffing. Voor de uitvoering zorgde een speciale dienst, namelijk de onder het departement van Sociale Zaken ressor- teerende Rijksdienst voor de Werkverrui ming. Uitvoerders der maatregelen zijn öf de Nederlandsche Staat, óf gemeenten, öf wel privé-personen, die zich in dat geval op organisatorische basis tot zoogenaamde waterschappen aaneensluiten. Dergelijke maatregelen hadden in de eerste plaats betrekking op het gebied van den land bouw, als ontwatering, verkaveling, cul- tuurrijpmaken, ontginning en winning van bouw- en weiland. Van bijzondere betee- kenis is dan ook de aanleg van kanalen en waterwegen, de wegenaanleg en niet in het minst de aanwinning van nieuw land. Op dit gebied is iets buitengewoons gepresteerd „Om den inzet van het aantal werkloo- zen zoo groot mogelijk te doen zijn, wer den destijds financieele voorschotten ge geven uit het hiervoor bestemde Werk- loosheidssubsidiefonds. Het hoogste aantal der in het geheele Nederlandsche Staats- gebied tot dusverre in de openbare werk verschaffing geplaatste werkloozen ligt tusschen de 50.000 en 60.000. „Dit aantal bewijst, dat men ook in Nederland de groote voordeelen, zoowel van materieelen als van ideëelen aard, van deze werkloosheidszorg heeft erkend”. In 1942 zal alleen staatsexamen voor onderwijzer kunnen worden gedaan door degenen, die in 1941 zijn gezakt. Dit geldt zoowel voor de staatsexamens als voor de kweekschoolexamens en houdt verband met de omzetting van de driejarige kweekscholen in een vier jarige. In art. 12 wordt de mogelijkheid ge opend, dat bijzondere kweekscholen kunnen worden opgeheven. De bedoe ling van deze wijziging is, dat de pro ductie aan onderwijzers kan worden ge regeld naar de behoefte. Tenslotte bevat dit besluit een over gangsbepaling, waarin staat, dat de toe lating van de bezitters van de bevoegd heid van onderwijzer tot kweekeling in de school, met ingang van Januari 1943 vervalt. Het feit, dat de leerlingen- schaal nu verlaagd wordt, en het feit, dat in 1942 geen nieuwe examens wor den afgenomen, brengt met zich mede, dat naar verwacht wordt, het overcom pleet aan onderwijzers zal zijn wegge werkt. Het ANP. meldt uit Belgrado: Waar nemers aan de Zuidslavische grens heb ben gisteren Britsche gemotoriseerde strijdkrachten aan de Zuidslavisch-Griek- sche grens waargenomen. De Britsche troepen werden gezien tegenover het Zuidslavische grensplaatsje Gjewgjeloe aan de rivier de Vardar. teiten met ruime bevoegdheid uit te wer ken, om aan zooveel mogelijk Nederland sche werkloozen arbeid te verschaffen, die niet alleen voor henzelf maar óók voor de gemeenschap in ons land van aanmerkelijk nut zijn, kunnen dan ook niet anders dan met instemming worden begroet. Zulks temeer omdat hierbij de uitdrukkelijke bedoeling vcorzit, deze arbeidsgelegenheid in het eigen land te scheppen. Een 130.000 tal werklooze Nederlandsche arbeiders is in Duitschland tewerk gesteld, maar het Hgt voor de hand dat voor ons Nederlan ders een arbeidsveld in het eigen land om meer dan één reden ae voorkeur verdient, vooral als de vruchten van den arbeid aan het eigen land ten goede komen. Wij mogen in dit verband herinneren aan enkele woorden van den Rijkscommis- saris in zijn onlangs te Amsterdam ge houden rede ronde, zoo p.m. het in beurskringen loo- pende gerucht, hetwelk wij gisteren reeds hebben tegengesproken, betreffen de de te verwachten pariteit tusschen gulden en rijksmark. Hiervan is geen sprake. De heer Wohltat verlaat ons land omdat hij door de Duitsche Rijks- regeering benoemd werd op een hooge belangrijke post in het Verre Oosten. Te Berlijn werd een organisatie ge sticht, die zich tot taak heeft gesteld den handel met Oost-Azië te bevorde ren. Weliswaar zijn de oude betrekkin gen met Japan, Mandsjoekwo en China, ook gedurende den oorlog, zooveel mo- g gelijk gehandhaafd, maar men wil den gcederenruil met het Verre Oosten uit breiden. Voor deze economische onderhande- lingen met Japan nu is Staatsraad Wohltat aangewezen, die grooten naam op dit gebied heeft. Ook zijn vader was' destijds in Tokio als bekend econoom werkzaam. Staatsraad Wohltat, die zich thans naar Japan begeeft, heeft ook destijds in het voorjaar van ’39 de be langrijke overeenkomst met Roemenië onderteekend, en de onderhandelingen met Spanje, die door den oorlog onder broken werden, gevoerd. Van 15 regels /1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. -*• Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct. meer. De vroegere Amerikaansche president Hoover, heeft zich in een redevoering tijdens het jaarlijksche banket van de Christelijke vereeniging van jonge man nen te New York op scherpe wijze ge keerd tegen een deelneming van de Ver- eenigde Staten aan den oorlog. Hoover waarschuwde voor den geest van haat, onverdraagzaamheid en zelfverblinding, die het gevolg zou zijn van een deelne ming aan den oorlog en die, evenzoo als Versailles een vloek dreigt te gaan vormen voor de volgende naoorlogsperi- ode. Het is Versailles geweest, zoo ver klaarde Hoover, dat grootendeels de drakentanden van den huidigen oorlog heeft gezaaid. Als bewijs hiervoor in welke mate de oorlog gevoelens van haat Kan wekken, sprak hij over zijn ervaringen uit den wereldoorlog. Spr. wees erop, dat hij kort na den wapen stilstand had voorgesteld de levensmid delenblokkade tegen Duitschland op te heffen. Zijn wensch om vrouwen en kinderen te helpen was toen echter in alle geallieerde landen afgekeurd. Men heeft ze verder honger willen laten lij den en niet ingezien, dat honger haat baart. Ook vóór den oorlog, en reeds lang daarvoor zelfs, werd dit middel hier te lande toegepast, en zelfs op niet geringe schaal, zooals uit de woorden van presi dent Jacob blijkt en aan ons volk trou wens bekend was. Doch het middel kon tegen de kwaal niet op. Ontstellend groot bleef het aantal werkloozen, dat slechts door ondersteuning ten koste van de ge meenschap, zonder tegenwaarde in den vorm van arbeid, in het leven kon worden gehouden. Dit laatste te doen was en blijft altijd plicht van de gemeenschap; een plicht, die hier te lande ten koste van zware financieele offers is volbracht op een wijze, waarover ons volk zich zeker niet behoeft te schamen. Doch wij hebben nooit verheeld, en zeer velen mét ons, dat deze loffelijke vervulling van een plicht van menschelijkheid en naasten liefde geenszins een geneesmiddel voor de ziekte, geen oplossing van het probleem der massale werkloosheid is. Want zulk een tot systeem geworden massale onder steuning van een aanzienlijk deel der be volking moet op den duur noodwendig leiden tot groote schade voor individu en gemeenschap Zij demoraliseert de werk loozen én de maatschappij, waarin deze groep op deze manier moet leven; zij ont went den op de gemeenschap terenden mensch van zijn socialen plicht en zijn bekwaamheid en geschiktheid om te ar beiden ft A A A ft a s In de heden gehouden persconfe rentie heeft de commissaris-generaal voor Financiën en Economie, dr. Fisch böck, meegedeeld, dat een verhooging van de winstbelasting op de naam- looze vennootschappen, welke thans met opcenten maximaal 25 pCt. be draagt, in voorbereiding is. Deze verhooging zal op zijn laatst worden ingevoerd, berekend over het boekjaar 1941. Dr. Fischböck wees er op, dat deze belasting thans nog lang niet het peil van die in Duitschland, t.w. ca. 45 pCt., heeft bereikt. De cotnmissaris-generaal van Finar> ciën en Economie, dr. Fischböck, heeft in de persconferentie van heden t.a.v. de nieuwe Deviezenverordening een korte toelichtende verklaring afgelegd. Hij zeide daarbij o.m. dat de thana gepubliceerde verordening ten onrechte aanleiding heeft gegeven tot fantasti sche geruchten. Dr. Fischböck zou zich niet begeven in een dementeering daar van. Verder merkte de commissaris-gene raal op, dat het niet doelmatig is geblew ken in de Deviezenverordening, gelijk die thans is verschenen, reeds een ver dere regeling op te nemen van het be talingsverkeer tusschen Duitschland en Nederland. Deze zal echter per 1 April afzonderlijk volgen. Na 31 Maart is voorts een nieuwe re geling te verwachten inzake het sperr- markenverkeer, welke, naast eenige technische wijzigingen, een belasting plicht bij dc overdracht van sperrmar- ken tusschen Nederlandsche onderdanen onderling, zal inhouden. In het verkeer tusschen Nederland en Sperrmarkstaten behoeft niets te wor den betaald. A A A A A A A A A ft A ft A A Wij hebben deze waardeerende woor den herhaald, omdat zij de erkenning inhouden van uitmuntend sociaal en economisch werk in ons land onder een historisch gegroeid staatsbestel, waar aan met den oorlog en de daar op gevolgde bezetting van ons land een plotseling einde ’is gemaakt, een staatsbestel, dat zeker niet de sym pathie heeft van president Jacob, zelf Duitsche bezettingsautoriteit. Dat hij desondanks een open oog blijkt te heb ben voor het goede, dat onder dit bestel werd tot stand gebracht, en niet schroomt om dit zonder voorbehoud en openlijk te verklaren, eert hem. Het is toch inderdaad zoo, dat men de gebre ken van dit bestel kan zien en de nood zakelijkheid van verbetering erkennen zonder het vele goede te m i skennen. Voor vruchtbaren opbouwenden arbeid is waardeering voor dit goede zelfs noodzakelijk, opdat niet kostelijke waarden, in lange reeksen van jaren verworven, blindelings overboord zul len worden geworpen, tot schier onher stelbare schade voor de volksgemeen schap. Van dit wijze inzicht getuigen de woorden van president Jacob. De Nederlandsche belangstelling voor zijn mededeelingen gaat echter verder dan deze erkenning. Zij richt zich voor al op de ontwikkelde plannen om het kwaad der thans nog heerschende werkloosheid in ons land te bestrijden en. zoo mogelijk op te heffen door het eenige waarlijk goede middel nuttigen arbeid. Ter persconferentie werd hieraan nog een waarschuwing verbonden tegen het klakkeloos aanvaarden van allerlei on- controleerbare geruchten, welke blijk baar uit beurskringen stammen. U. 8 g g 5 8 g 8 0 g 0 s 0 s 0 w 0 g 0 2 V A V Tusschen 10 n. n.m. en 7 n. v.m.: 8 ft Ziekenfondsleden de Volharding: A A A A A A A A A Meer oefeningen in de practijk van het lesgeven Het tweede en derde besluit hebben betrekking op een wijziging in de onder wijzersopleiding, in dien zin, dat de driejarige kweekscholen worden omge zet in vierjarige. Daarbjj zal in het bij zonder op gelet worden, dat er veel meer uren worden gegeven om zich te oefenen in de practijk van het lesgeven. Zij, die tot het eerste leerjaar worden toegelaten, moeten blijkens hun geboor teakte op 31 Augustus van het afgeloo- pen schooljaar hun zestiende jpar inge treden zijn; de adspiranten, die tot het tweede leerjaar worden toegelaten, hun zeventiende. De besluiten 4 en 5 houden de volgen de bepalingen in: 1. In hét vervolg zal het schriftelijk werk bij de kweekschool eindexamens voor alle scholen gelijk zlJn, en ook gelijk aan het schriftelijk werk voor het staatsexamen voor on- tJr^^zer' De °PSaven voor het schrif- eujk werk worden samengesteld door een commissie, welke door den secre- aris-generaal van het departement van „PVoedln8. Wetenschap en Cultuurbe- “cnerrrung wordt benoemd. Bij de on- leln LJsexamens zal in het vervolg al- eX,evoeg<lheid gegeven worden in het wannXen lichamelijke oefening, een S blL h?L ex?men voor dat vak deze h»^ndjuljfJer is behaald. Wanneer niet wo7rite vdh?ld jan den onderwijzer de eXJnnhï’J’leen<i. wordt hij later in krijgen h d gesteld deze akte te ver- Het D.N.B. meldt uit BelgradoIn re- geeringskringen schijnt men nog altijd in het onzekere te verkeeren omtrent de lijn van politiek. De beraadslagingen gaan voort. Vooral wordt in politieke kringen de vraag nog besproken, of de Kroaten in de regeering zullen blijven of niet. Men neemt aan. dat dit er van zal afhan gen, of niet slechts de regeering, maar ook de koning de overeenkomst Zwetko- witsj-Matsjek van 24 Augustus 1939 zal erkennen. De plaatsvervangende premier, dr. Matsjek, vertoeft tot dusver nog steeds te Agram en heeft den banus van Kroatië, dr. Tsjoebasjitsj, als zijn gemachtigde ter peiling van de situatie naar Belgrado ge zonden. Volgens de „Hrvaski Dnevnik”, het blad van de Kroatische boerenpartij, meldt, dat dr. Matsjek nog niet besloten heeft, of hij tot de regeering zal toetre den of niet. Na terugkeer van den banus uit Belgrado, zal dr. Matsjek het besluit nemen, of hij de hem aangeboden plaats als eerste plaatsvervangende premier in de nieuwe regeering zal aannemen of niet. Kenmerkend voor de afwachtende hou ding is, dat zelfs de middag-edities van de Agramsche bladen van Donderdag nog niets over de gebeurtenissen te Belgrado melden en radio-Agram eerst Donderdag middag om 5 uur hierover iets meedeelde. De banus van Kroatië is gisteravond na langdurige besprekingen, die hij te Belgrado gevoerd heeft als lasthebber van den Kroatenleider dr. Matsjek, naar Agram teruggekeerd. Tevoren had hij nog een langdurig onderhoud met den nieu wen minister van binnenlandsche zaken en chef van de zelfstandige democrati sche partij dr. Boedisawl.jewitsj. Deze partij is reeds lang met de Kroatische boerenpartij in een speciale partijcoalitie verbonden. „Wat nu het aanvaarden van werk in Duitschland betreft, moet men niet geloo- ven, dat hierachter de neiging schuilt, de Nederlanders aan hun vaderland te ont trekken Het betreft hier maatregelen, die uit den noodtoestand van den tegenwoor- digen tijd voortspruiten”. En even verder„Juist om aan de Ne derlanders hier in eigen land werk te geven, was het ons streven, zulk werk in den vorm van overgehevelde orders voor Nederland te reserveeren, opdat ook de ondernemers hun positie konden hand haven en een gunstig begin konden maken met den overgang naar de vredes- industrie, waardoor tevens weer wordt mogelijk gemaakt, dat Nederlandsche arbeidskrachten in eigen land kunnen blijven” Er zijn, blijkens hetgeen president Jacob schreef, voldoende werkobjecten in ons land aanwezig of te scheppen, die gerui- men tijd loonend werk voor thans nog werklooze handen opleveren. Men behoeft ook hierbij de oogen niet te sluiten voor zekere bezwaren. Er zal naar gestreefd worden zooveel mogelijk werkobjecten te scheppen in of dichtbij de steden, met name de groote steden, waar de werk loosheid het grootst is. Dit is toe te juichen Maar toch zal het onvermijde lijk zijn, dat tal van werkloozen uit de groote steden in ver-af gelegen streken worden te werk gesteld. De huisvesting zal dan door middel van kampen of door inkwartiering moeten worden verzorgd. Dit beteekent, dat de gehuwde arbeiders van hun gezin zullen worden gescheiden, hetgeen in den regel zal strekken tot na deel van het gezinsleven en de opvoeding der kinderen twee gewichtige grond slagen voor het individueele leven èn voor de gemeenschap. Andere nadeelen van het De plannen, door Nederlandsche auton- splitsen der gezinnen werden nog onlangs x i i—yan Qujtsc}le zijde, (joor den heer Haas, in het licht gesteld op grond van de er varing met sommige Nederlandsche arbei ders in Duitschland. De sociale belangen echter, welke bij een radicale bestrijding der werkloosheid, zooals deze thans in het voornemen ligt, zijn betrokken, zijn zóó groot en overwe gend, dat men de kleinere schaduwzijden terwille van het groote licht voor lief moet nemen Ook omdat men mag vertrouwen, dat er zorgvuldig naar zal worden ge streefd, het nadeel tot de kleinst mogelijke afmetingen te beperken. Er zullen stellig moeilijkheden te over winnen zijn, maar het te verwezehlijken ideaal moet zijn, dat spoedig het gchecle Nederlandsche volk, voor zoover het daar toe in staat is. zooveel mogelijk in het eigen land weer aan den voor dit land zegenrijken arbeid gaat. Oproep van generaal Simowitsj Naar het persbureau Avala te Belgrado meldt, is Donderdagavond de ministerraad bijeengekomen onder voorzitterschap van ministerpresident, generaal Simowitsj. De banus van Kroatië, Iwan Tsjoebasjitsj. woonde de zitting bij. Na de zitting heeft generaal Simowitsj aan de pers de vol gende verklaring verstrekt: „In deze moeilijke dagen heeft Zuid- Slavië zich verontrust gevoeld over de wijze waarop de openbare zaak werd be hartigd. Het wantrouwen openbaarde zich in de laatste dagen met een zoodanige kracht, dat er gevaar ontstond voor de openbare orde. Onder den druk van deze beroering in de openbare meening zijn de tegenwoordige veranderingen tot stand gekomen. Op het oogenblik, waarop zijn majesteit Peter II de macht op zich heeft genomen en een regeering van na tionale eenheid van het Servische. Kroa tische en Sloveensche volk heeft ge vormd, bestaat er geen reden meer voor deze onrust. Namens de regeering, waarvan ik de leiding heb, richt ik allereerst een oproep aan mijn medeburgers alsmede aan de autoriteiten om de koninklijke regeering bij het volbrengen van haar eerste taak in deze uren, n.l. het handhaven van de orde en den vrede naar buiten, te steu nen. Ik doe een beroep op de vaderlands liefde der Zuidslavische burgers om af te zien van het houden van betoogingen welke onze betrekingen met onze buur staten, waarmede wij eveneens in vrede en vriendschap willen blijven leven, in gevaar zouden kunnen brengen. Ik ver zoek u, u niet te laten verleiden tot ondoordachte stappen en geen gehoor te geven aan de een of Andere influistering, van welke zijde zij ook moge komen. Een absolute orde en een correcte houding zijn de eerste voorwaarden voor het suc cesvol volbrengen van de opgaven, waar voor wij ons gesteld zien.” Koning Peter legt den eed af Koning Peter II heeft gistermorgen in tegenwoordigheid van de leden der regee. ring den eed afgelegd voor den patriarch der Servisch-orthodxe kerk en de hooge geestelijkheid. De koning heeft bij zijn troonsbestijging den rang van generaal bij het luchtwa pen gekregen. Prinsregent Paul heeft Donderdag nacht, naar het persbureau Avala meldt, met zijn gezin op eigen verzoek de Zuid slavische hoofdstad verlaten. Hij heeft zich per extratrein naar Athene begeven. Zwetkowitsj en Markowits) vrijgelaten De vroegere ministerpresident Zwetko witsj en de vroegere minister van buiten- landsche zaken Markowitsy zijn, nadat zij den geheelen Donderdag in het gebouw van den generalen staf te Belgrado vast gehouden waren, vrijgelaten. Zij kregen verlof zich naar huis te begeven. (Zie verder le Vlad poq i In de Ned. Staatscourant van gister avond zijn een vijftal besluiten opgeno- men, houdende belangrijke wijzigingen van de Lager Onderwijswet. Aan de nieuwe bepalingen ontleenen wij het vol gende: Art.l van het eerste besluit behelst de reeds aangekondigde verlaging van de leerlingenschaal. Bepaald wordt, dat aan elke school voor gewoon lager on derwijs het hoofd wordt bijgestaan door ten minste een onderwijzer, zoodra het aantal leerlingen 36, en door tenminste 2 onderwijzers, zoodra het aantal leer lingen 76 bedraagt. Voor elke 45 leer lingen boven de 76 wordt één onderwij zer meer vereischt. Deze bepaling gaat in op den dag, waarop in 1941 aan de school volgens het op 31 December 1940 geldende leerplan het school- of cursus jaar aanvangt. Art. 2 houdt in een wijziging van de wachtgeldregeling voor zoodat deze meer aansluit bij de tegen woordige wachtgeldregeling voor rijks- ambtenaren. In art. 3 zijn bepalingen opgenomen, dat in het vervolg school- en gemeente besturen verplicht zijn de eigen wacht gelders voor herplaatsing in aanmer king te brengen. Art. 4 regelt de kosten van vervan gingen. Deze kosten worden niet meer door het Rijk vergoed, wanneer de on derwijzer minder dan vijf achtereenvol gende dagen met verlof is geweest. Hieronder is ook begrepen ziekteverlof. Art. 5 opent de mogelijkheid, dat schoolbesturen ook over 1941 vergoeding zullen krijgen voor de kosten van een vakonderwijzer in de lichamelijke oefe ning, wanneer in het jaar daarvoor de gemeente geen vakonderwijs heeft ge geven. De strekking van art. 8 van het eer ste besluit is, het mogelijk te maken, aat zij, die studeeren voor een akte M O. in het vervolg in de school zich kunnen oefenen in de practijk van het lesgeven. Voor scholen voor buitenge woon onderwijs is de mogelijkheid ge- opena, dat iemand, die zich speciaal on ait onderwijs wil toeleggen of een akte daarin wil behalen, zich ook kan oefe nen in de practijk van het lesgeven. Voor landbouw-, mduitrie- en handels bedrijven en vrije beroepen Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken (Verordeningenblad no. 13) zijn wijzigin gen gebracht in het eerste uitvoeringsbe sluit ingevolge de verordening betreffen de het beperken van werk. Artikel 1 van laatstgenoemd komt nu te luiden als volgt: Het is den leiders van landbouw-, in dustrie- en handelsbedrijven, alsmede dengenen die een vrij beroep uitoefenen, verboden 1) het werk in het bedrijf of in het vrije beroep tijdelijk of voorgoed stop te zet ten; 2) den werktijd van werknemers tot minder dan 36 uren in de week in te kor ten; 3) werknemers te ontslaan, tenzij arti kel 1839 van het burgerlijk wetboek toe- pas olijk is. De Stichting Winterhulp Nederland stelt zich voor om van Dinsdag 15 tot en met Zaterdag 19 April a.s. haar derde lijstencollecte langs de huizen te houden. De plaatselijk directeur voor ’s Graven- hage, de heer J. A. H. Hollander, roept voor deze inzameling collectanten op. De aanmelding kan geschieden aan het Plaatselijk Bureau Prinsestraat 57 op alle werkdagen van 9.30 tot 12 en van 2 tot 5 uur, behalve 's Zaterdagsmiddags. Den deelnemers aan de vorige collec ten zal een aanmeldingskaart worden toegezonden. Collectanten kunnen zich ook schrifte- lijK. melden aan het Plaatselijk Bureau, Prinsestraat 57, onder vermelding van naam en voorletters adres datum en jaar van geboorte voor welke(n) dag(en) of ge- deelte(n) van dag(en) men zich beschik baar stelt. Een huis-aan-huis collecte vereischt een zeer groot aantal collectanten en een grondige voorbereiding. Op de burgerij wordt daarom een dringend beroep gedaan zich in grooten getale en zoo spoedig mogelijk air collectant op te geven. De inschrijving sluit definitief Dinsdag 8 April a.s In het belang van een goede organi satie en een zoo groot mogelijke op brengst wachte men echter niet tot den laatsten dag.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1