Haagsdie Courant van Zaterdag 29 Maart 1941 Betalingen per Giro Wij verzoeken onzen abonné’s, dio de abonnementsgelden voor het 2e kwartaal 1941 ad 3.15 (per post ƒ3.95, met het Modeblad ƒ4.20), per giro wenschen te betalen, zulks vóór 1 April a.s. te doen. De verzorging onzer oorlogsgewonden BINNENLAND GEMENGD NIEUWS Wat in het Militair Hospitaal te Utrecht wordt verricht DERDE BLAD, PAGINA 1 Handhaving der orde onder de studenten me* om aan De Nederlandsche Arbeidsdienst Vestigingswet Kleinbedrijf Rijksairbeidsleider Hier! bezocht een aantal kampen van den Nederlandschen Arbeidsdienst. Hoofdzakelijk opgedragen rector-magnificus KETTINGHANDEL IN DE RIJN STREEK ONTDEKT Met deze gemakkelijke wijze van betaling kunt ge u en ons tijd en moeite besparen. Ons giro-nummer is 12500. Mocht u aan dit verzoek willen vol- ioen, dan is het voor onze admini stratie wel zeer noodzakelijk, dat, lehalve naam, ook straat en huis- nimmer op de „plaats, beschikbaar /oor mededeelingen", -wordt ver meld. 3ij voorbaat danken wij u vriénde lijk voor de door u te nemen moeite. Oplichting ooor goederen en bonnen In liet nieisjeskamp op den Settelen berg nabij Lun teren werd de thee gebruikt. In het midden Rijksarbeidsleider Hier!, rechts naast hem commandant Breuneso (Polygoon) Pakhuis met levensmiddelen leeggehaald Brand op het wrak van de „Statendam” Uit alle deelen van het land komen aanbiedingen om het den verpleegden zoo aange naam mogelyk te maken Voor duizenden guldens aan goederen in beslag genomen - Bezoek het handels- crediet- Verdronken Vanochtend Ls dc 22-jarige J. P. in het Haringvliet te Rotterdam te water geraakt en verdronken. Oude man door trein gegrepen en gedood Vanochtend is te Heerlen de 71-jarige O. T. uit Nuth. door een trein gegrepen en gedood. De man is vermoedelijk door de duisternis misleid, op de spoorbaan terechtgekomen. Ontspanning der militaire gewonden De afdeeling „ontspanning” berust ge heel bij mevr. J. G. van Wakeren-Pijnaker en kapitein A. A v. d. Lip, die dag-in, dag-uit druk in de weer zijn om naar alle mogelijke soorten van ontspanning voor de gewonde militairen uit te zien. Om een voorbeeld te noemen .waardoor men zich een denkbeeld kan vormen van wat er ten aanzien van de ontspanning voor de patiënten wordt gedaan, zij opgemerkt, In verschillende winkels te Hilversum verscheen den laatsten tijd een vrouw, die dikwijls onder schoone verhalen goe deren op crediet betrok, het een en ander meenam en het overige aan een fictief adres liet bezorgen. Door deze oude truc werden verschillende winkeliers opge>- licht voor goederen en distributiebonnen. Het onderzoek der recherche heeft geleid tot de arrestatie van een 27-jarige be woonster van de Mgr. van de Wetering straat aldaan Zij had onder allerlei ver halen en voorspiegelingen op grooten schaal goederen verkocht. Zij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Men vergewisse zich of men vergunning kan krijgen alVorens een bedrijf te stich ten of over te nemen Momenteel zijn voor de volgende de- tailhandelsbedrijven vestigingseischen vastgesteld: slagersbedrijf, broodbedrij- ven, schoenbedrijven, kantoorboekhan del, kantoormachinehandel, automobiel en garagebedrijf, kruideniersbedrijf, poeliersbedrijf, kappersbedrijven. bloem- verkoopersbedrijf, schildersbedrijf, brandstoffenhandel, rijwielbedrijf. Personen, die een inrichting wenschen te vestigen, over te nemen, enz. waarin een der bovengenoemde bedrijven wordt uitgeoefend, moeten ten genoegen van de betrokken kamer van koophandel en sluit onverwijld mededeeling secretaris-generaal, die de sluiting onbepaalden tijd kan verlengen. Rechtsvoorschriften, welke met de be palingen van dit besluit in strijd zijn, treden buiten werking. Dit besluit treedt heden in werking. In den afgeloopen nacht zijn inbrekers door de buitendeur te forceeren, een pak huis van levensmiddelen aan de Egelan tierstraat te Amsterdam binnengedron gen. Vijftig halfponds pakjes boter, hon derd zestig halfponds pakjes margarine, dertig twee-ons pakjes smeerkaas, vijftig pakjes smeerkaas van een ons en acht groote Goudsche kazen zijn medegeno men. Voor den eigenaar, een marktkoop man, werd slechts een pakje boter ach tergelaten. In de Tweede Laurierdwarsstraat is een winkel in levensmiddelen met een be zoek vereerd. Hier worden 15 k g. mar garine, 15 k.g. boter, 40 k.g. vet, 50 kg. kaas, vet- en boterbonnen, alsmede een bedrag van 10 uit het kasregister ver mist. fabrieken aantoonen, dat zij aan de ge stelde minimum-eischen van hsr.d™ kennis, vakbekwaamheid en waardigheid voldoen. Voor de volgende bedrijven is thans een zoogenaamde spertijd van kracht: centrale verwarmingsbedrijf, sigaren winkelbedrijf, mineraalwaterbedrijf, ter- razzobedrijf, banketbakkers- en verkoo- persbedrijf, fotografisch bedrijf en klein handel in fotografische artikelen, elec- trotechnisch-installateursbedrijf en klein handel in electrotechnische apparaten en materialen. Belanghebbenden hebben voor vesti ging van een der bovengenoemde be drijven een vergunning van den secreta ris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart noo- dig. Het komt echter meermalen voor, dat personen reeds een zaak koopen, een inventaris overnemen, een pand huren enz. en pas daarna een aanvraag om een vergunning indienen bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken, resp. het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. In vele gevallen blijken deze personen alsdan niet aan de ge stelde minimum-eischen te voldoen, resp. niet in aanmerking te komen voor een vergunning vanwege het departe ment; derhalve zullen zij genoodzaakt zijn hun zaak te sluiten. Alleen door het beginsel van de vestigingswet kleinbe drijf 1937 geweld aan te doen, zou het mogelijk zijn, deze roekeloos handelen de personen voor ernstige financieele nadeelen te behoeden. Personen, die zich als zelfstandig on dernemer of als beheerder in een tak van detailhandel, ambacht of kleine nij verheid .waarop de Vestigingswet klein bedrijf 1937 van toepassing is, wenschen te vestigen, resp. werkzaam zijn, wordt dan ook in hun eigen belang aangeraden zich tevoren ervan te overtuigen of zij aan de wettelijke vereischten voldoen; hun wordt geadviseerd zich tijdig tot de Kamer van Koophandel en Fabrie ken, resp. het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart te wenden. AANKOOP VAN HUISRAAD IN ROTTERDAM Het bestuur van de commissie ..De Meu belbranche” van de textielstichting Rot terdam deelt ons mede, dat onder' auspi ciën van de centrale commissie voorzie ning Rotterdam een regeling tot stand is gekomen, welke voor dc getroffen Rotter- damsche burgerij de mogelijkheid opent, om reeds voor de ontvangst van de schadeloosstelling van rijkswege een ge deelte daarvan te besteden voor den aan koop var. huisraad. Hierdooi* worden de getroffenen dus in dc- gelegenheid gesteld zich poederen aan te schaffen van de thans nog in ruime mate verkrijgbare oude kwaliteiten. Deze regeling, waaraan het departe ment van Financiën zijn goedkeuring heeft gehecht, geldt voorshands alleen voor de bij de commissie der meubel branche van de textielstichting Rotter dam aangesloten winkelieis. zoodat zij die van de onderwerpelijke regeling ge bruik willen maken, daarvoor voorloopig alleen bij deze winkeliers terecht kun nen. Wanneer, zooals in de bedoelink ligt, door de centrale commissie voorziening Rotterdam, welke de leidende ihstatntie vormt, ook andere groepen winkeliers tot de tot stand gekomen regeling zullen zijn toegelaten, zal deze nog in belang rijkheid toenemen. De kern van de over eenkomsten, welke op grond van meer genoemde regeling tot stand komen, ligt in de bepaling, dat de kooper de centrale commissie voorziening Rotterdam mach tigt om voor een gedeelte var den koop prijs (ten hoogste 90 pCt.) verrekening met de bijdrage van rijkswege de schade aan huisraad voor den kooper aan te vra gen, d.w.z., dat het desbetreffende gedeel te van den koopprijs in mindering ge bracht wordt op bedoelde schade-uitkee- ring aan den kooper. Voordat deze aan vrage tot verrekening definitief wordt gedaan, vindt eerst een vooronderzoek plaats, waarvoor de schade-enquêtecom missie te Rotterdam haar medewerking zal verleenen. Een geleete van den koop prijs (minstens 10 pCt.) moet contant worden voldaan. Verder moeten bij aan- koopen volgens deze regeling nog een aantal voorschriften in acht worden ge nomen, welke in een handleiding zijn uit eengezet. Deze handleiding is verkrijg baar bij alle, bij. de commissie de meu belbranche van de textielstichting Rot terdam aangesloten winkeliers. CREMATIE J. L. VAN LAER Gistermiddag heeft in het crematorium op Westerveld te Velsen onder zeer veel belangstelling de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer J. L. van Laer. oud-assuradeur in China en te Soerabaja, op 73-jarigen leeftijd te Bentveld overleden. Aanwezig waren de heeren B. Lob en W. Kien, beiden in den Haag, H. Hooyer, procuratiehouder Ned. Ind. Handelsbank en C. H. Ferrée, beiden te Wassenaar, dr. L. A. en D H. L. baron van Ittersum, Driebergen, F. Hudig, directeur van cul tuurmaatschappijen, mr. C. H. Wiessing, J en F. J. Staargaard, allen te Amster dam, D. H. Kolff, Rotterdam. C. G. O. Enklaar, Arnhem, ir. B. M. Woldringh, Eindhoven, mr. W. de Marez Oyens en J. A. Doyer, Hilversum, D. W. en F. A. van Wulftten Palthe, Aerdenhout e. a. Een broeder van den overledene, mr. J. H. van Laer, rechter in de rechtbank te ’s-Gravenhage, herdacht hoe de ontslapene in China en Ned.-Indië vele vrienden had. Door zijn eenvoudige beminnelijkheid kwamen de menschen tot hem en men wist dat hij altijd lief en leed met hen deelde. Ondanks zijn langdurig verblijf buiten het vaderland, bleef hij zeer gehecht aan zijn geboortegrond en zijn familie. Nadat de kist onder de tonen van Hën- del’s Largo was gedaald, dankte mevrouw van Laer voor de belangstelling. INSTALLATIE VAN MR. H. W. BLOE MERS ALS BURGEMEESTER VAN ASSEN In de Donderdagavond gehouden raads vergadering der gemeente Assen, waarbij tevens de Regeeringsinspektor Heierman tegenwoordig was, heeft de loco-burge- meester de heer J. Buning, den nieuwen burgemeester van Drente’s hoofdstad den heer mr. H. W. Bloemers. geïnstalleerd en den wensch uitgesproken dat de benoeming in het belang van de gemeente zou zijn. Burgemeester Bloemers sprak vervol gens den raad toe en hoopte van deze het vertrouwen te zullen verkrijgen, onmis baar voor de vervulling van zijn plichten, Zooals hij in zijn vorige gemeente Roden zich voornamelijk aangetrokken voelde tot dat deel van den arbeid, dat hem in aan raking bracht met de maatschappelijke verhoudingen, was zijn wensch ook in As sen naar verbetering van de sociale toe standen te streven. In het belang van de gemeente zullen wij niet alleen elkanders beginselen hebben te eerbiedigen, aldus sprak de burgemeester, maar zullen wij ook moeten aanvaarden dat dit belang, waar noodig ondergeschikt wordt gemaakt aan de wenschen van de bezettende macht. BOND VOOR HEEMKUNDE De eerste vergadering van den Bond voor Heemkunde, welke korten tijd ge leden werd opgericht, zal worden gehou den op Zaterdag 5 April des middags te drie uur in het Kennemerlyceum te Overveen. TUINBOUWEXPORT NAAR ZWEDEN Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is de export van bepaalde Nederlandsche tuinbouwproducten naar Zweden toege staan, wanneer de Nederlandsche en Duit- sche behoeften gedekt zijn. langen tijd aan het ziekbed gekluisterd zijn, hun tijd in geen geval in ledigheid willen doorbrengen, daarvan getuigen die gewonden, die in den loop der maanden zich een handwerkvaardigheid hebben eigen gemaakt, waarvoor oprechte be wondering op haar plaats is. Er zijn er, die zich in de kunst van het borduur werk ware meesters toonen. er zijn arf- deren, die juweeltjes van houtsnijwerk hebben gewrocht, terwijl er ook zijn, die zich met lust en ijver op het teeken- en schilderwerk hebben toegelegd Zij ma ken van den nood een deugd en voelen zich daaronder opperbest. Resumeerend kan men zeggen, dat h« onzen gewonden militairen de om standigheden in aanmerking genomen zeer goed gaat, dat Nederland zijn beste strijders niet vergeet en dat er al het mogelijke wordt gedaan om het leed van onze getroffers makkers te verzachten. Blijft steunen! Doch dat alles mag er niet toe leiden, dat de belangstelling voor „onze jon gens” gaat verslappen. Ieder Neder lander heeft den plicht voer de Ne derlandsche gewonde militairen zoo goed mogelijk te zorgen. En daarom zij met klem het gironummer van het Utrechtsche Militair Hospitaal bij ee.i ieder aanbevolen: 3 7 51 3. Het verstrekken van kunst ledematen Van de negentig soldaten, bij wie wij een arm- of been-amputatie hebben moe ten verrichten, zijn er al zeer velen, die ontslagen zijn, doch die om den zooveel tijd voor een paar dagen in het hun ver trouwde hospitaal komen „logeeren”, om dat, nadat bij hen een kunstarm of kunst been in eerste instantie is aangebracht. zij thans in aanmerking komen voor een tweede en definitieve vervanging van het lichaamsdeel, dat zij door het deelnemen aan de oorlogsverrichtingen moeten mis sen. Het beste zou zijn, hun allen een kunstarm of kunstbeen te geven van alu minium, doch ondanks de zeer groote me dewerking, welke wij ondervinden van het Afwikkelingsbureau te den Haag (de zoogenaamde zesde afdeeling)is het ons niet mogelijk geweest voor allen een ver vanging van aluminium te verkrijgen, omdat men daaraan door gebrek aan grondstoffen niet kon komen. Daardoor hadden wij nog te kiezen tusschen leer en hout en daarmede zijn bereids prachtige resultaten bereikt. Voor een hout-vervanging wordt linde hout gebruikt, dat uitstekend geschikt is voor het doel. Het is vooral aan de goede zorgen van dr, W. Gerber te danken, dat geen der patiënten ook maar de geringste aanmerking over zijn amputatie-behande- Img heeft gemaakt, wat ongetwijfeld als een persoonlijk succes mag worden aan gerekend Eventueel kan elk geval voor de commissie van onderzoek worden ge bracht, een commissie, bestaande uit de heeren prof. Remijnse uit Utrecht, prof. Michael uit Den Haag eri dr. la Chapelle uit Amsterdam. Deze commissie is zich bij herhaling komen overtuigen van de resultaten van den arbeid van dr. Gerber, doch nog nimmer is het oordeel van deze commissie over een bepaald geval afge weken van hetgeen dr. Gerber had be slist. De gewonde militairen, die door een schotwond in meerdere of mindere mate verlamd zijn, zullen wel de patiënten zijn, die het langst hier verpleegd blijven. Een zeer lange behandeling is noodig om door middel van electriciteit b.v. bepaalde zenuwhechtingen weer tot stand te bren gen en wie door een verlamming is ge troffen, blijft voorloopig nog onder onze algeheele contröle. Er zijn, aldus kol. Broe ders, eenige patiënten, die in onze mili taire herstellingsoorden genezing zoeken en ook vinden, doch in verhouding met het aantal, dat hier nog wordt verpleegd, zijn dat er maar weinigen. Alle specialisten meegerekend doen in het militair hospitaal dagelijks dienst twin tig doktoren, daarbij komt dan nog een tandarts en onze apotheker, terwijl wij als verplegend personeel 51 man hebben, waaronder 29 leerling-verplegers. Aan technisch personeel hebben wij 12 man aan het werk, in de apotheek zijn er vijf werkzaam, het huishoudelijk personeel be staat uit 65 man terwijl tenslotte op de administratie 23 krachten werken. Arbeiders, die gistermiddag omstreeks half vijf op het casco van het stoomschip „Statendam” in Hendrik-Ido-Ambacht be zig waren met sloopwerkzaamheden, be merkten plotseling, dat vlammen sloegen uit nog met olie gevulde tanks. Daar de brand vrij ernstige vormen dreigde aan te nemen, reden o.m. twee motorspuiten en een gereedschapswagen van de Rotter- damsche beroepsbrandweer uit. Om twaalf uur vannacht was men nog steeds met de blusschingswerkzaamheden bezig. dat juist deze week met groot succes de 87ste ontspanningsavond is gehouden. En elk programma wordt hiet zorg uitge zócht; er komen dagelijks stroomen brie ven binnen van vereenigingen en parti culieren, die, geheel gratis natuurlijk, een avond voor de militairen willen optreden, maar daar niet alles, wat men den pa tiënten wil voorzetten, geschikt is om voor het voetlicht te worden gebracht, moet men wel een selectie toepassen, welke uiteraard zeer veel tijd vordert Aan medewerking heeft noch mev. van Wa keren-Pijnaker noch kapitein v. d. Lip te klagen, want werkelijk, uit vrijwel alle deelen van het land stroomen de aanbie dingen binnen. Uit Amsterdam Rotterdam, den Haag, het Gooi, doch ook uit Noord-Brabant ko men brieven met verzoeken om voor „de jongens” op te mogen treden of anders om hun door giften in geld of in natura het leven in het hospitaal zoo aangenaam mo gelijk te maken en mevr, van Wakeren en kapitein v. d. Lip dragen niet alleen zorg voor wat afleiding voor hen, die thans verpleegd worden, hun beider zorgen strekken zich ook uit tot diegenen, die reeds het hospitaal mochten verlaten en weer in de burgermaatschappij zijn terug gekeerd. Hoe vaak komen er geen brieven binnen van genezen soldaten, die zich maar niet kunnen gewennen aan de gewone we reld en die dan bij het hospitaal aanklop pen om raad en daad’ En het komt meer dan eens voor, dat een militair die langen tijd in het hospitaal verpleegd was. een brief schrijft, overvloeiende van dankbaar heid. omdat „zijn kinderen hun pappie weer hebben teruggekregen” Men ziet en beleeft het uit alles, het Nederlandsche volk leeft ten volle mee met zijn gewonde militairen. Om een aardig voorbeeld van naastenliefde te noemen: het „minuten-Ca- baret” is uitsluitend opgericht om van tijd tot tijd voor de soldaten in het hospi taal op te treden en heeft na verloop van eenige maanden een reputatie verworven, waarop menige beroepstooneelvereeniging trotsch zou zijn. Neen, aan ontspanning ontbreekt het den patiënten niet, er zijn behalve de genoemde avonden tal van dam-, schaak- en bridgewedstrijden en er worden af en toe simultaan-wedstrijden gehouden. Door het prijzenswaardig initiatief van den heer Brand uit Utrecht worden de gasten in het hospitaal voorzien van lec tuur. Daartoe is in den loop der maanden een heele bibliotheek tot stand gekomen. Nog geregeld komen er boeken, tijdschrif ten en andere lectuur binnen, welke voor raad eerst zorgvuldig wordt nagelezen, op dat de soldaten geen geschriften in handen krijgen, welke ten eenenmale ongeschikt voor hen zijn en de zorg voor het geeste lijke leven vergt van den heer Brand zeer veel tijd, welken hij evenwel, evenals alle anderen, met liefde over heeft voor zijn getroffen landgenooten. Er zijn b.v. ook leeraren, die geheel pro deo sommige pa tiënten regelmatig les geven, hetzij in een of andere taal, hetzij in boekhouden of handelsrekenen. Een binnenhuisarchitect heeft op keu rige wijze de geïmproviseerde bibliotheek voor zijn rekening gemeubileerd en het is beslist aangenaam eenigen tijd in dit stille vertrek van het hospitaal te vertoeven. Behoefte aan dag- en maand bladen Doch waar de gewonde militairen eiken dag met verlangen naar uit zien en wat slechts in beperkte, onvoldoende mate aan wezig is, dat zijn de dagbladen en popu laire maandbladen. Vrijwel elke gewonde is in staat een krant of een tijdschrift ter hand te nemen en helaas kan men niet iederen patiënt eiken dag een krant ge ven of eens per week een tijdschrift, om dat daartoe de voorraad tot op heden te beperkt is. Wel zijn er verschillende Utrechtsche dames, die op zich genomen hebben om week aan week met boeken lags de bed den te gaan, maar ook haar voorraad is niet voldoende voor de vraag naar lectuur. Houthakker onder een boom Gistermiddag is een 63-jarige houthak ker uit Oude Harne (Fr.) tijdens het vellen van een boom, onder den neerval lenden stam geraakt. De man was op slag dood. Aanvankelijk werden alle gewonde mili tairen van den Grebbeberg op transport gesteld naar de Domstad, waar ir> -enkele dagen tijds alle ziekenhuizen meer dan vol lagen. Toen de strijd ten einde^was, en men na veel inspanning een vo..edig overzicht kreeg van het aantal gewonden en voornamelijk ook van den aard der verwondingen, werden alle patiënten, die in het militair hospitaal waren binnen gebracht en dat waren er in de eerste weken bijna zevenhonderd geregis treerd en met naam, rang, ouderdom, enz. in een kaartsysteem ondergebracht. Op deze kaarten kwam verder het ge- heele verloop van de genezing te staan en thans is het mogelijk een volledig beeld te geven van hetgeen door den toe- gewijden arbeid van den chef, kolonel G. Broeders en zijn staf doctoren en ver plegend personeel tot stand is gebracht, om „onze jongens” figuurlijk en letterlijk gesproken, weer op de been te helpen. Behalve de 44 militairen, die in het oog- lijdersgasthuis waren opgenomen (w.o. vijf blinden), waren er in het militair hospitaal aan den Springweg 33 dienst plichtigen, die een kaakverwonding had den opgeloopen 90 van wie of een arm of een been geamputeerd moest worden, 15 neurologische patiënten, verder veel patiënten die door een verlamming wa ren getroffen en de rest met al dan niet ernstige schotverwondingen. Tien maanden nadat aan het oorlogsge weld in Nederland een einde was geko men, zijn door het militair hospitaal 475 soldaten tot den rang van onderofficier, weer aan de burgermaatschappij afgele verd, zoodat thans nog 215 oorlogsgewon den onder de hoede van den chef, kolonel Broeders, worden verpleegd. En het is voor deze soldaten, aldus ko lonel Broeders, dat wij uw aandacht vra gen. Want het staat wel vast, zoo ver volgde hij, dat van dit aantal nog vele tientallen geruimen tijd in het hospitaal moeten blijven, evenals dat het geval is in het hospitaal te den Haag, waar des tijds 400 gewonde militairen zijn binnen gebracht en in mindere mate in Amers foort, waar thans nog slechts een twin tigtal oorlogspatiënten op herstel van ge zondheid wacht. Het is nu op een luttel aantal weken na een jaar geleden, dat ons land in den oorlog werd betrokken en dat dien tengevolge aan de militaire hospitalen de allerhoogste eischen werden gesteld. Centraal gelegen als Utrecht is, werd ’t overgroote aantal oorlogsgewonden en zeker alle gewonde soldaten, die op den Grebbeberg hadden gestreden, in een onafgebroken stroom het hospitaal aan den Springweg binnengedragen, waardoor aldaar een hoogspanning heerschte, zooals gelukkig maar zelden voorkomt. van Reichsarbeitsführer Hierl Van de gelegenheid van zijn bezoek aan Nederland neeft de Reicnsarbeits- führer Konstantin Hierl gebruik ge maakt, om een bezoek te brengen aan eerfige kampen van den Nederlandschen Arbeidsdienst, teneinde een indruk te krijgen van het werk in de praktijk van deze jonge instelling. Een vrij talrijk gezelschap maakte dezen interessanten tocht mede, o.a. de staf van den Reichs arbeitsführer, commissaris-generaal Schmidt, generaal-majoor Schwabedis- sen, Oberstarbeitsführer Bethmann met zijn staf, terwijl in de kampen nog de öeauftragte van den Rijkscommissans voor Gelderland, dr. Schneider, zich bij het gezelschap aansloot. Van den Nederlandschen Arbeidsdienst maak ten o.a. den tocht mede de comman dant Breunesse en overste Bischoff van Heemskerck, chef van den staf van den Arbeidsdienst. Het eerste bezoek werd gebracht aan het werkkamp „Het Ron de Huis’ te Nunspeet. Na bezichtiging van het kamp, dat een goeden indruk maakte, ging de tocht verder naar het opleidingskamp Nunspeet. Een hoogte punt van dit bezoek werd gevormd door een zanguitvoering der adspiranten in de lesbarak. Na afloop complimenteer de de Reichsarbeitsführer den zang- leider met het resultaat van zijn werk. Tenslotte werd in dit kamp de lunch gebruikt. Het volgende doel was het kamp voor den cursus van korpsleiders te Lunte- ren. Na afloop van de bezichtiging ver zamelden de kampbewoners en de be zoekers zich voor het hoofdgebouw, waar de Reichsarbeitsführer hen toe sprak en o.m. zei, dat dit eerste begin zeer veel belooft Raadslieden van den Duitschen Arbeidsdienst hebben den Ne derlandschen Arbeidsdienst met raad en daad bijgestaan en spr. verklaarde zich bereid dezen bijstand ook in de toe komst te blijven verleenen. Spr. zei in den Arbeidsdienst h?t ideale middel te zien, om de bloedverwantschap en de lotsgemeenschap der Germaansche vol ken in Noord- en Midden-Europa op den bodem van een nieuwe wereldbeschou wing, hechter te grondvesten. De Ar beidsdienst is de uitdrukking van een nieuwe wereldbeschouwing. Zonder dat is de Arbeidsdienst een lichaam zonder ziel. De Arbeidsdienst moet de sociaal- polttieke school van het volk worden. Wanneer ik hier het woord politiek ge bruik, bedoel ik niet het nastreven van de eigen belangen, hetzij van partij, het zij van welke groep ook, doch politiek beteekent voor mij dienst aan het volk. De Arbeidsdienst is dienst aan het volk en moet een eeredienst aan het volk zijn. Het verheugt mij, dat de Nederland sche jeugd in zoo grooten getale gevolg heeft gegeven aan den oproep tot vrij willige toetreding tot den Arbeidsdienst. Ik zie daar een bewijs in, dat een ge zonde geest in deze jeugd leeft; dat zij, misschien meer instinctief dan bewust, heeft begrepen, dat met den Arbeids dienst een nieuwe wereldbeschouwing baanbreekt. Ik wensch den Nederland schen Arbeidsdienst, welke een instel ling van den Nederlandschen staat is en blijven zal, veel succes bij de vervulling van zijn groote, volksopvoedende taak. De Duitsche Arbeidsdienst is altijd be reid, hem daarbij terzijde te staan. Het laatste bezoek was aan de ,,de Schelenberg”, het kamp van den Neder landschen Arbeidsdienst voor meisjes. Met „verlof” naar huis Aan vele militairen is het toegestaan voor korteren of langeren tijd met „verlof’ naar huis te gaan. Wanneer door het verbeterde ziektebeeld van den pa tiënt eenmaal dit groote voorrecht ge schonken kan worden, staan vaak den stoeren landverdediger de tranen in de oogen. Naar huis, dat is een klank en een begrip, waarbij zich maar al te vaak ontroerende tafereelen afspelen. Het afscheid van de makkers met wie men in den strijd heeft gestreden en met wie daarna zoovele tientallen uren in het ziekenhuis zijn doorgebracht, valt velen zwaar, doch van hun gezichten straalt een intens geluknaar huis en dan als het kan zoo gauw mogelijk weer aan den slag in het burgerlevenhet is alsof een bange droom ten einde is. Er zijn menschlievende Nederlanders, die geheel voor hun rekening aanbieden een gewonden soldaat eenige weken of een weekend te hunnen huize te ver wennen, doch zelfs dit nobele gebaar, hoezeer op prijs gesteld overigens, ver mag niet het begrip „naar huis” als het hoogste geluk te vervangen en juist om zekere wanverhoudingen te voorkomen heeft kolonel Broeders eens en voor altijd bepaald, dat op een verzoek om een soldaat gratis bij een ander te laten logeeren, afwijzend wordt beschikt. Voor zoover mogelijk, wordt de ge wonde militair met verlof gestuurd, waarbij dan de conditie wordt gemaakt, dat hij ter verdere behandeling op ge regelde tijden een paar dagen naar het hospitaal terug moet keeren, eenerzijds ter contröle, anderzijds om te zien of zijn verlofperiode voor hem wel die uit werking heeft gehad, welke men daarvan had verwacht. Van de Spoorwegen on dervindt men in dergelijke gevallen de grootst mogelijke medewerking. Zoo is bepaald, dat elke gewonde militair rei- ze. mag maken op rijkskosten, wanneer het noodzakelijk is, dat hij af en toe naar Utrecht terug moet keeren. Daar naast heeft de directie der Spoorwegen toegestaan, dat elke gewonde soldaat 12 reizen gratis per jaar mag maken, zelfs eventueel met een geleide. Zoo zien wij uit deze simpele voor beelden, dat Nederland zijn gewonden niet vergeet. Inmiddels is het feit niet weg te cijfe ren, dat er nog zeer velen zijn, die door de oorlogsverwondingen nog lang r»et in de maatschappij kunnen terugkeeren en die, als het zoover ls, slechts als inva lide door het leven zullen moeten gaan. Dat zij dat tijdens hun verblijf in het militair hospitaal niet al te zwaar op nemen, daarvan is het „huisorkest” een sprekend bewijs. En dat velen, die nog Srj het oversteken aangereden en gedood Gistermiddag is op den Rijksweg bij den Gooischen Boer te Bussum een on geluk gebeurd, waarbij een jongen ge dood werd. De twaalfjarige van M. stak plotseling den rijweg over zonder uit te kijken, waardoor hij werd aangereden door een auto, die uit de richting Naar den kwam. De jongen was op slag dood. Den bestuurder van de auto treft geen schuld. Mogelijkheid van hooger beroep In het Verordeningenblad is opgeno men een besluit van den secretaris-gene raal van het departement van Opvoe ding, Wetenschap en Cultuurbescher ming betreffende handhaving der orde onder de studenten aan universiteiten en hoogescholen in het bezette Nederland- she gebied. Daarin wordt het volgende bepaald: De handhaving der tucht en orde on der de studenten is opgedragen aan den rector-magnificus, voor zoover hierna niet anders is bepaald. Bij overtreding der orde of bij ander wangedrag, waarschuwt of berispt de rector-magnificus. In ernstige gevallen is de rector-mag nificus bevoegd den overtreder den toe gang tot de universiteit of hoogeschool voorloopig voor den tijd van zeven da gen te ontzeggen. Het college van rector-magnificus en assessoren bepaalt binnen zeven dagen na de beslissing, door den rector-mag nificus genomen, of en voor hoe lang de periode, gedurende welke de toegang is ontzegd, dient te worden verlengd. De overtreder mist de bevoegdheid om gedurende den tijd, dat hem de toe gang tot een universiteit of hoogeschool is ontzegd, examen af te leggen, of toe gelaten te worden tot het bijwonen van colleges en practica aan eenige andere universiteit of hoogeschool in het be zette Nederlandsche gebied. De uitspraak van het college van rec tor-magnificus en assessoren, waarvan onverwijld aan den overtreder, het col lege van curatoren en den secretaris generaal schriftelijk mededeeling wordt gedaan, dient van een dagteekening te worden voorzien en met redenen te wor den omkleed. Tevens wordt beslist, of de uitspraak al dan niet openbaar zal worden gemaakt. De rector-magnificus en de belang hebbende kunnen binnen drie weken na dagteekening van de uitspraak bij den secretaris-generaal in beroep komen. Het instellen van beroep brengt niet mede, dat de uitvoering van de opge legde straf wordt opgeschort. De voorzitter van het college van cu ratoren, gehoord den rector-magnificus, kan in het belang van de betrokken uni versiteit of hoogeschool, of bij wijze van ordemaatregel bepalen, dat de uni versiteit of hoogeschool gedurende ten hoogste vier dagen zal worden gesloten. Hij doet van een hiertoe strekkend be- aan den voor Jongetje door auto overreden en gedood Gistermiddag is in de Zoomstraat te Rotterdam het 4-jarig jongetje N. Westra tegen een aanhangwagen van een vracht auto geloopen. Een wiel ging het kind over het lichaam en spoedig na aankomst in hqt ziekenhuis is het overleden. Rijkscontroleurs van den Crisiscontrö- ledienst zijn in de Rijnstreek een om vangrijken kettinghandel in aan de dis tributie onttrokken voedingsmiddelen, ditmaal voornamelijk bestaande uit vleesch en vet, op het spoor gekomen, zoo meldt het Hbl. Er bleken daarbij in gezetenen van Alphen aan den Rijn en Aarlanderveen, alsmede uit Gouda en eenige andere omliggende gemeenten, be trokken te zijn. De Rijksrecherche was er achter geko men, dat in het voormalige station te Aarlanderveen een groote partij varkens- vleesch en vet was opgeslagen. Juist toen een groote vrachtauto voorreed, waarmede de voorraad zou worden ver zonden, grepen de rechercheurs in; zij konden de geheele partij in beslag ne men. Zij bestond uit ongeveer 630 k.g. plantaardig vet, dat afkomstig was van een slager uit Aardlanderveen, en 190 k.g. gezouten varkensvleesch met spek, alsmede zes h.l. tarwe, hetgeen aan een varkenskoopman, eveneens te Aarlander veen, toebehoorde. Daar aan een tus- schenpersoon uit Alphen aan den Rijn, die eveneens werd aangehouden, de noo- dige bescheiden werden verzonden, leid de het spoor verder naar een veehouder, eveneens te Alphen, bij wien drie ge slachte varkens in beslag werden geno men. Ook te Gouda en omgeving bleek bij verschillende handelaren voor de Rijksrechercheurs het noodige te vinden. Er konden eenige vrachtauto’s worden volgeladen, o.a. met eenige duizenden ki lo’s gerookt paardenvleesch. ongeveer honderd hammen enz. De waarde van het gevondene loopt in de duizenden. Tegen allen, die bij dezen omvangrijken ket tinghandel zijn betrokken, is proces-ver- baal opgemaakt.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9