Zevenenvijftigduizend ton uit Britsch Italiaansche aanvallen front van op het Keren No. 17839. 1941. vernietigd convooi Engelsche aanval beschermd op Fransch convooi VERDUISTEREN van 8.11 uurn.m. tot 7.16 uur v.m. Maandag 31 Maart. Britsche vlootformatie Diredawa ontruimd bij Kreta aangevallen De aan naar de voor De strijd ter zee kust van De Japansche minister buitenlandsche zaken Matsoeoka bij het van Gedenkteeken Unter den Linden Matsoeoka uit Berlijn Rome vertrokken Canada uit geleverde ontvluchte Duitsche officieren s z* s 1 A A De wedloop met den regentijd” Nieuwe burgemeester van Leiden Een gevecht Algerije Het Italiaansche Weermachtbericht Het Duitsche Weermachtbericht Gewapende wachten op Italiaansche schepen in Amerikaansche havens Omzetbelasting van tabaks fabrikaten Mr. van de Sande Bakhuyzen met pensioen 5 I I 5 V s 5 8 y 5 s 2 April onder 12.57 uur v.m. Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 De verhoogde heffing van omzet belasting en invoerbelasting uitgesteld tot 1 Mei a.s. Engelsch blad dringt aan op Amerikaansche convooieering Duitschland protesteert in Washington De Japansche minister van buitenlandsche zaken Matsoeoka legde op 27 Maart een krans bij het gedenk teeken Unter den Linden. Van links naar rechtsde Japansche ambassadeur Osjima, de stadscommandant van Berlijn generaal-majoor von Haase en de Japansche minister Mateoeuka inspecteeren de^ere-compagnie bij het gedenkteeken (Hoffmann) Nachtdienst dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 7 n. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Ziekenvervoer bij nacht: No. 773503 Driehonderdduizend man Britsche troepen door Italianen in Oost-Afrika vastgehouden S B i HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIEN: leiding van hun Matsoeoka aan den Brenner in Bezoek bij den Paus. Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goed gek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct„ fr. p. post 10 ct Matsoeoka over zijn verblijf in Duitschland tot dat nog hebben lucht- Mr. R. N. de Ruyter van Steveninckr (Foto-archief) Het Rijkscommissariaat maakt be kend De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op grond van par. 1 van zijn Verordening nr. 3 - 1940 over de uitoefening van de regee- ringsbevoegdheid in Nederland, met in gang van 31 Maart 1941 den burgemees ter van de stad Leiden, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, eervol ontslag ver leend met toekenning van pensioen. Tot zijn opvolger heeft de Rijkscom missaris met ingang van 15 April 1941 majoor mr. R. N. de Ruyter van Ste- veninck, thans leider van de juridische afdeeling in het afwikkelingsbureau van het departement van Defensie benoemd. In den tijd tot 15 April neemt de be voegde wethouder de functie waar. □e luchtaanvallen in den afgeloopen nacht berichtendienst meldt, dat Malta weer gebombardeerd Naar Reuter meldt is gisteren op Mal ta overdag driemaal en des nachts vijf maal luchtalarm gemaakt. Er werden talrijke bommen op Malta geworpen. Zweedschen wordt ver- vliegtuigen, A S A 1 I A ft A A A A A A A s A s A s A A A a A A A A A A 2 8 V 8 8 i s 8 8 V 8 V 8 8 5 Engelsche zeestrijdkrachten hebben, naar van officieele Fransche zijde wordt medegedeeld, gisterochtend om negen uur in de Fransche territoriale wateren niet ver van de Afrikaansche kust tus- schen Nemours en Oran een Fransch convooi, bestaande uit 4 vrachtschepen, dat vergezeld van een torpedobootjager van Casablanca naar Oran op weg was,» aangevallen, meldt het D.N.B. Het con-4 vooi kon op het oogenblik van den aan val zich in de haven van Nemours in veiligheid stellen. De batterijen van de kustverdediging en van het luchtwapen hebben het vuren van de aanvallende Engelsche oorlogsschepen beantwoord en deze schepen teruggedreven. De Engelsche oorlogsschepen bestonden uit een kruiser en 5 torpedojagers. Van Fransche zijde zijn totdusver geen verliezen gemeld. De speciale trein, waarin de Japan sche minister van buitenlandsche zaken Matsoeoka, reist, is vanochtend te 6.40 uur aan den Brenner aangekomen. Het station was getooid met de kleuren van Japan, Italië en Duitschland. Matsoeoka werd door een Italiaansche delegatie verwelkomd. Hij onderhield zich harte lijk met deze delegatie en met den Ja- panschen ambassadeur te Rome, waar- na hij afscheid nam van de Duitsche delegatie, die hem tot de grens verge zeld had. De trein vertrok te 7.14 uur naar Rome. Van 1—5 regels /1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 pt. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct. meer. De Britsche in den afgeloopen nacht bommen zijn ge worpen op eenige plaatsen in Oost-Enge- land en Zuid- en Zuidoost-Schotland. Londen heeft een kort luchtalarm gehad. Maan: 31 Maart onder 11.59 uur nam. 1 April op 9.34 uur v.m. stukken van gedachten gewisseld heeft. Ook had ik gelegenheid in contact te tre den met het Duitsche volk, aldus de Ja pansche minister. Het was slechts een verblijf van 3 dagen, doch ik heb daar even groot voordeel uit behaald alsof ik 10 jaar in Duitschland heb gestudeerd.” In verband met de verhooging van den tabaksaccijns, welke op 1 April in werking zou treden en de onzekerheid, welke tijdens de voorbereiding daarvan bij de industrie en den handel bestond ten aanzien van den invloed van die verhooging op de detailprijzen van tabaksfabrikaten, is het wenschelijk voorgekomen de verhoogde heffing van omzetbelasting en invoerbelasting, wel ke voor deze artikelen op 1 April in werking zou treden, uit te stellen tot 1 Mei a.s. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstr, 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan- del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Tijdens zijn verblijf te Rome zal de Japansche minister Matsoeoka Woensdag a.s. een bezoek brengen aan den Paus. Dit bezoek zal geen officieel karakter dragen. lands, waar zaakten. De „Daily Sketch” behandelt in een hoofdartikel de vraag, hoe de Ameri kaansche hulptransportschepen over den Atlantischen Oceaan moeten komen, verijeemt het D.N.B, uit Stockholm. Het blad neemt, hoewel men te Londen nog geen bevestiging of ontkenning van de recente massa-vernietigingen van Britsche koopvaardijschepen door Duit sche bovenwaterstrijdkrachten heeft uit gegeven, de gegevens van het Duitsche weermachtbericht als feiten aan. Het blad verzoekt den Vereenigden Staten, onverwijld een convooistelsel in het le ven te roepen en schrijft hierover letter lijk het volgende: Het belangrijkste is, dat ons doeltref fende Amerikaansche hulp in den slag op den Atlantischen Oceaan beloofd is. De tijd om te helpen is thans gekomen. Het tijdstip is niet over 6 of 3 maan den, maar terstond gekomen. Amerika heeft ons nog 50 schepen toegezegd. Het bouwt 400 schepen voor ons. Wij hebben elk schip terstond noodig. Wat wij ech ter het dringendste noodig hebben, is Amerikaansche begeleiding voor Ame rikaansche goederen. Wij hebben elk Amerikaansch en elk neutraal schip dat thans in Amerikaansche havens ligt noodig. Wij hebben elk Amerikaansch schip noodig, dat Amerika niet voor zichzelf behoeft. Wij hebben eiken Ame- rikaanschen kapitein noodig, eiken Ame- rikaanschen machinist, eiken Ameri- kaanschen matroos, dien Amerika voor zijn oorlogsinspanning niet zelf noodig heeft. Wij hebben ze allen terstond noo dig, elk schip en eiken man. Wij kunnen niet wachten. Ook de Vereenigde Staten kunnen zich niet meer veroorlovea te wachten. Wanneer de geheele oorlogs- productie van Amerika niet nutteloos wil zijn, is onverwijlde levering noodza kelijk. Alle geleverde koopvaardijsche pen kunnen nog op weg hierheen tot zin ken gebracht worden, wanneer de Ver eenigde Staten niet ertoe besluiten, die vaartuigen te beschermen. Zweedsch rechtsgebied door En geland geschonden In een rapport van den luitenant ter zee, Beskow, klaard, dat de Engelsche Naar uit Berlijn gemeld wordt, aldus Domei, heeft Matsoeoka gistermiddag, al vorens naar Rome te vertrekL-®,'aan Ja pansche dagbladcorrespondenten ver klaard, dat hij tijdens zijn verblijf in de Rijkshoofdstad met de Duitsche leiders openhartige besprekingen heeft gevoerd. Hi? onthulde evenwel niet den aard der door hem gevoerde besprekingen met Hitler, von Ribbentrop en andere voor- .•W'^nstaande Duitsche personen. Matsoeoka oeperkte zich tot de opmerking, dat hij .tijdens zijn drieda_ verblijf met de* Duitsche leiders over verschillende vrang- verdedigers gebrek aan munitie en brandstof krijgen. Het is het doel der Italiaansche verdediging dit te verhinde ren. Daarom is de laagvlakte van Soma liland ontruimd, want de verdediging van dat gebied zou een reusachtige ver snippering van troepen en materiaal hebben beteekend. Tegelijkertijd tracht de Italiaansche leiding den strijd te ver plaatsen naar een gebied, waar het gebruik van gemotoriseerde eenheden en tanks door natuurlijke hindernissen wordt belemmerd. Het hoogland van centraal-Abessinië is een vesting, om geven door een bergland met woeste ra vijnen. De ontruiming van Harrar is uit der gelijke overwegingen geschied; men wil de de Italiaansche strijdkrachten niet versnipperen. Het is voor de Italianen, wier positie veel ongunstiger is dan die der Engelschen, die onbelemmerde ach- terwaartsche verbindingen tot hun be schikking hebben, van het grootste be lang, dat zij dit nadeel compenseeren door gebruik te maken van de groote afstanden en de terreinmoeilijkheden van het Afrikaansche gebied. Eind April begint in Abessinië de re gentijd. die grootscheepsche operaties onmogelijk maakt. De hertog van Aos ta, die de leiding over de Italiaansche strijdkrachten in Oost-Afrika heeft, streeft er in ieder geval naar het onmo gelijke mogelijk te maken. In den wed loop met den regentijd en den strijd met het toeval kunnen de Italiaansche troe pen. die met de grootste verbittering te genstand bieden, het bewustzijn hebben, dat zij ongeveer 300.000 man vijande lijke troepen, Engelschen. Zuid-Afrika- nen, Australiërs en Britsch-Indiërs vast houden. Deze 300.000 man kunnen niet aan andere fronten worden gebruikt. In het geheel van den oorlog vervult de verdediging van het imperium dus een taak, die niet hoog genoeg kan worden gewaardeerd. Naar het D.N.B. uit Washington seint, heeft Duitschland officieel gepro testeerd tegen de uitlevering aan Canada der twee uit krijgsgevangen schap ontsnapte en naar de Vereenigde Staten gevluchte Duitsche marine-offi- cieren. In de nota wordt er op gewezen, dat de beide officieren gebruik hebben ge maakt van hun internationaal erkend recht, om uit krijgsgevangenschap te ontvluchten. Zij zijn, aldus de nota, als gewone misdadigers ipet handboeien aan geleid voor de immigratieoverheid in Clayton. Dit is een vernederende be handeling van leden van de Duitsche weermacht door Amerikaansche ambte naren. In een tweede protestnota aan het Amerikaansche staatsdepartement1 wordt erop gewezen, dat de uitlevering in strijd is met de Haagsche conventie. Canadeesche bladen melden, dat de commandant van het interneerings- kamp in Fort Henry, toen de door de Amerikaansche ambtenaren geboeide officieren werden voorgeleid, heeft ge zegd: „Neemt hun terstond de boeien af. Het zijn geen misdadigers. Het zijn offi cieren.” Naar het D.N.B. uit New York meldt, hebben de autoriteiten van de Ameri kaansche kustwacht bevel gegeven, tot plaatsing van gewapende wachten aan boord van 7 Italiaansche schepen in Amerikaansche havens, naar men voor geeft om te beletten, dat de bemanning de machines vernielt. Z.g. Stadspatiënten: No. 49 De „Völkische Beobachter” houdt zich i een hoófdartikel „Wedloop met den regentijd”, bezig met de strategi sche situatie in Oost-Afrika na den val van Keren en Harrar. Oost-Afrika, aldus het blad, is thans het Italiaansche oorlogstooneel, waarop het meest verbitterd wordt gevochten. De Engelsche aanval op het Italiaan sche imperium geschiedt concentrisch uit alle vier windstreken, te water en te land. Deze oorlog kent in Afrika zijn weerga niet. De Engelschen willen Oost- Afrika in handen krijgen, doordat de Na een verblijf van vijf welbestede dagen in Berlijn is de Japansche minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, naar Rome vertrokken. Tegen 4 uur gistermiddag haalde de rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, minister Matsoeoka af van het gasten huis der rijksregeering, kasteel Belvé dère. om hem te vergezellen naar het Anhalter station. Aan weerszijden van den weg stonden formaties der Duitsche weermacht en partij opgesteld. Daar achter stond dicht opeen de Berlijnsche bevolking, die den minister geestdriftig toejuichte. Voor het station stond een eerecompagnie der weermacht opgesteld, die de militaire eerbewijzen bracht. Op het station waren behalve leden der regeering vertegenwoordigers van partij, staat en weermacht, benevens leden van de Japansche ambassade, met ambassadeur Osjima aan het hoofd, ver schenen, voorts de Italiaansche ambas sadeur Alfieri, de Hongaarsche gezant, de Boelgaarsche gezant, de gezant van Mandsjoekwo, de Slowaaksche gezant, de Roemeensche gezant, generaal veldmaar schalk Keitel, rijksleider S.S Hi/nmler, rijksperschef dr. Dietrich, de rijksminis- ters Ohnesorge, dr. Lammers, Funk, rijksminister dr. Todt, de staatssecretaris van het departement van buitenlandsche zaken, von Weizsacker en ambassadeur Ott. Ook waren aanwezig de rijksminis- ters von Schwerin-Krosigk, dr. Frick, dr. Göbbels, rijksorganisatieleider dr. Ley. Minister Matsoeoka nam afscheid van elk der bij zijn vertrek aanwezige per soonlijkheden van den nationaalsocialis- schen staat. Vervolgens schudden de Japansche en de Duitsche minister van buitenlandsche zaken elkander voor het laatst de hand, waarop Matsoeoka met zijn gevolg in den trein stapte, uit het raam van zijn rijtuig wisselde hij met den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, hartelijke woor- den van afscheid tot de trein uit het station vertrok. Twee koopvaarders getroffen Op verscheidene honderden kilometers ten Westen van Ierland werd, naar het D.N.B. verneemt, een Britsch koop vaardijschip van 5000 brt. door voltref fers zwaar beschadigd. Bovendien heb ben Duitsche gevechtsvliegtuigen Zater dag in het zeegebied voor de Zuidoost kust van Ierland een koopvaardijschip van 1000 brt. aangevallen en door vol treffers tot zinken gebracht. Hitler verleent onderscheidingen De Führer en opperste bevelhebber van de Weermacht heeftl op voorste, van den opperbevelhebber van het le ger, generaal-veldmaarschalk von Brau- chitsch, aan eersten luitenant Hanbauer, en aan eersten luitenant Göbel, het rid derkruis van het Ijzeren Kruis ver leend. Naar aanleiding van den nieuwen Engelschen aanval op Fransche schepen wordt van bevoegde Fransche zijde ver klaard, dat het aangevallen Fransche con vooi onder een symbolisch escorte, n.l. onder bescherming van een torpedojager voer, zooals dit reeds sinds vele maanden het geval is. Aan den anderen kant wijst men er in Vichy op, dat deze Engelsche aanval niet alleen in Fransche territoriale wateren werd gepleegd, doch zelfs in de onmiddellijke nabijheid van de kust. Het convooi bevond zich op weg naar Algiers, n.w.z. van het eene punt van het Fransche impenum naar het andere. Het is dus on mogelijk en hierop legt men in bevoeg- ^„iausehe kr*n8en den nadruk, - de p„_g Jscbe °Peratie te rechtvaardigen als te me»°d4ake ‘Lk gevolg van de blokkade, voo? hJ daa7 tranRP°rt bestemd was sche idmenïOedSel^00rJlening van het Fran- den r De Fransche «chepen had- van Ai;4ien gerst voor de bewoners van Algerije aan boord. Het Fransche oorlogsschip, dat het voor de Noord- ^crÓHeenrriAhe ku2l aan«evaHen convooi doja°gteTrdS(im:a'^e 1500 ton groote torpe- men dFata3eChSimmari"ekringen verklaart dige oveJmacht °^h’ °nda?ks de gcwel- heeft, zoodat dank ih\ -PrtCht,1? «eweerd 4 vrachtschepen krieWk ]n bescherming, de hebben kunnen bereikS®” Van Nemours Het Opperbevel van de Weermacht maakt d.d. gisteren bekend: Onderzeeërs hebben uit een zeer sterk beveiligd convooi, behalve de reeds gemelde 3 tankbooten, nog 5 schepen van tezamen 33.000 brt. weggeschoten. Daarmee is meer dan de helft van dit voor Engeland be stemde convooi en wel 8 schepen van tezamen 57.000 brt. vernietigd. Een onderzeeër bracht bovendien 2 tank booten van 18.000 brt. in totaal zinken. Waarschijnlijk is, 3 andere schepen tot zinken gebracht zijn. Gevechtsvliegtuigen onder van majoor Krüger hebben Zater dagmiddag op zee ten Westen van Kreta een sterke Engelsche vlootfor matie met succes aangevallen. On danks hevigen afweer van luchtdoel- artillerie en jagers, plaatsten zij op een vliegkampschip voltreffers van bommen. Bij de luchtgevechten tij dens dezen aanval schoten gevechts vliegtuigen een Britschen jager het type Hurricane neer. Alle eigen vliegtuigen keerden op hun bases terug. Voor de Engelsche Oost- en Zuidoost kust heeft het luchtwapen Zaterdag een tankboot en een vrij grooten koopvaar der in brand geschoten en andere schepen zwaar beschadigd. In het Ka naal van St. Georges zonk een schip, nadat een bom was geworpen. Vliegtui gen van de gewapende verkenning bom bardeerden haveninstallaties en barak- Bezoek bij Göring Zaterdag heeft rijksmaarschalk Göring minister Matsoeoka in Karinhall ontvan gen Na een langdurig onderhoud, in tegenwoordigheid van den Duitschen am bassadeur te Tokio, dat in den geest der hartelijke vriendschap, welke beide lan den verbindt, gevoerd werd, en waarbij ook economische vraagstukken van ge meenschappelijk belang behandeld wer den, vond een ontvangst plaats in intie- men kring, waaraan ook de heeren der Japansche delegatie en de Japansche ambassadeur, generaal Osjima, deel namen, alsmede leden van de Japansche ambassade. Van Duitsche zijde waren bij de ontvangst o.a. aanwezig-veldmaar- schalk Kesselring, de Duitsche ambas sadeur in Tokio, Ott, ambassadeur Statmer, ministerialdirektor Wohltat e.a. Het 296e Italiaansche weermacht bericht dd. gisteren, luidt als volgt: Aan het Grieksche front niets Bij zonders te melden van de sectoren te land. Onze vliegtuigen hebben vijan delijke troepen aan het front van het elfde leger gebombardeerd. In den afgeloopen nacht vliegtuigen van het Duitsche corps het vliegveld Halfar op Malta gebombardeerd. In Noord-Afrika heeft de vijand in den afgeloopen nacht een luchtaanval gedaan op Tripolis. In het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee is een vijandelijke vloötformatie herhaaldelijk aangevallen. Ondanks het hevige luchtafweergeschut, heeft een Italiaansch torpedovliegtuig een lichten kruiser getroffen. Toestellen van het Duitsche luchtcorps hebben met bommen van groot kaliber een vliegkampschip getroffen en een vijandelijken jager neergeschoten. In Oost-Afrika wordt de druk van den vijand op het Noordfront ten Oos ten van Keren doeltreffend in toom gehouden door onze tegenaanvallen. In het gebied van Harrar hebben onze troepen Diredawa ontruimd en nemen in goede orde nieuwe, Westelijker stel lingen in. Italiaansche jagers hebben een luchtaanval ondernomen op het vijande lijke vliegveld van Dzjidzjiga, waarbij 4 toestellen op den grond werden ver nield. Twee vliegtuigen van het type Hurricane zijn neergeschoten tijdens een duel met vijandelijke jagers. Twee Ita liaansche vliegtuigen zijn niet terugge keerd. kenkampen aan de Zuidoostkust van Engeland. Formaties gevechtsvliegtui gen hebben in den afgeloopen nacht nog maals voor den oorlog belangrijke doe len in het stad- en havengebied van Bristol met goed resultaat aangevallen. Er ontstonden vrij groote branden. De vijand heeft geen gevechtshande lingen boven Duitsch gebied verricht. Het Britsche communiqué De Londensche berichtendienst meldt, dat Zaterdag het gebied van het Bris- tol-Kanaal door het Duitsche luchtwa pen is aangevallen. Hierbij liepen zaken gebouwen en industrieele installaties eenige schade op. Er ontstonden eenige branden. Buitendien meldde de Londensche be richtendienst. dat Zaterdag in den na middag eenige vijandelijke bedrijvig heid in de lucht boven Groot-Brittannië heerschte en wel voornamelijk boven eenige kustgebieden in het Oosten des bommen schade veroor- jiü&.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1