haagsche courant binnenland GEMENGD NIEUWS Woensdag 2 April 1941. Welken distributiebon he&ft men noodig s verkoopprijzen - VIERDE BLAD 18 17 •7 19 •9 62 72 61 71 83 het 92 Zware straffen 20 DE MOORD TE DORDRECHT 117 Rotterdam’s 09 10 09 10 09 10 08* 8 9 VEKEEiNlGlNGEN Winterhulp Nederland Nieuwe prijzen in verband met de omzetbelasting De door oorlogsgeweld geleden schade aan huisraad De bonnen 09 van de vleeschkaart 10 08 Afronding van Overtredingen van prjjzenbesluit in De wederopbouw van binnenstad Kunnen worden vernietigd Giften voor varkÈnT De accijnsverhooging voor tabaks fabrikaten 1 Tijdvak waarin geldig ON getroffenen. 17 Maart t/m 27 April 17 Maart t/m 13 April 100 gram 24 Febr. t/m 20 April 250 gram 24 Febr. t/m 20 April 250 gram 24 Febr. t/m 20 April 250 gram 24 Maart t/m 20 April ver- 100 gram Gebruik de waardebonnen KAAS 200 gram KAAS 200 gram EIEREN één ei EIEREN één ei prijzen 31 Maart t/m 27 April moet legde 1 Jan. t/m 30 April BROODKAART 100 gram 8L0EMKAART 24 Maart t/m 20 April 80TERKAART BOTER 250 gram BOTER 250 gram VETKAART 100 gram 75 gram 100 gram 1 t/m 30 April U Uitkeering van de bijdragen 2 liter 24 Febr. t/m 20 April N.B. gram i pona: i«o gram i ons. spoed mogelijke No. 17841 PETROLEUMZEGEL8 Koken NIEUWE JODENVERORDENING TE HAARLEM. HET VERPLICHTE RINGEN VAN SIERDUIVEN In het hol van den prys- beheerschingsleeuw Hoe gevaarlijk het is, zijn waren 125 gram 150 gram bonnen aangewezen. Doodelijk ongeluk in de myn Maurits In de mijn Maurits is de 55-jarige mees- ter-houwer Odekerken uit Lindenheuvel tusschen een treklier en den zijwand ge raakt. Het slachtoffer was vrijwel onmid dellijk dood. Hij laat een vrouw en der tien kinderen achter smaak 1 ap- den werd Spre- archi- 50 gram 125 gram 250 gram 1 kilogram 160 gram 140 gram 200 gram 90 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram 150 gram 120 gram 300 gram 20U gram 150 gram 250 gram 125 gram 250 gram 200 gram 24 t/m 30 Maart extra t/m 6 April, echter niet in restaurants d. 31 Maart t/m 9 April extra t/m 13 April 31 Maart t/m 6 April, extra t/m 13 April 24 Vm 30 Maart extra t/m 6 April 20 Vm 30 Maart extra t/m 2 April 24 Vm 30 Maart extra Vm 6 April MARGARINE of boter MARGARINE of boter of vet FHEE ol KOFFIE oi KOFFIESURROGA AT 50 gram 1 tube 1 pot 31 Maart t/m 6 April, extra Vm 13 April lü k.g. 8 kg 5 kg 4 k i. TARWEBLOEM of -meel of Roggebloem of -meel of zelfrijzend bakmeel of Brood of half rantsoen Getak en, of BROOD Of 1 RANTSOEN „gebak”’’ oit''ü: Koek ....i of Speculaas of andere koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of Boterletter of Amandelbroodjes Doodelijk ongeval te Rotterdam Te Rotterdam is op de Brielschelaan de 6-jarige jongen P. Luiten, gewoond hebbende in de Moerkerkstraat, door een motorwagen van de tram overreden. De jongen was op slag dood. De_met¥ aangeduide bonnen vervallen spoedig ARTIKELEN BONKAART ALGEMEEN 1000 gran -1 kilogram; mjo Hoeveelheid 250 gram -.... 250 gram 250 gram 250 gram 200 gram 31 Maart Vm 6 April extra t/m 13 April, echter niet in restaurants e. d. macht de bovenbedoelde bescheiden zal dienen over te leggen. De uitkeering geschiedt In contanter of in waardebonnen. Echter worden bij dragen van 100 en minder steeds in con tanten voldaan In gevallen, waarin getroffenen, die bonnen ontvangen, zich reeds van vol doende huisraad hébben voorzien, zoodat zij de bonnen niet meer voor de aan schaffing van huisraad kunnen gebrui ken, kunnen zij zich wenden tot den inspecteur, die de uitkeering verzorgde (deze staat op de eerste bladzijde van het ontvangen waardebonnenboekje vermeld), met verzoek hun in plaats, van bonnen contanten te doen uitreiken. Wordt dit verzoek ingewilligd dan ontvangen zij bericht bij welken ontvanger der directe belastingen zij de bonnen tegen contan ten kunnen inwisselen. Indien betrokkenen, die bonnen zullen ontvangen, meenen dat zij in het juist hiervoor omschreven geval verkeeren, kunnen zij zich ook reeds te voren onder opgaaf van hun enquête-nummer tot de schade-enquête-commissie wenden met vertoek, om reeds terstond bij het ad vies voor te stellen, de uitkeering in contanten te doen plaats hebben. Sigarenfabriek te Kampen uitgebrand Gistermorgen omstreeks zes uur is brand uitgebroken in de sigarenfabriek van den heer Neervoort aan de Korenmarkt te Kampen De fabriek is geheel uitgebrand. Een groote hoeveelheid sigaren ging ver loren, terwijl de voorraad tabak in vei ligheid kon worden gebracht. De beien, dende perceelen kregen waterschade De geleden schade wordt door verzekering ge dekt, doch ongeveer 25 sigarenmakers zijn door dezen brand werkloos eeworden. 24 Febr. t/m 20 April 24 Maart Vm 6 April extra Vm 20 April 10 t/m 23 Maart extra Vm 6 April 31 Maart Vm 6 April extra t/m 13 April,, echter niet in restaurants e. d. 24 Vm 30 Maart extra t/m 6 April, echter niet in restaurants e, d. groep I en II IV V VI Op voederkaart voor katten Het Nederlandsch Merkenbureau voor Pluimvee en konijnen schrijft: ..Nogmaals willen wij de aandacht er op vestigen, dat ingeval men sierduiven bezit, men de jongen dit jaar moet voor zien van een vasten voetring. Dit is een bepaling van hoogerhand en door zich hieraan niet te houden, krijgt men moei lijkheden Daar het zoogenaamde ringen” van jonge sierduiven een eenvoudig en wei nig kostbaar werkje is. zal niemand zich aan de bepalingen willen onttrekken en daardoor kans loopen op onaangenaamhe den. Velen echter schijnen nog niet te we ten. welke ring thans voorgeschreven is, waar die ringen besteld moeten worden, wat ze kosten, enz. De zaak is echter eenvoudig, daar slechts één ring voor dit doel mag worden gebruikt Deze ring wordt uitgegeven door het Nederlandsch Merkenbureau voor Pluimvee en konijnen. Dit bureau heeft thans een circulaire In voorbereiding, waarin alles omtrent het ringen op eenvoudige wijze wordt uiteen gezet Deze circulaire wordt speciaal uit gegeven om degenen. die vroeger hun jonge duiven niet van vaste voetringen voorzagen, te helpen. Weet men dus niet precies wat men moet doen, dan kan men zoo’n circulaire aanvragen bij het Neder landsch Merkenbureau voor pluimvee en konijnen. De administrateur van dit bu reau is de heer G. Hoekstra. Statenweg 75 C. Rotterdam-C De regeeringscommissaris voor Haar lem, S L. A. Plekker, heeft een verorde ning uitgevaardigd, waarin ter uitvoering van de handhaving der openbare orde wordt bepaald, dat het aan Joden verbo den is hotels, restaurants, café's, biosco pen, schouwburgen, openbare leeszalen, openbare vergaderlokalen, openbare bad en zweminrichtingen en openbare badhui zen binnen de gemeente Haarlem te be treden. of in deze inrichtingen te verblij ven Eigenaren en exploiteurs of bestuur, ders van deze inrichtingen zijn verplicht op een duidelijk zichtbare plaats biljetten met het opschrift ..Verboden voor Joden” aan te brengen Inrichtingen, waar het verblijf aan Joden wel zal worden toege staan. zullen nader worden aangewezen Voorts wordt in deze verordening bepaald, dat het aan Joden verboden is hun woon plaats binnen de gemeente Haarlem te vestigen, of daar hun hoofdverblijf op te slaan, voor zoover zij daar geen woon plaats of hoofdverblijf hadden Joden, die zich na 25 Februari in Haar lem hebben gevestigd, zijn verplicht on verwijld op de gemeentesecretarie een vergunrffng aan te vragen om binnen de gemeente te mogen wonen. Voorts is het aan Joden verboden binnen de gemeente Haarlem te verhuizen, tenzij zij daartoe van den regeeringscommissaris toestem ming hebben gekregen Het niet in acht nemen van deze voorschriften wordt ge straft EXAMENS VOOR BOUWKUNDIG OPZICHTER Dezer dagen viert de Bond van Neder- landsche Architecten een merkwaardig jubileum. Het zal dan een halve eeuw geleden zijn, dat de ledenvergadering be sloot om examens in te stellen voor bouwkundig opzichter. Gezien de bijzondere tijdsomstandig heden is ook dit jaar het aantal aanmel dingen voor de examens zeer bevredi gend te noemen. Meer dan 200 candidaten gaven zich reed® Ofschoon de maximumprijs voor hout blokken is vastgesteld op 4 per 100 k g thuis bezorgd, zijn er blijkbaar nog han delaren, die zich hieraan niet houden De inspecteur voor de prijsbeheersching te den Haag, heeft eenige tuchtbeschikkin- gen gewezen, waarbij dergelijke overtre dingen werden gestraft. A. H. de M koopman te Hillegersberg, verkocht eiken kachelblokken voor niet minder dan f6 per 100 k g Hem werd een boete opge legd van 300. De inspecteur voor de prijsbeheersching te Amsterdam voor een dergelijke overtreding, waarvan de omvang echter grooter was, een N V. te Amsterdam een boete op van f 700 De kaashandelaar J. te Alkmaar, die zijn waren hoofdzakelijk verkocht in de omstreken van Haarlem, bood boter te koop aan voor 6.50 per k.g., 2 Edammer kazen verkocht hij voor 1.50 per pond. Voor deze artikelen had hij niet meer mo gen berekenen dan 2 30 per k.g. en f 0.75 per pond. Hij werd veroordeeld tot een geldboete van 150. De kruidenier v. d. V. te Rotterdam liet zich in met den clandestienen vletschhandel. Hij verkocht een varken voor 1.25 per pond. De winst, welke hij maakte, verliest hij weer ruimschoots doordat hij een geldboete zal moeten be talen van 250. De inspecteur voor de prijsbeheersching te ’s-Hertogenbosch vervolgde den gros sier G. L., omdat hij een zwarte klooster- stof voor ƒ7 p. m. had verkocht Hij was zich ervan bewust dat deze prijs te hoog was Zijn inkoopprijs was ƒ3 85 per me ter Hij werd veroordeeld tot een geld boete van ƒ500. terwijl openbaarmaking van de tuchtbeschikking werd gelast M L te ’s-Hertogenbosch verkocht In haar winkel tobralcostof voor 1 60 per meter. Dezelfde stof verkocht zij voor 9 Mei 1940 voor f 1.20 per meter. Zij maak te zich dus schuldig aan overtreding der prljsvonrschriften en werd voor dit feit veroordeeld tot een geldboete van f500 De bakker B te Laren (N H meende er bij te kunnen verdienen door koffie een artikel dat hij voor den oorlog niet ver handelde. te gaan verkoopen. Hij vroeg hiervoor echter niet minder dan ƒ5 50 per pond. Voor deze overtreding werd hij beboet met een bedrag van 200 De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt naar aanleiding van het feit, dat voor de loopende periode niet de met „09” doch van de be- prijs voor sigaren, sigaretten hooger zal worden. Het zal echter velen rookers. die giste ren hun dageiijksche inkoopen deden, op gevallen zijn, dat de winkelier voor zijn artikelen nog den ouden prijs berekende en zullen zich met verwondering hebben afgevraagd hoe dit mogelijk was. De verklaring hiervoor is echter een voudig en is gelegen in het feit, dat van wege het departement thans geen navor dering van accijns heeft plaats gehad, zoo dat de thans nog bij grossiers en winke liers in den vrijen handel aanwezige voorraden tegen de oude prijzen kunnen worden uitverkocht Als vanzelfsprekend zijn deze voorraden niet zeer groot, zoodat dan ook wel spoe dig aanvulling van uit de fabrieken zal moeten volgen De fabrieken echter mogen thans geen fabrikaten tegen de oude prij zen meer afleveren en bij verdere leveran ties zullen de artikelen dan ook voorzien moeten zijn van de nieuwe banderolles, en zal het publiek de daarop voorkomen de hoogere prijzen moeten betalen. Een kwestie dus, naar wij vernemen, van nog slechts korten tijd. Naar de persdienst van het N.V.V. ons meldt, is in een drukbezochte ver gadering de fusie van den Amsterdam- schen Politiebond met den Algemeenen Nederlandschen Politiebond een feit ge worden. Met algemeene stemmen werd het desbetreffende besluit aangenomen. Zaterdag a.s. belegt het Opvoe- dersgilde (afdeellng technisch onderwijs en vakopleiding) een landelijke bijeen komst in Krasnapolsky te Amsterdam. Als sprekers zullen optreden dr. J. Smit, wet houder van onderwijs te Amsterdam, over G de Gelder (leider van de betreffende afdeeling) over „het werkprogram van de afdeeling technisch onderwijs en vakoplei ding”. De secretaris-generaal van het de partement van Landbouw en Visscherij heeft regelen gesteld ten aanzien van de productie en den afzet van zilveruien. Hoe gevaarlijk het is, zijn waren van de hand te doen tegen prijzen, hooger dan de officieel als maxima vastgestelde, heeft dezer dagen een benzinepomphouder er gens in den lande ondervonden. De man had geen geluk, toen hij benzine verkocht aan het hoofd van de prijsbeheersching tegen een prijs, die meer bedroeg dan het maximum, n.l. 22,4 cent per liter. Toen deze autoriteit zich als zoodanig bekend maakte bleek de pomphouder in het ge heel niet te beseffen, dat hij zich onver wacht in het hol van den leeuw bevond; althans, hij geraakte niet onder den in druk en toonde zich niet bereid, iets op den gevraagden prijs te laten vallen. De man zal thans wel het verkeerde van zijn daad inzien, want het hoofd van de prijs beheersching heeft persoonlijk proces-ver- baal tegen hem opgemaakt Dit geval is weer eens een waarschuwing voor al die genen, die ongeoorloofd hun prijzen ver- hoogen. Niet alleen begaat men hiermede een zeer onsociale daad, doch men loopt tevens de kans, dat de klant zich ontpopt als prijsbeheerschingsautoriteit of prijzen- controleur NEDERLANDSCHE VROUWEN EN KINDEREN VOOR HUN RUST NAAR DUITSCHLAND Door het N.V.V. zullen, zooals reeds is gemeld, in samenwerking met de N.S.V. in Duitschland vele Nederlandsche vrou wen en Kinderen, die rust behoeven in staat worden gesteld eenige weken in Duitschland door te brengen Het reis bureau van „Vreugde en Arbeid" heeft zich voor het vervoer in verbinding ge steld met de Nederlandsche spoorwegen, die zich bereid hebben verklaard 50 pCt korting op de treinkosten toe te staan. Dr. RINGERS IN DE PEEL De algemeen gemachtigde voor den wederopbouw, dr. ir. J. A. Ringers, heeft dezer dagen een bezoek gebracht aan de Peelstreek om zich op de hoogte te stel len van de vorderingen van den weder opbouw. Dr. Ringers bracht allereerst een be zoek aan Wychen, ter bespreking van het herbouwplan van het dorpje Niftrik. vervolgens aan Mill, waar hij de in aan bouw zijnde huizen en boerderijen be zichtigde. Daarna ging dr. Ringers nog n^pr St. Oedenrode en Beek en Donk. Wijze van uitkeering Zoodra een bijdrage is vastgesteld ont vangt de betrokkene van den inspecteur der directe belastingen of der registratie en domeinen een mededeehng van het als bijdrage vastgestelde bedrag, van het gedeelte dat als eerste betaling hierop zal worden uitgekeerd en van de voor schotten. welke daarop zullen worden ingehouden. De kennisgeving zal vermelden de plaats waar de uitkeering in ontvangst kan worden genomen Hiervoor zal wor den aangewezen de ontvanger der directe belastingen voor de tegenwoordige ver blijfplaats van den getroffene De getrof fene zal zich in persoon bij den ontvan ger dienen te vervoegen en zal daarbij dienen over te leggen zijn distributie- stamkaart (o.a ter controle van het feit, dat hij Nederlander is), een legitimatie bewijs. indien de distributie stamkaart niet als zoodanig dienst doet en de door de schade-enquête-commissie indertijd aan hem uitgereikte kaart (of het formu lier), dat zijn registratienummer (het en- quêtenummer) vermeldt. Indien de getroffene niet zelf kan verschijnen, kan hij een schriftelijk ge machtigde zenden, die behalve zitn vol- Groote partij ttroo verbrand Een groote partij stroo (honderdduizend kilo) van de firma van Daal en Co te HorsL liggende op het stations-emplace- ment te Tienray is in vlammen opgegaan. Vermoedelijk is de brand entstaan door vonken van een voorbijrijdende locomo tief. Ook de spoorlijn n.l. het rangeerter rein, zal wel eenige schade oploopen door het branden der biels en het kromtrek ken der spoorstaven HONDEN- EN KATTENBROOD Op voederkaarten voor Honden Voor groep I en II OPENBARE NUTSBEDRIJVEN Blijkens een beschikking van den se- cretarfs-generaal van het departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart is bij het Rijksbureau voor verwerkende in dustrieën ingesteld een sectie voor open bare nutsbedrijven Als directeur van de sectie is aangewezen mr J. Reinders. Ook is een commissie van advies voor deze sectie benoemd. Voorzitter daarvan is ir. C Noome. De sectie openbare nutsbedrijven van het Rijksbureau voor verwerkende in dustrieën is ingesteld voor alle onderne mingen, die zich als hoofd- of nevenbe- drijf bezighouden met de openbare gas-, electriciteit- of watervoorziening. Schaar en vee een prooi der vlammen Maandagavond ontstond brand bij den landbouwer D. van Laar, wonende op de boerderij ..de Poel” te Ederveen. Een groote schuur brandde geheel at. Gruyter en het gedocunientZ, terwijl het grootste deel van het zich -- daarin bevindende vee een prooi der vlammen werd Aanwezige voorraden worden tegen oude prijzen verkocht Naar men weet is gisteren de vroeger reeds aangekondigde ve.nooging van den accijns op tabaksfabrikaten m werking getreden, als gevolg waarvan de winkel- criis voor sigaren, sigaretten en tabak Eerste paal voor nieuw bankgebouw In tegenwoordigheid van den algemeen gemachtigde voor den Wederopbouw ir. Ringers, den ontwerper van het nieuwe stadsplan Rotterdam ir. Witteveen, mr. Kolff namens de directie van de Rotter- damsche Bankvereeniging en verschillen de andere autoriteiten, is Maandagmorgen om 11 uur met eenige plechtigheid de eerste paal, bestemd voor het nieuwe bankgebouw van de RoPaver te Rotter dam, aan den Coolsingel In den bodem geslagen. Bij deze plechtigheid was de ontwerper van het gebouw, ir Mertens te Bilthoven, eveneens aanwezig. Alvorens de werklieden voor de eerste maal den stoomhamer op den betonnen paal lieten dreunen, nam de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Rotterdam, mr. K P. van de® Mandele, het woord namens directie en commissarissen van de Robaver en zeide, dat deze eenvoudige handeling wel een sterk symbolische beteekenis had Dit is n.l de eerste daad voor de totstandko ming van het eerste nieuwe bedrijfsge bouw in de binnenstad. Spr. zeide, ver heugd te zijn dat ir. Ringers en ir. Wit teveen deze gebeurtenis met hun aan wezigheid hebben willen opluisteren en sprak enkele waardeerende woorden over hun arbeid. Ir. Ringers zeide, dat de officieele toe wijzing van grond aan de Robaver nog niet heeft plaats gehad Desondanks gaat de bankvereeniging toch met het slaan van de palen van het nieuwe gebouw be ginnen met instemming van de autoritei ten. die den moed van de Robaver heb ben willen steunen. Deze paal zal mede- dragen aan het grootste bankgebouw in het nieuwe Rotterdam, en wanneer wij weten, dat in dit gebouw vele millioenen zullen opgaan, dan weten wij tevens dat de welvaart in onze stad is teruggekeerd. Hierna werd het sein gegeven aan de heiers om met hun arbeid te beginnen en in korten tijd was de eerste paal in den bodem verdwenen. Hiermede is de werkelijke wederopbouw in Rotterdam’s binnenstad thans officieel ingeluid. In de periode van 17 t.m. 22 Maart Bij de Winterhulp Nederland kwamen in de periode van 17 tot en met 22 Maart 1941 o.m de volgende giften binnen; Gebr Gerzon’s Modemagazijnen NV., Amsterdam 3000; N.N., 's-Graven- hage f 1000; Louwman en Parqui. ’s-Gravenhage 55; N.V Haagsche Hee- renkleedingindustrie 's-Gravenhage 50; N.V. Roeper’s drukkerij, 's-Gravenhage ƒ100; N V P H Korlvinke en Co s H. S. F., 's-Gravenhage 50; Hotel café- restaurant B. Dijjers N.V., s-Gravenhage ƒ50; N.V 's-Gravenhagen, alhier ƒ50; N.V. Techn. Bureau Marijnen. 's-Graven- hage ƒ250; Ned Politie Sportbond, 's-Gra. venhage /50; N.V.. Steno-dactylo-instltuut Scheevers. 's-Gravenhage 105; M van T -D. G.. 's-Gravenhage f 100; H. A C., Wassenaar 100; Brinkers Marg fabriek N.V. Zoetermeer ƒ100; Brinkers Room- boter N V., Zoetermeer 109; N.V Zelan- dia-melkfabriek, Zoetermeer 50; N.V Bataafsche Aannemers-mij van bouw en betonwerken, v.h. fa. J. van derwal en Zoon, 's-Gravenhage ƒ200; N V West- landsche Hypotheekbank, ’s-Gravenhage ƒ100; fa. Gebr. Th. en L. Boers Mzn Rijswijk (Z.-H.) ƒ100; van der Heem N.V., v.h. van der Heem er: Bloemsma, 's-Gravenhage 100; Ph. v d. H., Delft 100: Rademaker's cacao- en chocolade fabrieken N.V 's-Gravenhage ƒ100. Aan bijdragen beneden 50 werd ontvangen 3580.65 In totaal ontvangen 15.734,65 Bij het provinciale kantoor Zuid-Holland Werden in totaal ontvangen 1 1495 51 SCHEERZEEP (apart strookje) of scheercrême of scheerzeep 35 gram 35 gram 35 gram 50 gram alt boven Twee bebloede metsen gevonden Op aanwijzing van den tweeden ver dachte in de moordzaak van As. zekeren D. F. W. zijn in de nabijheid van zijn woonschip aan de Merwedehaven te Dor drecht aan den voet van een boom twee met bloed esmeurde dolkmessen opgegra ven. van de ,Ungt van Julia de Pleidooi 'een direc- 'n van met „10" gemerkte Vleeschkaart werden kend dat ook in de toekomst de met „09” gemerkte bonnen niet voor het koo- pen van vleesch en vleeschwaren zullen worden aangewezen; alle met „09" en „09 worst en vleeschwaren" gemerkte bonnen van de vleeschkaart kunnen der halve worden vernietigd. jUIKER MAÏZENA of griesmeel ot sago oi aardappelmeel of puddingpoe der of puddingsauspoeder met 100 gram zetmeel (maizenapakjes in oude verpakking van 225 gram op twee bonnen) GORT (-mout) of grutten HAVERMOUT of havervlokk, haverbloem aard.meelvlekken gort (-mout) of grutten RIJST of rijstemeel of rijstebloem of rijstgries of gruttenmeel (ge mengd meel) MACARONI of spaghetti of miceUi Nu men te Rotterdam is aangevangen met de uitkeering van de bijdragen in de door oorlogsgeweld geleden schade aan huisraad enz. en ook in het rayon van verschillende andere schade-enquète-com- missies met de uitkeering een aanvang is gemaakt of binnen enkele dagen zal wor den gemaakt, heeft mr. A. J. van Soest, hoofd der afdeeling oorlogsschade aan het departement van Financiën, daarover eenige mededeelingen gedaan, waaraan wij bet volgende ontleenen. Noodzakelijk is het er op te wijzen, dat het feit, dat met de uitkeering is begon nen, niet medebrengt, dat nu binnen een tijdsbestek van één of twee weken, ook alle getroffenen hun uitkeering zul len hebben ontvangen. Wel zal de grootst worden betracht RUND- KALFS- PAARDEN- 01 VLEESCH (been W. heeft bekend medeplichtig geweest te zijn bij' het vervoeren van het lijk, doch hij ontkent ten stelligste bij den moord betrokken te zijn. Het vermoeden is gerezen, dat W. er toch neer van weet, daar hij in de periode, direct na den moord met zijn hand in het verband liep. Een huiszoeking op het woonschip van verdachte heeft geen resultaat opgele verd. NEDERLANDSCHE REISVEREENIQing De vele belangstellenden, die on gaande „Nederland-uitvoering" va„tiV0Mr' derlandsche Reisvereeniging P*e' plaatsgebrek moesten worden te!»,,. 8.ei?s hebben het genoegen kunnen sm?i;5e,^,<1 teravond een herhaling daarvan 8ls" medemaken. w kunnen Weer hebben de talrijke aanw»,< gebouw Excelsior kunnen genieten 8en in sappige Vlaamsche voordrachtsk de voordrachtskunstenares&e -^erd van den heer J. Panman. teur der N. R. V. voor het hoJX. vqcantie „ook nu” in eigen lancj Alleen voor artikelen tusschen 10 en 20 cent Op grond van het „Besluit op de omzet belasting 1940” mag de omzetbelasting niet meer afzonderlijk aan de afnemers in rekening worden gebracht. Dit houdt in, dat de leverancier den prijs inclusief omzetbelasting moet vaststellen. In het desbetreffende persbericht van 8 Januari 1941 is voorgeschreven, hoe de nieuwe prijzen moeten worden berekend. Een der voorschriften luidt, dat indien bij de door berekening afronding der prijzen noodza kelijk is, deze afronding naar beneden moet geschieden. In afwijking van dit voorschrift mo gen de kruideniers met ingang van heden de noodzakelijke afronding naar boven uitvoeren voor zoover betreft artikelen met een verkoopprijs van 10 cent of meer, doch minder dan 20 cent. Bij de beoordeeling of een artikel be hoort tot de prijsklasse „10 cent of meer, doch minder dan 20 cent" moet eerst de nieuwe prijs inclusief omzetbelasting en zonder afronding worden berekend. De aldus berekende prijs is beslissend voor de indeeling van het artikel in de genoem. de prijsklasse. Een artikel waarvan de nieuw bereken, de prijs voor afronding uitkomt op 9.99 cent of lager, valt er derhalve buiten en de afronding moet voor dit artikel naar beneden geschieden. Bij de berekening der nieuwe prijzen moet de kruidenier het volgende in acht nemen 1. In de berekening mag als bruto winst geen hooger geldbedrag worden op genomen dan het bedrag, dat op 9 Mei hiervoor werd gecalculeerd. 2. Zoowel de afronding naar boven als die naar beneden moet tot op een halve cent geschieden 3. Het doorberekenen der omzetbelas ting is niet geoorloofd: a. ten aanzien van die artikelen bij welker verkoop de kruidenier gebonden is aan vaste of maximum prijzen inclusief omzetbelasting, welke door of vanwege de overheid na 1 Januari zijn vastgesteld of goedgekeurd of alsnog worden vastgesteld of goedgekeurd b ten aanzien van die artikelen bij welker verkoop de kruidenier gebonden is aan vaste of maximum prijzen inclu sief omzetbelasting, welke door of van wege den fabrikant of leverancier van die goederen na 1 Januari 1941 zijn vastge steld of alsnog worden vastgesteld. VEREEMIGING „GRONINGEN” t De Vereeniging „Groningen” voor sGravenhage e.o. heeft Zondag in de bovenzalen van „De Kroon' een Groninger middag gehouden Nadat de voorzitter, de heer A M. J. Deelman, de talrijke aan wezigen had welkom geheeten. gaf hij het woord aan den heer J Barkman uit Alk maar, lid van het hoofdbestuur der Lande lijke vereeniging ..Groningen”, die ver volgens. onder den titel „Praatjes voor de vaak' in bonte verscheidenheid een lange reeks anecdoten en belevenissen „oet Stad’ heeft verteld Een kostelijke dosis Groninger humor nuchter en een- voudig weergegeven, doch zóó, dat telken» een gulle lach door de zaal daverde. Ook een paar grootere voordrachten, oi. „Haarm en Mattje” van mevrouw de Haat- Ukken en het met gevoel gezongen „Vrou- ger verwierven veel bijval De heer A H Ferton oogstte een ver diend succes met een gedicht van dr Leg ger. getiteld „Winter" De dames Fr Frie- aerlchs en G Boer bewezen door de uit stekende vertolking van een kleine één- acter, (O, dei kerels' van B. H. Broekema), net acteeren nog niet te hebben verleerd, «ïOn,derl wir,terseizoen geen groote toóneelavonden plaats. De heer J. H. uhren zorgde met het zingen van een tweetal liederen woor een mooi muzikaal intermezzo Tenslotte zij nog vermeld dat ook de „samenzang met geestdrift is beoefend en wel met het zingen van verschillende lederen, waaronder zeer oude volksdeun tjes, uit het „Grunneger Laideboukje” uit gegeven in opdracht van de Algemeene Vereeniging „Groningen" De voorzitter was zeker de tolk van alle aanwezigen, toen hij aan het eind van den zeer geslaagden middag, den heer Barkman en alle verdere medewerkers dank bracht voor het gebodene. VLEESCHKAART 8cHAPEn- inbegrepen) ot i Rantsoen Vleeschwaren. Dit is' voor gerookt ot gekookt varkens- rund- kalfs- paarden, en scha- penvleesch en voor geroottê worstsoorten b.v ham, schouöer- carbonade spek, rookvleesch do~ kelvleesch Geldersche rookworst, plockworst en snijworst voor gekookte worstsoorten, b v boterhammenworst lunchworst rolpens en knakworst o v Frankforter en Weener J voor leverartikelen als b v "Êiêr- liner. Saksische en Haagsche leverworst en verder van tongen worst en nierbrood voor bloedworst De waardebonnen bevinden zich zig- zagswijze gevouwen in een waardebon nenboekje, waarbij uitsluitend de het laatst uit te geven bon is vastgeplakt Dit waardebonnenboekje dient in de eerste plaats om den rechthebbende te legitimee- ren, losse waardebonnen zijn n.l. niet geldig. In de tweede plaats is in het desbe treffende besluit van den secretaris-ge neraal van het departement van Financiën een controle op de doelmatige besteding “dë waardê van” het onderwijs” en dr. ir. van de bijdrage voorgeschreven. In het •- - J- waardebonnenboekje zijn nu een aantal bladzijden opgenomen waarop de koopers door den betrokken leverancier dienen te doen aanteekenen, welke leveranties hebben plaats gehad en welke bonnen daarvoor in betaling zijn aangenomen. De bonnen kunnen gebruikt worden tot aankoop van alle voorwerpen, waarvan het verlies volgens de regelen inzake huis raad 1 onder de z.g.n. huisraadschade wordt gerangschikt. Zoo zal dus de recht hebbende deze bonnen niet alleen kunnen aanwenden om meubelen en stoffeering te koopen (wat men in de eerste plaats onder huisraad pleegt te verstaan) doch ook kleeding, keukengerei, e.d zal er mede kunnen worden aangeschaft En bijv, een verloren gegaan rijwiel, zal al evenzeer uit de bonnen kunnen worden vervangen Er wordt van de zijde van het departe ment van Financiën op vertrouwd, dat deze bonnen door de winkeliers van de gerechtigden op geheel gelijke wijze als contanten zullen worden geaccepteerd Teneinde dit te bevorderen is de verzil vering van de waardebonnen voor de win keliers zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt. Een korte duidelijke aanwijzing van het gebruik der bonnen is in elk bonboekje opgenomen. De wijzen waarop de leve ranciers de bonnen kunnen ten gelde ma ken, is achter op eiken bon vermeld. VEREENIGING VAN OUD-LEERlinGEN VAN AMBACHTSSCHOLEN Een dezer dagen hield de vereeniging van oud-leerlingen van ambafht«„„K i V.OL.A., seer. Jan ten BrSra?^ een lezing met als onderwerp..Hout/ structies voor groote afstanden” lC°n' ker was de heer Chr. v. d. Veer tect van de „Nemaho”-bedrijVen te Doe tinchem. die sprak speciaal over a.» scharnieren-spant. net dr,e Het drie scharnieren-spant is een H 1 landsch product, dat zelfs zijn verm d heid ver over de grenzen bezit, zooals™' West-Indié de hangar van de RniJv- in Colombo en Zuid-Afrika "ön,P Dat deze lezing, welke o.a. ook d architecten bezocht was, in <jen aoor viel, kon opgemaakt worden uit het plaus den spreker gebracht. Door1 voorzitter, den heer v. d. Gugten spreker hartelijk dank gezegd VOOP leerrijke lezing. °°r deze ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell of Huishoudzeep of Zachte zeeppasta of Zachte zeep (oude samenïteU of Zachte zeep (nieuwe samewt of Zeeppoeder of Zeepvlokken of Zelfwerkende wasch/nddëï/n of Vloeibare Zeep D Voor 20 k.g droog waschgoed aan de wasscherij één bon worden afgegeven. n Vijfjarig meisje ontvoerd Door de recherche te Groningen zijn ge arresteerd de 51-jarige mej A. B echtge- noote van J Rwoonachtig te Groningen, en haar 21-jarige dochter S. R-, De beide vrouwen worden verdacht van het ont trekken van een meisje van vijf jaar aan het wettig gezag. Tengevolge van de echtscheiding van genoemde dochter zijn de kinderen uit dat huwelijk aan den va der toegewezen. De vijfjarige Wietske Piersma was ondergebracht in een kin dertehuis. maar Donderdag bij het naar schoolgaan werd het meisje door de moe der van de straat gelicht en in de wo ning van de grootmoeder gebracht. Toen echter, daar het rechterlijke vonnis on herroepelijk was. de deurwaarder het kind opeischte. bleek het te zijn verdwe nen. Tot nu toe is het kind nog niet ge vonden. De recherche heeft de zaak in onderzoek.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 13