voor Centrale organisatie voedselvoorziening Nachtelijke luchtaanval Huil Aan het Noord-Afrikaansche front op Matsoeoka heeft een met Mussolini Woensdag 2 April. 1941. No. 17841. alle bedrijfsorganisaties Inschakeling van den en De zeeslag in de Middel- landsche Zee s s I Drie Britsche tankschepen vernietigd 9 VERDUISTEREN van 8.14 uur n.m. tot 7.12 uur v.m. Onderhoud Toelichting van den secre taris-generaal van Land bouw en Visscherij Matsoeoka bezoekt den Paus £Zie verder 3 e blad, pa ff. 1.) Vliegveld in Zuid-Engeland bestookt Geestdriftige betoogingen te Rome uur uur I V Maan: 2 April op 10.11 v.m. 3 April onder 1.52 v.m.; op 10.54 uur v.m. Nachtdienst dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 No. 773503 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Communiqué van het Italiaansche ministerie van marine 9 De weerstandslinie op het Noordafrikaansche front, waar de krachten van de As zij aan zij strijden, wordt georganiseerd. Troepen en materialen vereenigen zich en de nieuwe stellingen worden met spoed in gereedheid gebracht. Op onze foto een vooruitgeschoven stelling in de Syrte-woestijn (Holland) Een Italiaansche opgave van de Britsche verliezen - HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: ■- Demonstratie te Rome 5 Mislukte Britsche aanval op Brest diens gevolg, burgerlijke Ita- Geen antagonisme meer tusschen landbouw eenerzijds en handel en industrie anderzijds, landbouwcrisisorganisatie had nog ft A A A ft A ft A ft A ft A ft A ft A ft A ft A A A A A A A A A A A ft A ft A ft A ft A A be de S s V i g 8 V 8 8 s 8 8 s 8 V 8 Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad’’ en ..Letterkundig Bijblad" 3.15. Franco per post met Mode blad 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren teen., de geldende gnedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et., fr. p. post 10 ct De een ander bijzonder kenmerk. Daar het complex van landbouwcrisismaatregelen zeer ver ingreep, betrok het daarbij tal van andere groepen uit het economische leven. Dit alles geschiedde echter als mid del tot het doel: steun aan den landbouw, waardoor een zeker antagonisme tusschen de belangen van den betrokken handel en industrie eenerzijds en de belangen van den landbouw anderzijds onvermijdelijk was. In de nieuwe organisatie zal dit niet voorziening vereenigbaar zjjn, Dat zulks 9 Van 1—5 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 et., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 et fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Ziekenvervoer by nacht: Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkahtoor: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 650310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 178038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters jr„ There- siastr 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvés, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Zee een grooten kruiser tot zinken ge bracht door de volle laag van ons zwaarste geschut. Twee andere kruisers ernstig getroffen. Bij dit alles, aldus zegt men, moet nog worden gevoegd de an dere nog niet precies vastgestelde verlie zen en de Engelsche of in Engelschen dienst varende schepen, die op den Atlantischen Oceaan door duikbooten tot zinken zijn gebracht Vanochtend heeft minister Matsoeoka, zich naar het Vaticaan begeven, waar hij om 9 uur per auto aankwam. De minister werd met de aan zijn rang verschuldigde eerbewijzen ontvangen en, vergezeld door een schilderachtigen stoet, schreed hij door de zalen van het pauselijk paleis. Uit naam van een groep jonge Japanners, die wor den opgeleid in het college der propaganda fide en die in dg Clementijnsche zaal ston den opgesteld, begroette een priester den minister namens de jongelieden van zijn land, die hun katholieke geloof te Rome vervolmaken om daarna naar het vader land terug te keeren en er hun missie te ontwikkelen. Matsoeoka antwoordde met het uitspreken van een dankbetuiging en het uitspreken van goede werrschen voor de studie van zijn jonge landgenooten. Mgr. Arborio Mella di Santqlia verge zelde Matsoeoka vervolgens naar de par ticuliere bibliotheek van den Paus, waar deze den minister ontving. Na zijn onder houd met den Paus bracht Matsoeoka een bezoek aan kardinaal staatssecretaris Mag- lione. Het onderhoud tusschen den Paus en Matsoeoka heeft een uur en 5 minuten geduurd. Na zijn bezoek aan het Vati caan begaf Matsoeoka zich naar de Villa Madama, waar kardinaal-staatssecretaris Maglione hem een tegenbezoek bracht Duitsche ge- vliegveld met Het Italiaansche ministerie van marine maakt over het jongste treffen in de Mid- del landsche Zee het volgende bekend: Sinds eenigen tijd had men een toene mende uitbreiding van het vijandelijk ver keer tusschen Egyptische en Grieksche havens opgemerkt. Hiertegen waren her haaldelijk onze torpedobooten. motortorpe- 4obooten en vliegtuigen opgetreden, die den vijand verliezen toebrachten, welke in de weermachtberichten vermeld werden. Het was echter noodzakelijk offensieve acties op grooter schaal te ondernemen. Dit offensief begon in den nacht van 25 op 26 Maart door een schitterende actie van aanvalseenheden, die in de baai van Suda op Kreta doordrongen. Den volgen den nacht vertrokken 8 Italiaansche krui sers na een uitgebreide luchtverkenning onder escorte van torpedojagers van hun bases ter ondersteuning van een slagschip. Up den morgen van den 28sten bereikte deze vloot de wateren ten Zuiden van en vuurde op een afdeeling vijan- deUjke kruisers, die contact ontweken, terwijl onze schepen terugkeerden en de 9 •“’“““veegden, gingen onze vliegtui gen tot torpedeering over, waarbij zij er ’“slaagde® 2 kruisers en een vliegkamp- te trcffneVenS en^e’e koopvaardijschepen In den namiddag van den 28sten ging de vijand ook tot een actie met torpedovlieg- tuigen over en trof tegen den avond een Kruiser, die als gevolg van beschadigingen ’•‘jn snelheid moest verminderen. Terwijl de afdeeling. waartoe deze kruiser behoor de, op een afstand van het gros der zee- strijdkrachten haar dekkingstaak ten uit- v9er legde, ontmoette zij des nachts vijandelijke strijdkrachten, waartoe, vol gens de Engelsche verklaringen ook eenige slagschepen behoorden. Er volgde een he- v ?e zeeslag Onze eenheden reageerden “le’ onmiddellijk vuur en aanvallen der torpedojagers, die, naar zelfs de vijand beeft toegegeven, de vijandelijke eenheden dicht naderden en talrijke torpedo's af vuurden. Onze verliezen, met inbegrip van den reeds door een torpedo na zonsonder gang getroffen kruiser, zijn reeds in het weermachtbericht medegedeeld. Den vol genden dag hebben eenheden van ons luchtwapen ter voortzetting van hun offen sieve verkenning een anderen kruiser ge- torpedo’s, evenals een vUeg- Ter eere van Matsoeoka en om uit drukking te geven aan hun geestdrift voor de as RomeBerlijnTokio heb ben de studenten van de yniversiteit te Rome gisteren gedemonstreerd. Studenten in fascistische uniform leidden hun mede studenten door de voornaamste straten. De deelnemers droegen Japansche vlag gen en riepen voortdurend Leve Musso lini, leve Hitler, leve Matsoeoka en het driemogendhedenverdrag. alsmede „Weg met de plutocratieën”. Zij marcheerden bijna den geheelen morgen door de straten. Tijdens de demonstratie hadden eenige honderden Italiaansche soldaten den toegang tot de straten, welke naar de Amerikaansche ambassade leiden, bezet, blijkbaar om vijandige demonstraties te voorkomen. Ook politieagenten en recher cheurs maakten van deze afzetting deel uit. Ook het Zuidslavische gezantschap werd door een groot aantal soldaten, voor zien van stalen helmen en geweren, be schermd. Taak en bevoegdheden der organisaties. Deze zullen, behalve op het geven van advies aan de overheid en aan boven haar gestelde organisaties en het uitvoeren van door de overheid en bovengestelde orga nisaties getroffen maatregelen, gericht zijn op een zoo groot mogelijke zelfwerkzaam heid onder toezicht van de overheid Aan de organisaties, die daarvoor in aanmer king komen in het bijzonder zullen dit de bedrijfsorganisaties en onderbedrijfs- organisaties zijn zal daartoe verorde nende bevoegdheid kunnen worden ver leend. De verordenende bevoegdheid zal zich onder meer over de volgende onderwerpen kunnen uitstrekken a. regeling van de voortbrenging, in voer, afzet, waaronder mede inbegrepen uitvoer verdeeling en aanwending, waaronder mede begrepen opslag en be en verwerking van producten van de voedselvoorziening; b. regeling van de vestiging, uitbrei ding. beperking reorganisatie, tijdelijke of blijvende stillegging, fusie, verkoop of ver pachten van bedrijven op het gebied van de voedselvoorziening, waarvoor de orga nisatie is ingesteld; e. het verleenen van vergoedingen aan hen, die door eenigen maatregel, als be doeld onder b. ernstig economisch nadeel ondervinden, zoomede het opleggen aan hen, die van een zoodanigen maatregel economisch voordeel genieten, van de ver plichting tot het betalen van een geldsom; d. vaststelling van prijzen en marges zoomede van betalings- en leveringsvoor waarden met betrekking tot producten van de voedselvoorziening; e. vaststelling van voorschriften voos de tot de organisatie behoorende onder nemers betreffende het voeren van hun administratie, zoomede betreffende het verstrekken van mondelinge en schrifte lijke gegevens aan de organisatie. Behalve ta v. de voortbrenging, afzet, aanwending der producten van de voedsel voorziening, zal derhalve in het bijzonder ook t.a.v. het distributie-apparaat regelend kunnen worden opgetreden, waarbij eener zijds aan belanghebbenden vergoedingen kunnen worden gegeven en anderzijds van belanghebbenden bijdragen kunnen wor den gevorderd. Gezien deze uitvoerende en regelende taak der organisaties kan het minder wen- schelijk zijn, haar tevens te belasten met zuiver commercieele handelingen, zooals aan- en verkoop van producten. In ver band hiermede is in het besluit (art 14) de mogelijkheid geopend, voor dergelijke werkzaamheden aparte lichamen in te stellen, die aan de bedrijfsorganisaties of onderbedrijfsorganisaties worden verbon den Het toezicht op deze commercieele lichamen zal bij den secretaris-generaal en zijn gemachtigden berusten. len. Twee groote hangars i aansluitende onderkomens en werden met bommen van i en zwaar kaliber bestookt en totaal nield. Minstens 12 9 14 bommenwerpers, alsmede 8 i 10 jachtvliegtuigen werden op den grond vernield. Op andere beschadigingen en vernie lingen kan bij de ondubbelzinnig waar genomen krachtige branden, als gevolg van den aanval, worden gerekend. De deelnemende gevechtsvliegtuigen zjjn allen op hun steunpunten teruggekeerd. Gistermiddag hebben afzonderlijk vliegende Britsche toestellen getracht, bij Brest bet Fransche kustgebied bin nen te vliegen. Duitsche jachtvliegtuigen schoten hierbij 2 2-motorige vliegtuigen neer, eigen verliezen zjjn daarbij niet ontstaan. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij deelt ter toelichting van het gisteren in ons blad gepubliceerde besluit betreffen de den opbouw van en organisatie voor de voedselvoorziening (Organisatiebesluit Voedselvoorziening 1941) het volgende mede: De economische omstandigheden, welke gedurende de laatste jaren voor het uit breken van den oorlog in Nederland heb ben geheerscht en welke in het bijzonder voor den landbouw van verstrekkenden invloed waren, maakten het noodzakelijk, dat tal van maatregelen tot steun aan den landbouw en tot regeling van de voortbrenging en den afzet ven land bouwproducten werden genomen. Voor de uitvoering van deze maatregelen werd een omvangrijk apparaat ingesteld, dat, hoewel daarin verschillende vertegen woordigers van het bedrijfsleven zitting hadden, toch een overwegend ambtelijk karakter had. Na het uitbreken van den oorlog is dit apparaat dienstbaar gemaakt aan de voedselvoorziening, waarvan de regeling in het bijzonder onder de hui dige omstandigheden steeds ingrijpender maatregelen eischt. Het is daarbij meer en meer gebleken, dat het huidige amb telijke en sterk gecentraliseerde apparaat der voedselvoorziening niet geschikt is om de vereischte maatregelen op de meest deskundige en soepele wijze tot stand te brengen en uit te voeren. Reeds om deze reden was het noodzakelijk nieuwe vor men te scheppen teneinde in de huidige organisatie ingrijpende wijzigingen te kunnen brengen. Er bestond echter nog een andere reden. Zooals uit het voorgaande blijkt, is de bestaande organisatie van de voedselvoor ziening in feite niets anders dan een voor de regeling daarvan omgebouwd crisisapparaat, dat oorspronkelijk geheel ingesteld was op de uitvoering van de voor den landbouw noodige steunmaatre gelen. Waar sinds eenigen tijd het samen stel van regelingen geheel gericht is op de voedselvoorziening, sluit de bestaande organisatie daar niet meer op aan. Een nieuwe organisatie is derhalve noodig, met een ander doel dan de landbouwcri sisorganisatie had. Haar doel zal zijn de voedselvoorziening te regelen in het be lang van producent en consument en de tusschen deze beide liggende groepen van belanghebbenden. Waren ’t vroegere com plex van maatregelen en de daarmede verbonden organisaties er op gericht een zoo goed mogelijk prijspeil voor den land bouw je verkrijgen, de nieuwe organisa tie zal daarentegen een behoorlijk prijs peil voor den landbouw als uitgangspunt hebben, teneinde op dien grondslag een behoorlijke voedselvoorziening op te bou wen. 5: In den nacht van Maandag op Dins dag was, naar het D.N.B.1 verneemt, de groote Oostengelsche havenstad Huil wederom het doelwit van een zwaren Duitschen aanval. Tallooze brandbom men en aanzienlijke ladingen brisant bommen kwamen neer op het havenge bied en op andere voor den oorlog be langrijke industriewijken der stad. Een in lichterlaaie staand vrachtschip dyeei stuurloos in het havenbekken rond. ,UoK boven Great-Yarmouth waren uitgebrei- de branden te zien. De brandweer en de blusschingstroe- pen waren door het voortdurend om zich neen grijpende vuur machteloos. Ook na het ingrijpen van troepen gelukte het tot in de middaguren nog niet de uitgebrei de branden, welke steeds nieuw voedsel vonden in de hout- en de graanopslag- plaatsen, te bedwingen. Gistermorgen hebben Duitsche lange afstandsverkenningsvliegtuigen in het gebied van het St. Georgekanaal, ten Westen van Pembroke (Wales), 3 tank schepen met een totalen inhoud van 24.000 brt., door voltreffers vernietigd. Bovendien werden 2 andere tankschepen met een totalen inhoud van 1.6000 ton zoo zwaar beschadigd, dat aangenomen kan worden, dat zij verloren zijn ge gaan. Opnieuw is op deze wijze 40.000 ton voor de Britsche koopvaardij verlo ren gegaan. Gistermiddag hebben vechtsvliegtuigen een sterke bezetting aan de Engelsche Zuid kust, in een verrassende scheervlucht vanuit een hoogte van 15 m. aangeval- met hierop .1 barakken, middelmatig --1 ver- Aanval op Duitschen mijnenveger af geslagen Engelsche bombardementsvliegtuigen hebben Maandag, in den loop van den dag, een Duitsche mijnenveger op de Noordzee zonder succes aangevallen. De mijnenveger onttrok zich door han dig manoeuvreeren aan de bommen en dwong door goedgericht afweervuur de Engelsche gevechtsvliegtuigen snel weg te vliegen. De Japansche minister van buitenland- sche zaken, Matsoeoka. heeft zich gister ochtend naar het koninklijk paleis te Rome begeven om zijn handteekening in het eere-album te plaatsen. Vervolgens bracht hij een bezoek aan het Pantheon, waar hij hulde bracht aan de nagedach tenis der koningen van Italië en kransen neerlegde. Bij het verlaten van het ge bouw werd hij door een groote menigte langdurig toegejuicht Hij bracht in ant woord den Romeinschen groet. Mat soeoka legdeook kransen bij het graf van den onbekenden soldaat en bij het gedenkteeken der voor de revolutie ge vallen fascisten. Hij gebruikte vervolgens het noenmaal in gezelschap van den Duce, de leden van de Italiaansche re- geering. den Japanschen ambassadeur bij het Quirinaal en ambtenaren der am bassade. Daarna keerde hij terug naar Villa Madama, opnieuw toegejuicht door de saamgestroomde menigte. Even na 5 uur was Matsoeoka naar het palazzo Chigi gegaan, waar hij werd ontvangen door graaf Ciano, met wien hij eer hartelijk gesprek voerde. Daarna begaven zij zich naar het palazzo Ve nezia voor een onderhoud met Mussolini. Matsoeoka en Mussolini op het balkon Het onderhoud tegenwoordigheid ambassadeur en voor^ zoover deze voor den teekenis zijn. begon om 6 uur in van graaf Ciano en den ambassadeur Korokiri Zembei. De menigte, die Matsoeoka op zijn weg naar het palazzo Venezia had toegejuicht, bleef opeengepakt staan op het plein om het einde van het onderhoud af te wachten en den Duce en den vertegen woordiger der verbonden natie haar geestdriftige gevoelens te doen blijken. Even voor 7 uur, toen de hartelijke be spreking eindigde, verschenen de Duce en de Japansche minister op het balkon en begroetten de massa, wier toejui chingen steeds in kracht toenamen* De betooging begon opnieuw, toen Mat soeoka. vergezeld door graaf Ciano, het palazzo Venezia verliet om zich naar zijn verblijf, de Villa Madama te be geven. De manifesteerende menigte bleef opeengepakt op het palazzo Venezia, waar het steeds weer juichte voor den Duce, die verscheidene malen op het balkon verscheen. Een officieel communiqué over de eer ste ontmoeting van den Duce met Mat soeoka luidt: De Duce heeft den Japan schen minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, in het palazzo Venezia ont vangen. Dit eerste onderhoud duurde een uur Diner bij Ciano Minister Ciano heeft gisteren een diner gegeven ter eere van zijn Japanschen confrater, Matsoeoka, en Politieke, militaire en liaansche autoriteiten namen aan dezen maaltijd deel. Na afloop daarvan heeft Ciano een rede uitgesproken, waarin hij wees op de beteekenis van het drie- mogendhedenpact, welke beteekenis nog vergroot was door de toetreding van an dere staten. Tot slot bief hij bet glas op gen, heen volgens haar gewoonte de zware verliezen, welke zij de beide laatste weken in de Middellandsche Zee heeft geleden, genegeerd, terwijl zij de 1 Italiaansche verliezen, welke met de I grootste nauwgezetheid zijn opgegeven in het Italiaansche Weermachtbericht van gisteren, tracht te vergrooten. Het is dus wenschelijk, aldus verklaart men. een nauwkeurige opsomming van de En gelsche verliezen te geven 10 Maarttwee slagschepen getroffen door torpedo’s van het Duitsche vlieger- corps 22 Maartvoltreffers op de in de golf van Suda (Kreta) liggende schepen 23 Maarteen kruiser door Italiaan sche vliegtuigen getorpedeerd, een con- vooi door het Duitsche vliegercorps in duikvlucht aangevallen, een tankschip van 12.000 ton in brand geraakt en an dere met machinegeweervuur bestookt. 25 Maarteen stoomschip bij Korfoe tot zinken gebracht, een ander bescha digd. een schip van 10.000 ton tot zin ken gebracht in het Oosten van de Mid- dellandsche Zee. Vier in convooi varen de schepen door Duitsche vliegtuigen ge troffen. Een kruiser en 5 schepen te La Valetta door zware bommen getroffen. Een tankschip van 6000 ton in de Mid- dellandsche Zee tot zinken gebracht, een ander beschadigd. 26 Maarteen kruiser en verschillen de schepen te La Valetta getroffen, een tankschip van 10.000 ton en een groot troepentransportschip in het Oosten van de Middellandsche Zee gebombardeerd, een patrouillevaartuig tot /.inken ge bracht. 28 Maarttwee schepen door bommen van het Duitsche vliegercorps recht streeks getroffen. 30 Maarteen vliegkampschip en een kruiser in de Aegeïsche Zee getorpe deerd Een andere kruiser tot zinken gebracht verschillende koopvaarders getroffen, een in brand geraakt, een lichte kruiser door een Italiaansch vlieg tuig getorpedeerd. 29 Maart in de Golf van Suda een oorlogsschip door onze strijdkrachten tot zinken gebracht, een tankschip tot zin ken gebracht en andere voor anker lig gende schepen getroffen. 31 Maart bij den grooten slag in het centrale bekken van de Middellandsche De Britsche admiraliteit, aldus ver klaart men in Italiaansche militaire krin- heeft volgens haar gewoonte de gericht zijn op de belangen van alle bij de voedselvoorziening betrokken bedrij ven, ongeacht of deze producent, hande laar of verwerker zijn, voor zoover deze belangen althans met een goede voedsel voorziening verenigbaar zijn Dat zulks niet beteekent, dat in de nieuwe organi satie alles zal kunnen blijven bestaan, zooals het thans is, spreekt vanzelf. Om tot een goede voedselvoorziening te ko men, zullen op dit punt nieuwe beslis singen moeten worden genomen waarbij zoowel sociale als economische overwe gingen zullen medespreken. Een publiekrechtelijke organisatie Om de hiervoor uiteengezette redenen werd het derhalve noodzakelijk geacht om op het gebied der voedselvoorziening een nieuwe organisatie voor te bereiden, waarbij het streven voorzit, de uitvoering en zoo mogelijk ook de totstandkoming der maatregelen onder toezicht der over heid op te dragen aan publiekrechtelijke organen. Deze organen zullen worden ingesteld voor de behartiging van de be langen van de voedselvoorziening, ieder voor een bepaald gebied. Door haar sa menstelling en inrichting zullen ze ge acht kunnen worden de belangen van het haar toevertrouwde onderdeel van het bedrijfsleven op deskundige wijze te kun nen behartigen. In het thans gepubli ceerde besluit zijn de grondslagen voor den opbouw van een dergelijke publiek rechtelijke organisatie voor de voedsel voorziening neergelegd. Bij het ontwerpen van dit besluit is als uitgangspunt ge nomen, dat het, teneinde vooral in de huidige oorlogsomstandigheden nadeelige overgangsperioden te vermijden, wen schelijk is zoowel feitelijk als juridisch voort te bouwen op hetgeen op het ge bied van de organisatie voor het be drijfsleven in Nederland reeds tot stand is gekomen. Zoo zal bij de groepeering en den op bouw van de in het ontwerp geprojec teerde organen in feite voor een belang rijk deel aansluiting worden gezocht bij de thans bij de uitvoering der Landbouw- cnsiswet 1933 en het voedselvoorzienings- besluit ingeschakeide organisaties, zoo mede wat betreft den handel en de indu strie op het gebied der voedselvoorzie ning bij de door de commissie voor de organisatie van het bedrijfsleven (de commissie Woltersom) in te stellen orga nisaties. Wat den juridischen grondslag betreft, is m het ontwerp aansluiting ge vonden bij de artikelen 152/154 van de Grondwet, welke artikelen betrekking hebben op de instelling van openbare lichamen voor bedrijven of groepen van bedrijven. De toepassing van deze artike len blijkt o.a. uit art. 2. lid 1. van het besluit, waarin wordt bepaald, dat ten behoeve van de organisatie voor de voed- ‘lrlVOi°Krolenine lichamen in den zin van ari. 152 van de Grondwet worden inge- en, “it art. 6, lid 3. waarin is be paald, dat aan deze lichamen verorde nende bevoegdheid, als bedoeld In art. 153 der Grondwet, kan worden verleend. Plan van opbouw der organisatie De op te bouwen organisatie zal de ge- heele voedselvoorziening omvatten. Hier toe worden gerekend: le. De voortbrenging van, handel in en en verwerking van alle producten van voedselvoorziening met inbegrip van genotmiddelen; 2e de voortbrenging van, handel in en be- en verwerking van die producten van den Nederlandschen landbouw, welke niet voor de voedselvoorziening zijn be stemd. dus b.v. vlas, griend en riet; 3e. de handel in grondstoffen hulpmiddelen vzz- zzz.z. UB„ landbouw en visscherij van bijzondere be- De verschillende organisaties, welke kunnen worden ingesteld, zijn: bedrijfs organisaties, onderbedrij fsorganisaties, vakorganisaties, vakgroepen en ondervak- groepen (art 2). Al deze organisaties kunnen plaatselijke of provinciale afdee- lingen instellen (art 3). Voor de economische verzorging van een of meer productengroepen op het gebied der voedselvoorziening worden bedrijfsorganisaties en onderbedrijfsorga nisaties ingesteld. Deze bedrijfsorganisa ties en onderbedrijfsorganisaties worden gevormd uit producenten in den land bouw of in de visscherij en uit vakgroe pen van handelaren en be- en verwerkers, welke tot vakorganisaties kunnen worden samengevoegd. Op deze wijze zullen voor alle produc ten van de voedselvoorziening en den landbouw bedrijfsorganisaties met haar geledingen worden mgesteld. die dan te zamen 5 gebieden bestrijken, te weten: Het gebied van de producten van den akkerbouw en daarmede gelijk te stellen producten; het gebied van de producten van de veehouderij en margarine, vetten en oliën; het gebied van de producten van den tuinbouw; het gebied van de producten van de visscherij; het gebied van de grondstoffen en hulpmiddelen. In verband met de reeds aan de com missie voor de organisatie van het be drijfsleven commissie Wolterson verstrekt te opdracht om handel en industrie te organiseeren. werd het wenschelijk ge oordeeld. ook de handel en industrie op het gebied der voedselvoorziening door deze commissie te doen organiseeren. De daaruit voortkomende vakgroepen in de organisatie voor de voedselvoorziening worden ingeschakeld, zoo noodig samen gevoegd tot vakorganisaties (art. 4). Waar met dit besluit geen eigenlijke publiekrechtelijke algemeene landbouw organisaties beoogd worden, ligt het niet in de bedoeling, „landbouwvakgroepen" in te stellen. De instelling van bedrijfsorga nisaties. onderbedrijfsorganisaties en vakorganisaties geschiedt door den secre taris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij. die daarbij een reglement vaststelt, waarin de samenstel ling, inrichting en bevoegdheid der licha men nader zullen worden geregeld. ter eere van den keizer van Japan en dronk op de gezondheid van zijn gast en diens land. Matsoeoka gewaagde in zijn antwoord van zijn dankbaarheid voor de ontvangst, welke hem ten deel gevallen was en van de zekerheid van de overwinning der ge meenschappelijke zaak. Hij huldigde de Italianen, die de geschiedenis van het Romeinsche Rijk voortzetten en bracht bijzonderen dank aan Ciano, daar deze, alhoewel hij 'skonings rok droeg, naar Rome was teruggekeerd om de oude vriendschap met spreker te hernieuwen. Hij bracht een dronk uit op de gezondheid van den koning-keizer,- den Duce en Ciano benevens op den toenemenden voorspoed van Italië en de aanstaande overwinning van Duitschland en Italië.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1