KUNST en letteren het UIT DE OMSTREKEN De overheid en tooneel 2e bl. I» VEREENIGINGEN PIANO-AVOND HENRI HEYDENDAEL Vorming van één centraal gezelschap? NEDERLANDSCH KAMER- ORKEST Heairi Heydendael TTAAGSCHE COURANT Woensdag 2 April 1941 Onder Otto Glastra van Loon c. c. w. s. pag. 3 w Zangsoliste Jo Vincent. len worden behandeld NAALDWIJK. wor- Ouds- Het programma vermeldt liederen van heer. van twee vakgroepen, omdat op het de eerste en RIJSWIJK Feestavond „Animo". En verder zal b^teekenis ..Warenar” en klassieke werken, welke in de lesuren eerst uitvoerig door de onderwijzers zul- (F. Lahaye) al ook ons tengevolge moeten opzicht worden Aan de serieconcerten, beginnende mor gen te geven in het Mauritshuis, zullen Sen c- van de ook de cnenc., 'ir>ende over zou groep Het dilettantentooneel ook het dilettanten tooneel zijn b?teekenis l.-"_"_-.. heeft bovendien reeds dikwijls de Winterhulp Naar wij vernemen, is voor, de uitdee- ling in Naaldwijk van de Winterhulp Ne derland 2500 aan waardebonnen ontvan gen. DELFT INSTALLATIE VAN DEN NIEUWEN BURGEMEESTER Naar wij vernemen, is de installatie van den heer F W van Vloten als burgemees ter thans definitief bepaald op Vrijdag a.s. om 11 uur ten Raadhuize te Delft. De nieuw-berioemde burgemeester zal worden geïnstalleerd door wethouder J. Brinkman, loco-burgemeester Het cabaret Het cabaret wordt in een aparte vak groep voor kleinkunst ondergebracht en zij. die als cabaretier werkzaam zijn, maken dus deel uit van een andere groep dan de tooneelspelers. De mogelijk- dan beschikken ever c;; bekwame regisseurs, die voorbereiden. Hij zou verantwoordelijk blijven Daard Rie tot Inkwartiering De inkwartieringsgelden over de maand Maart zullen in het E.H.B.O.-gebouw te Poeldijk uitbetaald worden op 4, 7 en 8 April. gedacht. Tn de toekomst hoopt men dan ook tot een intensieve uitwisseling te komen tusschen Noord en Zuid, waarbij de opera en zelfs het leekentooneel niet vergeten zullen worden. spreid van oude en moderne Nederland- —■•3 tooneel schrijvers. Op de eerste pa®£s is daarbij gedacht aan Vondel, aan mên op het oo=g h£ft.’ aa'n Bree“rö van wien men de „Kooplie- zou kunnen spelen. En verder zijn het hebben en het j ver- waarloosde taak van het beroepstooneel overgenomen door het brengen van stuk ken van waarde. Daarom zullen de dilet- tantenvereenigingen zelf moeten beslis sen of zij zullen willen werken op cul tureel terrein Willen zij dat dan worden zij opgenomen in het gilde Het drama turgische bureau, dat op den duur zal ontstaan, zal hen dan van materiaal voorzien Willen zij niet cultureel werk zaam zijn, dan komen zij terecht in de afdeeling volksvermaak en blijven daar eveneens onder toezicht. Aan de Delftsche groentenvei. ling zal in verband met den sterk toene menden aanvoer, weer eiken werkdag worden geveild. PIJNACKER Gemeenteraad Onder voorzitterschap van burgemees ter P. H. W G. v. d. Helm kwam de raad der gemeente Pijnacker in vergadering bijeen. Tot leeraar in de lichamelijke oefening werd benoemd de heer D. v. d Berg, terwijl besloten werd medewerking te verleenen aan het verzoek der Ned Herv. Scboolvereeniging. Een verzoek van dezelfde schoolvereeniging. tot uitbrei ding der school, werd aangehouden. De verordening inzake den kindertoe slag voor het gemeentepersoneel werd ge wijzigd. Het minimum-bedrag werd ver hoogd van 60 tot 75 per jaar. De wo ningen C 69 en E 210 werden onbewoon baar verklaard. Alle overige voorstellen van B. en W. werden aangenomen. Le miroir de Jésus Bovengenoemde krachten hebben in Di- ligentia tezamen met het Kralingsche Vrouwenkoor en de harpiste Jacoba Heu- ckeroth het hoofdwerk van Andre Caplet, weer eens uitgevoerd. Men kent het edel dichterlijke, sterk geïnspireerde werk. Uit klaar liefelijke, heftige smartelijke stemmingen is het geboren. Een muziek van schrijnend leed, van zoete vroomheid en teedere vreugde. Het dissonantische element doet in deze verfijnde kunst nim mer onnoodig aan. Het is volkomen zuiver in een geheel, dat de bekoring bezit, van het muzikaal echt-instinctieve. In de ver fijning moge een beperking schuilen, maar zij blijft een subliem verschijnsel. Men krijgt den indruk, dat koor, orkest en dirigent zich steeds meer in deze mu ziek hebben Ingeleefd. Een perfectionnee- ring van techniek is daarmede gepaard ge gaan. Er moge zich eens een enkel vlekje voordoen (waar doet zich dat niet) maar een instrumentale passage als in den aan vang van „Les mystères de douleur” er qua intonatie, klank, expressie zoo uit te krijgen, dat is ongetwijfeld een buitenge wone prestatie. Dit voorbeeld is karakteri stiek voor het gehalte der geheele uitvoe ring. Ook het koor had den juisten toon, en vooral de juiste uitdrukkingsinstelling, gevonden. Er zijn zeldzaam boeiende mo menten geweest. Ook de soliste Jo Vin cent. heeft daar geen gering deel aan Men denke maar eens aan de woorden ,mon róle est de tomber quand il passera" en wat daarbij het orkest aan sfeer wist te scheppen en het koor dadelijk daarna met „Crucifixion”. Toch zijn er nog samenklan ken, waaraan wij eenigszins moeizaam wennen, zooals b.v. de Prelude van „Les mystères de gloire". Maar dat gaat meer het werk dan de weergave aan. Doch heer lijkheden van klank hebben wij daarna gehoord in „Ascension" Het ensemble’in zijn geheel heeft daar en later een geluid van waarlijk gouden glans en extatische verrukking ontwikkeld. Het hoogtepunt werd tenslotte „Couronnement au ciel” Zooals het uiterlijk pathetische in de compositie achterwege bleef, was het ook in de uitvoering. Jo Vincent gaf het de clamatorische fragment met de sobetheid die haar eigen is en hier uitnemend van pas kwam. En bij de terugkeer tot de zang stem was het geluid der kunstenares van een stralende, gelouterde schoonheid, die diepen indruk maakte. De geheele vertol king heeft den geest geademd dien zij be hoeft. Allen hebben «net toewijding en bezie ling zich van hun taak gekweten. Ook de (ingevallen) harpiste heeft, evenals de da mes van Loon. M. Geuze en L. de Jong als Trois ooriphées) zeer goed voldaan. Had ook het publiek «mogen wij aanne men. in zijn getroffenheid door Caplet's werk’) niet dadelijk de neiging om met luidruchtig applaus te reageeren, even la ter kwam zijn behoefte om bijval te betui gen toch naar voren en het heeft de so liste zoowel als. den dirigent (en door hun tevens orkest en koor) langdurig en warm gehuldigd. L. T. B. De plaatselijke afdeeling van den Land en Tuinbouwbond te Naaldwijk hield on der voorzitterschap van den heer W J. v. d. Berg haar jaarvergadering Het jaarverslag van den heer B. Krijger werd onder dank goedgekeurd. Uit het finan- cieele verslag van den heer N. Groenewe- gen bleek, dat er een batig saldo is van f 64 72. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. Weerdenburg herkozen en de heer Am. Vijverberg weer benoemd tot afgevaardigde. In de vacature van den heer B Krijger werd benoemd de heer G Zuidgeest. B. e n W. v a n N a a 1 d w ij k stellen den Raad voor de reconstructie van het Wilhelminaplein ter hand te nemen. Zij vragen hiervoor een crediet van 18.300. benoodigd voor de uitvoering in eigen be- Schulpen, geb de Wit. z. Ondertrouwd M. Zwanenburg en E. Trappmann - A. van der Burg en M. Stokdijk. OverledenJ. M. C. van den Broek, eenige jaren van prof heid is echter opengesloten om lid te zijn r-2_l ons land enkele acteurs en actrices telt, die ook hun groote verdiensten hebben 1„". gebied van kleinkunst. Dezelfde regeling is ook getroffen voor opera- en concert- zangers. die tot het muziek- en tooneel- gilde kunnen behooren.. Er is. zoo zeide de heer Primo ten slotte. een verblijdende medewerking te censtateeren van de prominente tooneel- kunstenaars en deze medewerking zal ongetwijfeld het bereiken van het gestel de doel mogelijk maken. Getrouwd: J P. van der Eijk en C. Val star. Bevallen: A. M. van Bergcnhenegouwen geb. Hersbach. z. - C. C H. Eisberg geb. Degenhardt, z. S. de la Cour geb. Over kleeft. z. - A. van Oosten geb. van der Eijk. d. - N Koornneef geb. Moerkerken, z. - G. H. J Nederpel geb. Ouwendijk. z. - N. Boxman geb. Broekman, d. H. L. E. Zuiderwijk geb. van Maren, d. B. van Rossum geb Fahrer, d. Overleden: S. P van Bergenhenegouw, wedn. van C. G. van Dijk. 71 j. - C. van der Ende. wed van A. Nieuwenhu ij zen, 82 j. - J. M. van Spronsen. ongeh 23 j. Leidschendam. Ondertrouwd J W. v. Uffelen en J M Lelieveld - J. Heile- mons en M. in ’t Veen. GetrouwdD. J. G. Batenburg en A. v Mullem Bevallen A M G v. d Plas. geb. de Boer. z. -*A. Verhage. geb v. Leeuwen, z. - P. v. d. Veen, geb Nieuwpoort. z. - Th M. C. v. d. Zon. geb Lelieveld, z. - A. v Santen, geb. Overdevest, d. - E. M. Koese. geb. Roos, d De Lier. Bevallen: W. Verkade geb. Quak. z. - M. M. van den Berg geb. Vaar- ting, z. T. W. van Loenen geb. van der Noll, z. 's-Gravenzande. Ondertrouwd: J. H. Meijer en A. Ouwendijk Bevallen: M. van Spelden geb. Ottevan- ger, z. - G. C. van Dijk geb. Kortekaas. d. Overleden: J. van den Berg, geh., 71 j. J. J. van den Berg, geh., 24 j. 's-Gravenzande. Bevallen: J. v. Dijk geb. Letteboer, z. - M. A. van der Ende geb. Stans, z. Overleden: L. Boers, echtgen. van J. C. van Bruggen, 36 j. B. van Vliet, 7 j. Rijswijk. Bevallen A. P. M. van der Sprong, geb Ensink. z. - A A. B. van Niekerk. geb. van Kuijk, z. - P. Mas tenbroek. geb. van den Dbel, d. - A. Eijgenraam. geb. de Jong. z. - S. C. G. M. POELDIJK Eindles R.K. Lagere Tuinbouwschool Onder groote belangstelling vond in de R.K Jagere tuinbouwschool te Poeldijk de eindles plaats. Nadat de neer G. W Kampschöer bet woord had gevoerd, gaf de heer H. J. de Bakker de eindles. De heer Astrego reik te aan de volgende leerlingen de diplo ma's uit: P. H. Vijverberg. N. Barendse, P. de Kruijk. A. Overgaag, P v d Marei en G. Arkesteijn (allen met zeer veel vrucht); C. Kester L. Weerdenburg, Th. H. J Zwinkels, H. van Meurs, Jac. Dui- vesteijn P. v. d Enden. H van Heijnin- gen, J. van Wingerden. M. Goeienbier. A. Hendriks, W. Broch, L. van Marrewijk (allen met veel vrucht); P van Wijk, F. Lelieveld, Th. van Schie, E Zuidgeest. G v. d Berg en Th. de Kok (allen met vrucht). Achtereenvolgens voerden hierna nog het woord de heeren A. C. van Ruijven, T. van Barnevelt, C. A. v. d. Kruk. D. de Kok, prof. Cleophas. H. J. de Bakker en G. W. Kampschöer. Namens de leerlingen sprak de heer L. Weerdenburg een woord van dank. wed. van J. L. van Weeren, 86 j. Voorburg. Ondertrouwd: J. H. W. van Zon en P C. Grimbergen. - Chr. Tigges en A. H. Veldmaat. - Th. van der Aa en M. C. Winkelman. - M. G. A. H. Goossens en F. M Bol. - E. T. Bogerd en H. J. W Gerritsen. - A. D Sijbesma en H. van den Berg. - G. A. J. Reichert en C. C. M. Verhoeff. - H. Terisch en M. Groen. Getrouwd: L. van Dijk en J. C. van der Ham. Bevallen: C. A. Bosaert geb. Berk, d. J. M. Muijs geb. Timmermans, z. M. van der Greft geb. Molendijk, d. - C. A. Koppe geb. van Dellen, z. - C. G. van den Nouweland geb. Hulshof, d. - H G. v. d. Berg geb. Hogeveen. z - C W van Dru- nick geb. Schutjes, d. M C. Roest geb. de Wit, d. - H. B. C. Remmerswaal geb. Pouw z. - A. H Opstal geb. van Vliet, d. - H. F v. d. Meulen geb. Arnds, d. - A. A M Leliveld geb. Moes, d. Overleden: J. B M. Pupping. 6 w. P. Evenblij. wedn. van G C. van Zaanen. 66 j. - C M. W Westerduin, 6 mnd. - W. P. H. Jansen, ongeh. 82 j. A. H. Haar- meijer. wed. van P. J de la Chambre, 76 j. - G J. Wiegel. 6 mnd. - J. Ph. L. van Aalst, wedn. van S H Nielsen, 75 j. M. A L. Verkuijlen, cchtg van J. J. We vers, 90 j. - E. S. Teppema, 20 d. - A, M. L. van Lochem, 6 mnd. LEIDSCHENDAM R.K. Ziekenhuisverpleging Uit het jaarverslag van de R.K. zieken huisverpleging te Leidschendam blijkt, dat het aantal verpleegde leden in 1940 137 bedroeg, (vorig jaar 128), waarvan o.m. werden verpleegd In St. Antonius- hove te Voorburg 105 leden met 1903 ver- pleegdagen, Academisch Ziekenhuis te Leiden 7 patiënten met 144 dagen. St. Eli sabeths ziekenhuis te Lelden 7 patiënten met 85 dagen, St. Angela te den Haag met 120 dagen. Het aantal leden bedroeg op 1 Januari 1941 678 leden-gezinshoofden en 1111 le den, totaal 1789. Het ledental nam toé met 433 De totale ontvangsten bedroegen 11.796.50 en de uitgaven 11.166.98, zoo- dat het batig slot over 1940 bedroeg 629.52. Door de crisis-ambtenaren is een clandestien geslacht schaap in beslag genomen hetgeen in een zak vervoerd werd door J W van Leidschendam W. is aangehouden. Het vleesch is vervoerd naar het slachthuis in den Haag. Tooneelonderwljs Aan het tooneelonderwijs, zal ook da nige zorg worden besteed. Een vernieu wing van dit onderwijs, waarbij de opera zal worden ingeschakeld, kan in de toekomst verwacht worden Men is thans reeds doende het kunstonderwijs los te maken van het departement van Opvoeding. Wetenschap en Cultuurbe scherming om het onder te brengen bij het departement van Volksvoorlichting en Kunsten. gen. Hierna werd de aandacht gevraagd voor het boeiende tooneelwerk ..Mooie JuultjeMet waardeering kunnen we spreken over de prachtige vertolking van de hoofdrol in dit stuk, door mevr, van Dijk-van Rijn. Was de aanvang wat aar zelend, de volgende bedrijven muntten uit door tooneelvaardigheid. vlotheid en ver zorgdheid. De dames R. Jansen-Schild- knecht en van Dijk en de heeren W. Spie renburg. J. van Spanje en J. H. v. d. Werf speelden hun rollen onderscheiden lijk als Trees, zijn vrouw. Dien. Jacob Barends. Dronke Toon en Sander Mee sen. voortreffelijk. De heer R. van Dijk deelde jolig zijn geestigen humor rond en gaf zoo het beste wat de rol van hem verlangde. Ook de bijrollen werden verdienstelijk door de dames H. van Santen. M. Romijn. Verkijk en Jansen en de heeren J. Tim mermans, F. Zalm. J. Neervoort en S. Neervoort. vertolkt. Het hartelijke applaus na afloop van de voorstelling hadden de spelers alles zins verdiend, terwijl voorzitter W. Spie renburg den medespelenden dank betuig de voor het gebodene. ook de dirigent S. N. J. Botter, die met zijn dapper troepje de entre acte muziek op sublieme wijze verzorgde, werd niet vergeten. Om 8 uur werd het sein gegeven voor een geanimeerd bal. De muziek werd door ..Kunst na Arbeid” verzorgd. Zaterdagavond organiseerde „Animo” een cabaret- en dansavond, welke een groot succes mag worden genoemd. De groote bovenzaal van hotel rest. „Leeuwen, daal" te Rijswijk bleek te klein te zijn, hetgeen voor de danslustigen niet ideaal was. Besloten is binnenkort een specialen dansavond te houden. Om 7 uur gaf de balletleider. de heer L. H van Dam. het sein tot aanvang van den dans. De dans- nummers werden afgewisseld door caba retnummers. die zeer in den smaak van het publiek vielen. Als conférencier trad op de heer Dick Köhler, die veel bijval had. Als muziek- en zangimitator oogstte de heer Jos. Wind veel succes. Veel ap plaus verwierf de Cow-Boy Mandolineband „The Wanderers", samengesteld uit leer lingen van S.W P. (Schoolopleiding voor Winkelpersoneel) onder leiding van den heer v. Hemert, Als solodanseres voldeed Jenny Simonis uitstekend, terwijl zij samen met Jeanne Credoc in een boerendans grooten bijval uitlokte Een drietal dames zong eenige aardige liederen, welke eveneens bijdroe gen tot een prettige stemming in de zaal. aangenomen (tegen stemden de heeren Degeling, Valstar en Zwinkels). Het ver zoek van den gemeenteontvanger om oui- ten de gemeente te mogen wonen, werd ingewilligd, terwijl alle overige voorstellen van B. en W werden aangenomen. Inzake het uitbreidingsplan wilden B en W. tegemoetkomen aan het bezwaarschrift van den heer Jongendijk De heer Noor- dam was het hiermede niet eens en vrees de, dat de weg voor de toekomst te smal zou blijken te zijn. Wethouder Gardien deelde deze vrees niet en nadat nog eenige raadsleden hierover het woord hadden ge voerd. werd met algemeene stemmen be sloten tot de verplaatsing van het kerkhek. WASSENAAR Gevonden voorwerpen Aan het politiebureau te Wassenaar te bevragen des morgens van 9 tot 12 uur: een vulpen, twee portemonnaies, twee boorden, twee huissleutels, diverse hand schoenen, een distributiekaart, twee sleu teltjes, een band van Winterhulp, een ge deelte van een kandelaar. Voorts vier honden. P. te Wassenaar deed aan. gifte bij de politie van diefstal van 837 eieren uit zijn pakhuis aan den Rijks- straatweg. Ten nadeele van C. aan den Rijks- straatweg werden elf kippen en een haan ontvreemd. WESTLAND Kwaliteit en sorteerlng tuinbouwproducten naar Duitsch systeem Aangezien de Nederlandsche tuinbouw producten voor den export nagenoeg ge heel op Duitschland zijn aangewezen, wor den thans de voorschriften inzake de kwa liteit en sorteering meer en meer in over eenstemming gebracht met de in Duitsch land geldende bepalingen. Deze aanpassing is noodzakelijk in verband met de Duit- sche marktordening en stuit in den Neder- landschen tuinbouw practisch over het al gemeen op geen bezwaren. De Coöp Centrale Wéstlandsche Snij bloemenveiling houdt a.s. Vrijdagavond om 6.30 uur in het veilinggebouw te Hon- selersdijk haar jaarvergadering. De agen da vermeldt o.m.: jaarverslagen en pen sioenregeling voor het personeel. ook gebeuren. Wanneer er "en werke lijke ipbloei van het tooneel komt, zal er door de tooneelspeelkunst een nieuwe tooneelschrijfkunst gaan groeien Want de schrijvers zullen door het goede ge ïnspireerd worden en zij zullen boven dien v/eten, dat er plaats is voor hun geestesproducten. De saneering van het tooneel een hernieuwde belangstelling vi.n volk voor het tooneel U heboen. En ook in dit maatregelen voorbereid. De vermakelijksb. 'asting Er wordt thans ernstig gestreefd naar afschaffen of een zeer sterke verminde ring van de zoogenaamde vermakelijk heidsbelasting, voor zoover het cultureel werk betreft, dat los staat van het ver- maaksgenre. Het is onjuist om uitingen van cultureelen aard in dit opzicht ge lijk te stellen met vermakelijkheden en waar de overheid dit volkomen duidelijk inziet, hoopt men tot vrijstelling van be lasting voor werk met cultureelen inslag te komen. Voor het publiek zal dat dan beteekenen een verlaging van de toe gangsprijzen. De maatregelen in het al gemeen zullen trouwens toch daarheen leiden, zoodat het bezoek aan schouwbur gen op deze wijze vergemakkelijkt wordt. Om het schouwburgbezoek te animee- rer. zullen verder de leden van het per soneel van groote zaken en ondernemin gen op gezette tijden tegen zeer lage prijzen in de gelegenheid worden ge steld gezamenlijk stukken te gaan zien. Dat zullen dan speciale voorstellingen worden Vanzelfsperekend ligt'hier een belangrijke taak voor de organisatie „Vreugde en Arbeid", welke het publiek de secretaris- den weg naar den schouwburg weer kan doen vinden. Ook de scholen moeten trouwens be langstelling bij de jeugd kweeken en dat zal gebeuren door het bijwonen van Burgerlijke Stand Delft BevaUen: M A Cinjee. geb. Boxmeer, d. - A Tol geb. Hendriks, z - G. C. v. d Stuif geb. v. d. Gaag, d. - A. M. Janssen geb. de Jong, z. G. A. Smit geb. van Hattem. z. - G. J. Breedveld geb Zonneveld, z. - C. G. Pijpers geb. Schallenberg, d - D. E. L. J. van Es geb. Venselaar. d. - C E. v. d. Bos geb. van Maanen. d. - G J. Dubbeldam geb. Kam steeg z. - C. Sluis geb. Schilperoort, z - M. J v d. List geb. Meijer, d. - A. M. v. d. List geb. Biemans, d. Overleden: H. Bakkers. 7 m. - L. van Leerdam 17 j. - M. M. van Marksveldt, geh. met D. v d. Laan. 66 j. - IJ. van Woerden geh met H. J. Bolink. 65 j. - G. Soonius. wed. van P J. v. d. Wel, 75 j. - L van Eijk, weduwn. van M. Brouwer, 79 j. - M. van Etten, geh. met F. Haring, 73 jaar Loosduinen. Bevallen P. Patist, geb Splindler, z. - M. C. A. Hofstede, geb Coll. z. - J. A. Develing. geb. Kraak, d - A P. M. Elsackers. geb. van Kem pen. d. - J. C. Buth.' geb Malipaard, d. - M. H. v. Rijn. geb. Dreischer, z. Naaldwijk. Ondertrouwd: L J. M. Grootscholten en A M. Vollebregt. J Hogewoning en H. van Zanten. - P. van Blanken en J de Vlooia. - A. Th. de Munck en B J M Koehorst. Bevallen: C. A P. Dessing geb. Zwin kels, z. - G. W Duindam geb. Veneboer, z. - G. Koppenol geb. Dijkstra, z. - J. Hoogenraat geb. van Loenen. d. - M Torn geb Poldervaart, z. - A. M. Lansdaa) geb. de Jong, d. A H. C. Overdevest geb. Lelieveld, d A Robbemond geb. de Wilt z. Overleden: D. Verhoog, wedn. van H M. Karreman, 94 j. - D. Meerpoel, echtg van L'. J van den Berg, 72 j. Monster. Ondertrouwd: J. H. Meijer en A. Ouwendijk. STUDIE NA ARBEID Dat oude volksstukken het nog altijd bij het publiek doen, bleek wel Zondag j.l., toen de 's-Gravenhaagsche Tooneel- en Cabaretvereen. ..Studie na Arbeid” voor de derde maal in successie ..Mooie Juultje”. spel van stad en land in 5 be drijven. door Jan Lemaire, onder, voor treffelijke leiding van den heer W. Spie renburg. voor een uitverKocht huis in de concertzaal van het Volksgebouw. Prinse- gracht 71 alhier er moesten 400 perso nen worden teleurgesteld voor het voetlicht bracht. Nadat de harmonievereéniglng ..Kunst na Arbeid onder de bezielende leiding van den heer S. N. J. Botter, eenige po pulaire nummers ten gehoore had ge bracht. verwelkomde de heer J. H. v. d. Werf het bestuur van de N A.T.U. en tal van afgevaardigden van zustervereenigin- Raad De gemeenteraad van Naaldwijk komt Dinsdag 8 April a.s.. 's middags om half drie, in vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.m voorstel tot reconstructie van het Wilhelminaplein, invoering leer vak lichamelijke oefening op de scholen en wijziging begrooting 1941 electrici- teitsbedrijf. VEREENIGING VAN AQUARIUM- HOUDERS „8CALARE" Bovengenoemde vereeniging. waarvan het secretariaat gevestigd is Oranjelaan 30. houdt Zondagmiddag 6 April a.s. om 2.30 uur weer haar maandelijksche bij eenkomst in haar clublokaal Bezuiden- hout 13 (Gouden zaal Rest. Den Hout). Deze bijeenkomst zal geheel gewijd zijn aan de liefhebberij, terwijl als hoofd schotel van de agenda een vraaggesprek zal plaats vinden tusschen de leden over de meest actueele vraagstukken van het oogenblik. Het kweekplan dat beoogt de meest kostbare en de eenvoudigste soor ten tropische visschen voor onze lief hebberij te bewaren nu de export en import van origineele kweekstellen op het oogenblik niet mogelijk is, zal apart worden ingeleid door den voorzitter, den heer J M. Lodewijks. drs biol.. in ver band met de vraag „Is inteelt schade lijk Voorts zullen plaats vinden uitreiking Scalare-droogvoer. Scalare- kalenders. vischverloting énz enz. Zij. die met Scalarc wcnschen kennis te maken, kunnen een introductie schrif telijk aan bovengenoemd adres aan vragen De jonge Maastrichtsche pianist Henri Heydendael, die op Vrijdag 4 April a.s. een recital zal geven In Diligentia, stu deerde met het op 17-jarigen leeftijd in den Haag behaalde Rijksstipedium aan het Kon Conservatorium te Luik, alwaar hij onder Rasse. Closson en Mawet zijn snelle successen in 1926 bekroond zag met den Prix de virtuosité voor piano en In 1929 met den gelijknamigen prijs voor orgel Daarna studeerde hij nog i te Keulen onder leiding Hermann Abendroth. AU pianist en organist trad hij op te Amsterdam. Maastricht. Heerlen. Brussel. Luik Ostende enz Henri Heydendael is organist aan <3e O.L Vrouwen-Baseliek te Maasetricht en dirigent o.a. van de Zangvereeniging Mastreechter Staar Voor 10 Mei 1940 was hij onder de wapenen doch na zijn krijgsgevangen schap treedt hij weer geregeld als solist op De band „The Soundians", onder leiding van den heer Belt, kweet zich uitstekend van haar taak Er werd tijdens het programma nog even tijd gevonden den heer A. Derkzen als eere-voorzitter en den heer A B. Franke als eere-lid te installeeren. waarbij door de leden oorkonden en souvenirs werden aan geboden Gevonden voorwerpen Te Rijswijk gevonden voorwerpen: car rier Eiklaai) 73, lipssleutel, politiebureau, zilvérbon van 1, Caan van Necklaan 85. zilverbon van 1 Lijsterbeslaan 4 R K medaillon, politiebureau, nikkel heeren- polshorloge Haagweg 181. wollen deken in papier gepakt v. Vredenburchweg 178, tompouche, politiebureau, roode kinderpor- temonnaie. Fred Hendriklaan 7, zweep. Schlegelstraat 61-1, den Haag, kinderpor- temonnaie. Carel Nakkenstraat 2. wit kin- derwantje, Leeuwendaallaan 24. een paar I grijze wollen handschoenen. Kleiweg 18. Opgevangen een bruin gevlekte hond. Lin delaan 41. VOORBURG R.K. Ver. voor Ziekenhuitverpleging Dezer dagen hield de R.K. Vereeni ging voor Ziekenhuisverpleging onder voorzitterschap van den heer K. C. Plus in „Huize Maarten" te Voorburg haar jaar vergadering. De jaarverslagen van dan secretaris en van den penningmeester war den onder applaüs goedgekeurd Bij monde van den heer B- A Brandt werd namens de controle-commissie verslag uit gebracht. waaruit bleek, dat alles in orde was bevonden. Tot lid dezer commissie werd benoemd de heer St. van Veen Bij de behandeling van de vaststelling van de bestuursvergoeding stelde de voorzitter voor deze nu voor alle jaren op hetzelfde bedrag vast te stellen Op voorstel van den heer Dols werd besloten de vergoeding permanent goed te keuren op het gebruikelijke bedrag, echter met aanteekening. dat wijziging kan worden verkregen, indien daartoe aanleiding zou bestaan. Tot bestuurslid werd gekozen de heer G. Houdijk en in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer K C Plus werd tot voorzitter benoemd de heer J. Lommertzen Hierna werd de scheiden de functionnaris op hartelijke wijze tnege- sproken door den heer J. Knaapen Spr roemde zijn trouw en oprechtheid en merkte daarbij op. dat de heer Plus sedert de oprichting gedurende 14 jaren be stuurslid is geweest, waarvan 10 jaren als voorzitter. Als stoffelijk blijk van waardeering had de heer Plus een schemerlamp in ont vangst te nemen. Na uitvoerige gedachtenwisseling werd op verzoek van den heer Beudeker de re glementswijziging uitgesteld en zal het be stuur t.z.t. een voorstel doen. ..EINTOPFESSEN" Zondagmiddag hebben ongeveer vijf honderd gasten deelgenomen aan het ..Deutsche Eintopfessen” in de eetzalen van de Ortskommandantur te Voorburg, welke daartoe welwillend beschikbaar wa ren gesteld door den Ortskommandant. Ondér de aanwezigen waren talrijke of ficieren en manschappen van de Duitsche Weermacht, de vertegenwoordigers van het ..Arbeitsbereich der N.S.DA.P in den Niederlanden”. de heeren Bödewig en Siedt. de Kreisinspekteur van groot- den Haag. dr. Schuon. talrijke leden der N S.Bonder leiding van de groepslei ders Simons en Bothof, zoomede leden van de N.S.N.A.P. (van Rappard-bewe- ging) met den groepsleider Bausch.* Tijdens den maaltijd, die in de veld keukens was bereid, heeft een muziek corps van de Duitsche Weermacht eenige pittige marschen ten gehoore gebracht De honderden deelnemers lieten zich de uitstekend klaargemaakte erwtensoep met spek en worst goed smaken. Aan dezen laatsten maaltijd van dezen winter heeft de leider van de Nationaal-Socialistische Volkswohlfahrt im Arbeidsbereich der N.S D.A.P in den Niederlanden. de heer Möller, een kernachtige toespraak gehou den over de saamhoorigheid. welke bij het ..Eintopfessen"’ aan den dag treedt. Ned. Padvindsters-Gilde. De afdeeling Voorburg van het Nederl. Padvindsters Gilde (Savok groep) gaf Za terdagmiddag voor ouders en genoodigden een uitvoering in de bovenzaal van restau rant Vronesteijn. Na een woord van wel kom van de presidente, mevr Stamperius, werden door de padvindsters en de Kabou ters eenige aardige tooneelstukjes opge voerd. Een en ander werd afgewisseld door verschillende liederen en andere at tracties. Onder de aanwezigen waren ook vertegenwoordigsters van afdeelingen uit de omliggende gemeenten. UITREIKING VAN MELK- EN CACAOKAARTEN De uitreiking van Melk- en Cacaokaar- ten in de gemeente Voorburg zal plaats vinden van 3 tot en met 10 April. Per cir culaire wordt aan de inwoners medege deeld. wanneer en waar zij zich voor het afhalen dezer kaarten moeten vervoegen. Jubileum J. Veen. De heer J. Veen, conducteur bij de N. Z H.T.M., gestationneerd te Voorburg, herdenkt op Donderdag 10 April a.s. den dag, dat hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de maatschappij. De jubilaris is tijdens zijn dienstverband steeds te Voorburg ge stationneerd geweest en al die jaren lid van de R.K vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel „St. Raphaël”, Luchtbescherming. De afdeeling Voorburg van de Neder landsche Vereeniging voor Luchtbescher ming houdt haar jaarlijksche algemeene vergadering op Woensdag 9 April in de bovenzaal van het Forum-theater te Voor burg. De S t. A 1 o y s i u s-s t a m „De V o o r- trekkers" geeft op Donderdag 24 April a.s nogmaals een opvoering in het Forum- theater te Voorburg van het oude legende- spel „Van een smid, die zijn ziel aan den duivel verkocht”. De Gezellenspelers zullen op 9 en 10 April a.s. in het Forum-theater te Voorburg twee passie-avonden organisee- ren. Fragmenten zullen worden opgevoerd uit „Passie onzes Heeren” tekst van pas toor J B W M. Möller De hoofdvertol- kers uit de „Voorburgsche Passiespelers Ichtus” zullen hieraan medewerken. WATERINGEN. GEMEENTERAAD. Onder voorzitterschap van burgemeester Verhoeven kwam de Raad der gemeente Wateringen in vergadering bijeen. Aller eerst kwam de heef C M Zwinkels terug op de schriftelijke vragen, welke hij had gesteld over de vaartomlegging te Kwints- heul Spr. bleef van meening, dat een der- gelijke overschrijding van de geraamde Kosten ongehoord was en hoopte, dat dit in de toekomst nimmer meer zou gebeu ren De heeren Degeling en Valstar waren echter van meening, dat er naast critiek reden was tot groote waardeering en te vredenheid. Tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim werden benoemd de heeren N B. Boelrijk, A H. M. Langejan J J Gvan Steekelenburg en J. G. Helderman Het subsidie over 1941 voor het Burger-' lijk Armbestuur werd verhoogd met 782 Over het voorstel van B en W inzake verhoogmg der salarissen van het gemeen tepersoneel beneden de 1900. ontstond eenige discussie. De heer Degeling wensch te de salarisvcrhooging een maand eerder c/17" in.Eaan ®n den kindertoeslag H L w verhoogen. Het voorstel van B. en W. werd met 7 tegen 3 stemmen LOOSDUINEN De harmoni e-v ereenig ing ..Kunst naar Kracht” geeft op Zondag 6 April a.s. in ztfal ..Varia” te Loosduinen haar jaarlijksche uitvoering. Medewerking zal worden verleend door een tooneel- clubje. hetwelk zal opvoeren ..Knok, de Zuidpooluitvinder te Koppendamme” en door" de band ,,The Jolly Brothers”. ONDERHOUD MET DEN HEER PRIMO De uiteenzetting over de tooneelbe- moeiïngen door de overheid, welke de sccrctaris-generaal van het departement van VolKsvoorlichting en Kunsten, dr T. Goedewaagcn, voor een aantal promi nente tooneelkunstenaars heeft gegeven, heeft groote belangstelling gewekt. Alge meen zal men er van overtuigd zijn, dat het tooneel een betere plaats verdient in het cultureele leven dan het thans in neemt. Het tooneel kan en moet ook een voorname factor zijn in ons beschavings leven. Het heeft een opvoedende en vor mende taak en het verdient daarom ook de volle aandacht van de overheid, die door een stimuleerende medewerking het tooneel weer zijn volle beteekenis kan heflfceven De versleten leuze„Kunst is geen regeeringszaak" heeft thans afgedaan, tot vreugde van de kunstenaars, die, vrij van materieele zorgen in de toekomst, zich’ met volle overgave aan hun kunst kunnen wijden. In groote lijnen heeft generaal de saneeringsplannen voor het tooneel aangegeven. Deze plannen doen weer velerlei mogelijkheden ontstaan en het A N.P heeft het daarom nuttig ge acht over de verwezenlijking van die mogelijkheden ons licht op te steken te bevoegder plaatse. In een onderhoud, dat het had met het hoofd van de 'afdeeling tooneel en dons van het departement van Volks voorlichting en Kunsten, den heer F. Primo, heeft het gevraagd tot hoever de centralisatie van de tooneelkunstenaars in groote gezelschappen zal gaan. Een centraal gezelschap Er is direct sprake geweest van twee of drie staatsgezelschappen, zoo ant woordde de heer Primo ons. Maar er wordt op dit oogenblik nog een andere mogelijkheid overwogen. Die mogelijkheid ishet vormen van een centraal gezel schap, waarin de beste Nederlandsche tooneelkunstenaars worden opgenomen. Dat zou een gezelschap worden van en kele honderden kunstenaars en dit ge zelschap zou werk van groot formaat moeten brengen. Het centrale gezelschap zou dan worden onderverdeeld in aparte groepen, welke als vaste gezelschappen van groote steden zouden kunnen wor den beschouwd. Daarbij is dan gedacht aan Amsterdam, den Haag. Rotterdam en Arnhem Zou men over voldoende krachten beschikken dan zou men ook het Noorden een vaste groep willen geven Het groote voordeel van een dergelijk centraal gezelschap zou zijn, dat het onder een algemeen leider zou staan, die het geheel kan overzien, die alles organiseert en die dus de volledige ver antwoordelijkheid moet dra,- ever de overheid en tegenovc. welK stenaars. die onder hem werken. goed Deze leider, die in de steden door hun onder-directeuren wordt bijgestaan, zou -l.il.Ii over een groot aantal voorstellingen verder echter voor de keuze van de stukken en van de speelkrachten en voor den zakelijken gang. Dat deze leider over zeer veel menschenkennis Aan de banden, welke Nederland en zal moeten beschikken om een dergelijk Vlaanderen binden, heeft men eveneens enorm aparaat. waarbij zoovele kunste- - - - - naars zijn betrokken, te besturen, is be grijpelijk De centralisatie van de beste tooneel kunstenaars in een gezelschap zou ten gevolge hebben, dat elke groep in staat zou zijn de ideale rolbezetting voor elk stuk te vinden Want de leider zou om een voorbeeld te noemen een actrice uit de Rotterdamsche groep en een acteur uit de Arnhemsche groep beschikbaar stellen voor een stuk van het Amster- damsche gezelschap De concurrentie strijd tusschen gezelschappen of liever deknoeierij om de kopstukken van de gezelschappen tegen het nieuwe seizoen weg te koopen. zou hierdoor en tevens door een vastgestelde loonschaal, meteen zijn afgeloopen. Er zou alleen een con currentie blijven bestaan op artistiek terrein maar met zulk een concurrentie tusschen de groepen onderling, zou het tooneel alleen maar gebaat zijn. Werk van groot formaat Zooals gezegd zou dit gezelschap het werk van groot formaat moeten gaan spelen. De klassieken zouden daarbij een basis moeten vormen, hoewel ook mo dern werk van allure zal worden ge bracht. Men moet echter niet verwachten, dat het goede blijspel zal worden ver waarloosd De klassieken moeten een Uitgangspunt vormen, maar elk ander sterk tooneelwerk met goeden inhoud zal ook In aanmerking komen. De ont- spa.mingsfactor zal dus zeker niet wor den voorbijgezien Het is vanzelfsprekend, dat de Neder landsche schrijvers, die al heel slecht behandeld zijn, in het repertoire rijk vertegenwoordigd zullen worden Er zul len zooveel mogelijk stukken worden ge- sche tooneelschrijvers Op 4, --—w.j gcuailll Hooft. Wiens „Granida" Langend ijkï den” r er dan de abele speien als „Esmoreit”. „Lanceloet van Denemarken". ..Floris ende Blancefloerstukken, welke in een perfecte opvoering, werkelijke kunst manifestaties zullen worden -’'•■'Teen repertoire waarop Shakespeare. es ..Torquato Tasso" en Schiller's ••Ue Maagd van Orleans”. ..Lessing's". .Mina von Barnhelm". Kleist. Hebbel. Vega. Calderon, Claudel. Gheon n de volksche spelen van Holberg zul- ''°orkemen. zal ongetwijfeld de be- «ngstelling voor het tooneel doen Bie0 en en de '*e^e voor kunst ver- Een jonge dramaturgie i°or zal ook een jonge dramatur- ont«taan Want wanneer het tooneel zal £en bepaalde hoogte stijgt en dat o' zeker door de overheidsbemoeiïn- jf' de te verwachten medewerking tooneelkunstenaars ■*- ontstaan schrijvers Het is een niet te l*o- fe!.t. dat de schrijvers pas vol- levén 1, Eeïn*Pireerd worden wanneer er Wal 7a7ct1 voor bun werk bestaan En kan £j7"e*!b*m''ei'ng op dit gebied destiirf r u en beeft men in Vlaanderen GrLLUnnen. ervaren, toen dr Oscar heett j v*fr z^n arbeid begon Daar V|"Ucht».e ,tr°nee'speelkunst uitermate he- het u ®ewerkt op de dramaturgie Ie,rlit „kEte werk van Smit. Herman ^Jd on. *n Willem Putman is In dien ’•«an In Nederland zal ditzelfde ‘KAMERMUZIEK IN HET MAURITSHUIS gezelschap, dat met goede krachten 11 if Uokroi «4 VwxVtrvrvwl iilr den uitgerust, de kleine plaatsen in ons medewerking verleenen Louise de Vries, <nnd bezoeken, waar de igen tegen-, schappen nooit komen I j- r v --r de kun- welke practisch verstoken blijven van ars. die onder hem werken I goed beroepstooneel. zullen daardoor uit j »wru«uu ovuuucn, uruuts., vwru in de steden door hun isolement verlost worden. „De Voor- I Hans Schouwman, alsmede sonates zou trekkers” en het andere reizende gezel- schap zullen dus in denzelfden geest gaan werken, als Staf Bruggen met zijn Vlaamsch Volkstooneel heeft gedaan Zij zullen een zeer dankbare taak hebben en belangrijken arbeid kunnen verrichten voor ons Nederlandsch tooneel. Aan de banden, welke Nederland Reizende gezelschappen Buiten het centrale gezelschap wil men twee réizende gezelschappen organisee- rcn. Op de eerste plaats zal daartoe het gezelschap „De Voortrekkers”, dat reeds een tournee door ons land maakte, voor het N.V.V., worden geconsolideerd. On der leiding van Adriaan van Hees zal dlf JTO vol t „k wordt uitgebreid en behoorlijk zal groote gezel- sopraan. Berthe Kalff. viool en Deze plaatsen, hoorn, piano vg. anima iiwvavil wil uit I Telemann Schubert. Debussy. Voormolen, "__j van Mozart en B van de Sigtenhorst Meyer, Deze concerten worden iederen middag van 34.30 uur gehouden.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 7