De distributie vaste van brandstoffen I No. 17842. Matsoeoka nogmaals Berlijn’s houding tegenover Zuid-Slavië naar Berlijn Donderdag 3 April. 1941. I I g g g I g g VERDUISTEREN van 8.16 uur n.m. tot 7.10 uur v.m. de De Hongaarsche Dr. ing. W. A. Herweyer f De mishandeling der Duitschers premier Teleki plotseling overleden I V s I I Nieuwe overeenkomst van de asmogendheden? Een „zwarte dag” voor Engelsche scheepvaart De oorlog ter zee op Twee eieren met Paschen „Toestand van waarneming” meer aangewezen Dr. ing. W. A. Herweyer uur uur g i V s M Nachtdienst dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Ziekenvervoer bü nacht: No. 773503 De strijd in Noord-Afrika Maan: 3 April op 10.54 v.m. 4 April onder 2.42 v.m. op 11.44 uur v.m. Regeering te Belgrado bijeen Benoemd tot directeur-generaal van het Staatsbedrijf van den Neder landschen Omroep Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Italiaansche luchtaanvallen Grieksche vliegvelden Deensch schip verloren „Officieel bezoek” geëindigd, verklaarde Matsoeoka Matsoeoka’s onderhoud met den Paus Aanvulling op het Duitsche weermachtbericht Voor dit stookseizoen worden geen nieuwe bonnen Het wachten u op een verklaring van Belgrado Von Heeren in de Rijkshoofdstad Zuid-Slavische grens hermetisch gesloten Geldigheidsduur van de bonnen verlengd tot en met 30 April L i HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIÊN: aanvallen op L In bijna elk dorpje was een Engelsche agent aanwezig. Sinds den staatsgreep weerklonken in de straten van de hoofdstad kreten als „Weg met Hitler" en „Weg met Duitsch- land" e.d De regeering deed niets om de uitspattingen tegen te gaan. Uit Magyarboly (ten Zuiden van Fünf- kirchen) wordt gemeld, dat sinds Maan dagnacht verscheidene hofsteden van min- derheids-Duitschers op Zuidslavisch ge bied in brand staan. Te Boedapest is een groot aantal Ma- gyaarsche vluchtelingen aangekomen. Zij spreken van uitbreiding van de terreur tot de leden van de Magyaarsche volks groep. Nadat door inwerkingtreding van de Verordening 49/1941 dd. 12 Maart 1.1. de opdracht van ir. Dubois, tot concen tratie van de Omroepvereenigingen, ge ëindigd kon worden beschouwd, heeft de secretaris-generaal van het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten ir. Dubois verzocht tijdelijk de functie van directeur-generaal van het Staats bedrijf van den Nederlandschen Om roep waar te nemen. Ir. Dubois is hier toe bereid gevonden en zal deze functie tot 1 Mei e.k. vervullen. Als directeur-generaal is thans dr. ing. W. A. Herweyer benoemd, die zijn taak op 1 Mei a.s. zal aanvaarden. De secretaris-generaal van het depar tement van Volksvoorlichting en Kun- (Polvpoon) Naar uit een officieele publicatie van het departement van Landbouw en Vis- scherij blijkt, zullen in de week vooraf gaand aan de Paaschdagen, twee bonnen ter verkrijging van eieren worden aange wezen. Maatregelen worden getroffen teneinde er voor te zorgen, dat de winkeliers vol doenden vocrraad zullen hebben om aan de verhoogde vraag te voldoen. sten heeft ir. Dubois dank gezegd voor zijn diensten tijdens de concentratie van de Omroepvereenigingen bewezen. Bonnen zullen volgende week worden aangewezen. V V g s/ g W 5/ g V V g ft A s /s A 8 s A A A 8 A A A A A A A A A 8 A 8 A A A A A Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode". „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad" 3.15. Franco per post met Mode blad 14.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren teeer. de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz nummers 5 ct.. fr. p. post 10 ct Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt .Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct. meer. De heer Herweyer is in 1906 als zoon van een suikerfabrikant in Zevenbergen geboren. Hij bezocht de H.B.S. te Delft en daarna de Technische Hoogeschool te Aken, waar hjj in 1931 het diploma werktuigkundig ingenieur behaalde. Na eenige jaren praktijk in Nederland werd hij ingenieur bij het Instituut voor werktuigmachines en bedrijfs kunde te Aken. In 1935 promoveerde hij aan de Technische Hoogeschool aldaar tot doctor in de technische weten schappen op een proefschrift over de bewerkbaarheid van bepaalde alliages. Hierna was hij werkzaam als raad gevend ingenieur, waarna hij begin 1939 bedrjjfsingenieur werd bij de stoom- meelfabriek „Holland” te Amsterdam, welke functie hij tot heden vervulde. De heer Herweyer is sinds acht jaren lid van de Nationaal Socialistische Be weging. In de N.S.B. heeft hij vele func ties vervuld; zoo was hjj o.a. districts- leider te ’s-Gravenhage. Hij is oprichter van den kunstkring Constantjjn Huygens. Sinds de oprich ting is hij lid van den Bond van Volks huishouding der N.S.B. In het najaar van 1940 stichtte dr. ing. Herweyer het „technisch gilde”, welke organisatie sindsdien onder zijn leiding staat Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 De Londensche berichtendienst geeft toe, dat de Italiaar.sche en Duitsche strijd krachten de Engelsche troepen tot 20 mijl ten Oosten van El Agheila hebben terug gedrongen Vluchtelingen worden in kloos ters ondergebracht Verscheidene katholieke kloosters in Duitschland hebben voor de geëvacueer de Rijks- en Volks-Duitschers huisvesting ter beschikking gesteld en wel tot dus ver 3 in de Noordmark, 2 in Midden- Duitschland en een in de naaste omgeving van Berlijn. Ook een katholiek ziekenhuis te Weenen werd voor de geneeskundige behandeling van geëvacueerden ter be schikking gesteldde behandeling en huisvesting geschiedt gratis. Oude bonkaarten zorgvuldig bewaren! De secretaris-generaal van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt mede, dat de geldig heidsduur van de bonnen no. 15, 16 en 17 van de „Ëonkaart distributie vaste brandstoffen Haarden en Kachels” en de bonnen no. 35 tot en met no. 41 van de „Bonkaart distributie vaste brand stoffen Centrale Verwarming”, als mede de met „brandstoffen met eenheid vijfde periode” en de met „cokes een eenheid vijfde periode” gemerkte bon nen wordt verlengd tot en met Woens dag 30 April 1941. De geldigheidsduur van de toewijzin gen, welke geldig waren verklaard tot 29 April of een vroegeren, mits na 13 Maart gelegen datum, wordt even eens verlengd tot en met Woensdag 30 April a.s. De Hongaarsche ministerpresident graaf Paul Teleki is vannacht plotseling over leden. Hij werd vanochtend door zijn be diende in zijn bed dood gevonden. Naar het schijnt is hij aan een beroerte over leden. Teleki was 62 jaar Behalve politicus was de overledene pro fessor aan de universiteit van Boedapest, lid van de academie van wetenschappen, voorzitter van het genootschap ter bestu- deering van het Verre Oosten, vice-voor- zitter van het Hongaarsche Aardrijkskun dige genootschap. Hij werd in 1920 minis ter van buitenlandsche zaken. Hetzelfde jaar werd hij ministerpresident, welke functie hij tot 1921 bekleedde. In 1925 was hij lid van de Mossoel-commissie van den Volkenbond. De laatste jaren heeft hij de politie!» van Hongarije geleid. Onder zijn leiding trad Hongarije toe tot het drie- mogendhedenpact. Van zijn aardrijkskundige publicaties kunnen worden genoemd: Een catographie van de Japansche eilanden. Waarvoor hij den Prix Jcmard van het Fransche Aard rijkskundige genootschap verwierf, een aantal in het Hongaarsch geschreven wer ken, voorts in het Engelsch een Evolution of Hungary and its place in European History. De Amerikaansche hulp aan Engeland President Roosevelt heeft gisteren met den voorzitter van het federale scheep aartbureau, Land, een onderhoud gehad over de kwestie van het afstaan van sche pen aan Engeland. Na afloop deelde Land mede, dat nog geen besluit is genomen. De Zuidslavische regeering is gister avond om 7 uur in vergadering bijeenge komen. Volgens Stefani werden de voor waarden behandeld, welke gesteld zijn door dr. Matsjek voor zijn toetreding tot de regeering. Uitgesloten, dat de Japansche minister --«-■■• -- -- Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen. Keiierstr. si», Tel. 550310: Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan- oei H. E. g. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr losa. Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvëe, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 poogden de massa’s op zijwegen te brengen en voor andere ongewenschte doeleinden te gebruiken Dank zij de politieke rijp heid van ons volk evenwel liet de menigte zich niet door de buitenlandsche propagan da verleiden, Daarom billijkte het volk ook de aangekondigde regeeringsmaatregelen, welke ten doel hadden alle vreemde pro paganda in ons land te onderdrukken Na de grootsche betoogingen keerde de bevol king tot het normale leven terug. In het land heerscht volledige rust en orde. Daar uit kan men het best afleiden, dat de wij zigingen van 27 Maart in onz n staat als een binnenlandsche aangelegenheid wor den beschouwd, waarvan de beoordeeling niet onder de bevoegdheid van vreemde lingen valt. De normale toestand, die in Zuid-Slavië reeds intrad op den dag na de voltrekking van de wijziging in het op perste staatsbestuur, is het beste antwoord op alle acties, die men getracht heeft in het land te ondernemen, maar tot volsla gen mislukking waren veroordeeld” Een speciale verslaggever van Stefani seint, dat na enkele dagen van gedwon gen werkeloosheid als gevolg van zeer slechte weersomstandigheden Italiaansche bommenwerpers gisteren een vlucht heb ben ondernomen naar de luchtbasis van Florina, welke aan een zeer hevig bom bardement onderworpen werd %Ooievaar- escadrilles wierpen in snel opeenvolgende golven bommen van elk kaliber op het vliegveld van Florina. Korten tijd later herhaalde een ander Ooievaars-escadrille den aanval op het vliegveld van Volos. De uitwerking van het bombardement was ontzaglijk. dit doel te verwarmen vertrek een bon van 1 eenheid brandstoffen worden be schikbaar gesteld. Voor verwarmingsdoeleinden zullen voor het loopende stookseizoen geen nieuwe bonnen of toewijzingen meer worden aangewezen of uitge reikt. Met nadruk wordt er echter de aandacht op gevestigd, dat de oude bonkaarten zorgvuldig dienen te worden bewaard. Vaticaan geweest zijn. Matsoeoka verklaar de in dit verband dat hij den steun van den Heiligen Stoel aan Tsjang kai sjek betreurde en verzekerde, dat de Japansche oorlogspolitiek ten opzichte van China in de eerste plaats tegen het communisme is gericht ratorturf derde periode” gemerkte bon nen zullen gedurende bovengenoemd tijdvak recht geven op het koopen van 50 baggerturf. Het Deensche schip „N.C Monberg” (3201 brt.dat aan de Deensche kolen- •naatschappij behoorde en in Engelschen dienst voer, is als gevolg van den oorlog verloren gegaan. „Politika” over den toestand. Het Zuidslavische blad „Politika” pu bliceert een artikel onder den titel „de buitenlandsche propaganda en de politieke rijpheid van ons volk”. Hierin wordt o.a. geschreven: „Tijdens den duur van de manifestaties is het tot uitvallen en kreten van weinig beteekenis gekomen. De agenten van de buitenlandsche propaganda trachtten hier van partij te trekken voor hun doeleinden. Op het moment, waarop de geheele bevol king haar huizen verliet en de straat op ging. mengden zich daaronder elementen, die door handige ophitsing en dito leuzen Bonnen voor kookdoeleinden Uitsluitend voor hen, die niet op pe troleum .of gas koken en niet beschik ken over een electrisch kookapparaat, zal een dezer dagen de gelegenheid be staan op grond van een daartoe afge legde verklaring bij den plaatselijken distributiedienst een bon voor een een heid brandstoffen voor kookdoeleinden te verkrijgen. Nadere mededeelingen dienaangaande zullen spoedig volgen. Inkwartiering Aan degenen, die leden van de Duit sche Weermacht huisvesting verleenen, zal vóór April 1941 op vertoon van een bewijs van inkwartiering door den plaatselijken distributiedienst per voor United Press meldt uit Rome In de „Giornale d’ Italia’* verklaart Gayda. dat Italië, Duitschland en Japan tijdens Matsoeoka’s bezoek aan Berlijn en Rome een nieuwe overeenkomst hebben gesloten, die verband houdt met een mo gelijk toetreden van Amerika tot den oorlog. Gayda zegt woordelijk ,,Over de over eenkomst, die gedurende Matsoeoka’ s be zoek aan Berlijn en Rome bereikt is, kan niets gepubliceerd worden. De leden van het driemogendhedenverdrag zijn, hoe wel zij besloten hebben den oorlog te lo- kaüseeren. terzelfder tijd vastbesloten te gen iedere nieuwe interventie samen te werken Daar de Angelsaksische wereld het driemogendhedenverdrag aldoor vij andiger wordt, zullen de leden van het driemogendhedenverdrag zich aldoor ster ker op een gemeenschappelijke actie voor bereiden. Iedere actieve oorlogshandeling zal het driemogendhedenverdrag in de ge- beele wereld in werking doen treden De overwinningen van de as in Europa en Afrika zijn Japansche overwinningen, ter wijl Japansche overwinningen ook over winningen van de as zijn." Minister Matsoeoka heeft gistermiddag de vertegenwoordigers van de Duitsche en Italiaansche pers ontvangen en ver klaarde „Het gesprek met den Duce en de zeer vrijmoedige gedachtenwisseling met graaf Ciano. hebben op mij een zeer diepen in druk gemaakt Mijn audiëntie bij den kei zer en koning Victor Emanuël, welke eveneens tot een openlijke en vriendschap- pelifke gedachtcnwisseling aanleiding ge- - 2. digste gebeurtenis van mijn Europeesche reis blijven. Het Japansche volk gevoelt zich met het Italiaansche volk nauw ver bonden en ik kan verzekeren, dat deze banden duurzaam zullen zijn Met den Paus heb Ik een zeer openhartig onder houd van een uur gehad Ik ben ervan overtuigd, dat al deze gesprekken van groote waarde zijn en ook vrucht zullen dragen Ik ben er ook van overtuigd, dat Naar United Press meldt, verklaren goed ingelichte Vaticaansche kringen, dat de Paus tegenover Matsoeoka zijn bevredi ging heeft uitgesproken over de verkla ring, die onlangs aan dezen werd toege schreven, dat Japan altijd aan den vrede heeft geloofd. De Paus stelde den Ja- geven heeft zal voor mij de gedenkwaar- panschen minister in kennis met de pas sages uit zijn komende Paasch-radiorede welke betrekking hebben op vredesvraag stukken. De Paus zou uitdrukking ge geven hebben aan zijn hoop, dat de vrede hersteld zou kunnen worden vóór de voor jaarsoffensieven goed op gang zijn geko men. Men verklaarde verder dat Mat soeoka den Japanschen vredeswensch op nieuw geuit heeft, doch tezelfder tijd er op wees, dat Japan militaire verplichtin gen heeft welke uit het drie-mogendhe- denverdrag voortvloeien. In elk geval is Japan bereid, zoo verklaarde hij, mede te werken aan pogingen om het conflict te beperken, ook ten opzichte van de Ver- eenigde Staten en Zuid-Slavië. Een ander onderwerp van de besprekin gen tusschen Matsoeoka en den Paus zou den de betrekkingen van Rusland. Japan en China en de missie-problemen van het Engelsch vrachtschip gebombardeerd. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gis teren aan de Engelsche Oostkust een vrachtboot van 3000 b.r.t. van zeer ge ringe hoogte gebombardeerd. De beman ningen konden het schip nog in zinkenden toestand waarnemen Britsche kruiser In Montevideo De Britsche kruiser „Cumberland” is de haven van Montevideo binnengeloopen om brandstof in te nemen Het oorlogsschip moet na een ligtijd van 24 uur weer ver trekken. Op een vraag, wat de wenschen van men&chen fgèrlnseïd woeden, den Engelschen geen gehoor geschonken wordt en overigens in Zuid-Slavie niets gedaa wordt wat den vijanden dienstig is. In politieke kringen hield men zich gis teren ook met het bericht bezig, dat de Zu i d sla vi sche regeer in g heden een verkla ring over den toestand zal afleggen In deze kringen hoorde men de opvatting verkondigen, dat Belgrado een dergelijke verklaring reeds sinds 5 dagen wil opeg gen In de Wilhelmstrasse werd in dit verband de vraag gesteld, of de nieuwe regeering te Belgrado geen verklaringen hopft af gelegd tegenover den Duitschen gezant Hierop werd gezegd, dat den Duit schen gezant veel te.verstaan werd gege ven. wat echter niet bewaarheid is Wat de gebeurtenissen in Kroatië be treft dit zijn dingen die de Kroaten uitslui tend onder elkaar moeten uitmaken Wan neer deze vraagstukken in de Duitsche pers worden vermeld, zoo verklaarde men dan gebeurt dit, omdat iedere vorm van volksche stabilisatie in Zuid-Oost-Europa in Duitschland met een gevoel van sym pathie wordt opgenomen. In hoever er in Kroatië belemmeringen, welke uit de par tijen voortspruiten, zijn en in hoever daar een vergelijk tusschen de nationalistische en de boerenpartij mogelijk is. zijn din gen die Duitschland niet heeft te behan delen Evenzoo is het de taak van de Kroa tische leiding, te bepalen, welke betrek kingen zij met Belgrado wenscht te on derhouden Gene ratorb rands tof Voorts wordt bekend gemaakt, dat ge durende het tijdvak van Dinsdag 1 April 1941 tot en met Woensdag 30 April 1941 en de met de woorden „generator- anthraciet derde periode" gemerkte bon nen elk recht zullen geven op het koo pen van 1 h.l. (max. 75 k.g.) anthra- In aanvulling op het weermachtbericht van gisteren verneemt het D.N.B nog het volgende: De maand April begint met een „zwarte dag voor de Engelsche scheepvaart Elf vijandelijke schepen met een totalen in houd van 77.300 brt. zijn, volgens het weermachtbericht van gisteren tot zinken gebracht. Zes andere schepen, met een in- .•~w* scuuii un houd van 38.000 brt. werden zwaar be- van de lictoren- sc«ad>gd. Vooral het uiteenjagen en de gedeeltelijke vernietiging van een con- vooi tankschepen, dat niet ver van de Engelsche Westkust in het St. George- kanaal werd aangevallen, treft de Engel sche olievoorziening zwaar. Zes groote tankschepen met een inhoud van 42 000 brt, zijn alleen door afdeelingen van een gevechtseskader vernietigd. Daar het weer- machtsbericht van 30 Maart de vernieti ging heeft gemeld van 5 groote tanksche pen door duikbooten zijn binnen enkele dagen 11 tankschepen met in totaai 84.000 brt voor de Britsche koopvaardij vloot verloren gegaan. Het laadvermogen dete 11 tankschepen bedraagt rond 110.000 ton of 110 millioen liter vloeibare brandstof, die thans voor de Engelsche weermacht en oorlogseconomie zijn ver loren gegaan. De acties van het Duitsche luchtwapen Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gisterochtend ten Noordoosten van Huil aan de Britsche Oostkust een koopvaardij schip van 8000 brt aangevallen Verschei dene bommen van zwaar kaliber kwamen op den boeg en het achterschip terecht zoodat het schip met slagzij en zware rookontwikkeling bleef liggen Bristol-Blenheim neergeschoten Gistermiddag is bij een aanval op Duit sche patrouillevaartuigen een Bristol- Blenheim door hun afweervuur omlaagge- schoten. Het A.N.P. verneemt van welinge lichte zijde te Berlijn: De houding van officieele en offi cieuze kringen in de rijkshoofdstad tegenover den toestand in Zuid-Sla vië heeft geen wijziging ondergaan. In de Wilhelmstrasse preciseerde men gisteren de Duitsche houding tegenover Belgrado als een „toe stand van waarneming”. Van Ber lijn uit, zoo werd verklaard, kan men over de politieke positie van Zuid-Slavië in geen geval een oor deel vellen. Alleen valt het toene men van de anti-Duitsche houding te constateeren. De Engelsche Berlijn Het D.N.B. meldt: In het Lagerhuis heeft de parlementarie onderstaatssecre taris van vliegtuigproductie, Llewellyn, volgens den Engelschen berichtendienst gisteren verklaard, dat het hem bekend was, dat de op Berlijn geworpen bom men zeer bemoedigend werken op de bevolking van Engeland. Giften van de Engelsche bevolking voor bommen, welke boven Berlijn uitgeworpen moeten wor den, worden dankbaar aanvaard. De besprekingen met Mussolini. Stefani meldt, dat na het noenmaal, dat gisteren ter eere van Matsoeoka is aange boden een langdurig en hartelijk onder hen *“s,fhen Mussolini en Matsoeoka heeft plaats gehad Minister Matsoeoka heeft op zijn be- zichtigingstocht door Rome ook het Fo rum Mussolini bezocht, waar hii cee^t- driftig gehuldigd werd door de aS mici en enkele geïmproviseerde voorstel lingen van de jeugd bijwoonde. Mat soeoka heeft alvorens hij het Forum Mussolini verliet, een groet gericht tot de Italiaansche jeugd i bundel. Hij verklaarde, dat de lichame lijke opvoeding van de jeugd steeds zijn groote belangstelling heeft gehad. Het vertrek uit Rome Minister Matsoeoka, is vanochtend te 10 uur uit Rome vertrokken. Op het station waren aanwezig minister Ciano en talrijke autoriteiten van staat, partij en weermacht De bevolking juichte den Japanschen minister op zijn rit door de stad opnieuw geestdriftig toe. Matsoeoka nam hartelijk afscheid. Kort voor het vertrek had hij nog een gesprek met Ciano. Na het afscheid zette de trein zich in beweging onder de tonen van het Ita liaansche en het Japansche volkslied Sjigemitsoe ziet af van bezoek aan Matsoeoka Uit Londen wordt gemeld, dat de Ja- ■pansche ambassadeur aldaar, Sjigemitsoe, zijn voornemen heeft opgegeven om minis ter Matsoeoka, ergens op het continent te ontmoeten. Van welingelichte zijde wordt te Ber lijn gemeld In officieuze kringen der rijkshoofdstad werd gisteren bevestigd, dat de Duitsche gezant te Belgrado, von Heeren, reeds te Berlijn is aangekomen. Hoe lang hij zal blijven, kon nog niet gezegd worden In politieke kringen werd verklaard, dat aan de Zuidslavische regeering geen mededee lingen zijn gedaan, op welker beantwoor ding men te Berlijn wacht. Zuidslavische gezant naar Berlijn teruggekeerd. Het Zuidslavische persbureau „Avala” meldt: Na een verblijf van 2 dagen in Belgrado, waar hij de koninklijke regee ring verslag heeft uitgebracht, is de Zuid slavische gezant te Berlijn. Andritsj, gis teren op zijn post teruggekeerd. Engeland en de gebeurtenissen in Zuid-Slavië. Naar Reuter meldt, heeft de Zuidslavi sche gezant te Londen. Doebbotits, zi<jh gisteren naar het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken begeven in verband met de gebeurtenissen in Zuid-Slavië. In het Lagerhuis is gisteren „het aan de macht komen van de nieuwe Zuidslavi sche regeering warm gehuldigd door den onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken, Butler”, aldus Reuter De Zuid-Slaviërs hebben de grens her metisch gesloten. Volgens berichten, ont vangen door de militaire autoriteiten te Szeged, zijn de grensversterkingen door Zuidslavische soldaten op oorlogssterkte bezet. Woensdag was het aantal Duitsche vluchtelingen uit Zuid-Slavië tot over de 10.000 gestegen. Van alle kanten wordt bevestigd, dat in alle Zuidslavische plaat sen de militie-afdeelingen der Tsjetnik, de vroegere Komitadji’s uit het oud-Ser- vische gebied, krachtig versterkt zijn en van wapens en munitie zijn voorzien, aldus het D.N.B. Ooggetuigen melden, dat in Wersjetz Joden in openbare ver gaderingen kunnen optreden en ophitsen de redevoeringen tegen Duitschland hou den Een Servische leider in Groot- Kikinda hoonde de burgers van Duitsche afkomst op de grofste wijze en ver klaarde eindelijk bloed te willen zien en wel Duitsch bloed. In Groot-Kikinda, Oejvideck en elders zijn betoogingen ge houden, waarbij men een bondgenoot schap met Engeland eischte. Te Nakowo werd een boer zonder eenige reden bloe dend verwond door de Tsjetnik. Een Duitsche winkelier te Nodsjag werd mis handeld alleen omdat hij Duitsch sprak. In alle Duitsche plaatsen in het Zuid slavische Banaat worden op groote schaal paarden en rijwielen gevorderd. De weg van Groot-Kikinda naar de grens is ge barricadeerd met rails. Te Graz komen regelmatig treinen bin nen met vluchtelingen. Zij deelen een stemmig mede, dat hun de Serven bij het vertrek woorden hebben nageroepen als „Zeg aan je Führer, dat wij oorlog wil len, dat wij bloed willen zien. Nu zullen wij de Zwaben martelen en in stukken snijden. Karintië, Stiermarken en Triëst willen wij hebben, dat behoort ons. Wij zullen oprukken tot de Semmering en tot Weenen.” De vluchtelingen vertellen, dat de Serven met stëenen naar Duit sche volksgenooten hebben geworpen, ja zelfs naar kleine kinderen. Het huis van den evangelischen dominee te Marburg is vernield, de dominee zelf werd be dreigd. De politie zag bij de uitspat tingen lachend toe. Talrijke Duitsche eigendommen zijn in beslag genomen. Te Pressburg uit Belgrado aange komen Rijksduitschers vertellen, dat zij binnen enkele uren gereed moesten staan om te vertrekken. Hun have en goed moesten zij achterlaten. De Engelsche propaganda was erir geslaagd gebruik te maken van op macht beluste elementen en door een gewetenloozen leugenveld- tocht de breede volksmassa op te hitsen. Japan. Duitschland en Italië elkaar nooit "tullen loslaten en vast aaneengesloten zul len blijven om het gemeenschappelijke doel te bereiken. Ik beschouw het driemogendhedenpact als een bondgenootschap, dat eenig is in de geschiedenis der menschheid. De na tuurlijke bijzondere belangen van de drie deelnemende staten staan in dit pact vol komen op de tweede plaats De beslissende grondslag van het pact wordt gevormd door de verwezenlijking van het in de in leiding tot het pact vastgestelde groote gemeenschappelijke ideaal". Tweeds bezoek aan Berlijn. Gevraagd naar rijn verder reispro- grarr deelde minister Matsoeoka mede, dat hij op de terugreis als zuiver particulier een bezoek van eenige dagen aan Berlijn ral brengen om de hoofdstad, die hij nog niet kent, en vermoedelijk ook eenige slagvelden <re bezichtigen. Zijn officieele bezoeken zijn met het verblijf in Rome afge- loopen. Dringende ambtsbezigheden maken zijn spoedigen terugkeer naar Tokio noodzakelijk. Ook in Moskou zal hij op de terugreis een of meer dagen zuiver als particulier vertoeven. Op de heenreis heeft hij reeds zijn offi cieel bezoek bij de Russische regeering afgelegd. Desondanks is het mogelijk, dat hij nog eenige sovjet-Rufcsische personen zal ontmoeten, doch de dan te voeren ge- sprekken zouden geen officieel karakter dragen en niet van openbare beteekenis Of deze gesprekken vruchtbaar zullen of niet, kon hij niet beoordeelen. et A N P meldt van welingelichte zijde te Berlijn Zoowel in de Wilhelmstrasse •Is in politieke kringen acht men het niet - - ^Vrin buitenlandsche zaken. Matsoeoka. op zijn •terugreis van Rome naar Tokio nog eens te Berlijn zal vertoeven en hier bespre- I -hingen zal voeren.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1