NIEUWS «SS Si ‘iLé6na';,er kS".“w“lk?'ÏÏ «sim.*' !d“ 0011 had KUNST EN LETTEREN Dr. T. Goedewaagen over den dans FILM EN BIOSCOOP CARTER S u VOELT U NIET PRETTIG ALS uw lever niet voldoende LEVER-GAL afscheidt. De beslaglegging op buitenlandsche schepen in Amerika het dansonderricht Ordening van in Staking in de steenkool industrie - Ie bl. pag. - uAAmur HOTTRANT Donderdag 3 April 1941 te Baltimore als gevolg van 2 STATEN VEREENIGDE Botsingen tusschen politie en stakers J. P. J. WIERTS 75 JAAR TIJDSCHRIFTEN SPEENHOFF GEHULDIGD (Deutsche Verlagsanstalt I Een vroolijke muzikale film UEVER-PIL LETJ ES Een prachtige reisfilm in kleuren Matsoeoka in Berlijn Mr. Rost van Tonnmgen pre sident der Ned. Bank Internation. atletiekwedstrijden in Berlijn Keurturnen van het K.N.u.v. laarbeurs te Praag Generale repetitie van „Die Meistersinger” Duitsche gevechts-vliegtuigen boven Engeland Paaidenrennen te Auteuil. Componist van Nederlandsche liederen SPANJE Twee Zuidslavische schepen op mijnen geloopen De taak der overheid Engeland en de Philippijnen Washington zal antwoorden op Duitsche en Italiaansche protesten Nieuw Duitsch protest Engelsche plannen ten aanzien van Spanje Nieuwe Engelsche actie tegen Dakar verwacht CHINA DE 11 na zij 4 spel die afmetingen i deze werd gezelschapsdans putte artikel het dans NIEUW BALLET MET MUZIEK VAN BADINGS groote zaal Even onvol- der EEN KIJKJE ACHTER DE COULISSEN EEN TOCHTJE DOOR DE ARDENNEN ICINÊflC] HENRIETTE BOSMANS De pianiste componiste Henriette feos- mans, die Zondagmiddag 6 April a.s. een recital in Diligentia geeft zal een program ma ten gehoore brengen gewijd aan com posities van Joh. Brahms (son. Op. 1), Debussy (Children’s Corner), Fr. Chopin en Franz Liszt. PIANO DUO VAN RENESSE-DE NOBEL Het Nederlandsch pianoduo George van RenesseFelix de Nobel zal een enkel concert in Diligentia geven nJ. op Dinsdag 15 April a.s. Het D.N.B. seint uit New York De staking in de steenkoolindustrie is officieel begonnen; zij omvat naar wordt gemeld, 540.000 arbeiders. President Roose velt heeft den leider van den vakbond Lewis en aan de bedrijven een dringend telegram gestuurd, waarin zij worden ver zocht. de steenkoolproductie niet te onder breken In de mijnen van de Ummies Creek Coal Company te Harlan in den staat Kentucky hebben zich gisteren ernstige botsingen voorgedaan. Het kwam tot een levendige schietpartij in een vergadering van staken de arbeiders. Vier personen werden doode lijk en 5 licht gewond. De burgemeester en de politiechef van Dearborn (Michigan) hebben volgens een bericht van „Associated Press” den gou verneur van de staat Michigan telegrafisch verzocht staatsmilitie te zenden ten einde vele duizenden CIO-arbeiders, die een zit- staking houden, uit de Ford-fabrieken al daar te verwijderen. Terwijl de fabrieksleiding van slechts ongeveer 8000 stakers spreekt, verklaart de voorzitter van de United Automobile Workers, dat 20.000 man het werk hebben neergelegd. De Ford-fabrieken hebben, naar „Asso ciated Press” mededeelt, in totaal voor 145 millioen bewapeningsopdrachten uit te voeren. s vo... gebrek aan slechts op pCL is verzocht de Adpren daer moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen ergert stroom van lever-gal °nJoId?®r^d® J®“® uw voedsel niet, het bederft. V blazen, u raakt verstopt. Uw Schaam i»/*" giftigd. u voelt u beroerd en ellendig, u ziet a*De meesTe laxeermiddelen zijn 5*®®1}1®'SEÏÏwg delen. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJEa nemen om deze liter lever-gal vru te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschadelük. plantaardig, zachtonover- ‘roffen om de lever-gal te doen vloeien. Elscht Carter's Lever-Pilletjes bü apothekers en drogisten f 0.75. AMERIKAANSCH-MEXICAANSCHE OVEREENKOMST President Roosevelt heeft de overeen komst met Mexico betreffende het weder- keerig gebruik van vliegvelden aan den Senaat doen toekomen ter ratificatie. In een boodschap, die bij de overeenkomst gevoegd is, verklaart Roosevelt dat de overeenkomst verband houdt met de bui tengewone omstandigheden, welke het ge volg zijn van den oorlog in Europa. De overeenkomst houdt rekening met de nood zakelijkheid van een snel ingrijpen der luchtmacht bij de verdediging van het Amerikaansche vasteland. Zij bedoelt tus schen de Vereenigde Staten en Mexico een krachtige en doeltreffende samenwerking voor de verdediging van het Westelijk halfrond tot stand te brengen. Het tijdschrift „Die Literatur”, Monatschrift für Literaturfreunde, brengt in zijn Aprilnummer weer een aantal zeer lezenswaardige artikelen. Over Jo hann Heinrich Merck schrijft Wilhelm TiezeOskar Jancke draagt een artikel bij over Herman Hesses Dichtersprache. Van Friedrich Bethge een interessant fragmentBekcnntnis des Dramatikers F. H. Schwank-Telsau schrijft over Fr, BethgeHans Böhm over Jeanne d’Arc. Er zijn gedichten van Waldemar Bonsels en Therese Bernwieser. literaire bijdra gen van Ewalt Skulima, Friedrich Bo- denreuth e.a. Verder de maandelijksche serie besprekingen waardoor de lezer op de hoogte blijft van vrijwel alles wat er in Duitschland verschijnt „Die Literal tur” blijft een leidend en boeiend period diek. (Deutsche Verlagsanstalt Stut#» gart). NAAR DE ITALIAANSCHE RIVIÉRA De Fransche schepen in Amerika De Fransche maatschappij Compagnie Générale Transatlantique heeft het Ame rikaansche ministerie van buitenlandsche zaken en dat van Financiën verlof ge vraagd om 18 in Amerikaansche havens gelegen Fransche schepen te laten varen tusschen de Vereenigde Staten en Indo- China Hoewel deze schepen thans onder bewaking van Amerikaansche autoriteiten staan, zijn zij niet in beslag genomen. Sabotageprocessen tegen zeelieden der asmogendheden. De Amerikaansche minister van justitie. Jackson, heeft, naar „Associated” Press” Uit Washington meldt, aan het openbaar ministerie opgedragen, terstond processen te beginnen wegens „sabotage” aan Duit sche en Italiaansche schepen. Het ministe rie van justitie heeft bekend gemaakt, dat de onderzoekingen reeds te Boston en Mobile (Alabama) gaande zijn. Deze processen hebben niets uitstaande met het mogelijke beslag op schepen van de As-mogendheden. De wet stelt straffen vast tot een maximum van 20 jaar ge vangenisstraf en 10.000 dollar boete voor sabotage aan schepen, onverschillig, of het om Amerikaansche of buitenlandsche vaartuigen gaat. De immigratie-autori teiten hebben reeds 875 zeelieden van Duitsche en Italiaansche schepen in hech tenis genomen. Tegen hen zal een de- portatieproces en in sommige gevallen een proces wegens sabotage aanhangig ge maakt worden. HET WEEKEIND IN DEN STADS SCHOUWBURG Vrijdagavond geeft het Residentie Too. neel (directeur Dirk Verbeek) weer een voorstelling van „Roofvogels” in den Stadsschouwburg. Met de vertooning van dit sterke, Amerikaansche stuk wordt om half acht begonnen. Op Zaterdagmiddag vraagt J. B. Priest ley’s „Gevaarlijke Bocht” de aandacht. Dit stuk, dat het probleem van de waarheid behandelt, is spannend als een thriller, maar staat, door de scherpe karaktertee- kening, ver boven zoo’n griezelstuk. De voorstelling begint om twee uur. „De Storm", Shakespeare’s spel van too- venarij wordt Zaterdagavond om kwart over zeven en Zondagmiddag om twee uur gespeeld. De belangstelling voor deze too- neelgebeurtenis blijft zeer groot. Tenslotte komt het Haagsche gezelschap op Zondagavond om kwart over zeven weer eens met het befaamde blijspel „Toontje heeft een paard geteekend”, waaraan reeds zooveel Hagenaars vroo lijke uren hebben beleefd. W. BOSMA EN AART COCK In de Kunstzaal „Kunst van Onzen Tijd" wordt Zaterdag 25 April a.s. een tentoon stelling geopend van werken van W. Bos ma in de benedenzaal en in de boven zalen werken van Aart Cock. De heer mr. W. H. Th. Perizonius zal bij de opening, die om 3 uur plaats vindt, De componist J. P. J. Wierts, in onze woonplaats een bekende en algemeen ge achte verschijning, zonder wien men zich het Haagsche stadsleven moeilijk kan vijf-en-zeventig jaar Wierts heeft musicus grooten naam gemaakt in Nederlandsche liederen, zoodat in VLEKTYPHUS TE MADRID Tot Dinsdag zijn in Madrid 800 gevallen van vlektyphus geconstateerd. De rege_- ring heeft voor het bestrijden van de epidemie een crediet van 30 millioen peseta uitcetrokken. Op verscheidene Door een ernstig ongeluk is de Zuid slavische koopvaardijvloot gisteren van haar beide snelste passagiersschepen be roofd, meldt het D.N.B, Deze schepen, de „Karagjorgje” (1204 ton) en de „Prestonasljednik Petar” (1726 ton) waren op weg van Soesjak naar Split. De zee was zeer woelig, daar er een sterke zuiderstorm stond. Aan boord van beide schepen bevond zich slechts de bemanning, benevens de directeur-gene- raai van de Jadranska Plovidba (Adriati- sche Scheepvaart Maatschappij), waar aan beide schepen toebehoorden, Rismondo met zijn vrouw. Tegen vier uur des middags ontmoette een patrouillevaartuig de beide schepen bij het eiland Brgade en seinde mijnengevaar. Aan boord van deze schepen begreep men echter de signalen verkeerd en vatte ze op als een aansporing om de dichtstbijgelegen haven binnen te loopen. Daarom zetten zij koers naar Tslarin. In het kanaal tusschen de eilanden Tiat en Tslarin liep de „Pres tonasljednik Petar” op een mijn. Bij de explosie werd het achtergedeelte verwoest en het schip zonk binnen 10 minuten. De bemanning begaf zich in de reddingsboo- ten en bereikte den oever Het tweede schip, waar men het onge luk had gadegeslagen, kwam terstond ten anker, doch het werd door den storm losgerukt en in het mijnenveld gedreven, waar het enkele minuten later op een mijn liep en eveneens zoo zwaar beschadigd werd, dat het binnen enkele minuten zonk. De bemanning en Rismondo met echtgenoote werden gered. In een zeer druk bezochte bijeenkomst van Nederlandsche dansleeraren in „Krasnapolsky” te Amsterdam heeft gis termiddag de secretaris-generaal van Volksvoorlichting en Kunsten, dr. T. Goedewaagen, een uitvoerige uiteenzet ting gegeven van hetgeen de overheid zich in de toekomst voorstelt te doen om te komen tot een ordening op het gebied van den dans in het algemeen en van den gezelschapsdans in het bijzonder. De dans als uitdrukkingsmiddel Het is niet toevallig, aldus dr. T. Goe dewaagen, dat Nietzsche eens getuigd heeft, dat alleen in den dans het wezen der dingen volledig kon worden uitge drukt en dat telkens weer de dans (men denke aan de diepzinnige dansliederen uit Zarathustra), hem een openbaring van diepe beteekenis was. Evenmin is bet verwonderlijk, dat Hegel het heelal eens met een bacchantischen Taumel vergeleken heeft en dat Schiller den mensch in zijn spel den volledigen mensch achtte. De dans raakte intusschen steeds ver der van zijn oorsprong verwijderd. Hij nam maatschappelijke vormen aan en splitste zich naar beroepen, ambachts kringen en standen. Er ontstond de boe rendans, de soldatendans, de dans der handwerkers en vooral bij de in de steden geconcentreerde burgerlijke maat schappij de z.g. gezelschapsdans. Maar zelfs in dien vorm bleef de dans met de muzen verwant. Elke cultuur heeft haar eigen stijl van dans, van gezelschapsdans. Het pralend i barock van Lodewijk XIV en het sierlijk rococo der achttiende eeuw, het empire, de romantiek, de eeuw der Camera Obscura de fin de siècle-periode en de twintigste eeuw na den wereldoorlog vertoonen zich elk in zijn eigen vorm van danscultuur. Het strakke maar ar melijk rhythme der na-oorlogsche jaren openbaart een tijdgeest, die ook in an- dere vormen van kunst en samenleving tot uiting komt. voorstellen, wordt op Woensdag 9 April vijf-en-zeventig jaar. Wierts heeft als musicus grooten naam gemaakt in ons vaderland, vooral als componist van vele Nederlandsche liederen, zoodat in zijn werk vaderlandsche letteren en muziek samen gaan. Hij is een vurig Groot-Neder- lander, die ook Vlaamsche en Zuidafri- kaansche liederen op muziek zette. Van zijn bekend geworden kinderliederen noe men we „Onder moeders paraplu”, dat heel Nederland zingt. Ook zijn „Hollands vlag je bent mijn glorie”, is al vele jaren een vaderlandsch bezit geworden. JEAN ANTONIETTI Onze stadgenoot, de bekende pianist Jean Antonietti, zal op Woensdag 9 April a.s. wederom concerteeren in Diligentia. De kunstenaar zal dan een geheel Chopin- programma ten gehoore brengen. Vrijdag a.s. zal men Jean Antonietti ook voor den Nederlandschen Omroep kunnen beluis teren. Rede F. Primo Vervolgens werd het woord gevoerd door het hoofd van de afdeeling Tooneel en Dans van het departement van Volks voorlichting en Kunsten, den heer F Primo Na eenige maanden voorarbeid van een van het kapitalisme bevrijde samen- fhïlng'j Z°? Jnide de heer Primo> is het tnans duidelijk geworden, waar uw taak te - - aluminium-onderdeelen ------- Afliminiurn der capaciteit werken. Aan de Aluminium Corporation of America 1- - productie op te voeren. De maatregelen in Mexicaansche havens. Naar het D.N.B. uit Mexico meldt, heeft het Mexicaansche ministerie van marine medegedeeld, dat de bemanningen van alle in beslag genomen Duitsche en Ttaliaan- sche schepen van boord gehaald zijn en onder bewaking van mariniers staan. Volgens de Newyorksche bladen zijn in Mexicaansche wateren 12 Duitsche en Italiaansche schepen in beslaggenomen. Naar berichten, uit Lima (Peru) hebben 2 Duitsche schepen de haven Callao ver laten. om te voorkomen, dat op deze schepen beslag zou worden gelegd De Diplo over de aeslaglegging op buitenlandsche schepen Met betrekking tot het in beslag nemen van Duitsche en Italiaansche schepen in de Vereenigde Staten, schrijft de Deut sche Diplomatisch Politische Korrespon- denz”, dat men als motief voor de bezet ting van de schepen opgeeft, dat men sabotage wil verhinderen. In de Ameri kaansche regeeringskringen zou men zich bij zijn maatregelen willen beroepen op de wet van 15 Juni 1917, welke betrek king heeft op daden van sabotage tegen buitenlandsche in de Vereenigde Staten liggende schepen, wanneer daardoor het havengebied en het vaarwater gevaar loopen. In het onderhavige geval kan ook van de geringste benadeeling der Ameri kaansche scheepvaartbelangen in het ge heel geen sprake zijn, want het gaat hier uitsluitend om maatregelen ter voorko ming van een met het volkenrecht in strijd zijnd misbruik der eigen scheeps- ruimte ten gunste van de tegenstanders Het beslag op buitenlandsch scheepsbezit in de Vereenigde Staten, tot welk doel dit ook wordt uitgevoerd, is niets anders dan een nieuwe daad van geweld van het systeem-Roosevelt. niet minder echter de schandelijke behandeling der bemannin gen, die zich noch aan Amerikaansch be zit vergrepen, noch Amerikaansche ha venwerken. wateren of andere wettige rechten hebben benadeeld. Al deze willekeur geschiedde onder wei nig steekhoudende voorwendsels, die blijkbaar slechts den genomen stap moes ten verbergen en voorbereiden. Dat de Amerikaansche bandietenstreek niet vol komen slaagde, is een verdienste van de Duitsche en Italiaansche zeelieden, die het hunne gedaan hebben om den rechts- schender het nuttige effect zooveel mo gelijk te ontnemen. Aan de flagrante Amerikaansche Wild-West rechtsschen- ding als zoodanig doen deze wettige te genmaatregelen evenwel niets af. De commandant van de Britsche strijd krachten in het Verre Oosten, Brooke Popham, die te Manilla is aangekomen, is onmiddellijk besprekingen met de militaire ^■toriteiten op de Philippijnen begonnen. Medegedeeld wordt, aldus het D.N.B., dat het bezoek van niet-officieelen aard is en ruct mag worden uitgelegd als een nau- were Engelsch-Amerikaansche samenwer king m het Verre Oosten. Brooke Popham had allereerst een on. derhoud van anderhalf uur met den com mandant van de Amerikaansche vloot in de Aziatische wateren, admiraal Hart en ver volgens met generaal MacArthur,, militair adviseur op de Philippijnen. Naar verluidt Ls „J?1r.act.,.sche ?n strateRische positie van de Philippijnen bestudeerd. In zijn geliefde Maasstad Ook Rotterdam, de stad waar hij veer tig jaar geleden voor het eerst optrad en succes had, de stad die hem wel het naast aan het hart ligt en waar hij de gegevens vond voor zijn beste liedjes, heeft den dichter-zanger Speenhoff en zijn vrouw huM^ V«” Z’jn veerti«jarig jubileum ge huldigd Hij zong er ook nu weer voor een dankbaar publiek, in de Kleine Come- aie, drie van zijn meest bekend Rotter damse liedjes, n.l. „Roeien op den Berg, schen plas", „De Rottèrdamsche schutters” en Varen, varen”, waarop nog volgde een nieuw lied „Koppen op”. Mevrouw Speenhoff zong uit den ouden tijd het Herdersliedjeen „De wijsgeer en het fabrieksmeisje”. De familie Speenhoff was vertegenwoordigd op dit feest, Want niet alleen zong Ceesje Speenhoff een paar liedjes, maar ook Coos Speenhoff jr was aanwezig en zong, met steun van zijn WeYhnnJ1 OUTde^ huldi«in«slied toe Wethouder L. de Groot sprak daarna namens het huldigingscomité uit de bur gerij en overhandigde den jubilaris een enveloppe met inhoud. Voorts werd nog het woord gevoerd door den heer L Ever? directeur van het Rotterdamsch Nieuws-’ blad, waaraan Speenhoff ook al 25 jaar medewerker is. en namens het Rotterdam sche Studentencorps «oueraam- Speenhoff bedankte op de hem Pippn manier en voegde aan het gezegde dat^hH zou zingen tot zijn dood toe dat hil »iu aanwezigen over tien jaar tornt kL e te zien in den trotschen schouXra v‘e het herboren Rotterdam. In de fnvt? Van de Kleine Comedie werd tenslotte' van ceptie gehouden tenslotte een re- Deensche zeelieden terug naar hun schepen United Press meldt uit Washington, dat toestemming is verleend, dat aan boord van elk der bezette Deensche schepen 6 leden van de bemanning terug- keeren. Ook de overigen zullen spoedig verlof krijgen naar hun schepen- terug te keeren. Over het verdere gebruik van de Deensche schepen is tot dusverre nog geen beslissing getroffen. Men neemt echter aan, dat zij op Amerikaansche of neutrale routes gebruikt zullen worden, waarop „het gevaar, dat zij door vijan den aangevallen worden”, niet zeer groot is. Volgens Associated Press” heeft de kust wacht bepaald, dat de Amerikaansche vlag van alle 69 in beslag genomen schepen verwijderd moet worden. De Duitsche en Italiaansche schepen mogen geen enkele vlag hijschen, terwijl van de Deensche schepen de Deensche vlag mag waaien, wanneer er Deensche officieren ter koop vaardij aan boord zijn. In regeeringskringen verklaart men, dat de schepen nog aan de buitenland sche eigenaars behooren, zoolang door de procedure, voortvloeiende uit de beslag legging, geen andere toestand ontstaan is. Een Duitsch schip in Chili vrijgegeven Het Duitsche vrachtschip „Osomo” heeft op verzoek verlof gekregen met een lading wol en mineralen uit te varen uit Talcahuano in Chili. Het schip is donkergrijs geschilderd en zou, naar verluidt, van plan zijn naar Hamburg te varen. s De Amerikaansche minister van buiten- laXbe zaken. Huil, heeft in een pers conferentie verklaard, aldus het D N B„ dat zijn departement werkt aan bet ant woord op de Italiaansche en Duitsche pro- testen tegen de beslaglegging op schepen- Hij gaf te verstaan, dat de antwoorden weldra overhandigd zullen worden, waar na zij waarschijnlijk met den tekst der nrotesten gepubliceerd zullen worden. P Na een conferentie met Roosevelt ver klaarde de woordvoerder van bet Hu van afgevaardigden. Rayburn, dat de pre sident hem te verstaan had Begeven. dat over het gebruik van de in beslag ëe™> men scheden der as-mogendheden nog eeenerlei beslissing was genomen. Naar „United Press” meldt, Rebben an dere Amerikaansche regeermgsinstantie» verklaard, dat het toenemende gebrek aan scheepsruimte en andere gebeurtenissen, tijdens de afgeloopen maanden haar ervan overtuigd hebben, dat stappen van dezen aard onvermijdelijk zijn. De Duitsche ambassade heeft mede gedeeld. dat zij op het Amerikaansche departement van buitenlandsche z^en een tweede nota heeft overhandigd, waarin vooral wordt geprotesteerd tegen de behandeling van de bemanningen der in beslag genomen schepen. De nota wijst er in de eerste plaats op dat de Duitsche zeelieden te Boston allen zijn gehuisvest in een groote zaal tezamen met kleurlingen. Even onvol doende is de huisvesting der Duitsche zeelieden te Fort Lauderdale in Florida, waar zij zijn opgesloten in twee cellen der gevangenis. De nota eischt de onmid dellijke vrijlating der bemanningen. Argentinië niet voornemens Amerikaansch voorbeeld te ligt en hoe gij die te vervullen zult heb ben in de toekomstniet in verdeeld heid onderling, maar in vakbroederschap en eendracht, in een gesloten eenheid met daarboven de beschermende en orde nende bevoegdheid van een overheid, die uw taak en uw rol in de cultuurgemeen schap begrijpt en daarom juist ook zor gen zal, dat gij sociaal en cultureel, met al die waarborgen wordt omringd, waar door gij u in de uitoefening van uw vak veilig kunt voelen. Die veiligheid zal u worden geboden door uw opneming als lid van de Nederlandsche Cultuurkamer. Het theatergilde zal het groote lichaam zijn, waarin gij als vakgroep zult opge nomen worden in een autonome groe- peering van bonafide gezelschapsdans- leeraren, met uitsluiting van alle ama teurisme en beunhazerij. Uw vakgroep wordt een beschermde associatie, met publiekrechtelijke bevoegdheid, waarin alleen deskundigheid en onderwerping aan moreele normen bij het onderricht en het dansvermaak zullen gelden. Gij zult in het belang der moreele verhef fing van ons volk, in uw vakgroep het instrument moeten vinden, om gezamen lijk te strijden tegen de uitwassen van de laatste jaren, de volksontaardende swing en hotjazz, de dancings zonder toezicht van een erkend dansleeraar, wel ke een moreel gevaar zijn voor de jeugd, de obscure instellingen, welke onder het mom van dansinstituten niet anders zijn dan gelegenheden, waar de jeugd aan de verleiding van alcohol-misbruik met al de gevolgen van dien, blootstaat, de bals en danspartijen van de honderden ver- eenigingen in ons land, welke aan iedere controle ontsnappen, omdat zij zonder vakkundige leiding gehouden worden en niemand verantwoordelijk is voor wat daar gebeuren kan. Bij dat alles zal het departement u de helpende hand reiken en u steunen met het wettelijk gezag. Sociale en economische positie In uw vakgroep zult gij tevens het middel vinden de sociale en economische positie van de erkende dansleeraren vei lig te stellen, hetgeen een eerste eisch van sociale rechtvaardigheid is. Ten aanzien van het beteugelen van uitwassen en ongerechtigheden in het on derricht en op moreel gebied zal de op richting van een landelijke en geweste lijke dansinspectie u helpen. En de publiekrechtelijke bevoegdheid uwer associatie zal het mogelijk maken straf maatregelen bij overtreding door te voeren Tenslotte dankte de heer Primo hen, die den belangrijken voorarbeid hebben gedaan. HAAGSCHE AMATEUR FILMCLUB In de Woensdagavond gehouden club- bijeenkomst, welke vooraf gegaan was door een korte ledenvergadering, werd als secretaris gekozen de heer C. A. N Can- del, wonende de Ruyterstraat 70 alhier. Genoemde avond mag zeker weer’als een zeer geslaagde worden gerekend. De lang- zam®r*,aRa reeds bekend geworden film: „Ik ben een vent” werd hier in amateur- filmerskring vertoond. De technische en artistieke oplossingen werden druk be sproken en waren voor verschillende leden leerrijk. De muzikale begeleiding vond groote waardeering. „ZEVEN JONGENS EN 'N OUWE SCHUIT” IN DILIGENTIA De Nederlandsche geluidsfilm „Zeven jongens en ’n ouwe schuit” is bijtijds gereed gekomen, zoodat met de a.s. Paaschvacantie, wanneer de geheele jeugd vrij af heeft men 1 genieten kan. Zooals men film gemaakt naar het bekende jongens boek van A. C. C. de Vletter. De voor- stelllingen vinden plaats in Diligentia» dagelijks van a.s. Woensdag 9 April af tot en met Vrijdag 18 April met uitzon dering van 13, 14 en 15 dezer. „Engeland heeft Spanje noodig om den oorlog te winnen, de as kapot te maken en zijn heerschappij in de Middellandsche Zee te verzekeren”, is de quintessens van een boek van den Engelschen schrij ver Charles Duff getiteld„De sleutel to- de overwinning Spanje”. Onder blijkbaar öfficieele inspiratie bepaalt het Spaansche blad „Informacio- nes” hiertegenover zijn standpunt. Het blad citeert daarbij de in het boek ver vatte voorstellen ter bereiking van de Engelsche doeleinden. Zij komen neer op een herstel van het republikeinsche constitutioneele regeeringsstelsel in Span je en op een diplomatieke voorbereiding hiervan via Portugal met het doel, Spanje bij den oorlog te betrekken. Om deze plannen uit te voeren, beveelt de Engelsche schrijver het landen van een Engelsch expeditiecorps in Portugal aan en een inval in Spanje. Het vraagstuk van de Middellandsche Zee zou dan met één slag zijn opgelost en de macht van de as zou via Spanje gebroken moeten worden, waarmede anderzijds ook de oude Engelsch-Portugeesche alliantie weer zou kunnen herleven. De specula ties van den Britschen schrijver, wiens boek in een bundel genaamd „overwin- ningsboeken” verschenen is, bereiken ten slotte haar hoogtepunt, waar hij ver klaart, dat Spanje van vitale noodzake lijkheid voor het Britsche rijk is, dat geen vijandig gezind Spanje kan ver dragen. Het geïnspireerde artikel van het Spaansche blad verklaart, dat Spanje thans inziet; hoe Engeland reeds het ge heele Europeesche terrein heeft ver loren en thans op een zwak Spanje speculeert. Volgens de Engelandsche berekening zouden dus Spanjaarden, bij gebrek aan Britsche burgers, die leemte moeten opvullen en voor het empire strijden. En wat Portugal als uitgangspunt voor de voorgenomen Engelsche invasie in Spanje betreft, gelooven wij niet, dat dit volk, dat ons met voorbeeldigen trouw en tegen de wenschen en bevelen van zijn vroegeren bondgenoot in den moeilijksten tijd de hand reikte, zich thans tot een dergelijke achterbaksche Britsche politiek zou leenen. Het Madri- leensche blad besluit zijn artikel met er op te wijzen, dat ingeval Portugal aan het Britsche spel zou toegeven, de sol daten, die Dinsdag langs den Caudillo defileerden, voor de verdediging van het Iberische schiereiland gereed zouden staan. der hoofdstad zijn ontsmettings- geopend. Alle gevangenissen en zijn grondig ontsmet. De school- vacanties in verband met de heilige week zijn voorloopig tot 15 April verlengd. Het optreden tegen de Luft hansa in Peru Betreffende de sluiting van het Peru- aansche filiaal der Duitsche Lufthansa heeft het ministerie van marine medege deeld dat deze maatregel uit overwegin gen van veiligheid is genomen in verband met de gebeurtenissen op de Duitsche schepen in de haven van Callao. Ook Denemarken protesteert De Deensche gezant te Washington heeft, naar het Deensche ministerie van buitenlandsche zaken mededeelt, opdracht gekregen bij de Amerikaansche regeering te protesteeren tegen de maatregelen, ge nomen tegen Deensche schepen, die in Amerikaansche en Philippijnsche havens opgelegd waren. De gezant heeft, naar het Deensche ministerie van buitenlandsche zaken me dedeelt, opdracht gekregen om teruggave van de Deensche schepen te eischen De Deensche gezant te Buenos Aires, die tevens bij de Chileensche geaccredi teerd is, is in opdracht van de Deensche regeering 31 Maart per vliegtuig naar San tiago de Chili gevlogen, in verband met de beslaglegging op 3 Deensche schepen door de Chileensche regeering, waartegen de Deensche regeering reeds geprotesteerd heeft De aluminiumschaarschte. Öfficieele instanties hebben volgens „Associated Press” uiting gegeven aan hun bezorgdheid, omdat de aluminium schaarschte de productie van bommenwer pers voor leger en vloot der Vereenigde Staten benevens voor Engeland ophoudt Volgens een mededeeling van het pro- ductiebureau zouden de Boeing-fabrieken te Seattle en de Glenn-Martin fabrieken Henk Badings heeft, naar het „Alge meen Handelsblad” verneemt, de muziek voltooid voor een ballet „Orpheus en Emerice”, waarvan nog in deze maand in den Stadsschouwburg te Amsterdam de première wordt gegeven in de reeks ..Kunst in Amsterdam”. Ontwerp en sce nario zijn van Yvonne Georgi J. W. F. Werumeus Buning dichtte voor dit ballet verzen, die thans in het Aprilnummer van ..De Gids” zijn opgenomen. Aan de opvoeringen zal o.m. medewerken het Utrechtscn Stedelijk Orkest, onder lei ding van L. M. G. Arntzenius. Amerikaansch volgen In kringen van het Argentijnsche mi nisterie van buitenlandsche zaken werd Dinsdagavond vernomen, dat Argentinië niet het voornemen heeft, het v°orbeeld van de Vereenigde Staten met betrekking tot het in beslag nemen van buitenland- sche schepen te volgen. Het Argentijnsche mini^ene van p1 rine heeft medegedeeld, dat het beyel heeft gegeven tot versterkte bescherm! g der in Argentijnsche havens liggende Ita liaansche. Deensche en Fra"s^e koop vaardijschepen. Deze maatregel aldus wordt gezegd, is slechts genomeni ter ver hindering van daden van sabotage, die men echter onwaarschijnlijk acht, meldt het D.N.B. Dansonderricht is belangrijk Het is van belang zich dit verband duidelijk bewust te maken. Deze samen hang duidelijk in te zien wil zeggen, dat hij, die tot zijn levenstaak heeft, vooral het opgroeiend geslacht „conduite” 'en „houding” te leeren, zich bewust wordt van zijn verantwoordelijke taak. Het mag dan in de oogen van velen niet be langrijk schijnen, wat de dansleeraar verricht en vooral in onzen tijd, die kin deren met zwaar beladen waterhoofden heeft weten te wrochten, moge het zon derling schijnen, wanneer aan het luchtig dansbedrijf zooveel gewicht gehecht wordt niettemin verdient ook 2 zijde der cultuur, der spelcultuur meer aandacht dan haar tot voor kort gegeven. De moderne gezelschapsdans haar mogelijkheden uit de negercultuui en uit een brutaal, verhit en zielloos sexualisme liever dan uit de edele tra ditie van eigen land en volk en stam Zoo werd de dans een karikatuur van wat zij moest zijn. Niemand zal zeggen, dat de jeugd van thans den dansvloer benut op een wijze, die getuigt van veel adel, van veel voor naamheid. Dit is waarschijnlijk ook de reden dat noch de muziek, noch tooneel zich door den modernen kan laten inspireeren. Het nationaal-socialisme is van mee- ning. dat hier inniger aanraking van den gezelschapsdans met de motieven van dén volksdans noodzakelijk is. Door die aanraking en inspiratie zal de steriel geworden gezelschapsdans uit den vruchtbaren bodem van den volksdans nieuwe sappen kunnen optrekken. De dans, ook de gezelschapsdans, kan slechts bloeien, wanneer hij aan volksche en rassische waarden gebonden blijft. Het kan mij daarom niet onverschillig zijn, welke vqrmen hij aanneemt. Er is t.a.v. den gezelschapsdans een taak voor de overheid te vervullen Het is niet on belangrijk, hoe het jeugdig geslacht zich weet te gedragen en hoe de leeraren op dit terrein haar weten te vormen. Organisatie der dansleeraren De overheid kan haar vormende en controleerende taak evenwel niet tot een goed einde brengen, indien haar de in strumenten ontbreken. In de eerste plaats wil zij een overzicht hebben van jllen, die als dansleeraar optreden Zij wil den waarborg hebben van vakkundig heid eenerzijds en moreele waarborgen anderzijds. Zij wil de ontwikkeling van den dans inspecteeren. Zij wil ook op dit terrein de opleiding der jeugd slechts opgedragen weten aan hen. die geheel van Nederlandschen en Germaanschen bloede zijn. Als bij de dansleeraren het dansen in het bloed zit, is het ook van belang, uit welk bloed zij gesproten zijn. De overheid wil concentratie van alle dansleeraren in één organisatie en wel zoo, dat niemand daarbuiten bevoegdheid heeft, dit terrein te betreden. Ook hier worde zoo spoedig mogelijk de gesloten organisatie opgebouwd, niet alleen in het belang der jeugd, doch ook ten bate der dansleeraren zelf, die immers vroeger ver van de overheid nooit een ver tegenwoordiger voor eigen belangen had den, maar thans in de geordende samen leving worden ingeschakeld. „Wapenstilstand” bij' Ford Uit Detroit wordt gemeld, dat de par tijen. betrokken bij de staking in de Ford-fabrieken, zich inmiddels tot een „wapenstilstand” hebben bereid ver klaard. De directie heeft toestemming ge geven tot voorloopige sluiting, terwijl het C.I.O. den toestand van belegering der fabriek heeft opgeheven. Men heeft Roosevelt verzocht middelen tot bijlegging van het conflict te zoeken aldus het D.N.B. Bij een botsing tusschen politie en sta kers bij de Allis Chalmers fabrieken zijn 20 gekwetsten, onder wie 19 politieman nen gevallen. De politie bracht tanks in actie en trad met traangasbommen tegen de stakers op, die dezen aanval met een hagel van steenen beantwoordden. Op bevel van den gouverneur van den staat Michigan, Hill, hebben deze fabrie ken het bedrijf stil gelegd. In een telegram aan president Roosevelt, waarin Hill van het bevel tot sluiting ken nis geeft, verklaarde hij, dat de beschik bare politie niet meer in staat was rust en orde te handhaven. Naar uit Buffalo wordt gemeld, hebben het C I O. en de bond van vaklieden giste ren gemeenschappelijk een staking gepro clameerd voor 1400 arbeiders der American Car and Foundry Co. De fabriek in kwes- tie, welke 8 jaar heeft stil gelegen, ver- vaardigt sedert het midden van 1940 gra naten voor Engeland. Critiek in de Senaat. In de Senaat werd gisteren heftige cri tiek uitgeoefend op de houding der regee- ringsinstanties tegenover de stakingen Alleen in Maart zijn niet minder dan een half millioen werkdagen verloren gegaan en de toestand is thans nog ernstiger dan vroeger De democraat Byrd betreurde net, dat het nieuwe federale arbitrage bureau geen volmachten heeft om desnoods dwingende besluiten te nemen. Hoewel de staking bij Allis Chalmers belangrijke wapenorders en leveranties voor Engeland met 75 dagen heeft vertraagd, heeft het ministerie van arbeid het niet noodig ge oordeeld, dit geval aan het arbitrage bureau voor te leggen. Nu heeft men de fabriek wegens de staking, de onrust en het bloedvergieten moeten sluiten, of schoon vooraanstaande personen op be- wapeningsterrein het dringend noodig achten, dat er aan de staking een einde Komt. Uit Lissabon wordt gemeld, dat in Fransche kringen de vrees voor een nieuwen Engelschen aanval op Dakar is toegenomen. Passagiers van de „Njassa”, die Zaterdag te Lissabon zijn aangeko men meldden, dat in de haven van Freetown (West-Afrika), Engelsche oor logsschepen van alle afmetingen voor anker liggen, terwijl Engelsche troepen in de stad en omgeving samengetrokken zijn. Freetown is in een gewapend kamp veranderd. Voorts zijn te Lissabon berichten van de Westafrikaansche kust ontvangen, dat de Franschen zich op nieuwe incidenten met Engelsche oorlogsschepen voorberei den. Volgens de passagiers van de „Njas’sa” liggen in de Fransche haven Casablanca ongeveer 40 Fransche oor logsschepen, waaronder de pantserkrui ser Richelieu. Aan passagiers en matrozen van de „Njassa” werd niet toegestaan te Casablanca aan land te gaan. De Nederlandsche -- -i ouwe schuit” met de hier volop van weet is deze Paaschvacantie. vlektyphus geconstateerd. De regee- heeft voor het een crediet uitgetrokken. Op plaatsen stations kazernes voorloopig tot 15 April verlengd. SUCCESVOLLE JAPANSCHE ACTIE De Japansche operaties tegen het negen tiende Chineesche legercorps, dat ten Zui den van Nantsjang (provincie Kiangsi) l ig zijn met de nederlaag van de Chinee- S’ geëindigd, zoo wordtm Japansche militaire kringen gezegd, meldt tot UN uit Shanghai. De Chineezen hebben sedert half Maart ongeveer 9000 n.la" hoeveelheid oorlogsmateriaal verloren.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2