HAAGSCHE COURANT QUDE BoO” De financieele positie onzer Gemeente BINNENLAND STADSNIEUWS Donderdag 3 April 1941. Begrootmg 1941 door Gedep. Staten terug gezonden ter den heer DERDE BLAD Schade moet vergoed worden wijziging Rijkswege de mode De productieslag 1941 en de arbeiders Maatregelen tegen het ingooien van ruiten Overtredingen van het Prüzenbesluit Inspectie lichamelijke opvoeding DE „OUDE FREEK” 18 APRIL A.S. EEN HALVE EEUW „AAPJES KOETSIER” PER L. KRUIK F. 3.92 ■xcl. Kauik Oistill*teu*s:Bollx Dunlop, Schibbam Opvoering der heffingen tot het uiterste HULDIGING H. BERKEVELD Extra uitkeering van mogelijk OUDE GENEVEN Bijzonder jubileum van F. Jenezon Benoeming van hoofdmspecteur- adviseur en inspecteurs De textiel en Besparing van ijzer en staal Het nut van modeshows Wederom zware straffen toegepast r BETERE ER IS GEEN a Polygoon) als om Suikerfabrikanten en kers en bezoeksters In i mans a s kwart over elf op Oud Eik en Duinen. VOOR VERKEER AFGESLOTEN k No. 17842 dat krachtig door de overheid zal den ingegrepen op alle terreinen, ongerechtvaardigd de prijzen landarbeider zien geheele werkzaamheden rioleering. de verliest B. en Tngaande heden zijn voor het verkeer afgesloten Hoenstraat van NA OE RIJWIELEN, NU DE BANDEN IN TREK Niet alleen dient men thans ed acht te slaan op zijn rijwiel, doel' ook op de banden Van een in de Ruygroklaan on beheerd staande bakfiets zijn de banden verwilderd Verhooging der personeele belasting Nu de Gedeputeerde Staten in ver band hiermede de gemeentebegrooting ter wijziging hebben teruggezonden en het verleenen van hun goedkeuring afhankelijk stellen van de verhooging der .personeele belasting, meenen B. en W. den Raad te moeten voorstellen tot bedoelde verhooging te besluiten. Heden is de heer H. Berkeveld. bode van het departement van Justitie, gehul digd, in verband met het feit, dat hij 25 jaar bij dit departement werkzaam is. De jubilaris werd toegesproken door den waarnemend secretaris-generaal. mr. J. P. Hooykaas, J. H. Swenne, chef van het kabinet, en B. Th. H. van der Kooy, portier. De sprekers lieten hun woorden vergezeld gaan van een toepasselijk ge schenk. DE LUCHTOORLOG Slechts enkele Britsche vliegtuigen zijn in den afgeloopen nacht boven ons land geweest. Zij hebben eenige brisantbommen afgeworpen. Schade werd niet veroor zaakt; persoonlijke slachtoffers zijn niet te betreuren (Rood btiket) haakt. De knaap kwam te vallen en kreeg schaafwonden aan gezicht en beenen. Eveneens klaagde de jongen over inwendige pijnen. Door den geneeskun digen dienst is hij naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. Na het vaststellen der gemeentebegroo- ting door den Raad op 12 December 1940 zijn steeds weer nieuwe lasten op de schou ders der gemeente gelegd. Als zoodanig noemen B. en W. een te verwachten ver dere uitbreiding van het politiepersoneel, de insteUing van een beroepsbrandweer, de stichting van centrale keukens, nieuwe maatregelen inzake luchtbescherming de uitreiking van persoonskaarten. Daarnaa-t zullen verschillende ontvangsten beneden de raming blijven. Ais gevolg hiervan wor den zoo zware eischen aan de gemeentekas gesteld, dat de uit de verhooging van de personeele belasting voortvloeiende bate en de extra-uitkeering, die de gemeente als gevolg daarvan mag verwachten, in dezen zorgelijken tijd dringend noodig ge acht moeten worden. Zooals hiervoren reeds is medegedeeld, zal de gemeente, om voor de extra-uit keering in aanmerking te komen, de per soneele belasting zoodanig moeten ver- hoogen, dat een opbrengst wordt ver kregen gelijk aan driemaal de hoofdsom volgens het wettelijk tarief. In verband met de omstandigheid, dat herhaaldelijk uit politieke motieven ver nielingen van vensterruiten voorkomen, heeft de hoogere SS en politieleider, com- missaris-generaal voor de openbare vei ligheid, op grond van de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende het opleggen van prestaties (verordening no. 7/1941) bepaald, dat ter bestrijding van dit euvel, de door deze wandaden veroorzaakte schade, nadat de vergoe ding zal zijn voorgeschoten uit de gemeentekas, zal worden verhaald op de daders Bij gebreke van bekende daders blijft de schadevergoeding ten laste der ge meente, behoudens, dat de burgemeester bevoegd zal zijn, die vergoeding te ver halen op personen, die het inwerpen van Vensterruiten bevorderen of goedkeuren of van wie op grond van hun daden of van hun uitlatingen, mede in verband met hun bekende politieke gezindheid, aan te nemen is, dat zij handelingen, als die waardoor de schade is aangericht, be vorderen of goedkeuren. Degenen, bij wie ruiten mochten wor den vernield, behooren hiervan onver wijld aangifte te doen bij de dichtst bijzijnde Nederlandsche politie-instantie. Deze regeling wordt geacht met ingang van 20 Februari j.l. in werking te zijn getreden. De extra-uitkeering Alvorens de gevolgen van de nieuwe regeling voor de verschillende volgnum mers van de gemeentebegrooting voor 1941 na te gaan, vragen B. en W. eerst de aandacht voer de in den aanhef van den brief van de Gedeputeerde Staten genoem de extra-uitkeering, waarvoor deze Ge meente naar het aanvankelijk oordeel van het Gedeputeerd College in aanmerking zal kunnen komen. Deze extra-uitkeering wordt volgens de aanschrijving van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken van 17 Februari 1941 gegeven aan die gemeenten, die met de feitelijke hef fing van het aantal opcenten op de pe- meentefondsbelasting over 1940-1941 niet meer uitkomen en die nog de mogelijk heid gehad zou hebben het aantal opcen ten op te voeren. Deze Gemeente verkeert inderdaad in deze omstandigheden. Over 1940-1941 zijn 70 opcenten op de gemeentefondsbelastirg geheven, terwijl de Raad reeds besloten had om de opcenten voor 1941-1942 met 5 te verhoogen. Voorts kan niet worden ge zegd, dat de begrooting voor 1941 op nor male wijze sluit Slechts met maatregelen van zeer bijzonderen aard (tijdelijke stop zetting van de afschrijving bij de bedrij ven en het putten tot groote bedragen uit de reservefondsen) is het evenwicht tus- schen de uitgaven en de inkomsten verkre gen. De Gedeputeerde Staten zijn even eens van meening, dat deze Gemeente voor de extra-uitkeering in aanmerking zal kunnen kome- BRANDJES Doordat kinderen met vuur hadden gespeeld, ontstond gistermiddag brand in een schuur in de Willem IH-straat te Loosduinen. Rietmatten hadden vlam gevat, welke gebluscht werden door een agent van politie. Eveneens ontstond brand gistermiddag in een houten loods aan de Waldorp- straat. doordat kleedingstukken in aan raking waren gekomen met een bran dende kachel. Personeel van de motor- spuit Rijswijkscheweg bluschte met em mers water en den bluschkwast. de samenwerking tusschen Duitsche en Nederlandsche instanties met betrekking t°t de voorbereiding der modeshows. Tot op voor kort, aldus de heer Muller, werd de mode gedicteerd vanuit Parijs en Londen. Deze invloed was zoo sterk overheerschend, dat andere landen niet eens aan bod kwamen. Handel en industrie in Nederland heb ben gedurende langen tijd alle aanbie dingen van Duitsche modeinstellingen afgewezen. In Nederland vervolgde de heer Muller kende men niet eens de eerste-rangs mode-scheppende krachten in Berlijn en Weenen, ofschoon deze in Duitschland reeds jaren de leiding had- den. Thans is dit anders. Het jonge Duitschland heeft zich ook in deze rich ting steeds meer ontwikkeld en het heeft zijn beste krachten op modegebied in Berlijn en Weenen georganiseerd. Dit wordt nu ook, aldus de heer Muller, in Nederland erkend. Bij het centrale Mode- mstituut in Berlijn en bij het Huis der Mode te Weenen werken thans mode- deskundigen, die het bedrijf op een hoog artistiek peil hebben gebracht. Duitsch land heeft, besloot hij, thans de leiding op modegebied genomen en het zal deze leiding behouden. GEVAARLIJK SPEL Reeds eerder is gewezen op het groote gevaar, dat schuilt in het klimmen door de jeugd op gasgenerators, welke achter vrachtauto’s of autobussen zijn gekop peld. De 9-jarige jongen W. v. d. M. uit de Xaverystraat, wilde gistermiddag dit spelletje uithalen op een generator, welke achter een H.T.M.-bus was ge- De hoofdsom volgens het wettelijk tarief wordt geraamd op ƒ2.716.000. In totaal zou voor de personeele be lasting dus moeten worden geheven 3 X 2.716.000 8.148.000. zen Behalve als medewerker aan ver schillende opleidingsinstituten voor de acte M.O lichamelijke opvoeding, is hij door zijn jarenlange ervaring als lid van het Rijkscollege van lichamelijke opvoe ding in staat geweest de lichamelijke op voeding in ons land te bestudeeren. Bovendien maakte de heer Ijzer secretaris deel uit van de commissie voor het afnemen van de examens in de acte M.O. lichamelijke opvoeding. Wederom zijn het in den laatsten tijd levensmiddelen geweest, waarbij overtre dingen van de prijsvoorschriften worden geconstateerd. De winkelier A. van O. te Harenkarspel verkocht boter tegen een prijs van /3.60 per k.g. in plaats van tegen den vastge- stelden prijs van ƒ2.30 per k.g. Ook legde hij een aanzienlijk bedrag op den prijs van gesmolten rundvet. dat hij voor 1.28 per pakje in plaats van tegen 0 58. ver kocht, zooals normaal was. Voor een k.g. koffiebooften berekende hij zelfs ƒ9, ter wijl de toegestane prijs in dit geval ƒ2 bedroeg. De prijs van Sunlight-zeep werd door hem verhoogd van ƒ0.15 tot ƒ0.25 per stuk. Hem werd hiervoor een boete van 150 opgelegd Een ernstig geval van prijsovertreding heeft zich voorgedaan bij den verkoop van vleesch. De grossier in vleesch. N.C.T. te Utrecht die van den slager van W. te Baarn 740 k.g. ham in blik had gekocht voor den prijs van ƒ1.35 per k.g, maakte van de omstandigheden gebruik om deze te verkoopen tegen ƒ4.20 per k.g. en ƒ4.25 per k.g. Hiermede niet tevreden, verleende hij zijn bemiddeling bij het tot stand ko men van een verkoop-overeenkomst waar bij van W. 500 k g. ham in blik, welke hemzelf 1.65 per k.g. had gekost ver kocht voor /4.65 per k.g In dezen prijs was een bedrag van ƒ0.65 provisie voor den bemiddelaar N. C. T. begrepen. De inspecteur voor de prijsbeheersching te Amsterdam heeft dit ernstige vergrijp terdege gestraft door hem een boete van 1100 op te leggen met verbeurdverklaring van een geldsbedrag van ƒ1806.25 en 100 blikken ham. Ook de slager van W. te Baarn ontsnapte niet aan zijn aandacht. Deze werd veroordeeld tot het betalen van ƒ400 boete, terwijl bij hem een bedrag van ƒ2 459.15 en 119 blikken ham werden ver beurd verklaard. Aapjeskoetsier! Het beroep van goed deels vervlogen glorie, de vertrouwensman van lenteparen. feestvierders en oude ren, die aan een rustig tempo gehecht zijn! Nog veertien dagen en dan zal onze stadgenoot, de heer F. Jenezon op zijn verzoek in alle stilte den dag herden ken, waarop hij 50 jaren geleden voor het eerst als aapjeskoetsier den bok van zijn victoria beklom en ingespannen wachtte op zijn eerste vrachtje.18 April 1891. Freek, die toen 20 jaar was en reeds van zijn 16e jaar af op een sleeperskar door de Haagsche straten had gereden, heeft nu een halve eeuw achter den rug en is langzamerhand ..oude Freek” geworden. Hij zag den Haag groeien, de oppervlakte verzestienvoudigen, het inwonertal het half millioen overschrijden, en tenslotte de taxi’s komen. Maar zij konden hem zijn koets en zijn paard niet verjagen! Freek was er de man niet naar het hoofd te laten hangen. Hij had plezier in zijn werk en bezat de koetsierseigenschap- pen. die het goede publiek op prijs wist te stellen. Heel wat autoriteiten heeft hij in zijn wagen de stad rond gereden, heel veel vreemdelingen ook, want de oude Freek had kijk op de menschen. hij voel de wat hen interesseeren kon en kende op zijn duimpje de fijne eetgelegenheden en dancings evengoed als amusementen en musea. Er was geen hotelportier of hij kon voor zijn buitenlandsche gast, die den wensch te kennen had gegeven op een rus tige manier onze stad te willen zien, met een gerust hart den ouden Freek laten voorkomen. Die koetsier kon immers in Fransch. Duitsch en Engelsch verlangens begrijpen en zich uitdrukken Het is niet moeilijk den ouden Freek aan het praten te krijgen. Zijn gedachten glijden vooral in deze dagen gemakkelijk naar het verleden, naar het Buitenhof met zijn propvolle terrassen in den zo mer. Om half drie Zondagsmiddags was er geen „bakje” meer onbezet en reed de oude Freek zijn deftige Zondagsgangers naar de „muziek-in-’t bosch”, bij zacht weer Den ouden Scheveningscheweg uit en weer terug. Door de week bracht hij overdag de reizigers naar het voormalige hotel ..Bellevue” en ’s avonds de uitgaan- ders naar het cabaret ..Alcazar". De hee- ren uit „de Witte” kenden den ouden Freek allemaal en Freek verwierf onder hen een groot aantal vaste klanten, die meer malen van htln aanhankelijkheid en appre ciatie jegens den ouden koetsier deden blijken. Onder meer gaven zij hem een nieuw paard, toen de trouwe viervoeter „Willem” door ouderdom 23 jaar! het dreigde te begeven. Willem heeft nog 8 maanden in een zonnige weide doorge bracht en zakte toen in elkaar. Uit ver driet, zei Freek, hij kon niet tegen de eenzaamheid en was gewend aan het „drukke” stadsgewoel Minstens zoo goed ais met zijn klanten, heeft de oude Freek met zijn paarden kunnen omgaan en ze ook altijd lang ge houden. Er wordt in deze dagen door de klanten veel van de dieren geëischt. Den Haag is uitgebreid en uitgebreid Als u rekent, mijnheer, vertelde Freek, dat een vrachtje naar de Bankastraat was 40 De Rijksbelastingadministratie schat de opbrengst van de hoofdsom volgens de thans geldende tarieven, welke eenigszins van de wettelijke tarieven afwijken, op ƒ2.800.000 en de opbrengst van de 96-240 opcenten op 5.000.000, totaal dus op 7.800.000. De heffing van de opcenten zou derhalve met 348.000 moeten worden verzwaard. Dit beteekent een verhooging van de onlangs vastgestelde schaal (96-240 opcenten) met ongeveer 7 pCt. De heffing zou dan moeten worden gebracht op 103—259. Gaat de gemeente over tot verhooging van de opcenten op de personeele be lasting, dan kan dit een voordeel betee- kenen van: a. de hoogere opbrengst der opcenten personeele belasting, te stellen op 348.000b. de uitkeering gelijli aan 5 opcenten gemeentefondsbelasting ƒ395.000; totaal 743.000 Met het oog op de te hooge raming op de gemeentebegrooting van de opbrengri der 96240 opcenten, zou de begrootings. positie dus 743.000 90.000 653.000 gunstiger worden. De verdere gevolgen van besluit no. 30 voor de gemeentebegrooting voor 1941 worden daarna vermeld B en W geven den raad in overweging, zijn besluit van 10 December 1940 :ot vaststelling van een Verordening op do heffing van opcenten op de personeele E. A. BUYSSE Gisteren is op 60-jarigen leeftijd over leden de heer E. A. Buysse, die van 1927— 1940 onderwijzer hier ter stede is geweest. Op 4 September 1940 werd hij gepension- neerd. De begrafenis vindt plaats op Vrijdag Bij beschiking van den secretaris generaal van het departement van Op voeding, Wetenschap en Cultuurbescher ming zijn benoemd tot hoofdinspecteur- adviseur voor de lichamelijke opvoeding: R. IJzer, te Heemstede, met bepaling, dat zijn standplaats zal zijn te ’s-Gravenhage; tot inspecteur voor de lichamelijke opvoe ding: Th. J. H. van ’t Lam te Overveen; P J. Rippe te Amsterdam en A. A. Lamberts te Sappemeer, met bepaling, dat hun standplaats zal zijn respectieve lijk te ’s-Gravenhage. ’s-Hertogenbosch en Groningen De loopbaan van den Rijks- hoofdinspecteur De Rijkshoofdinspecteur voor de licha melijke opvoeding, de heer R. IJzer, in 1896 in Winschoten geboren, heeft, na zijn onderwijzersacte behaald te hebben in 1921 zijn studie voor leeraar in de lichamelijke opvoeding beëindigd. Hij werd tot leeraar te Winschoten benoemd aan de H.B.S. en het Gymnasium. Ook was hij daar werkzaam aan de Rijks- kweekschool als leeraar in teekenen en paedagogiek. In 1929 ging de heer IJzer over naar de Rijkskweekschool te Haar- VERKEERSONGEVALLEN Het 6-jarige jongetje M. A. v. d. B. geraakte gistermiddag bij het spelen in de Wateringschestraat onder een ge span. Het rechterachterwiel van den wagei kreeg de jongen over het onder lichaam. Met inwendige kneuzingen werd hij naar het R. K. ziekenhuis aan het Westeinde gebracht. Doordat hij geen voorrang verleende, is gistermiddag op de Laan van N. O. Indic bij de Stuyvesantstraat, de 25- jarige wielrijder M. E. van de van Alke- madelaan, door een personenauto aange reden. Met een verwonding aan het hoofd vervoerde de geneeskundige dienst hem naar het ziekenhuis aan den Zuid wal. In de Groote Marktstraat is gister avond de 54-jarige J. C. T. uit de Ro- chussenstraat, doordat hij onvoorzichtig overstak, aangereden door een wiel rijder. De man ontwrichtte de linker heup en werd door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. TOEKENNING STEUNVERHOOGING MET TERUGWERKENDE KRACHT AAN WERKLOOZEN, TOEGETREDEN TOT EEN ORGANISATIE MET WERKLOOZENKAS De persdienst van het N.V.V meldt Het N.V.V. heeft pogingen ondernomen om toekenning van steunverhooging met terugwerkende kracht te verkrijgen voor werkloozen. die na 1 October 1940 toe traden tot een bij het N.V.V. aangesloten werkloozenkas. Deze pogingen van het N.V.V. zijn nu met succes bekroond. Vol gens een schrijven van den waarn. secre- teris-generaal van het departement van Sociale zaken aan de gemeentebesturen is bepaald, dat aan de werkloozen. die met terugwerkende kracht van 1 October 1940 af, als lid eener werkloozenkas zijn toegetreden, voo zoover noodig voor iedere week, die zij sedertdien als niet- verzekerden in de Rijkssteunregeling waren opgenomen, c.q. bij de werkver ruiming waren geplaatst, een bedrag van 50 cent wordt uitgekeerd. De bij het N.V.V. aangesloten organisaties met werkloozenkas zullen bij de steunorganen alsnog vorderingen tot de na 1 October 1940 toegetreden leden, die hun bijdragen hebben betaald, indienen. fing van de Rijksbelastingen worden ge bracht het noodzakelijk maken, dat voor de lagere publiekrechtelijke lichamen een regeling wordt getroffen, waardoor deze in vergelijking met 1940 niet achteruit gaan. Daartoe worden uit de nieuwe inkom stenbelasting over het dienstjaar 1941 uitkeeringen gedaan aan het Gemeente, fonds en de gemeenten. De bedragen va.» deze uitkeeringen zijn gebaseerd op o» opbrengst van de gemeentefondsbelas ting over het belastingjaar 1940/1941. In dit opzicht beteekent de nieuwe regeling voor 1941 een voordeel voor de gemeen ten. De gemeentebesturen hebben im mers bij het opmaken van de begrooting voor 1941 rekening gehouden met de op brengst van de gemeentefondsbelasting voor het belastingjaar 1941/1942, welke opbrengst beduidend lager is geraamd dan die over het jaar 1940/1941. JUBILEUM BIJ HET G.E.B. Heden herdacht de heer C. J! Lokker, kabelmonteur in dienst van het GEB den dag, waarop hij vóór 25 jaar in gemeentedienst trad. Hij werd door de directie ontvangen, die hem de door en W. geschonken eervolle vermelding een gratificatie overhandigde toelichting van B. en W. B. en W. mogen, aldus hun mededee- ling aan den Raad, allereerst een toelich ting geven op de strekking van het in den brief van de Gedeputeerde Staten vermelde besluit van de secretarissen- generaal van de departementen van Fi nanciën en van Binnenlandsche Zaken van 4 Februari 1941, opgenomen in het verordeningenblad van 1941 onder no. 30. Zooals den Raad bekend is, zullen gerekend van 1 Januari 1941 af de tot dien datum bestaande belastingen naar het inkomen (inkomstenbelasting en ge meentefondsbelasting met alle op die be lastingen geheven opcenten) door één enkele inkomstenbelasting worden ver vangen. Het belastingjaar zal dan voort aan met het kalenderjaar samenvallen. Een deel van de nieuwe inkomstenbelas ting wordt gevormd door de loonbelas ting Het Gemeentefonds, waaruit de ge meenten bijdragen ontvangen, verliest door de hierboven bedoelde wijziging in het belastingstelstel een belangrijk deel van zijn inkomsten. De gemeenten zien zich bovendien de opbrengst van de ge meentelijke opcenten op de gemeente fondsbelasting ontgaan. De Raad heeft in zijn vergadering van 17 Februari 1941 de verordening op de heffing van deze op centen voor het belastingjaar 1941/1942 reeds ingetrokken. Het besluit no. 30 gaat uit van de ge dachte. dat de wijzigingen, die in dehei- BEGRAFENIS A. J. WITTERMANS Op de begraafplaats Oud Eik en Duinen is hedenmiddag het stoffelijke overschot ter aarde besteld van den heer A. J. Wit. termans, oud-directeur van de suiker fabriek „Hollandia" te Gorinchem. Op de begraafplaats waren aanwezig de heéren A. van Seters, W. H. B Spooren- berg, oud-directeur Incassobank te Nij megen, W. Heinsius, oud-conrector van het Lyceum te Batavia, P. C. Scharp de Visser, ambtenaar aan het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, J. A. Hoos, gepensionneerd op zichter, P. J. Hartog, J E. Stokvis, lid van de Tweede Kamer. H. F. R. Snoek, G. A. Schuurmans oud-directeur eener suiker- en spiritusfabriek, P. J. Smit, In de Nederlandsche staatscourant van 2 April is een verordening gepubliceerd, welke een besparing van het ijzer- en staalverbruik beoogt. Daartoe wordt de vervaardiging van verschillende minder noodzakelijke artikelen van ijzer en staal voor een aantal doeleinden, waarvoor ook andere materialen kunnen worden ge bruikt. verboden. Deze verboden gelden niet slechts voor zoover de vervaardiging geschiedt ten behoeve van het verbruik in Nederland. Doch ook indien de betrok ken artikelen bestemd zijn voor export naar Duitschland of naar een der door Duitschland bezette gebieden. Onder ..ver bruik in Nederland” wordt mede ver staan het verbruik door zich in Neder land bevindende buitenlandsche instanties, b.v. leden of organen van de Duitsche Weermacht De bepalingen hebben hoofdzakeüjk be trekking op artikelen van de kleinmetaal- "e «rnaille- en soortgelijke industrieën, de fabrieken van huishoudelijke artikelen, ta fel- en keukengerei, meubelen en aanver wante artikelen, hang- en sluitwerk, ra- enz °ren’ 'tacbe's' rijwielonderdeelen, Worden de Ijzergieterijen in haar Van bePaalde goederen beperkt aanzien van gietijzeren buizen, afvoerpijpen, rloleeringsonderdeelen) ^“?erboden en beperkingen kan de directeur van het rijksbureau voor ar Een onderhoud met den heer Woudenberg Een redacteur van het A N P. had een onderhoud met den heer Woudenberg, commissaris van het N.V.V., over den productieslag 1941 en het belang hiervan voor de arbeiders. Wanneer wij allereerst het verband tusschen de arbeiders in het algemeen en den productieslag beschouwen aldus de heer Woudenberg dan bezien wij fei telijk het verband tusschen volk en pro ductieslag, want de arbeider, de werker in het volk vormt daarvan het grootste, het voornaamste en machtigste deel. Deze werkers weten, dat deze slag niet wordt geleverd door landarbeiders en boeren om een groepsbelang te dienen, zij weten, dat het gaat om de teelt van voldoende voedsel voor al de werkers in Nederland. Wat baat een stijging van het loon, indien daarvoor niet voldoende voedsel zou zijn te verkrijgen. Opvoering van de productie brengt wel vaart en wel in de eerste plaats opvoering van de landbouwproductie. De arbeider is de eerste, die het toe juicht dat de landbouw is gerukt uit de sfeer van spe culatie en winstbejag. De crisis met haar mestvaalten van goed voedsel was gevolg van het winstsysteem. Thans zien wij de oplossing van het probleem naderen voedsel verbouwen voor eigen volk met de eigen grondstoffen. De inzet van den productieslag heeft een geringe prijsverhooging medege bracht van brood en aardappelen, ten einde den boer en den landarbeider naar behooren te beloonen voor hun inspan ning. De arbeider zal deze prijsverhoo ging dragen met het besef, dat zulks noo dig was, maar tevens met de overtuiging, wor- waar ongerechtvaardigd de prijzen zijn ver hoogd n.l. daar waar niet de werkers en de goede ondernemers de hun toekomen de belooning ontvangen, maar speculan ten, handelaren, op groote winst beluste werkgevers de opbrengst van prijsver- hoogingen in hun zakken laten glijden zonder een daarmede overeenkomende prestatie te hebben verricht voor de volkshuishouding. De arbeider ziet ook in dezen pro ductieslag een grooten stap in de richting van een algemeen productieplan, een ar- beidsplan, waarbij niet alleen leiding wordt gegeven inzake de prijzen, loonen, omvang en richting van de productie lem om aldaar de paedagog.ek te onderwij- e.d. maar tevens inzake den omvang van den factor arbeid, want werkloosheid en het werken van minder dan 48 uren per week is niet te vereenigen met productie slagen. Wanneer wij thans nog enkele cate gorieën arbeiders in het bijzonder be schouwen, dient allereerst te worden op gemerkt. dat elke arbeider ten platte- lande de ontwikkeling van den slag met belangstelling zal waarnemen. Hij merkt met groote voldoening, dat het platteland thans bij de stad niet langer wordt ach tergesteld, terwijl de landarbeider zijn positie belangrijk zal zien verbeteren. Hij zal niet langer de werker zijn, die zijn arbeidskracht verhuurt aan den werkgever en waarop steeds voor een groot gedeelte de risico's van het bedrijf werden afgewenteld. Hij wordt mede werker in een hoogst belangrijken en goed geleiden bedrijfstak, waarin van crisis nooit meer sprake zal zijn. Sterker ge zegd hij zal op den eerenaam boer aan spraak kunnen maken. Hij zal het eerst doordrongen worden van de groote taak, welke rust op eiken arbeider in de volks gemeenschap. controleur Centraal Bureau voor de Sta tistiek, M. G. Wagenaar Hummelinck, voorzitter van de Algemeene Technische Vereeniging van oud-directeur van Hollandia en de Cen trale Suiker Mij en mr den Dooren de Jong. Ii. den stoet kwamen mede de neeren dr. Metz. A. van Rooyen, N. van Seters, jaar, terug een héél eind, het lag aan den Th. Goulmy, V. Goulmy, P. Hartog, Stok vis, J. Fraser. J. van Nispen en G. Hunsen. In de aula voerde als eerste spreker het woord de heer J. E. Stokvis, die als vriend des huizes een afscheidswoord sprak. Een merkwaardig mensch is met den heer Wittermans heengegaan. Hij was sterk van karakter, een stoer zaken man, precies, gestreng en bovenal rede lijk Daarbij was hij gevoelig en be minnelijk. Hij was een groot vriend van de natuur. Veel leed heeft hij moeten doorstaan, maar toch kan men zeggen, dat hij een gelukkig leven heeft geleid. Hf was het centrum in een sfeer van huiselijk geluk en vriendschap. In ge zondheid en «terkte heeft hij den leef tijd van de sterken bereikt. De dood, de wijze waarop hij zonder lichamelijke pijn in de eeuwigheid is overgegaan, is voor hem een zegen geweest. Spr. besloot met een persoonlijk woord tot mevrouw Wit termans. Daarna sprak de heer M. G. Wage naar Hummelinck, oud-directeur van de suikerfabriek „Hollandia”, enkele af scheidswoorden tot zijn oud-medewerker Wittermans. Samen met den overledene had spr. al tijd één doel voor oogen gehad, het wel zijn van de fabriek. Een man als Witter mans te verliezen is hard. Rust zacht, besloot spr.. wij zullen aan u blijven denken. Een huisgenoot sprak als laatste nog een afscheidswoord. De organist speelde een koraal van Bach Ases Tod” van Grleg en „Es ist bestimmt im Gottes Rat” van Mendels sohn. Een familielid dankte aan het graf voor de belangstelling. Op de dagelijksche persconferentie heeft gisteren de heer H. G. Hey. direc teur van het Rijksbureau voor de textiel distributie. gewezen op de beteekenis van het succes, welke de modeshows hebben gehad, welke zeer onlangs hier ter stede en ook elders gehouden werden en welke georganiseerd waren door de groote mcdeinstellingen in Weenen en Berlijn. Welk belang, aldus de heer Hey, kan ik als directeur van het Rijksbureau voor de textieldistributie, er bij hebben, om over de mode te spreken? De dames zullen vragen, wat zij aan modeshows hebben, behalve het genot voor het oog zoolang zij zich moeten kleeden met behulp van een textielkaart en een beperkt aantal punten. Maar juist onder déze omstandigheden, vervolgde de heer Hey, is het van net grootste belang, dat de dames precies weten wét zij koopen moeten. Men kan .zich immers nu niet de luxe veroorlo ven iets verkeerds te koopen. iets wat niet staat" en dat men na een paar weken niet meer dragen wil of misschien zou willen vervangen. De heer Hey heeft daarom den Duitschen vakgroepen verzocht modeshows te wil len organiseeren, den Duitschenwijl in ons land de vakgroepen uit de bedrijven, die bij de dameskleeding zijn Kel51it®r5s: seerd nog niet voldoende georganiseerd Z1De modesnows zun mooi, intawart en zeer nuttig geweest zoowel voor het bepalen van den smaak, als r aangeven van vorm en kleur. Er s zeer nauwe en vruchtdragende samen werking geweest tusschen de Duitsche en Nederlandsche instanties bij de voorbe reiding en de uitvoering van de plaats gehad hebbende shows Vele Duitsche deskundigen en vakgroe pen. aldus de heer Hey. hebben er aan medegewerkt. Alle beschikbare plaatsen voor deze shows waren bezet, 3500 bezoe heeft men geteld en vele anderen moesten wegens gebrek aan plaats worden afgewezen. De verwachtin gen, welke men van deze shows had. wer den alle overtroffen. Zij zfn een Sroo succes geweest, dat ook mede te danken was aan de toelichtingen die m5vr; Bouwmeester bij iedere show heeft gege- ^Behalve shows voor het publiek werden er ook voor den handel georganiseerd, in het Amstelhotel in Amsterdam, en voor de industrie in het Utrechtsche jaarbeurs gebouw, waar o.a. vele wevers en confec- tiefabrikanten aanwezig waren. Gebleken is. dat men met dit alles een werk heeft ondernomen, dat niet alleen van belang is in oorlogstijd, maar dat ook van beteekenis is voor normale tijden, vooral nu, zooals de heer Hey opmerkte, de algemeene economische ordening om. ook tot gevolg zal hebben, dat de mode rich niet langer richt op Parijs en Lon den. maar op Berlijn en Weenen. waar modefirma's en mode-instituten werken, voor welker scheppende kracht de heer Hey groote bewondering heeft Berlijn en Weenen hebben de leiding op mode-gebied Op de heden gehouden dagelijksche persconferentie heeft nog de heer Muller uit Berlijn als vertegenwoordiger van de Duitsche vakgroep voor de dames- kleedingindustrie net woord gevoerd. De heer Müller onderschreef alles, wat de heer Hey gisteren heeft medegedeeld; nnk hii wees op de nauwe en doeltreffen- rand van de stad, de Laan van Meerder- voort was nog niet te bekennen en zoo ga je maar door Er zijn heele dorpen bij gekomen! Wij moesten het praatje atbreken. want uit den stroom reizigers stapten een heer en een dame op ons toe Een vrachtje! De tegenwoordige standplaats van den a.s. jubilaris is aan den uitgang van het Hollandsche Spoor Station. Op de keurig onderhouden, zwartgelakte koets staat wit geschilderd, het cijfertje 2, het nummer waaronder zij bij de plaatselijke afd Voer den werd ingeschreven. Op het portier prijkt een kroontje als herinnering aan een grafelijk verleden. Aan de andere zijde slaat het portier dicht en even later klikklakken de hoeven over het asfalt, de stad in, de 70-jarige ..oude Freek” op den bok! de Raamweg tusschen ’t en den Waalsdorperweg. de Leeuwenhoekstraat tusschen den Rijswijkscheweg en den Trekweg en de Swammerdamstraat, wegens aan de bestrating en De Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, aan wie de gemeentebegroo ting en de begrootingen van de bedrijven voor het jaar 1941 ter goedkeuring zijn aangeboden, hebben deze ter wijziging teruggezonden. In hun daarbij gevoegden brief deelen zij o.m. het volgende mede „Het onderzoek der begrooting Uwer ge meente voor het jaar 1941 heeft ons aan leiding gegeven tot de volgende opmer kingen Gelet op de wijze, waarop de begroo ting is sluitend gemaakt zal Uw gemeente naar ons aanvankelijk oordeel in aanmer king kunnen komen voor de ontvangst van de extra-uitkeering, bedoeld in art 8 van het besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Financiën en van Binnenlandsche Zaken van 4 Februari 1.1., opgenomen in het verordeningenblad van 1941 onder nummer 30. Voor zooveel noodig met verwijzing naar het gestelde terzake in de circulaire van den secretaris-generaal van Binnenland sche Zaken van 17 Februari 1.1., geven wij U in overweging de aanvraag tot het ver krijgen van die uitkeering ten spoedigste aan den secretaris-generaal voornoemd in te zenden. Zooals U bekend ia, zal de desbetreffen de uitkeering eerst dan worden toegekend, indien de overige heffingen voor het jaar 1941 tot het maximum zijn opgevoerd en voor wa. de personeele belasting betreft zoodanige tarieven gelden, dat een op brengst wordt verkregen gelijk aan drie maal de hoofdsom volgens het wettelijk tarief. Het besluit van den Raad uwer gemeen te van 10 December IX tot heffing van 96-240 opcenten op de hoofdsom der per soneele belasting zenden wij u in verband daarmede terug met opmerking, dat dit besluit in dien zin behoort te worden ge wijzigd, dat aan den gestelden eisch wordt voldaan. Wij becijferen de bate, welke uit de voldoening, aan de hierboven gegeven aan wijzingen voortvloeit, op rond ƒ653.000 Ten bate van de begrooting zal voorts nog dienen te worden gebracht het voor deel. dat voortvloeit uit de toepassing van de vorengenoemde besluiten van 4 Fe bruari 1.1. en dat kan worden gesteld op rond 577.000 (formule-uitkeering gemeen tefonds, opcenten gemeentefonds en uit keering gemeentefonds per aangeslagene). Tenslotte zal nog rekening moeten wor den gehouden met de mindere resp. meer dere uitgaaf wegens kosten van de ar beidsbemiddeling tengevolge van de voor genomen reorganisatie (globaal geraamd op ƒ50.000) en wegens het toekennen van een tijdelijke salarisverhooging en van een kindertoelage 400.000). Naar ons bekend is, zal uw gemeente wegens afrekening van de uitkeering uit het Gemeentefonds over 1939-40, formule- uitkeering. dit jaar ontvangen een bedrag van rond 258.000 dat alsnog ten bate van de begrooting voor 1941 behoort te wor den gebracht Het aan de hand van vorenstaande aan wijzingen vrijkomende bedrag ad in to taal rond 1.138.000 ware aan te wenden tot vermindering van de raming van volg nummer 994a. De financieele positie blijft ook na deze verbetering, vooral voor volgende jaren, waarin niet of althans niet in zoo sterke mate zal kunnen worden beschikt over bij zondere dekkingsmiddelen. zeer zorgwek kend.”

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9