HAAGSCHE COURANT binnenland derde blad STADSNIEUWS Vrijdag 4 April 1941. JODENVERVOLGING? CARTER EN CORRINA Nieuwe Jachtwet in Nederland METROPOLE PALACE IN NIEUWE GEDAANTE VERGADERING TROELSTRA- BEWEGING IN NEDERLAND DE VERLAGING VAN DE LEERLINGENSCHAAL CENTRALE KEUKENS RIJWIELTAXI’S UITSLAANDE BRAND IN EEN VISCHROOKERIJ DUITSCHE MILITAIRE CONCERTEN CONCERT AAN DEN HOFWEG Omzetbelasting van vee Engelsche bommen op ons land Lezing van dr. H. W. van der Vaart Smit Ho s/n door veehandelaren (waarbij alle provinciën in haar verschil- ppnalVP nP Npdn»-i«iI t r. Verkoop van versch brood vóór 10 uur morgens is verboden drie jongens op stap MARSCH WACHTBATALJON VAN HET LUCHTWAPEN Rekening gehouden met belangen van den landbouw De positie van de zelfstandige kweekelingen en de boven tallige leerkrachten I r (Foto-archief) hier zal Zandvoort (verzoek en op een Zoo 2 studenten- No. 17843 vergunning in. wordt de op de gewone bepalingen betreffende het aan- in Neder- verbreide SCHOOLFEEST U.L.O.-SCHOOL LAAN 5 Woensdagavond heeft in Excelsior een schoolfeest plaats gehad, geheel georga- meeste willen onder- hand- is dan het is De capaciteit van de Centrale Keukens, waarvan er, zooals men weet, thans twee in werking zijn, laat voorloopig niet toe, dat de verstrekking van voedsel gelijktij dig op hetzelfde uur aan alle posten ge schiedt Aan de 16 uitdeelposten buiten de keukens, kan men tot nader order het eten blijven halen van 122 uur, doch in de posten, die bij de keukens ge vestigd zijn, kan eerst des middags om 3 uur voedsel worden afgegeven. Nadat reeds in eenige andere steden in binnen- en buitenland de rijwieltaxi’s in het straatbeeld waren verschenen, heeft den Haag thans ook deze vervoer middelen gekregen. Een Amsterdamsche firma heeft 24 van deze rijwielen, waar achter een tweewielige coupé is gekop peld, in den Haag gestationneerd. De koetsjes bieden plaats aan twee personen en hebben een kap, welke des- gewenscht opengeklapt kan worden. De taxi’s zijn over vijf standplaatsen in de stad verdeeld en zullen, zoodra de vergunning is afgekomen, ook des nachts zijn te ontbieden. TE MIDDERNACHT EEN MAN MET MAND In het holst van den afgeloopen nacht werd de aandacht van een in de Neptu- nusstraat op Scheveningen surveilleeren- den agent van politie onwillekeurig in beslag genomen door de figuur van een man, die een mand bij zich leek te dra gen. De heele verschijning op dit uur kwam den agent eenigszins verdacht voor en er was reden genoeg om hem te vra gen naar den inhoud van de mand. Het waren vier schuchtere konijnen en toen het antwoord op de vraag, waar die ko nijntjes vandaan kwamen, wat te lang duurde, heeft men dat kunnen uitvinden in de politiepost aan den Gevers Dey- nootweg. Men bleek te doen te hebben met den 24-jarigen opperman W. v. d. T., die toegaf, de konijnen uit een pakhuis te hebben gestolen, nadat hij om dit te bereiken, eerst over een muur had moe ten klimmen. v. d. T. is door de politie in bewaring gesteld. SCHOOLTANDVERZORGING In Maart werden 4562 kinderen van de openbare lagere scholen en 2174 kinde ren van de bijzondere lagere scholen nagezien op caries van het blijvend ge bit. Ter bereiking van het gestelde doel: saneering van het blijvend gebit werden 1775 vullingen gelegd. Van de gelegenheid naast de systemati sche hulp ook poliklinische hulp te be komen (pijn veroorzaakt door melkkiezen of tanden) werd 125 maal gebruik ge maakt. Even na tienen gisteravond heeft op Scheveningen een uitslaande brand ge woed in de vischrookerij van de gebr. Pronk aan de Korbootstraat en wel voornamelijk in het gedeelte, waarin zich de bergplaats bevindt van het mok (houtafval, dat men gebruikt voor het rooken van visch). De brandweer vreesde derhalve snelle uitbreiding en rukte met groot materiaal uit: de mo- torspuiten van de bureaux Duinstraat en Gevers Deynootweg benevens de lad derwagen. Het viel echter mee en lad derwagen noch motorspuit Gevers Dey nootweg behoefden aan het blusschings- werk deel te nemen. Het bleek, dat het vuur begonnen was in de mokopslag- 1 plaats en zich door de werkplaats had voortgezet. Tenslotte hadden ook de dakspanten vlam gevat en sloegen de vurige tongen naar buiten. Met 2 stra- len hadden de manschappen het drei- i gend gevaar spoedig bezworen. De aanstichter van dezen brand is een 1 kleine vonk, die vermoedelijk onder aan i een mand van de rookerij naar de mok- bergplaats is meegevoerd door een i knecht, die omstreeks 9 uur een mand zaagsel op het vuur had gegooid. Als vakonderwijzer aan de Hubertus de Wilde-Muloschool hier ter stede, is benoemd de beer J. Kroeze te Amsterdam-West. Zaterdagmiddag zal prof, dr. H. Kraemer, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden voor de ver- eeniging voor Wijsbegeerte alhier in restaurant „Mercuur’ een lezing hou den over: „De beteekenis van het Chris tendom voor Europa’. Zondag 6 April van 16.0017.00 en Woensdag 9 April, eveneens van 16.00 17.00, op het terrein Hofweg alhier. Donderdag 10 April van 16.00—17.30 op het Velperplein te Arnhem. (Des ochtends 9.30 propagandamarsch van een politie bataljon van de Saksen-Weimarkazerne af.) Zaterdag 12 April van 16.00—17.30 bt het Koloniaal Instituut te Amsterdam Zondag 13 April van 16.0017.30 op het terrein Hofweg alhier. Maandag 14 April van 16.0017.30 den Heuvel te Tilburg. Het Duitsche militaire staf muziekkorps onder leiding van kapelmeester Hahn zal in de volgende dagen de hieronder ge noemde concerten geven: Zaterdag 5 April van 20.3023.00 in het groote badhuis te concert). Zondag 6 April Bioscoop, variété en dancing Met een galavoorstelling zal vanavond het Metropole Palace in haar nieuwe ge daante worden ingewijd. Dit beteekent, dat den Haag een vermaakscentrum is rijker geworden, dat zich kan meten met buitenlandsche instellingen van gelijken aard. Toen de omstandigheden dwongen, naar andere plannen om te zien, welke de attractie van het theater zouden kun nen verhoogen, heeft de voortvarende di- recteur-eigenaar, de heer A. G. van Tol, niet geschroomd, ingrijpende wijzigingen te doen plaats vinden. Zoo werd op het voorste gedeelte van de groote zaal een dansvloer ingericht welke een afmeting heeft van 7 bij 12 meter. Daarin bevindt zich een draaiend middenvlak, dat uit den grond oprijst. Hierop zullen artisten, hoog boven de dansparen verheven, optre den. In stervorm is op den bovenkant van dit middenstuk glas aangebracht, waar doorheen veelkleurig licht straalt. Tegen de wanden is een even fantastische als aardige neonverlichting gemaakt, voorstel lende boomgroepen met haasjes en herten. Terzijde van het podium zijn watervallen aangebracht, met daaromheen rotspartijen, waarbij het stroomende water door de neonverlichting, allerhande kleuren kan krijgen. De voormalige orkestbak is in een bloementuin herschapen, in het midden waarvan op vernuftige wijze fonteinen zijn aangebracht. Om de feëerieke sfeer nog meer te verhoogen is in de nok van het theater een apparaat opgesteld, dat door projectie o.a. in de zaal een sterrenregen doet neerdalen. Het groote orkest heeft een plaats gekregen op het podium, met als achtergrond, een buitengewoon attrac tief decor. Rond den dansvloer, welke door levende planten is omzoomd, zijn de vaste stoelen in flauwe ronding opgesteld. Men heeft er gezellige zitjes van gemaakt van 2. 4 of 6 stoelen, rond fraaie tafeltjes van blank esschenhout, die allen van binnen uit verlicht worden. Het geheel is van een verrassende intimiteit en schept die sfeer, welke bij een cabaret-dancing past. Er zullen in deze beschrijving nog tal van details onvermeld zijn gebleven, het kan ook niet anders, bij een zoo ver doorge voerde verfijning.. Ook de foyer biedt tal van verrassin gen, zooals een werptent een vischtent, en een schiettent Joop Geesink droeg zorg voor grappige wandschilderingen en lief tallige dames zullen diegenen, die hun ge luk willen beproeven, animeeren. Zoowel in de middag- als avondvoor stellingen zal hetzelfde programma wor den vertoond, tw. ongeveer 2 uur jour naals en een hoofdfilm, daarna een variété attractie-programma met dansen tot 11 u De geheele verbouwing heeft onder leiding gestaan van den architect den heer Hoek, terwijl de firma Ameye, naar eigen ontwerp, de fraaie neonverlichting deed aanbrengen. Aan het openingsprogramma werken mede het orkest van Ferry Ma- rischka, Jean Roem, als zanger-conferen- cier en de zangeressen Ella Brown. Paula Harteveld, Bobby Prins en Ginger Grey. Voorts nog een danseres. MUSEUM VOOR HET ONDERWIJS ^Morgenmiddag om^half 3 wordt in het gang onder geleide door Insecten gehouden met een lichtbeelden over: Vlieg en Op 6 April a.s. geeft het Muziekkorps W.B.N. onder leiding van Musikmeister H. Weber van 121 uur een concert aan den Hofweg. Het programma luidt als volgt: 1. Graf Zeppelin-marsch, Tei- ke; 2. Steuermannslied und Matrosen- chor uit „Der Fliegende Hollander”, R. Wagner; 3. Lustiges Wien, wals, W. Mei- sel; 4. Napolitanisches Standchen, G. Winkler; 5. Schone Argentina (Spaan- sche marsch), G. Winkler; 6. Beim Hol- denstrauch (paraphrase), Hermann; 7. mon; 8. Zwei Alsassische Bauern Tkn- ze, Merkling; 9. Wolgalied uit de ope rette „Der Zarewitsch’, F. Lehar; IC. Das macht Laune (potpourri), P. Bay er; 11. Twee marschen, a. Zum Stadt’le hinaus. Meiszner; b. Soldaten-Abschied 8elde Lindemann. r:‘1 OMZETBELASTING VAN PEULVRUCH* TEN, AARDAPPELEN EN EIEREN Tengevolge van de bestaande maatrege len op het gebied van voedselvoorziening mogen peulvruchten, aardappelen en eieren uitsluitend door tusschenkomst van bepaalde lichamen of personen worden af geleverd Ten aanzien van de heffing van omzetbelasting van deze producten is een ïinrS°Udiging Y?rkregen aoor de belas- ln® na»r lichamen of personen te verplaatsen. Hiermede is bereikt, dat de ETn dh.?wote u teu ?,anzlen van deze Produc- -!en d~ heffing van de omzetbelas- regeld Ven’ en ander ,s uitvoeri* «e- Ten opzichte van de Nederlandsche jacht wet, zooals deze tot nu toe gold, brengt de nieuwe verordening belangrijke ver beteringen. Het gevaar, dat de landbouw door de jacht benadeeld zou worden zal vermeden worden. Volgens de nieuwe verordening zullen z.g. jachtschappén worden ingesteld, bestaande uit drie leden, t.w. een voorzitter, een vertegen woordiger van den landbouw en een Vertegenwoordiger van de jachtorgani- saties. Iedere jager moet in de toekomst lid van de Nederlandsche jagervereeni- ging zijn. Het lidmaatschap hiervan is de voorwaarde voor het verkrijgen van een jachtvergunning. Tot nu kon iedere grondbezitter op zijn eigen grond jagen en de minimumgrootte van de jacht- oppervlakte was niet vastgesteld. Thans zullen deze minimumgrootten voor klein wild op 50 h.a. en voor groot wild op 150 h.a. worden vastgesteld. Een groot gevaar voor het wild was de land 'in ongelooflijke mate wilddiefstal, in het bijzonder de stroo- perij. De nieuwe verordening scherp tegen optreden en de straffen op strooperij worden belangrijk verhoogd. Het gevolg hiervan zal stellig een sterke vermindering van wilddiefstal zijn, zoo het niet tot het geheel verdwijnen hier van leidt. Gezien de regels van de jacht en het jagersgebruik, is het verblijdend, dat het schieten met schroot op groot wild verboden wordt. Dit wild mag in de toekomst nog slechts met den kogel worden neergelegd. De verboden jachttijden van de afzon derlijke wildsoorten werden tot nu toe van jaar tot jaar opnieuw vastgesteld. Thans zullen deze tijden bij de wet worden geregeld en in overeenstemming gebracht met die van de nabuurlanden. Dit zijn in groote trekken de belang rijkste voordeelen van de nieuwe jacht- verordening ten opzichte van de tot nu toe geldende jachtwet. De nieuwe rege ling waarborgt ingrijpende verbetering in het jachtwezen hier te lande. loopen nacht hier te lande weder eenige bommen uitgeworper Met uitzondering Ya9 eeP Wiari.i een brandbom lichte bra,,Hsrhc Je ve. oorzaakte, hebben ze bomrren fchade aan glasrui ten van vjzihuiz*T. t.»egebracht. Perso nen werd:. liet getroffen. Een wettelijke rege noodzakelijk en zal worden ingevoerd, wensch van het Gisteravond sprak hier ter stede in een openbare vergadering, welke belegd was door het plaatselijk comité „Evan gelie en Volk”, dr. H. W. van der Vaart Smit van ’s-Gravenhage over de vraag „Jodenvervolging De vergadering vond plaats in de zaal Musica en was zeer druk bezocht. Spr. schetste, blijkens het verslag van het A.N.P., hoe in de jongste periode het Jodenprobleem acuut werd. Toen de en tente na den grooten wereldoorlog de politiek van Versailles en den Volken bond consequent doorvoerde, waren de Joden in Duitschland, die in wezen met het systeem, dat hierbij gevolgd werd, niet in tegenstelling stonden, de agenten dezer politiek in Duitschland en de beulsknechten bij de worging van het economische leven in Duitschland, gelijk o.a. de Dawes- en Youngleeningen en de verpanding van de groote openbare be drijven met de bovenmatige rente-eischen practisch in Duitschland nastreefden. Voorts waren zij de leiders van het bols jewisme, dat met zijn ontzaglijk aantal leden in den Rijksdag een machtspositie innam, welke eveneens tot den meest harden strijd noopte. Overal, waar het „Deutschland erwache” doorklonk, ont moette de nationale herleving Israël op zijn pad. Moesten de ketenen verbroken worden, dan moest Israël verslagen wor den. En dit werd tot wereldprobleem, toen Duitschland na de binnenlandsche zege, den strijd tegen de buitenlandsche overheersching begon. Toen bleken de groote Joodsche centra, met name New York en Londen, de grootste en sterkste tegenstanders. Toen Duitschland te Lon den liet polsen, of een oplossing van het Joodsche probleem met Engelsche mede werking mogelijk was, bleek men in Engeland de voorkev- er aan te geven de Joden langs de grenzen van Duitsch land in Nederland, België, Tsjecho-Slo- wakije, Polen, op te hoopen, als duide lijke voorhoede van den komenden oor log. Het wereldkapitalisme stelde zich te weer tegen het Duitsche socialisme. Het internationalisme onder Joodsche leiding noemde het Duitsche nationalisme barbarisme en opende den krijg met al de middelen waarover het beschikte, in zonderheid de wereldpers. En zoo werd aan Duitschland ook de oorlog tegen het Joodsche volk opgedrongen. Het is geen antisemitisme, dat tot dezen oorlog dreef. Dat is reeds daarom uitgesloten, omdat de Duitschers nimme? tegen de Arabieren geweest zijn, die toch ook semieten zijn. Het lag in het wezen der dingen, zoowel Joodschen als van Duitschen kant, diepe tegenstelling tusschen de medegedeeld. In verband met de omstandigheid, dat de heffing van omzetbelasting van vee geheel overeenkomstig de bepalingen van het besluit op de omzetbelasting 1940 tot vele moeilijkheden aanleiding zou geven en mede in verband met het feit, dat al het voor de slacht bestemde vee moet worden geleverd door tus schenkomst van de Nederlandsche Vee- houderijcentrale, is ten aanzien van de heffing van omzetbelasting van vee tot nader order de navolgende regeling ge troffen: - - - De levering door veehouders van run-1 niseerd en opgevoerd door leerlingen der deren, varkens, paarden, schapen en U.L.O.-school Laan 5. geiten hierna kortheidshalve aqn-1 Het openingswoord werd gesproken geduid als vee is onderworpen aan I door het hoofd der school, den heer D. een heffing naar het tarief van twee en A. S. Oostman, die allen welkom heette een half percent. Het vorenstaande lijdt I en jonge artisten opwekte lid te worden slechts uitzondering in gevallen, waarin I der schoolclub. de veehouder kan aantoonen, dat hij als Een zeer gevarieerd en vlot opgevoerd veehandelaar is opgetreden. Een vee- programma werd door een overvolle zaal houder is aan te merken als veehande- geestdriftig toegejuicht, in het bijzonder Iaar.ten aanzien van ingekocht vee, dat de imitaties van verschillende persoon- nij binnen zeer korten tijd doorlevert, lijkheden, o.a. Speenhoff. Lou Bandy. ler zake van den eigenlijken handel Willy Derby, enz. in vee wordt omzetbelasting slechts ge- Als conferencier trad op de heer Lo- e*eri.ng door de Nederland-1 benstein, die de stuwkracht van deze "e eenouderijcentrale en wel naar schoolclub is en op zeer geestige wijze „!rin7vanVa,n een half percent. De le- deze taak vervulde. Een provinciën-show, «au o.n belasting onderworpen. Hieruit volgt te vens, dat een veehouder, die veel ifvert. ten aanzien waarvan hij voltrens het vorenstaande als veehandelaar kan wor- den aangemerkt, voor deze leverinL zetbelasting niet is verschuldigd g Ter zake van het door „lïi, j voor eigen gebruik beschikken over^M vindt belastingheffing niet plaats In verband met de omstandigheid Hat de Nederlandsche Veehouderijcentrale over het grootste gedeelte van het eer ste kwartaal heeft gerekend rr.; ling door haar aan het Rijk van belasting i een half percent, is, om redenen dat de Museum voor het Onderwijs een rond de afdeeling inleiding met Mug. Zondag 6 April om half 3 is er een rondgang onder geleide door de afdeeling Natuurlijke Historie; inleiding met licht beelden over het ontstaan van Hoog- en I aagveen. Woensdag 9 April te half 3 wordt een rondgang onder geleide gehouden door de afdeeling Volkenkunde; inleiding over de Hindoe-Javaansche kunst. Gedurende de Paaschvacantie zal het museum geopend zijn van 10 tot 4 uur. Zondag 6 en 13 April, des avonds 8 uur, treden in Diligentia Carter en Corrina op in hun raadselachtige experimen ten. Hert: hoofdnummer van het pro gramma zal door het Egyptische sprookje Mewu, een zingend en spre kend hoofd zonder lichaam, worden gevormd. CABARETAVOND IN HET MILITAIR HOSPITAAL De burgerij heeft de gewonde Neder landsche militairen niet vergeten; daarvan konden wij ons overtuigen, toen wij dezer dagen een bezoek brachten aan een van de wekelijksche gezellige avonden, Bwelke voor de verpleegden van het Mili- Kurassiersmarsclf Groszêr Kurfürst’ Si- tair hospitaal georganiseerd worden. De -wachtkamer op de eerste verdieping van pï. het gebouw whs in een schou wburgzaaltje 10. herschapen en fleurig versierd met groote bossen narcissen. Dit laatste was het werk van een groepje dames en meisjes, gere- en graag geziene gasten in het tios- pitaal. die zich tevens belastten met het ronddeelen van dranken, versnaperingen en sigaretten. Adjudant Hoegen. de orga nisator van het cabaret-gedeelte, had dezen avond voor drie attracties gezorgd. Het accordeon-duo Jack en Conny Willard bracht al dansend en spelend vele vroo- lijke wijsjes ten gehoore, waarvan het pu bliek de bekendste uit volle borst mee zong. De Cuba-Serenaders speelden droome- nge Hawaiian-wijsjes en een orkestje, be staande uit oud-militairen, vulde het pro gramma op verdienstelijke wijze aan. De toeschouwers beloonden de medewerken den, met n hartelijk applaus en de opge wekte gezichten bewezen wel het best hoe zeer men genoten had. LAAKBARE PRIJSOPDRIJVING Een slager dezer stede verkocht een pond riblappen en 1 ons rauw rundvet, waarvan de vastgestelde prijs 99 cent bedraagt, voor 1.37. Tegen hem is door de politie proces-verbaal opgemaakt we gens overtreding van het Prijsbeheer- schingsbeslurt Een winkelier in de Prinsestraat verkocht buiten de distribu tie om roomboter voor 1 per half pond (vastgesteide prijs /0.57|). De politie heeft hieraan een einde gemaakt en 11 pond boter in beslag genomen. Proces verbaal werd opgemaakt terzake van overtreding van de Distributiewet ’39 en het Prijsbeheerschingebesluit. ZE8 EN DERTIG JAAR TROUWE DIENST Aan den adjudant-onderoffieier G. F. Simons, laatstelijk magazijn-beheerder ie klasse te Delft, zal morgen de gouden medaille voor 36-jarigen trouwen dienst worden wtgereikt. De uitreiking zal geschieden door den referendaris van het voormalig departe ment van Defensie, den heer J. A. Wins, gracht SlT V,ln' ten bureele Koninginne- Bij beschikking van den waam. secretaris-generaal van het departe ment van Sociale Zaken van Decem ber 1940 is voor het winterseizoen, met het oog op de verduisteringsvoorschrif- ten een algemeene vergunning verleend, om op Zaterdag vroeger met den bak- kersarbeid te beginnen en om versch brood te vervoeren en te verkoopen opl een vroeger uur dan wetteljjk als norm] is toegestaan. I het Aangezien het nog meermalen voor-l. komt, dat op Zaterdag vóór 10 uur v.m. I j.aven zoodat er een aantal leerkrach- ten bij kan komen. Door den laatsten zal men het best Eergirtereti zagen 3 jongens, van 13, 14 en u jaar. de kans schoon op een vracht wagen mee te rijden naar Utrecht om eens meer van ons land te zien- Moe van net rondwandelen keken zij tegen den avond weer uit naar een auto'tje voor maar Pogingen om te „lif ten mistakte en ze begonnen maar te loopen Dat hielden de drie kameraden vol tot Gouda en meldden zich daar bij de politie aan met het verzoek te mogen - overnachten. De politie versebafte hun dit onderdak en droeg den volgi '1 den dag zorg voor het transport naar huis. „Nederland en de Nederlandsche socia listen in den nieuwen tijd” In het Volksgebouw werd gisteravond een openbare vergadering van de Troel- stra-Beweging in Nederland gehouden. Op het podium waren de hakenkruisvlag en de Friesche vlag aangebracht, waartus- schen een dundoek der beweging, versierd met het hakenkruis. Voorts de beeltenis van den Führer en Troelstra, In deze vergadering heeft de heer Paul Kiës gesprokeh over: „Nederland en de Nederlandsche socialisten in den nieu wen tijd”. De heer Schuddeboom, gewestelijk voor zitter, richtte zich in zijn welkomstwoord allereerst met een „Heil Hitler” tot de Duitsche kameraden. De heer Paul Kiès sprak vóór de pauze over den algemeen buitenlandschen poli- tieken toestand en de oorlogskansen; hi, I betoogde uitvoerig, dat er geen andere keuze is dan een vereenigd Europa. Door het plutocratisch-kapitalistisch stelsel is Europa steeds in oorlogen gewikkeld geweest. Daaraan zal nu een einde komen. De Duitsche soldaten zijn onze soldaten, hun strijd is de onze. Na de pauze besprak de heer Paul Kiès de binnenlandsche politieke verhoudingen, waarbij spr. uitvoerig den toestand schet ste voor den lOden Mei. Er was een Roomsch-Katholieke, Calvinistische en Ned. Hervormde burcht met als ornament de oranjevlag. Als muur om dien burcht diende E. d. D. De S.D.A.P. heeft aan dien muur meegebouwd, hetgeen spr. met voorbeelden aantoonde. Begrijpelijk was het, dat de Duitschers de hand reikten aan de nat.-socialistische groep. Doch daar naast liet men het politieke leven voortbe staan en o.a. Arnold Meyer in zijn vele politieke creaties passagieren, en zelfs de Unie tot ontwikkeling komen. Ten aanzien van onze oorlogvoering, merkte spr. op, dat hij uit vele soldaten monden heeft gehoord, dat Duitschland ons heeft gespaard. Als bezettende macht gedraagj zij zich op een wijze, welke nog nooit in de geschiedenis is voorgekomen. Spr. is op instigatie van den heer Wou denberg in persoonlijk contact met ir. Mussert geweest. Drie gesprekken heeft hij met hem gevoerd en bij het laatste in Augustus van het vorige jaar was men het op alle punten oneens. Van Mus sert verwachtte spr. een daad en wel zoo als spr. had voorgesteld, de stichting van een nat.-socialistische Unie van Utrecht. Ir. Mussert had echter als zijn overtui ging uitgesproken, dat hij Mussert spoedig de macht zou krijgen Doch spr. was er van overtuigd, dat de Duitsche autoriteiten niet iemand de macht op een presenteerblaadje komen thuis brengen. Spr. en ir. Mussert stonden niet op één platform en hun meeningen loopen dan ook volkomen uiteen. Den geheelen winter heeft spr. gewacht op een initiatief van den leider der N.S.B., doch tevergeefs. Spr. is bereid iedereen in Nederland als leider te erkennen, doch met als voorbe houd, dat deze het volle vertrouwen van Adolf Hitler heeft. Daarna zette spr. doel en streven van de Troelstra Beweging uitvoerig uiteen. Hij deed een krachtig beroep op de arbeiders begrip voor den nieuwen tijd te toonen en besloot met een „Deutschland Sieg Heil Heil Adolf Hitler!” In de pauze werd het vaandel van de Nederduitsche Gemeenschap (N.D.G.) aan den heer Paul Kiès overgedragen, waarbij de heer Schumacher meedeelde, dat de N.D.G. in haar geheel tot de Troelstra Beweging is toegetreden. en dat doet ver- definitieve oplossing DE POLITIE TREEDT STRENG OP TEGEN DOBBELEN OP straat De kans om een weekloon te vermeer deren prikkelt nog altijd v«le bewoners vanvolksbuurten om op de openbare straat een partijtje te dott*l«> of te kaarten, maar helaas zijn de kansen op verlies in de meerderheid en ver spelen" de spelers doorgaans hun geheele week loon met de ruïneuze gevolgon van dien voor vrouw en kinderen Het is dan ook een overheidsplicht, dit’ soort „gokken" zooveel als in haar’ macht H«t tegen te gaan. Dezer dagen had de politie een ge val bij de hand, waaruit weer duidelijk bleek hue de betrokkene dan nog. dik wijls door geldgebrek gekweld, op het verkeerde pad raakt. Een IB-jarige loop jongen had zijn geheele weekloon, dat hij Zaterdag ontvangen had, met dobbe len verloren en kon met geen mogelijk heid het kostgeld aan zijn moeder vol doen. Hy stal toen maar een onbeheerde fiets uit een poortje in de Hildebrandt- straat en verkocht „zijn" fiets voor 11 aan eer. brandstoffenhandelaar te dezer stede, die geheel te goeder trouw was. En nog zou niets ontdekt zijn, als niet het toeval wilde, dat de eigenaar van de ontvoerde fiets gistermiddag OP de Hoef- kade ajn karretje had zien rüden met den niets vermoedenden brandstoffenhandelaar Hij achtervolgde hem, totdat de brand stoffenhandelaar een perceel binnenging en waarschuwde daarna als een haas de politie, op zijn beurt overtuigd den dief te hebber gesnapt. De politie kwam, wachtte wt hij weer uit het perceel trad, waarna van beide zijden de noodige op helderingen gegeven moesten worden. In den loop van den avond is toen de loopjonger, gearresteerd en aangezienhij zich reeds eerder aan fietsendiefstal schuldig had gemaakt, tevene in bewaring gesteld. De politie nam de fiets in beslag. Morgen zal het wachtbataljon van het Duitsche Luchtwapen een marsch door de stad maken. De route is: Wassenaar- sche Weg, Koninginnegracht, Prinses- segracht, Heerengracht, Korte Poten, Plein, Lange Poten, Kapelsbrug, Lange Poten, om 1 uur de voorbijmarsch langs het voormalige departement van Defen sie en daarna via de Korte Poten, Hee rengracht, Bezuidenhoutscheweg, 1ste v. d. Boschstraat, Juliana van Stolberg- laan tot aan de Laan van Nieuw Oost- Indië. van dat de systeem en systeem uitgevochten moest worden. Ze wordt uitgevochten met een grondigheid, welke wachten, dat een bereikt zal worden. Daarom is het ook geen „Jodenvervol ging”, welke wij thans meemaken. Het is iets anders. Het is een oorlog. Dat het Joodsche volk is zooals het is, ligt voor een aanmerkelijk deel in het feit dat het een volk zonder bodem is. Bloed en bodem behooren bijeen. Een volk zonder bodem moet of ondergaan en tot zigeunerwezen afdalen, of bij de ont aarding (dit woord letterlijk te nemen) van zijn wezen van zijn slechte eigen schappen zijn deugd maken. De Joodsche vitaliteit deed het laatste kiezen. Het Joodsche volk van het Oude Testament dat nog een bodem had, en nationaal leefde, had zijn deugden. Het Joodsche volk in de verstrooiing, zooals het nadien geworden is, heeft de deugden van het a-nationaal levende, ongezonde ras, dat ontworteld is, nergens een vaderland heeft en alleen een onderkomen zoekt vijand is van alle nationalisme, parasi teert op anderer cultuur en deze inter nationalistisch ten eigen bate vervlakt en neutraliseert en de groote hefboomen, waarmee als het ware de wereld uit haar voegen gelicht kan worden, kapitaal en pers, in den dienst neemt van systeem, dat met het bestaan der vol keren zelve in wezen conflict is. kuipten de Joden reeds aan het hof der Romeinsche keizers, zoo wroetten zij in de wonden der Christenrijken, de geheele Middeleeuwen door en zoo regeeren zij met behulp der vrijmet selaarsloges, die in hun hand zijn, de geheele niet nationaal-socialistische blan ke wereld. In dit licht moet men de gebeurte nissen van den tegenwoordigen tijd zien. Duitschland en Italië voeren oorlog tegen Engeland, doch op dezelfde wijze en eigenlijk nog principieeler en feller voe ren zij oorlog tegen het Joodsche volk. En gelijk het ondenkbaar is, dat een Engelschman in Nederland onder een Duitsche bezetting thans een functie van invloed zou kunnen bekleeden, is het ook ondenkbaar, dat een Jood nog afge zien van het feit, dat hij vreemdeling is, gedurende den oorlog van het nationaal- socialisme met het Joodsche volk een dergelijke functie in bezet land zou kun nen behouden. De eenige verzachtende omstandigheid is, dat hij geen eigen vaderland heeft en zoodoende niet mak kelijk weg kon of kan. Daarom is deze oorlog tegen het Joodsche volk tegen de Joodsche individuen relatief vaak met geduld en verschoning gevoerd. Inmiddels hopen wij op een gezonde oplossing. Het zich christelijk noemende Engeland heeft, hoewel het ruimte ge noeg in de wereld bezat, nooit tot een dergelijke oplossing medegewerkt. Het wilde de Joden liever in den strijd tegen de Germaansche herleving gebrui ken en heeft dit ook gedaan, den Joden tot onheil. Duitschland echter wenscht geen verlenging der eeuwen van po groms, doch wil juist de volkomen be ëindiging daarvan door het verschaffen van een eigen bodem aan dit zwervende volk teneinde het te reclasseeren tot ge zondheid en het een passende plaats on der de volken te hergeven. Het zal een der voornaamste vredesvoorwaarden zijn I en zal de meest christelijke daad zijn, welke jegens dit volk gewenscht kanl worden. Na afloop van deze rede werden vra-J gen gesteld, welke door spreker nader beantwoord werden. Op het gebied van de jacht heerscht in ons land nog groote wanorde, aldus werd heden op de dagelijksche perscon ferentie verklaard. - ling is dringend thans binnenkort overeenkomstig den grootste deel der Nederlandsche jagers. versch brood wordt verkocht en som mige bakkers blikbaar over het hoofd i Door- den laatsten te kiezen zien dat de bovenbedoe de vergunning h t ^st beantwoorden aan a?ndachtaa,van belï&&n°er op de va" de kondigde beslui- cevesügd d™ sinds 15 Maart i.l de ten- die. er °P gericht zijn het. aantal leer' gewone bepalingen betreffende het aan- linKen in klasse te verminderen, het- vangsuur van den bakkersarbeid en het ««‘njmen alleen kan bereiken door ver- verbod om vóór 10 uur v.m. versch I meerdering van het aantal leerkrachten, brood te verkoopen, weer gelden. Naar wij vernemen, betracht men op de afdeeling Onderwijs den grootsten spoed om de noodige voorstellen zoo snel mogelijk in den Raad te brengen. Tege lijk met deze voorstellen zullen B. en W. prae-advies uitbrengen op een motie, Rcrelinr getroffen I welke door den heer Spiesz op 1 Decem- ber 1938 ingediend werd. In deze motie ^an zijde wordt het volgen-1 word| voorgesteld de zelfstandige kwee- kelingen met acte geleidelijk te doen vervangen door gewone leerkrachten. B. en W. besloten indertijd te wachten met het uitbrengen van prae-advies tot dat zekerheid zou bestaan ten aanzien van de verlaging der leerlingenschaal. BEVESTIGING EN INTREDE DS. H. VAN T HOF Onze stadgenoot, de heer H. v. t Hof, theol. candidaat en laatstelijk hulppredi ker bij de Ned. Herv. Gem. hier ter stede, heeft onder groote belangstelling zijn intrede gedaan als predikant bij de Ned. Herv. Gem. van Ommeren in de Betuwe, sprekende over Ps. 121:1 en 2. Tevoren was hij bevestigd door ds. G. Bos, Ned. Herv. predikant alhier, die zulks deed naar aanleiding van Cor. 5:20. Woorden van welkom werden tot den nieuwen voorganger gericht door een der ouderlingen namens kerkeraad cn gemeente, den consulent en een van zijn studievrienden namens enkele studenten disputen. STEEK BIJ RICHTINGVERANDE- RING TIJDIG UW ARM UIT Gisteren tegen zevenen reed een fiet ser, de 51-jarige P. J. de B. over de Parkstraat en zwaaide naar links af zonder tijdig een teeken van richting- verandering te geven. Dit had tenge volge, dat hij door een passeerende per sonenauto werd gegrepen en met een hersenschudding moest worden opgeno men in het Katholiek Ziekenhuis aan het Westeinde, waarheen de geneeskun dige dienst hem vervoerde. MONSTERS VAN KUNSTGEBITTEN GESTOLEN Een argelooze reiziger-in-kunstgebit- t®n. ,uit, Leiden heeft gisteren de onvoor zichtigheid gehad zijn fiets, waaraan zijn tasch hing, onbeheerd tegen den ’evel te laten staan. Toen hij terug warn was de tasch, inhoudende waar devolle monsters van kunstgebitten, ver dwenen. En van den dader geen spoon een half percent. De le- deze taak vervulde. Een provinciën-show, kt L veehandelaren waarbij alle provinciën in haar verschil- «nirde C^5*l®.I?dsche Veehouderij- lende klederdrachten voor het voetlicht i niet aan omzet- traden, wekte aller bewondering op. tr. ..ix geheel was zeer geslaagd en de leerlingen kunnen met groote voldoening op hun première terugzien. De heer van der Poel bedankte ten slotte den leider van dezen avond en bood hem namens de leerlingen een boekwerk aan. RIJWIELSTROOKEN LANGS KEIBESTRATINGEN In aansluiting op het dezer dagen in met beta-1 de pers verschenen bericht, dat langs a!I omzet* den Raamweg alhier een rijwielstrook ig naar het tarief van twee en I zal worden aangebracht, schrijft ons de i. perce"t’ 1S’ .ont redene« van A N W B, het volgende. practischen aard goedgekeurd, dat de Destijds is door hem een verzoek ge- belastingheffing bij veehouders terzake daan, om langs alle keibestratingen in van de levering van vee een aanvang Den Haag rHwielstrooken aan te brengen neemt met ingang van 1 April j.l. van een voor de wielrijders goed berijd baar materiaal. Naar aanleiding van dit verzoek heb ben B. en W. toen medegedeeld, dat daartoe geleidelijk zou worden over gegaan. A Haan olaaarharfe I Het ’S bi1 deze toezegging gelukkig Alleen glasschade look niet gebleven en deze door de wiel- EngeJsehc vliegers hebben in den afge-frijders zoo gewaardeerde strooken zijn in onze stad vrij algemeen geworden. Uit ingewonnen inlichtingen is het den A N W B gebleken, dat met dit nuttige werk op nog vele andere plaatsen in onze stad, waar dit noodig is, zoodra mogelijk, krachtig zal worden voort gegaan. In de Ned. Staatscourant van Vrijdag avond zijn een vijftal belangrijke beslui- I ten opgenomen aangaande het Lager On- I derwijs. Zoo werd bepaald, dat de leer lingenschaal met ingang van den nieuwen cursus verlaagd moet worden. In den Haag doet zich ten dezen de moeilijkheid voor, dat er scholen zijn, waarvan de nieuwe cursus begint op 1 Maart of 1 September, terwijl bij een derde categorie zoowel op 1 Maart als op 1 September een nieuwe cursus begint. Voor de zoogenaamde Maart-scholen staan dus twee wegen open. Of men kan de verlaging van de leerlingen schaal invoeren het volgende jaar, met het gevolg, dat er weer een aantal scholen zijn, die een jaar langer moeten zuchten onder overbezette klassen en waar een kweekeling met acte feitelijk de taak van onderwijzer vervult, of en dit is uit onderwijskundig oogpunt bezien het beste, men kan de verlaging der leerlingenschaal voor die scholen direct invoeren. Aange zien den Haag zich steeds op het standpunt heeft gesteld de klassen zoo klein mogelijk te houden, kan men welhaast aannemen, dat men in onderwijskringen aan zal drin gen op directe invoering. Bij de bepaling van het aantal leerkrach ten zal van iedere school moeten worden nagegaan hoeveel leerlingen er op gaan. Het aantal leerkrachten wordt bepaald door het gemiddelde aantal leerlingen te nemen op de drie teldata van het jaar daarvoor. Deze teldata liggen in Januari, Mei en September. Deze methode zal, naar wij vernemen, ook gevolgd worden bij de nieuwe leerlingenschaal. Een school, die vorig jaar gemiddeld 128 leerlingen had en 1 hoofd en 2 onderwij zers telde, krijgt er dus 1 leerkracht bij. Bij het Haagsche onderwijs zijn een vijftigtal zelfstandige kweekelingen met acte en een vijftig boventallige onderwij zers werkzaam. Beide categorieën wor den door de Gemeente betaald en niet door het Rijk. Het instituut van kweeke lingen en van boventallige onderwijzers kan men niet eenvoudig opheffen, aange zien het aantal verplichte onderwijzers niet in die mate toeneemt door de ver laging der leerlingenschaal, dat dit ver lies aan kweekelingen en boventalligen gecompenseerd wordt. In onderwijskringen zal men er echter ongetwijfeld op aandringen in ieder ge val de zelfstandige kweekelingen te ver vangen, aangezien deze menschen voor een gering salaris de betrekking van on derwijzer vervullen. Op deze wijze zal een misstand uit het onderwijs worden weggenomen, terwijl de gemeente een niet te verwaarloozen financieel voordeel behaald, aangezien het salaris van den kweekeling varieert van 600f 900 ’s jaars. Den Haag heeft verreweg de boventallige onderwijzers. Velen instituut van boventallige wijzers geheel of gedeeltelijk te

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9