HAAGSCHE COURANT DE WEDEROPBOUW TE ROTTERDAM S' IN EN OM DEN HAAG BINNENLAND STADSNIEUWS Zaterdag 5 April 1941. ia Ui® ft ^t. M 1"11 5 2SI58 De waardebonnen van de Winterhulp Nederland VIERDE BLAD De organisatie van de Voedselvoorziening ONZE STAD IN CIJFERS CLANDESTIEN GESLACHT DE CENTRALE KEUKENS OCHTENDBIJEENKOMST „VREUGDE EN ARBEID’’ Semi-permanent Maasstation te Rotterdam morgenochtend in gebruik UITREIKING WEEKKAARTEN EN CACAOKAARTEN ZILVEREN DIENSTJUBILEUM Als er één paal in den grond is, volgen er meer. AAN DE GEVOLGEN VAN AAN RIJDING OVERLEDEN ,T,! Uil ibJ I IL S «5 vermelden wensch Nu de bezettingsoverheid doet, wat wij meen- TUINZADEN van (Foto-archief) M. D. J. Schüller. rondgang door de No. 17844 tus Amsterdam Deze zijn en in de bewust toekomt. zal M. Zee ge was de georganiseerde landbouw staan op de plaats, welke hem J. L van Dieten café-, wer- het de Door het spoorwegbedrijf is thans op de plaats van het voormalige Maasstation te Rotterdam een semi->ermanent stationsgebouw opgetrok ken, dat dienst zal moeten doen totdat Rotterdam in de toekomst een centraal stationsgebouw heeft gekregen. Het is een vriendelijk uitziend gebouw, maar voor het was. 15.20 voorgebouw, dat 3 80 x 11.76 Maandag a s. vindt van 8—5 uur uitreiking plaats van melkkaarten cacaokaarten aan begint met de 1- of Z VIJF EN ZEVENTIGSTE VERJAARDAG Ds. F. J. J. LOEFF Morgen viert ds. F. J. J. Loeff, emeri- tus-predikant der Ned. Herv. Kerk, wo nende alhier, zijn 75sten verjaardag. Ds. Loeff wenscht zijn gedenkdag on opgemerkt te doen voorbijgaan. dat iets gelijkt op een plattelandsstation. dat zeer doelmatig is. Zelfs is b.v. de hal de plaatskaartenloketten ruimer dan in thans verdwenen stationsgebouw het geval De buitenafmetingen zijn 32.40 meter bij meter met een groot is. De meening van het Nederlandsch Agrarisch Front Naar aanleiding van de verordening tot reor ganisatie van de voedselvoorziening schrijft de leider van het Nederlandsch Agrarisch Front, de heer E. J. Roskam Hzn., in het „Agrarisch Nieuws blad” o.m.: Nu het tuinzaadbesluit 1941 tot stand is ge komen, heeft de secretaris-generaal van het de partement van Landbouw en Visscherij voor de ingestelde groepen (tuinzaadtelers. -handelaren en -exporteurs) vereischten vastgesteld, waar aan moet worden voldaan om aanspraak te kun nen maken op toelating tot de onderscheidene groepen. van enkele getoond. Te Rotterdam is de eerste patl, bestemd voor het nieuwe bankgebouw van de Robaver, in den grond geslagen. Dit is de eerste daad voor de totstandkoming van het eerste nieuwe bedrijfsgebouw in de binnenstad. AFDEELING BOEK VERSPREIDING VAN HET ALGEMEEN NED. VERBOND. De heer Fred. Oudschans Dentz, leider afd. B.V., schrijft ons: Wij doen nog eens een beroep oo de lezers om in deze dagen van opruiming en schoonmaak de boekenkast eens na te zien en voor de verspreiding van lectuur gelezen boeken af te staan (romans, kin derboeken, wetenschappelijke boeken, leerboeken, enz.). Ook zijn gelezen week- en maandbladen zeer welkom op ieder gebied. Gaarne zal het geschikbaar gestel de worden afgehaald met de bakfiets, wanneer men ons even kennis geeft. Men kan de leesstof ook brengen aan het boe- kenhuis, Surinamestraat 28 de en hen, wier familienaam letters A. B I, J, X, Y Vleesch in beslag genomen De politie heeft gisteren een inval ge daan in een schuurtje, gelegen achter een perceel aan het Paul Krugerplein. Er werden ongeveer 100 k.g. varkens- vleesch aangetroffen. Het bleek, dat het vleesch gekocht was door den 23-jarigen C P. de K. uit Loosduinen. Twee varkens zijn daar clandestien geslacht en het vleesch van anderhalf varken kon achter haald worden. Het kwam voorts uit. dat het resteerende halve varken verkocht is aan een restaurant te dezer stede. De K. is door de politie aangehouden en voor- loopig in bewaring gesteld, omdat in een hem toebehoorend pakhuis in de Brandt- straat nog 3 vaten motorolie werden aan getroffen. Naar de herkomst hiervan wordt door de politie een onderzoek in gesteld. Het ongekeurde vleesch en de olie den in beslag genomen. Ook in restaurant zijn porties vleesch door pólitie meegenomen. BENOEMING VAN EEN GENEESKUN DIGE BIJ DEN GEMEENTELIJKEN GENEESKUNDIGEN EN GEZOND HEIDSDIENST In verband met verschillende maatre gelen, welke als gevolg van de tegen woordige tijdsomstandigheden -moeten worden getroffen, de uitbreiding van het aantal keuringen en controles, is het naar het oordeel van B. en W. noodzakelijk dat het vaste geneeskundig personeel van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst met een geneeskundiee wordt uitgebreid B. ert W. stellen den Raad voor, met ingang van 1 Mei 1941 te benoemen tot geneeskundige in vasten dienst bij den Gemeentelijken Geneeskun digen en GezondheidsdienstM D J val der Meer, officier van gezondheid 2e 1A bij de Landmacht (op non-activiteit) VOLKSUNIVERSITEIT Op Dinsdagavond 8 April zal de heer P M C. Toepoel uit Laren in Pulchri Studio, Lange Voorhout 15 voor de Volks universiteit spreken over het onderwerp: •.De juiste hond in het juiste huis”. De spreker zal behandelen: De hond moet passen bij onzen aard, bij ons inkomen, bij ons huis en zijn ligging en niet te groote moeilijkheden opleveren met onze huisgenooten. Overzicht van de voornaam ste groepen van rassen, waarbij levende vertegenwoordigers van enkele rassen worden besproken en Morgen de heer D J. Schül ler, wonen de in de Stortenbe- kerstraat 379, den dag herdenken, dat hij vijf en twintig jaar in dienst is als conducteur- bestuurder bij de H. T. M. Op 1 Januari j.l. 514.541 inwoners Blijkens de maandcijfers van het Sta tistisch Bureau der Gemeente was het aantal inwoners van onze stad op 1 Januari j.l. 514.541 (240030 mannen en 274.511 vrouwen), tegen 504 262 op 1 Ja nuari 1940. De vermeerdering in 1940 bedroeg 10.279 en in 1939 8745. In De cember 1940 werden 275 huwelijken ge sloten, tegen 413 in December 1939. In 1940 werden totaal 4481 huwelijken vol- - trokken tegen 5260 in 1939. In de nachtverblijven voor onbehuis- den werden in 1940 69.632 nachtverblij ven verstrekt en in 1939 84.635. De H.T.M. vervoerde op de stadslijnen in 1940 in totaal 37.188.645 passagiers tegen 34.442.234 in 1939 en op de auto buslijnen resp. 8.181.251 en 10.692.136. De totaal opbrengst bedroeg in 1940 van de stadslijnen 3.699.201,18 en van de auto buslijnen f 824.073.93 en in 1939 3.446.124,91 van de stadslijnen en 1.064.188,93 van de autobuslijnen. In 1940 werden 123 faillissementen uit gesproken tegen 200 in 1939. De directeur-generaal van de stichting Winter hulp Nederland maakt bekend, dat de termijn, waarbinnen de waardebonnen series a, b, c, d en e bij de winkeliers en handelaren kunnen worden aangeboden, in afwijking van den op de voorzijde vermelden tekst, is verlengd tot uiter lijk 31 Mei 1941. De verzilvering van deze series waardebonnen bij alle banken en spaarbanken kan eveneens in afwijking van den op de rugzijde tekst geschieden tot 31 Juli 1941. De banken en spaarbanken kunnen de inge wisselde waardebonnen uiterlijk den 15en Augus- 1941 inzenden bij de Kasvereeniging N.V. te maatregel is getroffen in verband met het feit, dat uit het publiek de wensch naar voren is gekomen over een ruimere periode in de gelegenheid te worden gesteld, op deze wijze goederen aan te koopen. Had men ons willen verstaan in 1935 dan was de oorlog met Duitschland nooit gekomen. Dan -x gaan Dan SUBSIDIE SCHOOLKINDERVOEDING Namens den bijzonderen raad van de Vereeniging van den H. Vincentius van Paulo wordt in een adres aan den Ge meenteraad verzocht het daarheen te wil len leiden, dat voor de R.K. scholen voor bijz. L. O., en die voor bijzonder V.L.O. een zoodanige subsidie wordt verleend voor schoolvoeding, dat de nadeelige saldi resp. ƒ68.761,28 en 17.190,32 hiermede worden gedekt. Voor de ochtendbijeenkomst van de Werkgemeenschap van het N.V.V „Vreugde en Arbeid" op Maandagochtend 14 April a s. (2en Paaschdag), welke ge houden wordt in het Odeon-theater. Hee- rengracht, aanvang 10 30 uur, is de bij zondere film „Tanah Sabrang” (Het land aan den overkant) op het program ma gezet. Deze film zal door den heer Mannus Franken, die deze film vervaardigde, per soonlijk worden ingeleid en toegelicht Voor den Nederlandschen toeschouwer, die Indië niet kent, heeft „Tanah Sabrang een tweeledige bekoring Allereerst orn aat hij hier het land en het volk te zien krijgt, zooals het werkelijk is, in een sa menvatting zooals alleen een kunstenaar dit weet te geven, zoo schreef een onzer grootste dagbladen. brouwerij plaats gehad, waarbij alle af- deelingen in de practijk konden worden bezichtigd. De ontvangst in de brouwerij is zeer hartelijk geweest en was voor den leider van de Gemeentelijke .Vakcursus sen aan het einde van het bezoek aanlei ding den heer Veldhuizen en zijn as sistenten hartelijk dank te zeggen voor de medewerking, welke de Vakcursussen van de directie van „d’Oranjeboom” mochten ontvangen bij het nastreven van het doel het werkloos hotelpersoneel de kennis bij te brengen, die van belang is om weer in de bedrijven te worden ge plaatst. Op 18 Maart j.l. is op den hoek van ds Badhuisstraat en de Hooge Prins Wil- lemstraat. de 84-jarige P. J. E., uit de Ooststraat, vermoedelijk doordat hij on voorzichtig den rijweg overstak, aange reden door een wielrijder Met een her senschudding bracht de geneeskundige dienst hem naar het R.K ziekenhuis aan het Westeinde, waar de man gisteren is overleden. De commissaris van den Justitieelen dienst C verzoekt eventueele getuigen van dit ongeval, dat zich omstreeks half 3 ’s midags heeft voorgedaan, zich voor het geven van inlichtingen te vervoegen aan xyn bureau, Javastraat 18. EXCURSIE VAN DE HAAGSCHE GEMEENTELIJKE VAK CURSUSSEN Gemeld wordt: Op Donderdag heeft de afdeeling van de Haagsche Gemeentelijke Vakcursussen voor het werkloos hotel-, café, en restau. rantpersoneel een bezoek gebracht aan de Brouwerij „d’Oranjeboom” te Rot terdam. Deze excursie is aangeboden door de werkgevers-organisaties, n.l, den Neder landschen Bond van Werkgevers in Hotel-, Restaurant-, Café- en aanver wante bedrijven „Horecaf”; de Vereeni ging van Hotel-, Koffiehuis, Restaurant houders en Slijters en de 's-Gravenhaag- sche R.K. Vereeniging van Hotel-, Café- en Restauranthouders „St. Joseph”. Hiermede hebben deze organisaties de vakkennis van het hotelpersoneel, dat aan den cursus deelneemt, belangrijk be vorderd. De cursisten, die vergezeld wa ren van de Commissie voor het werkloos hotel-, café- en restaurantpersoneel, wer den in de brouwerijen ontvangen door den heer dr. H. Veldhhuizen van de directie der Brouwerij „d’Oranjeboom”, die een inleiding hield over de bereiding van het bier en de behandeling van bier en bier- leidingen. Daarna heeft een De plannen van Wies en Jodocus voor het eigen tuintje leken een oogenblik bedreigd te worden, doch de schaduwen zijn thans verdwenen en met groot enthousiasme zijn zij aan den slag gegaan Beiden hadden er de eerste dagen wel een min of meer stijven rug van, maar alles went, ook spitten. De landbouwgrQnd van de familie is nu dermate omwoeld en vervolgens verzadigd met kunstmest, dat er aardappels als bieten zoo groot moeten komen. Onze verwach tingen zijn hoog gespannen en stijgen nog met den dag, zoo zelfs, dat we rekenen op overschot van de productie. Op die manier kunnen we dan nog wat aan de overheid afdragen. Het wachten is nu op groeizaam weer. Met de Paascheieren zal het dit jaar minder moeten zijn, niettemin is onze toewijzing ver dubbeld en Wies heeft als een zuinige huisvrouw een eitje uitgespaard, zoodat wij bij leven en welzijn op deze feestdagen toch de hardgekookte symbolen zullen kunnen verorberen. Toen wij er over spraken, kwam Jodocus natuurlijk weer even terug op zijn oude liefhebberij van kippen- houden. De jongeman meende, dat na den land bouw ook de veeteelt wel de familie binnenge haald zou kunnen worden en er dus een boerderij zou ontstaan. We hebben hem aan zijn ver stand gebracht, dat kippenhouden nu toekomst uitgesloten was. Onze Gemeenteraad zal binnenkort weer ver gaderen. In de komende vergadering van onze vroede vaderen zal men een minder prettig ge luid te beluisteren krijgen, namelijk de mede- deeling. dat onze financiën versterkt moeten worden. Nu is dit weliswaar geen gloednieuw geluid, want ik herinner me eigenlijk uit de Jatere jaren nooit anders en Jodocus heeft menig maal de verzuchting geslaakt dat hij gaarne evenveel verhoogingen zich zou wenschen als de opcenten voor de gemeente op de personeele be lasting in de lucht waren gegaan. Men komt soms weleens van die hebberige menschen tegen, maar slecht zou hij er dan niet afgekomen zijn. Onlangs heb ik nog eens een kijkje genomen bij de werkzaamheden aan het viaduct aan de Schenkkade. Het is wel een monumentaal bouw werk. dat het geheele aspect van de buurt ver andert en dat bij voltooiing een einde maakt aan veel wacht-ergernis. Zij, die in deze buurt wonen en veel communicatie hebben met het achtergelegen Bezuidenhoutkwartier zullen onge twijfeld met genoegen den dag der openstelling tegemoet zien. Dat deze niet lang meer op zich moge laten wachten. De centrale keuken is nu definitief in wer king gesteld en de verwachting, dat er een stij gende lijn zou zijn in het aantal gebruikers is de eerste dagen reeds tot uiting gekomen. De autoriteiten waren er natuurlijk op den eersten dag bij en hebben bii die gelegenheid de openingsplechtigheid verricht, niet echter door een traditioneel lint door te knippen, doch door het eerste hapje tot zich te nemen. Te oordeelen naar de tevreden gezichten op de foto’s heeft het hun wel gesmaakt en ik vertrouw, dat ook de dagelijksche gebruikers wel met evenveel in genomenheid de verschillende menu's zullen ver orberen. En daar is het per saldo om begonnen. OOM KOOS. Het nieuwe gebouw, dat op het eerste perron is voorzien van een eenvoudige overkapping, is geheel opgetrokken van steen en afgedekt met z.g. Oosterhoutsche bouwplaten, bestaande uit geprepareerd riet, bestreken met brandwerende verf. Donderdag is het tweede perron na langen tijd weer volledig in gebruik genomen en het geheele station zal morgenochtend in dienst worden ge steld. In de tweede helft van November vorig jaar is men met den bouw begonnen, waarna de vorst het werk nog circa twee maanden heeft stilgelegd. De werkzaamheden aan station Maas zijn een onderdeel van restauratie-werkzaamheden aan alle Rotterdamsche stations, o.m. aan station D.P. en aan het station Hofplein. De leiding van dit werk heeft de hoofdingenieur van den weg, ir. van der Veen. hadden het recht en de vrijheid ons volk zijn levensvreugde hergeven Nu de bezettingsoverheid doet, wat wij meen den, dat ons volk uit eigen kracht had moeten doen, nu zijn wij de eenigen, die het recht van critiek hebben. Wij likken de Duitsche laars niet Wij danken den Schepper, dat de Duitschers zijn gekomen, al doet het ons nóg zoo zeer, dat zij moesten komen. Want wij zijn nuchter genoeg om in te zien, dat dit de eenige weg was tot be houd van ons volk omdat dit volk geweigerd had te hooren naar de stem van Mussert Daarom hebben wij nu ook de rust en het vertrouwen, welke noodig zijn om ons in te stellen op alles wat gebeurt en om de dingen te aanvaarden zooals ze daar nu eenmaal liggen. Door deze gedachte wordt ons standpunt tegen over de aangekondigde nieuwe reorganisatie van de voedselvoorziening bepaald. De thans afgekondigde maatregelen dienen nu om dit apparaat (van de voedselvoorziening) te reorganiseeren. In mijn brochure „Het Neder landsch Agrarisch Front” heb ik over ditzelfde Rijksbureau voor de Voedselvoorziening gezegd „Zoodra de organisatie (het N.A.F.) voor het geheele land klaar is en zoodra de bestaande or ganisaties. voldoende geschoold zijn, is de tijd rijp, dat de rijksvoedingsstand in werking treedt, waarin het geheele bestaande regeeringsapparaat zich oplost en waarin het N.A.F. versmelt.” Zoo als ik zeide, zijn de nieuwe maatregelen, welke Dinsdag afgekondigd werden, bedoeld om het oude apparaat te reorganiseeren. En de com- missie-Posthuma heeft tot taak de bestaande or ganisaties te scholen. Het moet na deze toelich ting voor ieder, die de gedachten kent welke door het N.A.F. en daarvoor door de afdeeling Agrarische Zaken der N.S.B. en door Landbouw en Maatschappij naar voren gebracht zijn, dui delijk zijn, dat de geheele ontwikkeling in ons land gaat volgens de door ons reeds jaar en dag uitgestippelde lijnen. De nieuwe ordening, welke aangekondigd is. bestrijkt slechts een gedeelte van den voedsel- voorzieningsstand. welke het N.A.F. voorbereidt. Het betreft in hoofdzaak de afdeeling „markt ordening" en daarvan slechts een gedeelte. De andere afdeelingen komen ook. maar deze afdee- lingen kunnen alleen komen indien ons geheele economische leven wordt gefundeerd in en ge richt op den nieuwen geest. Uit het bovenstaande zal het onzen medestan ders en ook onzen tegenstanders wel duidelijk zijn, welke richting wij uitkoersen en welke taak wij te vervullen hebben in de eerstkomende drie maanden. De commissie-Posthuma zullen wij steunen met al onze kracht en de geheele organisatie van het N.A.F. staat daarachter om den opperboer te doen slagen. Het N.A.F. gaat onderwijl door met zijn organisatie over het geheele land in dienst te stellen der nieuwe gedachte en onze boeren klaar te maken voor de opgave, welke hun wacht POSTZEGELVEILING De postzegelhandel J. L. van Dieten houdt op 8, 9, 10 en 12 April een post- zegelveiling in de, bovenzaal van cr restaurant „Riche”. CONCERT ORDNUNGSPOLIZEI Het muziekcorps van de Ordnungs- polizei, onder leiding van Stabsmusik- leiter Hahn, zal morgenmiddag van 4 tot 5 uur een concert aan den Hofweg geven. Van den eersten dag af genjeten de centrale keukens in den Haag de be langstelling, waarop bij de stichting ge rekend is. Op den dag der opening, Woensdag 2 dezer, leverde de keuken aan de Gaslaan 3043 porties af, de keu ken aan de Slachthuiskade 2182 porties. Donderdag was het aantal porties aan de Gaslaan reeds tot 3525, aan de Slacht huiskade tot 2891 gestegen. Voor de week van 7—12 April is het menu als volgt vastgesteld Maandag 7 AprilbietenstamppotDinsdag 8 April erwtensoepWoensdag 9 Aprilroode- koolstamppotDonderdag 10 April hachéZaterdag 12 Aprilspruitjes- stamppot. Op Goeden Vrijdag wordt geen voedsel verstrekt. De uitdeelposten zijn gevestigd in de keukens aan de Gaslaan, de Slachthuis kade, de Dr Lelykade en voorts aan de Stevinstraat 65a (ingang Messstraat), Keizerstraat 73, Westduinweg 40, zwaluwstraat 4, Cantaloupenburg waarschool, ingang Frederikstraat), Bak kerstraat 59, Tasmanstraat (bewaar school), Zusterstraat 121, de la Reeweg 522 (ingang Delagoastraat), Juliana- straat 42 (Loosduinen), Koningin Sophie- straat 24a, Nieuwe Havenstraat (gebouw De Sierkan), Noordpolderkade 173, Hoef- kade 101, Ferdinand Bolstraat 16, Ros- seelsstraat 96 (ingang Ledeganckplein 7>.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 13