l I l I I I No. 17844. 1941. De Britsche aftocht in Cyrenaica Zaterdag 5 April. Nederlandsch-Duitsche cultuuruitwisseling a de van De strijd ter zee FRANKRIJK DE A.S. COLLECTE VAN WINTERHULP NEDERLAND Bristol ROEMENIE HONGARIJE De beteekenis van de ontruiming van Benghasi Morgen van 8.21 uur n.m. tot 7.02 uur v.m. ORDENING VAN DE VOEDSELVOORZIENING Heden 1 van 8.19 uur n.m 1 tot 7.04 uur v.m. Het oordeel Berlijnsche pers Berlijnsche avondbladen ontruiming voornaamste haven VERDUISTEREN Matsoeoka bij den Führer Benghasi thans door Duitsch-Italiaansche troepen bezet opnieuw bestookt Aanzienlijke Engelsche verliezen s< Zware g No. 773503 w V Nachtdienst dokters: Duitsche successen in den oorlog tegen de Britsche koopvaardij Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 verwoestingen in het havengebied S I Ontgoocheling te Londen De levensmiddelenvoorziening Tentoonstelling en voordrachten op cultureel gebied en concerten te Keulen 3 8 2 Maan: 5 April op 12.42 uur nam. 6 April onder 4.08 uur v.m.; op 1.46 uur nam.; I 7 April onder 4.44 uur v.m.; g op 2.56 uur nam. De activiteit van het Duitsche luchtwapen 4 HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIEN: Tokio te dienen schen is. aldus D.N.B. ningsbesluit ingeschakelde organisaties, koSem'^ asmo- man- jevechtsvlieg- ichotland wa- millioenen kilo- dan Weer Amerikaansche schepen door de Roode Zee? Amerikaansche schepen is natuurlijk ge legen in den mogelijken aanval van bom menwerpers met groeten actieradius, al dus het D NB. Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode", „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad" 3.15. Franco per post met Mode blad 4.20, zonder Modeblad 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p- kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct ‘g De inschrijving van collectanten voor de derde lijstencollecte van de Stichting Winterhulp Nederland sluit hier ter stede definitief Dinsdag 8 April a.s, des namiddags te 5 uur. Collectanten kunnen zich ook telefo nisch melden onder nummer 11097L Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct- Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. de aan strijdwagens hebben toege- zoomede wat betreft den handel en de industrie op het gebied der voedsel voorziening bij de door de commissie voor de organisatie van het bedrijfs leven (de commissie Woltersom) in te stellen organisaties. De figuur wordt nu zóó, dat de te scheppen organisaties (waarbij dus zoo- wijden van van I a- 5 ie Ziekenvervoer by nacht: s 2 Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen Keizerstr, 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Konlng, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr„ There- slastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 dikwijls gelegenheid hebben, het volgende slagveld in achterwaartsche richting te zoeken. Ergernis in Washington over Engelsche scheepvaartwenschon In Washington heerscht ergernis, dat de Engelschen ondanks hun geklaag over gebrek aan scheepsruimte nog anderhalf mihoen ton schepen laten varen op niet- vitale trajecten, zoo schrijft de „New Week”. Engeland geeft deze routes niet op, omdat Washington weigert te garandee- ren, dat Engeland deze lijnen na het einde van den oorlog zal terugkrijgen. De Engelsche wenschen betreffende Amerika na sche schepen en convooien zijn echter moeilijk te rechtvaardigen, wan neer Engeland van te voren niet de op neutrale trajecten varende tonnage in het Noorden van den Atlantischen Oceaan iaat voren. Terugloopende Britsche scheep vaart op Zuid-Amerika Volgens een officieele statistiek van de haven, uitgegeven door de plaatselijke autoriteiten, deden in normale tijden per maand ongeveer 30 Britsche schepen met een inhoud van 150.000 b.r.t. de haven van Montevideo aan, aldus het D.N.B. In de maanden December 1940 en Januari 1941 zijn, volgens deze statistiek slechts 7 Britsche koopvaardijschepen de haven binnengeloopen. In Februari waren het er slechts 5 met een totalen inhoud van 19.000 b.r.t. Beschadigde Engelsche oorlogs schepen in Gibraltar Het -Britsche vllegkampschip ..Argus” en een Britsche torpedojager zijn zwaar beschadigd de haven van Gibraltar bin nengeloopen, naar „Göteborgs Morgen- posten" uit La Linea verneemt. den „raad voor de voedselvoorziening' (ongetwijfeld een raad van deskundigen en practici), die den secretaris-generaal van advies moet dienen ta.v. het con tact tusschen het geheele samengestelde organisme en de overheid. Al heeft men bij deze nieuwe rege ling allereerst het oog op de zeer bij zondere eischen van den oorlogstijd, zoo heeft men daarbij toch ook gedacht aan de normale tijden, die eenmaal moeten volgen. Voor die tijden ziet men in de thans geleidelijk op te bouwen organi satie een grondslag om verder voort te bouwen ter verkrijging en tot behoud van een zoo rationeel mogelijke voed selvoorziening. Landwirtschaftsrat Schönbeck heeft in zijn mondelinge toelichting o.m. gewaar schuwd, dat de toepassing van de nieuwe ordening in de practijk slechts zeer langzaam zal kunnen geschieden. Men wil geen ongelukken maken door ruw ingrijpen in deze ingewikkelde en teere materie. De heer Louwes heeft o.m. den nadruk gelegd op de noodzake lijkheid, dat de belanghebbenden zullen medewerken om de regeling goed te doen functionneeren. Twee wijze opmer kingen. Want alleen bij verstandig be leid en algemeene medewerking zal men het gestelde doel kunnen bereiken. BUITENLANDSCHE SCHULDBETALING GESTAAKT Officieel wordt bekend gemaakt, aldus meldt United Press uit Boekarest, dat Roemenië de betaling van buitenlandsche schulden heeft gestaakt Deze stap wordt gemotiveerd met de huidige economische betrekkingen en het verlies van belang rijke gebiedsdeelen. Roemenië is, volgens deze verklaring, bereid om met het bui tenland onderhandelingen aan te knoo» pen, zoodra de internationale betrekkin, gen dit mogelijk zullen makaa. formaties gevechtsvliegers den afgeloopen nacht, naar verneemt, opnieuw de ha- actie NIEUWE KABINET BIJEEN Het kabinet-Bardossy Is gistermiddag; nadat het den eed had afgelegd in han den van den rijksbestuurder, voor een eerste ministerraadszitting bijeengeko men. Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten schrijft ons het volgende In het kader van de Nederlandsch- Duitsche cultuuruitwisseling zullen te Keulen een reeks van tentoonstellingen en voordrachten op cultureel gebied wor den gehouden en concerten en voorstel lingen worden gegeven. Als eerste in deze reeks van gebeurtenissen op cultu reel gebied zal een kunsttentoonstelling worden gehouden, welke op 16 April a.s. in aanwezigheid van dr T. Goedewaagen, secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten zal worden geopend. De laatste jaren exposeerde de Neder- landsche beeldende kunst in vele landen, echter slechts bij hooge uitzondering in Duitschland. Dit is zeer te betreuren, want juist de Duitschers weten de Neder- landsche beeldende kunst zoo goed te waardeeren. Het is daarom van grootc beteekenis, dat de Rijkscommissaris. Rijksminister Seyss Inquart. het initiatief heeft ge nomen tot het houden van bovengenoem de kunsttentoonstelling, opdat Duitsch land meer kennis neme van de Neder- landsche beeldende kunst In verband met de a.s. tentoonstelling bracht dr Seyss Inquart gistermorgen een bezoek aan het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, waar de voor deze tentoonstelling bestemde kunst werken thans zijn verzameld. De Rijkscommissaris. die vergezeld was van mevrouw Seyss Inquart en van zijn staf, werd ontvangen door dr. T. Goede waagen en ihr. mr. S. M. S. de Ranitz, chef van het kabinet van het departe ment. Tevens waren aanwezig de heeren Bonnermann van het Reichspropaganda- amt en dr. Feldenkirchen van de Kultur- verein uit Keulen, alsmede verscheidene schilders, die werken hebben ingezonden. Nadat de verschillende afdeelingshoof- den en de aanwezige schilders door dr. Goedewaagen aan den Rijkscommissaris waren voorgesteld, werd een aantal schilderijen getoond, waarbij de heer Ed Gerdes, hoofd van de afdeeling bouw kunst. beeldende kunsten en kunstnijver heid. een toelichting verstrekte. De Rijks commissaris en mevrouw Seyss Inquart toonden veel belangstelling voor de ge toonde kunstwerken en gaven verschei dene keeren blijk van hun bewondering. Na afloop werden ververschingen aan geboden De Duitsche onderzeeërs en het lucht- wapen hebben naar het D.N.B. van deskundige zijde verneemt de laatste dagen buitengewoon groote successen ge boekt in den oorlog tegen de Engelsche koopvaardij. Zoo is de eerste drie dagen van de maand April, volgens de betreffende Weermachtberichten. door duikbooten 123.916 b.r.t. tot zinken gebracht en door het luchtwapen 72.000 b.r.t. Beschadigd zijn in dezelfde periode door duikbooten 12.000 b.r.t, door het luchtwapen 87.000 b.r.t. De verliezen van de vijandeliike koop- vaardij bereiken derhalve in de eerste 3 dagen van deze maand 195.916 b r t terwijl 99.000 b.r.t scheepsruimte door de uitwerking van ontploffingen en brand schade voor verscheidene maanden ont trokken zijn aan het Britsche vervoer. De hoofdartikelen aan de Benghasi, de Oost-Libye. De beteekenis van Benghasi als voor uitgeschoven steunpunt voor den strijd in het Middellandsche Zee gebied ter zee en in de lucht, zoo schrijft de .Deutsche Allg. Ztg.". konden de Engelschen enkele dat zij Benghasi als haven in het geheel niet gebruikt hebben. Het blad is verder van meening, dat het Duitsche vliegercorps tot dit vrijwillig afzien der Britten om Benghasi als haven te gebruiken, iets bijgedragen heeft en herinnert in dit ver band aan het feit, dat niet lang geleden de Londensche regeering nog getracht heeft onder het parool „boter of Benghasi’ de Britsche bevolking over de toene mende moeilijkheden in de vetvoorzie- ning te troosten. Het blad besluit met de woorden: „het einde is, boter noch Benghasi”. Het nationaal-socialistische Duitschland maakt van de ontruiming van Benghasi geen ophef, zoo schrijft de „Nachtaus- gabe" Het constateert nuchter dat de Engelschen enkele weken geleden nog de inneming van deze Libysche havenstad „een schitterend hoofdstuk in de Britsche historie” hebben genoemd, terwijl zij thans van de ontruiming van Benghasi opnieuw een van hun bekende „zegevie rende terugtochten” probeeren te maken. De „Berliner Börsen Ztg.” haalt de ver klaring van het Britsche hoofdkwartier aan, volgens welke de ontruiming van Benghasi een onderdeel zou zijn van de beproefde taktiek van de Engelsche leger leiding om zelf de keus van het slagveld te hebben. Dit is dan ook de reden Beoogt de „Productieslag”, die hier te lande is ingezet, de Nederlandsche land- en tuinbouwers en veetelers ertoe te brengen, uit den grond zooveel mogelijk en zoo practisch mogelijk te halen wat voor het léven van ons volk van overwegend belang is, het dezer dagen verschenen Organisatie- besluit Voedselvoorziening 1941 be weegt zich in dezelfde richting, doch het gaat hierin nog veel verder. Immers het beoogt een uitgebreide en samen gestelde organisatie van het geheele ge bied der voedselvoorziening, van aller eerste voortbrenging tot het verbruik, met inbegrip dus van alle tusschenlig- .gende stadia, met name de be- en ver werking en den handel in zijn ver schillende schakeeringen. Dit is dus iets anders dan de be staande landbouwcrisiswetgeving, welke men tot nu toe als grondslag gebruikte voor ordening óp dit terrein. Die wet- geving is krachtens haar oorsprong ge richt op steun van den noodlijdenden landbouw in economisch abnormalen tijd, zoo noodig ten koste van de ge meenschap, een noodmaatregel, die na tuurlijk niet kan worden bestendigd als men naar normale verhoudingen terug wil. De nieuwe regeling beoogt niet de behartiging van de belangen van één groep, maar van alle belanghebben den: producent, industrieel, handelaar, consument, en daarmee van allen, die bij deze groepen zijn betrokken, met de werkgevers dus ook de werknemers. Het spreekt vanzelf, dat men dus moet beginnen met den producent een loonenden arbeid te waarborgen, m. a. w. prijzen moet garandeeren, die een redelijke verdienste opleveren. Dan alleen is er een gezonde basis, die ont breekt als men noodlijdende bedrijven uit de publieke kas moet steunen, het geen alleen in bijzondere omstandig heden verdedigbaar kan zijn. Ander zijds zal men bij de prijsbepaling reke ning moeten houden met het belang van dien grooten volkskring, welken de consumenten vormen, die tegen noode- looze duurte moeten worden beschermd. Doch de regeling van prijzen en winstmarges is slechts één der vele be moeiingen in deze regeling ten bate van de voedselvoorziening. Ook het „wat” en het „hoeveel” der productie valt eronder, opdat zij zoo goed moge lijk zal aansluiten bij de behoefte van de binnenlandsche consumptie en ook van den uitvoer, zoodat tevens in- en uitvoer dienen te worden geregeld opdat juiste verhoudingen ontstaan. Dit alles en de zorg voor een zoo doeltref fend én efficient mogelijke ordening van den weg tusschen den producent van ’t ruwe product en den consument brengen mee, dat krachtig moet kunnen worden ingegrepen in het bedrijfsleven, ook ten aanzien van de betrokken in dustrie en den handel. Het ligt voor de hand, dat dit ingrijpen niet slechts, waar noodig, krachtig dient te zijn, doch ook met veel beleid moet geschie den, omdat hierbij het bestaan van nij vere burgers en hun gezinnen op het spel kan staan. Dat niet alleen zij, die van zulk ingrijpen profiteeren, tot een billijk offer kunnen worden verplicht, veel mogelijk gebruik wordt gemaakt doch óók aan hen, die er schade van ondervinden, vergoeding kan (of moet) worden gegeven, wijst blijkbaar op een zoodanig beleid. Wil zulk een ingrijpende, veelomvat tende regeling, als het nieuwe besluit inhoudt, vruchtbaar werken, dan is een allereerste eisch, dat zij practisch be rust bij deskundige instanties en dat noodelooze ambtelijke stroefheid wordt vermeden. Wil zij waarborg bieden, dat de vele en uiteenloopende belangen in harmonisch verband worden behartigd en dus alle groepen en alle betrokkenen er door bevredigd worden, dan is een centraal toezicht met dwingend gezag over de geheele linie onmisbaar. De re gelende organisatie mag niet een stroef werkend ambtelijk apparaat zijn; zij mag óók niet tot een „staat in den staat” worden. Vandaar dat men heeft gebroken met het overwegend ambte lijke en eenzijdig gecentraliseerde ka rakter, hetwelk de tijdelijke regeling krachtens haar aard van crisis-maat- regel wel moest hebben, en dat men publiekrechtelijke organisaties van des kundigen op de verschillende gebieden heeft ontworpen, met verdeelingen en onderverdeelingen, zooals men dit in de toelichting van den secretaris-generaal van het dep. van Landbouw en Vis- scherij ook in ons blad heeft kunnen lezen, aan welke organisaties verorde nende bevoegdheid wordt toegekend. Vandaar ook, dat aan den secretaris generaal en zijn gemachtigden die uiteraard gezaghebbende deskundigen zullen zijn voortdurend toezicht en opperste bevoegdheden zijn toever trouwd. Dat hierbij met voorzichtigheid wordt tewerk gegaan en men het goede, dat op dit gebied reeds bestaat, erkent en er gebruik van wil maken, blijkt uit het feit, dat men bij de groepeerfrig en den opbouw van de in het ontwerp ge projecteerde organen in feite voor een belangrijk deel aansluiting zoekt bij de van de bestaande) een zoo groot moge lijke zelfwerkzaamheid zullen hebben, onder toezicht van de overheid. Dit laat ste is vooral van beteekenis gedurende den oorlogstijd, die de voedselvoorzie ning van ons volk tot een buitengewoon belangrijk en moeilijk vraagstuk maakt. Niet onvermeld mag blijven de mede- deeling van den secretaris-generaal, dat uiteraard in de eerste plaats de direc- teur-generaal van de voedselvoorziening (welke functie thans, zooals men weet, door den heer Louwes wordt vervuld) door hem tot zijn gemachtigde zal worden benoemd, hetgeen een waarborg voor deskundigheid biedt. Deze direc- ib uaii teur-generaal zal ook voorzitter zijn van waarom de .Jiohte dekkingstroepen” zijn J 1 -J on in <r” «tnlV mO Cl 2 A A A 2 A 2 A A A A 2 K thans bij de uitvoering der Landbouw crisiswet 1933 en het voedselvoorzie- 2 A 2 A 2 A A A j Ziekenfondsleden de Volharding: 5 No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 De Japansche minister van buitenland sche zaken, Matsoeoka, die gisteren weer in Berlijn is aangekomen, werd in den loop van den middag door den Führer voor een bespreking ontvangen. De be spreking werd bijgewoond door den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop. Naar in politieke kringen te Berlijn wordt vernomen, zal Matsoeoka van avond via Moskou naar Tokio terug- keeren Een persoonlijk bezoek is belangrijker dan honderd beraadslagingen”, zoo heeft minister Matsoeoka, volgens Domei, ver klaard. Het doel der toepassing van het driemogendhedenpact. zoo verklaarde hij verder, is thans nw de gedachtenwisse lingen met de Duitsche en de Italiaansche staatsleiders, duidelijk en tot in bijzon derheden besproken. Hij is er van over tuigd. dat de resultaten dezer besprekin gen zullen blijken het welzijn van Japan Er kan geen sprake van zijn, dat de Engelsche leiding bij den overhaasten aftocht via Benghasi de vrijheid van besluit bezeten heeft zich „haar eigen slagveld te kiezen”, betoogt men met nadruk in Berlijnsche militaire kringen. In tegenstelling tot de bewering van het Engelsche opperbevel, dat de beteekenis van de Britsche nederlaag wil verzwak ken. werd het slagveld door de Duitsch- Italiaansche leiding bepaald. Zij neeft den vijand den strijd daar opgedrongen, waar zij hem wilde uitvechten De wet van handelen werd, zoo wordt nadrukke lijk vastgesteld, door de leiding der verbonden mogendheden aan de Engel schen voorgeschreven. Het D.N.B verneemt over de oorlogs handelingen in Cyrenaica nog de volgende bijzonderheden: de aftocht der Engel schen via Agcdabia voorbij Benghasi geschiedde zoo snel, dat de vijand geen tijd vond, zich te weer te stellen. In tegenstelling tot het bijzonder geringe aantal slachtoffers onder de bondgenooten, waren de Engelsche ver liezen aan gesneuvelden, gewonden, ge vangenen en materiaal bij de felle rch- tervolging aanzienlijk. De mededeeling van het opperbevel van het Britsche Nijl-leger, dat de Engelsche troepen bij hun aftocht den troepen van gendheden groote verliezen schappen en 'j bracht, is pure fantasie United Press seint uit Londen, dat de bekendmaking van de ontruiming van Benghasi door de Britsche troepen aldaar als een onverwachte en daardoor zooveel te grooter tegenslag wordt gevoeld. In de laatste dagen had men algemeen den in druk gekregen, dat de operaties bij Aghei- la en Agedabia slechts van ondergeschikt en plaatsleijk belang waren. In bevoegde kringen had men weliswaar waar schuwend er op gewezen, dat de Duitsche versterkingen in Tripoli een aanzienlijken om vang hadden aangenomen en daarom niet onderschat mochten worden. In vele kringen is men van meening. dat de Duitschers en Italianen den zee slag in de Oostelijke Middellandsche Zee bewust hebben uitgelokt om de aandacht der Engelschen af te leiden van belang rijke convooien naar Ttipoli In militaire kringen had men reeds langen tijd aandacht geschonken aan de mogelijkheid dat de Italianen met den steun van Duitsche versterkingen zouden trachten het verloren gebied in Libye terug te veroveren. Ook de „New York Times” spreekt van verlegenheid en ontgoocheling te Londen. De correspondent van de „New York Sun" te Londen meldt, dat de val van Benghasi ontzaglijke ontsteltenis onder de Britsche bevolking heeft teweeg ge bracht. Aangezien de Britsche troepen Tusschen de Duitsche bezettingsautorf» teiten in Frankrijk en de Fransche regeé- ring is onlangs een overeenkomst geslo ten, meldt het D.N.Bwaardoor in ruil voor producten uit het bezette en onbe* zette deel van Frankrijk een betere le- vensmiddelenvoorziening bewerkstelligd zal worden. In het kader dezer overeen komst is bepaald, dat van het bezette ge bied naar het onbezette gebied in den loop van een jaar de volgende hoeveel heden geleverd zullen worden: 800000 ton graan, 200.000 ton suiker. 100.000 ton zemelen, 800.000 ton aardappelen. Uit het onbezette gebied naar het be zette gebied zullen de volgende hoeveel heden worden uitgevoerd: 190.000 stuks groot vee. 565.000 klein vee. 600.000 stuks varkens en kalveren, 36.000 ton Slaolie, 100.000 ton zout, 60.000 ton versche groen te. 8000 ton kaas en 17 millioen hectoliter wijn. Verwacht wordt, dat ook op andere gebieden soortgelijke overeenkomsten gesloten zullen worden. Het D.N.B. seint uit Berlijn: In Cyre naica hebben de Duitsche en Italiaan sche troepen gisteren van Ghemines de achtervolging van den naar het Noorden wijkenden tegenstander voortgezet. enghasi is door QuitschItaliaansche troepen ingenomen. De Engelsche terugtocht wordt voortgezet „Exchange Telegraph” meldt uit Cai ro, dat in Libye de terugtocht van de Britsche troepen systematisch wordt voortgezet. Van het oogenbiik af, waar op generaal Wavell heeft gemerkt, dat de Duitsche pantserstrijdkrachten voel baar sterker waren dan zijn ramingen aangaven, heeft hij besloten Benghasi te ontruimen. De troepen zijn teruggetrok ken en geconcentreerd in een streek, welke een aanzienlijk eind achter Beng hasi ligt. Men verheelt zich geenszins de moreele en militaire consequenties, welke de ont ruiming van de hoofdstad van Cyrenai ca ten gevolge zal hebben, maar men is van meening, dat deze terugtocht „noodzakelijk is geweest om strategi sche overwegingen’. Het D.N.B. meldtDe snelle terugtocht der Engelschen in Cyrenaica is volgens het bericht van het Britsche hoofdkwar tier in Cario te wijten aan het feit, dat men een concentratie ten uitvoer legt van de opgerukte troepen. Deze concen tratie wordt voortgezet. Of deze ..concen tratie'' ook overslaat op de Britsche troepenbewegingen in Griekenland, daar over laten de officieele Britsche instan ties niets verluiden, zoo wordt van be voegde zijde in Berlijn opgemerkt. destijds geen partij hebben getrokken van de verworven voordeelen. zullen zi* wel licht. zoodra koeler weer komt, gedwon gen zijn op voorbereide stellingen terug te trekken en misschien wel geheel Cyre naica te ontruimen. Volgens ..Associated Press" hebben militaire kringen te Londen, de ontrui ming van Benghasi gekwalificeerd als een betreurenswaardigen tegenslag. De „New York Herald Tribune" schrijft dat men niet kan aannemen, dat de En- gelschen Benghasi vrijwillig hebben op gegeven Diegenen, die 2 maanden gele den de inneming van Benghasi door Wavell hebben bejubeld, kunnen thans nauwelijks iets anders zeggen, dan dat Benghasi een tegenslag voor de Engel- President Roosevelt heeft in de giste ren gehouden persconferentie het bericht van de „Washington Post" bevestigd, vol gens hetwelk hij zijn proclamatie betref fende de oorlogszóne in de Roode Zee zal opheffen, zoodra de gevechten daar hebben opgehouden. Roosevelt voegde hieraan toe. dat dit waarschijnlijk „nog eenige dagen” zou duren. In de eerste 10 maanden van den oor log mochten Amerikaansche schepen door de Golf van Aden de Roode Zee binnen varen. Toen Italië ging deelnemen aan den oorlog riep Roosevelt de Golf van Aden uit tot oorlogszóne. De opheffing van deze proclamatie zou het Amerikaan- schen schepen mogelijk maken om de Kaap de Goede Hoop naar de Roode Zee te varen. „Associated Press” deelt mede, dat de federale scheepvaartoverheid beschikt over ruim 100 vrachtschepen, die dan waarschijnlijk zullen worden gebruikt om wapentuig naar de Britsche steunpunten in Egypte en in de nabijheid van Egypte te transporteeren. Een gevaar voor de WEYGAND NAAR TUNIS Generaal Weygand heeft zich van Al» giers naar Tunis begeven, waar hij diepgaande besprekingen zal voeren met de protectoraatsautorfteiten. teruggetrokken. Het Engelsche volk mag zich het hoofd pijnigen met de voor de hand liggende vraag, zoo schrijft het blad, waarom de ..belangrijkste haven Benghasi plotseling slechts door lichte dekkingstroepen is bezet geweest”. En wat de keus van het slagveld betreft zoo meent de ..Berliner Börsen Ztg.”, de Engelschen zullen in dezen oorlog nog Duitsche hebben in het D.N.B. veninstallaties van Bristol in een van verscheidene uren, doeltreffend met bommen aangevallen. Door groote bran den ontstonden in de haveninstallaties zware verwoestingen. Bovendien be stookte een deel der formaties een ha venstad aan de Oostkust doeltreffend met bommen. De aanval in den vorigen nacht De Engelsche berichtendienst meldde gisteravond over de Duitsche luchtaan vallen in den vorigen nacht, dat Bristol het voornaamste doelwit van deze aan vallen was. In deze stad ontstond eenige schade. Ook braken branden uit. Andere aanvallen waren gericht op Oost- en Zuld-Engeland. 2 A A A v Engeland aanmerking worden genomen, dat srho en verkenningsvliegtui- geheele maand over- - -boven het Britsche eiland en het zeegebied rondom dit eiland factie waren, terwijl de Brit- aandurfde, de Duitsche kusten te een -wer- Duitsche gevechtsvliegtuigen 1 50 schepen zwaar be- van het zich tot Britsche vliegtuigen boven West- Duitschland Eenige Engelsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht, naar aan het D.N.B. wordt medegedeeld, in West- Duitschland enkele bommen, weinige in getal, neergeworpen, welke echter geen schade aanrichtten. Nader verpieldt het D.N.B., dat de zwakke Engelsche luchtstrijdkrachten reeds spoedig na het passeeren van de grens door het sterke Duitsche afweer vuur werden weggedrongen. De diepte, waarover zij Rijnlandsch-Westfaalsch gebied binnendrongen, was niet meer dan 80 tot 100 km. De tegenstander kwam niet tot het welgericht neerwer pen van bommen. Eenige brand- en bri santbommen, welke lukraak op het vrije veld werden uitgeworpen, richt ten geen schade aan. Drie Spitfires omlaag gehaald Gisterochtend zijn, naar het D.N.B. verneemt, verscheidene Spitfires in de nabijheid van de Kanaalkust door Duit sche Messerschmitts in een hevig lucht gevecht gewikkeld, waarin 1 Spitfire werd neergeschoten. Bij een ander luchtgevecht tusschen Duitsche en En gelsche jagers aan de Engelsche Zuid oostkust werden, 2 andere Spitfires neer geschoten. z Hierbij behaalde majoor Galland zijn 58ste luchtoverwinning. Eigen verliezen zijn niet te betreuren. Vier Britsche vliegtuigen verloren gegaan De Engelsche berichtendienst meldt, dat na de aanvallen op Brest in den vo- rfgen nacht, 4 Engelsche vliegtuigen worden vermist. Het Britsche communiqué De aanvallen van het Duitsche lucht wapen gedurende den afgeloopen nacht, zoo meldt de Londensche berichtendienst, waren in de eerste plaats gericht op West-Engeland. Behalve schade, is door het werpen van brandbommen ook een reeks branden veroorzaakt. Ook in Oost- Engeland hebben hier en daar neergewor pen bommen schade aangericht. In Lon den is omstreeks middernacht luchtalarm gemaakt. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Naar van deskundige zijde wordt medege deeld, heeft het Duitsche luchtwapen zijn aanvalsacties in de maand Maart op Engeland op alle fronten versterkt. In 15 nachten werden niet minder dan 23 groote doelen met sterke onderdeden van formaties succesvol gebombar deerd. Dit beteekent, dat iederen nacht vele honderden Duitsche tuigen boven Engeland en ren, dat verscheidene t gram ontplofbare stoffen en meer een millioen brandbommen op voor den oorlog belangrijke doelen in alle deelen van het Britsche eiland werden gewor pen. De actie van het Britsche luchtwa pen tegen Duitsche steden is, in verge lijking hiermede, bijna te verwaarloo- zen. De Koninklijke Britsche luchtmacht kon 17 nachten van de maand Maart in het geheel niet boven Duitschland komen. Zij moest of er genoegen mede nertjen. af en toe bommen op de bezette gebie den te werpen, of was gedwongen geheel van een aanval af te zien. In de overige 14 nachten van Maart deed het Britsche luchtwapen aanvallen, vooral op West en Noordwest-Duitschland. Slechts twee maal wist het met vrij zwakke strijd krachten boven de Rijkshoofdstad te ko men. In Berljjn, alsook in de overige getroffen steden konden de Britsche bommen nergens in grooten omvang schade aan oorlogsdoelen of oorlogseco- nomische schade aanrichten. De vernie lingen, welke in Berlijn, Hamburg, in Keulen of Dusseldorf en Kiel ontstonden, beperkten zich hoofdzakelijk tot meer of minder zware beschadigingen aan woonwijken. In 3 gevallen werden zie kenhuizen getroffen, doch overal werden burgers gedood en gewond. Zoowel ge rekend naar het aantal bommen als naar het aantal optredende vliegtuigen, waren de Britsche aanvallen op Duitsch Rijksgebied slechts geringe fracties van de Duitsche aanvallen op Engeland. Zelfs de zwaarste Britsche aanvals- acties tegen het Duitsche Rijk werden hoogstens met een achtste. meestal slechts met een tiende gedeelte van de krachten ten uitvoer gelegd, waarmede het Duitsche luchtwapen in de nachten van 8 tot en met 22 Maart Engeland heeft aangevallen. Hierbij moet nog in aanmerking worden genomen, dat Duit sche gevechts- gen gedurende de dag voortdurend het zeegebied sche luchtmacht het niet overdag naar de Duitsche vliegen. Meer dan 40 schepen met totalen inhoud van rond 200.000 brt. den door EJLJ., tot zinken gebracht, rond met bijna 300.000 brt. werden schadigd. Het aanvalsgebied Duitsche luchtwapen strekte ver in den Atlantische Oceaan uit. De verliezen van het Duitsche luchtwapen zijn, met het oog op deze geweldige ac ties, verbazend gering. In de periode van 16 tot 31 Maart gingen in totaal 24 eigen vliegtuigen verloren, terwijl de Britsche verliezen in dezelfde periode 55 vliegtuigen bedroegen.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1