HAAtiSCHE COURANT De wederopbouw Noord-Brabant “The Highlander** in binnenland I KUNST EN LETTEREN STADSNIEUWS FILM EN BIOSCOOP Zaterdag 5 April 1941. Wt U «M A w I Maximumprijzen vastgesteW LIEDERAVOND L1NI SCHRÖDER DERDE BLAD Winterhulp Nederland Komt dezen zomer banket CABARET-DANCING J. P. J. WIERTS 75 JAAR METROPOLE PALACE” Een onderhoud met den kanstenaar' 7 I SS Naouwe brug over hel Markkanaal bij Terheyden in den weg Moerdijk—Breda PIANORECITAL HENRI HEYDENDAEL vrijwel gereed WHISKY De echte Schotschi^Whisky In de omgeving van Zevenbergen zijn ook veel boerderijen verwoest. Hier ziet men een nieuwe boerderij in aanbouw De lijstencollecte van 15 tot en met 19 April Prijsverhoosing van Een groote attractie vormt het draaiende en uit den grond oprijzende middenvlak van den dansvloer. Hierop sullen artisten optreden. De accordeonist .1. van Veer sen omringd door zangeressen (Polygoon) Llbh'i AöCZZfi; t p] niet af- en Openingsavond werd een groot succes voor in- J. P. J. Wierts (Polygoon) zoo- heb ge- verklaard. No. 17S44 (RegeeringscommissariaM v. d. wederopbouw) TWEE CELLISTEN VAN HET CONCERT GEBOUW MET PENSIOEN De heeren J, F. K. Coenen en A Horn, gezongen moeder groote van PAVLA JALfNK-VEBHOECKX De bekende Haagsche pianiste Paula Jalink-Verhoeckx zal op Zaterdag Tl zer een recital geven in Diligentia. a Fi neer. leder, van het Concertgebouw-orkest te Amsterdam, hebben zich genoodzaakt ge zien. om gezondheidsredenen hun pen sioen aan te-vragen. Beiden kunstenaars is eervol ontslag verleend met dank voor de trouwe diensten, aan de instelling be wezen. In dc plaats van deze leden zijn als violoncellisten benoemd de heeren- Jos. Schaepman en Roelof Krol. nieuwing. Samenvattende kan men zeggen, dat in Brabant op het oogenblik hard gewerkt wordt, dat de wederopbouw uit den grond schiet, dat overal alle krachten worden ingespannen om de noodzake lijke materialen en arbeiders op de bouw plaatsen te krijgen en dat als resultaat hiervan thans reeds veel gedupeerden in het bezit zijn van een nieuwe woning en dat in den loop van dezen zomer in de provincie Noord-Brabant de wederop bouw practisch gereed zal komen, zoodat dan het Brabantsche land zijn ouden aanzien weder zal hebben verkregen. Neen, dat is niet geheel juist, het oude aanzien komt nooit terug, doch het zal in veel gevallen een beter aanzien zijn. NOC TWEE VOORSTELLING» VAN .FRASQUITA” Charlotte Kohier zal nog twee voonstei. lingen geven van „Frasquita” en wel op Dinsdag 8 April, des namiddags om 2 mir en des avonds om half acht in den Stads schouwburg te ’s-Gravenhage. de de aanbestedingssomipen te groot zouden worden, dan zou de Algemeen Gemach tigde wel eens gedwongen kunnen wor den over te gaan tot een ander systeem. De Wederopbouw beraadt zich thans nog hierover; met name over de vraag, of men - zal kunnen volstaan met het aan brengen van zekere correcties in het be staande systeem van werken met plaat- LAATSTE DE VROUW BIJ EXOTte SCHE VOLKEREN" Voor de zesde en tevens laatste week zal de Cinematografische Volksuniversi teit morgen, Zondag 6 April, de fraaie en belangwekkende expeditie-film ..De Vrouw bij Exotische Volkeren” vertoo- nen in het Studio-theater, Kettingstraat, aanvangende te twaalf uur precies. De film, die het leven der vrouw in Indië, China, Japan en andere Oostersche vol keren te zien geeft, is door de rijksfilm- keuring voor alle leeftijden toegankelijk GEEN UITVOER VAN GRIEKSCHE OUDHEDEN Het opperbevel van de Britsche strijd krachten in Griekenland heeft in een dag order den aankoop en uitvoer van Griek- sche oudheden door leden van het Brit sche expeditiecorps verboden. Dit verbod is een gevolg van een stap der Grieksche regeering, die wees op het feit, dat den laatsten tijd waardevolle opgegraven voor werpen onder den dekmantel van militaire bagage aan boord van Engelsche schepen gesmokkeld zijn. lende wijze daarop moeten vestrgd. bedoelinghet ging bij mij om de zaak, welke ik heb willen en mogen dienen. Dat mijn koorwerken insloegen, dat ook nu nog gemiddeld 5 maal per dag wer ken van mjj worden uitgevoerd, is hoe interessant ook en hoe verheugend ook voor mij niet zoo belangrijk als ditte weten, dat in het Nederlandsche gezin het zingen van het Nederlandsche lied is teruggekeerd en dat ik heb mogen doordringen tot datgene, wat in ons land altijd de binnenste kern onzer ge zonde samenleving is geweesthet gezin. Wij beleven op het oogenblik moei lijke. zware tijden. Hoewel ik als kun stenaar steeds buiten alle bewegingen, groepen en kliekjes heb gestaan, grijpt deze tijd ook m ij hevig aan. Ik geloof, dat ieder Nederlander dat zoo voelen zal. Maar van „geestelijk inzinken” mag niets komen. Ais er ooit een tijd is ge weest. waarin wij, kunstenaars van welken tak van kunst ook, móéten door werken, vol enthousiasme voor onze kunst, in de wetenschap, dat wij een goed werk verrichten voor onze Neder landsche beschaving, dan is het deze tijd. Ieder nieuw Nederlandsch gedicht, boek, muziekstuk, schilderij is een aan winst voor ons geestelijk bezit, een be wijs van onze eigen geestelijke, levende waarden en daarom meen ik met mijn 75 jaar niet beter te kunnen doen dan te werken en ieder kunstenaar te raden werk werk werk 1 Toen wij de kamer verlieten, hoorden wij, dat de krasse a.s. 75-jarige. deze onverwoestbare optimist en werker, zich weer aan zijn vleugel had gezet en meteen weer de daad bij het woord voegde. PROF. WOLTER DONG NIET MEE Door een misverstand, ontstaan bij de bespreking tusschen den organisator van de prijsvraag voor kunstenaars en ama teurs voor het in beeld brengen van *t La- tijntje of de Plompe- of Dievenioren te Amersfoort, is een litho van prof. H. Wol. ter te Laren opgenomen onder de inzen dingen. Dit Bteek geenszins de bedoeling te zfln, zoodat de naam van prof. Wolter uit den uitslag van de jwry geschrapt dient te wor den. Op een te den Bosch gehouden pers conferentie zijn mededeelingen gedaan over de vorderingen van den wederop bouw in Noord-Brabant. Het was niet gemakkelijk om den her bouw op gang te krijgen. Niet alleen wa ren er allerlei materiaalmoeilijkheden, doch ook de financiering was in veel ge vallen een bijkans onoverkomelijk be zwaar. Gelukkig is de laatste maanden daar een groote verbetering in gekomen, zoodat in de meeste gevallen een bevre digende regeling bereikt kon worden. Merkwaardig is ook te zien, hoe de herbouw aanstekelijk werkt Als in een bepaalde gemeente een der gedupeerden begonnen is te herbouwen en zijn lot- genooten zien het huis eerst boven den grond komen, dan onder de kap en ten slotte ingericht, dat is dat voor velen hunner een prikkel om hun uiterste krachten in te spannen om ook tot her bouw te komen. Zoo zijn er tal van voor beelden, welke aantoonen, dat, indien iemand maar een begin heeft gemaakt vele anderen volgen. En als men een maal begonnen is, heeft men daar nooit spijt van, want de moeilijkheden, welke er ongetwijfeld nog zijn, worden vrijwel in alle gevallen in der minne en met overleg opgelost. Natuurlijk zijn de voor bereidingen vele en vooral de admini stratieve voorbereidingen in verband met de onteigening van grond en de toewijzing van nieuwen grond aan gedu peerden eischen veel tijd. Ook het werk van de Schade Enquête-Commissies is een factor, welke het tempo van den her bouw in. belangrijke mate beïnvloedt. Er zijn gevallen, waarin de gedupeerden graag onmiddellijk met de besprekingen over de financiering van den herbouw VLAAMSCH STUDENTENCONGRES TE GENT Ter gelegenheid van den tienden ver jaardag van het feit, dat het zuiver Vlaam- sche karakter der hoogeschool van Gent ook van Belgische regeeringszijde erkend werd, is aldaar een driedaagsch studenten congres gehouden, dat Dinsdagmiddag ge opend werd met een plechtige vergadering, waarin de historische daad van 1930 her dacht werd. Professor dr. Elaut gaf daarop een beeld van de ontwikkeling der universiteit tus- schen de jaren 1930-1940 en van het ver zet, waarop de radicale oplossing van den Vlaamschen eisch stuitte door de tegen werking van Fransch ingestelde leeraren en leerlingen. De tweede dag stond in het teeken eener herdenking wan Rodenbach. Prof. dr. van Rossbroeck, lid van den Vlaamschen Cul- tuurraad, sprak over de geschiedenis van Vlaanderen. Des avonds sprak prof. Daels over het doel van de Vlaamsche studentenbewe ging. De feestrede werd gehouden door den bekenden Vlaamschen dichter en voorzitter van den Vlaamschen Cultuur- raad, dr. Cyriel Verschaeve. Donderdag is het studentencongres gesloten met een wetenschappelijk congres van de afzonder lijke faculteiten, wedstrijden en een op voering van het heldenepos van Roden bach „Guttrun”. De Nederlandsche alt-zangeres Lini Schröder, die op Maandag 7 dezer, met medewerking van Hans Schouwman, pia no, een liederavorid zal geven in Diligen tia, zal een programma ten gehoore bren gen, dat is samengesteld uit liederen van Schumann, Brahms, Rud. Mengelberg, Hans Schouwmaan, de Falla en Nin. wilden beginnen, indien het bedrag van de schadeloosstelling, dat de basis moet zijn voor financieel overleg maar be kend was. Een moeilijkheid bij de uitvoering van de bouwwerken is het oploopen van de bouwkosten. Dit komt tot uiting in een steeds hoogeren prijs bij de aanbestedin gen. Deze stijging is voor een deel ver klaarbaar, doch in veel gevallen en voor al in Brabant blijkt, dat de verhoogde aannemingssom niet gerechtvaardigd wordt door de stijging van materiaalkos- RegeenngscommissariarU v. d. wederopbouw) selijke aannemers dan wel dat men zal moeten overschakelen naar een meer ge- geconcentreerde \yerkmethode. In Noord-Brabant waren ook tal van bruggen vernield. De herbouw van Op klaterende wijze is gisteravond de dancing, annex cabaret, van het Metropole Palace, ingewijd. De feëerieke en luxe sfeer in de zaal heeft groot enthousiasme gewekt bij de honderden belangstellenden. Toen na de boofdfilm de sprookjes-neon- verlichting aan de wanden werd ontsto ken, de lichtjes in de tafeltjes, waarop gla- i zen drijfschaaltjes met voorjaarsbloemen stonden, aangingen, watervallen gingen lichting begonnen te spuiten, brak een donderend applaus los, hetgeen zich her haalde, toen het draaiende middenstuk van den grooten dansvloer eenige meters in de hoogte ging. Het was een groot succes voor den teekenaar Joop Geesink, aan wiens scheppenden geest, alle plannen der inrichting der zaal en van het bescheiden lunapark, zijn ontsproten. Ook voor den heer A. G. van Tol. die ook in dezen tijd blijk heeft gegeven over ondernemings geest te beschikken. De conférencier-zanger, Jean Roem, heeft in een hartelijk speechje de aanwe zigen welkom geheeten en allen, die aan de totstandkoming hun medewerking heb ben verleend, hulde gebracht. In een vlot tempo werd daarna het show programma afgewerkt, waaraan mede werkten het versterkte orkest onder lei ding van Ferry Marischka. de zangeres Paula Harteveld, de refreinzangeressen Bobby Prins, Ella Brown en Ginger Grey. Elk der charmante 'Öames in haar smaak volle kleedij, bracht met haar liedjes een eigen genre, waarmede zij groot succes oogstten. Een aparte vermelding verdient Jean Roem, die grooten bijval kreeg, met de door hem gezongen liederen. Hij droeg er zorg voor, dat de stemming erin bleef; voortreffelijk klonk ook het door hem teza men met Paula Harteveld gezongen „Melo- dia”. Het orkest voerde tal van speciale arrangementen uit, waarvan wij o.a. noe men „Mijn Ideaal", van Jack Davis Joop van Veersen verdient een compli ment voor zijn accordeonsoli op het show- podium. Daarnaast kreeg men volop gele genheid te dansen en de animo was zoo groot, dat de groote dansvloer, soms nog te klein leek. Het sluitingsuur kwam voor velen nog te vroer* 20 pCt voor sommige artikelen Naar aanleiding van verzoeken van de zijde van de Nederlandsche banketbak- kersvereeniging en de R.K banketbakkers- patroons vereeniging. heeft het departe ment van landbouw bepaald, dat op ban- ketbakkersartikelen een prijsverhooging van 20 pCt. boven de prijzen welke gel dende waren op 9 Mei 1940, kan worden toegepast. Deze prijsverhooging mag slechts gelden voor die artikelen, welke op het oogenblik. nog vervaardigd worden, volgens de recepten van 9 Mei of althans daarvan slechts in geringe mate afwijken PAASCHTENTOONSTELLING MODEL- HUIS TER MEULEN N.V. De Hollanders hebben reeds eeuwenlang een reputatie op het gebied van* de bin nenhuiskunst. Het Hollandsche binnenhuis vormde in de gouden eeuw voor een be langrijk deel het onderwerp van beroem de schilderijen, waaruit de gevolgtrekking valt te maken, dat men toen al veel be lang hechtte aan een smaakvolle omge ving, aan een huis met gezellig ingerichte kamers. Dank zij een onvermoeiden ijver is de firma H. ter Meulen erin geslaagd een uitgebreide en zeer verscheiden col lectie meubelen te exposeeren in haar modelhuis aan de Javastraat 70 hoek Nas- sauplein, dat voor dit doel in een geheel nieuw kleed gestoken is. Het ligt in de bedoeling deze tentoonstelling, die dage lijks van 9 tot 6 uur valt te bezichtigen, 's middags open te stellen op Tweeden Paaschdag. opdat ook de werkende huis vaders in de gelegenheid worden gesteld nieuwe snufjes in de meubelkunst en woninginrichting in oogenschouw te nemen. Men heeft gezorgd voor rijke af wisseling. terwijl de wand is versierd met eenige doeken van jonge Hollandsche en Fransche schilders In de ruime werkkamer van den jeug digen 75-jarige hangt een sluier van tabaksrook. De componist heeft aan den vleugel gezeten en komt ons met zijn - moet. Op het klavier staan vele banden muziek en een aantal portretten van de Nederlandsche dichters en dichteressen, wier werk door Wierts werd getoonzet en wier namen door het geheele Neder landsche taalgebied bekendheid kregen: Guido Gezelle. Alice Nahon, Réné de Clercq e.a. Recht tegenover den vleugel staat het breede schrijfbureau, links en rechts verlengd en schuilgaande onder sta pels boeken, papieren en muziekpapier. Van de muren staren Beethoven en dere klassieken op den bewoner Dat is de sfeer waarin J. P. J Wierts woont en werkt. Waarin hij zijn liederen componeerde, die nu in alle huisgezinnen in Holland, Vlaanderen, Indië en Afrika geliefd zijn en gezongen worden. Bij een kleine tafel gaan we zitten en meteen is de kunstenaar reeds druk aan het vertellen. Zijn 75 jaar kan men hem met aanzien, noch aan zijn uiterlijk, noch aan zijn nog immer jeugdig vitaal en enthousiaste innerlijk. „Toen ik begon met mijn werk zag het er in de muziekwereld totaal anders uit dan tegenwoordig. Er werd in de concert zalen vrijwel geen Nederlandsch gezon gen. De Duitsche liederen en Fransche chansons waren „en vogue", zij hadden de wereld veroverd en dat zeker ten volle verdiend. Maar zij hadden tengevolge ge had. dat de Nederlandsche liederen ver geten waren endat er geen Neder landsch meer gezongen werd. Dat heb ik als een onrecht gevoeld. En. ik ben. ik mag wel zeggen, daartoe aange- wakkerd. door mijn vrouw, begonnen om naar Nederlandsche liederen te zoeken. Want: wat nog erger was dan het lied in de concertzalen, was dat ik bemerkte, dat in het Nederlandsche gezin de buitenland- sche liederen de muziek van eigen land hadden verdrongen. Lang te zoeken behoef- de ik niet. -- vere. melodieuze, en zangerige verzen viel was. 2—2, droomerige Brugge. collecte en daarmede wordt dan werk van Winterhulp Nederland den winter 1940-1941 afgesloten. Nu het einde van deze werkperiode zoozeer in het zicht is, heeft een ver slaggever van het A.N.P. nog eens een kort onderhoud gehad met- een der naaste medewerkers van den directeur- generaal, teneinde eenige indrukken te krijgen over tot dusver behaalde resul taten. In de eerste plaats kon worden gecon stateerd, dat de stemming van het pu bliek, welke in het begin der werkzaam heden nogal eens van tegenzin blijk gaf, zich geleidelijk ten goede heeft gewij zigd. Vooral de laatste huiscollecte heeft reden gegeven deze gunstige ken tering vast te stellen. Want thans kan reeds worden aangenomen, dat de op brengst van deze midden Maart gehou den collecte niet onbevredigend zal zijn, al is het uiteindelijk bedrag nog niet met juistheid te zeggen, omdat van tal van gemeenten de opgaven nog moeten binnenkomen. Merkwaardig is het voorts te kunnen vaststellen, dat van arbeiderszijde zeer goed wordt gegeven, en dat de ont vangst van de collectanten in het alge meen bij de gevers zeer hartelijk is. Daartegenover staat echter het be droevende feit, dat in de wijken der beter gesitueerden niets of weinig wordt gegeven, in hoofdzaak niets. Ook hier zal ten bate van de hulpbehoevenden een kentering ten goede moeten komen. Verheugend is het verder, dat de te- genpropaganda is geminderd, al is deze helaas in zekere mate nog blijven be staan. Werkte men vroeger veel met de bewering, dat de ingezamelde gelden voor het grootste deel voor Duitschland bestemd zouden zijn, thans, nu de prak tijk deze stelling onhoudbaar heeft doen blijken, heeft ,,men” weer een ander praatje, en wel... dat er geld uit Duitschland komt, om de resultaten der collectes zoo gunstig mogelijk te kunnen voorstellen. Van het eene uiterste komt men naar het andere, maar dat bewijst tevens wel zeer duidelijk, welk een waarde aan een dergelijke kwaadwillige actie moet wor den toegekend. Wat nu de resultaten van de gehouden collectes betreft, is reeds medegedeeld, dat de opbrengst over de eerste drie maanden der werkperiode bijna 3 mil- lioen gulden heeft bedragen, welk be drag ook reeds werd uitgekeerd. Over het tweede tijdvak van drie maanden wordt eenzelfde resultaat verwacht op grond hiervan is tot Mei dan ook in totaal een bedrag van ongeveer 5'4 mil- lioen gulden toegewezen, welke toewij zing bij eenzelfden gang van zaken als tot dusver als redelijk gedekt kan wor den beschouwd. Tot nu toe zijn de op brengsten geheel in overeenstemming met die verwachting, en het is dan ook te hopen, dat met de twee nog restende collectes dezelfde lijn kan worden door getrokken. Als sluitsteen van de actie is daarom de Mei-collecte over en weer een zaak van groot vertrouwen, opdat de mede daarop gebaseerde toewijzin gen ook ten volle zullen kunnen worden uitgekeerd. De ervaring, welke Winterhulp Ne derland in de afgeloopen maanden heeft opgedaan, heeft bewezen, dat de nood, welke door gezamenlijke inspanning moet worden gelenigd, enorm groot is, en tegen het einde der werkperiode zul len ruim 1 millioen personen gedeeltelijk eenmaal, gedeeltelijk meermalen zijn ondersteund en wel met een gemiddelde bijdrage van vier gulden per hoofd. Daarnaast komen nog allerlei uitkeerin- gen in contanten aan stille armen, stellingen, oorlogsweduwen enz. Dat deze hulp bij lange na niet vol doende is, om alle nood te lenigen, be hoeft wel geen betoog en daarom moge op het publiek een dringend 'beroep wor den gedaan, om nog meer algemeen dit mooie sociale werk te steunen, waarbij voor de gevers een aansporing moge zijn te weten, dat de dank van hen, die steun ontvangen, in het algemeen zeer groot is. doen dat helaas met het oog op de beschikbare fondsen in vele ge vallen teleurstellingen niet konden wor den voorkomen. Offert daarom gul voor uw behoeftige landgenooten. ten, transport, enz. Deze gang van zaken zou een nieuwe moeilijkheid kunnen worden en tot nieuwe vertraging kunnen leiden. Nu moet men niet denken, dat de Alge meen Gemachtigde deze ontwikkeling toe zal laten. Tot nu toe is het wederopbouw- werk in Brabant geschied met aanne mers uit de plaatsen zelf. Dit ts van groote sociale beteekenis en in den Haag zal men gaarne alles doen om dit te be vorderen. Het kan echter ook anders. Indien de moeilijkheden met materialen, met beschikbare arbeidskrachten of met aanbestedingssomipen te groot Zooals gemeld en ook zal blijken uit de nieuwe affiches, welke dringend tot offeren zullen uitnoodigen, zal van 15 tot en met 19 April a.s. in ons land weder een lijstencollecte voor Winterhulp Ne derland worden gehouden. Daarna volgt tenslotte op 2 en 3 Mei nog een straat- het voor Gisteravond heeft de Nederlandsche pianist Henri Heydendael, die zijn on derricht aan het Koninklijk Conservato rium te Luik genoot, alwaar hij onder leiding van Rasse, Closson en Mawet studeerde en een prix de virtuosité be haalde, een recital in Diligentia voor een klein auditorium gegeven. Het program ma was geheel aan Préludes van ro mantische. klassieke en moderne mees ters gewijd en vermeldde Chopin, C. Franck, J. S. Bach, Malipiero, De bussy en Rachmaninoff als toondichters voor wier werken van bovengenoemd genre om aandacht werd gevraagd. Wat ons door de vertolkingen van Henri Heydendael bovenal vanzelfspre kend is voorgekomen, is het feit, dat hjj zijn studies met een prijs voor virtuosen aanleg bekroond zag. Zijn productie van noten geschiedde namelijk vaak in een verbazingwekkend tempo wij denken hierbij in de eerste plaats aan Bach's Prélude en Fuga in a kl.t. terwijl de vinger- en octaaftechniek op rechte bewondering afdwongen, aange zien zij bovendien op een gezonde basis gegrondvest bleken te zijn. Doch indien de aanslag tot deze lofwaardige techni sche factoren zou hebben behoord en het geestelijk element van dit spel de gelijk waardige daarvan zou zijn geweest, zou Henri Heydendael's vertolken diepere in drukken hebben achtergelaten. Maar de - klank was uitzonderlijk weinig geache- sewonejovialiteit en hoffelijkheid tege- veerd en in het forte rijkelijk hard, ter- wijl de voordracht aan inhoud en teeke- nen van begrip in hooge mate te kort schoot. Chopin's Préludes in f kl.t. en Bes gr. t. klonken nogal vlak; zijn Des- dur Prélude werd daarentegen* door de phraseering in onsamenhangende stuk ken gesneden. De vertolking van C. Franck’s Prélu de, Aria en Finale muntte uit door wei- nigzeggendheid, door monotone, expres- sielooze vlakheid. Er waren gisteravond echter ook wei eens momenten, waarin een fijnere mu zikale beschaving door de noten heen- schemerde, en ons opmerkzaam deed toehooren. Zij kwamen in de Préludes ..Bruyères" en ,,Feux d’Artifice' van Debussy, in de Prélude in g kl.t. van S. Rachmaninoff en in Malipiero's Pré lude Autunnali voor. Maar over het algemeen zal Henri Heydendael zich nog moeten verdiepen in de beteekenis en het karakter van melodische wendingen, van modulaties en in de innerlijke waarde en uitdruk kingskracht der verschillende interval len, opdat hij hun blijdschap, hun dee moed. hun trots, hun lieflijkheid of wat zij ons ook in deze of gene compositie te zeggen hebben, op een zinvolle wijze weet weer te geven, opdat de vleugel een instrument voor hem zal worden, dat het meest onuitsprekelijke uit 's menschen ziel onder zijn handen zal weergeven. Dan zal Henri Heydendael zijn toehoorders niet alleen verbluffen met techniek en het volume van den toon van zijn spel, doch hij zal hen opvoeren naar die regionen, welke hij dan zelf zal hebben ontdekt. Met bloemen en applaus hebben de toehoorders den pianist gehuldigd, dat nog een toegift moest volgen. HERSTEL RIJN- EN BINNENVAART Bij beschikking van den secretaris generaal van het departement van Water staat is ingevolge het „Besluit herstel Rijn- en binnenvaartvloot I” een com missie ingesteld Tot lid en voorzitter is benoemd dr Joh J. Hanrath. administra teur, hoofd van de afdeeling vervoerwe zen van het departement van Waterstaat, tot lid en secretaris de heer H. H. van Asch jr„ ambtenaar bij de afdeeling Ver voerwezen van het departement van Wa terstaat. en tot leden zijn benoemd de hoeren ir. A van Driel. scheepsbouwkun dig adviseur bij de scheepvaartinspectie te 's-Gravenhage; mr. Ph. C. M. va. Ompen, hoofdcommies bij het departe ment van Financiën: mr. J. J. Oyevaar, hoofd van de afdeeling Zeescheepvaart vin het departement van Handel, Nijver- htid en Scheepvaart: mr. M. W. Schelte- mi, hoofdcommies bij het departement vm Justitie; mr. W. Jonker, directeur van het centraal bureau voor de Rijn- en Bhnenvaart te 's-Gravenhage; A. G. K. Sdiouten directeur van de stichting Ne- dorlandsche Particuliere Rijnvaart Cen trale te Rotterdarq; mr. J. Elshout, lid vm het bestuur van de stichting Neder landsche particuliere Rijnvaart-centrale te Rotterdam en mr. A. P. Muller, seretaris van de Vereeniging van Direc- teiren van Scheepsverband-maatschap- pipn te Amsterdam. UITVOER CONTROLE-BUREAU In de gisteren in het Beursgebouw te Rotterdam gehouden jaarvergadering van het Ned. Uitvoer-Controlebureau, welke oir. werd bijgewoond door den regee- rin(scommissaris voor den tuinbouw, den heer F V Valstar. wees ir. A. W. van de Plafsche. inspecteur van den tuinbouw en het tuinbouwonderwijs, op de noodzake lijkheid van een scherpe controle op de kwiliteit der tuinbouwproducten. VOORMALIG 11e REG INF. De Bond van oudstrijders 11 R. I. zal voorloopig zijn werkzaamheden niet voort zetten. De voorgenomen bijeenkomst nabij den Grebbeberg op Hemelvaartsdag gaat dus ook niet door. De centrale bond voor inwendige 1 jonden. .- t zending en christelijke philanthropische I stroomen en d« fonteinen m kleurige be- inrichtingen zal Zaterdag 19 April des namiddags om twee uur in het bureau den bond aan de Stadhouderskade 137 te Amsterdam zijn algemeene ver gadering houden. Il dit verband deelde de heer van de Plaische. die tevens voorzitter is van het Uitroer Contrölebureau. mede, dat het onderwijs, de voorlichting en het onder zoet in den tuinbouw nog zullen worden uihjebreid en verbeterd en aangepast aan de practii1- van eigen land €erste die mi’. door zljn zui- ^Gezelle. de dichter uit het Hoeveel liederen ik sindsdien componeerd weet ik zelf nauwelijks meer Maar wat ik wel weet is dit: dat het Nederlandsche lied weer wordt, thuis, in het gezin, bij aan de piano. Daar hebben de Nederlanders van nu als kinderen van tóén, weer den weg naar eigen verzen en muziek hervonden. Dat rtij dat is mogen gelukken is mijn gn-ntste geluk. Ik zeg dat zonder -'enige pefsoonl':ke bruggen vernield. De herbouw van de meeste dezer bruggen is reeds geschied of in uitvoering. Slechts enkele en dan nog minder belangrijke wachten op ver- Voor zoetwatervisch De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherii deelt mede: J Met ingang van Maandag a.s. zijn maximumprijzen vastgesteld voor zoet watervisch, waardoor zoowel producen ten, groothandelaren, rookers als klein handelaren aan bepaalde prijzen zijn ge bonden, welke in een afzonderiijke publi catie in de dagbladen wordert'’bekend ge maakt. Voor het geval een consument ae visen rechtstreeks van den visscher koopt, zal de prijs, waarvoor hij de visch ontvangt, niet hooger mogen zijn dan de prijs, waarvoor de groothande laar aan den kleinhandelaar aflevert. Voorzoover zoetwatervisch wordt ver kocht in partijen, waarin verschillende soorten of sorteeringen voorkomen en een van deze soorten of sorteeringen be draagt meer dan 20 pCt. van de ge heele partij, geldt als maximum ver koopprijs de maximumprijs van de goedkoopste in die partij aanwezige vischsoort of sorteering. Aangezien het van groot belang is, dat de consument te allen tijde bekend is met de hoogte van de maximumprijzen, zijn de hande laren, die direct aan het publiek verkoo- pen en afleveren verplicht, op voor de koopers duidelijk zichtbare plaatsen prijslijsten te bevestigen. Deze prijslijs ten zullen van flinke afmetingen moeten zijn en bij winkeliers zijn aangebracht in den winkel en de étalages; bij de ven ters, die bij het verhandelen van voer tuigen gebruik maken, zullen de prijslijs ten op in het oog vallende wijze daarop, moeten worden bevestigd. Voor garnalen en mosselen De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij deelt mede: Met ingang van Maandag a.s. zijn maximumprijzen vastgesteld voor gar nalen, mosselen en mosselzaad, waar door zoowel producenten, pellerijen, groot- als kleinhandelaren aan bepaalde prijshoogten zijn gebonden. Wat garna len betreft, mag den consument voor ge pelde garnalen ten hoogste 0,26 en voor ongepelde garnalen niet meer dan 0,08 per ons in rekening worden ge bracht. De prijzen van mosselen mogen voor den consument niet hooger zijn dan 0,10 per kg. voor ongeknipte en 0,15 per kg. voor geknipte mosselen. Voor de overige prijzen wordt verwezen naar de in de dagbladen opgenomen afzonder-* lijke publicatie. Aangezien het van groot belang is, dat de consument te allen tijde bekend is met de hoogte van de prijzen, zijn de handelaren, die direct aan het publiek verkoopen en afleveren, verplicht op voor de koopers duidelijk zichtbare plaatsen prijslijsten te bevestigen. Deze prijslijsten zullen van flinke metingen moeten zijn en bij winkeliers zijn aangebracht in den winkel en de étalages; bij de venters, die bij het ver handelen van voertuigen gebruik maken, zulten de prijslijsten op in het oog val- worden be-

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9