DUITSCHE NOTA AAN GRIEKENLAND Haagsche Courant van Maandag 7 April 1941 BINNENLAND STADSNIEUWS Grieksche regeering weg De rlog ter zee verliet onder Engelschen invloed den neutralen Nieuwe slagen voor de Britsche koopvaardij vierde blad, PAGINA 1. Duitsch - Italiaansche op marsch in Noord-Afrika duurt voort nie oo de Engelsche bommen op VEREENIGDE STATEN □uitsche waarschuwingen ECHTELIJKE TWIST Duitsche troepen komen als vijanden van het Grieksche volk Het technisch onderwijs en de vakopleiding De hulpkerk te Hillegersberg Vallen niet onder het Deviezen* besluit 1941 Beslag op Italiaansche en Deensche schepen in Uruguay Amerikaansche convooien als proef naar Zuid-Amerika en Zuid-Afrika? Engeland» steun aan Grieken tegen Italië Militaire verbintenissen De documenten van La Charité ons land Duitschland» lankmoedig heid op de proef gesteld Waarschuwingea in den wind geslagen Antwoord van Washington op Duitsch protest Engelsche strijdkrachten in Griekenland Het Italiaansche Weermachtbericht Bevel tot den Duitschen opmarsch Gouden en zilveren sieraden Het Duitsche Weermachtbericht toestel dat het verre is toe zijn wij sterk genoeg Op- eenige schade aangericht. Vervolg van het le blad. van van De sterkte der Duitsch-ltaliaan- sohe troepen in Noord-Afrika dat daar de waar- gedwongen - i DE SLUITING VAN DE FORD FABRIEKEN 120.000 man beschikken. Het blad „mogelijk ge- gera akten han den grond In ons nummer van j.l. Zaterdag brachten wij een foto van de hulpkerk te Hillegersberg. Daarbij is de naam van den architect onjuist opgegeven. Dit moet zijn de heer T. Burger te ’s-Gra- venhage. De kerk is een schenking van een der gemeenteleden. Herhaaldelijk is de vraag gesteld of ook gouden en zilveren sieraden, ringen, armbanden en dergelijke, in het alge meen sieraden van edel metaal vervaar digd, onder het Deviezenbesluit 1941 vallen. Van bevoegde zijde wordt er thans de aandacht op gevestigd, dat sieraden als hier bedoeld niet onder de bepalingen van het besluit vallen. DE STAKINGEN Zoowel binnen als ook buiten het Con gres wordt in den laatsten tijd de wensch steeds grooter, dat de regeering direct zal ingrijpen bij de stakingen, welke de bewapeningsindustrie dreigen te ver lammen. Verschillende officieele personen zijn van meening. dat de regeering zekere fabrieken moet overnemen of een anti- stakingswet van kracht moet doen wor den, aldus United Press. gemaakt stilleggen, staking in Het Amerikaansche blad „P.M.” schrijft dat men in hooge militaire kringen in de Vereenigde Staten van meening is, dat de asmogendheden in Noord-Afrika over meent, dat deze strijdmacht voldoende zal zijn om de Engelschen heel uit Oost-Libye te werpen” RIJTUIGJE VIEL OM Op den hoek van de Lange Poten en het Spui is Zaterdagavond een rijtuigje om gevallen. doordat het paard schrok van een passeerende tram en aan het steigeren ging. Gelukkig liep niemand letsel op; het veheikel werd met vereende krachten weer overeind gezet. DE COLLECTIEVE ARBEIDSOVER EENKOMST VOOR HET BOEKBIN DERSBEDRIJF Het college van Rijksbemiddelaar» deelt mede, dat de Ned. bond van boek binderspatroons, de Alg. Ned typogra fenbond, de Ned. Katholieke grafische bond en de Ned. Christelijke grafische bond een verzoek tot verbindendverkla ring van bepalingen van de collectieve arbeidsovereenkomst voor het boekbin ders-, papierwaren- en enveloppenbe- drijf hebben ingediend. Bezwaren tegen inwilliging van dit verzoek kunnen voor 21 April e.k. worden ingebracht bij het college van Rijksbemiddelaars. Het ver zoek ligt met bijlagen voor belangheb benden ter inzage op de bureelen van de districtshoofden der arbeidsinspectie o.a. hier ter stede. Zijn vrouw ernstig mishandeld Zaterdagmiddag ontstond in een wo- ning aan de Lange Beestenmarkt een twist tusschen man en vrouw, welke zoo hoog liep, dat tot handtastelijkheden werd overgegaan. De man sloeg zijn vrouw een paar blauwe oogen en bracht haar een verwonding aan het hoofd toe. Voorts probeerde hij haar te wurgen. De vrouw heeft zich aan den Centra- len Post moeten laten behandelen. La ter is haar 29-jarige man door de politie terzake van poging tot doodslag, c.q. zware mishandeling, gearresteerd. In een groote vergadering belegd door het comité ..America First” heeft de demo, cratische senator Wheeler verklaard, dat binnenkort Amerikaansche convooien bij wijze van proef naar Zuid-Amerika of Zuid-Afrika gestuurd zullen worden. Wan neer het Amerikaansche volk dan niet ern stig protesteert, zullen deze convooien ook naar de oorlogsgebieden gestuurd worden. De volgende phase is dan het wisselen van schoten, waardoor Amerika in den oorlog zou zijn, verklaarde de senator ver der Ad 4. Deze situatie dwong Italië Griekenland waarborgen tot herstel een werkelijke neutraliteit Je eischen. een eisch, die tot opening drf vijandelijkhe den tusschen Italië en Griekenland leidde De Grieksche oorlogvoering kreeg ter stond den actieven steun van Engeland. Reeds in November 1940 werd Kreta door Britsche troepen bezet. De Britsche mi nister van Britsch-ïndië betoogde in een rede van 1 December 1940. dat Grieken land groote beteekenis had als brugge- hoofd voor de Britsche troepen, vanwaar uit deze eventueel ..den Duitsche draak den doodsteek konden geven”. Tot begin Maart 1941 waren in Griekenland 180 Britsche vliegtuigen en omtrent tiendui zend man van de R. A. F. (grondperso neel. luchtdoelartillerie. aanvullingsforma- ties. en pioniers) aangekomen. Overeen komstig Amerikaansche radio- en persbe richten van half Februari bleek in de eerste helft van Maart, dat vele duizenden manschappen infanterie, luchtdoelartille rie, en pioniers en wel voornamelijk Aus traliërs en Nieuw-Zeelanders. in den Pi raeus aangekomen waren. Deze troepen waren uitgerust met zware infanteriewa- pens en artillerie Van 10 tot 16 Maart steeg het aantal Britsche troepen in Grie kenland. met inbegrip van de R A F tot omstreeks twintigduizend man. Het aan tal der gelande Britsche troepen werd voortdurenv hooger en bedroeg 25 Maart j.l. ten minste 40 50000. De troepen werden naar de streek ten Noorden van Larissa en naar West-Mace- donië gebracht. De nieuwste berichten spreken reeds van den opmarsch van een expeditieleder van tweehonderdduizend man Door den Franschen generalen staf werd de versterking van de rriilitaire uitrusting van Griekenland voorbereid, daar Grie kenland s vastberadenheid om „aan mili taire operaties op groote schaal mee te werken” bekend was. De in October door Italië ondernomen pogingen om zijn vreed. zame betrekkingen met Griekenland door vernieuwing van het Italiaansch-Grieksche nonagressiepact te stabiliseeren. werden door de Grieksche regeering metterdaad gesaboteerd, zooals de Grieksche gezant Politis te Parijs reeds eenige weken tevo ren had aangekondigd Griekenland was slechts bereid tot een briefwisseling, die naar dtn Franschen verzekerd werd de vrije hand zou laten aan Athene om .,aan Frankrijk en Engeland bij zekere eventualiteiten zijn medewerking te ver schaffen”. Intusschen werd het Grieksch-Fransche contact op militair gebied voortgezet. Eind October 1939 werden nieuwe besprekingen gehouden tusschen den chef van den Griekschen generalen staf, generaal Papa- gos en den Franschen militairen attaché te Athene, waarbij het weer ging over de mogelijkheid van troepenlandingen bene vens over de „geheime oorlogshavens" bij Cavalla. Op 2 December 1939 sprak toen de chef van den Griekschen generalen staf tegenover Engeland en Frankrijk officieel den wensch uit tot opening van militaire besprekingen Met het doel, de militaire samenwerking aan te vangen, zond toen de Fransche opperbevelhebber, generaal Gamelin, in December 1939 kolonel Ma- riot naar Griekenland. De Fransche gene rale staf gaf hem een uitvoerige vragen lijst mee Eind December kon de Fran sche marine-attaehé te Athene geheime ge gevens over de Noord-Grieksche havens doorgeven, die de Grieksche generale staf te zijner beschikking had gesteld. In een rapport van generaal Gamelin van 4 Ja nuari 1940 werd medegedeeld, dat de chef van den generalen staf van het Grieksche leger had laten weten, dat hij onder voor behoud van voldoende ondersteuning met luchtstrijdkrachten en luchtafweer in staat was. de landing van een intergeallieerd expeditiecorps te Saloniki te waarborgen. In Maart 1940 vatte volgens een brief van Gamelin en Daladier, het Fransche opper bevel het voornemen op, om het gros der Fransche strijdkrachten in het gebied van Saloniki in den strijd te werpen. Terzelf- dertijd konden officieren van het Fransche luchtwapen vliegvelden in Noord-Grieken- land bezichtigen, die de Grieksche gene rale staf voor gebruik door het Fransche luehtwapen had laten inrichten. Nog in Mei verklaarden de Grieken zich bereid, terstond materiaal in ontvangst te nemen, dat voor eventueele geallieerde landings troepen bestemd is” Maritieme hulp van Engeland Ad. 3. De onneutrale houding van Grie kenland kwam ook daarin tot uitdrukking, dat dit land, naar rapporten van den Fran schen militairen attaché te Athene van October en November 1939 bewijzen, stel selmatig het vervoer van dienstplichtige Poolsche vluchtelingen -via Griekenland naar Frankrijk begustigde. Een nog be- langrijker bevoordeeling van de met Duitschland oorlogvoerende mogendheden bestond daarin, dat de Grieken een zeer aanzienlijk deel van hun schepen per char ter aan Engeland ter beschikking stelde. Herhaalde protesten van de Duitsche re geering bij de Grieksche regeering hadden geen succes. Nadat Italië zich in den oor log tegen Frankrijk en Engeland begeven had. waardoor de Middellandsche Zee oor logsgebied werd, bleek al spoedig voort durende ondersteuning van de Britsche oorlogsmaatregelen door Griekenland Britsche oorlogsschepen vonden een schuilplaats in de Grieksche territoriale wateren en tevens gelegenheid tot apro- viandeering Het Grieksche gebied stond als belangrijkste centrum in het Zuidoos ten ter beschikking van de organisatie van den Britscheen berichtendienst In het Oosten van de Middellandsche Zee heeft een onzer duikbooten een vij andelijk convooi aangevallen. Een groot stoomschip werd tot zinken gebracht, een tweede stoomschip door torpedo’s getroffen. Ten Westen van Kreta hebben onze vliegtuigen een tweede convooi ge bombardeerd. Een onzer verkennings vliegtuigen, dat door vijandelijke jagers werd aangevallen, schoot een toestel van het type Hurricane neer. In Italiaansch Oost-Afrika concentree- ren onze troepen zich in de van tevoren gereedgemaakte zöne’s. Vijf personen licht gewond Er werden in den afgeloopen nacht en- kele Engelsche bommen omlaag gewor pen. Enkele vielen in de buurt van een fabriek neer, die echter niet getroffen werd. Wel kregen enkele neven-installa- ties. n.l. de gas- en waterleiding eenige schade. Bij dezen bom-aanval werden 5 personen licht gewond. Op een andere plaats vielen enkele bommen op een golf terrein. sche en Duitsche colonnes in Cyrenaica j Engelsche vliegtuigen hebben in den nacht van 4 eenige J’Ar_°"en werden gewond, er" is --'neerleggen. Van welingelichte zijde wordt aan het A.N.P. gemeld: In de Wilhelmstrasse werd vernomen, dat te Berlijn antwoord ontvangen is uit Washington op het Duitsche protest tegen de beslaglegging op Duitsche schepen in Amerikaansche havens. Dit antwoord be handelt zoo werd van Duitsche zijde toe gevoegd, een deel van het protest. In een ander antwoord zal een ander deel van de Duitsche protestnota behandeld worden. cezette operaties van de Engelschen. be op 5 April opnieuw Tripoli aangevallen: 2 11MitJ PPniPP nPrsnnnn u/orrion de Ameri- Na de verklaring voor vertegenwoor digers van de Duitsche- en buitenlandsche pers is een nota voorgelezen, die de Duit sche minister van buitenlandsche zaken gisterochtend overhandigd heeft aan den Griekschen gezant en voorts een officieel communiqué van de Duitsche regeering over Joegosalvië. De nota aan de Grieksche regeering luidt als volgt Sedert het begin van den oorlog, die door de oorlogsverklaring van Engeland en Frankrijk aan Duitschland werd opge drongen, heeft de Duitsche regeering steeds duidelijk en ondubbelzinnig uiting gegeven aan haar wil tot beperking van het militaire conflict tusschen de oorlog voerende staten tot deze staten zelve en vooral tot het houden van het gebied van he". Baikan-schiereiland buiten den oorlog Even duidelijk heeft zij herhaaldelijk ver klaard, dat zij terstond met alle machts middelen te harer beschikking zal optreden tegen iedere Engelsche poging om den oor log naar andere landen over te brengen. Met de vernietiging van de Engelsche expeditie-strijdkrachten en de verdrijving van de overblijfselen daarvan uit Noor wegen en Frankrijk was ons vasteland vol strekt gezuiverd van Britsche troepen Hieruit vloeide voor alle Europeesche sta ten het gemeenschappelijk belang voort, de bereikte uitschakeling van Engeland uit het vasteland als zekerste onderpand van den vrede in Europa in vollen omvang te handhaven en geen Engelschen soldaat meer vasten voet te doen krijgen op Euro- peeschen bodem. Voor het Grieksche volk werd dit pro bleem op dezelfde wijze gesteld als voor de andere volken van het vasteland en bet was duidelijk, dat de Grieksche regeering. door handhaving van een oprechte, strikte neutraliteit het beste standpunt tegenover de situatie innam. Voor Griekenland zou deze houding volkomen natuurlijk ge weest en met zijn specifieke eigen belan gen overeengekomen zijn en wel vooral daarom, omdat geen der oorlogvoerenden er werkelijk vitaal belang bij kon hebben een land, dat ver buiten het eigenlijke oor- logstooneel lag, bij de oorlogshandelingen te betrekken Zoo hebben ook Duitschland en Italië nooit iets anders van Grieken land geëischt dan de handhaving van een echte neutraliteit Des te onbegrijpelijker i. het derhalve dat de Grieksche regee- ring desondanks deze haar duidelijk voor geschreven richting opgaf en daarmee een weg insloeg. die kans liep, haar volk vroeg of laat in ernstig gevaar te brengen Naar ons thans bekend is. heeft Grieken land inderdaad bij het uitbreken van den oorlog in September 1939 zijn houding van neutraliteit verlaten en aanvankelijk in het geheim, naderhand steeds oppenlijker, ten. noodzakelijkerwijs reeds spoedig op stelling gekoze” voor de vijanden van J - Duitschland. dat wil zeggen, vooral voor Engeland In hoeverre de Grieksche poli tieke houding reeds vóór het uitbreken van den oorlog beïnvloed werd door de in Grieksche regeeringskringen heerschende sympathieën voor Engeland, bewijst reeds het feit, dat in April 1939 Griekenland de politieke garantie van de Westersche mogendheden aanvaarde. Het moest dit land na de algemeen bekende ervaringen met Engelsche garanties duidelijk zijn, dat hel hierdoor noodzakelijkerwijze in Engel sche afhankelijkheid zou geraken en ver strikt zou worden in de reeds destijds be staande Engelsche omsingelingsplannen tegen Duitschland. Openlijk trad deze tendentie voor de eerste maal na het uitbreken van den oorlog in October 1939 aan den dag. toen de Grieksche regeering niets wilde weten va verlenging van het dat jaar afgeloopen vriendschapsverdrag met Italië De Duit sche regeering kwam tezelfder tijd in het bezit van bewijsstukken, die bewezen, dat de destijds met Britsche hulp aan de macht gekomen Grieksche regeering zich reeds vóór het begin van haar regeeringsperiode in aanzienlijke mate verplichtingen jegens de Engelsche politiek had aanvaard DREIGENDE STAKING IN DE STAALINDUSTRIE De president van het CIO (Congress of industrial organization), Murray, maakte «gisteren te Pittsburgh bekend dat 250.000 arbeiders uit de staalindustrie Dinsdag om middernacht in staking zul len gaan, indien de onderhandelingen over de door de arbeiders geëischte loonsverhooging zouden mislukken Te zelfder tijd wordt echter uit New York bericht, dat men in leidende kringen der staalindustrie voorspelde, dat tusschen beide partijen in zooverre overeenstem ming bereikt zou worden, dat de drei gende staking in de staalindustrie min stens een week verschoven zou worden In ingelichte kringen te Washington wordt verklaard, dat Roosevelt den pre sident van het CIO voor heden of mor gen tot een bespreking op het Witte Huis heeft uitgenoodigd. om het uitbre ken der staking in de staalindustrie te verhinderen. Bij deze staking zou onge veer 1/3 van de geheele Amerikaansche staalindustrie betrokken worden, 261 000 arbeiders zouden namelijk het werk Engelsch hulpoorlogschip verloren gegaan Naar de Britsche berichtendienst meldt, is het Engelsche motorjacht „Wiimar". dat gebruikt werd als hulpoorlogsschip gezon ken. Duitsche aanvallen op Engeland Het Engelsche ministerie van lucht vaart en het ministerie voor de binnen- landsche veiligheid hebben bekend ge maakt, dat in den afgeloopen nacht Duitsche vliegtuigen rondom de Engel sche kusten in actie waren. Op een plaats in het Noordoosten van Schotland en eên aan de Noordwestelijke kust van Engeland zijn bommen geworpen. Op beide plaatsen is schade aangericht. Teleurstelling in Engeland Het D.N.B. seint uit Stockholm: De Engelsche Zondagsbladen weerspiegelen nog de teleurstelling der Engelsche openbare meening over het opgeven van Benghasi. Algemeen vraagt men zich af, hoe het toch mogelijk is, dat sterke Duitsche strijdkrachten naar Tripoli en van daar verder naar Benghasi zijn ge komen. De Engelsche pers tracht klaar blijkelijk een zondenbok te vinden voor den voor Engeland noodlottigen tegen slag in Noord-Afrika. De „Sunday Ex press’, die generaal Wavell tracht te verontschuldigen, stelt Baldwin, Char- berlain en lord Caldecote verantwoor delijk. De militaire medewerkers van de Engelsche pers bereiden het Brit sche publiek, naar de Londensche cor respondent van „Svenska Dagbladet’ meldt, reeds voor op de mogelijkheid van een verdere evacuatie van Libye. De „Manchester Guardian’ schrijft in dit verband: „Wanneer tegen groote Duitsche strijdkrachten in Noord-Afri ka moet worden gestreden, pleiten alle strategische beginselen er voor, dat het voordeelig is het slagveld zoo ver moge lijk van de Duitsche steunpunten en zoo laat mogelijk in het jaargetijde te kie zen”. Rede dr. Ir. G. de Gelder. Voor de afdeeling technisch onderwijs en vakopleiding van het Opvoedersgilde, heeft de leider, dr. ir. G. de Gelder, Za terdag in de landelijke bijeenkomst in Krasnapolsky te Amsterdam de doelstel lingen en het werkprogramma uitvoerig besproken. De technische opvoeding moet beginnen op de volksschool, die tot den leeftijd van 14 jaren moet loopen. Daardoor zal het mogelijk zijn reeds bijtijds tot een be roepskeuze te komen voor den geschoolden arbeider en de hooge vakopleidingen Alle vakscholen moeten, zoo zeide dr. de Gel der, Rijksscholen zijn. Gemeentescholen in bijzondere gevallen en zoogenaamde werk schoten voor de groote bedrijven zijn als uitzondering wel toelaatbaar, maar zij moeten dan op dezelfde wijze zijn inge richt en onder hetzelfde toezicht staan als de Rijksscholen. Confessioneele scholen moeten voor het technisch onderwijs ab soluut worden verworpen. Belangrijk is het, dat de leeraren Rijksambtenaren zul len zijn en niet aan een bepaalde school verbonden. Van de bijzondere nijverheids scholen dienen de schoolbesturen te wor den afgeschaft, daar de directeur toch de volle verantwoordelijkheid moet dragen, en de schoolbesturen een tusschensehakel zijn, die onder politieke of confessioneel» invloeden staan. Alle uoodige voorschriften worden uit sluitend gegeven door het departement Waarvoor dan nog de tusschenschakel’ Uitvoerig vertelde dr. de Gelder, hoe hij eerst begonnen is te gaan werken in de centrale voor vakopleiding, waarbij 26 vereenigingen, die de vakopleiding hee- ten te behartigen, zijn aangesloten. Begin October 1940 diende dr. de Gelder als ge delegeerde van het N.V.V. zijn voorstel- len in tot reorganisatie van het vakonder wijs op de basis van de door hem opge stelde richtlijnen. Op 9 Nov. had de alge, meene vergadering plaats, die de voorstel len om advies en raad zond naar he< hoofdbestuur. Het hoofdbestuur zond ze aan het dage- lijksch bestuur en het dagelijksch bestuur nam ze voor de eerste maal op 29 Maart in behandeling. Toen dr. de Gelder aan het dagelijksch bestuur voorstelde zich al lereerst uit te spreken of de volksche grondslag zou worden aanvaard, weigerde men dezen te erkennen. Toen dr. de Gel der meende op grond van de rede van den Rijkscommissaris die samenwerking voor de volksche vernieuwing in ons vaderland te mogen eischen. zeide één der bestuurs leden. geen deskundige maar een politicus, dat 95 pCt. van onze bevolking die samen werking afwijst. Waarop de centrale voor vakopleiding hetzelfde deed. De leider van de afdeeling T.O. en V.O. meende daarom, dat het Opvoedersgilde nu zelf het werk ter hand moet nemen en de noodige voorstellen tot reorganisatie van het T.O op volkschen grondslag moet in dienen. Hij riep daarvoor de krachtige hulp in van de gildeleden. Tenslotte noemde spreker als de voor naamste taak van de gildeleden: de hou ding te bepalen als nationaal socialist!- schen opvoeder. De Duitsche regeering, die reeds sedert lang kennis droeg van dit oorkonde-ma- teriaal, dat de Grieksche regeering zwaar belastte, heeft desniettegestaande met het uiterste geduld en lankmoedigheid de ver dere ontwikkeling van de Grieksche poli tiek afgewacht. Zelfs toen Griekenland marinebases op zijn eilanden ter beschik king van de Britsche marine stelde en Italië, de bondgenoot van het Duitsche rijk, zich met het oog op dit onneutrale optreden tot militair handelen tegen Grie kenland genoopt zag, heeft Duitschland zijn afwachtende houding gehandhaafd Beslissend hiervoor was de oprechte hoop van het Duitsche volk, dat tot dus verre voor het Grieksche volk slechts vriendschappelijke gevoelens koesterde, dat Griekenland zich toch nog op zijn ware belangen zou bezinnen en de Grieksche regeering daarin aanleiding zou vinden, ondanks alles nog tot de ware neutraliteit terug te keeren In dezen zin heeft ook de Duitsche minister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop den 26sten Augustus 1940 in een onder houd met den Griekschen gezant te Fuschl aan de Grieksche regeering in ernstigen vorm den raa^ gegeven, haar eenzijdige begunstiging van Engeland op te geven. Daarenboven Is de Grieksche regeering door herhaaldelijke openlijke verklaringen van den Führer zelf ver- wittigd, dat Duitschland onder geen voor- waarde nesteling van Britsche strijd- krachten op Grieksehen bodem zou dul den. Als voorbeeld moge hier herinnerd worden aan de rede van den Führer van 30 Januari 1941. waarin gezegd wordt: .Misschien hopen zij op den Balkan. Ook hieraan zou ik niet veel hechten, want een ding is zeker, waar Engeland op treedt. zallen wij het aanvallen en daar- De Grieksche regeering heeft al deze waarschuwingen in den wind geslagen. Zij heeft zich ook nooit dat moet hier uitdrukkelijk geconstateerd worden tot de Duitsche regeering gewend om ook slechts de mogelijkheid van een te rugkeer van Griekenland tot de neutra liteit met haar te behandelen. De reden hiertoe was duidelijk: Griekenland had zich reeds veel te zeer laten verstrikken in de Engelsche politek der oorlogsuit- breiding en was zijn eigen besluiten in het geheel niet meer meester. Veeleer werden deze haar reeds op dat tijdstip door de Engelsche regeering voorge schreven. Zoo kon het oox. aal de GrieKsctie regeering, die zich aanvankelijk na het begin van den oorlog tegen Italië be perkt had tot toelating van technische formaties der Britsche luchtstrijdkrach- dezen weg moest voortgaan. Na de be zetting van Kreta kwam het dan ook weldra zoover, dat gesloten Britsche troepenformaties in Griekenland landden en alle belangrijke strategische punten bezetten. De van tijd tot tijd afgelegde verklaringen van de Grieksche regeerig, die deze feien pogen te loochenen kun nen slechts opgevat worden als een nieuw bewijs van haar onoprechtheid en haar afhankelijkheid van Engeland In een memorandum bij de Duitsche nota aan de Grieksche regeering wordt om te beginnen ad I verklaard „Ondanks de verkrachting van de Griek sche zelfstandigheid en souvereiniteits- rechten, die Griekenland tijdens dén we reldoorlog van de zijde van Engeland en Frankrijk moest ondergaan, heeft de Grieksche regeering zich zoowel onder het republikeinsche- als naderhand onder het herstelde monarchistische bewind, steeds als gedweeë trawant van de Britsche po litiek gedragen Dit trad bijzonder duidelijk aan het licht, toen de Britsche politiek in het voor aar van 1939 een stelselmatige omsinge- lingsactie tegen het Duitsche Rijk ensce neerde. Op 9 April 1939 volgde een dé marche van den Griekschen gezant te Lon den bij den Engelschen minister van bui tenlandsche zaken, lord Halifax, waarbij onder de onjuiste bewering, dat Italië op het punt stond Korfoe te bezetten en Griekenland daartegen verzet moest bie den, naar de houding van Engeland in een dergelijk geval geïnformeerd werd Op 13 April 1939 volgde daarop de Engelsch- Fransche garantieverklarine aan Grieken land Ad 2 wordt in net memorandum weti gegeven, hetgeen met betrekking tot de houding van Griekenland blijkt uit de acten van den Franschen generalen staf, die tijdens den oorlog in Frankrijk in Duitsche handen gevallen zijn Reeds on- middellijx na het uitbreken van den oor log in September 1939 stelde de Grieksche generale staf zich door uitzending van zijn kolonel Dovas naar Ankara in ver binding met den opperbevelhebber der Fransche strijdkrachten in het nabije Oos ten. generaal Weygand, om besprekingen te openen over de landing van een Fransch expeditiecorps te Saloniki en daaraan den eisch te verbinden, dat de voorhoede van zulk een expeditiecorps moest bestaan uit complete eenheden van het luchtwapen. Ook op zuiver politiek gebied begon terstond de begunstiging van de vijanden van Duitschland aan de Franschen werd in het geheim doorvoer van vliegtuigen mogelijk gemaakt, die voor Polen waren bestemd. De Grieksche gezant, Politis, gaf 18 September te Parijs de verzekering, dat Griekenland een in October eindigend verdrag met Italië slechts in zooverre Wenschte te vernieuwen, „als een derge lijke overeenkomst niet de vorming van een Oostelijk front zou beletten". In een aanteekening van den Franschen minister van buitenlandsche zaken van 20 Septem ber 1939 kon derhalve worden opgemerkt: „De Grieksche regeering voert een neutra liteitspolitiek. die officieel uiterst strikt is in het geheim evenwel gericht op een eventueele Fransch-Engelsche samenwer king”. Begin October verklaarde de Griek sche onderstaatssecretaris van buitenland sche zaken, Mavroedis. den Franschen ge zant te Athene, dat Griekenland een lan ding der geallieerden te Saloniki niet slechts niet zou beletten, doch zelfs door het zenden van troepen actief zou steu nen, indien slechts het succes der operatie door voldoende diplomatieke en militaire voorbereidingen verzekerd zou -«Hn. De in de haven van Montevideo liggen de Italiaansche schepen „Fausto" en „Adamello”, alsmede de Deensche vracht- booten „Christian Sass” en „Laura" zijn Zaterdag door de regeering van Uruguay bezet. De bemanningen blijven voorloo- pig aan boord. Het doel van deze maat regelen is tot dusver niet officieel be kend gemaakt Ad. 5. Is het in het licht van deze fei ten boven iedere twijfel verheven, dat de Grieksche regeering met de Engelsche gemeenezaak heeft gemaakt, en haar ge bied voor oorlogsdoeleinden ter beschik king van de Britsche regeering heeft ge steld. zoo heeft het anderzijds niet aan waarschuwingen van Duitsche zijde ont broken, die Griekenland de gevolgen van een dergelijk optreden voor oogen stelden. Ondanks deze duidelijke waarschuwin gen heeft de Grieksche regeering toch na gelaten, hieruit gevolgtrekkingen te ma ken. doch integendeel, in toenemende mate Britsche troepen in haar land toegela ten. Met het oog hierop kan de Duitsche regeering niet langer de oogen sluiten voor het feit, dat Griekenland ondubbelzinnig gemeenezaak maakt met Engeland en der halve moet doorgaan als oorlogstegenstan- der van Duitschland met alle daaruit voortvloeiende gevolgen. Sedert enkele weken kan er nu geen twijfel meer over bestaan, dat Engeland op het punt staat evenals bij zijn ex peditie naar Saloniki in den wereldoorlog in Griekenland een nieuw front tegen Duitschland te vormen, teneinde vandaar uit een laatste poging te doen den oor log naar Europa over te brengen. In dit verband zijn berichten van bijzonder be lang, dat de generale staf der in Grie kenland opereerende Engelsche strijd krachten contact met den generalen staf te Belgrado tot stand heeft gebracht De laatste dagen evenwel is Grieken land openlijk operatiegebied der Engel sche strijdkrachten staande uit ‘landingen en transporten, zijn daar thans-aan den gang en de Amen- Het 303de communiqué van het Itali aansche hoofdkwartier dd. gisteren luidt: „Aan het Grieksche front bedrijvig heid van de artillerie. Onze luchtmacht- afdeelingen hebben in duikvlucht en met machinegeweervuur vijandelijke verdedigingswerken en troepen aange vallen. In Noord-Afrika blijven de Italiaan- r naar het Oosten oprukken. kaansche berichten bevestigen, dat reeds een Engelsch leger van tweehonderddui zend man in Griekenland gereed staat Door het feit, dat Griekenland zelf als eenige Europeesche staat weer vergun ning heeft gegeven aan Engelsche troepen om Europeeschen bodem te betreden heeft het een zware verantwoordelijkheid tegenover de Europeesche gemeenschap op zich geladen Ongetwijfeld is het Grieksche volk on schuldig aan deze ontwikkeling Te zwaarder echter is de schuld, die de hui dige Grieksche regeering door deze on verantwoordelijke politiek op zich heeft geladen. De Grieksche regeering heeft daarmee zelf een situatie teweeggebracht, waartegenover Duitschland niet langer werkeloos kan blijven. De Duitsche regeering heeft derhalve thans opdracht gegeven aan haar troepen om de Britsche strijdkrachten uit het Grieksche gebied te verdrij ven. Iedere tegestand, die zich voor doet aan de Duitsche weermacht, zal meodoogenloos worden gebroken. Ter wijl de Duitsche regeering de Griek sche regeering hiervan in kennis stelt, betoogt zij met klem, dat de Duitsche troepen niet komen als vijanden van het Grieksche volk en van het Duitsche volk het Grieksche volk als zoodanig te willen bestrijden en vernietigen. De slag, die Duitschland gedwongen is op Grieksch territoir te leveren, geldt Engeland. De Duitsche regee ring Is de overtuiging toegedaan, door een snelle verdrijving van de Britsche indringers uit Griekenland met in de laatste plaats ook het Grieksche volk en de Europeesene ge meenschap een beslissenden dienst te bewijzen. kend zal de briek der Ford-Company, de materiaal- léveranties zijn uitgebleven. De Edgewater fabriek heeft 3000 arbeiders aan het werk en werkt aan 1000 tanks voor het Ameri kaansche en aan 600 tanks voor het Griek sche leger Volgens een bericht van „Associated Press" uit Detroit heeft een vertegen woordiger van de Fordfabrieken ver klaard. dat in 41 steden de Fordonderne- mingen gesloten moesten worden, door 118.000 arbeiders een vacantie hebben. De leiding van de Fordfabriek in Edge water in den staat New Jersey, heeft be- zij het bedrijf tengevolge van river Rouge-fa- Het Opperbevel der Weermacht deel de gisteren mede: „Met het oog op het opdringen van Britsche landingstroepen uit Grieken land naar het Noorden en nadat de ver- eeniging dier troepen met de gemobili seerde Zuidslavische Weermacht be kend was geworden, zijn afdeelingen van het Duitsche leger vanochtend vroeg tot den tegenaanval overgegaan. Op verscheidene plaatsen rukten zij over de Grieksche en Servische grens. De Duitsche luchtmacht heeft in de och tenduren Servische vliegvelden en met sterke afdeelingen de vesting Belgrado aangevallen en kazernes en militaire en strategische installaties vernietigd. Te gelijkertijd hebben afdeelingen Italiaan sche gevechtsvliegtuigen met succes voor den oorlog belangrijke doelen in ..et Zuiden van Zuid-Slavië aangevallen. In Noord-Afrika hebben de Duitsch Italiaansche gemotoriseerde afdeelingen en pantsertroepen den vijand achter volgd, die zich op enkele plaatsen tever geefs trachtte staande te houden. Op nieuw zijn gevangenen gemaakt en is oorlogstuig buitgemaakt. Gevechtsvliegtuigen hebben ten Zuiden van de Faror een koopvaarder van 3000 ton tot zinken gebracht. Bij den toegang tot den Firth of Forth zijn 2 schepen vernield en 4 koopvaarders beschadigd. Een fabriek in Noord-Schotland werd door bommen van zwaar kaliber ge troffen. Met goed gevolg zijn verder ha venwerken en militaire steunpunten in het Zuidwesten van Engeland aangeval len. Op een vliegveld gars, schuilplaatsen en op staande vliegtuigen in brand. De vijand verrichtte in den afgeloopen nacht geen gevechtshandelingen boven Duitsch gebied. Slechts enkele vijande lijke vliegtuigen verschenen boven het bezette gebied in Frankrijk”. Aanvallen op koopvaarders Ten Noordwesten van de Hebriden is Zaterdagmiddag nog een koopvaarder van 8000 ton door Duitsche gevechts vliegtuigen met groote actieradium ge bombardeerd en tot zinken gebracht. Ten Noorden van Great Yarmouth «is gistermiddag een tankschip van 6000 ton, dat in een convooi voer, door Duit sche gevechtsvliegtuigen aangevallen en door voltreffers zoo zwaar beschadigd, dat het met slagzij bleef liggen en ver loren geacht moet worden. Een andere afdeeling Duitsche vliegtuigen heeft ten Oosten van Great Yarmouth een koop vaarder van 5000 ton zwaar beschadigd. De bemanning van beide schepen ging in de booten. In totaal heeft de Duitsche luchtmacht gisteren 4 schepen met een gezamenlijken inhoud van 18.5tfc) ton tot zinken gebracht en 2 schepen van teza men 11.000 ton ernstig beschadigd. Britsche aanval op Brest afgeslagen Vier Britsche bommenwerpers hebben gistermorgen getracht bij Brest de Fransche kust over te vliegen. Het plan om de haveninstallaties aldaar aan te vallen, mislukte door den waakzamen afweer van de zich daar bevindende luchtdoelartillerie. Een Britsche bom menwerper werd neergeschoten. De drie overigen werden gedwongen snel rechts omkeert te maken. Zoo hieromtrent evenwel nog de gering ste twijfel mocht bestaan, dan is door de documenten, die te La Charité in Frank rijk werden gevonden en thans ter pu blicatie beschikbaar zijn gesteld de dui delijke positiebepaling van Griekenland tegen de as sedert het uitbreken van den oorlog volstrekt ondubbelzinnig bewezen Uit dit officieele oorkondemateriaal van den Franschen generalen staf en de Fran sche regeering treedt het volgende beeld aan den dag over de ware politiek, die de Grieksche regeering in het geheim voerde: 1. Reeds in September 1939 zond de Grieksche generale staf kolonel Dovas naar Ankara om contact te zoeken met den opperbevelhebber van het Fransche expeditieleger in den Levant, generaal Weygand. 2. 18 September 1939 gaf de Grieksche gezant Politis te Parijs de verzekering dat Griekenland het in October eindigen^ de verdrag met Italië slechts in zooverre wenschte te vernieuwen, „als een derge lijke overeenkomst niet de vorming van een Oostelijk front zou beletten”. 3. Begin October 1939 werd den Fran schen gezant te Athene door den Griek schen onderstaatssecretaris van buiten landsche zaken. Mavroudis. verklaard, dat Griekenland een landing der geallieerden te Saloniki niet slechts niet belette, doch zelfs actief steunen zou. indien slechts het suSceA der operaties gewaarborgd werd 4 Het eind October 1939 aangevangen c?.ntra®‘van dcn Franschen militairen A,hene net den chef van den staf. leidde 2 De- f *ot den officieelen wensch het nnrnrn’r'^schen generalen staf naar Griekschen generaien «taf hJa Sjt*” d*n ten. dat hij onder voor behoud ’8te.n W*‘ kenden steun met luchAtrHdkraehtf*^ luchtafweer, in staat wa« <tai.8S,ten en een intergeallieerd expeditieen™*»8 c”n loniki te waarborgen °rps te Sa'

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 13