De strijd den Balkan het van De benoeming onderwijzend personeel l F No. 17847. in kamers de voor economische van I Enkelvoudige berechting strafzaken l 8 I s Woensdag 9 April. UdP' 1941. van Duitsche aanval duurt voort De economische rechter Onder goedkeuring den secretaris-generaal Wedden bij harddrave rijen en paardenrennen De Zuidslavische lucht aanvallen De padvindersorganisaties Nederland ontbonden s Aanval in de richting van Saloniki Bonnen voor de volgende week reeds op Zaterdag geldig Üt A van 8.27 uur n.m. tot 6.55 uur v.m. VERDUISTEREN in M nam. Opmarsch in Zuid-Slavië r e o s 4 TotaKsatorverbod opgeheven Paasch-verrassingen distributie 5 2 s s S s/ i Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Extra-eirantsoen en verduur zaamde kip De strijd in Albanië aan: 9 April op 5.28 uur g 10 April onder 6.17 uur g v.m.; op 6.48 uur nam. Nachtdienst dokters: a Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. vjn. No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 1 Het Grieksche communiqué Zee is 2 2 Ziekenvervoer by nacht: No. 773503 Zte verder le blad, pag 2 Actief instrument der Britsche propaganda Verklaring van Besluit van den secretaris generaal van Justitie Ryke buit gemaakt den Boelgaarscben premier HET OPERATIE; GEBIED IN ZU|I «o van de *°£M£Nlê„. •‘*‘A?ESjZg& HAAGSCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENT1ÉN: PRIJS DEZER COURANT: (Telefoto Holland) over C J ASTMKAH A R U Wttl 3 O as-mo- zijn. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad" ƒ3.15. Franco per post met Mode blad ƒ4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland ƒ9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p- kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. (Cartografisch bnr. van de N ederlandsche Dagbladpers) deze schepen het anker nog niet gelicht. Dit bericht heeft in Grieksche militaire kringen opzien gewekt, daar men in het gereedhouden van deze vloot transport schepen een aanduiding ziet voor een be veiliging van het wegvoeren van de Brit- sche landingstroepen. /s X 2 /V A I V sche troepen die op twee punten zeer snel over de grens binnendrongen, daar hun stellingen in een voor gemotoriseerde troe pen zeer gunstige streek onhoudbaar wa ren geworden. Engelsche transportschepen in den Piraeus. Britsche vrachtschepen, die na in de ha ven van den Piraeus hun lading gelost te hebben, zich gereed maakten om te ver trekken. zijn klaarblijkelijk op last van het opperbevel over het Britsche expeditie- h 1 6 Borasecsr welke in dit lid, inplaats van tien dagen vijf dagen en de termijnen, vermeld in de artikelen 434, derde lid, 436, eerste lid, en 437, eerste lid. in plaats van acht dagen vier dagen. Artikel 7. (1) Dit besluit treedt in werking op 15 Mei 1941. (2) Het is niet van toepassing op za ken, voor dien datum bij eenig gerecht aanhangig gemaakt Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningan, Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan- del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr„ There- siastr. 108e, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 United Press meldt uit Athene: Volgens de hier binnengekomen berichten trekken Het Verordeningenblad van heden brengt een belangrijk besluit van den secretaris generaal van het departement van Justitie met betrekking tot de berechting van strafzaken, rakende het economische le ven. Artikel 1. (1) bij iedere arrondissements rechtbank worden ingestcld uit een lid bestaande (enkelvoudige) kamers voor de berechting van strafzaken, rakende het economische leven (2) De leden dezer kamers worden j aangewezen door den secretaris-generaal van het departement van Justitie: zij dragen den titel „economische rechter" De poging van de Zuidslavische en Grieksche strijdkrachten om de Italiaan- sche stellingen aan den Westelijken oever van het Ochrida-meer, te veroveren, om zoodoende een verbinding tot stand te brengen tusschen beide legers, zijn, naar de speciale correspondent van de „Mes- sagero" van het Albaneesche front meldt, mislukt Terwijl de Grieken in den sec- thor van het negende Italiaansche leger herhaalde malen na zware voorbereiding door de artillerie tevergeefs oprukten om de Italianen uit hun stellingen van het Ochrida-meer te verdrijven, is esn po ging der Zuidslaviërs om de hoogte te veroveren, die de passage van Quafae Tha nes op de bergen ten Westen van het Ochrida meer beheerscht, in de kiem gesmoord. Naar de Italiaansche bladen melden, zijn de eerst Zuidslavische gevangenen door afdeelinftèn van het Italiaansche leger op 7 April naar de bergen ten Noorden van de Zuidslavisch-Albaneesche grens, aan westelijken oever-van het Ochrida-meer de Engelschen zich voor de in de richting overgebracht. van Saloniki ondernomen aanvallen door het Vardar-dal met groote snelheid terug, nadat de Zuidslavische tegenstand op den linkerflank van de Grieksche stellingen in een was gestort. Het Grieksche hoofdleger heeft Saloniki prijsgegeven om een nieuwe verdedigingslinie ten Westen van de Var- dar te betrekken. Te Athene wordt officieel bekend ge maakt dat de Duitsche troepen na de in neming van Doiran over Zuidslavisch ge bied in de richting van Saloniki Grieken land zijn binnengedrongen en de verbin ding tusschen de Grieksche strijdkrach ten in Oost-Macedonië en het overige Grieksche leger hebben verbroken. Over de oorzaken van den Servischen terug tocht van de linker Grieksche flank zijn te Athene slechts zeer spaarzame berichten binnengekomen. De voornaamste oorzaak voor dezen terugtocht schijnt te zijn, dat de De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij deelt mede, dat reeds op Zaterdag 12 dezer voor het inkoopen van distributiegoede- ren gebruik zal mogen worden gemaakt van de bonnen, welke voor de daarop vol gende week zullen worden aangewezen. De nummers van de aan te wijzen bonnen zullen worden bekend gemaakt in de bla den van Vrijdagavond c.q. Zaterdagoch tend. Voor zoover de détaillisten op Za terdagmorgen niet tijdig op de hoogte mochten zijn van de aangewezen bon- niunmers. kunnen zij zich voor inlichtin gen wenden tot de plaatselijke distribu tiekantoren. Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Het nieuwe verordeningenblad brengt een belangrijk besluit van den secretaris generaal van het departement van Op voeding, Wetenschap en Cultuurbescher ming betreffende benoeming en ontslag van onderwijzend personeel aan gemeen telijke en bijzondere scholen. Wij citeeren daaruit de volgende arti kelen Artikel 1. Indien de gemeenteraad in een vacature in het onderwijzend perso neel van een school voor lager, uitge breid lager, middelbaar, gymnasiaal of nijverheidsonderwijs of van een kweek school voor onderwijzers en onderwijze ressen door de benoeming van een vaste leerkracht moet voorzien, plaatsen burge meester en wethouders, zoo mogelijk drie maanden vóór het openvallen der betrek king, een oproep in de door den secre taris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbe scherming aan te wijzen nieuwsbladen of tijdschriften. Artikel 2. De benoeming vindt plaats aan de hand van een voordracht, welke door burgemeester en wethouders aan den secretar’s-generaal van het departe ment van Opvoeding. Wetenschap en Cultuurbescherming of aan de door dezen aangewezen instantie wordt voorgelegd deze voordracht bevat de met redenen omkleede aanbevelingen van drie per sonen. die voor het geven van het be treffende onderwijs bevoegd zijn. De secretaris-generaal van het departement van Opvoeding. Wetenschap en Cultuur bescherming of de door dezen aange wezen instantie kan deze voordracht ge heel of ten deele afwijzen de beslissing is met redenen omkleed. Wordt de voordracht geheel afgewezen, dan wordt een nieuwe voordracht ingediend, welke wederom de met redenen omkleede aan bevelingen van drie personen bevat Voor het geval er geen drie geschikte Bon 22 voor één ei De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend: Gedurende het tijdvak van Donderdag 10 April tot en met Woensdag 16 April a.s. geeft de met „22" genummerde bon van de „Bonkaart Algemeen” recht op het koopen van één ei. De bonnen, wel ke op 16 April og niet gebruikt zijn, blij ven nog geldig tot en met Zaterdag 19 April a.s. Bonnen 11 voor vleesch ot be vroren kip Gedurende het tijdvak van Donderdag 10 April tot en met Zondag 20 April a.s. geeft elk der vier met „11 Vleesch" ge merkte bonnen van de vleet chkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, of rantsoen vleesch waren. De met „11 Vleeschwaren" ge- I merkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. I De bonnen, welke op 20 April a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Woensdag 23 April a.s. De aandacht wordt er op gevestigd, dat ditmaal ook kip in blik of glas, alsmede door bevriezing verduurzaamde kip op de vleeschbonnen en de vleeschwaren- bonnen kan worden gekocht Ook de met „10" genummerde bonnen van de vleeschkaart geven vanaf 10 April recht op het koopen van 100 gram van boven genoemde soorten kip, been inbegrepen. Het rantsoen vleeschwaren. dat per bon kan worden gekocht, bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalfs-, paarden- en schapenvleescU en voor gerookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen tongenworst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct. meer. Het opperbevel van de Grieksche strijd- krachten publiceerde gisteren het vol gende communiqué: .Tiet Zuidslavische leger, dat in Zuid- Servië strijdt, trekt onder den druk van den tegenstander terug en ontbloot zoo den linkervleugel van ons heroïeke leger aan de grens. Desondanks strijdt ons ie- ger met weergalooze overgave en betwist Te^er"blijven liggen. Gisteravond hadden den vijand eiken voetbreed van onzen voorvaderlijken bodem." Eerste Grieksche gevangenen te Sofia aangekomen Gisteren zijn de eerste Grieksche ge vangenen te Sofia aangekomen. Duitsche opmarsch voortgezet De Duitsche troepen hebben in Zuid- Slavië, ondanks de gebrekkige verkeers wegen en ondanks aanzienlijke terrein- moeilijkheden den aanval voortgezet, meldt D.N.B. Vijandelijke stellingen, die pashoogten beveiligden, zijn aangevallen en veroverd. In het Zuidoosten van Zuid-Slavië zijn belangt ijke wegen bereikt en beveiligd. In hetzelfde gebied hebben Duitsche for maties m een snellen aanval eenige spoor- wegtrajectea onder hur toezicht gesteld. Luchtalarm te Agram Uit de uitzendingen van den radio-om- roep te Agrarn blijkt, dat daar de laat ste dagen meermalen luchtalarm is ge maakt. De Duitsche bommenwerpers ont zagen de stad echter en vlogen door. van A. s s A s f. 8 8 8 A A s A 8 beteekenis kunnen zijn. Roemeensche pers de luchtaanvallen De Roemeensche bladen houden zich uit voerig bezig met de aanvallen van de Zuidslavische luchtmacht op Roemeensche steden en dorpen. Het officieuse orgaan „Unirea” schrijft, dat alle maatregelen ge nomen zijn, welke vereischt worden, als gevolg van dit optreden dat elke loyaliteit mist. Roemenië zal niet dulden dat zijn rechten en eer worden aangetast Wij vergeten niet. zoo vervolgt het blad, dat wij Roemenië op Zuidslavischen grond moeten verdedigen. Krachtens verordening van den Rijkscommissaris werden door de vei ligheidspolitie de gezamenlijke pad vindersorganisaties in het bezette Nederlandsche gebied ontbonden en verboden. De Nederlandsche padvinders, die een deel waren van de internationale boy-scouts-beweging en centraal van uit .het internationale padvinders- bureau te Londen geleid werden, wa ren een actief instrument der Britsche cultureele en politieke propaganda. Ook na de bezetting werd deze tegen de belangen van het Duitsche Rijk gerichte werkzaamheid voort gezet. Daar de Nederlandsche padvin ders, wier leiding eenzijdig op Enge land was ingesteld, ondanks uitdruk kelijk verbod talrijke tochten en voor- bereidend-militaire oefeningen hiel den, zijn de van het standpunt der be zettende macht niet duldbare padvin dersorganisaties ontbonden. I Artikel 2. De economische rechter oor deelt in eersten aanleg bij uitsluiting over alle misdrijven en overtredingen, waar tegen straf is bedreigd in: 1) De landbouw-crisiswet 1933; 2) de bodemproductiewet 1939; 3) de distribu- tiewet 1939; 4) de prijsopdrijvings- en hamsterwet 1939; 5) de voorschriften uit gevaardigd op grond van par. 1 der ver ordening no. 8/1940 betreffende het be perken van werk; 6) de voorschriften uitgevaardigd op grond van par. 1 der verordening no. 15/1940 betreffende het vervoer van personen en goederen; 7) de voorschriften uitgevaardigd op grond van artikel 3 der verordening no. 111/1940 betreffende het verbod van verlaging van loonen en salarissen; 8) de voorschriften uitgevaardigd op grond van artikel 8 der verordening no. 217/1940 betreffende de totstandkoming van regelingen inzake loonen. salarissen en andere arbeidsvoor waarden; 9) het prijsbeheerschingsbesluit (no. 11/1941); 10) het voedselvoorzie- ningsbesluit (no. 12 ;941); 11) de veror dening no. 42/1941 betreffende de ver-1 I plichting tot het verrichten van diensten I I en betrefende de beperking ten aanzien I van het veranderen van betrekking; 12) I het deviezenbesluit 1941 (no. 63/1941); 13) I I het organisatiebesluit voedselvoorziening I I 1941 (no. 69/1941)^14) andere rechtsvoor-I schriften, voor zoover deze zulks uitdruk- kelijk bepalen, een en ander voor zoover deze strafbare feiten tot de kennisneming van de rechterlijke macht behooren. Artikel 3. Op het rechtsgeding van den economischen rechter vinden de bepalin gen betreffende het rechtsgeding voor den politierechter overeenkomstige toe passing. behoudens de navolgende afwij kingen: 1) De artikelen .309. 375, .376 en in geval van een gerechtelijk vooronder zoek. 2.38, tweede tot en met vijfde lid, van bet wetboek van strafvordering blij ven buiten toepassing; 2) noch tegen de kennisgeving van verdere vervolging, noch tegen de dagvaarding wordt een be zwaarschrift toegelaten; 3) de rechter kan van het hooren van de op de lijst van getuigen voorkomende niet verschenen I getuigen afzien, indien hij dit hooren I voor de beoordeeling van de zaak niet I bepaald noodzakelijk acht; 4) de rechter I is niet verplicht op verzoek van den ver- I dachte schriftelijk vonnis te wijzen; 5) I in geval van berechting van overtredingen I vinden de artikelen .383 tot en met 39.3 en I .398, eerste lid, onder 9. en 11. van het wetboek van strafvordering overeenkom stige toepassing. Artikel 4. Tegen uitspraken van den economischen rechter kan geen verzet worden gedaan. Artikel 5. (1) De verdachte kan booger beroep instellen in de gevallen waarin vrijheidsstraf of geldboete van ƒ200 is opgelegd. Het openbaar ministerie kan hooger beroep instellen fn de gevallen waarin een dezer straffen werd gevorderd. (2) De termijnen, vermeld in de arti kelen 408 en 410 van het wetboek van strafvordering, bedragen In plaats van veertien dagen acht dagen; de termijn, bedoelt in artikel 413, eerste lid. bedraagt in plaats van tien dagen vijf dagen (3) De berechtiging in hooger beroep is toevertrouwd aan bijzondere kamers van het gerechtshof, bestaande uit drie leden. I Artikel 6. In géval van beroep in cas-1 satie bedragen de termijnen, vermeld inl de artikelen 433, eerste lid, en 435, tweede* Naar het D.N.B. meldt, hebben de Duitsche troepen in Servië ondanks aanzienlijke terreinmoeilijkheden den aanval voortgezet. Tot dusver zijn tal van gevangenen gemaakt. Een omvangrijke buit viel In Duitsche handen. Bij een nieuwen aanval zijn de Duit sche troepen in Servië verder gevorderd, in weerwil van aanzienlijke terreinmoei lijkheden en vernielde wegen. Zij heb ben veel oorlogsmateriaal, waaronder talrijke stukken geschut van middelbaar Zuidslavische troepen zich poogden te ont- en zwaar kaliber en gemotoriseerde bat- trekken aan een omsingeling van de Duit- terijen buitgemaakt. Voorts is hun veel Infanteriemunitie in handen gevallen. A H O De Boelgaarsche ministerpresident Fi- loff heeft gisteren in de Kamer o.a. ver klaard De richtsnoer van onze buiten- landsche politiek bestond daarin, om ter verwezenlijking van onze billijke eischen den weg des vredes op te gaan. Wij heb ben alles gedaan om dezen vrede te ver krijgen, ja nog meer, ook thans nog nemen aan de oorlogshandelingen, welke tv.sschen Duitschland en Zuid-Slavië ge opend zijn, geen Boelgaarsche troepen deel. Dit feit is de regeering te Belgrado bekend. Met recht konden wij er op rekenen, dat deze onze houding naar juiste waarde zou worden geschat In plaats daarvan wierpen Zuidslavische luchtstrijdkrachten eenige malen bommen op ons gebied en wel niet op militaire doelen, maar op open steden en op de vreedzame bevolking in het centrum van Kustendil en Sofia, waar zich onder dc gedoode en gewonde slachtoffers voor namelijk kinderen en vrouwen bevinden. Onafhankelijk daarvan hebben in den nacht van 2 op 3 April Zuidslavische troepen zonder de minste uitdaging on zerzijds, geruimen tijd onze grensposten overvallen. Maandag en gisternacht heb ben zij opnieuw met vrij sterke afdeelin- gen onze grensposten aangevallen. Heel Boelgarije volgt thans met ingehouden adem de oorlogshandelingen, welke zich in Macedonië afspelen. Ér worden ge beurtenissen voorbereid, welke voor het geheele Boelgaarsche volk van geweldige krachten voor de voordracht beschikbaar zijn, is een voordracht van twee, of zoo noodig een voordracht van één voldoende. Artikel 3. De overeenkomstig artikel 2 ingediende voordracht wordt- be schouwd als goedgekeurd, wanneer de secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuur bescherming of de door dezen aange wezen instantie zich niet binnen zes we ken na ontvangst van de voordracht daaromtrent heeft geuit. Artikel 4 Voor het geval in een vaca ture door het benoemen van een tijde lijke leerkracht wordt voorzien, wordt gehandeld op dezelfde wijze als voor een benoeming in vasten dienst, wanneer de benoeming geschiedt voor den tijd van vier maanden of langer, of wanneer sedert het openvallen van de betrekking tot het in dienst treden van de nieuwe leerkracht meer dan vier maanden ver- loopen zijn. Artikel 5. Het beoogde ontslag van leerkrachten moet den secretaris-gene raal van het departement van Opvoeding. Wetenschap en Cultuurbescherming of aan de door dezen aangewezen Instantie worden medegedeeld, tenzij het ontslag op verzoek van den betreffenden persoon geschiedt. Het ontslag wordt beschouwd als goedgekeurd, wanneer de secretaris generaal van Opvoeding. Wetenschap en Cultuurbescherming of de door dezen aangewezen instantie zich niet binnen zes weken daaromtrent heeft geuit Artikel 6. Ten aanzien van de benoe ming en het ontslag van onderwijzend personeel van bijzondere scholen vindt het bepaalde in de artikelen 1 tot en met 5 overeenkomstige toepassing, met dien verstande, dat het schoolbestuur in de plaats van burgemeester en wethouders en van den gemeenteraad treedt Artikel 7. Een benoeming of ontslag, welke geschiedt in strijd met het bepaal de in dit besluit, is nietig. Artikel 8. Rechtsvoorschriften, in strijd zijn met het bepaalde besluit, treden buiten werking. Artikel 9. Dit besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging. 1 - .LtMMN Het nieuwe Verordeningenblad brengt een besluit van de secretarissen-gene- raal van de departementen van Justitie en van Landbouw en Visscherij ter be vordering van de paardenfokkerij, waarin het volgende bepaald wordt: Art. 1. a. door de secretarissen-gene- raai van de departementen van Justitie en van Landbouw en Visscherij kan aan een of meer rechtspersoonlijkheid bezit tende vereenigingen of stichtingen onder nader te stellen voorwaarden worden toegestaan, ter bevordering van de paardenfokkerij, bij harddraverijen en paardenrennen een totalisator te organi- seeren. b. Het houden van zoodanigen totalisator en het wedden daarbij is niet strafbaar, indien de gestelde voorwaar* den in acht worden genomen. Art. 2. Dit besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging. Deze kaart geeft een overzicht van het operatie-gebied in Zuidoost-Europa. Hierop is het geheele Turksche rijk ge- teekend, de invloedssferen van het Britsche rijk en de landen, die met 'de gendheden verbonden Het Oostelijke bekken de Middellandsche van nu af in de zee-blokkade betrokken: dit geldt even eens voor Ionische en Egeï- sche Zee. ISTANTSA ,AFF* K 1 a »e*im O e

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1