De strijd de lucht bezet een jaar Noorwegen tl in De Duitsch-Italiaansche opmarsch Noord-Afrika Zijn dochter I heel Peter Hoera! Ik ben Papa niet HEINZ RüHMANN Quisling Geniet méér van het leven met een in Derna heroverd van I rlengt zijn De strijd ter zee van De kracht van het Duitsche luchtwapen De strijd in den Balkan De buitenlandsche handel Griekenland Matsoeoka ve verblijf te Moskou Nachtelijke luchtbombar dementen op de Midlands en Zuidkust van Engeland over de toekomst Noorwegen Fiinfkirchen De slag op den Atlantischen Oceaan De groote luchtaanvallen op Enge land in den vorigen nacht t f f f AGFA BOX. 5.- ZEISS BOX 8.- TROLIX BOX. 9.- KLAP KAMERA 4,5 Gomp. 68.- Wagenstraat 60 62 (Vérvolg van het eerste blad) Talrijke branden en aanzienlijke vernielingen Ook Tobroek weer in Duitsch- Italiaansche handen De „Malaya” beschadigd in Amerika Zie verder le blad, pag. 3 HAAGSCHE COURANT Woensdag 9 April 1941 le bl. pag. 2 Zuidslavische luchtaanval op Noordduitsche kustplaatsen door Britsche vliegtuigen aangevallen 486e STAATSLOTERIJ Een beschouwing van de Diplo IRAK. FRANKRIJK Middellandsche Zee-Niger-spoorweg ENGELAND RECLAMES. 1 784 982 dat laatste betere De leidt HEDENAVOND *n MORGEN Laatit» voorstellingen van tAf at tv a<i\ jleotf VAN VRIJDAGMORGEN 10 UUR AF Het aantal slactitoffers in Maart Volgens den Britschen berichtendienst heeft de Britsche minister voor de bin- nenlandsche veiligheid medegedeeld, dal bij de in Maart op Engeland ondernomen luchtaanvallen 4259 menschen om het leven zijn gekomen en 5557 gewond, aldus het D.N.B. ï’i‘*htat’rm te Cihr»lf«r In Gibraltar is gistermiddag luchtalarm gemaakt, dat anderhalf uur duurde. In dien tijd lag het geheele verkeer stil, met inbegrip van het verkeer op den weg naar La Liriea. Gisteren begonnen in de Duitsche belangstelling Het A.N.P meldt uit Berlijn Naar van welingelichte zijde wordt vernomen, blijft men. zooals vanzelf spreekt, in politieke kringen te Berlijn belangstelling koeste ren voor de terugreis van Matsoeoka. ook na het bezoek, dat de Japansche mi nister in hartelijke verstandhouding aan Duitschland en Italië heeft gebracht. In de Wilhelmstrasse zijn gisteren verschil- lendë vragen gesteld naar aanleiding van Matsoeoka's verblijf te Moskou. De op vatting te Berlijn werd aldus geresu meerd. dat een verlenging van het ver blijf te Moskou zeker samenhangt met Matsoeoka’s besprekingen in de Russische 1042 3782 1539 3851' 1782 4169 1990 418" 208” 4523 2090 4985 2143 5122 2283 5170 2556 5178 259' 553? 2663 5772 2728 5834 2950 6091 3011 6713 10663 Kwaad volgt kwaad en goed volgt goed Er volgt dus op het goede woord Iets goeds. Iets zeer goeds zelfs wanneer U zegt: „Ober, breng me een Zwar te Plet van Hulstkamp.’ hoofdstad, die zijn gewijd aan zuiver Japansch-Russische vraagstukken. De be trekkingen tusschen Duitschland en Rus land zijn duidelijk zoodat alle aangele genheden. die betrekking hebben op de wederzijdsche belangen, in directe bespre kingen worden behandeld. Wij vergeten niet, dat wij in Versailles het banaat hebben opgeofferd, in de hoop. aldus 'met het Zuidslavische volk een blijvende vriendschap te kunnen aangaan. En nooit zullen wij vergeten, dat onze „bondgenoot en vriend” de grenzen der loyaliteit tenslotte zoo ver heeft over- schreden, dat hl] thans zelfs de vermetel heid bezit, onze grensplaatsen te öomoar- deeren Wij weten thans nog beter, wie in het Westen onze buur is. en wij zullen niet nalaten, alle consequenties uit deze nauwkeurige kennis van den stand van zaken te trekken. Het blad ..Porunka Vremi” schrijft: De 0 a.s. Zondag naar Tokio vertrekken. Gisteravond heeft de Japansche ambas sadeur, Tatekawa. een maaltijd aangebo den, waaraan werd deelgenomen door Molotof. zijn plaatsvervangers Wysjinski en Losowski een aantal andere Russische functionnarissen en de ambassadeurs en gezanten van de staten van het drièmo- gendhedenverdrag. Vanavond zou Mat soeoka voor een bezoek aan Leningrad vertrekken Sterke formaties van het Duitsche lucht wapen hebben in den afgeloopen nacht, naar het D. N. B. verneemt, een belang rijke haven aan de Zuidkust van Enge land en een belangrijke fabriek in de. Midlands met voortreffelijk resultaat' aangevallen. Bij goed zicht op den grond werden door de bemanningen verscheidene groote branden in haveninstallaties en scheeps werven zoomede aanzienlijke vernielin gen en branden in fabrieken waargeno men. Volgens het Hongaarsche telegraaf- agentschap heeft het Zuidslavische lucht wapen gistermiddag opnieuw een aanval trachten te ondernemen op Fiinfkirchen. De Hongaarsche luchtafweer dwong de aanvallers echter om te keeren. Bij het Hongaarsche plaatsje Ujpeterd werd een Zuidslavisch vliegtuig door de Hongaar sche luchtdoelartillerie neergeschoten. Van de uit 3 koppen bestaande beman ning kwamen er 2 om het leven. Eén lid der bemanning werd zwaar gewond naar het militaire hospitaal van Fiinf kirchen gebracht. Het totale beeld van de aanvallen van het Duitsche luchtwapen op Groot-Brit- tannië in den vorigen nacht is, naar het D. N. B. verneemt, thans duidelijk en laat zien, dat het geheele gebied van het Britsche eiland gealarmeerd was door de sirenes, welke de vliegtuigen aankon- digden. De aanvallen van eenige honderden ge vechtsvliegtuigen strekten zih uit van het begin der avondschemering op 7 April tot den vroegen morgen van 8 April over een gebied, hetwelk wordt begrensd door de belangrijke havensteden aan de Engel- sche Zuidoostkust en Zuidwestkust tot de industrie-centra in Noord-Schotland Ruim 30 opgegeven doelen werden met succes met bommen bestookt. Vele tonnen betreffende de „Malaya” geen zin had, De Times waarschuwt tegen optimisme Volgens een bericht uit Londen heeft de militaire medewerker van de „Times” verklaard, dat het Britsche besluit tot hulpverleening aan Grieken land en Zuid-Slavië zeer gewaagd was. Hij waarschuwt tegen ieder optimisme en zegt, dat het meer dan optimisme is, wanneer men aanneemt, dat de En- gelsche hulp op het oogenblik sterk ge noeg is om op den Balkan beslissend te kunnen ingrijpen. Een rede van Saradjogloe Radio Ankara heeft gisteren bekend gemaakt, meldt het D.N.B., dat de Turksche minister van- buitenlandsche zaken, Saradjogloe, in de nationale ver gadering heeft gesproken over den bui- tenlandschen toestand. De verklaringen van den minister over de jongste poli tieke en militaire gebeurtenissen wer den goedgekeurd en in het protocol op genomen. Twee afgevaardigden verlang den de invoering van een wet tot steun- verleening aan de nagelaten betrekkin gen van gesneuvelde soldaten. De ver gadering benoemde een commissie om over zulk een wet te beraadslagen. Daarop werd de bijeenkomst door den voorzitter gesloten. Russische gezant te Boedapest naar Moskou vertrokken De Russische gezant te Boedapest, Charonov, is naar Moskou vertrokken om verslag uit te brengen. Telegram van Roosevelt aan koning Peter President Roosevelt heeft aan koning Peter van Zuid-Slavië een telegram ge zonden, waarin hij hem alle mogelijke materieele hulp toezegt. Dit is reeds de tweede boodschap, welke de presi dent aan koning Peter sinds zijn troons bestijging heeft doen toekomen. Britsche vesting artillerieschietoefenin- gen. die zullen worden voortgezet tot 12 April, des middags en des avonds. Stefani seint uit Rome De Italiaansch- Duitsche troepen hebben Derna opnieuw heroverd Ook gisteren in den loop van den dag is de opmarsch in Cyrenaica met goed gevolg voortgezet aldus het D.N.B In het gebied van Jebel el Akdar is herhaal delijk gevechtscontact met Britsche af- deelingen tot stand gekomen Pantser- strijdkrachten van de asmogendheden hebben met succes de vijandelijke pant serwagens bestreden en den vijand ver der teruggeworpen Het doel van den opmarsch United Press meldt uit Rome: In ver band met de groote snelheid waarmede de Duitsch-Italiaansche gemotoriseerde troepen in Noord-Afrika Oostwaarts op rukken. is men van meening. dat de En gelschen. die hun troepen door het zenden van sterke contingenten naar Grieken land. Zuid-Slavië en Oost-Afrika verzwakt hebben niet in staat zullen zijn, een Duitsch— Italiaansche actie over de Egyp. tische grens te verhinderen Dit schept de mogelijkheid van een ernstige bedrei- Het in de haven van New York aange komen zwaar beschadigde Engelsche slag schip is, naar de Newyorksche correspon dent van „Svenska Dagbladet” meldt, de „Malaya”. Dit schip escorteerde een con- vooi en zou daarbij door een Duitsche duikboot getorpedeerd zijn. Het schip kreeg een gat van zeven a acht meter grootte in den scheepswand Het herstel van de „Malaya” zal, naar ..Svenska Dag bladet” verder uit New York meldt, min stens een maand duren. De „Malaya" heeft een waterverplaatsing van 31100 ton en is in 1915 van stapel geloopen. President Roosevelt heeft in de pers conferentie te Washington in scherpen vorm de dagbladen gelaakt, die berichten en foto’s van het in de haven van New York binnengeloopen beschadigde En gelsche slagschip „Malaya" hebben gepu bliceerd. De president noemde de ver klaring van deze bladen, dat iedere bé-- woner van New York het Engelsche schip in de haven en zijn matrozen op de Broadway heeft kunnen zien en dat daarom het weglaten van een publicatie Het A.N.P. seint uit Berlijn: De Korte lings door het Grieksche ministerie van economische zaken gepubliceerde cijfers over den buitenlandschen handel voor 40 vormen het spiegelbeeld van een econo mische catastrophe van den grootsten omvang. In het laatste kwartaal van 1940 is de Grieksche uitvoer volgens de offi- cieele cijfers naar de quantiteit nog slechts 193.000 ton groot geweest, terwijl deze in dezelfde peridde van 1939 nog 457.000 ton bedroeg, ofschoon ook in dien tijd door het uitbreken van den oorlog en de Engelsche blokkade reeds een be langrijke achteruitgang van den invoer vergeleken met 1938 werd aangeteekend Het invoerresultaat van het laatste kwar taal van 1940 heeft zelfs nog niet bij benadering den maandelijkschen gemid delden invoer van voor den oorlog ge haald. Nog rampspoediger zjjn de uitvoer- cijfers. In het laatste kwartaal van 1940 werden slechts 74.000 ton goederen uit gevoerd. vergeleken met 256.000 van het voorafgaande jaar. Al deze getallen zijn een gevolg van de dwaze Grieksche poli tiek, die het land in strijd bracht met alle economische noodzakelijkheden en doelmatigheid. Juist nu. nu uit Engeland en America weer versterkt de beloften van materieele hulp voor Griekenland komen, is het bijzonder belangwekkend, den invoer en daarmede de ravitalllee- ringscijfers voor Griekenland in 1940 te bekijken. Men behoeft omtrent deze hulp geen woord te verliezen wanneer men uit de samenstelling van de leveranciers van Griekenland in het laatste kwartaal van 1940 opmaakt, dat de bondgenoot Groot- Brittannië in dit tijdnerk slechts waren ter waarde van 46 000 drachmen, onge veer een millioen Rijksmark. kon leve ren. dus precies evenveel als Italië alleen voor het uitbreken van de vijandelijk heden in een maand leverde. De offi cieel» statistiek bewijst ondubbelzinnig, dat Griekenland met volstrekte geleide lijkheid ten gevolge van het sterke dalen van den invoer een ravitailleeringscata- stronhe en tengevolge vnn de steeds groóter wordende moeilijkheden in den afzet van de Grieksche exnortgoed<>ren on de buitenlandsche markten tegelijker tijd een koopkrachtcatastrophe tegemoet gaat. Britsche blokkade tot Hongarije uitgebreid Volgens een berfcht uit Londen heeft het Engelsche ministerie voor economische ‘- oorlogvoering bekendgemaakt, dat Enge- land voortaan Hongarije als een „door den vijand bezet land” zal beschouwen De „Associated Press” verklaart, naar aan leiding hiervan, dat daarmede de Britsche blokkade tot Hongarije wordt uitge breid. Naar te Moskou verluidt, meldt het D.rf.B., zal de Japansche minister van buitenlandsche zaken. Matsoeoka, eenige dagen langer te Moskou blijven en pas ENGELSCHE LEGATIE IN BAGDAD ONDER POLITIE BEWAKING Met het oog op de toenemend anti-En- gelsche volksstemming te Bagdad, heeft de nieuwe regeering van Irak zich genoodzaakt gezien, het gebouw van de Engelsche ambassade te Bagdad onder kraehtige politiebewaking te plaatsen, teneinde, zooals officieel verluidt, inci denten te vermijden. De peru van Irak uit zich zeer scherp tegen Engeland, dat de erkenning van de nieuwe regee ring blijft weigeren. Het Britsche communiqué De Engelsche berichtendienst heeft be- bekend gemaakt, dat de aanval der Duit sche'Vliegers'in den afgeloopen nacht zich uitgestrekt heeft over een breed gebied in Groot-Brittannië. Reuter maakt bekend, dat vooral de aanval op een stad in het Westen der Midlands bijzonder fel is geweest. Duizenden brandbommen waarop brisantbommen volgden, werden neergeworpen. Na middernacht heeft men boven Londen herhaaldelijk afweervuur gehoord. Luchtgevecht boven Sheerness Duitsche jachtvliegtuigen, welke eenige gevechtstoestellen begeleidden, zijn gis termiddag, naar het D.N.B. meldt, boven Sheerness slaags geraakt met een aantal vijandelijke, jagers, dat’ een convooi be schermde. Twee vijandelijke vliegtuigen van het type Spitfire werden neergescho ten. De Duitschers leden geen verliezen Twee Britsche koopvaarders bestookt Tijdens een gewapende verkenning hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen gis teren de havenwerken van Harwich aan gevallen. Zij plaatsten een treffer van zwaar kaliber op een koopvaarder van -ongeveer 15.000 ton, die zware slagzij kreeg. Een schip van ongeveer 4000 ton werd getroffen en vertoonde eveneens slagzij. In den afgeloopen nacht heeft het Brit sche luchtwapen, naar het D.N.B. ver neemt, met vrij sterke formaties aanval len ondernomen op Noordduitsche kust plaatsen. Met brisant- en brandbommen werden weer in hoofdzaak woonwijken bestookt Daarbij ontstonden eenige branden, o.m. in 2 kerken. Verscheidene huizen werden vernield, resp. beschadigd Een aantal personen, onder wie vrouwen en kinde ren, werd gedood of gewond. De krachtige afweer verhinderde den Engelschen vliegers hun aanvallen syste matisch uit te voeren, zoodat geen noe- menswaardige militaire of militair econo mische schade is ontstaan. Vier Britsche toestellen werdén neergeschoten. In officieele Britsche marinekringen, aldus Reuter, is men van meening dat de wekelijksche scheepsverliezen de aan dacht van het publiek op de reusachtige beteekenis van den grooten slag op den AtlantiSchen Oceaan kunnen vestigen. Er zal hier, zoo vervolgt Reuter, sprake zijn van een langdurigen strijd, die voortdurende offers en een groot uit houdingsvermogen van marine en koop vaardijvloot zal vergen. Het zou daarom onjuist zijn de beteekenis van den slag op den Oceaan te onderschatten. De Britsche admiraliteit, aldu^ het be richt, deelt mede, dat eenige schepen, die niet op tijd zijn aangekomen, door vijandelijke actie verloren geacht worden. De verliezen in de 80ste oorlogsweek, die op 16 Maart eindigde, zijn daardoor geste gen van 94.402 tot 146.098 ton. TWEEDE KL*SSÏ DERDE LIJST Trekking van 9 April. 20.000 Nc. 19760. 5.000 Nc. 6105. 400 Nc 4172. 20' Nc. 5909 100 Nc. 2119. PRIJZEN VAN ƒ30 7047 10/04 14023 16833 19005 7082 11868 14338 17164 UZ<3 7266 11981 14835 17354 19681 7375 12218 15080 17422 19728 7418 12318 15204 17700 19936 7669 12539 15370 ’7858 19939 7791. 12741 15387 18480 19942 1282z 15489 18480 20025 8749 ,2832 15848 18703 20246 9299 12852 16052 18725 20688 9734 132’7 16212 18744 21102 13406 16669 18838 21517 9889 13511 16814 18948 21933 13913 De Deutsche Diplomatisch-Politische Korrespondenz behandelt vandaag op den verjaardag van de bezetting van Noorwegen in een overzicht nog eens den veldtocht tegen Noorwegen, waardoor de Duitsche troepen verhinderden, dat Noor wegen tot een flankstelling van Engeland in den strijd tegen het rijk kon worden gemaakt Enkele weken waren destijds voldoende, zoo schrijft de Diplo, om den tegenstand van verdwaalden te breken en de tegenactie van Engeland in een zware nederlaag en vlucht te veranderen. Geen oogenblik is geschikter om aan die gebeurtenissen terug te denken dan de dag van vandaag Aan het ingrijpen van Duitschland gingen ook toen intriges en acties vooraf, die met de uiterlijk ten toon gespreide neutraliteit van Noor wegen niets meer te maken hadden. Verder wordt aan de kwestie met de Altmark, aan de algeheele passiviteit van de Noorsche regeering aan het leg gen van mijnen in Noorsche territoriale wateren herinnerd en tevens aan het feit, dat de toenmalige regeering in Oslo toen op deze schendingen der neutraliteit de Duitsche tegenactie volg de zich juist keerde tegen de mogend heid, die deze neutraliteitsschending niet wilde toelaten, n.l. tegen Duitschland. Thans ziet de wereld zich voor geheel andere problemen geplaatst, zoo gaat de Diplo voort. Opnieuw verleid en ver blind, dit keer minder door Engeland dan door Amerika en zijn verre macht heeft Belgrado de voorkeur gegeven aan een strijd tegen het Duitsche Rijk, tegen den vrede en tegen de samenwerking. Wel verre er van om uit de rijke ge beurtenissen van het afgeloopen jaar lee ring te trekken, heeft een Servische clique militairen en met haar een hard- leersch. klaarblijkelijk echter geen ge ring deel van het Servische volk moed willig de gelegenheid van de hand ge wezen om in veiligheid te leven en met Duitschland vertrouwelijk samen te wer ken. Evenals destijds in Noorwegen de sprookjesachtige Britsche heerschappij ter zee. zoo schijnt ditmaal in de Ser vische hoofden het vooruitzicht op fan tastische hulpverleening uit het ver ver wijderde Noord-Amerika de overwinning te hebben behaald op het betere inzicht. Het heeft zijn nut ook het licht te laten Schijnen op de dagen, waarop verblin ding, vijandigheid en valsch spel triom- feeren over het gebied van de realiteit, van het verstand en van de continentale solidariteit. De gevolgen zullen noodge dwongen voor de schuldigen hetzelfde zijn. Zij verliezen niet alleen hun vader land welks bestaan zij lichtzinnig op het spel gezet hebben, doch zij banen en dat is misschien het eenige goede ook den weg voor de nieuwe krachten, die de betèekenis van het komende Europa begrijpen en geneigd zijn voor hun vaderland en tevens voor het geheele bestel een betere toekomst te waar borgen. van de Nasjonal Samling. Vidkun Quisling, heeft gisteren te Oslo in een inassavergadering, aan den voor avond van den verjaardag van den Dult- schen intocht in Noorwegen, een rede ging van Cairo en het Suezkanaal. Men verklaart dat het inzetten van de mo dernste oorlogsmiddelen op oorlogstoo- neelen, waar tot dusver slechts koloniale strijdmethodes werden toegepast, welke tactiek in December voor het eerst door de Engelschen werd gevolgd, wel eens een boemerang zou kunnen blijken te zijn De Duitschers zijn wellicht niet zoo met den kolonialen oorlog vertrouwd, des te grondiger kennen zij echter de moderne Europeesche oorlogsvoering, hetgeen de Engelschen in Noord-Afrika bemerkten. De doelen van het Noord-Afrikaansche offensief zijn weliswaar noch van Duit sche, noch van Italiaansche zijde bekend gemaakt, men gelooft echter algemeen, dat de strijdkrachten van de as niet te vreden zullen zijn met de herovering van geheel Cyrenaica. doch bovendien zoo ver en zoo snel Egypte binnen zullen drin. gen als de Britsche tegenstand dit ver oorlooft. Het bereiken van het Suez kanaal zou als een antwoord van de as op Roosevelt’s aankondiging werken, dat men in de toekomst mogelijk Amerikaan- sche handelsschepen tot Suez zal laten varen De Amerikaansche leveranties voor Griekenland, Zuid-Slavië en de in het Oos telijk deel van de Middellandsche Zee opereerende Engelschen zouden dan hun doel niet kunnen bereiken. Bovendien zouden de land- er. zeestrijdkrachten van Engeland in de Oqstelijke helft van de Middellandsche Zee in gevaar geraken afgesneden te worden brisantbommen en duizenden brandbom men deden talrijke branden ontstaan Liverpool en Bristol werden weer ge troffen in hun belangrijke haven- en bevoorradingsinstallaties. Chatham. Ips wich en Harwich kregen treffers op de haveninstallaties en centrales. Aanvallen op de Rolls Roycefabrieken in Crewe waarbij verscheidene branden in hangars en treffers op het Zuidelijke deel der fabriek met daarop volgende branden waargenomen konden worden, kwamen bij de aanvallen op Hull. Great Yarmouth. Manchester en Swansea. Ook werden de vliegvelden in Zuid-Engeland en de bekendste havens zooals Southampton, Portsmouth, Ply mouth en Bournemouth bij dezen aanval door talrijke groepen Duitsche gevechts vliegtuigen met bommen van zwaar kali ber bestookt. Tenslotte werden haven- en scheeps- werfinstallaties aan de monding van de Clyde bijzonder zwaar bestookt. Daar de belangrijkste Britsche invoerhaven Glas gow na de zware vernielingen, welke door de Duitsche aanvallen in Maart aan de haveninstallaties is aangericht in groote mate is uitgeschakeld, hebben de voor Glasgow liggende havens aan de monding van de Clyde thans een bijzon dere beteekenis gekregen. De laatste bom aanvallen op deze havens hebben de reeds bestaande vertragingen en losmoei- lijkheden in het geheele havengebied van de Clyde aanzienlijk vergroot. Over het geheel, zoo wordt van bevoeg de Duitsche zijde verklaard, getuigen deze aanvallen niet slechts van de kracht van het Duitsche luchtwapen, maar ook van de mogelijkheid in het geheele luchtruim van den vijand, zonder belemmering van weersomstandigheden of vüandelijken af weer te vliegen en de militaire installa ties vernietigend te treffen. WEYGAND NAAR ZUID-TUNI8 Generaal Weygand heeft in gezelschap van den president-generaal. admiraal Esteva. en den opperbevelhebber van de Tunesische strijdkrachten. generaal Aubet. een inspectiereis naar Zuid-Tums ondernomen een „slap excuus”. Hij wees erop, dat de meeste Amerikaansche bladen mets heb ben gepubliceerd over de geheele aan gelegenheid en de Instructies van den minister van marine. Knox. hebben op gevolgd De federale gezwoiener hebben legen 14 Italiaansche zeelieden, die behoorden tot de bemanning van het in beslag ge nomen Italiaansche schip „Belvedere”, een aanklacht opgesteld wegens sabotage. De gezagvoerder en de eerste-machinist van het schip worden bovendien beschul digd van samenzwering, meldt het D.N.B. De Zuidslavische schepen Naar de Londensche correspondent van een Amerikaansch persbureau meldt, heeft de Britsche minister van scheep vaart. Cross, een bezoek gebracht aan den Zuidslavischen gezant ir London en hem voorgesteld als eerste stap voor het ver- 1 met een de RADIO-OPROEP VAN OEN NIEUWEN PREMIER Pe ministerpresident Rasjid u an’ heeft, na de regeering op zich te nebben genomen, in een radio-oproep aan het volk de volgende programpunten van zijn regeering bekend gemaakt: 1. Irak verre van den oorlog te houden; 4. eerbiediging van de internationale ver dragen; 3. nauwer aanhalen der betrekkin gen met de Arabische en niet-Arabische nabuurstaten. Voorts wordt in den oproep verklaard. d;A de gevluchte regent Abdoel Illab door de fouten van zijn regentschap het land aan een groot gevaar heeft bloot gesteld. In gelijken zin heeft de chef van den generalen staf zich tot het volk ge richt. Niet Transsahara- maar Middellandsche Zee-Niger-spoorweg zal de Fransche re geering de spoorlijn noemen die de laat ste weken in het middelpunt van de Fransche besprekingen over de ontsluiting van Fransch-Afrika heeft gestaan Dit verklaarde de staatssecretaris van ver keerswezen, Jean Berthelot, d-e van zijn inspectiereis door Afrika te Vichy is te ruggekeerd, gisteravond aan de Fransche pers. Bij het plan om Fransch-Afrika van een spoorwegnet te voorzien, gaat het om een minimaal program, waarbij slechts tekening wordt gehouden met de aller dringendste behoeften. Het gaat vooraL aldus de staatssecretaris, om het trans port van steenkool uit het Kenatzabekkcn en het geb.ed van Tguir. Thans zijn 6ooo man aan dezen spoorweg bezig en men hoopt, dat het traject Boe-Arfa-Kenatza over enkele maanden voorloopig in be drijf kan worden genomen. Tegenwoordig levert het Kenatzabekken loo.OOO ton steenkool. Eens zal men een millioen ton kunnen winnen. Voorts ,erklaarde de staatssecretaris in tegenstellling tot be paalde berichten, dal het spooorwegnet Middellandsche Zee-Niger niet in record tijd wordt gebouwd, dat het huidige bouwprogramma overeenkomt met de rechtstreeksche behoeften eri zich nchi naar het ijzer, waarover Frankrijk thans beschikt krijgen van Zuidslavische schepen een totalen inhoud van 409.900 ton. Zuidslavisch scheepvaartcomité in Britsche hoofdstad op te richten meldt het D.N.B De Zuidslavische gezant in Washington Fotitsj, heeft meegedeeld dat alle Zuid Slavische schepen in Amerikaansche ha vens, opdracht hebben gekregen de ha vens niet te verlaten. Alle schepen op zee hebben order gekregen in versneld tempo Amerikaansch: havens aan te doen. Deze schepen, zoo verklaarde Fotitsj. zullen ge bruikt worden voor het vervoer van oor logsmateriaal naar den Balkan Twee in de haven van Genua liggende Zuidslavische schepen, de „Doebac" van 2819 ton, en de „Dubrovacka Plovidba”. die in Zwitserschen dienst en onder Zwitsersche vlag voeren, zijn, naar de „Messagero” meldt, door de Italiaansche autoriteiten in beslag genomen. De la ding, welke uit de schepen is gelost, zal naar Zwitserland worden gestuurd dooden van Arad en Orsjowa eischen van ons een grondige herziening van de Roe- meensche Zuidslavische betrekkingen Kroatische beioogingen te Weenen Een vijfhonderdtal Kroaten, die door Servische achtervolgingen uit hun vader land zijn gevlucht, hebben gistermiddag te Weenen een anti-Servische betooging ge houden voor hel gebouw van den Rijks- stadhouder op den Ballhauéplatz Een dele gatie der betoogers overhandigde den Rijksstadhouder van Weenen. Baldur von Schirach, een adres aan den Führer, waar in Hitler verzocht wordt, de Kroaten bij de stichting van een zelfstandig, vrij en onafhankelijk Kroatië te helpen. Sombere stemming te Londen In Londen heeft men nog steeds geen duidelijk beeld van den toestand op den Balkan, zoo meldden de Londensche correspondenten der Zweedsche bladen. Zij wijzen erop, hoe buitengewoon ver ontrust men er in Engeland over is. dat de totdusver uit Zuid-Slavië en Grieken land ontvangen berichten bijzonder schaarsch zijn. In officieele kringen in Londen heerscht „een groote onbehage lijkheid” eh de stemming in Londen is zeer somber Het Zuidslavische leger is op den terugtocht, Derna in Cyrenaica is verloren, de Britsche verliezen aan handelstonnage in denslag op den At lantischen Oceaan zijn vreeselijk, Al deze berichten geven Londen een bang voorgevoel. De Londensche correspondent van „Stockholm?Tjdningen” constateert op grond van een Dinsdag in Londen ge publiceerd commentaar, dat het bericht over den terugtocht der Servische troe pen juist in den gévaarlijksten sector, in Zuid-Servië. een tegenslag., vormt, die zeer ernstig geacht moet, wórden. De militaire medewerker van de „Times” is ervan overtuigd, dat de Duitschers met uiterste krachtsinspan ning zullen aanvallen en* hij bereidt zijn lezers voor op zware gevechten en ver dere Duitsche successen op vele punten. Engeland en de Balkan Het A.N.P. verneèmt. van welinge lichte zijde te Berlijn: „Het feit, dat Engeland de diploma tieke betrekkingen met Hongarije heeft verbroken, wordt in Berlijnsche politieke kringen beschouwd als een vrijwillige vlucht voor de gebeurtenissen, die op zekeren dag toch zouden zijn gekomen. In dit verband vestigde men er gisteren in de Wilhelmstrasse nog eens uitdruk kelijk de aandacht op. dat Engeland op. den Balkan niets heeft te zoeken en dat dit ook voor zijn diplomatieke ver tegenwoordiging geldt. Van buitenland sche zijde werd de vraag gesteld, of deze opmerking alleen op oorlogstijd betrekking had. Het antwoord luidde, dat er thans oorlog is en dat men voor loopig dus daarop het oog moet hou den. Hoe het na den oorlog zal worden, is afhankelijk van de vraag of Enge land dan nog bestaat. Turkije behoort niet tot den Balkan Voorts werd gevraagd of ook Turkije onder de verklaring in kwestie moet worden begrepen. Van Duitsche zijde werd gezegd, dat Turkije niet tot den Balkan behoort en dat in het kleine ge deelte van het Turksche rijk, dat in Europa ligt, geen buitenlandsche am bassades of gezantschappen zijn geves tigd. KINGSLEY WOOD OVER DE BELAS* TING VERH OOG INGEN In zijn in het Lagerhuis gehouden toe lichting op de begrooting hteft de minis ter van financiën, Kingsley Wood. o.a. verklaard, dat de inkomstenbelasting tot 10 shilling per pondsterling, dus tot de helft van het inkomen verhoogd ui wor den. Het belastingvrije inkomen wordt verlaagd en het aantel belastingbetalers wordt met twee nüliioen vermeerderd. De oorlogswinstbelasting van 100 proc die voor naamlooze vennootschappen geldt, blijft bestaan. Echter wordt 29 procent van de betaalde belasting in een fonds gestort, waaruit na den oorlog gelden verstrekt wori^n voor den wederopbouw. Alj reden voor zijn nieuwe belastingen gaf de minister op. dat hij de koopkracht van de bevolking met alle geweld omlaag moet houden, teneinde een inflatie te ver hinderen. Het eenige middel daartoe vor men de voorgestelde belastingverhoogin- «en Zij dienen er niet alleen toe om cre- dieten voor het herstel na den oorlog ter beschikking te hebben De minister wees er op. dat de reserves aan goud en dollars door de aankoopen in het buitenland, uit zonderlijk zwaar zijn aangetast en dat deze zorg pas is weggenomen door de Amerikaansche leen- en pachtwet EOEN OP WEG NAAR LONDEN De minister van buitenlandsche zaken Eden is gisteren per vliegtuig op weg naar Londen te Lissabon aangekomen HARRIMAN DOOR DEN ENGELSCHEN KONING ONTVANGEN Naar de „New York Times” uit Londen meldt, is de Amerikaansche vice-minis ter Harriman door den Engelschen koning ontvangen. Verder heeft de koning, volgens dit blad, besprekingen gevoerd met Churchill, alsmede met den Australischen minister-president Menzies. gehouden, waarin hij de gebeurtenissen van het afgeloopen jaar besprak en de vraagstukken der toekomst van Noor wegen aanroerde. In volkomen overeenstemming met den rijkscommissaris, begon Quisling met te verklaren, dat de komende vredessluiting Noorwegen noch als een Duitsch protec toraat. noch als een deel van het Groot- Duitsche Kijk zal zien Het zal aan de Noren zelf liggen, welke definitieve vorm de verhouding van Duitschland tot Noorwegen zal aannemen. Van Duitsche zijde heeft men herhaaldelijk betoogd, dat men bereid is eiken eerlijken Noor de hand te reiken. De leden van de Nas jonal Samling, zoo zeide Quisling, hebben de uitgestoken hand aangenomen en hou den haar vast, in de overtuiging, dat de houding van Duitschland tegenover Noor wegen, eerlijke en vriendschappelijke beweegredenen heeft. Helder en duidelijk teekent zich de nieuwe ordening af. Geen macht ter wereld en stellig niet Engeland en zijn helper America, zouden in staat zijn tegen de geweldige kracht van het Duitsche oroedervolk iets te ondernemen Stumpers zijn het, die het Noorsche volk voorspiegelen, dat de oude tijd met zijn oude regime en zijn oriënteering op En geland nog eens zouden kunnen terug- keeren Vervolgens besprak Quisling de gebeur tenissen van den 9en April 1940 en de kwestie van de vroegere aan Engeland dienstbare Noorsche regeering. In dit verband wees hij op de rol, welke de vroegere Noorsche minister van buiten landsche zaken. Koht, gespeeld heeft Vervolgens ging hij over tot de binnen- landsche Noorsche gebeurtenissen, die op den 9en April gevolgd zijn. Hier onder scheidde hij drie tijdvakken 1 De tijd zijner eigen regeering van 9 April tot 15 April, toen het noodig was een Noorsche regeering te hebben, die Noorwegen tegenover de Duitsche overheid kon vertegenwoordigen. 2. De tijd van 15 April tot 25 Sep tember. welke bepaald werd door den z.g. bestuursraad 3 De daarop volgende nieuwe orde ning met de gecommitteerde staatsraden en de Nasjonal Samling als partij, waar op de staat steunt Op 15 April, zoo vervolgde Quisling, heb ik besloten mij terug te trekken, om onnoodig bloedvergieten en zinlooze vernielingen te vermijden. Dit groote offer spreekt de Nasjonal Samling ondub belzinnig van elk egoïsme vrij Het is echter vergeefsch geweest. Kuiperijen, bedrog en een van buiten af bedreven ophitsing van het Noorsche volk ver hinderden. ondanks de terugtrekking van Nasjonal Samling. den terugkeer van orde en rust. Integendeel de neutraliteit en zelfstandigheid van Noorwegen zijn ver loren gegaan. De Noren die hiervan de schuld dragen, hebben een groot misdrijf gepleegd, waarover het laatste woord nog niet is gesproken. Het feit, dat de noodlottige gevolgen van dit misdrijf tegen het Noorsche volk in orde gebracht zijn, is enkel en alleen te danken aan de grootmoedigheid van den Duitschen Führer Adolf Hitler en aan het optreden van de Nasjonal Sam ling. Nu deze partij de leiding over den staat in handen heeft, zoo besloot Quis ling zijn rede, staat Noorwegen in het derde tijdvak van zijn steeds voorwaarts schrijdende nationale revolutie, on heeft het. oude systeem zijn rol voor altijd uit gespeeld.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2