Haagsche Courant-Wereld-Atlas De radio dienst de m van volksopvoeding Haagsche Courant van Woensdag 9 April 1941 BERICHT. dezen tijd STADSNIEUWS Goede voeding Dr. W. v. d. WIJK PLOT SELING OVERLEDEN Rede ir.W.L.Z. DE AFLEVERINGEN 15 EN 16 van den HAAGSCHE COURANT WERELDATLAS zullen voor de abonné’s beschikbaar worden gesteld MORGEN, DONDERDAG 10 APRIL, van des morgens 9 uur af, aan ons Hoofdkantoor, Wagenstraat 3537, tegen betaling van 0,20 en overlegging van den BON, welke is afgedrukt in ONS NUMMER VAN HEDEN, op pagina 2 van het 3e blad. in van van der Vegte TROUWERIJ PER F1ETSTAX Rector lyceum Stokroosplein P IN TEXTIELKAARTEN GEHANDELD - DERDE BLAD, PAGINA 1 UITREIKING MELK- EN CACAOKAARTEN TENTOONSTELLING IN DE DE RUYTERSTRAAT DOOR PROFESSOR VAN DER BILT GEOPEND Dr. W. van der Wijk (Foto-archief) r I (Polygoon) 56 naar De begrafenis. (Polygoon) ten. Met warmte beval professor van der l VOORAANSTAANDE PERSOON LIJKHEID Herdenkingsplechtigheden H.B.S. Raamstraat en Ly- ceumt Stokroosplein De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot van dr. v. d. Wijk zal plaats hebben Zaterdag a.s. te 2.30 uur op Oud Eik en Duinen. connecties wij het merkten, opofferde jEen nieuwtje voor den Haag vormt deze fietstax, en zeker een trouwerij, waarbij van dit vervoermiddel wordt gebruik gemaakt, zooals op de foto is te zien rug, de 18-jarige een hersenschudding. Beiden ziin door den troneeskundivon VERKEERSONGELUKKEN Door den Geneeskundigen Dienst werd gistermiddag naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht de 20-jarige C. L. uit Brielle, die. vermoedelijk doordat hij met zijn rijwiel slingerend reed, op de Wal deck Pyrmontkade in botsing was geko men met een tramwagen van lijn 10. Hij bekwam een hersenschudding. De 77-ja- rige voetgangster J. M. uit het Achterom, is gistermiddag, vermoedelijk doordat zij onvoorzichtig den rijweg overstak, aan gereden door een motorrijwiel. Mej. M. kreeg een hoofdwonde en werd door den Geneeskundigen Dienst naar het R.K. zie kenhuis aan het Westeinde vervoerd. Haag verminderd kon worden, en in de Reorganisatie-commissie, die geadviseerd heeft inzake belangrijke wijzigingen in het Middelbaar Onderwijs. Het heengaan van dr. van der Wijk be- teekent voor de Gemeente een gevoelig verlies, daar het niet gemakkelijk zal zijn, zooals een onderwijsautoriteit ons heden morgen mededeelde, een opvolger te vin den. Morgen de letters C, K, M en Morgen vindt van 85 uur de uitreiking van melk- en cacaokaarten plaats aan hen, wier familienaam begint met de letters C, K, M of P. Beiden zijn door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuid wal over gebracht. Onderscheidingen. De overledene was in het bezit van eenige onderscheidingen. Zoo was hij offi cier in de orde van Oranje Nassau, ridder van het Legion d’ Honneur en officier de l’Instruction publique. POSTDIENST OP DEN 2n PAASCHDAG Tweeden Paaschdag zal het hoofdpost kantoor als op Zondagen van 9 tot 10 uur zijn opengesteld voor de volgende diensten aannemen en afgifte van aan- geteekende stukkenaannemen en ex- presse-stukken aannemen en uitbetalen van telegrafische postwissels afgifte van poste-restante stukkenverkoop van postzegels, postformulieren en plakzegels van 10 cent. De stadsbijkantoren en postagentschap pen blijven dien dag gesloten. Üitgevoerd zullen worden één brief- en één pakket- postbestelling. alsmede één bestelling van aangeteekende stukken. De stadsbrievenbussen zullen, evenals des Zondags, eenmaal worde» gelicht Twee meisjes, resp. 17 en 18 jaar oud, verkeerden gisteravond zoodanig onder drankinvloed, dat zij in een café aan den Badhuisweg van de trap vielen. De 17. jarige bekwam een kneuzing aan den Dr. v. d. Wijk was eerst kort rector aan het lyceum. Daarvóór was hij lange jaren directeur van de H.B.S. aan de Raamstraat en in deze kwaliteit is het, dat hij zijn groote werkkracht en pae- dagogische gaven kenbaar heeft gemaakt. Dr. v. d. Wijk was een man, die als gescha pen scheen voor opvoeder van de jeugd. Zijn frissche, levendige persoonlijkheid, zijn onvergelijkelijke rust, kalmte en zekerheid, zijn gevoel voor humor, zijn geestdrift en enthousiasme, waardoor het scheen alsof de jaren onberoerd aan hem voorbij gingen, zorgden er voor, dat hij een diepen indruk maakte op leerling en ouder en dat hij tegen iedere moeilijke situatie opgewassen was. Orde houden was voor dr. v. d. Wijk geen probleem, de lastigste leerlingen zouden het zich tot een oneer aanrekenen indien zij met den directeur, hun directeur, in ernstig conflict zouden komen. Door zijn talrijke relaties met voor aanstaande personen op het gebied van handel en industrie was het dr. v. d. Wijk mogelijk tientallen afgestudeerden aan een betrekking te helpen. Steeds stond hij op de bres voor zijn leerlingen en ook zijn oud-leerlingen deden nooit tevergeefs een beroep op hem. Zijn belangstelling voor onderwijs problemen bleek uit het feit, dat dr. W. van der Wijk voorzitter was van de ver gadering van directeuren en rectoren in den Haag, welke vergadering de Gemeen te van advies dient inzake onderwijspro blemen. In de vergadering bekleedde dr. van der Wijk een vooraanstaande plaats. Zijn groote kennis van zaken, het vermo gen om te zeggen wat hij meende en zijn degelijkheid en activiteit verleenden hem een onbetwistbaar gezag. Voorts heeft dr. W. v. d. Wijk zitting gehad in eenige commissies, o.m. in de Bezuinigingscom- missie. die tot taak had na te gaan of het aantal middelbare scholen in den OVERTREDING PRIJSBEHEER- SCHINGSBESLU IT Terzake van overtreding van het Prijs, beheerschingsbesluit, is tegen een slager te dezer stede proces-verbaal opgemaakt. Hij vroeg voor 6J ons rundvleesch een prijs van /1.95. terwijl hij maar /1.18 had mogen rekenen. Toezending per post kan geschieden na ontvangst van den ingevulden Bon en een bedrag van 40 cents, per postwissel of door storting op onze girorekening No. 12500, onder vermelding „Voor Deel 15 en 16 Wereld atlas”. Met deze toezending is eenige tijd gemoeid. Op de enveloppe ver melden „Wereldatlas". Deze enveloppe moet met de eerste post in ons bezit zijn. Naam en adres duidelijk schrijven. Afgifte door de courantenbezorgers is UITGESLOTEN. Zooals wij reeds schreven, werd in de huishoudschool aan de de-Ruyter- straat 34. een tentoonstelling georgani seerd, die den naam draagt van „Goede voeding in dezen tijd Bij de opening werd door ir. C L. van der Bilt, waarn. burgemeester het woord gevoerd lïij wees er op. dat een oordeelkundig en smakelijk bereiden van de maaltijden van groot belang is. Dit geldt vooral in dezen tijd. De Gemeente verleent al maan den haar medewerking in dezen, door het ■ter beschikking stellen van lokalen voor ’cursussen aan huisvrouwen en door I geven van aanwijzingen en het organisee- ren van tentoonstellingen. Professor van der Bilt gaf een overzicht van hetgeen op deze tentoonstelling te zien is. Er zijn! ‘rijke tentoonstelling zeven volledige maaltijden; niet te duur, --- wat een punt van belang is. Voorts ver schillende dranken, die de gebruikelijke, zooals thee, zeer góed kunnen vervangen, een broodmaaltijd een vitaminentafel, welke een overzicht geeft van het aan tal vitaminen in de verschillende scho tels, wandplaten e.d. Vervolgens heeft men een afdeeling ingerient, waar de kinderverzorging in het middelpunt der belangstelling zal staan. Natuurlijk zijn de Paaschversleringen niet vergeten. Óp de afdeeling van de kindertuintjes wordt den bezoekers(sters), '2°r Faa<^ gegeven in het kweeken -van groen-} heVJten. Met warmte beval nrofessor van der Vier personen gearresteerd Door de politie zijn aangehouden, om dat zjj textielkaarten verhandelden, de 22-jarige koopman J. V., de 41-jarige koopman C. R.. de 25-jarige chauffeur C. van K. en de 22-jarige J. de K„ zon der beroep. Op R. werd bij fouilleering een 50 R.M.-biljet gevonden, benevens 90 aan Hollandsch geld. Dit was bevreemdend, ■«.V, ar. ue om» omdat R. werkloos is en van den steun wie velen hun ontroering nauwelijks trekt. De gearresteerde V. is geen onbe- u.j...:---kende voqr de politie; hij heeft reeds, terzake van hamsteren van zeep, een veroordeeling achter den rug. In zijn sok werden 5 kaarten gevonden, welke recht geven op extra textielpunten. In totaal heeft de politie bij het viertal 20 textielkaarten in beslag kunnen nemen. Zij zijn in voorloopige bewaring gesteld. Het politieonderzoek duurt voort, daar het niet is uitgesloten, dat nog meer personen bij deze verboden trans acties zijn betrokken. den uit den weg te ruimen. De radio zal I in vele opzichten verhelderend voor het Nederlandsche volk werken, hetgeen juist in een tijd van omwenteling voor de ve len, die in den nieuwen tijd geen weg weten, van groot belang is. Ook zij im mers moeten realiteit onder het oog lee- ren zien. De omroep zal in staat zijn toe lichtingen op alle vraagstukken van den nieuwen tijd te geven en daardoor mede te werken aan de hereeniging van alle volksgenooten. Er wordt naar gestreefd, vervlakking te voorkomen, in verband hiermede wordt er op gewezen, dat zeer zeker ook goede jazz muziek zal worden gegeven. Hot-jazz zal echter uit de programma’s worden ge weerd. Er wordt naar gestreefd, aan de zeer uiteenloopende behoeften tegemoet te komen, zonder dat echter het opbou wend karakter van de radio uit het oog wordt verloren. Dat bij dezen opbouw, in welken vorm ook voor diegenen, die vreemd zijn aan den Nederlandschen volksaard, en dit altijd zullen blijven, geen plaats is, ligt voor de hand. De verzorging van de uit te zenden mu ziek geschiedt door verschillende orkesten. Een zorgvuldige samenstelling van deze orkesten heeft de volle aandacht van den leider van het Staatsbedrijf. Extra musici zijn voor een goede bezetting vereischt. Hierdoor ontstaat een bestaansmogelijk heid voor 60 nieuwe orkestleden. De moei lijkheden, die zouden kunnen ontstaan, doordat op deze wijze bestaande orkesten leeggezogen” zouden worden, zullen wor den ondervangen. Een bezorger van de Sierkan ♦deed bij de politie aangifte, dat van zijtv •wagen 9 halve ponden boter zijn ooalAw vreemd PROVINCIAAL BESTUyR VAN ZUID-HOLLAND De bureaux van de Provinciale griffie en van den Provincialen Waterstaat al hier, zijn op Vrijdag 11 en Zaterdag 12 April gesloten. Gistermiddag werd op het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten alhier een bijeenkomst gehouden, welke tot doel had een nauwer contact tot stand te brengen tusschen de verschil lende leidende figuren van dit departe ment en de dagblad-redacties. Daartoe had men de hoofdredacteuren van de in ons land verschijnende dagbladen uitge- noodigd, die vrijwel alle aanwezig wa ren, toen de directeur van het Pers wezen van het departement de heer N. Oosterbaan. deze eerste pers-bijeenkomst opende met een woord van welkom. Spreker richtte zich allereerst tot de Duitsche gasten, Ministerialrat dr. Fink, den Pressedezernent den heer W. Janke en de heeren von Tiedemann, Steinweg, Himmel en vele anderen. De heer Oos terbaan wees op de vruchtbare samen werking, welke op het gebied van de pers reeds van Duitsche zijde ondervon den was. Spr. begroette voorts den heer drs. H. Goedhuys, die namens het Ver bond van Nederlandsche Journalisten aanwezig was, en den heer A. Meyer Schwencke. die den raad van volksvoor lichting vertegenwoordigde. In zijn verdere rede deed de heer Oos terbaan op de hoofdredacteuren een ern stig beroep op samenwerking met het departement ter wille van ons volk. Hij zegde den steun van het departement aan de pers toe en wekte op tot den dienst aan de gemeenschap. „Het is nu geen tijd voor kleine dingen, geen tijd voor onderlinge haat, partij politiek gekrakeel of onnoodig gods dienstig geharrewar. Alle krachten, wel ke m ons volk aanwezig zijn, moeten thans worden gewekt en ons vaderland voorbereid op de groote toekomst, welke het in het nieuwe Europa tegemoet gaat. Daartoe wacht ons allen een grootsche, omvangrijke taak. De taak van opvoeders der volksgemeenschap, welker lot mede in onze handen ligt” Hierna was het woord aan ir. W. L. Z. van der Vegte, raadadviseur ten departe- mente, die een rede hield, welke is tc beschouwen als een aanvulling op de radio-rede van eind December van het vorige jaar. In dien tusschentijd is veel voorberei dend werk voor de beoogde concentratie op het gebied van de radio, aldus spre ker, verricht Een volledige samensmel ting is in feite nog niet bereikt, doch de tweede radio- verordening neemt in deze aangelegenheid de laatste beletselen weg. Het verlangen naar betere radio-1 programma’s kon niet in zoo’n korten tijd bevredigd worden. De samenstelling van radio-programma’s toch vereischt langen tijd van voorbereiding. Bovendien werk- I iBiM een uitgebreid bezoek aan deze leer-' x-x-iii-., aan Tens]otte bracht de waarnemend burgemeester hulde aan de dames, die het initiatief tot deze ten-* toonstelling hebben genomen. Hedenmiddag is de tentoonstelling in de de-Ruyterstraat weer gesloten, om op 16 April in de huishoudschool Vinken- steijnstraat 141 weer geopend te worden, waar zij zal duren tot en mét 18 April. De tijden zijn op 16 April van 35 uur, op 17 en 18 April van 10—5 uur. Op onze foto den waarnemend burge meester wordt een schaal aardappelen, gekookt in de schil, getoond. Aan de rechterhand van professor v. d. Bi« mevr. Slothouwer, voorzitster van hetl tentoonstellingseomité. 1 ACTETASCH GESTOLEN In de hall van het Hollandsche Spoor, station is vanochtend ten nadeelc van een inwoner van Amsterdam een actetasch, inhoudende diverse administratieve be scheiden. gestolen. De luisteraars Er zal natuurlijk naar gestreefd wor den, zooveel mogelijk luisteraars en aan geslotenen bij de radio-centrales te berei ken. In verband hiermede is het goed te herinneren, aan de zwartgallige voorspel lingen, welke gedaan zijn, toen aangekon- digd werd dat er een radio-bijdrage van 9 gulden per jaar per toestel zou zijn ver schuldigd. Door den raadadviseur werd toen de toestand niet zoo somber inge zien en eerder gedacht aan een herstel na een aanvankelijken teruggang. Dat dit juist is gebleken, blijkt uit het feit, dat het aantal aanmeldingen de verwach tingen heeft overtroffen en het getal van 1.200.000 reeds is overschreden. Een ge deeltelijke teruggang in het aantal der aangeslotenen bij de radio distributie-be drijven v?lt te constateeren doch dit is niet te verwonderen, daar deze aanslui tingen per week opzegbaar zijn en er geen toestel verzegeld of opgeborgen behoeft te worden. De mogelijkheid be staat dat hier de ziekelijke behoefte om naar verboden zenders te luisteren een rol speelt, doch waarschijnlijk is dit niet, daar deze afwijking ook reeds voor Januari 1941 bestond. Gebleken is. dat gaarne geluisterd „cm- wordt naar uitzendingen, die den nieuwen te het jaargetijde niet mee en leverde de tijd belichten, hetgeen blijkt uit de tal- verduistering moeilijkheden op. rijke reacties, welke het departement In den afgeloopen tijd werd er naar bereikten, en uit de belasting van de ra- gestreefd de in dienst zijnde krachten op diocentrales gedurende de uitzendingen, de plaats te brengen, die zij in den nieu- De beweringen van de tegenstanders, dat wen omroep zullen moeten innemen en naar deze uitzendingen niet zou worden op welke plaats zij zich zullen kunnen geluisterd, wordt dus door de practijk ge- ontplooien. logenstraft De belangstelling voor de uit- 1 zendingen in dezen tijd geeft den raad-ad- viseu? de overtuiging, dat wij met den omroep op den goeden weg zijn Hilversum omroepstad Spreker wees er met nadruk op, dat aan uitzendingen van godsdienstigen aard niets te kort zal worden gedaan. De Zelfde organen, die hiervoor vroeger ver antwoordelijk waren. Hilversum gaat als omroepstad een mooie toekomst tege moet Thans bestaat nog het gemis aan zen ot voor nen geen gescniKte plaats i ^n centraal kantoorgebouw, daar de be lton worden gevonden, wordt schadeloos- «.taande ten deele in Amsterdam zijn ge stelling toegekend. eStigd en ongeschikt zijn voor het doel. 2“ 1 Het ligt in de bedoeling een groot cen- reeïs lang door velen gekoesterd 'ideaal, I f^aal gebouw in Hilversum te stichten. ------ —aijtierdoor zal deze stad tot een ware om hel geheele volk. roepstad worden, een hoedanigheid, waar- Dc bestaande omroepvereenigingen. zij recht heeft op grond van een ge- waarvan de groote reeds gedurende 15 Kjedenis van 20 jaren. jaar uitzendingen verzorgden, beëindi- pe bezwaren, welke gelegen zijn in de gen den arbeid, dien zij ongetwijfeld naar jnder gunstige verbindingen, zullen in hun beste weten, doch los van elkaar en j n loop der tijden wegvallen. In een meestal slechts het belang dienend van °rOote stad zal het omroepbedrijf opgaan een bepaalde partij of een bepaalde pet greote geheel, terwijl voor een groep luisteraars, hebben verricht „laats als Hilversum de omroep van zeer Dc bescheidenheid der middelen, waar- P ro0te beteekenis zal blijken te zijn, niet mede door verschillende vereenigingen minst door dat door de vestiging in moest worden gewerkt, wekt bewonde- „„versum aan een kleine 1000 menschen ring voor hetgeen tot stand is gebrachL Zal worden gegeven Er zün luisteraars, die het betreuren wer dat de omroepvereenigingen zijn verdwe- Ue radio-bladen nen. doch°'lcr ?ulle7 z‘i T„c„l Van geheel anderen aard is de beschik- den meer de ourl^^V, king van den secretaris-generaal van het vorianccn want hii%^»rh°U<1!nute Hroarten,ent van Volksvoorlichting en ^vatting omtrent de taak vaneen om Ku>*sten d® uitg2Lte hvaknkiradi^prol roep heeft, zal het toejuichen dat er in granima:bladen- Dez* ^schikking beoogt plaats van verdeeldheid een eenheid °P het verstrekken van de radio-programma’. radio-gebied is bereikt Door samenwer- aan «kere re«els onderwerpen. king kan nu datgene bereikt worden, OP den voorgrond staat, dat de gegeven waarop het Nederlandsche volk reeds ja- regelen zijn vastgesteld in het belang van renlang recht heeft I on)roep en luisteraars. Evenals bij de ra- Op de loyale medewerking van allen die dio-verordening het geval was, wordt ook tot nu toe aan den radio-omroep hebben hier eenheid nagestreefd. Deze eenheid uit medegewerkt wordt gerekend, aldus ir. zich zoowel in de omstandigheid, dat in de van der Vegte, zij, die dit niet kunnen, moeten zulks openlijk te kennen geven, opdat eventueel verschil van meening onder de oogen kan worden gezien. Nu de bezittingen van de verschillende omroepvereenigingen bijeengebracht zijn, wordt de vraag gesteld wat er met de verschillende studio’s geschiedt. Zullen die niet meer gebruikt worden’ Men vergeet bij die vraag echter, dat de Ne- derlandsche omroep 3 programma's heeft te verzorgen, n.l. 2 op de middelgolf en 1 op de ultra-korte-golf voor de over- zeesche gewesten. Hiervoor zijn meestal 3 studios noodig en daarvoor komen in d® De®rs.teJ.p aatis de AVRO-, KRO- en NCRV-studio s in aanmerking. De VA- RA-studio kan voor bijzondere doelein den dienen. Naast de bepaling over de samenvoe ging van verschillende omroepvereenigin gen bepaalt de tweede radlo-verordening. dat aan het hoofd van het Staatsbedrijf zal staan een directeur-generaal. Zooals bekend zal zijn, is door den secretaris generaal als zoodanig benoemd dr. ing. W. A. Herweyer te Haarlem. Op hem rust de zware taak, doch het vertrouwen bestaat, dat het hem gegeven zal zijn den Nederlandschen omroep in goede banen te leiden. Met de komst van den directeur-gene raal valt samen het heengaan van ir. Du bois. Als gemachtigde voor de concentra tie heeft hij het voorbereidende werk met vael energie en toewijding verricht. Op ZÖr» verzoek is hij thans door den secre- fnris-generaal van zijn functie ontheven onder dankzegging voor de bewezen De programma's Wat de programma’s betreft, deze zullen in de naaste toekomst zoowel wat de mu ziek, als wat het gesproken woord be treft. steeds verbeterd worden. Hiermede worden de luisteraars en de uitvoerenden gediend. Het gesproken woord zal behalve voordrachten, hoorspelen e.d. volksvoor lichting in den ruimsten zin omvatten, niet het minst, ook teneinde misverstan- I middelmatigen, onzen steun zoo noodig heeft. En dan zijn groote belangstelling naar de oud-leerlingen. Als directeur eener school, die niet alleen voor de universi- teit of hoogeschool, maar vooral ook voor de maatschappij opleidde, besefte hij zijn taak en plicht, in die maatschappe lijke wereld zooveel mogelijk- te krijgen. Meermalen hebben hoofd geschud, wanneer wij dat hij zelfs zijn gezinsleven ter wille van zijn jongens. Nog levendig staat mij voor den geest het afscheid, dat de leerlingen hem hebben aangeboden in de Rotonde in den Dieren tuin. Bij dat laatste samenzijn was de heer v. d. Wijk ontroerd van dit afscheid van zijn meer dan 400 leerlingen en riep hij uit in zijn afscheidswoord: Ik hoop en verwacht, dat die geest van saamhoorig- heid en elkaar begrijpen het eigendom van de Raamstraat zal blijven. Welnu, geachte dr. v. d. Wijk, ik zeg u op dit moment, dat door mij en door alle docenten er naar gestreefd wordt, aan de zen wensch zooveel mogelijk gevolg te geven. Steeds zullen de belangen van de kinderen prevaleeren en zal aan de Raam straat door ons gegeven worden het beste, dat wij kunnen geven. In dat opzicht zal de school aan de Raamstraat blijven de school van dr. v. d. Wijk. Want, hooggeachte oud-directeur, en nu wil ik even herinneren aan een regel van ons schoone volkslied: Gij zijt geweest, wat Marnix van St. Aldegonde zoo tref fend heeft genoemd: een goed instrument. Dr. v. d. Wijk, de Raamstraat zal u nim mer vergeten. Vervolgens werd pianospel ten gehoore gebracht, waarna dr. de Haas den jongelui, van i konden bedwingen, verzocht zich van hun stoel te verheffen. Bijeenkomst in het lyceum Stokroosplein. In het lyceum aan het Stokroosplein heeft eveneens een herdenkingsplechtig heid plaats gehad. De conrector, dr. Geurts, heeft de leera ren en de leerlingen in de aula toegespro ken. In enkele welgekozen woorden schet ste hij de beteekenis van den overleden rector, die, hoewel eerst kort aan de school verbonden, toch reeds door allen zeer ge waardeerd werd. Dr. Geurts deelde mede, dat de schooi als teeken van rouw gesloten werd. Voorzitter Openbare Leeszaal. Dr. v. d. Wijk was een warm bewonde raar van letteren en kunst, hetgeen o.m. tot uiting kwam in het feit, dat hij voor zitter was van het bestuur van de Open bare Leeszaal in de BilderdijkstraaL be stuurslid van het voormalige genootschap NederlandFrankrijk en oprichter van de afdeeling Dordrecht van de Alliance fran- $aise. Voorts was hij nog bestuurslid van de Nutsscholen. In 1923 promoveerde dr. van der Wijk op het proefschrift: La pre mière édition du dictionnaire francois de Richelet”. KLEUTERGROEP EERSTE NEOERL. MONTESSORISCHOOL Mej. C. Piera, leidster van de kleuter groep van de Eerste Nederl. Montessori school, hield op een druk bezochten ouder- middag een lezing over den gang van het onderwijs in haar groep. Behalve vele ouders waren er ook verscheidene a s. leidsters, die deze iqleiding met groote belangstelling volgden. Na de pauze kon mej. Piera door middel van lichtbeelden, haar waarnemingen duidelijk aantoonen. Na afloop werd de keurig ingerichtc tentoonstelling van kinderwerk in de voorbereidende school door velen be zocht. Het viel op. dat kinderen in hun werk veel schoonheid kunnen ondervin den en uiten. OP ZIJWEGEN Vannacht is tengevolge van een hart verlamming in zijn woning overleden de rector van het lyceum aan het Stokroosplein dr. W. van der Wijk. Hij bereikte den leeftijd van jaren. De tijding van zijn overlijden zal duizenden in den Haag, jong en oud, ongetwijfeld schokken, want dr. v d. Wijk nam in het Haagsche onderwijs een vooraanstaande plaats in. In de H.B.S. aan de Raamstraat en in het lyceum aan het Stokroosplein heb ben hedenmorgen korte, ontroerende herdenkingsplechtigheden plaats gehad. In de aula van de H.B.S. aan de Raamstraat heeft dr. G. de Haas, direc teur van de school, de leerlingen op treffende wijze toegesproken. Hij zeide het volgende Zoo juist bereikte ons de ontstellende tijding van het overlijden van onzen di recteur, den heer dr. W. v. d. Wijk. Met opzet spreek ik van onzen directeur, want al was dr. v. d. Wijk sedert 1 September 1939 werkz.iam aan het lyceum Stokroosplein, zijn hart bleef geheel bij de Raamstraat. Onze bijeen komsten, ik herinner slechts aan die ge wijd aan de gesneuvelde oud-leerlingen, werden geregeld door hem bijgewoond en steeds bleef hij de grootste belang stelling koesteren voor alles wat onze school betrof. Dr. W. v. d. Wijk werd geboren 24 April 1884 te Veendam en studeerde aan de universiteit te Gro ningen Romaansche taal en letterkunde. Na leeraar te zijn geweest te Groningen, Assen en Amsterdam werd hij in 1919, dus reeds op 39-jarigen leeftijd, direc teur van de Handelsschool te Dordrecht. In 1923 werd hij benoemd tot directeur der 3-jarige H.B.S. met daaraan ver bonden Hoogere Handelsschool met 2- jarigen cursus aan de Laan 5, alhier. Reeds direct kregen wij allen de over tuiging, dat de heer v. d. Wijk een di recteur was met buitengewone werk kracht. Het is geheel zijn werk geweest, dat enkele jaren later, in 1925. de schooi aan de Laan werd samengesmolten met de 5-jarige wiskunde H.B.S. aan de Raamstraat Daardoor vormde de heer van der Wijk een prachtig schooltype een school met 3-jarigen onderbouw, waarna de leerlingen konden kiezen of doorgaan naar de literaire economische afdeeling zooals toen officieel de H.B.S. heette. Van de 3-jarige H.BJS. bleef al leen de klasse B bestaan. Aan dit schooltype nu kwam de werk kracht van dr. van der Wijk eerst ten volle tot zijn recht. Met zeldzame energie en groote liefde wijdde hij zich aan zijn taak en wist in enkele jaren de school reeds op te werken tot een der grootste inrichtingen van het land. De reden, dat de ouders hun kinderen zoo gaarne aan de school in de Raamstraat toevertrouw den. lag vooral in het feit, dat ze bij de eerste ontmoeting reeds voelden, dat daar in de directeurskamer een man ge zeten was met een hart van ,goud. die aanvoelde de vele zorgen, wellie de kin deren den ouders kunnen geven. Ons docenten heeft hij steeds voorge houden, ik zou zeggen ingebrand, de stel ling. dat wij niet al onze aandacht mochten geven aan de begaafden, daar die hun weg zelf wel vinden, maar dat die groote middengroep op de H.B.S., de hier I progi‘amma‘b'aden voortaan niet meer het vroegere onderscheid van de oude om roepvereenigingen mag worden tot uit drukking gebracht, als in het feit, dat de programma-bladen in vele opzichten onder „elijke omstandigheden komen te verkee- ren en daardoor een volkomen onnoodige concurrentie wordt voorkomen. Hierbij wordt aan een uniforme prijs en het niet toestaan van premies gedacht. Er is direct naar gestreefd de bestaan de bladen in te schakelen, deze zijn dan ook onmiddellijk door den secretaris-gene- raal aangewezen als toegelaten program ma-bladen Ook de dagbladen, die tot nu toe de programma’s openbaar maak ten, werden door een soortgelijke aanwij zing in staat gesteld met deze publicatie door te gaan. Berichtendienst Nederlandsche Omroep Naar ir. van der Vegte voorts mededeel de, zal de nieuwsberichten-verzorging voor den omroep voortaan geschieden door een aparten dienst (berichtendienst Ne derlandschen omroep). Spreker besloot zijn rede met te zeggen, dat hoewel de moeilijkheden groot en de omstandigheden waaronder aan den nieu wen omroep haar vorm zal worden gege ven. niet altijd even gemakkelijk zijn, de aangevatte taak met als grootsch en mooi einddoel een eendrachtig Nederland met succes ten einde zal worden gebracht. Na de rede van ir. van der Vegte waren de hoofdredacteuren in de gelegenheid persoonlijk kennis te maken met de ver schillende leidende figuren van het de partement van Volksvoorlichting en kun sten en den Nederlanijschen omroep. Onder hen bevonden zich o.a.: dr. ing. W. A. Her weyer, directeur-generaal van den Neder landschen omroep, de heer N. Oosterbaan. directeur van het Perswezen, jhr. mr. S. M. S. de Ranitz, hoofd van de afdeeling kabinet en juridische zaken, en de heer J. de Kloet, hoofd van de afdeeling radio- ■en filmzaken. Het Staatsbedrijf Rijksradio- omroep De tweede Radio-verordening, op 12 Maart 1941. heft de bestaande radio-ver- cenigingen op en bepaalt, dat opgericht wordt het Staatsbedrijf Rijksradio-Om- I aan roep. De bezittingen van de oude om- a»>-.-i j roepvereenigingen gaan hierdoor aan het voorbereiding hiervan geschiedt door dc- Staatsbedrijf over, terwijl aan alle mede- - U!---- werkers de gelegenheid zal worden ge boden om in Rijksdienst te treden. In dien sommigen dit niet mochten verkie zen of voor hen geen geschikte plaats kon worden gevonden, wordt schadeloos stelling toegekend. De gekozen oplossing verwezenlijkt een n 1 een groote radio-omroep ten dienste van het geheele volk. De bestaande omroepvereenigingen. waarvan de groote reeds gedurende 15 -- - beëindi-

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9