Maak zelf uw hoestsiroop. Churchill over den toestand 1 Tweede vernietigende aanval op Coventry M COMPAGNIE GESLOTEN INRUILEN INKOOPEN 'V v-, J RECHTZAKEN Matsoeoka bij weer Molotof GEMENGD NIEUWS DE VAN ASSURADEUREN T RECLAMES. RECLAMES. RECLAMES. I Maatschappij Verzekering Onze kantoren te ’s-Gravenhage IRAK. VEREENIGDE STATEN BOELGARIJE Diefstal DUITSCHLAND ITALIË I I Het Duitsche luchtwapen in actie op en GAREN- EN WEEFINDUSTRIE TE MIERLO-HOUT AFGEBRAND avtsnco n rtuKX» Een Churchill-rekening Arrondissrments-rechtbank UITSPRAKEN Noodlottige bolting van fietsers SPANJE i A V •-.Ij Schade op een paar ton geschat ONBETROUWBAAR AMBTENAAR VERDUISTERDE DISTRIBUTIE BESCHEIDEN EN KLEEDING- STUKKEN Uitspraak 22 April. EEN NIEUW RECEPT Rede in het Lagerhuis duitsch landgerecht Britsche luchtaanval op Berlijn Italië verlangt de terugroeping van Amerikaanschen diplomaat Onderlinge en Rotterdam zijn, evenals die van de Stichting tot Beheer en Administratie van 11 en 12 April a.s. resp. GOEDEN VRIJDAG PAASCH - ZATERDAG, den geheelen dag De besprekingen van Popham J. v. WiLLiGEN ZONEN HAAGSCHE COURANT Donderdag 10 April 1941 le bl. pag. 2 a Brandweer stond machteloos keerden leenschuld, terwijl hij een en ander toestand der eveneens SLAGSCHIP „NORTH CAROLINA" IN DIENST GESTELD EEN RADIOZENDINRICHTING ZONDER VERGUNNING? niet onze heel normaal verloopen en er is geen en kele aanval door vijandelijke zeestrijd- krachten ondernomen, besloot de kapi tein. Duitsch schip breekt Britsche blokkade De Duitsche vrachtboot „Kermes” (7200 b.r.t.) heeft de Engelsche blokkade ge broken en is de haven van Rio de Ja neiro binnengeioopen. Het had 3746 ton IGtAVtNHAfiS moei (Polygoon) CLANDESTIEN VARKENS GESLACHT De 15-jarige leerling van de Ambacht school Hwonende te Nuth, reed Dinsdag- ENGELSCH CREDIET Het ministerie van bultenlandsche za ken te Madrid heeft bekend gemaakt, dat op 7 April tusschen Spanje en Engeland als aanvulling op het bestaande handels- accoord, een overeenkomst is gesloten, waarbij de Engelsche regeering de Spaan- sche 21 millioen pond sterling ter beschik king stelt voor den aankoop van grond stoffen en levensmiddelen. morgen met eenige vrienden in de Laan- derstraat te Heerlen. Op een gegeven mo ment raakten hun fietsen met elkaar In botsing. H. kwam te vallen, en sloeg daar bij ongelukkigerwijze met zijn hoofd juist tegen een voorbijrijdende vrachtauto. Hij kreeg een schedelbasisfractuur. In ernsti- gen toestand is het slachtoffer naar het St Josephziekenhuis overgebracbt, waar hij kort na aankomst overleed. almede op verscheidene plaatsen aan de Oost- en Zuidoost-kust en op vele andere ver van elkaar verwijderde punten. Het aantal slachtoffers in Engeland Volgens een door .Associated Press” gepubliceerde mededeeling van het En gelsche ministerie van binnenlandsche veiligheid, werden bij luchtaanvallen in Engeland in de periode Juni 1940 tot ein de Maart 1941 in totaal 29.630 personen gedood en 410.930 gewond. 25 Procent van deze cijfers heeft betrekking op de Lon- densche bevolking. ,|X In tegenwoordigheid van den minister van marine, Knox, is gisteren het nieuwe Amerikaansche slagschip „North Carolina" in dienst gesteld. Dit schip van 35.000 ton, is sinds 18 jaar het eerste nieuwe Ameri kaansche slagschip. In een korte rede verklaarde de minis ter, dat deze indienststelling de inleiding vormt tot de schepping van een vloot, die niet den oorlog moet zijn gewijd, doch de zekerste waarborg moet zijn voor den vrede en de veiligheid van de Vereenigde Staten. Het Amerikaansche volk huldigt de vredesgedachte, maar voor de Vereenigde Staten kan de vrede slechts gewaarborgd worden door een voldoende defensie. o.a een vliegtuig en omtrent 50 auto’s. De gezagvoerder van het schip heeft verklaard, dat de reis volkomen normaal is verloopen en sprak de hoop uit, dat de waardevolle lading van het schip en in het bijzonder de pharmaceutlsche pre paraten zouden voorzien in dringende behoeften van de Braziliaansche markt. De kapitein verklaarde voorts, dat zijn schip de haven van Bordeaux op den 12en Maart heeft verlaten. Op een deel van den overtocht is de .Hermes” door Duit- Vijf Engelsche jagers vernietigd Vijf Engelsche jagers zijn gisteren bi. Dover en boven de Fransche Kanaal- kust vernietigd. Ten Zuiden van Dover schoten Duitsche Messerschmitts ’s mid dags 2 vijandelijke jagers na een kort luchtgevecht neer. Bovendien werden bij een aanval van Engelsche Spitfires op de Fransche Kanaalkust reeds boven het Kanaal 3 Spitfires brandend neerge schoten. De eigen toestellen keerden zonder verliezen in de thuishavens te rug. zich naar Athene en Ankara en zouden ook Belgrado bezocht hebben, indien de regeering van den prins-regent Paul de toestemming daartoe niet had geweigerd. Indien deze 3 bedreigde staten zich ver- eenigd hadden, hadden zij 60 tot 70 di visies tot hun beschikking gehad, waar mede zij volgens een gemeenschappelijk plan en in gemeenschappelijk optreden den Duitschers een tegenstand hadden kunnen bieden, die de Duitschers weldra van hun plannen zou hebben afgebracht en hun opmarsch langen tijd zou hebben opgehouden met het oog op het bergach tige terrein en den toestand der ver keerswegen. t'NfW ,C,E1 N fSWWWsi t N 6 Dinsdagavond tegen 11 uur werd brand ontdekt in de fabriek van Claus’ garen en weefindustrie, aan den Stiphoutsche- weg te Mierlo-Hout (N.-Br,). De omwo nenden werden gealarmeerd door het met daverende knallen uit elkaar spatten van de asbestbedekking der fabriek. Toen bleek het vuur echter reeds een zoodani- gen omvang te hebben aangenomen, dnt er vrijwel niets meer te redden viel. Ijlings werd de Mierlosche brandweer gealarmeerd, doch die verscheen met haar motorspuit eerst tegen half twaalf. Toen was het ongeveer zestig meter lan ge fabriekscomplex reeds in een groote vuurzee veranderd De door den burge meester van Mierlo ter assistentie inge roepen Helmondsche brandweer arriveer de enkele minuten later met drie auto- spuiten. Deze tastte met vier stralen op de waterleiding via een autospuit den brand aan. doch zij stond vrijwel machte loos. want tengevolge van den gerfngen druk van de waterleiding, kon slechts zeer weinig water worden gegeven. Er viel eigenlijk toen niets meer te redden en de brandweer kon slechts nablusschen en wankele muren omver halen. Om streeks één uur rukte de Helmondsche brandweer in. terwijl die van Mierlo eenige uren later kon vertrekken. De schade werd door den heer Claus op een paar ton geschat Tientallen ma chines en een groote voorraad grondstof fen zijn verloren gegaan, terwijl van het fabriekscomplex alleen het ketelhuis is gespaard gebleven. Dank zij de gunstige windrichting liepen de in de onmiddel lijke nabijheid staande woningen geen gevaar. De gebouwen waren zoowel te gen brand- als bedrijfsschade verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. De moord te Renswoude De commissaris van politie te Ede ver zoekt te worden bekend gemaakt met den naam en den persoon van Helmut Wetzko. verwacht kon worden, dat men rekening moet houden met overwinningen, maar ook met tegenslagen, en dat wij ook dan de dingen moeten nemen zooals zij zijn. Churchill gaf vervolgens een verslag van de gevechten in Oost-Afrika, waarbij hij mededeelde, dat de Engelschen alleen bij Keren 4000 man hebben vërloren. De strijd op den Balkan Churchill ging daarna over tot „den verschrikkelijken strijd" op den Balkan, waarvoor hij Duitschland aansprakelijk trachtte te stellen. Hij gaf echter toe, dat Engeland den Grieken „zooveel mogelijk” hulp in de lucht, door proviandeering enz., heeft verleend. Eind Februari, al dus vervolgde hij, hebben wij den minis ter van buitenlandsche zaken Eden en generaal Dill naar het „Midden-Oosten” gezonden om te zien of er niet iets ge daan kon worden tot vorming van een groot, gemeenschappelijk verdedigings- front op den Balkan. De heeren begaven Naar het D.N.B. van deskundige zijde verneemt, heeft het Duitsche luchtwa pen na een pauze van bijna 5 maanden op dezelfde krachtige wijze als destijds een tweeden vernietigenden aanval met duizenden brisantbommen op Coventry ondernomen. Men beschikte over nauw- kerige gegevens dat midden in verwoes te industriewijken, belangrijke fabrie ken weer in bedrijf waren genomen. Daarop werd in den nacht van Dinsdag op Woensdag een aanval ondernomen, waarbij het Duitsche luchtwapen be wees, dat het door het optreden in Zuidoost-Europa en in Afrika niet ver zwakt is in slagvaardigheid om tegen het Engelsche eiland op te treden. LEVERING DEEN8CHE BOTER EN VARKENS. De tusschen 7 en 9 April te Kopen hagen gevoerde onderhandelingen door Duitsch-Deensche regeeringscommissies hebben o.a. geleid tot nieuwe overeen komsten over levering van boter en var kens uit Denemarken aan Duitschland gedurende het komende zomerhalfjaar. Singapore en de Amerikaansche vloot De bevelhebber van de Britsche marine stations in China, die het oppertoezicht heeft over de Engelsche verdediging tus schen Ceylon en de Beringstraat, vice- admiraal sir Geoffrey Layton, heeft naar Associated Press uit Singapore meldt, verklaard, dat Singapore ieder deel van de Amerikaansche vloot kan opnemen. Wanneer dit door de omstandigheden noo- dig wordt, dan dit reeds morgen geschie den Vice-admiraal Layton merkte verder op. dat den in Singapore gestationneerden zeestrijdkrachten versterkingen ter be schikking staan uit het Midden-Oosten en den Indischen Oceaan. Wel kan het onge veer 2 maanden duren, vóór alle Britsche strijdkrachten in Sinpagore zijn aange komen. J Drie maanden gevangenisstraf Tegen den 47-jarigen varkenskoopman C. den E. en den 25-jarigen chauffeur J. C. J. v. H.. beiden uit Leidschendam, had het O.M. wegens het in het geheim slachten van varkens in een schuurtje, twee maan den gevangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeeld» verdachten ieder tot drie maanden. Tegen den 20-jarigen H. S. E. v. B te Leiden, gewezen leider van den distribu- tiedienst te Leiderdorp, die in December j.ï. broodbonnen en voor de Winterhulp bestemde kleedingstukken aan derden had verkocht en weggeschonken, had het O.M., rekening houdend met verdachte’! zeer gunstige antecedenten, twee maanden ge vangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde verdachte tot vier maanden. De 21-jarige koopman J. W. H. uit LeL den, die van verdachte v. B. jassen en kinderkleeren benevens broodbonnen had overgenomen en ten deele verrekend met een leenschuld, terwijl hij een en ander weer had doorverkocht, had wegens he ling zes maanden gevangenisstraf tegen zich hoeren eischen. de 31-jarige Leidsche kruidenier P. C. acht maanden, wegens hetzelfde misdrijf, terwijl tegen den reeds meermalen veroordeelde 32-jarigen boek houder J. B. K. uit Leiden, die kleeding stukken en bonnen ten geschenke had aan genomen, eveneens wegens heling een jaar gevangenisstraf was gerequireerd. De rechtbank veroordeelde de verdach ten J. W. H. en P. C. conform den eisch van het O.M., verdachte J. B. K. tot acht maanden gevangenisstraf. :ebeeld. Je patroon van den verdachte schetst» dezen als een stil, ingetogen werker, die reeds 15 jaren bij hem in dienst was en nimmer aan politiek had gedaan. Verdachte werd, nadat de General- staatsanwalt een jaar gevangenisstraf had geëischt. door rechter Joppich tot acht maanden met aftrek van preventief, veroordeeld. Navicerts voor Ierland Het Britsche ministerie voor de eco nomische oorlogvoering heeft, naar de „New York Herald Tribune” uit Londen sche vliegtuigen begeleid. De reis is ge- meldt, bekend gemaakt, dat van 1 Mei af voor verschepingen naar Ierland navi certs gebruikt moeten worden door de neutrale landen, die buiten de Europee- sche zóne liggen. DE NIEUWE REGEERING Volgens berichten uit Bagdad heeft de nieuwe premier, Kaylant, zijn regeering der natiopale verdediging uitsluitend uit militairen samengesteld. Chef van den generalen staf is Emin Zaki, commandant der gemotoriseerde troepen Fehmi Said, commandant van de luchtmacht Mahmoed Seelman en chef der defensie Ismail Ena- mek. Verder behooren zeven generaals in actieven dienst tot de regeering. Het vroe gere staatshoofd is aan boord van een Britsch militair vliegtuig, met verschei dene oud-ministers naar Basra gevlucht, om vandaar door te reizen naar een niet- genoemde bestemming. Bevestigd wordt, dat Irakeesche troepen 2 bij Bagdad lig gende Britsche militaire vliegvelden heb ben bezet. De regeering van Irak heeft de Turk- sche regeering in kennis gesteld van de door haar ondernomen staatsgreep en verklaard, dat dit een zuiver binnen- landsch-politieke aangelegenheid betreft. De nieuwe regeering zal de buitenland sche politiek van haar voorgangers voortzetten. RECLAMEBILJETTEN VOOR DE WINTERHULP AFGE8CHEURD Tegen den 18-jarigen K. de V. M en den 20-jarlgen A B beiden zonder beroep alhier heeft het O.Mwaargenomen door mr. Hoekstra, wegens het In November j.i. afscheuren van aanplakbiljetten waarin werd opgewekt tot het geven van geld voor de Winterhulp, terzake van vernieling, geldboeten van resp ƒ50 en ƒ75. bij niet betaling te vervangen door 25 dagen hech tenis, geëischt. Luchtaanval in Zuid-Engeland Honderd vrachtauto’s en een barak kenkamp in Zuid-Engeland zijn gisteren door een Duitschen bommenwerper van zeer geringe hoogte gebombardeerd. On derdeden van de auto’s en gebouwen vlogen in wilde verwarring door de lucht. De hevige aanvallen van het Duitsche luchtwapen, die op talrijke steden der Midlands, op centra van bedrijfsleven e» bewapening in het Westen en Zuid westen van Engeland waren gericht, hebben ook het Engelsche verkeer zwaar getroffen. Naar de Great Wes tern Railways en de Londen Midland and Southern Railway op 8 April bekend maakten, moest het passagiersverkeer tusschen Engeland en Ierland gestaakt worden. Sinds eenige dagen wordt er reeds niet meer op Dublin gevaren. Naar het D.N.B. inzake den luchtaan val op de Rolls-Royce-fabrieken te Cre we nog verneemt, is het succes evenre dig geweest aan het felle optreden der vliegtuigbemanningen. Nadat bij den eersten aanval voltreffers op verschei dene groote montagehallen geplaatst waren, werden bij den tweeden aanval de overige werkplaatsen zwaar getrof fen. In machinehallen en opslagplaat sen braken branden uit. Een voorraad benzine geraakte in brand. Ook de door brisantbommen aangerichte schade is aanzienlijk, zoodat een langdurige stag natie in het werk verwacht moet wor den. Dit beteekent voor de Engelsche vliegtuigindustrie een uiterst gevoelig verlies in de productie, daar zich in de Rolls-Royce-fabrieken van Crewe de centrale van de Britsche fabricatie van zware motoren bevindt. In hooger beroep vrijgesproken Voor de strafkamer van het gerechts hof had zich onlangs in hooger beroep te verantwoorden een jeugdige radio-ama- teur te ’s-Gravenhage, die in eerste in stantie door den politierechter is veroor deeld tot een geldboete wegens het gebrui ken van een radio-zendinrichting zonder vergunning daartoe te hebben. Op een middag werd de radiocontrole- dienst opgebeld door iemand in de Dagu- errestraat met de boodschap, dat diens ra dio gestoord werd door een zender, welk» zich noemde O.N.4.A.B. Er ging een op- sporigsambtenaar op af, die spoedig den schuldige te pakken had. De verdediging van den verdachte was. dat hij wel proefzendingen deed, maar niet lang» draadloozen weg. Hij had zijn zender geschakeld op de aardlelding van het lichtnet en zoo hoog frequentie energie op het lichtnet gedrukt. Zoo was het it mogelijk, dat iemand bij hem is de buurt dezen zender gehoord had. De opsporings ambtenaar, als getuige gehoord. achtte hetgeen verdachte vertelde onwaarschijn lijk. Als deskundige werd gehoord een in genieur der telegrafie, die be< toestel nn. derzocht heeft. Inderdaad mankeerde daar aan zendlampen. De advocaat-generaaL mr Polman, vroeg bevestiging van het vonnis. Het hof verklaarde thans de ten lastelegging niet bewezen en heeft den verdachte vrijgesproken. In een kwart liter heet O(X, w,er u «en eet- lepel suiker op. Na af- koeling voegt U hier. aan toe 30 gram Vervua (dubbel geconcen- treerd), die U bij eiken apotheker of drogist kunt verkrijgen. Even goed doorroeren en Uw reed. Eenvoudiger kan volwassenen: een eetlepel. *an 8 tot 12 jaar: een dessertlepel 3 tot 8 jaar: een theelepel. Na de voornaamste maal- tijden en voor het naar bed gaan. WS4 Om niet te vergeten 30 gram Veryusj(dub. bel geconcentreerd) In huis te halen, be velen wij U aan dit recept uit te knippen. De Britsche ministerpresident Churchill heeft gisteren in het Lagerhuis een rede over den politieken toestand gehouden. Hij begon met te zeggen, dat het verlies van Benghasi en de terugtocht, die noo- dig is geworden door den Duitschen op marsch in Cyrenaica, in hoofdzaak slechts te betreuren zijn wegens het kostbare vliegterrein rondom Benghasi, dat thans in handen van den vijand is gevallen. Overigens zou de Britsche regeering, met het oog op het steeds dreigender worden de gevaar op den Balkan, zich er over verheugd hebben, indien de Engelsche op marsch bij Tobroek gestaakt zou zijn. De nederlaag van de Italianen zal het echter mogelijk maken, dat men zeer veel ter rein gemakkelijk en met geringe offers verkrijgt, ofschoon nu ook elders verplich tingen voor Engeland beginnen te ont staan. Het transport Duitsche pantser- troepen en de beweging der luchtstrijd krachten van Italië en Sicilië naar Tri poli was reeds begonnen, aldus Churchill, vóór wij ons van Benghasi hadden mees ter gemaakt. De vijand ondernam zijn bliksemaanval met veel grootere strijd krachten dan wij op dat vroege tijdstip hadden verwacht Wij trokken daarom te rug naar sterkere stellingen en een ter rein. dat beter verdedigd kon worden. Ik kan hier niet probeeren het verdere ver loop der gevechten in Cyrenaica te voor spellen. Het ligt intusschen voor de hand, dat onze generaals zich slechts mogen la ten leiden door overwegingen van mili tairen aard en in geen geval mogen wor den belemmerd door dingen, die men pres tige of rekening houden met de openbare meening kan noemen. Harde en moeilijke gevechten in Cyrenaio» Nu de Duitsche pantsertroepen in Cy renaica in den strijd zijn gebracht, moe ten wij ons voorbereiden op harde en moeilijke gevechten, niet alleen voor de verdediging van Cyrenaica, maar ook voor de bescherming van Egypte. Het is een gelukkige omstandigheid, dat de toestand in Eritrea, Abessinië en Britsch en Ita- liaansch Somaliland geleidelijk zeer aan zienlijke strijdkrachten en vervoermidde len vrijmaakt, waarmede het Nijlleger versterkt kan worden. Ongeveer 14 dagen geleden heb ik in een verklaring gezegd, dat een reeks Beleediging van den Führer Een 35-jarige boekbinder te Leiden had zich einde Januari in beleedigenden nn uitgelaten over den Führer van het Duit sche R>jk. Hij had n.l. allerlei schampere opmerkingen gemaakt bij de aanschou wing van een in de uiUtalkast van een winkel aldaar neergelegde plaat waarop de afbeelding van den Führer voorkwam. Voor het Landsgerecht beweerde ver dachte, dat deze opmerkingen een plaat I golden, waarop Mussolini was afgebeeld De winkelier, als getuige gehoord, ver klaarde echter, dat geen plaat met de af beelding van Musaolini in lijn étalage aanwezig was geweest, wel een waarop de Führer en maarschalk Göring waren af Zedelijke misdraging gestraft Het landsgerecht heeft een Duitschen jongeman, die zich in defi zomer van 1940 in een Limburgsch dorp door exhl- Monistische handelingen jegens minderja rige meisjes, toen deze van school naaf huis onderweg waren, ernstig had mis dragen, overeenkomstig den eisch van den generalstaatsanwalt, tot drie jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Bij deze strafoplegging werd overwo gen, dat juist omdat verdachte een Duit- scher is, de gepleegde feiten tegenover onschuldige jonge kinderen in een door Duitschland beschermd gebied, een zeer ernstig karakter hebben. Anderxijds werd in aanmerking genomen, dat verdachte nog een blanco strafregister had en dat hij nog vrij jong was. Britsche bombardementsvliegtuigen heb ben in den afgeloopen nacht, naar het D.N.B. verneemt, een voor hen met bui tengewone verliezen gepaard gaanden aanval op de Rijkshoofdstad ondernomen. Reeds bij het vliegen naar Berlijn werden 11 vijandelijke toestellen door luchtaf weergeschut en nachtjagers neergescho ten. Eenige brisant- en brandbommen werden op woonwijken en openbare gebouwen geworpen. Daarbij werden weer 2 ziekenhuizen getroffen. Brandbom men vielen bovendien op de beroemde Pruisische staatsbibliotheek en de staats- opera. Voor den oorlog belangrijke doelen werden niet getroffen. Er vielen verschei dene dooden en gewonden. Engelsche koopvaarders bestookt Gewapende Duitsche verkennings vliegtuigen hebben gisteren aan de Zuidoostkust van Engeland een koop vaarder van 5.000 b.r.t. door verschei dene voltreffers van 30 m hoogte ver nietigd. Een andere vrachtboot van 6000 brt. werd bij Grimsby met bom men bestookt. Het schip bleef met zwa re slagzij liggen, Voor de Noord-Schotsche kust is gis termiddag naar het D.N.B. verneemt, een volgeladen vijandelijk transport schip van rond 20.000 b.r.t. met voltref fers tot zinken gebracht. Een tweede groot schip van rond 5.000 b.r.t. werd zwaar beschadigd. De aanvallen op Engeland In den afgeloopen nacht is, naar het D.N.B. verneemt, een Engelsche haven stad en een belangrijk industriecentrum door sterke Duitsche gevechtsafdeelingen zeer doeltreffend aangevallen. Bovendien werden door bommen in de afgeloopen 24 uur 8 schepen met een gezamenlijken inhoud van 46.000 b.r.t. tot zinken ge bracht en 3 schepen met een totalen inhoud van 19.000 b.r.t. alsmede een tor pedojager zwaar beschadigd. Bij deze opgave is het reeds gemelde schip van 20.000 b.r.t., dat door voltreffers tot zin ken werd gebracht, inbegrepen. Engelsch communiqué Het Engelsche ministerie van lucht vaart en het ministerie voor binnenland sche veiligheid deelen het volgende mede De vijandelijke luchtaanvallen in den afgeloopen nacht waren voornamelijk gericht op een stad in de Midlands en op gebieden in Noordoost-Engeland. Het aantal slachtoffers van dezen aanval is nog niet vastgesteld. Misschien is het aantal groot In beide gebieden was de aangerichte schade aanzienlijk. Verder werden ook bommen neergeworpen op een stad in het Westen van Engeland, <4an brandwonden overleden Gisteravond was een 77-jarige inwoon ster van Middelburg bezig haar kachel op te poken, toen haar kleeren plotseling vlam vatten. Met ernstige brandwonden moest zij naar het ziekenhuis worden overgebracht. Vanmorgen is zij aan de 1 bekomen verwondingen overleden. Het departement van buitenlandsche zaken te Washington heeft bekend ge maakt, dat Italië de onverwijlde terugroe ping van den assisteerenden Amerikaan schen luchtvaartattache te Rome, kapitein William Bentley, heeft verlangd. Dit ver zoek was vervat in dezelfde nota, waarin de Italiaansche regeering Washington meedeelde, dat de Italiaansche marine- attaché, admiraal Lais. overeenkomstig den wensch van de Amerikaansche regee ring, terstond is teruggeroepen. VERSPREIDE BERICHTEN De Mexicaansche president Came cho heeft de politie opdracht gegeven tegen zijn jongsten broer, den 35-jarigen kapitein Gabriel Avila Camacho, een actie in te stellen, wegens het doodschie ten van den eveneens 35-jarigen Manuel Cacho. Laatstgenoemde behoorde tot een rijke juweliersfamilie uit Mexicostad. Bij het politieverhoor verklaarde Camacho, dat een> onbekende hem buiten een cafe in de stad beleedigd had. Camacho had eerst getracht dit te negeeren, doch de man ging door met zijn beleedigingen en trok tenslotte zelfs een pistool. Daarop heeft Camacho 4 schoten uit zijn revolver op den man afgevuurd. Twee Japansche soldaten zijn giste ren in de door de Japanners bezette wijk Hongkjoe te Sjanghai op een patrouille- ronde door Chineezen neergeschoten. Deze aanslag, de eerste sinds omstreeks twee maanden, heeft in de Japansche kolonie groote verbittering teweegge bracht. Het Amerikaansche ministerie van oorlog heeft bekend gemaakt, dat mo menteel een onderzoek wordt ingesteld tegen 10.600 jongelieden, van wie men aanneemt, dat zij zich op onwettige wijze aan den dienstplicht hebben onttrokken. OORLOGSSCHADE De strijd ter zee Ten aanzien van Frankrijk verklaarde hij dat Engeland staat op zijn controle rechten ter zee en dat het „zich verplicht’ acht deze rechten in het kader van het internationale recht uit te oefenen”, zelfs op gevaar af slaags te raken met Fran sche oorlogsschepen. Alles is echter af hankelijk van den slag op den Atlanti- schen Oceaan, die van beide zijden met toenemende heftigheid wordt gevoerd. Het D.N.B. seint uit Sjanghai: Sir Robert Brooke Popham is gisteren van Hongkong naar Manilla gevlogen om daar opnieuw onderhandelingen te voeren met Amerikaansche militairen en den opper bevelhebber van de Amerikaansche Azië- vloot over een verdedigingsplan van de Anglo-Amerikaansche positie in het Verre Oosten. successen aan den loopenden band niet 1(Onze verliezen aan schepen en tonnage -- --ziJn ze€f iwaar Djt kan echter eeuwig zoo blijven, zonder dat krachtsinspanning en onze bestaansmid delen zeer ernstig te lijden hebben. Hoe moet het gaan, wanneer de verliezen in hetzelfde tempo voortduren? Waar zullen wij de 3 of 4 millioen ton vinden, die ter aanvulling noodig zijn om het jaar 1942 door te komen? Wij bouwen thans sche pen in zeer aanzienlijk tempo. De sa menwerking met de Vereenigde Staten werpt de beste vruchten af. De produc tie van den Amerikaanschen scheeps bouw gelijkt op die van 1918. Churchill meende goedé hoop te kun nen hebben, dat men tegen de luchtaan vallen op de Britsche scheepvaart met succes zal kunnen optreden. Dat echter de Duitsche duikbooten steeds verder naar het Westen komen, beteekent een buitengewoon groot gevaar. Deze drei ging moet overwonnen worden, wil men niet, dat het leven van Groot-Brittannië in gevaar wordt gebracht. Beperkte Engelsche hulp De hulp, die wij kunnen verleenen aan de volken van den Balkan en Turkije, die voor hun vrijheid vechten of bereid zijn daarvoor te strijden, kan op het oogen- blik natuurlijk maar beperkt zijn, aldus vervolgde Churchill, en daarom wensch- ten wij niet er verantwoordelijk voor te zijn, dat de Grieken in vertrouwen daar op in een nieuw conflict met een ver schrikkelijken tegenstander zouden ko men. Toen Griekenland echter verklaar de, vastbesloten te zijn „tot den dood gelijktijdig tegen Italië en Duitschland te vechten", heeft Engeland zich verplicht geacht den Grieken alle mogelijke hulp te verleenen. Engeland besefte, dat de soldaten van het Britsche rijk zich aan de zijde van de Grieksche soldaten moes ten scharen. Daarom sloten wij begin Maart een militaire overeenkomst met de Grieken en onmiddellijk begonnen omvangrijke bewegingen van Britsch! troepen naar Griekenland. Ik kan hier niet in bijzonderheden treden en geen poging doen den toestand hier te beoor- deele, terwijl de slag voortduurt. Churchill zeide voorts, dat de Zuid- Slaven zijn opgestaan „om verschrikke lijk wraak te nemen”. van en clandestiene handel in meel te Naarden De vorige week trachtten dieven eenige balen meel van een expeditie-auto te Naarden weg te nemen. Zij werden door voorbijgangers gestoord en met achter lating van de balen, welke men later naast de auto vond, kozen de dieven het hazen pad. Later kwam aan het licht, dat de dieven bij een eerste poging succes hadden ge had, want de expediteur miste bij telling vijf balen. Op grond van aanwijzingen heeft de Naarder politie thans één der dieven kun nen arresteeren. De man heeft bekend. De vijf balen zijn vekocht aan een bakker en twee andere ingezetenen van Naarden. Een van hen had een baal meel gekocht voor 17.50, en meteen weer verkocht voor 35. De politie kon derhalve tegen eenige andere personen proces-verbaal opmaken wegens overtreding der diatributieveror- deningen en prijsopdrijving. Voorts heeft de politie nog een man aangehouden, die via een tusschenpersoon eveneens een zak meel had verkocht. De Juweliers van 1888 hnolf P'et Hein- hnn|z Passage IIUuK Zoutmanstr. HUcK Spuistraat VAN OUDE GOUDEN EN ZIL VEREN SIERADEN, BIJ OEN AANKOOP VAN NIEUWE - VAN BRILJANTEN (OOK IE SLECHT GESLEPEN ZIJN HET PARLEMENT OP RECES Het bijzondere crediet voor de Boel- gaarsche landsverdediging van 2.2 mil liard werd Dinsdag zonder debat door de Kamer aangenomen. De Sobranje gaat morgen op Paaschreces, doch zal elk oogenblik ter beschikking van de regeering staan. De Deensche schepen in Amerika In verband met herhaalde geruchten, dat de regeering der Vereenigde Staten het voornemen zou hebben in den een of anderen vorm de in Noordamerikaan- sche havens liggende Deensche schepen over te nemen, heeft de Deensche regee ring haar gezant in Washington opdracht gegeven tegenover de Amerikaansche regeering vast te stellen 1. Dat het volgens de Deensche wet aan reeders verboden is om zonder toe stemming van de Deensche regeering schepen onder Deensche vlag te verkoo- pen of te verhuren. 2. Dat een toestemming van de Deen sche regeering tot verkoop of verhuur van de in de Amerikaansche havens lig gende Deensche schepen niet kan worden verwacht 3. Dat de betrokken reeders zelf de betrokken schepen niet wenschen te ver- koopen of te verhuren, doch integendeel den wensch hebben ze te laten liggen in Noordamerikaansche havens. De Deen sche gezant had opdracht aan deze ver klaring toe te voegen, dat de Deensche regeering er van uit ging, dat de Ame rikaansche regeering het duidelijke, van Deensche zijde ingenomen standpunt niet wuu.v» w—z», V». x-c. over het hoofd zou zien. De gezant moest goederen van groote waarde aan boord, tenslotte verklaren, dat de Deensche re- ..i;-- ka geering van te voren een beslist protest moest indienen tegen iederen stap der Vereenigde Staten, welke in strijd met het volkenrecht zou neerkomen op een overnemen van de Deensche schepen in eigendom of een gebruiken door de Ver eenigde Staten. Gistermiddag is een tweede bespreking tusschen Matsoeoka en Molotof gehouden. Met dit doel begaf de Japansche minister, in gezelschap van den Japanschen am bassadeur Tatakewa, zich om 4 uur 's middags naar het Kremlin. De bespre king duurde ook ditmaal omstreeks 3 uur. In een te Moskou uitgegeven commu niqué, wordt van dit tweede onderhoud mededeeling gedaan. Een tweede offlcieele mededeeling hield in: Op 9 April heeft de voorzitter van den raad van volkscommis sarissen, Molotof, ter eere van den mi nister van buitenlandsche zaken van Ja pan, Matsoeoka, een diner aangeboden, waaraan werd deelgenomen door de volks commissarissen Mikojan, Wysiinski, Kega- nowitsj en de verantwoordelijke medewer kers van het volkscommissariaat van bui tenlandsche zaken en van het volkscom missariaat voor den buitenlandschen han del, voorts den Japanschen gezant in Mos kou en den Japanschen minister van bui- telandsche zaken begeleidende personen. Tenslotte werd bekend gemaakt, dat de Japansche minister gisteren met den trein „roode pijl” naar Leningrad is vertrok ken. United Press meldt uit MoskouEen officieel Japansch woordvoerder ver klaarde, dat de besprekingen, die Mat soeoka Dinsdag en gisteren met Molo tof gevoerd heeft, tot „nuttige resul taten” hebben geleid. AARDSCHOK Gisteren is te Ternl om 8.22 uur een hevige ardschok gevoeld waarop nog een tweede volgde. De bevolking bleef kalm. Door deze aardschokken is geen schade aangericht. „I

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2