HAAGSCHE C0URAN1 „Bloemen Tentoonstelling het Zuiderpark in feleur en lijn BINNENLAND STADSNIEUWS Een feest Dan Donderdag 10 April 1941. Abolitie en gratie Onthulling op Zaterdag 26 April DERDE BLAD De Woningbouw PAASCHWIJDINGSBIJEENKOMSTEN Dubbele geslachtsnamen in de bevolkingsboekhouding HET ONDERWIJS IN DEN KOMENDEN NEDERLANDSCHEN STAAT Het vraagstuk der liefdadig heid in ons land De maximumprijzen voor zoetwatervisch De betaling der luisterbijdragen niet bij banken Monument voor gesneuvelden te Oegstgeest van en Commissie van advies ingesteld de- gebied en De Beelden I No. 17848 Bij beschikking van den secretaris-ge- neraal van het departement van Opvoe ding, Wetenschap en Cultuurbescherming is aan dr. H. B F. Westerouen van Mee teren. op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als inspecteur van het lager onder wijs in de inspectie Hoorn. I DE BAKKERIJEN MET PASCHEN EN PINKSTEREN In verband met Paschen en Pinksteren bevat de Staatscourant van gisteren een aantal bepalingen van den secretaris-ge- neraal van Sociale Zaken betreffende den arbeid in brood- en banketbakkerijen. tuurschoon in en om onze stad den Haag Verder zal. tijdes deze tentoonstelling n.1. in den aanvang der Meimaand, het openlucht theater, dat in het park is aangelegd, in gebruik worden geno men. en zullen uitvoeringen gegeven worden door zanggroepen en door het bal ei Xanarowska, met medewerking van iet bekende orkest onder leiding van mr Harm Smedes. terwijl de Vereenigint /oor Vreemdelingenverkeer een fotowed strijd beeft uitgeschreven voor amateurs. In verband met de vastgestelde maxi mumprijzen voor zoetwatervisch, wordt de aandacht van het publiek er op ge vestigd, dat baars, snoek en snoekbaars, voor welke vischsoorten de gesloten tijd inmiddels is ingegaan, tot 1 Juni a.s. niet mogen worden verkocht. Barbeel, blankvoorn. brasem, karper, kolblei, meun, ruischvoorn, serpeling, sneep en winde, waarvoor de gesloten tijd 21 dezer ingaat, mogen gedurende het tijdvak van 27 April tot en met 31 Mei eveneens niet worden verkocht. v prijzen uit geloofd. Gedurende den zomer wordt van De Bloemen De geheele collectie wordt over het park verdeeld. Wie met lijn 14 komt, betreedt het door den ingang tegenover den weg, die hem naar het De Villiers- kopje leidt. Op dit kopje is een keur- collectie uitgezet van de nieuwste soor ten narcissen, tulpen en hyacinten en in de nabijheid daarvan een rijke collectie veelkleurige anemonen en ranonkels. De rand van den vijver, die aan den voet van het kopje ligt, is met duizenden narcissen in tallooze soorten beplant. De collectie triumphtulpen op het kopje is alleen reeds een bezoek waard De triumphtulp is een kruising van de vroege tulp met haar heldere kleur en de laat bloeiende, zachter getinte darwintulp. Van het De Villierskopje wandelt men door het park, de richtingwijzers volgen de. naar den overkant van den vijver, naar de andere tentoonstellingsterreinen. Wie met lijn 13 komt en van het Veluwe- plein langs den Droogleever Fortuynweg het park binnenwandelt, bezoekt het eerst dit gedeelte van de tentoonstelling. De gazons tusschen dezen weg en den vijver zijn beplant met narcissen tot voorbij het rosarium Het middenterrein, dat tusschen het rosarium en den bloe mentuin ligt, is bezet met een uitgezóchte verzameling narcissen, darwintulpen en hyacinten. De bloementuin is voor deze gelegenheid een hyacintentuin geworden. Niet minder dan 75.000 van deze geurige en veelkleurige trossen staan in dezen schoonen hof. Is men den bloementuin gepasseerd, dan komt er rechts weer een narcissen gazon. Ter linkerzijde wordt het oog ge boeid door een breede border van zes- achtduizend darwins, uitsluitend in ver schillende rose tinten. Bij een bezoek, dat wij in een stralend lentezonnetje aan het Zuiderpark brach ten, viel er van de bloemen nog nMn t». had gezongen, sloot de directeur, de heer D de Boer, dezen wijdingsvollen avond met een hartelijk woord van dank altén, die door hun groote toewijding iezv bijeenkomst hadden gemaakt tot ee hoogtepunt in het leven van de school In het bijzonder gold zijn dank de heeren Elshout en de Vries voor hun muzikale bijdrage (den laatsten niet minder als leider van het koor) en den heer Koote, die met zooveel zorg en succes het moei lijke leekenspel met de leerlingen had in gestudeerd. bespeuren. Maar de heesters struiken en boomen begonnen reeds dat teere, groene waas te krijgen, dat de korte boeiende schoonheid van het voorjaar kenmerkt Daarnaast zal net werk van ruim vijf en twintig beeldhouwers, oude ren en jongeren, in dit groote park wor den opgesteld Houders van radio-ontvangtoestellen hebben in sommige gevallen hun luister bijdrage betaald door tusschenkomst van bankinstellingen, gemeentelijke ophaal diensten enz Bij deze wijze van betaling kwamen belanghebbenden echter niet in het bezit van een geldig bewijs, dat de luisterbijdrage is betaald. De op deze wijze gestorte bedragen zullen daarom worden terugbetaald. Betrokkenen wordt verzocht ten spoedigste aan hun verplich tingen te voldoen door storting of over schrijving van de verschuldigde bedra gen op postrekening nr. 400200 van het Staatsbedrijf der P.T.T Voor distributieluisteraars heeft het bovenstaande eveneens belang, doch al leen voor de over het eerste kwartaal 1941 te verrichten belangen. Na dit eerste kwartaal zijn de distributieluisteraars zelf van alle zorgen in dit opzicht ontlasthun luisterbijdrage wordt nadien door de distributiecentrale, waarbij, zij zijn aan gesloten, tegelijk met de kosten van het distributie-abonnement geïnd. Men moet stellen, dat bloeien. Het kortstondige In de 2e Christelijke H.B.S. In het gymnastieklokaal van de 2e Christelijke H.B.S. aan den Bezuiden- houtscheweg 40, werd gisteren onder auspiciën van de aan deze school be staande vereeniging „Zandvliet”, een Paaschwijdingsuur gehouden. Hierin werd door muziek, zang en voordracht het lij den van Christus tot uiting gebracht; daarnaast het troostrijke, dat schuilt in Zijn herrijzenis. In al zijn eenvoud heeft deze dienst op alle aanwezige scholieren, leeraren en ouders een diepen indruk gemaakt. Er heeft de sfeer geheerscht welke leidde tot geestelijke verdieping, hetgeen het mooi ste succes is, dat het bestuur had mogen verwachten. De deelen waaruit het wij- dingsuur bestond waren: 1. De reden van het lijden (onze gemeenschap met het lijden), 2. de pijn van het lijden (onze schuld aan het lijden), 3. de voleinding den), 4. de herrijzenis uit het lijden (onze blijdschap in de herrijzenis). Elk deel omvatte muziek, liturgie, voordracht en koorzang. De schriftgedeelten werden voorgelezen door een der leeraren, ter wijl een der leerlingen enkele gedichten declameerde. Stemmingsvol klonken de koorzang, waarbij gedeelten uit Bach’s Matthaus Passion, de viool- en trompet- soli en de werkjes uitgevoerd door het instrumentaal sextet. Met zorg was het programma samengesteld. Zoowel de brganiseerende vereeniging als alle meewerkende leerlingen verdie nen een compliment Er zal een centrale controle plaats vinden De toepassing van de bepalingen om trent vergelijking en waarmerking van persoonskaarten, vervat in het besluit be- volkingshuishouding, heeft aan onder scheidene gemeentebesturen en ambtena ren van den burgerlijken stand aanleiding gegeven tot het instellen van onderzoeken naar de rechtmatigheid van in de bevol kingsregisters voorkomende z.g. dubbele (samengestelde) geslachtsnamen van Ne derlanders. Deze onderzoeken hebben in vele gevallen, op grond van gebleken onjuistheden, geleid tot een herziening van dubbele geslachtsnamen. Aangezien niet alle gemeentebesturen en ambtenaren van den burgerlijken stand steeds onderzoe ken als vorenbedoeld hebben ingesteld, zijn daarentegen vele inschrijvingen van dubbele geslachtsnamen gehandhaafd, wel ker rechtmatigheid evenzeer aan' twijfel onderhevig is. Hierdoor en mede tenge volge van moeilijkheden, waarop de onder zoeken soms stuitten zoo schrijft de secretaris-generaal van het dep van Bin nenlandsche Zaken aan de gemeentebestu ren is de niet te aanvaarden toestand ontstaan, dat afstammelingen van eenzelf- den voorouder in het eene bevolkings register staan vermeld onder een dubbe len geslachtsnaam, terwijl hun aanvanke lijke naamgenooten in een ander bevol kingsregister thans zijn beschreven onder een enkelvoudigen naam. Met het oog ook op de invoering van persoonsbewijzen hier te lande, heeft ge noemde secretaris-generaal, na gepleegd overleg met zijn ambtgenoot van Justitie besloten, ee.i centrale controle te doen plaats hebben op alle dubbele (samenge stelde) geslachtsnamen van Nederlanders, welke in de bevolkingsregisters voorko men. Van deze controle mag geen enkele dubbele geslachtsnaam worden uitgezon derd. In het onderzoek zullen ook moeten worden betrokken de dubbele geslachts namen, waarvan de rectificatie, althans de controle na 1 Juli 1936 (datum van inwer king treden van het besluit bevolkings boekhouding) reeds is geschied. Met de controle van de bedoelde ge slachtsnamen zal worden belast de Hooge Raad van adel, die deskundig is op dit ge bied en die beschikt over omvangrijk genealogisch materiaal. Het door den Hoogen Raad van Adel in te stellen onderzoek naar de rechtmatig heid van de dubbele geslachtsnamen zal zich uitstrekken tot aan het tijdstip van de invoering van den burgerlijken stand hier te lande. Indien genoemd college van oordeel is, dat een dubbele geslachtsnaam onrecht matig gevoerd wordt, zal de naam in zijn rechtmatiger vorm in het bevolkingsregis ter hersteld moeten worden. De secretaris generaal van het dep. van Justitie is voor nemens te bevorderen, dat de akten van den burgerlijken stand, waarin de naam voorkomt, voorzooveel noodig tevens met den werkelijken toestand in overeenstem ming zullen worden gebracht. De omstandigheden, dat de dragers van dubbele geslachtsnamen vaak niet bekend zijn met het daaraan klevend gebrek, geeft hun uiteraard echter geen recht op het blijven voeren van die namen, aan gezien van verkregen rechten op dat ge bied geen sprake kan zijn. De geslachts naam toch is niet vatbaar voor eigen machtige verandering of uitbreiding. Wordt op het behoud van een dubbelen geslachts naam prijs gesteld, dan blijft het voor de belanghebbenden mogelijk naamsverande ring aan te vragen. Bij de beoordeeling van de aanvrage zal met bijzondere om standigheden rekening worden gehouden. 1940 de schenking 500 000 en deze collectie Op Zaterdag 26 April zal nabij de Haagsche schouw te Oegstgeest een monument worden onthuld ter nagedach tenis van de gesneuvelden van het voor malige tweede depót infanterie en het voormalige vierde depót bereden artil lerie. De onthulling zal des middags om drie uur geschieden door den gep. generaal- majoor W. F. A Hackstroh. Het monu ment zal worden overgedragen aan het gemeentebestuur van Oegstgeest, namens hetwelk burgemeester A. J. van Gerre- vink het zal aanvaarden. Bij de onthulling zal medewerking ver leend worden door een muziekcorps een zangkoor. WILLY DERBY IN HET GEBOUW VOOR K. EN W. De gevierde humorist Willy Derby geeft met zijn gezelschap met de Paasch- dagen drie voorstellingen in het Gebouw voor K. en W. en wel eersten Paaschdag des avonds om half 8, en tweeden Paaschdag om half 3 en om half 8. Willy Derby brengt weer een geheel nieuw repertoire. Wij noemen hiervan de geestige liederen „Mijn konijntje zit te mummelen” en „Op het strand in Sche- veningen”. Verder zingt hij nog het popu laire Antje”, het mooie lied „De stille armen” en „Vier meisjes op een bank”. Verder vermeldt het programma den vermaarde radio accordeon-virtuoos Jacq. Gerlach. Crochet, een verbluffenden too- vermeester, de uitstekende acrobaten miss Barlea trio, en een schitterende Hawai show: De 5 Tahitians. Voor de Stichting van Kin derstudie zal dr. S. Hofstra, directeur van het Museum voor Land- en Volkenkunde en Maritiem Museum „Prins Hendrik” te Rotterdam, pp Zaterdagmiddag 19 AprH a.s., in het fled Lyceum in de Willem- straat 40 een lezing houden over het on derwerp IndividualiteiUkenmerken bjj primitieven. Beeldhouwers van grooten naam en faam hebben hier hun bijdragen gele verd Hun werk zal hier te zien zijn op een wijze, die de beeldhouwkunst waardig is Dr. H. E. van Gelder, voorzitter van de commissie voor de Beeldhouwwerken, heeft, naar aanleiding van de komende beeldententoonselling in het Zuiderpark van het lijden (onze rijkdom uit het In geschreven: JA J* -'"J F.en prachtige kans! Want wat is er schooner lot voor een beeldhouwwerk denkbaar dan onder den wijden hemel-en het stralend zonnelicht te staan te mid den van de rijke kleurenpracht van Hol lands gekweekte natuur, te midden van tulpen of hyacinten, bij rozenhaag of rozenbed, of in de kostelijk groene gras velden, door bloeiende heesters of bloem, perken omzoomd. Wij zijn dat in onzen Hollandschen eenvoud zoo niet gewend, om met het plastisch kunstwerk in onze parken te pronken, zóó als onze voor ouders dat konden doen en zooals in nog ruimer mate de antieken en de laliaan- sche Renaissance dat hebben gekend. Maar gelukkig voor den smaak van ons volk en gelukkig óók voor onze beeldhouwers, begint de waardeering voor het beeld weder te groeien. Men heeft wel eens geklaagd, dat het monumentale standbeeld niet de sterkste zijde was van onze Nederlandsche kunst; ook daarin komt verbetering, maar dat verblijdend verschijnsel zal toch eerst tot jets blij vends kunnen worden, wanneer onze beeldhouwers de kansen en de arbeids gelegenheden zullen hebben, die hun ont wikkeling en de ontplooiing hunner ga ven voluit mogelijk maken. Daartoe opent hun de arbeid voor onze groote tuinen en vooral voor onze openbare parken den weg Wij hebben hiermee een korte inlei ding gegeven tot een tentoonstelling, die komende weken een sieraad voor onze stad zal worden en die ieder goed Hage naar gezien moet hebben, wil hij uit er varing kunpen spreken als hij vertelt, dat den Haag een mooie woonplaats en „het schoonste dorp van Europa” is. In de 1e Chr. H. B. S. Ook de leerlingen van de le Chr. H.B.S. hier ter stede hebben gisteren een Paasch- wijdingssamenkomst gehouden, die plaats vond in de aula der school en onder lei ding stond van den directeur, dr. P. Keegstra. Dr. Keegstra las verschillende toepas selijke Schriftgedeelten, terwijl de heer J Deurman. leeraar Nederlandsch aan deze H.B.S., een sonnet van Revius en een fragment uit Opstandig van da Costa de clameerde, dr. Th. C. Vriezen, leeraar godsdienstonderwijs, hield een toespraak over de beteekenis van het Paaschfeest aan de hand van het door hem voorgele zen gedeelte uit Lukas 23. Enkele leerlin gen brachten een Paaschlied ten gehoore. De bijeenkomst werd met het gemeen schappelijk zingen van Gez. 50 4 „Amen! Jezus Christus! Amen!” enz. en dankge bed door dr. Keegstra, besloten. In het Chr. Gymnasium Alvorens de vacantie een aanvang nam, werd gistermorgen door de leerlingen van het ’s-Gravenhaagsch Chr. Gymna sium een Paaschwijding gehouden, waar aan de leerlingen van de klassen drie tot en met zes deelnamen. Als liturg fungeerde de heer J. J. War ners, leeraar Oude talen aan dit gymna sium, die zoowel het Lijdens- als het Paaschevangelie las. De bijeenkomst werd opgeluisterd door een koor uit de leerlingen, onder leiding van mej. dra N Schokking, leerares En- gelsch aan deze onderwijsinrichting. Verder verleenden hun medewerking Leen VermaasBram Breebaart en T. Fokkema, pianoJan de Vey Mestdagh, Bram Breebaart en Berthold Weismann, viool en Paul Loncq de Jong, die een. blaasinstrument bespeelde. De stemmingsvolle ure werd besloten met het gemeenschappelijk staande zingen van ,,Op uw woord, o Leven van ons Le ven Werpen wij het doodskleed af”, enz. waarna op het orgel werd ten gehoore ge bracht „Wachtet aufruft uns die Stim- me”. De rector, dr. H. A. Mulder, en ver scheidene leeraren, w.o. ds. A. K. Straats- ma, Ned. Herv. predikant hier ter ste de, woonden de bijeenkomst bij. Een uiteenzetting van het standpunt Winterhulp Nederland Aan een onderhoud, dat het A.N.P. heeft gehad met den heer Eekhof, chef van de hoofdafdeeling propaganda van Winterhulp Nederland, ontleenen wij het volgende. Door het collecte-verbod en de oprich ting van Winterhulp Nederland, aldus de heer Eekhof, is het probleem van de liefdadigheid in Nederland opnieuw in het middelpunt der belangstelling ge komen. Bij de oprichting van de stichting Win terhulp Nederland had de leiding zeer zeker voor oogen het toekomstbeeld van een coördinatie op het gebied der weldadigheidsinstellingen. Coördinatie beteekent als vanzelfspre kend samenwerking, doch gedurende het korte bestaan van Winterhulp Ne derland is reeds gebleken, dat samen werking op dit gebied als zeer proble matisch moet worden beschouwd, want duidelijk heeft men kunnen vaststellen, dat verschillende groepeeringen in onze samenleving het sectarisme in het wel- dadigheidswerk niet willen loslaten. Dit standpunt is gedurende de winter maanden ten opzichte van Winterhulp Nederland zelfs geconsolideerd, zoodat helaas op het oogenblik vastgesteld moet worden, dat op het gebied van het weldadigheidswezen een bewust streven voorhanden is om het niet tot een natio nale samenwerking te laten komen. Dat dit streven speciaal tegen Winterhulp Nederland is gericht, is volgens den heer Eekhof duidelijk, omdat Winter hulp juist op het nationale element den nadruk heeft gelegd. De historische ontwikkeling In dit verband moge een korte be schouwing van het ontwikkelingsproces van het weldadigheidswezen volgen. Honderd jaar geledenwas het arm wezen in Nederland een weinig gecom pliceerd en daardoor overzichtelijk ge bied. Wie waren in die dagen behoef tig en wie wilden daarvoor doorgaan? Hoofdzaak waren het physiek en gees telijk invalide personen, drankzuchtigen en misdadigers. Alle geestelijk en licha melijk volwaardigen konden bij goeden wil in meerdere of mindere mate zich zelf van levensmiddelen voorzien. Toen is tegen het einde van de vorige eeuw een groote verandering ingetreden. Het moderne economische proces greep ook hier te lande in omvangrijke mate in de sociale levensomstandigheden in. Aan den eenen kant bewerkten deze om standigheden maatregelen van over- heidszijde, welke sociaal gezien verbe teringen brachten (sociale wetgeving, arbeidsduurbeperking, verbod van ar beid voor zwangere vrouwen en kinderen, invaliditeits-, ongevallen- en ziektever zekeringen, toezicht van de arbeidsin spectie op localiteiten en werktuigen, collectieve arbeidsovereenkomsten, wel ke door den staat verbindend werden verklaard), maar daartegenover staan gevolgen van het moderne economische proces, ten opzichte van de sociale toe standen, welke minder gunstig zijn. Hierbij behoeft alleen maar gedacht te worden aan het meest in het oog loo- pende gevolg: de van het begin dezer eeuw steeds meer toenemende en zich stabiliseerende werkloosheid. Ten opzichte van het armwezen is daardoor een principieel verschil ont staan. De staat heeft deze veranderin gen begrepen en is tenslotte overgegaan tot het vaststellen van vaste steunnor- men voor valide werkloozen. Maar niet alleen de werkloosheid is een gevolg van de economische verhou dingen der laatste 40 a 50 jaren. Lage loonen, lage landbouwprijzen en derge lijke feiten hebben allerlei soorten ge brek doen ontstaan, welke in wezen ver schillen van de armoede van een eeuw geleden. VERKOOP VAN BINNENVAARTUIGEN Blijkens een beschikking van de secre- tarissen-generaal van de departementen van Handel. Nijverheid en Scheepvaart en van Waterstaat, betreffende maxi mumprijzen voor de overdracht in eigen dom van binnenvaartuigen, die in Neder land thuisbehooren, is het verboden op eenigerlei wijze te bewerken of er toe mede te werken, dat een in Nederland thuisbehoorend binnenvaartuig in eigen dom wordt overgedragen tegen een prijs, ■die hooger is dan de getaxeerde waarde. Van het vaartuig vermeerderd met het bedrag van de taxatiekosten, beide als aangegeven in het bij de overdracht over te leggen geldige taxatie-certificaat. Met betrekking tot de taxatie, alsmede de afgifte en den geldigheidsduur van het taxatie-certificaat, zullen nadere regelen worden afgekondigd binnen 21 dagen na de afkondiging van deze beschikking. Tot dat tijdstip is elke overdracht in eigendom van in Nederland thuisbehoorende bin- nanschepen verboden. Deze bepalingen zijn niet van toepas sing a. op binnenvaartuigen, ten dienste van het goederenvervoer gebezigd of daartoe bestemd, geen sleepbooten zijn de, met een laadvermogen kleiner dan 20 ton. a b. Op stoomsleepböoten, waarvan het verwarmend oppervlak van de(n) ketel (s) kleiner is dan 10 vierk. m. c. Op motorsleepbooten, waarvan het aantal e.p.k. kleiner is dan twintig. d. Op binnenvaartuigen, die niet ten dienste van het goederenvervoer worden gebezigd of daartoe bestemd zijn, met een waterverplaatsing kleiner dan 30 ton. De voorschriften van deze beschikking zijn verder niet van toepassing op over dracht in eigendom aan de Duitsche .Kriegsmarine-dienststelle’ Met betrekking tót overtreding van de voorschriften van deze beschikking is het bepaalde in het ..Prijsbeheerschingsbe- sluit” (Verordeningenblad van 13 Januari 1941, stuk 2, no. 9) van overeenkomstige toepassing. Deze beschikking, die kan worden aan gehaald als „Prijzenbeschikking binnen vaartuigen 1941, no. 1”, treedt heden in werking. De secretarissen-generaal van de parlementen van binnenlandsche Zaken en van Financiën en de algemeen gemach tigde voor de wederopbouw en de bouw nijverheid hebben een commissie van ad vies voor den woningbouw ingesteld. Aan deze commissie is opgedragen ge noemden secretarissen-generaal en den algemeen gemachtigde desgevraagd, dan wel eigener beweging, van advies te die nen omtrent vraagstukkn van algemee- nen aard, betreffende de woningvoorzie- ning; voorts van advies te dienen op alle aanvragen zoowel van publiekrechtelijke lichamen als van particulieren, tot ver krijging van geldelijken steun in eeniger lei vorm, ten dienste van de woningvoor- ziening, met uitzondering van de gevallen van herbouw in de door oorlogsgeweld ge teisterde gebieden. In deze commissie zijn benoemd: tot lid, tevens voorzitter, mr. P. M. van der Drift, administrateur, hoofd der afdeeling volks huisvesting van het departement van Bin nenlandsche Zaken; tot leden: ir. H. van der Kaa, hoofdinspecteur van de volks huisvesting; dr. ir. Z. IJ. van der Meer, algemeen secretaris van den algemeen ge machtigde voor den wederopbouw en de bouwnijverheid, en J. Bakker, administra. teur bij het departement van Financiën Aan deze commissie is als secretaris toe gevoegd J. M. Hardeman, referendaris bij het departement van Binnenlandsche Za ken Bepaald is, dat indien en voorzoover bij de werkzaamheden der commissie de fi- nancieele belangen van de gemeenten in het algemeen, dan wel van die, welke rijkssteun behoeven, zijn betrokken, aan de totstandkoming van haar adviezen zal worden medegewerkt door het hoofd van van de afdeeling binnenlandsch bestuur van het departement van Binnenlandsche Zaken en door het hoofd van de afdeeling begTootingszaken van het departement van Financiën, dan wel door de door de hoofden dezer afdeelingen aan te wij zen ambtenaren. EEN KRAAN VOOR RUSLAND Op de werf van Verschure en Co.’s Scheepswerf en Machinefabriek N.V. is met goed gevolg te water gelaten een kraanponton met de afmetingen lengte 55 m., breedte 24 m., holte gemiddeld 4.50 m., bestemd voor een drijvende kraan met 350 ton hefvermogen, in aanbouw voor Russische rekening. Deze kraan zal een 350-tonslast kunnen hijschen tot een hijschhoogte van 35 m., en op een afstand van 22 m. van den voorkant van het ponton. Nationale aanpakking van het probleem Het wezen van de armenzorg is niet in gelijke mate gewijzigd met de nood toestanden. Aan den eenen kant moet de staatstaak veel ruimer en ingrijpen der worden gezien, maar daarnaast moet de volksgemeenschap een taak op zich nemen ten opzichte van de behoef tige landgenooten, welke tot doelstel ling moet hebben het verschaffen van hulp boven de minimum-levensbehoefte uit. Dit is tenslotte de grondgedachte van Winterhulp Nederland. Het pro bleem van den nood kan men slechts sociaal zien en niet sectarisch, omdat de oorzaken ook niet van een bepaalde levenshouding afhankelijk zijn. Daar om moet ook de oplossing van het pro bleem, de bijstand in den nood, natio naal worden aangepast, om voldoende krachtig te kunnen optreden tegen den werkelijk overstelpend grooten omvang van het gebrek, dat zich in den loop van tientallen jaren heeft uitgebreid. Elk sectarisch streven is thans uit den tijd en gaat tegen de belangen van de geheele volksgemeenschap in. Negentig procent van alle weldenkende Nederlan ders heeft belang bij een nationale sa menwerking op dit gebied. En dit over- groote deel van het Nederlandsche volk zal dan ook op den duur met vol begrij pen en met warmte achter een zoodanig nationaal werk weten te staan en zal des te meer overtuigd zijn, naarmate de positieve resultaten duidelijker aan den dag zullen treden. De weinigen die deze nieuwe taak niet begrijpen of zelfs bewust willen tegengaan, laden een groote verantwoordelijkheid ten opzich te van ons geheele volk op zich De leiding van Winterhulp Nederland ziet zich genoodzaakt voor het geheele Nederlandsche volk te treden met de vraag, of het de belangen van een alles omvattende samenwerking inziet en de consequenties daaruit wil trekken, en aan de besturen van sociale instellin gen wordt hiermede de directe vraag gesteld, of zij hun standpunt ten deze duidelijk willen bepalen. De directeur-generaal van Winterhulp Nederland, die zijn taak ziet in nationa- len zin, acht zich als eerste geroepen deze samenwerking op de krachtigste wijze te ondersteunen en praktisch mo gelijk te maken. Te allen tijde is hij volkomen bereid het zijne te doen om tot samenwerking te komen. Dit ver onderstelt echter ook een gelijke bereid willigheid bij alle instellingen, welke zeggen het sociale belang van het Ne derlandsche volk voor oogen te hebben. In de komende weken zal Winterhulp Nederland haar ervaringen op het ge bied der nooden aan het Nederlandsche publiek bekend maken, zoodat iedere landgenoot in staat is zich een oordee' te vormen over het werk, dat verzet moet worden en dat slechts door geza menlijke inspanning van allen tot een goed einde gebracht kan worden. Rede van dr. W. F. de Groot voor het Opvoedersgilde Het Opvoedersgilde, dat, geleid door mr. dr. R. van Genechten, zich o.a. ten doel stelt de herziening van de opvoeding en het onderwijs in volkschen geest, organi seerde gisteravond een vergadering m het gebouw „Amicitia”, waar dr. W. F. de Groot, directeur van de Dalton-H.B.S. te dezer stede, een uiteenzetting gaf van de organisatie van het onderwijs in den nieuwen Nederlandschen staat. Ter inleiding zëide de heer R van der Mei, als districtsvertegenwoordiger van het gilde, dat dit een einde wil maken aan den ouden toestand, waarbij de uit sluitende ontwikkeling van de verstan delijke vermogens wordt gezien als het hoofddoel van het onderwijs. Door woord en geschrift wil het Opvoedersgilde voor lichting geven en vormend werkzaam zijn in nationaalsocalistische richting. Dr. W. F. de Groot, hierna zijn rede aanvangend, gaf allereerst een histori- schen terugblik en wel op de periode stitutie van Weimar Er heerschte toen Duitschland moest leven onder de con- stittutie van Weimar Er heerschte toen bij de Hamburgsche gemeenschapsscho len een overmatige vrijheid van opvoe ding onder de leuze „alles var. het kind uit”. Men gaf het kind eer. autonomie» die nauwelijks haar grenzen kende. Spr. onderschrijft volKomen de woorden die dr. Goedewaagen in zijn boekje over het onderwijs gebruikte: Nationalistische vor ming ig een der eerste eischen. Vooral aan de Nederlandsche taal zal meer aandacht moeten worden besteed.'Heemkunde, ken nis van streek en bodem, waaraan men zich gebonden moet weten, is een prach tig veld voor zelfwerkzaamheid. Radio en film kunnen m,eer dienstbaar worden gemaakt aan het onderwijs. De lichamelijke vorming moet meer alge meen worden, waaraan ook de leeraren in de intellectueele vakken kunnen me dewerken. Spr. toonde een schematische voorstel ling van en cpbouw van het onderwijs. Niet op den enkeling, zooals Rousseau leerde, doch op de gemeenschap dient het onderwijs te zijn ingesteld. De leeraren en onderwijzers behooren hun geheele persoonlijkheid aan de gemeenschap des volks te geven. De Staat is uit het volk voortgekomen en op dien staat rust de plicht om de opvoeding in volkschen geest te leiden. Wat het middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs betreft, hier is een scheiding tusschen jongens en meisjes gewenscht. Voer de jeugdbeweging dient veel tijd over te blijven, om te zorgen voor een goede stijlvorming in de gedragingen. In het tweede gedeelte van zijn voor dracht gaf dr. de Groot een uiteenzetting van het Dalton-onderwijs en van eenige andere op zelfwerkzaamheid berustende methoden van onderricht. Spr. noemde een reeks voordeelen van de gematigde Dalton-methode, zooals deze met ten hoogste twee vrije werkuren per dag op de Haagsche Dalton-H.B.S. wordt toege past. Ook hier wordt het onderwijs ge dragen door de nationale gemeenschaps- gedachte Tijdens de pauze was er gelegenheid tot bezichtiging van een aardige tentoonstel ling van handwerken en andere voorwer pen, die bij het onderwijs kunnen dienen. Paaschwijdingssamenkomst Kweekschool voor Onderwij zers en Onderwijzeressen van het Haagsch Genootschap De leerlingenclub ,.S. I. S. O.” van de Kweekschool voor Onderwijzers en On derwijzeressen van het Haagsch Genoot schap heeft het eerste kwartaal van 1941 besloten met een Paaschwijdingsbijeen- komst in het gymnastieklokaal der Leer school van het Genootschap aan de van Bevemingkstraat. De zaal was gevuld met leerlingen, oud-leerlingen, ouders, leeraren en verdere belangstellenden. Na de opening door den voorzitter van S.I.S.O.. Henri Jongbloed, zong het koor Psalm 42 in de zetting van L. Bourgeois, ..Onsterfelijk”, van A. Lambrechts-Vos en het koraal ..O Haupt voll Blut und Wunden”, van Joh. Seb. Bach./waarna de heer A. Elshout, met pianobegeleiding van den heer G. de Vries, het Andante uit het Vioolconcert van Mendelssohn speelde. Daarna volgde het leekenspel ,,De Droom van Claudia Procla”, van C. B Burger, opgevoerd door leerlingen van de Kweekschool. De hoofdrollen werden ver tolkt door Nellamary van Stolk (Claudia Procte, de vrouw van Pilatus) en Miep de Heer (Esther, een slavin), die beiden uitstekend spel ten beste gaven. Bob Bal speelde op verdienstelijke wijze de rol van Pilatus. Het zou ondoenlijk zijn, alle medespelenden op te noemen in het bij zonder vielen op door haar voortreffgjijke manier van zeggen Nelly Starqmnsbja^en Elly Enkelstroth. als woofdvo ureMa u Armen en de Melaatschen. Nadat het koor nog het koraal van Bach„Wejm jch einmal soil scheiden” 1 Toen bet Centraal Bloembollencomité te Haarlem aan het Ge meentebestuur in het najaar van vorstelijke deed van bloembollen schitterende daarna nog werd uit gebreid met 160.000 anemonen en ranon kels, heeft de heer S. G. A. Doorenbos. di recteur van de Ge meente Plantsoenen dienst. oij het uitzet ten der bollen in het Zuiderpark onmiddel lijk het plan opgevat om in ons mooie Haagsche Zuiderpark het bloeien van deze honderd-duizenden bloemen te maken tot een waar feest van kleur en lijn Gedach tig aan het doorslaan de succes dat het werk van Haagsche beeldhouwers gehad heeft op de tentoon stelling van de Hofstadbloem. voelde de heer Doorenbos er voor om ook ditmaal beeldhouwkunst en natuurschoon met el kaar te verbinden in een groots opgezette expositie van bloemen en beelden. Waar mede meteen de titel voor de Zuiderpark entoonstell’n? gevonden was Wethouder L. J. M. Feber en het Gemeentebestuur hebber, nel enthousiasme van den airec- ‘eur v»-i de Gemeente Plantsoenen on- middellijk gedeeld en zoo zal in het ko mende voorjaar het Zuiderpark in de volle belangstelling van het Haagsche pu bliek komen: niet alleen door zijn bloemen- or^cht nr.-»ar k d< r aaraan ver bonden expositie van beeldhouwwerken, crwijl bovendien nog in net restaurant bij het zwembad door den dienst der stadsontwikkeling en volkshuisvest'nc een tentoonstelling wordt ngericht, be trekking hebbend op spel, sport en na- Beelden" Voorwaardelijlt verleende gratie vervangt de vroegere voorwaardelijke veroordeeling Bij de verordening van den Rijkscom- missaris van 6 Januari j.l zijn de be palingen betreffende de voorwaardelijke veroordeeling en de voorwaardelijke invrijheidstelling buiten werking gesteld De secretaris-generaal van Justitie heeft in aansluiting daarop tot de procu- reurs-generaal bij den Hoogen Raad en de gerechtshoven een circulaire gericht, waaraan het volgende wordt ontleend Volgens Duitsche rechtsopvattingen is de voorwaardelijke veroordeeling een vorm van gratie-verleening en men heeft het nuttig geacht de beslissingen omtrent gratie, voorwaardelijke veroordeeling en voorwaardelijke invrijheidstelling ter verkrijging van een grootere eenvormig heid in de uitvoering in één hand te brengen. Van Duitsche zijde heeft men nadrukkelijk betoogd, dat in de overbren ging van deze beslissingen van den rechter naar den Rijkscommissaris en den secretaris-generaal van het departe ment van Justitie, geen bewijs van wan trouwen moet worden gezien in de Nederlandsche rechterlijke macht. Behalve het recht van gratie kent men het instituut van de abolitie, d.w.z. het ten gunste van den verdachte ingrijpen in nog aanhangige strafprocessen. Vol gens het tot dusverre geldende Neder landsche recht kon abolitie slechts bij de wet worden toegestaan. De genoemde verordening heeft de verleening van abo litie opgedragen aan den Rijkscommis saris en den secretaris-generaal. Het recht van abolitie is slechts voor uitzonderingsgevallen bedoeld. De wets bepalingen, welke aan het openbare mi nisterie de bevoegdheid verleenen, van vervolging af te zien, wanneer het alge meen belang dit dienstig doet voor komen en die, welke de mogelijkheid scheppen, een strafbaar feit voorwaarde lijk niet te vervolgen, blijven naast de bepalingen betreffende de abolitie onver minderd van kracht. In zaken, welke tot de competentie van de Duitsche gerechten behooren en in die zaken van Nederlandsche gerech ten, waarin deze een vrijheidsstraf van meer dan drie maanden of een geldboete van meer dan duizend gulden hebben op gelegd. heeft de Rijkscommissaris zich het recht van gratieverleening voorbe houden in alle andere gevallen kan men zich hiertoe wenden tot den secretaris generaal van het departement van Justitie. Uit de circulaire blijkt, dat voortaan gratie in den regel nog slechts voorwaar- delijk zal worden verleend. Als alge- meene voorwaarde zal daarbij steeds gel den, dat de veroordeelde gedurende den te stellen proeftijd geen strafbaar feit zal begaan noch zich op andere wijze zal misdragen. Evenals wij dit bij de voor waardelijke veroordeeling gekend hebben, kunnen daarnaast bijzondere voorwaar den worden gesteld. Bij het toezicht op de naleving van de voorwaarden zullen de reclasseeringsvereenigingen evenals vroeger een belangrijke taak hebben te vervullen. De proeftijd kan ten hoogste vijf jaar bedragen, doch zal doorgaans op drie jaar worden gesteld. Volgens de oude regeling was drie jaar het maximum Bij niet nakoming van de voorwaarden kan de straf ten uitvoer worden gelegd. Uitdrukkelijk wordt gezegd, dat de loopende voorwaardelijke veroordeelingen en voorwaardelijke invrijheidstellingen op den ouden voet kunnen worden afge wikkeld. den Men ziet, dat er voldoende attracties zijn om het Zuiderpark te bezoeken, maar: het moet weer eens ronduit verklaard worden: ook zonder deze bij zondere attracties is het Zuiderpark reeds attractie genoeg. Nog veel te wei nig wordt door de Hagenaars beseft, welk eenkostbaar juweel dit terrein als stadspark beteekent en hóé weinig ste den in Nederland zulk een natuurschat bezitten. Het Haagsche Zuiderpark is vrijwel éénig in zijn soort. Het half mil- lioen narcissen, tulpen en hyacinten en de 160.000 anemonen en ranonkels zullen het tot een volkomen unicum maken. zich natuurlijk niet voor al deze bloemen tegelijk zou een prachtige, maar, overdaad zijn. Zij zullen echter in opeenvolgende weken ontbloeien en tusschen 16 April en einde Mei tel kens weer nieuwe schoonheid te genie ten geven.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9