Agram door de Duitschers DE NIEUWE BONNEN bezet Grieksche troepen naar Turkije uitgeweken I I I s 1941. No. 17849. De Duitsche luchtaanvallen op Newcastle en Birmingham I I I l s VERDUISTEREN Vrijdag 11 April. melk 7 eieren en Toenemend aantal Servische krijgsgevangenen Distributie van en cacao De strijd in Afrika Kroatische Staat uitgeroepen Hongaarsche troepen rukken Zuidslavisch gebied binnen Tachtigduizend Grieken gevangen genomen Voor brood, gebak, boter, suiker Na Paschen Opbouw- dienst-uniformen inleveren van 8.31 uur n.m. tot 6.50 uur v.m. s Merkwaardige vondsten in het Britsche consulaat te Skoplje In de bergachtige omgeving van Nisj in Zuid-Slavië Groote oorlogsbuit gemaakt De toestand in Turkije Talrijke verstrooide afdeelingen hebben zich overgegeven Omdat zij nationaal-socialisten weerden Salamis met vliegtuigen bestookt uur uur Maan: 11 April op 8.11 nam. 12 April onder 7.19 v.m.; op 9.33 uur nam. Nachtdienst dokters: No. 773503 Verschillende vereenigingen in Gelderland en Overjjsel geschorst Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Op nieuwe aangewezen bonnen mag voortaan Zaterdags reeds worden gekocht Radio-oproep van generaal Kvatemik Op deze foto krijgt men een indruk van de groote terreinmoeilijk- heden., welke door de Duitsche troepen bij den opmarsch overwonnen moeten worden iStapj) Baai van Zij mogen dan niet meer worden gedragen Amerikaansche luchtbases op Groenland Engelsche generaals in Libye vermist Waar zijn de Engelsche troepen COURANT HAAGSCHE PRIJS DER ADVERTENTIÊN: CMC» IÉ DUITS CMC ir/Mi zwarte PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikerikl", ..De Nieuwste Mode", „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad ƒ4.20, zonder Modeblad ƒ3.95. Buitenland ƒ9.45. Lande» waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 1.35 p kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 et. (Cartografitch bureau voor de Ncderl, Dagbladpen) IJS >a«*2 ROEMT LAWACN 1 k K 7I*’/***» ft 1 A s i s A I ft s s ft es A 8 A 8 a a 2 a Brood en gebak op bonnen 12 Gedurende het tijdvak van Maandag 14 April tot en met Zondag 20 April a.s. geven de met „12” genummerde bonnen van de broodkaart elk recht 'p het koo- pen van ongeveer 100 gram brood of ge bak. Het rantsoen gebak omvat voor de hierna genoemde bakkerijproducten tel kens ten minste het daarachter geplaatste aantal grammen beschuit 75 gram; bis cuits en wafels 90 gram; speculaas 140 gram; andere koekjes 200 gram; koek 160 gram; cake 300 gram; gevuld klein korst, gebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram; Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Ziekenvervoer bjj nacht: Suiker op bon 21 Gedurende het tijdvak van Maandag 14 April tot en met Zondag 11 Mei a.s. geeft de met „21" genummerde bon van de „Bonkaart Algemeen” recht op het koopen van 1 kilogram suiker. Haven van Tobroek gebombar deerd Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. De zender der Kroatische Oestasja meldt van de kust van Dalmatië, dat de Kroatische bemanningen var de schepen „Doebak" en Oenak" de Servische kapl teins overweldigd en zich van de vaar, tuigen meester gemaakt hebben. De Turksche bladen publiceeren een officieele bekendmaking van de burger lijke autoriteiten van Istanboel. waarin den te Istanboel wonenden Turken, die naar Anatolië wenschen te vertrekken, wordt aangeraden dit vóór 15 April des avonds mede te deelen. Dit geldt in de eerste plaats voor gepensionneerden, ouden van dagen, werkloozen, vrouwen en kinderen. 250 gram boter. De met „12" genummer de bon van de vetkaart geeft gedurende bovengenoemd tijdvak recht op het koo pen van 250 gram boter of margarine. De met „12” genummerde bonnen, welke op 20 April nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met 27 April a.s. Voor één ei bon 84 Gedurende het tijdvak van Maandag 14 April tot en met Zondag 20 April a.s. geeft de met ,,84” genummerde bon van de „Bonkaart Algemeen" recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 20 April nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 27 April a.s., met dien verstande, dat zij gedurende de week van 21 April tot en met 27 April niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. Boter of margarine op bonnen 12 Gedurende het tijdvak van Maandag 14 April tot en met Zondag 20 April a.s. geeft de met „12” genummerde bon van de boterkaart recht op het koopen van ft Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen. Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: RIJswIJk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan- del H. E, G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr„ There- aiastr. 108a, Tol. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721137 Aan het op 22 Maart ontslagen perso neel van den voorn^ligen Opbouwdienst wordt medegedeeld, dat het dit personeel van Dinsdag 15 April a.s. af verboden is nog het uniform van dezen dienst te dra gen. Op dien dag moeten dus allen, di« den Opbouwdienst hebben verlaten, zich in het bezit hebben gesteld van burger- kleeding en vóór Zondag 20 April a.s. moeten zij hun uniform bij de daartoe ‘aangewezen instanties hebben ingeleverd. Kroatische bemanning maakt zich van schepen meester Zuidslavische aanval op Hongaarsche grensposten De regeering van de Vereenigde Staten heeft gisteren bekend gemaakt, dat de Vereenigde Staten, overeenkomstig de Deensch-Amerikaansche overeenkomst, luchtbases zullen inrichten op Groenland, welke moeten dienen ter bescherming van Groenland en van het Westelijk halfrond. Deensche tegenspraak Naar aanleiding van de Amerikaan- sche berichten, volgens welke met den Deenschen’ gezant te Washington een overeenkomst zou zijn gesloten voor de inrichting van luchtbases op Groenland, heeft men op het Deensche ministerie van buitenlandsche zaken te Kopenha gen verklaard, dat van dit alles niets bekend is, meldt het D.U.B. Engelsch communiqué Het wapencentrum Birmingham was in den afgeloopen nacht het voornaamste doel van het Duitsche luchtwapen. De Naar wij vernemen heeft de procureur- generaal bij het gerechtshof te Arnhem verschillende vereenigingen in Gelderland en Overijsel, die zich volgens haar statuten ten doel stellen maatschappelijke en cul- tureele belangen te behartigen, geschorst wegens het feit, dat uit deze vereenigin gen bepaalde personen werden geweerd, uitsluitend wegens hun nationaal-socialls. tische overtuiging. Dergelijke daden van maatschappelijke boycot worden ontoelaatbaar geacht JvCL KINDEREN, DIE ALSNOG IN AANMERKING KOMEN VOOR MEER KAARTEN De secretaris-generaal van het depart tement van Landbouw en Visschertf maakt bekend, dat kan worden goedge keurd. dat ook aan ieder kind, geboren in Februari of Maart 1927 alsnog één melkkaart en één cacaokaart kan wor den verstrekt Kinderen, die tot deze groep behooren, komen dus in totaal in aanmerking voor twee melkkaarten en één cacaokaart. Voorts komt ieder kind, geboren in Februari of Maart 1937 alsnog in aanmerking voor twee melk kaarten, zoodat kinderen, die tot deze groep behooren, in totaal voor vier melkkaarten en één cacaokaart in aan merking komen. Deze aanvullingen zul len de plaatselijke distributiediensten op nader bekend te maken dagen uitreiken, op vertoon van de distributiestamkaar- ten van de betrokken kinderen. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend Zooals gebruikelijk, zal de geldigheids periode van de bonnen op Maandag be ginnen, doch het is voortaan toegestaan reeds den Zaterdag daaraan voorafgaande de daarop verkrijgbare goederen te koopen. Derhalve kan op de bonnen, welke met ingang van Maandag 14 April a.s. geldig zuilen worden vwrMiaard, reeds op Zater dag 12 April worden gekocht. Dit geldt voor alle bonnen, dus ook voor die, welke een langeren geldigheidsduur heb ben dan één week. Het DNB seint uit Pressburg. dat generaal Sladko Kvaternik als hoofd van den Kroatischen staat gisteravond te 6.15 uur over den zender’ Agram in een korten oproep tot het Kroati sche volk den zelfstandigen Kroati schen staat heeft uitgeroepen. In zijn oproep zelde generaal Kvater nik, dat na zwaren strijd var. het Kroati sche volk en de Kroatische Oestasja (bur- gerwacht) gisteren, dank zij de groote besluitvaardigheid van dr. Ante Pavelitsj Kroatië tot zelfstandigen staat is ver klaard. Alle officieren, onderofficieren, ambtenaren enz. worden aangespoord, zich te melden en den eed op het onaf hankelijke Kroatië af te leggen In een anderen, door radio-Agram ver spreiden oproep, werden alle Kroaten aangespoord, „voor de komst van den vrijheidsstrijder, dr. Ante Pavelitsj" te vlaggen, de wapens neer te leggen en slechts voor de eigen, maar niet voor een vreemde vrijheid te strijden Duitsche vliegtuigen bestook ten Servische colonnes Het Duitsche luchtwapen heeft een werkzaam aandeel gehad in den strijd van Duitsche legerafdeelingen in den sector van Uuskuub (Skoplje) op den 9en April- Ondanks het slechte weer en het moeilijke terrein hebben Duitsche vliegtuigen sterke colonnes van den vijand bestookt, welke zich op een berg helling hadden genesteld. In scheervlucht hebben de machines van een hoogte van 10 m. de colonnes van den Servischen v'jand aangevallen, verstrooid en ver nietigd. Alle machines zijn op haar bases teruggekeerd Roemeensche plaats door Zuid-Slaviërs beschoten Naar uit het Roemeensche banaat wordt gemeld, is Woensdag het aan den Donau gelegen Roemeensch plaatsje Oud-Mol- dawa door Zuid-Slaviach geschut be schoten. Verder is een autobus, welke van Orsjawa naar Oud-Moldawa reed en waarin 40 Roemeensche boeren hadden plaats genomen, van den Servischen oever af met machinegeweervuur bestookt; drie inzittenden werden gewond. I I i I In het Noorden van Zuid-Slavië rukten de Duitsche troepen op van uit Graz (de Oostmark) en Hongarije. Hevige gevech ten ontwikkelden zich langs de rivier de Mur en tusschen den spoorweg van Mar burg naar Nagykanisza. Marburg is thans In Duitsche handen, de rivier de Drau is bereikt en de opmarsch ging naar Agram (Zagreb) dat thans ook bezet is. De J niilties op het kaartje geven de Much. aan’ (CartografUch bureau voor de tfederl. Dagbladpers) De Engelsche terugtocht Korten tijd nadat de Engelschen Ben- ghasi en Dema hadden ontruimd, heeft het Italiaansche burgerlijke bestuur in die plaatsen zijn werkzaamheden her vat Hoezeer de Engelschen te Benghasi verrast werden, blijkt uit het feit dat z(j zelfs niet den tijd hebben gevonden, om kostbare benzinevoorraden te ver konden Naar het Hongaarsche telegraafagent- schap meldt hebben zwaar gewapende afdeelingen Zuidslavische Granitsjaren gisterochtend bij Mohacs een aanval ge daan op Hongaarsche grensposten, die den strijd met den numeriek sterkeren vijand aanvaardden en hem na een hevig ge.echt terugdreven. Evenals in de beide vorige nachten hebben sterke Duitsche gevechtsformaties ook in den nacht van 9 op 10 April be- wapenirvgscentra en havens in Groot- Brittannië met groot succes aangevallen. Het zwaartepunt van den aanval lag op het Midden-Engelsche industriecentrum Birmingham. Uitgebreide, van verre zichtbare branden in het Industriegebied van deze millioenenstad, waar zich tal rijke munitiefabrieken, motorenfabrieken en fabrieken voor den bouw van pantser wagens bevinden, getuigden van het groote effect van den Duitschen aanval, welke verscheidene uren duurde. Bij den grooten aanval op Birmingham zijn een vliegtuigmotorenfabriek, ver scheidene goederenstations, gasfabrieken en rij>tuigfabrieken gebombardeerd. Men kon uitgestrekte branden waarnemen. Newcastle was het voorwerp van een verderen aanval met sterke formaties. Ook hier werden groote branden en zware ontploffingen in de haven- en dock-installaties veroorzaakt. Vooral wer den zware verwoestingen in de Albert- en Eduard-dooks waargenomen. Havensteden aan de Engelsche Zuid, en Zuidoostkust werden in het verdere ver loop van den nacht eveneens aangevallen. Naar het A.N.P. uit Ankara meldt, zouden Grieksche troepen uit Grieksch- Macedonië naar Turksch gebied zijn uitgeweken. Volgens deze berichten, welke tot nu toe nog niet zijn bevestigd, betreft het hier voorloopig slechts kleine contingenten, die door de Turk sche grenspolitie ontwapend werden. In welingelichte kringen te Berlijn verluidt, dat van het GriekschMace- Op dit kaartje is de omgeving van Bel grado aangegeven, de hoofdstad van Zuid-Slavië waarvan reeds melding is gemaakt dat deze stad te lijden heeft ge had van Duitsche luchtaanvallen. De Duitschers rukten op van uit Szeged in de richting van Mariatheresiopel (Subo- tlca). De rljksbestuurder van Hongarije heeft een proclamatie tot hot Hon gaarsche volk gericht, waarin hij mededeelt, dat hij het Hongaarsche leger heeft bevolen, do Hongaarsche bevolking van het Zuidslavisch ge bied, dat in 1913 door Hongarije werd afgestaan, tegen de anarchie In be scherming te nemen. De Britsche verliezen bij Keren Naar aanleiding van de verklaring van Churchill, volgens welke bij de ge vechten om Keren 4000 Engelschen ge sneuveld waren, constateert de „Gior- nale d’Italia” opnieuw, dat bij die ope raties 15.000 Engelschen gevallen en vele duizenden gewond zijn en dat boven dien de groote materieele verliezen van de Britsche troepen niet aangevuld kun nen worden. Het Opperbevel van de Duitsche Weer macht maakt bekend Duitsche pantsertroepen zijn gister avond onder het gejuich der bevol king binnengerukt in Agram, de hoofdstad van Kroatië. ft ft A \««««««<«««««<«««««««««««««a.- 1111 1 Hat D.N.B. meldt, dat het aantal door de wuitsche troepen gemaakte Servische krijgsgevangenen gestadig toeneemt. Be halve de reeds vermelde 20.000 krijgsge vangenen in Zuid-Servië hebben zich op talrijke andere plaatsen verstrooide af deelingen overgegeven. Onder de 6 ge neraals, die in Zuid-Servië gevangen ge nomen zijn, bevindt zich een geheele divisiestaf. Omvangrijk oorlogsmateriaal is buit gemaakt door de Duitsche troepen, die den vijand, welke via Nisj terugtrekt, nazetten. Behalve geschut, machine geweren en machinepistolen, zijn groote opslagplaatsen van benzine en honderden vaartuigen in de handen van de Duit schers gevallen. Ook bespannen colonnes met levensmiddelen van allerlei slag zijn de laatste gen in rijke mate bult, ge maakt. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben op 9 April de havenwerken van Tobroek aangevallen. Zoeklichten, afwderbatte- rjjen en schepen werden gebombardeerd. donische leger, dat Woensdag de wa pens heeft neergelegd, tot dusver 80.000 man krijgsgevangen zijn gemaakt. In de baai van Salamis zijn Woens dagavond 6 vrachtbooten van in totaal 37.000 brt. met succes door gevechts vliegtuigen aangevallen. Een opslag plaats van benzine in de haven van Sa lamis ontplofte, als gevolg van bomtref- fers bij denzelfden aanval. Een schip van 8000 brt. kreeg zware treffers op het achtergedeelte, een ander, schip van 6000 brt. vlak aan de flank, welke hier door werd opengereten, een vrachtboot van 10.00 brt. geraakte terstond in brand en een koopvaarder van 3000 brt. werd in zinkenden toestand waarge nomen. Ook hier werd hetzelfde beeld als in Bir mingham en Newcastle gezien: zeer goed succes der neergeworpen bommen op de aangegeven doelen. Aanval op vliegtuigmotoren* fabriek Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben naar het D.N.B. verneemt, op 8 April hun doel gericht op een zeer groote vliegtuigmotorenfabriek van de Royal Airforce. Een groot aantal versperrings ballons alsmede lichte en zware lucht- doelbatterijen beschermden de fabriek. Ondanks de zeer ongunstige weersgesteld. heid en het slechte zicht vielen de Duit sche bommenwerpers in duikvluchten de fabriek aan en wierpen hun bommenlast op het doel. Men kon waarnemen, dat de vitale deelen van de fabriek door bom men getroffen werden en ineenstortten. Ondanks den zeer hevigen vijandelijken afweer, waaraan ook nachtjagers deel namen, keerden alle Duitsche vliegtuigen behouden terug. gevuld groot korstgebak (b.v. boterlet ter) 500 gram; taart en gebakjes 600 gr. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hier boven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. Op de met ,12" genummerde bannen mag reeds op Zaterdag 12 April a.s. wor. den gekocht en de bonnen, welke op 20 April nog niet zijn gebruikt, blijven nog geldig in de week van 21 tot en met 27 April, met dien verstande, dat zij ge durende die week niet in hotels, restau rants e.d. mogen worden gebruikt om kostbare benzinevoorraden nietigen. Bij Dzjebel en Dema Italiaansche gevangenen, die de Engel schen niet hadden kunnen wegvoeren, bevrijd worden. Naar Reuter meldt, behoort tot de bij de operaties in Libye vermisten, ook generaal sir Richard O’Connor, die de rechterhand was van generaal Wavell. Voorts behoorden tot de vermisten gene raal Meame, de vroegere opperbevel hebber van de Britsche strijdkrachten in Palestina en tenslotte generaal ma joor Gambier Parry, die chef van de Britsche militaire missie was, welke destijds naar Griekenland geweest is. De nauwe betrekkingen tusschen de diplomatieke vertegenwoordigingen van Groot-Brittanhië en den Britschen ge heimen dienst eenerzijds en anderzijds de geheime Servische officiersorganisa- ties, die een groot aandeel hadden aan den putsch van Belgrado, worden belicht door vondsten, die na de inneming van Skoplje (Uuskuub) in het Britsche con sulaat aldaar zijn gedaan. Bij een bezichtiging van het consulaat bleek de aanwezigheid van een geheim vertrek, waar een geheel arsenaal van in Engeland vervaardigde samenzweerders- werktuigen voor den dag kwam. Be halve groote hoeveelheden bommen voor sabotagedoeleinden vond men springstof fen, die voor tijdbommen worden ge bruikt. Parabellumpistolen, dynamiet, lonten en onderdeelen van een geheimen zender kon men aantreffen, evenals een Amerikaansch machinegeweer van het nieuwste type. Een reeks gepakte kof fers, die ander sabotagemateriaal bevat ten, geeft aanleiding tot J* gevolgtrek king. dat de bezetting van Skoplje door Duitsche troepen het filiaal van den ge heimen dienst aldaar volledig heeft ver rast Op aanwijzing van de Duitsche mi litaire autoriteiten zijn de aangetroffen voorwerpen en uitrustingstukken van den geheimen dienst geschift en gefoto grafeerd. Het A.N.P. seint uit New York: De vraag, waar de weken geleden in Grie kenland aan land gezette Engelsche troepen, waarvan de sterkte 200.000 man zou bedragen, zijn, heeft de omroe per van de „Columbia Broadcasting Company’ te Ankara beantwoord, met erop te wijzen, dat ongeveer 40.000 ii 60.000 Engelschen voor het uitbreken der vijandelijkheden in de tweede ver dedigingslinie aan den Olympus bij Ke- terini, ten Zuidwesten van Saloniki. la gen, klaarblijkelijk met de bedoeling hen in geval van nood en al naar gelang de behoefte, naar het Noorden of Oosten te dirigeeren. Op het oogenblik, dat de vijandelijkheden waren begonnen, was het niet bekend, aldus de omroeper, waar de Engelschen lagen. Men gelooft echter niet, dat zij reeds met den vijand in contact zjjn gekomen. De „Times' deelde 2 dagen voor de capitulatie van de Grieken voorzichtig heidshalve mede, dat een totale onder steuning van Griekenland nog niet mo gelijk is, omdat de Duitsche opmarsch in Cyrenaica strijdkrachten vasthield, welke men anders naar Griekenland had gestuurd. Dezelfde „Times” troostte de verlaten bondgenooten op den Balkan, met erop te wijzen, dat het Engelsche leger hun „waarschijnlijk langzamer hand te hulp zal komen”. Doch de En gelschen zullen de Serviërs, evenals de Polen. Noren, Belgen en Franschen laten doodbloeden, zonder hen „langzamer hand te hulp” te snellen. Verklaring van Griekschen generaal Het D.N.B. meldt uit Berlijn, dat de aanvoerder van het Grieksche leger in Macedonië, dat Woensdag de wapens neerlegde, generaal Bacopoelos. heeft verklaard, dat de Engelschen achter den rug van de heldhaftig strijdende Grieken de brug over de Vardar in de lucht lie ten vliegen. Deze laaghartige handel wijze van de Britten, bracht hem tot het besluit te capituleeren.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1