HAAGSCHE COURANT HET PAASCHEI P i Wi M ji ri a Zaterdag 12 April 1941. BINNENLAND STADSNIEUWS IN EN OM DEN HAAG \1 X I f afscheidsreceptie van ober- REGIERUNGSRAT HUSHAHN r«..v te hi i VI VIERDE BLAD De eierprijzen Als 't eitje binnenkomt, juicht heel het huisgezin”. INSTALLATIE VAN Jhr. Ir. J. RöELL CABARET IN TABARIS Gevestigde schuld per 1 Januari 1941 ƒ3600 millioen, vlottende schuld 1742 millioen Statistiek der rijks* fianciën 1940 OE geertekerk te utrecht GROOTERE BEPERKING VAN HET TAXIVERKEER Guus Brox V j kr J i No. 17850 w (Vrij naar Victor Hugo) De heer Hushahn stelde vast. MUZIEK OP OEN HOFWEG DE RUÏNE LICHTENBERG EN DE OOSTELIJKE BERGWAND VAN DEN SINT PIETERSBERG BLIJVEN BEHOUDEN De Haagsche Vrouwenbond houdt op 2en Paaschdag in de tuinzaal van Ami- HAAG8CHE VROUWENBOND De Haagsche Vrouwenbond houdt cKia 'een"feestmiddag ter gelegenheid van het sluiten van het winterseizoen. „Ich „Au bruit des castagnettes", ..Ach war das schön”, ..When it’s springtime in the rokkies' In aansluiting op hetgeen wij gisteren hebben gemeld over de eierprijzen. maakt het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd bekend Begin November 1940 werden maximumprijzen vastgesteld voor den verkoop van eieren. Het lag daarbij in de bedoeling de groote prijsschomme- lingen. zooals deze vroeger optraden, onmogelijk te maken en slechts te onderscheiden tusschen een z.g. winterprijs en een zomerprijs. In het algemeen zal de winterprijs ietshooger liggen dan de prijs, welke geldt in den tijd van de grootste productie. Intusschen zijn onlangs de veevoederprijzen verhoogd. Van een verhooging van den winterprijs op eieren is echter afgezien, o.a. omdat thans tot vaststelling van een zomer prijs is overgegaan, waarin met de nieuwe vee voederprijzen volledig kon worden rekening ge houden. Voor de prijzen, zooals deze met ingang van 14 April gelden voor producenten en den handel, wordt verwezen naar de afzonderlijke perspubli catie De winkelprijzen hebben wij gisteren reeds gepubliceerd. Bovenstaande gegevens zijn ontleend aan de zoo juist verschenen statistiek der Rijksfinanciën 1940. Deze door het Centraal Bureau voor de Statistiek verzorgde publicatie geeft een uitvoe rig overzicht van de inkomsten en uitgaven van den Staat, die zoowel volgens de Rijksrekeningen ingedeeld is. als naar de doeleinden van uitgaaf, (deze laatste tabel is dit jaar voor het eerst op- van het ge en Mr. K. B. VAN DIEMEN Na een langdurig lijden is in het Roode Kruis-ziekenhuis hier ter stede overleden mr. K. B. v. Diemen, advocaat en procu reur te Leeuwarden. Mr. Karel Bernardus van Diemen werd 23 Febr. 1899 te Amsterdam geboren. Hij studeerde aan de Vrije universiteit en was na voleindiging van zijn studie als volontair werkzaam ten kantore van mr. G. G. H. Grosheide te Amsterdam Ver volgens vestigde hij zich als advocaat en procureur te Leeuwarden, waar hij in breeden kring een bekende persoonlijle- heid was. Mr. v. Diemen was secretaris van de afdeeling Friesland van de Prot. Chr. Re- classeeringsvereeniging en was te Leeu warden seer, van de anti-rev Propagan daclub en den voormaligen Bijz. Vrijw. Landstorm. Ondanks zijn reeds lang zwakke gezondheid, gaf hij zich aan on derscheiden acties. Zijn stoffelijke overschot zal te Zeist worden ter ruste gelegd op de nieuwe al- gemeene begraafplaats. OUDERAVOND U.L.O. SCHOOL HULSTSTRAAT Op 8 dezer werd in bovengenoemde school de gebruikelijke ouderavond gehou den. In zijn openingswoord herinnerde het hoofd der school, de heer Bleeker er aan. dat men door de omstandigheden niet in staat is geweest sinds Februari 1940 een ouderavond te beleggen. Spr. heette alle aanwezigen hartelijk welkom en hoopte, dat de avond een prettig verloop zou hebben. In een vlot tempo werd nu over gegaan tot de afwerking van de agenda. Door periodiek aftreden waren er twee vacatures in de oudercommissie. De heer Andeweg werd opnieuw gekozen, terwijl als nieuw lid de heer Oosterweeghel is toe getreden. Na de pauze werd'door meisjes en jon gens van de school een aardig programma afgewerkt. Afwisselend werden eenige nummers muziek en zang ten beste gege ven, terwijl ook gezamenlijk werd opge treden. Het geheel stond onder leiding van mej. Andeweg. die evenals de heer Ande weg geen moeite en kosten hadden gespaard om de kinderen de nummers goed te doen uitvoeren. Het spontane applaus was het beste bewijs, dat het optreden van de kin deren door de ouders zeer gewaardeerd werd. Na een dankwoord aan allen, die aan het welslagen van deze avond hadden medegewerkt, sloot de heer Bleeker de ge zellige bijeenkomst. De gewone staatsuitgaven bedroegen in 1938 f 704 millioen, terwijl de oorspronkelijke raming voor 1939 en 1940 resp. 745 en 741 millioen beliep. Dat is dus heel wat meer dan in 1900, toen er nog slechts 149 millioen werd uitge geven. De inkomsten hebben deze geweldige stij ging in den uitgavenlast niet altijd bij kunnen houden. Vooral in de depressiejaren sinds 1931 bleken er regelmatig groote tekorten te zijn. Door verbetering in den economischen toestand liepen de belastingopbrengsten echter dusdanig op, dat de boekjaren 1937 en 1938 met een over schot konden worden afgesloten. In 1938 bedroeg dit 32 millioen. Voor 1939 werd een tekort van 28 millioen geraamd en voor 1940 een voordee- lig slot van 549.000. De belastingen brachten in 1938 600 millioen op. een record, dat alleen in het tijdvak 1920 1924 door de heffing der oorlogswinstbelasting is overtroffen. Per hoofd der bevolking beliep de opbrengst in dit tijdvak 86 en in 1938 69. Voor 1940 werd zelfs een belastingopbrengst van 630 millioen geraamd. De St Pietersberg heeft in de laatste maanden weer in de algemeene belangstelling gestaan, vooral door de actie voor het behoud van de ruïne Lichtenberg Zooals bekend is, hadden locale in stanties reeds geruimen tijd geleden de ruïne prijs gegeven voor de uitbreiding van de cement fabriek van de E.N.C.I., welke aan de Oostzijde van den berg een groote groeve exploiteert, ter wijl tevens de Oostelijke bergwand langs de Maas, van de fabriek tot halverwege de Belgi sche grens, mocht worden afgegraven. Naar wij thans vernemen, heeft de secretaris generaal van het departement van Opvoeding. Wetenschap en Cultuurbescherming, vooruitloo- pende op een definitieve regeling inzake de be scherming van cultuur- en natuurmonumenten, door tusschenkomst van den commissaris in de provincie Limburg van de E N.C.I. een verklaring gevraagd en verkregen, dat voor den duur van de door Ged. Staten verleende afgravingsvergun- ning deze beide objecten gespaard zullen blijven. Nu vaststaat dat de genoemde gedeelten in elk geval gespaard zullen blijven, zal het stellig mo gelijk zijn, dat in den loop der tijden hier nieuwe schoonheid van een geheel eigen karakter ge schapen wordt Het adres van het echtpaar W. A. J. de Monyé en M. B. Specht, dat op 22 April a.s. 50 jaar getrouwd is, is Hoefkade 626. afdeeling, zal ter inleiding een wijdings woord spreken. Verschillende huishoude lijke zaken komen aan de orde, w.o. de verkiezing van drie bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren J J. Berdenis van Berlekom, dr. E H 'ter Kuile en M. C. J. v. Welle, die allen herkiesbaar zijn. Journalisten, de heer v,; en dr v. d. T.- kantoor den Haag van Meijer-Schwencke -- bond van Ned Persbureaux. mr. J KM», voorzitter van de vereenigmg „de Neder- landsche Dagbladpers” F. Primo, hoof van de afd tooneel en dans ten departe- mente van Volksvoorlichting en Kunsten. J- A. van der Werken, leider van ,5 reug- de en Arbeid" L. Lindeman, chef van der. i ::.z~ hoofd van het bureau van den Raad van voorlichting. Er is aan B. en W. verzocht om de verbreeding van de brug aan het Korte Voorhout ter hand te nemen. Of eigenlijk is het geen verbreeding dan wel een versmalling van de trottoirs voor voetgangers, welke bedoeld is. Deze zijn daar namelijk goed 4J m. breed en zooals ik reeds vroeger eens heb opgemerkt, daar kan best een stukje af aan weerszijden ten behoeve van wiel- rijderspaden. Wie ter plaatse wel eens heeft ge keken tijdens de spitsuren, zal moeten toegeven, dat de positie van de wielrijders er dan niet be- nijdenswaardig is. Vandaar ook. dat een beetje meer ruimte voor de fietsgebruikers geen over bodige luxe zou zijn, ‘t Is dus te hopen, dat de Raad het verzoek tot versmalling der trottoirs een gewillig oor zal verleenen. Ik zeg er hier even bij, dat het pleidooi voor de wielrijders geenszins uitgelegd mag worden als verminderde belangstelling mijnerzijds voor den voetganger Integendeel. Nu de mooie dagen zijn gearriveerd, profiteer ik er dagelijks van om een eindje om te etappen, zooals ik dat noem en dan kom ik tel kens weer tot de conclusie, dat er niets boven wandelen gaat. Zooals de wandelaar geniet kan geen fietser of automobilist genieten. Probeer het eens met de Paaschdagen en zoo ge nog geen enthousiast wandelaar bent, zult ge het worden na de eerst goed doorgezette pogingen. Over een voetbalkampioen konden we verleden Zondag nog niet juichen. Het had Integendeel maar een haartje gescheeld, vertelde Jodocus me. of de kansen voor onze stadgenooten waren ver dwenen geweest. Over een dag of acht zal ech ter de beslissing vallen en wel te Rotterdam. Mijn neef wil natuurlijk van de partij zijn en zal naar Rotterdam gaan om den strijd te aan schouwen. Een ander evenement op sportgebied, dat ook onze aandacht vraagt is de wedergeboorte van den totalisator. Al vele jaren hebben de paarden liefhebbers. of beter gezegd de bezoekers van rennen en draverijen, geroepen om een opheffing van het wedverbod. Zonder den totalisator zou de paardensport langzaam maar zeker een kwij- nenden dood sterven. De feiten hebben hen. die zoo spraken, niet heelemaal in het ongelijk ge steld. Want wie den achteruitgang van de belang, stelling gadesloeg moest erkennen, dat ook de fokkerij van het edele dier door dien maatregel rechtstreeks werd getroffen. Onze badplaats SchevenIngen bijv, blijft altijd een slag achter in de rij der concurreerende Europeesche badplaat sen, indien het mondain genoegen van een ren baan er ontbreekt ofwel de nu eenmaal onontbeer lijke gelegenheid tot een gokje er niet aan was vastgekoppeld. In dien geest heb ik me vroeger dikwijls uitgelaten en het is dus te begrijpen, dat ik de wederinstelling van den totalisator nog zoo mal niet vind. Ware ik minder oud. dan zou ik zeker dezen eersten wedstrijddag onder de veranderde omstandigheden niet hebben overge slagen. Nu zal ik dien langen tocht maar niet aanvaarden. Hoewel het nooit fen gewoonte van mij is ge weest om overleden stadgenooten te herdenken, zoo wil ik toch een uitzondering maken en het verlies herdenken, dat de onderwijswereld heeft geleden door den dood van dr. W. van der Wijk, den beminden rector van het lyceum aan het Stokroosplein. Hoeveel jongeren in onze stad, die zijn leerlingen zijn geweest op de H.B.S. aan de Raamstraat, zullen dezen prettigen en bovenal eerlijken man niet met weemoed gedenken. Er zullen weinige directeuren van onderwijsinrich tingen worden gevonden, die zulke prachtige resultaten wisten te bereiken met het hun toe vertrouwde jonge menschenmateriaal en die daarbij én waardeering van de ouders én eerlijke hoogachting an de leerlingen verwierven. In een rubriek als deze mocht een woord ten afscheid aan dezen man niet ontbreken. OOM KOOS. Ten aanzien van de Geertekerk te Utrecht deelt men ons van bevoegde zijde o.m. het vol gende mede Het gebouw is in 1930 buiten gebruik gesteld, daar het in steeds bedenkelijker staat van bouw valligheid was komen te verkeeren. De kerkvoogdij heeft het voorstel van de ver- eenigde gast- en godshuizen te Utrecht om het kerkgebouw aan haar te verkoopen met de be doeling. dat daarvoor in de plaats overeenkomstig de plannen van den architect ir. A. van der Steur te Rotterdam, een ..hof” met charitatieve bestemming zou worden gesticht aangenomen. De secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming heeft er in toegestemd, dat dit plan wordt uitge voerd. Morgen van 12—1 uur. Morgen, Zondag 13 April, van 12—1 uur, geeft het muziekcorps W.B.N., onder lei ding van Musikmeister H. Weber op den Hofweg een concert. Het programma luidt als volgt: Militörsignal, marsch van Hu- sadel: Ouvertüre „Banditenstreiche”, van SuppeLuna-Walzer van Linke; Die Wachtparade kommt van Eilenberg Marsch 1 Batallion-Garde en Herzog von Braunschweig, beide van Hackenberger Ich hab a'mal a Röuscherl g'habt van Ka pellen Rosamunde-Marschpolka van Vo- jovda; Maxim Linder-potpourri van Pra ger, Auf Flugwache, marsch van Weber en Jagdgeschwader-Richthofen van Hu- sadel. VER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN De jaarlijksche algemeene vergadering van de Ver. van Vrijz. Hervormden hier ter stede zal Donderdag 8 Mei a.s. in het kerkgebouw aan de Beeklaan worden ge- viooT, houden. Ds. A. Trouw, voorganger der genomen) van elk der Rijksbelastingen en enkele der overige inkomstenbronnen van Rijk. Daarenboven verstrekt deze statistiek gevens over de gevestigde en vlottende schuld over elk der fondsen en bedrijven van den Staat. Met ingang van hedenmiddag 12 uur is het taxiverkeer nog meer beperkt De taxi-ondernemers zullen uitsluitend van de garages u*t bedienen en dus geen standplaatsen meer innemen. Alleen in een zeer dringend geval zal men over een taxi kunnen beschikken. Daarbij mpet een bewijs van een arts worden overge legd, dat het vervoer noodzakelijk is. Een en ander houdt natuurlijk verband met de benzineschaarschte. Men zal dus goed doen, het den garagehouders niet onnoodig lastig te maken. De gevestigde schuld had op 1 Januari 1941 de ongekende hoogte van 3600 millioen bereikt De vlottende schuld is in één jaar tijd met 664 millioen gestegen tot het record van 1742 mil lioen op 1 Januari 1941, De Raad van voorlichting der Neder landsche pers heeft Donderdag in hotel „De Twee Steden" ter gelegenheid van t ver trek van den persattaché van het Duitsche gezantschap. Oberregierungsrat H Hus hahn. een afscheidsreceptie gehouden De directeur van het Perswezen de heer N. Oosterbaan, bracht tot uitdrukking, met welk een leedwezen het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten, den heer Hushahn ziet vertrekken juist nu de samenwerking zooveel had gewonnen aan stemming en sfeer. De goede wen- sche van het departement zullen den heer Hushahn ook op zijn militaire loop baan vergezellen, want hij trekt niet alleen voor zijn vaderland ten strijde, doch ook voor de toekomst-van Nederland. Drs. W. Goedhuys sprak als algemeen secretaris van den „Raad van voorlich ting daar de voorzitter van den raad secretaris generaal dr. T. Goedewaaeen’ jh verband met ambtsbezigheden, elders was. Spr. haalde herinneringen op uit den tijd, toen men de eerste schreden zette op het pad der ordening van het perswe zen. In dien tijd leerde men den heer Hushahn kennen, omdat hij de eenise Duitsche instantie vertegenwoordigde die ervaring bezat op dit gebied en die boven dien de Nederlandsche mentaliteit kende Men kreeg waardeering voor de eerlijk, heid van intentie, waarmede hij de ver schillende vraagstukken bekeek en voor zijn waarachtig revolutionnaire sentiment da’ daarbij steeds doorbrak. De hoofdredacteur van het „Utrechtsch dagoïad". dr. Loohuis, bedankte den heer Hushahn voor alles wat hij voor 10 Mei voor de kameradten-journalisten heeft get<4an Hij heeft altijd in de voorste ge lederen gestaan van hen. die streden voor een goede, kameraadschappelijke verhou ding tusschen Nederland en Duitsch- land. De heer Wouter D B Hulstijn onder streepte de woorden van den vorigen spre ker namens de hoofdredactie der Vereenig. de Persbureaux en uit naam der naar ob jectieve waarheid strevende journalisten die reeds gedurende vele jaren relatie on-' derhouden met den scheidenden function naris. vuon De heer Hushahn stelde vast, dat het hem in deze dagen wel moeilijk is ge maakt. afscheid te nemen van de Neder landsche pers. Hij is thans omringd door mannen, die jarenlang in lief en leed zijn vrienden zijn geweest, en terugziend op deze jaren. is hij er van overtuigd, dat hier een band is ontstaan tusschen hem en deze kameraden, welke bestendiger zal lijken dan de meeste vriendschapsban den tusschen menschen onderling. Mijn hart, aldus spr., is revolutionnair. Voor 1933'heb ik in Hamburg in de SS gestre den voor de wederopstanding van mijn va derland en in 1937 heb ik de opdracht van den Führer om in een „vijandig" land te strijden voor betere betrekkingen met het Duitsche Rijk, gaarne aanvaard Vooral omdat mijn jeugdherinneringen mij aan dit vijandig bewerkte land. Nederland als alle jeugdherinneringen met vaste ban den bonden. Ik heb hier Nederlandsche mannen leeren kennen, die voor hun ideaal streden en die dat ook deden in een tijd, toen het welhaast als „landverraad gold in het openbaar gezien te worden met den Duitschen pers-attaché. De heer Hushahn bedankte tens'^ voor de kameraadschap, welke hij heeft mogen ondervinden van deze Jannen, die zich nooit huichelaars getoond hebben. Tot degenen, die van deze afscheidsre ceptie gebruik hebben smaakt omi den heer Hushahn nog eens de hand te druk- k~ behoorden o.a. behalve dejeno m e wrekers de heer P. J. van Megchelen hoofdredacteur van het A.N£ en voorzit ter van het Verbond van^ Nederland-che, Vaart’Smit hoofd van het vsn het AN P., A voorzitter van het Ver- Als mede-bestuurslid van de N.Z.H.T.M. De directeur van de N.Z.H.T.M., ir. W. J. Burgersdijk, heeft bij de installatie van het nieuwe bestuurslid, jhr. ir. J. Röell, de ambtenaren van het hoofdkan toor aan de Leidschevaart te Haarlem in de vergaderzaal vereenigd, om den heer Röell voor te stellen. Aan het verslag van de installatie in het maandblad der N.Z.H.T.M. ontleenen wij het volgende De heer Burgersdijk heeft in een vlotte speech gezegd, dat het hem gewenscht voo,rgekomen is den heer Röell reeds op den eersten dag van zijn functie-aan- vaarding in kennis te brengen met de menschen, met wier werkkring hij dage lijks in aanraking zal komen. Den ondergrond der benoeming acht spr. bekend in de eerste plaats het feit, dat de Westlandsche Stoomtramweg- maatschappij een dochteronderneming der Nederlandsche Spoorwegen is geworden. Het zal nu geleidelijk komen tot een toestand van samenwerking tusschen N.Z.H. en W.S.M. en de benoeming des heeren Röell is de brug daartoe. In de tweede plaats is er de omstandigheid, dat langzamerhand de tijd nadert, dat spreker zich gaat losmaken van de N.Z.H. en de heer Röell na een tijd van samenwerking de bestuurstaak geheel voor zijn rekening zal nemen. „Meneer Röell", vervolgde spreker, „ik heet u hartelijk welkom bij de N.Z.H. U zult bij het inwerken zeer waarschijnlijk ontdekken, dat de N.Z.H. een eigen karakter vertoont. De Maatschappij heeft, naar ik meen te mogen zeggen, een goeden naam. Niet vreemd daaraan is, dat er bestaat een geest van prettige samenwerking tusschen leiding en mede werkers.” Ik hoop en weet", eindigde spreker, dat u deze sfeer zult weten te appre- pèrsdiénst'van de^NSBen J.’ Learbuch. cieeren wil,en bijdragen’ Daarna sprak de heer Nugteren, die zich namens het ambtenarencorps en het geheele personeel bij het welkom van den heer Burgersdijk aansloot. De heer Röell sprak een kort dank- WHiedrna werden alle aanwezigen aan derf heer Röell voorgesteld, waarna de samen komst uiteenging. (Foto-archief) Het cabaretprogramma van „Tabaris”, waarin de Annabella's en Guus Brox ge prolongeerd zijn, is nog uitgebreid met de hier ter stede reeds populaire Variety Boys. Wat nog te zeggen van Guus Brox, den vermaarden, veelzijdigen revue- en filmartist, den instrymentalen virtuoos, den acrobaat met katachtige lenigheid, den dwazen komiek, die in samenwerking met het orkest van Tom van der Stap de meest komische situaties weet te schep pen, verbluffende staaltjes acrobatiek te zien geeft en saxofoon, trompet, C-_'„ mondharmonica, accordeon (vooral op dit instrument is hij thuis) bespeelt alsof het hem aangeboren is? Succes? Zonder twij fel! Een sterk nummer! The Variety Boys hebben een internationaal repertoire Zij hebben een goed stemgeluid. Deze Hol- landsche Pils en Tabet brachten hëtte so gerne an dich geglaubt”, „When it’s springtime en „Marinella". Tot slot zijn er nog de Annabella’s, twee lieftallige jongedames, vol gratie en rhythmiek. in haar dansfantasieën. j J 1 Vt Vd CV Aj ij* I J

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 13