Voor den Amateur-tuinder Haagsche Courant van Zaterdag 12 April 1941 Quick 45 jaar De arbeidsbemiddeling uitsluitend rijkszaak KUNST EN LETTEREN FILM EN BIOSCOOP JU J. H. JURRES De teelt Het roofridderslot Opheffing gemeentelijke arbeidsbeurzen NEDERLANDSCHE KUNST IN KEULEN VIJFDE BLAD, PAGINA 1. „Santhorst” bruine boonen van „KöNIGSWALZER” IN STUDIO de fundamenten Onderzoek naar VFREENTGTNGRN Èenige scherven van gebruiksvoorwerpen, die men bij hel zoeken naar de fundamenten van „Santhorst” heeft opgegraven. Men lette (rechts' op hot stuk aarden steelpan (Polygoon) Een der oudste voetbalvereenigingen van ons land, het Haagsche „Quick”, bestaat 45 jaar. Ter gelegenheid van dit heugelijke feit werden gistermiddag onderlinge wedstrijden gehouden. Het nummer touwtrekken tusschen het eerste elftal en het bestuur van Quick. Het elftal won (Polygoon) te Wassenaar Tentoonstelling en lezingen s:; Kunstzaal Plaats NURI, DE OLIFANT 1.8 ZEVEN JONGENS EN NOUWE SCHUIT een brokken Inrichting van een arbeidsboek voor iederen werknemer functie welke Op haar liederenrecital middag 2en Paaschdag in Diligentia zal zij aardig stevige planten en bij men flink wat aarde houden. Een andere manier hij en en a.s. eerste Winkel- van voor T. het knopen van uw zaaiboonen. Er is dit jaar veel vraag naar Heeft u op uw tuin een gedeelte, dat beter dan de rest beschut ligt voor den N„ N.O. en N.W. wind, teel dan daarop uw boonende bruine boonen kunnen n.l. van die sterke winden nogal aardig wat te lijden hebben. (Foto Ufa) In Studio-theater draait deze week de film „Königswalzèr" met Paul Hörbiger, Jürgens. Willi Forst en Carola Höhn in de hoofdrollen. Een scène uit deze boeiende film. eeuwenlang verborgen bleven onder ca mouflage van een laag aarde, een weiland of een boschje. Wanneer er dan een „vondst” gedaan wordt in de gedaante van een gaaf aarden kruikje, moet men zich als sceptisch buitenstaander toch even afvragen, hoe, zooals onlangs bij opgravingen de heer J. G. N. Renaud, de ingeving krijgt juist op die plaats te gaan graven, waar hij wat vindt! Doordat in deze dagen de heer Renaud door ..Monumentenzorg” belast is met de leiding van de opgravingswerkzaamheden in Rotterdam, hebben wij ons in verbin ding gesteld met den heer T. Bouman, opzichter in algemeenen dienst van Ge meentewerken te Wassenaar, in wiens tegenwoordigheid het meerenïdeel van de gedane opgravingen is geschied. Cinematografische Volksuniversiteit. Voor de beide Paaschdagen heeft de Cinematografische VolkuniversiteiL nu reeds -voor het negende jaar en haar ge- KERKCONCERT PRINSES JULIANAKERK Op Maandag (2en Paaschdag) zal 14 April des middags te 4 uur in de Prin ses Julianakerk (Nieboerweg-Schev.i door de Chr. Gem. Zangvereeniging „Prinses Juliana” (met meisjeskoor) en Herv. Zangver. „Hart en Stem” te Leiderdorp, beide onder leiding van mevr. Truus Mas- saar-van Driel, een kerkconcert worden gegeven. Medewerking mevr. Rie Popma- v. d. Puil, alt, mej. Rie de Geus, sopraan, mej. Tilly Leening, piano en den heer W, Abraham, orgel. Opening en sluiting door ds. A. Offe rings. heid de grondvesten gelegen zijn onder de fundamenten van het laatst bekende kasteel „Santhorst”. Op de bewuste plaats groeide echter gras en graasden koeien. Het bracht teveel geldelijke offers met zich om het weiland te pachten en een paar steek diep te spitten op zoek naar oude steenen Het door omstandigheden afplaggen van het stuk weiland eenigen tijd ge leden. schiep de onverwachte mogelijk heid om met geringere kosten het speu ren te beginnen en de heer Renaud kreeg het roemruchte meten. Inmiddels De tentoonstelling van werken door den Amsterdamschen kunstschilder professor J. H. Jurres, die tot 19 April duurt, is on getwijfeld een der belangrijkste exposities, die wij hier ter stede hebben gehad, en de kunstzaal Plaats 21. handhaaft er op roemrijke wijze den naam mee, dien zij in den korten tijd van haar bestaan, door een reeks interessante tentoonstellingen wist te verwerven Bij Jurres domineert maar één begrip: „Grootsch”. Hij bezit een monumentali teit. die in ons land, ook zelfs in de groote momenten van het verleden, zelden voor komt. Een talent als dat van Jurres (een buitengewoon belangrijk en zeer persoon lijk talent!) is episch van aard, heeft een zwaar dramatischen inslag en inspireert zich op Bijbelsche motieven, op mythologie en op voorstellingen, uit de wereld-litera- tuur (vooral Cervantes „Don Quichotte" keert telkens weer in het oeuvre van Jurres terug). Wat techniek is, schijnt Jurres niet te weten. Dat wil zeggen: niet meer te we ten. Hij triompheert over haar. Maar hoe lang en hoe zwaar de weg is geweest om deze zeldzame hoogte van kunnen te bereiken, laat zich slechts vermoeden. In zijn motieven grijpt Jurres als schil der, tegelijkertijd: terug en vooruit. Te rug: omdat hij. als b.v Rembrandt, zich tot het Bijbelverhaal voelt aangetrokken en daarmee een groote. historische tradi tie op waardige wijze voortzet Vooruit: omdat hij deze motieven aandurft in een tijd, waarin het woord „literair", als een verwijt en veroordeeling op veler lippen zweeft Dat er echter voor het schilderen van motieven, als bij Jurres, zeer bepaal de psychische en artistieke achtergronden aanwezig moeten zijn beseffen nog te wei nigen Vandaar ook dat het verwijt van „gebrek aan fantasie” dat wij dezer da gen hoorden, bij een man als Jurres een voudig als een absurditeit klinkt. Men be- schouwe dit grootsche oeuvre eens nauw keurig, rustig en met de overgave waarop het recht heeft Men late zijn geweld, zijn spanningen in beweging, zijn mouvement, en vaart van houding en gebaar eens op zich inwerken, men zie eens naar de mas sieve gebergten zijner olifantenkudden, naar de boeiende (en blijvend boeien de!) gespannenheid zijner figuren, naar zijn magistrale compositie en naar deze belangrijke en voorname. ..dramatiek van den geest". Den onbevooroordeelden en niet in principes veerstrikten beschouwer moet het dan duidelijk worden, dat door deskundigen over J H. Jurres nog altijd niet het juiste woord is gezegd Men kan Shakespeare niet den maatstaf van Shel ley aanleggen en Jurres is op zijn gebied niet te vergelijken met veel, dat (ons op andere wijze!) dierbaar werd Voor Jurres zelf is dat natuurlijk volkomen duidelijk. Zjjn werk zal eerst in de toekomst recht wedervaren, wat er nu van gezegd wordt komt er minder op aan. Maar men mag niet vergeten, deze ten toonstelling te bezoeken! Plaats 21. tot 19 April Heel, heel lang geleden, in den loop der 13de, 14de eeuw, moet in Wassenaar het kasteel Santhorst” gestaan hebben, een roofridderslot met muren van 2 meter dikte, naar men zegt een geschenk van den toenmaligen heer van Santhorst aan zijn zoon, bij gelegenheid van zijn 25sten verjaardag. Na hem hebben nazaten het kasteel bewoond, totdat op een kwaden dag Albrecht van Beieren om de een of andere liefdesaffaire een wrok tegen den heer van Santhorst had opgedaan en zijn meedoogenloos dreigement ten uit voer legde het brandschatten van Sant horst, stamslot der heeren van Santhorst. Met een bende plunderende manschappen maakte hij de muren van het slot met den grond gelijk; De Santhorsten konden echter niet zon der stamslot en niet lang na deze onplei- zierige geschiedenis werd een aanvang gemaakt met den bouw van een tweede stamslot, minder enorm, maar groot en indrukwekkend, in overeenstemming met den stand der Santhorsten. Dit kasteel heeft er eeuwen en eeuwen gestaan, be veiligd door een gracht en pas halver wege den vorigen eeuw zagen zich de laatste bewoners van het slot genoodzaakt wegens gevaarlijke bouwvalligheid hun trots te verlaten. Verstoken van een zor gende hand en het noodzakelijke onder houd, brokkelde toen in korten tijd het metselwerk af en werd het kasteel „Santhorst”, waarvan ons het statige uiterlijk nog van 16de en 17de eeuwsche prenten bekend is, tot een schamele ruïne van vergane grootheid. Onze grootvaders weten van die ruïne uit eigen aanschouwing te vertellen en ook weten nog velen in Wassenaar, dat steenen van die ruïne een dorpsgenoot hebben gediend voor het bouwen van een kleine schuur aan de Vinkelaan, een schuurtje, dat echter ook al weer verdwe nen is Oude steenen houden op rommel te zijn, wannneér zij worden bekeken door 't critisch oog van een speurenden archi varis of een historisch onderlegden op graver Dezelfde steenen beteekenen voor hen de steenen proef op de som hunner beweringen of zij onthullen situaties, die Uitgebreide gegevens omtrent werkzoekenden Het hiervoor vereischte apparaat be vindt zich thans in vollen opbouw. Door medische keuring, psychotechnisch on derzoek en de inrichting van een ar- beidsboek voor iederen werknemer zullen uitgebreide gegevens omtrent de werk zoekenden worden verkregen. Daarbij ligt het in de bedoeling om in onderscheidene beroepen en bedrijven de bemiddeling aan deskundige ambtenaren op te dragen. Zoo. bijvoorbeeld, in de bouwvakken, den land- en tuinbouw, metaalnijverheid, de textiel- en de tabaksindustrie, den vrouwenarbeid, alsook bij de te werk stelling van jeugdige mannelijke arbeids krachten. die den leeftijd van 21 jaar nog niet hebben bereikt. Hiermede zijn uiter aard zoowel de belangen van den werk nemer als die van den werkgever ge diend. Ook de bijzondere behoeften van het gewest zullen in het oog worden gevat, waarbij gelegenheid zal bestaan de gewestelijke structuur van het be drijfsleven in aanmerking te nemen en de bemiddeling bedrijfsgewijze te specia- liseeren. Een aan elk arbeidsbureau te verbinden sociaal-economische afdeeling is belast met het verzamelen van de hiertoe benoodigde gegevens, zoodat een uitgebreid materiaal beschikbaar komt voor het nauwkeurig volgen van de ont wikkeling van het bedrijfsleven en als leidraad voor de practische werkzaam heid van het bureau. Door een geregelde uitwisseling der verkregen gegevens zal voorts een omvattend en diepgaand in zicht worden bereikt in de Nederlandsche arbeidsmarkt en haar behoeften. Het behoeft wel niet te worden ge zegd. dat de gewestelijke arbeidsbureaux niet dadelijk bij hun inwerkingtreding tot volle krachtsontploo’.ng zullen kun nen geraken. Daartoe is allerhand voor bereidend werk noodig. tallooze gegevens zullen moeten worden verzameld en ver werkt. terwijl ook het vertrouwen dient te worden gewonnen van degenen, die door de arbeidsbemiddeling in haar nieu wen vorm tot elkaar moeten worden ge bracht Er wordt echter krachtig gewerkt om de organisatie zoo spoedig mogelijk tot volle werkzaamheid te brengen en haar zoodanig in te richten, dat zij haar dien sten kan verrichten met de kunde, welke het gewicht harer sociale functie ver- eischt en met een vlotheid, welke aan het tempo van het moderne bedrijfsleven beantwoordt. Uiteraard wordt bij de per- soneelkeuze voor het apparaat der ar beidsbemiddeling met deze vereischten ter dege rekening gehouden. Een telexnet zorgt voor een snelle ver binding tusschen het departement van Sociale Zaken, waaronder het hoofd bureau ressorteert, met de onderscheidene gewestelijke bureaux. Zoo kunnen de ge westelijke arbeidsbureaux van uur tot uur op de hoogte worden gesteld van al hetgeen, waarover zij voor een vlotte taakvervulling moeten kunnen beschikken. ron Schimmelpenninck van der Oye, aan wien de betrokken landerijen toe behoo- ren en van Gemeentewerken te Wasse naar. die de noodige werkkrachten be schikbaar stelde. Ook de pachters de ge broeders van Zanten gaven hun toestem ming en hebben zelfs bij de opgravin gen een ongedachte rol gespeeld De heer Bouman leidde ons over een zanderig karrespoor tusschen opgaand hout naar een open veld de historische plaats van het latere kasteel Santhorst. Links zagen wij het silhouet van Leiden en naar rechts keerend werd ons het uit zicht meer en meer ontnomen door de JUBILEUM ALPHONS VRANKEN Op den Eersten Paaschdag is het 46 jaar geleden, dat de bekende toonkunstenaar Alphons Vranken zijn muzikale loopbaan begon als directeur-organist van de O. L. Vrouwekerk in Utrecht. Na 17 jaar zijn beste krachten aan deze taak te hebben gegeven, verhuisde de jonge Vranken naar Amsterdam, omdat hij daar benoemd was tot directeur-organist in de Augustinus- kerk aan het Rusland. Vranken is een vurig beoefenaar van de kerkmuziek. De jubilaris is voorts bekend als paeda- goog, als componist en dirigent. Als dirigent heeft Vranken het zangkoor van de Sint Dominicuskerk te Amsterdam tot een voortreffelijk en kleurrijk instru ment weten te maken. Zijn arbeid met het élitekoor Bel Canto is in het land zeer be kend. Het zal den musicus bij zijn jubileum zeker niet aan belangstelling ontbreken. Wegens het groote succes zullen nog zes voorstellingen worden gegeven van de nieuwste Nederlandsche geluidsfilm voor kinderen: „Zeven jongens en 'n ouwe schuit", naar het bekende boek van A. C. C. de Vletter. Genoemde voorstel lingen vinden plaats i Woensdag, Donderdag en Vrijdag. 2 maal j er aan 8 a 9 dagen na het laten ze zich heel moeilijk verplanten. Bij het uitpoten komen ze tot aan de zaadlobben in den grond. En in den bak moeten ze behoorlijk ruim staan b.v. 5 cm in het vierkant van elkaar, dat geeft 't verplanten kan aan de wortels woonte getrouw, een nieuwe film geko zen. die zij tot heden nog nimmer hgpft vertoond, en wel de voor deze dagen zeer geschikte film „Nuri. de olifant". Het is een film, die in Britsch-Indiè i speelt en waarin geen blanke voorkomt: de geschiedenis van een jongen Britsch Indiër, zoon van den olifanten-oppasser van den Maharadja. wiens jonge vrouw kort na de geboorte van haar zoon over lijdt. waarna de vader alléén zijn zoon moet opvoeden. Der gewoonte getrouw wordt de huisolifant Nuri met de geboor te van den stamhouder in kennis gesteld en de jongen en de olifant deelen nu alle verdere jaren van geluk en ongeluk teza men. De vertooning. Zondag en Maandag, in het Studio-theater. Kettingstraat. begint als naar gewoonte des morgens te twaalf uur precies. De film, die muzikaal fraai is geïllustreerd, is voor alle leeftijden toe gankelijk. Een onverwachte mogelijkheid Reeds lang zoo vertelde hij ons had de heer Renaud in familie-archieven op „Santhorst" betrekking hebbend, de lotgevallen van het kasteel nagespoord en getracht gegevens te vinden omtrent de ligging van het eerste kasteel „Sant horst”, het gebrandschatte roofridderslot dus, waarvan naar alle waarschijnlijk- De heer 0. J. Bakker, direc teur van gewestelijk arbeids bureau hier ter stede De aanwijzing van de directeuren der gewestelijke arbeidsbureaux heeft in middels plaats gevonden. Zoo zijn te den Haag benoemd de heer C. J. Bakker, di recteur der arbeidsbeurs, alhier, te Heerenveen mr. D. J. Feitsma. controleur steunverlening alhier en te Middelburg •r. W. M Welleman uit Voorburg Thans is men doende met de samen stelling van den verderen personeelsstaf van de gewestelijke arbeidsbureaux. zoo- 'Pcde met Je aanwijzing van de leiders der bijkantoren en het overige daarbij in deelen personeel. De 1ste Mei a.s. zal voor de arbeids bemiddeling in ons land een belangrijke datum zijn. Dan immers treedt de nieuwe organisatie van de arbeidsbemiddeling, waartoe in het najaar van 1940 het hc- sluit werd genomen, in werking. Daar mede houden de gemeentelijke arbeids beurzen op te bestaan om plaats te maken voor 37 over het geheele land verspreide gewestelijke arbeidsbureaux, welke, hier in bijgestaan door 148 bijkantoren, onder leiding van het Rijksarbeidsbureau, voortaan de arbeidsbemiddeling zullen verzorgen. HENRIETTE SALA op Maandag- rs:i:„ Henriette Sala met medewerking van Theo van der Pas o.a. liederen van Mar cello, Debussy, Bordewijk, R. Mengel berg. Michielsen en H. Wolf ten gehoore brengen. We raden u aan teel bruine boonen. geen witte. De witte geven lager op brengst, kunnen slecht tegen regen, wor den vooral gauw „vlekkerig" als er tijdens de oogstperiode veel regen valt blijven niet mooi als men ze lang be waart. In Zeeland, vooral op Tholen en Wal cheren, verbouwt men elk jaar veel boo nen Uit ervaring weet men daar, dat de bruine boon het best groeit op de lichtste stukken kleigrond, die men heeft De boon wil luchtigen grond, goed be- bottende takken van jong esschenhout, die zich aansloten bij de soortgelijke be- bossching achter onzen rug. Langwerpige heuveltjes en rulle grond waren de spo ren van het systematisch afgezochte veld. Drie weken lang hadden drie man hier gegraven en het resultaat was veel te veel, naar den wensch van den heer Renaud. Steenen van allerlei for maat, veel scherven en geen directe aan wijzingen van het oeroude slot Steentjes uit de 16de eeuw zijn voor i co ie ocguioen en oe neer nenauo Kreeg i den heer Renaud steenen van „recentere hiervoor de volle medewerking van ba- i datum” en tot zijn verbazing zaten die- ---J— 1 per in den grond geen metselwerken van het verwoeste slot Nog waren in het terrein rondom de gevonden fundamenten zinkingen zichtbaar z.g. lijn van de slotgracht was men inderdaad zoo gelukkig eni KRI8TLIK FRY8K 8EL8KIP Dinsdagavond kwam het Kristlik Frysk Selskip War Dy onder leiding van den heer H. Jasrsma in jaarvergadering bijeen in het clubhuis van Speykstraat Gezongen werd Ps. 138 1 en 3 en ge lezen het Paasch-evangelie uit Joh. 26. Daarna volgde gebed. In het openingswoord wees de voorzit- ter er op, dat War Dy in het afgeloopen jaar niet veel heeft kunnen doeh, mede door de tijdsomstandigheden. In de ver gadering van November was de opkomst buitengewoon slecht. Het verheugt spr., dat de opkomst thans veel beter is. Hij wees er voorts op, dat wij hier in den Haag als Friezen onszelf moeten blijven. In Friesland zelf wint de Friesche actie hoe langer hoe meer terrein. Spr. stond stil bij het driemanschap in de Friesche beweging, dat later een tweemanschap ge. worden is. Spr. eindigde met een citaat uit „Folk en Tael”. Uit het financieel verslag bleek, dat er een batig saldo van ruim f 44 in kas was. Ter afwisseling gaf de heer H. Zwaag. stra een voordracht ten beste. Daarna ver toonde de voorzitter eenige lantaarnplaat. jes van verschillende steden en dorpen in Friesland. De vergadering werd door dcu voorzitter met dankgebed geslóten. Terwijl de tot dusver bestaande ge meentelijke arbeidsbemiddeling een aan- gelegenheid vormde, welke plaatselijk een zeer uiteenloopend beeld vertoonde, is dus thans de toestand ingetreden, waarbi deze zaak voor het geheele land jjnitorm is geregeld. Intusschen betreft het hier geenszins uitsluitend de doorvoe ring van een eenvormig werkende voor ziening Dit blijkt reeds dadelijk uit den gekozen opzet. Terwijl de gemeentelijke arbeidsbeurzen ir. hoofdzaak hun aan- dacht schonken uan de arbeidsbemidde- Ung in de eigen gemeente, wordt thans van Rijkswege de zo g voor de arbeids bemiddeling van meet af aan als een gewestelijke aangelegenheid beschouwd. Ieder gewestelijk arbeidsbureau is erop ingericht om. met behulp van een aantal bijkantoren, de behoeften te peilen van bet district dat aan zijn zorgen is toe vertrouwd. Hierdoor wordt reeds aan stonds een verruiming verkregen van de mogelijkheid tot plaatsing van werkzoe kenden. Doch er is meer. De arbeidsbe middeling als sociaal instituut is bezig een algeheele vernieuwing te ondergaan. Zij komt op een veel breederen grond slag te rusten en zal daardoor in het maatschappelijk bestel een meer ingrij pende functie gaan vervullen dan in het verleden het geval was. Werknemers en werkgevers beiden dienen ervan te wor den doordrongen, dat deze nieuwe tak van rijkszorg hun uitnemende diensten zal kunnen bewijzen. Terwijl eenerzijds de nadruk zal worden gelegd op een sterk levend persoonlijk contact met de werknemers, zal anderzijds bijzondere aandacht worden geschonken aan de practische behoeften van bet bedrijfs leven. Van 16 April tot 31 Mei a.s. zal in de zalen van het Keulsche kunstgenootschap een tentoonstelling van moderne Neder landsche kunst gehouden worden. Deze tentoonsteling is tot stand gekomen na een oproep van den Nederlandschen secretaris-generaal voor volksvoorlichting en kunsten, dr. T Goedewaagen, tot de Nederlandsche kunstschilders, en de voor bereidingen daartoe zijn geschied onder voortdurende bevordering der afdeeling volksvoorlichting en propaganda bij het Rijkscommissariaat voor de bezette Ne derlandsche gebieden. De tentoonstelling, die schilderijen beeldhouwwerken omvat wordt Woensdag geopend, waarbij de burgemeester van Keulen, dr. kempner en de secretaris-generaal het Nederlandsche departement volksvoorlichting en kunsten, dr. Goedewaagen, het woord zullen voeren. Nog andere vooraanstaande gasten uit Nederland zullen hierbij aanwezig zijn, onder wie verscheidene afdeelingschefs van het Nederlandsche departement voor volksvoorlichting en kunsten, tien Ne derlandsche kunstschilders wier werk in Keulen tentoongesteld wordt, en tien Ne derlandsche journalisten, die daartoe allen door den eersten burgemeester der Rijn stad zijn uitgenoodigd Uiteraard zullen ook uit den staf van den Rijkscommissa- ris voor de bezette gebieden vooraan staande personen in Keulen aanwezig zijn. Op den dag der opening van de ten toonstelling en tijdens den geheelen duur der tentoonstelling zullen te Keulen tal rijke cultureele bijeenkomsten van Ne derlandsche kunstenaars en geleerden plaats hebben Zoo spreekt Woensdagmiddag de hoog- leeraar aan de universiteit van Utrecht, jhr. mr. Rengers Hora Siccama over het onderwerp: „De beteekenis van de kunst voor de wetenschap”. Op 17 April wordt een concert gege ven door het welbekende Nederlandsche Zepparoni-kwartet. Tijdens het verdere verloop der ten toonstelling zal nog een aantal geleerden naar Keulen komen om lezingen te hou den. Voorts zal een Nederlandsche dans groep volksdansen vertoonen en de be kende Nederlandsche dirigent Eduard van Beinum het stedelijk orkest leiden vallen door emelt b.v.. dan kan men ze I vervangen. Benoodigde hoeveelheid zaaizaad k.g per a. (d.i. ruim voldoende». Tijd van zaaien niet vóór 10 Mei De boon verdraagt geen vorst. Nachtvorsten i komen tot hall Mei in ons Und voor. Dus pas na 15 Mei mogen ze boven staan. We) Kan men vóór 15 Mei ze in den grond leggen, want tusschen 10 en 15 Mei 'vriest het niet meer in den grond Echter het zaaien niet langer uitstellen dan noodig is Dus. is ’t behoorlijk warm, dan op den gewonen tijd zaaien. Is hel om dien tijd vrij koud, dan even uitstel len. Mmimumkiemingstemperatuur is voor de öoon ÏG a 12 C. Mocht het nadat de boonen opgekomen zijn, of na dat ze gezaaid zijn, plots zeer nat ut koud worden en de zaaiïng mislukken dan heeft men nog volop den tijd <<m over te zaaien. Men kan tot eind Mei zaaien Later zaaien wordt riskant De gemiddelde opbrengst van de bruine boon is 28 k.g. per a. Vaak oogst men belangrijk meer of minder. Begin uw boonenteelt s.v.p. met goed zaaizaad, d.w.z uw zaaiboonen moeten afkomstig zijn van een gewas dat vorig jaar „te velde" gekeurd is wc bedoelen ze „goedgekeurd”of uw zaaiboonen moe- I ten afkomstig zijn van een gewas van 1946, dat toen geteeld is van een in 1939 te velde goedgekeurd gewas. Niet tevre den zijn met mooie, groote boonen om te zaaiendit is natuurlijk ook al een belangrijke factor. Het jonge plantje moet de eerste dagen uitsluitend leven van het reservevoedsel in de zaaiboon aanwezig. Maar groote zaaiboonen kun nen uitgezocht zijn uit een oogst van een slecht gewas. Een gewas, dat maar een geringe opbrengst geeft, bevat steeds een zeker percentage groote boonen. (Er zaten maar 2 of 3 in een peul er waren b.v. maar weinig peulen aan de plant enz.). Dus niet de mooiste boonen zoeken uit een partijtje, dat u bij den kruidenier kocht en waarvan u de herkomst niet weet Een goed ras is de Ceka bruine boon. De Beka kunnen we ook aanbe velen. Het z.g. Zeeuwsche Landras geeft ook een goede opbrengst. Hoofdzaak is koop aan een vertrouwd adreskoop „goedgekeurd" zaaigoed Als de boontjes opgekomen zijn, moet u ze zoo spoedig mogelijk schoffelen. Voorzichtig Planten niet aanstooterr; ze breken licht af. In den loop van den zomer nog 2 keer schoffelen. Ook in de rij mogen geen groote onkruidplanten staan, want als men die moet uittrekken, „dellen” op de j trekt men ook de boonenplanten los. Ze Daar gravende wortelen maar ondiep Is door een flinke stortbui de grond aan de oppervlakte gaaf kruikje aan te treffen, misscfiien in „dichtgeslagen”, dan zoo spoédig mogelijk de 13de eeuw door iemand uit het raam weer schoffelen. Wacht niet te lang met geworpenVan een laagje in elkaar geperst groeisel op den bodem van het water kon men voorzichtig het blad van een lis afzonderen Met dat al was echter nog steeds het oude fundament niet opgespoord. Afgaan de op zijn intuïtie richtte de heer Re naud toen zijn schreden naar het iets hooger gelegen esschenboschje ter zijde van het karrespoor, grenzend aan het veld. Hij maakte een paar flinke mols- hoopen en vond massa’s losse klooster moppen, baksteenen van groot formaat die men gebruikte in de 13de en 14de eeuw. De boeren, die den gang van zaken met belangstelling hadden aangezien, slo ten voor een rijksdaalder dc wedden schap met den heer Renaud, die vroeger weg moest dan hij wel wilde, om den volgenden morgen het fundament te heb ben gevonden 1 Zij gingen met een peilijzer op pad en stootten inderdaad op brokken zwaren steen 1 Toen de heer Renaud weerkeerde, had hij de weddenschap verlorenbij het uitgraven legde men een metselwerk bloot van 2 meters dik, van het oude slot „Santhorst”, dat dus op een andere plaats had gestaan dan het daarna ver rezen kasteelVictorie sprak de heer Renaud, ik kom terug Zooals gezegd, werkzaamheden in Rot terdam eischten hem op. Na beëindiging daarvan in den herfst hoopt hij zijn speurtochten voort te zetten en in de gelegenheid te zijn de grondvesten van het Roofridderslot van geslacht Santhorst te is men bezig het open veld te egaliseeren en geschikt te maken voor bouwland. In den z mer zullen daar korenaren wuiven van zaaien is rijenafsLind 46 c.m.op de rjj om de 35 cm. telkens 3 a 4 boonen in een kuiltje Enkele aagen na 't zaaien legge men op een a^art plaatsje nog wat reserve- boonen te kiemen Mochten er op het ge- I wone veldje enkele achterblijven of weg werkt, fijn verkruimeld. De boon wor- ..«van»» telt niet zoo diep als de aardappel. Toch moet de grond niet te ondiep bewerkt zijn, want de boon wil goed ontwaterden giond, die rijk is aan plantenvoedsel Echter niet rijk aan stikstof. Dus geen stalmestGeen salpeterkunstmeststoffen Anders wordt het gewas te „geil", mei als gevolgveel blad, weinig bloesem weinig vruchten. Bovendien-: vatbaar voor ziekten. Superfosfaat geven we 4 a 5 k.g. per a Als kalimeststof4 i 5 k.g. patent-kali (of een andere kalimeststof) per a Maar wie nu nog bemesten moet, neme voor boonen geen kalizout 46 procent, want dit bevat nogal wat chloor, en voor chloorvoor de ooon 16 a 12' C. is de boon zeer gevoelig. Voor het ontkiemen heeft de boon nog al wat vocht noodig. Daarom na den grond fijn verkruimeld te hebben, hem licht aandrukken, b.v. met een landrol Dit bevordert het opstijgen van het wa ter in den grond. Na het rollen gaan we zaaien. Afstand tusschen de rijen 40 c.m. Op de rij 8 c.m Niet te diep leggen: 2 a 3 c.m. is vol doende. Is het tijdens het zaaien erg droog, dan zoo diep leggen, dat de zaden juist in vochtige aarde rusten. Ook kan men de boontjes voor het zaaien een nacht in het water leggen Dan heerlijk gezwollen, dus hebben wat water opgenomen voor we ze zaaien De boon moet snel kunnen ontkiemen. Is het te droog, of te koud dan verloopt het kiemingsproces te langzaam kans op verrotting. Wie een kouden bak heeft, en maar een suvuuuc «wioici- kleine oppervlakte wil bezaaien, kan zijn in Diligentia a.s. boonen voorkweeken in dien bak. Denk ~22! 222 1 opkomen per dag, aanvangende om 2 en 4 uur. moeten ze uitgepoot zijn. Na dien tijd

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 17