De beste stuurlui en ons devies. Witboek zeven nummer De Duitsch-Boelgaarsche samenwerking Makelaarskantoor „DE VRIES” De Italiaansche intendance actie m ROOSEVELT EN ZUID-SLAVIE qVJDT VV//^ GEMENGD NIEUWS RECHTZAKEN i 0 ONE HOUR 0B CLEANING SERVICE scheren perfect.y? Filoff Nieuwe documenten over! Griekenland en Zuid- Slavië IRAK. Telefoon 115439 JAPAN ONDERWIJS EN KERK Molenstraat 15 HYPOTHEKEN - AAN- VERKOOP ONR. GOEDEREN - TAXATIES Aan het Grieksch-Albaneesche front worden de vooruitgeschoven Italiaansche troepen van proviand en munitie voorzien. Een en ander geschiedt in de bergen door muilezels (Holland) GOEDERENVERKEER MET BELGIE HERVAT FRANKRIJK ENGELAND Drie Engelsche vliegtuigen boven Malta neergeschoten Amerikaansche bezetting van Groenland De Amerikaansche hulp aan Engeland Verklaringen van en Popoff HAAGSCHE COURANT Zaterdag 12 April 1941 le bl. pag. 2 e—sa—bh—bhhbhs—hbs Matsoeoka’s bespre kingen te Moskou Gisteren is de Japansche minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, na zijn bezoek aan Leningrad te Moskou terug gekeerd. Hij heeft gistermiddag met Molotof de derde bespreking gevoerd, die meer dan 2 uur heeft geduurd. In Japansche kringen verluidt, dat door de besprekingen verschillende kwes ties zijn opgehelderd. Megerle over de inmenging van Amerika op den Balkan KECLAMEd. ino Cf a meafAOe 10 h>» oen ~w/ en ons devies blijft: wordt hij op 23 April te Tokio verwacht. met De bruigom kreeg bij het serveeren De eoepterrien over *’n kleereni Wij draalden niet lang, Reeds den volgenden gang Kon hij aangekleed mee-consumeeren. Mantels vanaf. Demi saisons overeen- Oostelyk (Verkla- nei- een Roosevelt De een zei: ’t is gewaagd in deze tijden. de ander sprak: 't is mooi en Jan Salie zei: 't is politiek en ...ik waarschuw U. maar wij zeggen met hen die in stormen en gevaren Holland hebben groot gemaakt: 2368 ,,’T SIJ WAER WIJ SEIJLEN OF LAVEEREN. IS GOD MET ONS, WAT SAL ONS DEREN.” WIJ HEBBEN TE KOOP: PRIMA BELEGGINGSOBJECTEN zou worden, zou de bezetting van Groen land zeer zijn toe te juichen. MARCEL BLOCH GEARRESTEERD De vroegere directeur en vliegtuigbou wer van de bekende Fransche vliegtuig fabriek Bloch, Marcel Bloch, is Donder dagavond te Thiere gearresteerd en r.aar Riom gebracht. De opperste krijgsraad te Gannat heeft den bataljonscommandant Brosset van de koloniale infanterie, die deel heeft uitge maakt van een Fransche militaire missie in Columbie, wegens landverraad ter dood veroordeeld. Brosset bedreef in op dracht van een buitenlandsche mogend heid spionnage, waarvoor hij zich in En- gelsche ponden liet betalen. Het geheefe vermogen van Brosset is door den staat in beslag genomen. Het goederenverkeer tusschen België en Frankrijk is, overeenkomstig de be palingen der internationale overeenkomst op dit gebied, hervat, evenwel slechts voor zoover de tegenwoordige verkeers- toestanden zulks toelaten. mevrouw Is i de oude neutraliteitswet voorkwam, doch bij de in 16. 1939 van den ché te Athene aan het Fransche minis- terie van oorlog: „De chef van den Hel len aan de zijde der geallieerden te be- leenschen generalen staf heeft tegenover BRITSCHE AMBASSADEUR BIJ CHASJI De Britsche ambassadeur Craigie. heeft gisteren een bezoek gebracht aan den onderminister van buitenlandsche zaken, Ohasji. In een onderhoud van een uur wisselden zij van gedachten over verchillende Japansch-Engelsche kwes ties. sche vliegtuigen reeds op den eersten dag van den oorlog niet-militaire ob jecten in eenige Boelgaarsche steden hebben aangevallen en vreedzame Boel gaarsche burgers, voornamelijk vrou wen en kinderen, hebben gedood. Deze omstandigheid toont nog eens 'de ware bedoelingen van hen, die den Putsch in Zuid-Slavië ten uitvoer hebben gelegd. De Boelgaarsche regeering volgt de ge beurtenissen, die zich op het Balkan- schiereiland ontwikkelen, met volledige kalmte en de grootste opmerkzaamheid. Zij houdt echter de belangen van het Boelgaarsche volk steeds voor oogen en is steeds bereid voor het geval dit noo- dig zou zijn, deze belangen met alle haar ten dienste staande middelen te waarborgen. Minister Popoff verklaarde het vol gende: „De in Berlijn gepubliceerde do cumenten leggen den nadruk op de wijze, waarop het tot een oorlog tusschen Duitschland eenerzijds en het ver bonden Zuid-Slavië en Griekenland an derzijds is gekomen. Door mijn kennis van de Duitsch-Zuidslavische betrekkin- F„ die ik vooral in de laatste jaren van nabij heb kunnen volgen, weet ik hoezeer Duitschland zijn buurman Zuid- Slavië heeft gerespecteerd en welke po gingen het gedaan heeft om de spoken van het verleden te verdrijven en de voorwaarden voor een nog nauwere sa menwerking met Zuid-Slavië op econo mische en politieke basis te scheppen. Invloeden van buiten af hebben het werk van de verantwoordelijke Zuid- slavische regeering van 25 Maart ver nield en Zuid-Slavië in den oorlog tegen Duitschland en tegen alle naburen ge dreven, waarbij 5 leden van het drie- mogendhedenpact zijn. Het valt moei lijk te begrijpen, hoe diegenen, die aan deze invloeden blootstonden, niet heb ben ingezien, dat zij hierdoor een zeld zame gelegenheid voorbij lieten gaan, om de vriendschap met alle buren te verstevigen en hun staat te consolidee- ren. Chemisch reinigen en persen Smoklng-costuums f. 3.59 Avondtoiletten vanaf. f. 3.07 f. 2.56 f. 2.56 Laat Cleaning Service Uw betere kleeding verzorgen. Den Haag. L. v Meerder». 1 68b- Tel. 33661 0 395800 Amsterdam Haarlem Leiden Hilversum - Beverwijk den Britschen militairen attaché en mij den wensch geuit, besprekingen te ope nen over de militaire vraagstukken, welke voortvloeien uit de aan Grieken land verleende garanties...’ 17. Codetelegram van 8 December 1939 van den Franschen militairen atta ché te Athene aan het Fransche minis terie van oorlog: „De onderstaatssecre- Dir.: A. DE VRIES, den Haag taris van den generalen staf bevel heeft gekregen, onze verzoeken om inlichtin gen te beantwoorden. In overleg den Britschen militairen attaché bereid ik een lijstje met de eerst te stellen vra gen voor en verwacht uw instructies, welke ik u verzoek alstublieft zoo snel mogelijk te zenden om partij te trekken van de gunstige constellatie’. gende aanduiding: de heer de Boisan- ger, 10 November 1939, telegram 834 van 8 November uit Belgrado. 15. Telegram van den Franschen ge zant te Belgrado, Brugère, aan het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken (uittreksel) van 5 December 1939: ...„Indien wij te onzen gunste een weinig orde willen waarborgen in den chaos, welke in voorbereiding is, dan is het dringend noodig, dat wij door passende militaire overeenkomsten onze positie en onze bemoeiingen zoowel naar Turk- sche als naar Zuidslavische zijde conso- lideeren. Van dit oogpunt uit is er naar mijn meening rechtstreeksch belang bij de besprekingen, welke thans geopend worden, zoowel op het gebied van de aan Zuid-Slavië te leveren wapenen, als omtrent eventueele samenwerking van de beide generale staven’. De aan Griekenland verleende garanties Codetelegram van 4 December Franschen militairen atta- NIEUWE REGENT Het Iraksche parlement heeft, naar Reuter uit Bagdad meldt, gisteren in een buitengewone zitting besloten, den regent Emir Adoellah af te zetten. Het parle ment heeft sherif Sharaf, het oudste lid van de familie Hasjimite, tót aan de meerderjarigheid van den jongen koning tot regent gekozen. TROEPEN VAN IRAK BEZETTEN ENGELSCH WOEST1JNSTATION Volgens een bericht uit Bagdad heeft een afdeeling Irakgesche troepen het fort Ruiba, het tusschen Bagdad en Damas cus gelegen woestijnstation, dat tot dus ver een belangrijk Engelsch contrólepunt was, bezet. De contróle der reizigers op dit woestyntraject is van de politie op de Irakeesche militairen overgegaan. EMIGRATIE VERBODEN Het kabinet van maarschalk Pétain pu bliceert een officieele verklaring ever de jongste rede van den maarschalk tegen de Gaulle. Hierin wordt o.a. gezegd, dat de regeering besloten heeft, «trenge maat regelen te nemen om een eind te maken aan de emigratie van Franschen. De strengste instructies zijn gegeven aan de douane- en politie-autoriteiten, alsmede aan de militaire instanties, om aan eiken Franschman van 17 tot 40 jaar het pas- seeren van de grens te verbieden. Ten slotte doet de maarschalk een dringend beroep op de gezinnen en vooral op de gezinshoofden. De tijd is aangebroken, zoo zeide hij. om ernstige dingen ernstig te behandelen. De maarschalk wil de Franschen tegen henzelf beschermen, door hen te weerhouden van een propa ganda. welke zich tenslotte tegen het va derland zou keeren. DE RECRUTEERING Alle mannen, die tusschen 1 April en 1 December 1903 geboren zijn, zijn Op- geroepen, zich te melden voor de civiele verdediging of voor de weermacht Bij een actie van Duitsche jachtvlieg tuigen tegen Malta zijn gisteren tijdens een hevig luchtgevecht 3 Engelsche Hurricane-vliegtuigen neergeschoten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oudega (W.) (toez.) de heer J. M. Weddepohl, cand. te Amster dam. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Oud-Beyerland d«. H. Hoo- gendoorn te Zierikzee en ds. J- M. Visser te Midwolda (O Beroepen te Rijnsburg ds. J- Kampman te Opperdoes. EXAMENS Universiteit te Utrecht. Tandartsexamen mej H. J. Dortland en de heeren J. H. Lever en F. T. Kater. Landbouwhoogeschool. Gepromoveerd tot doctor in de land bouwkunde op proefschrift met stellin gen. getiteld: „De grondslagen van het Indonesische landbouwbedrijf”, de heer G. J. Vink; cand ex. koloniale boschbouw de heeren H. L. Bernelot Moens, N. Cleyndert, J. P. Haisma, L. C. Hansen, J. C. Muelschlegel, Ch. van de Velde en R. van de Waal. Heilgymnastiek en massage Geslaagd alhier voor het diploma van het Ned. genootschap voor heilgymnas tiek en massage o.a. de dames G. W. Ba- rink. C. C. Groot, beide te ’s-Gravenhage, en M. J. Kleberg Verberne te Voorburg. ra, Athene, Sofia en Belgrado gestuurd. In Sofia heeft de opdracht van Donovan schipbreuk geleden, in Belgrado is zij gelukt. Op 23 Januari kwam Donovan in Ankara aan met de opdracht, de toe treding van Zuid-Slavië tot het driemo- gendhedenpact met alle middelen te verhinderen. Om dit te bereiken had hij van alles meegebracht: beloften, drei- H^ontmoette ^e^^ta^reeent^PauT volkeren, waarover de Angeïsaksen con- I denpact'toegetreden Zwetkowitsi MarkSwits” den^hef van tróle weten te krlieen' sterven De Bal-i tuiging, dat het op c den generalen staf, den chef van de ma rine en generaal Simowitsj. In de be sprekingen met de militaire overheid werden blijkbaar de eerste omwente- lingsplannen besproken. Na zijn vertrek nam de Amerikaansche gezant, Lane, zijn werk over. Gelijktijdig speelde te Washington de Zuidslavische gezant, Fotitsj. zijn rol. Roosevelt, Welles en Huil kwamen persoonlijk voor de Zuid slavische zaak op. In talrijke vertrou welijke gesprekken werd de indruk, welken Donovan in Belgrado gewekt had, versterkt. Half Februari overhan- Arrondissements-rechtbank INBRAKEN IN EEN BANKETBAKKERIJ De 24-jarige schoenmaker C. d. C. alhier, thans gedetineerd en de 23-jarige glazen- wasscher C. B., alhier, eveneens gedeti neerd. hebben terechtgestaan wegens door hen tezamen in vereeniging op 23 Decem ber en op 1 en 16 Januari j.l. gepleegde inbraken in een banketbakkerij aan den Zuid Oost-Buitensingel alhier, waartoe zij zich door inklimming en verbreking toe gang hebben weten te verschaffen. Hun buit bestond hier uit banketbakkerswaren, eieren en twee kisten. Tegen ieder van deze beide verdachten eischte het O.M., waargenomen door mr. Blok, gevangenisstraf voor den tijd van een jaar en zes maanden. Uitspraak 22 April. DIEFSTALLEN VAN LEVENSMIDDELEN RIJWIELEN EN EEN JAS De 23-jarige tuinman C. J. M. alhier, thans gedetineerd, heeft zich te verant woorden gehad wegens eenige door hem in December en Januari j.l. gepleegde diefstallen. Verdachte bekende op 31 Jan. j.l. uit een bakfiets eenige levensmiddelen o.a. boter, beschuit en jam te hebben weg genomen, een viertal rijwielen te hebben gestolen en zich een leeren overjas weder rechtelijk te hebben toegeëigend. Het Ó.M. waargenomen door mr. Blok, eischte tegen den reeds vroeger veroor deelden verdachte terzake gevangenisstraf voor den tijd van één jaar en zes maanden. Dezelfde straf hoorde de 28-jarig t chauf feur C. K. alhier, thans gedetineerd, tegen zich eischen wegens heling. Verdachte had een gedeelte van de door M. ontvreemde goederen van dezen gekocht Uitspraak 22 April Het D.N B meldt uit WashingtonDe bezetting van Groenland door strijd krachten van de Vereenigde Staten schuift de Amerikaansche versterkingen nog dichter bij het Europeesche oorlogs gebied, schrijft de „Washington Daily News”. Daardoor wordt wellicht een weg gevonden, merkt het blad op, om via New-Fuundland en Groenland de in de Vereenigde Staten voor Engeland ge maakte vliegtuigen in niet al te groote étappes naar Groot-Brittannië te kunnen sturen. Wellicht kan men op Amerikaan- I sche schepen oorlogsmateriaal naar Groenland brengen vanwaar Engeland dit dan kan afhalen. Ingeval daardoor de Vereenigde Staten het convooi-vraag- stuk zouden kunnen omzeilen en het ge-1 erf zijrT’interventiepoïitiek te?de°vefsla- sche "pólitieV van’den grond af’vëran- eenen iwhnnrpn derde, doordat zij geheel en al in dienst 8 van Engeland en van die mogendheden werd gesteld, die met alle middelen er naar streefden den vrede op den Balkan te verstoren en zich verzetten tegen het vestigen van een nieuwe orde, die geba seerd is op grootere rechtvaardigheid en waardeering van de nationale rech ten en belangen. De uitdagende houding van Zuid-Slavië kon geen andere gevol gen hebben, dan het Duitsche Rijk te dwingen naar de wapens te grijpen, om de eer en het belang van het Duitsche volk te beschermen en den vrede in dit deel van Zuidoost-Europa te herstellen. De Boelgaarsche regeering deelt in dit opzicht geheel en al de opvattingen van de Duitsche regeering. Boelgarije, dat het driemogendhedenpact oprecht is toe gedaan en steeds bereid is bij het be reiken der doelstellingen loyaal mede te werken, heeft alle pogingen in het werk gesteld om een politiek van vrede en van goede betrekkingen met zijn naburen te voeren. Opgemerkt moet echter worden, dat ondanks deze poli tiek en ondanks het feit, dat de Boel gaarsche troepen niet aan den oorlog tegen Zuid-Slavië deelnemen, Zuidslavi- digde Sumner Welles aan Fotitsj melijk in zijn particuliere woning persoonlijke boodschap van voor den prins-regent Paul. Den prins regent werd daarin medegedeeld, dat er een eind moest komen aan de reeks di plomatieke successen van de asmogend heden. De wet tot hulpverleening aan Engeland zou eiken Europeeschen staat ter beschikking staan, die zich aan de nieuwe ordening zou onttrekken. Roose velt wierp het volle gewicht van de wet tot hulpverleening aan Engeland in de weegschaal. Terstond na aanvaarding van de wet bevestigde Roosevelt per soonlijk aan de pers, dat zij vooral ook bedoeld was voor Zuid-Slavië. De Ame rikaansche pers constateerde terstond een gunstige uitwerking in Belgrado. Welles gaf in de persconferentie toe, dat de Vereenigde Staten voor de onder- teekening van Weenen rechtstreeksche diplomatieke maatregelen genomen had den, om Zuid-Slavië tot tegenstand tegen Duitschland te bewegen. Niettemin werd het driemogendhedenpact getee- kend. De onderteekening dreigde tot een diplomatieke nederlaag der regeering- Roosevelt te worden. In de eerste woe de blokkeerde men de Zuidslavische saldi. Toen kwam de door Donovan bestelde militaire omwenteling van generaal Si mowitsj. De toebereidselen van kolonel Donovan en gezant Lane wierpen haar vruchten af. De vurig verlangde op stand van Zuid-Slavië tegen de nieuwe ordening was gekomen. De Amerikaan sche pers en radio constateerden, dat zonder de Amerikaansche belofte van hulp, zonder de Amerikaansche inmen ging, de omwenteling te Belgrado en daarmede het nieuwe front op den Bal kan nooit tot stand gekomen zou zijn. Eindelijk, zoo zei men, komt het op den Balkan tot den tweefrontenoorlog en tot de versnippering der krachten van Duitschland, dat voor de zwaarste stra tegische en militaire taak gesteld wordt, waardoor de Engelschen gelegen heid krijgen, tezamen met de Grieken, Serven en de Amerikaansche hulp, Duitschland een vernietigende nederlaag toe te brengen. Wanneer de zaken zoo staan, vervolgt Karl Megerle, dan heeft Roosevelt op den Balkan zijn persoonlijk aanzien op het spel gezet. Daarmede wordt het geval Zuid-Slavië een geval-Roosevelt. De we reld zal gelegenheid hebben, aan het ein de van deze affaire te beoordeelen, wat de Amerikaansche hulp waard is en of men er goed aan doet, zich door „Raum- fremde” mogendheden te laten verleiden, zich tegen de wetten van het eigen ge bied, eigen geschiedenis en eigen moge lijkheden door vreemde belangen te laten inspannen. De beantwoording van deze vragen is bij de Duitsche Weermacht in de beste hand. De universeele aanspraak op interven tie van de regeering-Roosevelt bedreigt alle continenten en leefruimten. Zijn ne derlaag bij de eerste poging op het Euro peesche vasteland toont ook aan andere groote mogendheden de grenzen van de Amerikaansche mogelijkheden De kleine landen van Europa en het naburige Oos ten kunnen uit het lot van anderen lee ren, of het juist is, het eigen lot van Europa ondergeschikt te maken aan - -- - „Raumfremde” belangen en wenschen, en Roosevelt, kolonel Donovan, naar Anka- negatief staan tegenover de nieuwe orde- i ma A Kama XATin am rTAcfnnrzS mng van Europa. i Ook in de beoordeelingen en overwegin- van buitenlandsche zaken Iwan Popoff, JAPANSCHE ONDERMINISTER OVER DEN STRIJD IN CHINA De onderminister van buitenlandsche zaken, Ohasji, heeft voor de gouver- vaar eener actieve verwikkeling in den 1 neurs der provincies, die in conferentie oorlog voor hen daardoor verminderd te Tokio bijeen zijn, een uiteenzetting gegeven, waarin hij er o.m. op wees, dat het regime van Tsjang kai sjek waarschijnlijk den tegenstand tegen Japan gaande zou houden door de wrij ving met de Chineesche communistische partij bij te leggen en door te steunen op den Engelsch-Amerikaanschen bij stand. Hij wees er op, dat het Tsjoeng- king-regime alles in het werk stelt om den Birmaweg te herstellen en te ver beteren, die vernield is door Japansche luchtaanvallen, en om een spoorweg aan te leggen ter verbinding van Birma en Yoennan. Waarschijnlijk zullen de Ver eenigde Staten een krachtige hulp ver- leenen aan het Tsjoengkingregime, op den grondslag van het rapport van den afgezant van Roosevelt, dr. Currie, die I eenigen tijd geleden een bezoek heeft gebracht aan Tsjoengking. Japan moet er op voorbereid zijn een verderen, ge- rekten oorlog met Tsjoengking te voe ren. Op een op de persconferentie te Wash ington gestelde vraag, zoo meldt Reuter, of Engeland nog een levering Ameri kaansche torpedojagers kan verwachten, heeft Roosevelt met „neen” geantwoord. Naar aanleiding van de op de pers conferentie gisteren in het Witte Huis gestelde vraag, of oorlogsmateriaal met Amerikaansche schepen naar neutrale landen mag worden vervoerd, wanneer de veronderstelling bestaat, dat het ma teriaal in handen van oorlogvoerende landen komt, werd door het ministerie van buitenlandsche zaken verklaard, dat deze bepaling weliswaar in herziening van de neutraliteitswet October 1939 geschrapt is. De Boelgaarsche ministerpresident en minister van onderwijs, professor Bog dan Filof, en de Boelgaarsche minister Gisteravond heeft de Japansche mi nister van buitenlandsche zaken zich naar den grooten schouwburg van Mos kou begeven, waar hij op uitnoodiging der sovjet-regeering een opera-voorstei- ling heeft bijgewoond. Minister Matsoeoka zal morgen Mos kou met den Siberië-expres verlaten en op 20 April op het grensstation Mansjoe- li aankomen. Vandaar uit zal nij naar Dairen doorreizen, van waar hij bij gunstig weer per vliegtuig direct naar Tokio zal vliegen. Zou het weer niet gunstig zijn, dan zal Matsoeoka van j Dairen uit per schip verder reizen. In geval Matsoeoka per vliegtuig doorgaat, De 48-j a r i g e mevrouw C. C. Heystek-de Graaf is bij het ramen zemen in haar woning in de Son- manstraat te Rotterdam, uit de tweede étage gevallen. De vrouw bekwam een schedelbasisfractuur. inwendige kneuzin gen en brak het rechterdijbeen Zij werd in zorgwekkenden toestand naar het zie kenhuis aan den Bergweg vervoerd. Uit witboek nr. 7, dat in voorberei ding is, worden in een nieuwe publicatie de volgende acht documenten weerge geven: 10. Aanteekening van 20 September 1939 voor den Franschen ministerraad (uittreksel): „Griekenland blijft den Westerschen mogendheden trouw. Het is door de Italiaansche regeering aange spoord een vriendschapsverdrag, dat in October a.s. afloopt, te vernieuwen. Het zou er echter de voorkeur aan geven slechts een neutraliteitsverdrag te slui ten. Bovendien zal het dit slechts sluiten voor zoover een dergelijke komst de vorming van een front niet zou belemmeren”, ring van 18 September 1939 van den Griekschen gezant Politis aan den heer Goulondre). 11. Rapport van 31 October 1939 van den Franschen marine-attaché te Athene, kapitein ter zee Pol-Laballe, aan den vlootadmiraal en opperbevel hebber van de Fransche marinestrijd- krachten: „Nr. 55. Geheim. Betreft: Ita- liaanschGrieksche betrekkingen. Mijn telegram nr. 45-46 van 5 October 1939 heeft u de onmiddellijk aanstaande pu blicatie van een brief van de Grieksche regeering aan de Italiaansche regee ring aangekondigd, waarin de tusschen beide landen bestaande vriendschappe lijke betrekkingen geconstateerd wor den. Daarin zou zelfs het woord „sa menwerking” worden gebruikt. Om deze verklaring is door Italië verzocht, daar het nietaanvalsverdrag met Grie- di heeft Het document bezit de vol- kenland afgeloopen was. Om aan ver- j" nieuwing van dit verdrag te ontkomen, heeft de Grieksche regeering in de briefwisseling toegestemd, welke naar zij beweert niet dezelfde draag wijdte heeft als een tweezijdig verdrag en aan Athene de vrije hand laat, om aan Frankrijk en Engeland by zekere gelegenheden zijn medewerking te ver- leenen. In ieder geval mag de aangekon- digde briefwisseling niet uitgelegd wor den als een wyziging in de politieke oriëntatie van Griekenland’. 12. Rapport van den militairen atta ché. luitenant-kolonel de Lobit, van het Fransche gezantschap te Athene aan den heer Premier, minister van defen sie en oorlog (uittreksel), van 30 October 1939: „Betr. gesprek met generaal Pa- pagos. Ik heb vanmorgen generaal Pa pa cos opgezocht, den chef van den gene ralen staf van het Grieksche leger. De genera?’ heeft my verzekerd, dat de in myn rapport nr. 121-S van 29 October aangekondi^de briefwisseling zeer spoe dig sevoerd zal wnrden. maar dat dit geen beteekenis heeft en dat Griekenland heeft geweigerd het nonagressiepact te vernieuwen, om ziin vrijheid van hande- Onder het opschrift „Roosevelt en Zuid-Slavië” publiceert de „Berl. Bör- senztg.” een opmerkelyk artikel van haar diplomatieken medewerker, Karl Megerle, dat bijzonderheden behelst over de inmenging van de Vereenigde Staten op den Balkan. Megerle schrijft o.m.: De verantwoording van Engeland voor de Servische samenzwering tegen den vrede op den Balkan is groot, doch die van de regeering-Roosevelt is niet geringer. Vooral in Boelgarije en Zuid- Slavië wilde Roosevelt het diplomatieke offensief van de asmogendheden een halt toeroepen en een nieuw diplomatiek en militair front tegen Duitschland op richten. Als vertegenwoordiger van deze poli tiek werd de bijzondere afgezant van waren, vóór het geval dit noodig mocht zijn... Ik heb van deze gelegenheid ge bruik gemaakt, om met generaal Papa- gos over de geheime oonogshavens in de nabijheid van Cavalla te spreken...’ Grieksche politiek gericht op FranschEngelsche samen werking 13. Notitie van 20 September 1939 van den onderdirecteur van de afdeeling Europa van het Fransche ministerie van ouiteniandsche zaken (uittreksel) „De Grieksche regeering voert een neu traliteitspolitiek, welke of officieel uiterst strikt, doch in het geheim op een eventueele FranschEngelsche samen werking gericht is. Een officier van den Griekschen generalen staf is naar Anka ra gezonden om met generaal Weygand in contact te treden en deel te nemen aan de uitwerking van zekere plannen voor een gemeenschappelijke actie’. 14. De Fransche premier en minister van buitenlandsche zaken aan het minis terie van oorlog (tweede bureau) en aan generaal Gamelin (uittreksel): „Betreft: Levering van oorlogsmate riaal aan Zuid-Slavië: ...De chef van den generalen staf schenkt onzen militai ren attaché bewyzen van toenemend ver trouwen. Reeds thans worden maatrege len genomen, om de capaciteit van de spoorwegen in de richting-Saloniki te verbeteren. Terwijl de heer Brugère be toogt, dat de sfeer, waarin onze han- delsbesprekingen op 27 November zullen beginnen, gunstig belooft te zyn, deelt hij mede, dat deze onderhandelingen, welke beslissende beteekenis voor onze belangen in Zuid-Slavië en voor de ver scherping van de blokkade tegen Duitschland moeten hebben, slechts suc ces zullen hebben, voor zoover wij be reid zyn aan Zuid-Slavië het oorlogsma teriaal te leveren, dat het volstrekt noo- i gen der groote mogendheden zal de af- i hebben tegenover den vertegenwoordi- loop van het Zuidslavische proefgeval i ger van het D.N.B. eenige verklaringen zijn rol spelen. i afgelegd over den politieken achter- De hoogste wet van de Amerikaansche grond van het Duitsch-Zuidslavische politiek, zoo verklaarde onlangs Cordellconflict en over de Duitsch-Boelgaar- Huli, is de redding van Engeland Om En- sche samenwerking. Filoff verklaarde: geland te redden, moeten dus de kleine i „Boelgarije is tot het driemogendhe- - - - ----- -J---* i1 met de vaste over- tróle weten te krijgen, sterven, De Bal- i tuiging, dat “het op deze wijze het mees kanvolkeren hebben niet eens den troost, I te zou bijdragen tot een handhaving daarvoor in aanmerking te komen, wantvan den vrede en de rust op het Balkan- Engelschen zoowel als Amerikanen zien schiereiland. Derhalve heeft ook het ge in hen niets anders dan het proletariaat j heele Boelgaarsche volk het met de en de analphabeten van Europa, waar- grootste genoegdoening toegejuicht, dat mede zij ih goede tijden niets te maken Zuid-Slavië, waarmede het steeds de willen hebben. i meest vriendschappelijke betrekkingen none Met kalmte en vertrouwen ziet Duitsch- j heeft onderhouden, tot het pact toetrad, derz land de beslissing tegemoet. Wanneer de I ^et bleek echter, dat Zuid-Slavië in dit van kleine Balkanvolkeren, zooais thans reeds i geval oprecht had gehandeld. Na, gen, onafwendbaar vast staat, verslagen zul- nauwelijks 2 da jen volgde in Belgrado van len ziin. dan zal met hen nok Roosevelt ee.n Putsch, die de Zuidslavi- hoez

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2