Griekenland De strijd De Britsche terugtocht Incidenten te Piraeus I Woensdag 16 April. i 1 1941. No. 17852. Duitschland Kroatië en in in Inscheping der Britsche troepen duurt voort HET SERVISCHE LEGER BINNEN EEN WEEK INEENGESTORT s w I Ontsteltenis te Londen VERDUISTEREN I I Gebied van Kohtza door de Grieken ontruimd Volgens den Londenschen berichten dienst trekt het Grieksche leger uit een sector uit het Noordalbaneesche front terug. De Grieken moesten het gebied van Koritza ontruimen omdat hun flank door den terugtocht der Zuid-Slaven open kwam te liggen. Naar de Londensche berichtendienst verder meldt, rukken de Duitsche troepen in Noord-Griekenland verder op. Engelschen betrekken de hoofdverdedigingslinies bij Mersa Matroeh van 8.40 uur n.m. tot 6.39 uur v.m. I Onafhankelijkheid erkend Beneden-Stier- over Duitsch-ltaliaansche achtervolging voortgezet Het door de Hongaren bezette gebied Een tweede Duinkerken Intocht van Duitsche troepen in de Kroatische hnotdstad Agram Duitschers rukken in Noord- Griekenland verder op Aanvulling op het Duitsche Weermachtbericht S Duitsche troepen achtervolgen de Engelschen Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Een Italiaansche beschouwing over den toestand „Landen gezocht" Tobroek gebombardeerd Duitschland’s militaire plannen I Engelschen met zware verliezen op de vlucht gedreven Duitschers veroveren nieuw terrein in Noord-Griekenland De Engelsche blokkade en de bevolking van de bezette gebieden Het bestuur marken, Karinthië en Krain Boelgarije breekt met Zuid-Slarië Egyptische plaatsen geëvacueerd Maan: 16 April onder 10.15 s uur v.m. 1T April op 2.12 uur v.m.; onder 11.15 uur v.m. Een Amerikaansche persstem Nachtdienst dokters: No. 116364 5 Ziekenvervoer by nacht: No. 773503 -1 HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIES': slastr. 108a. Tal. 77244*; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr, 66. Tal. 7211 87 daartoe ;uid- speciale aldus aan. X Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad" 3.15. Franco per post met Mode blad 14.20, ronder Modeblad 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 et. der op Eg; zen< 5 V Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35 37 Bijkantoor: Schavanlngen, Kalzerstr. 31», Tel. 550310; Filialen: Rljswljs, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tol. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 776038; N.V. Kantoorboekh. Th. <1. de Koning, Goudsbloemlaan 1, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- Egypte en de toestand Volgens een bericht uit Cairo, meldt het S.P.T., heeft de Egyptische regeering. na een geheime zitting van het parlement een verklaring af gelegd over de huidige militaire situatie in Libye en Cyrenaica. Daarin wordt gezegd, dat de Egyptische regeering met de Britsche autoriteiten tot volledige overeenstemming zijn gekomen over de te treffen maatregelen en dat de gebeurtenissen in Libye geen enkele aan leiding tot pessimisme geven. eenkomst riteiten en Het D.N.B. meldt uit Saloniki, dat de inschepingen der Britsche troepen aan de Grieksche Oostkust een steeds grooteren omvang aannemen. De terugtrekkende beweging van de En- gelsche troepen wordt door ‘t ingrijpen der Duitsche Stuka's meer en meer tot een overhaaste vlucht In de havens aan de Oostkust en op andere plaatsen, waar de Engelschen trachten zich op Grieksche oorlogs- en koop vaardijschepen in veiligheid te stellen. Het voorjaar heeft plotseling ophelde ring en vereenvoudiging gebracht in het algemeeen panorama van den oorlog, al dus de ..Popolo di Roma" in een hoofd artikel. In Engeland heerschte de mee- ning. dat de oorlog tegen Italië slechts een neventaak was. en een voorafgaande nederlaag van Italië een beslissende actie tegen Duitschland zou vergemakkelijken. Op deze wijze kan men de enorme in- spanping verklaren, die Engeland zich getroost heeft in Cyrenaica en Oost-Afri- ka. De hardnekkige weerstand van de Italianen heeft evenwel de Engelsche plannen doen mislukken. De Britten wer den gedwongen hun troepen terug te trekken uit Noord-Afrika, om successen te behalen in Oost-Afrika en Grieken land. zonder er in te slagen Italië te ver slaan. dat zij sterker en energieker aan treffen dan ooit. Wi teekenen het succes De Duitschers te Marburg In gezelschap van talrijke vertegen woordigers van partij en staat is de gouwleider Ueberreither gisteren tc Mar burg (Maribor). aangekomen om zich met het burgerlijke bestuur te belasten. De oude Duitsche stad was met vlaggen ver sierd. De straten waren gevuld met een geestdriftige menigte. Het A.N.P. meldt: Het Parijsche dagblad ..Oeuvre" heeft dezer dagen een grappige advertentie gepubliceerd, welke in Fran- sche politieke Jtringen groote vroolijkheid veroorzaakt heeft. De advertentie luidde aldus: LANDEN GEZOCHT Gezocht een land, dat bereid is de hulp van Engeland te aanvaarden. Landing van het expeditieleger ver achter bet front, totale nederlaag en overhaaste in scheping binnen den kortst mogelijken tijd gewaarborgd. Noord-Afrika misschien het besluit ne men de Grieksche onderneming op te geven en al hun troepen terug te voeren ter bescherming van Egypte. Want dit lahd wordt zonder twijfel ernstig be dreigd. Een aftocht der Engelschen uit Greiekenland zou derhalve niet verbazen. De Engelschen zouden dan alle krachten op Egypte concentreeren en Griekenland tijdelijk in den steek laten, omdat zonder het bezit van Alexandrië in het Oosten van de Middellandsche Zee weinig tegen Duitschland en Italië valt uit te richten. ig der sche Diplomatische Korrespondenz in ver band met de erkenning vap den onafhan- kelükep Kroatischen staat door den führér én den Duce De Korrespondenz constateert, dat dus uit het kwade, dat de Servische Putschisten hadden voorbe reid, toch nog iets goeds is ontstaan. Moei- De Diplo over Kroatië Inplaats van een vereeuwiging der Ser vische suprematie in het tot dusver Zuid slavische staatsgebied. heeft thans de na tie, die op grond van haar innerlijke waarde en na haar zware offers in den wereldoorlog het minst het juk van Bel grado had verdiend. Kroatië, den da vrijheid gevonden, zoo schrijft de 1 de bijzondere moeilijkheden van het ter rein en het slechte, veelal nog winter- t sche weer, haar speciale kenmerk kreeg. Met de organisatie van het bestuur in het vroegere Hongaarsche gebied in Zuid-Slavië, dat thans door Hongaar sche troepen is bezet, is reeds een aan vang gemaakt. De chef van den staf heeft te dien einde verordeningen uitge vaardigd. Politie, posterijen en natio nale bank hebben haar posten reeds betrokken. ‘•[eindigt het blad, maar blijven koel en waakzaam, bereid tot nieuwe beproevin gen. welke niet zullen ontbreken in den loop van dezen oorlog, die de vastelanden als tooneel heeft. De overwinning is ze ker. maar zij moet nagestreefd worden met de uiterste energie tot aan het einde. Griekenland is opgehelderd Het eenige wat goedingelichte kringen hierover zeg gen is „U kunt er zeker van zijn, dat er een plan bestaat. Het Duitsch* leger stort zich niet blindelings in een avontuur, doch volgt een politiek, waardoor naar menschelijke berekening zooveel mogelijk iedere mogelijkheid van een misrekening wordt uitgeschakeld.” bracht zal worden, is evenwel een aan gelegenheid, die eerst dan ter sprake komt, als de oorlogsgebeurtenissen ten einde zijn, d.w.z. als de Zuidslavische staat verpletterd en zijn leger vernietigd is en als de Zuidslaviërs om vrede heb ben verzocht. PavelitsJ neemt het heft in handen Generaal Kvaternik heeft voor radio- Agram een korte toespraak gehouden, waarin hij het Kroatische volk meedeel de. dat dr. Ante Pavelitsj in Agram is teruggekeerd en de macht in handen heeft genomen. Hij zal zijn geheele werkkracht aan het Kroatische volk wijden. Dr. Pavelitsj heeft generaal Kvaternik tot opperbevelhebber van het Kroatische leger benoemd. Dr. Artukowitsj werd tot gevolmachtigde voor openbare veiligheid en binnenlandsche zaken benoemd. Een verordening van het staatshoofd dr. Pa velitsj behelst, dat alle politieke partijen ontbonden en verboden zijn. Ook alle ver gaderingen en bijeenkomsten zijn verbo den. Overtredingen worden zeer streng gestraft. Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel, Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 cL Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct meer Volgens een mededeeling van het Duit sche opperbevel heeft het Duitsche expe ditiecorps. in Afrika vasten voet gekre gen op Egyptisch grondgebied. Aan de grens tusschen West-Egypte en Ita- liaansch-Libye werd Solloem bezet en de Duitsche troepen, die speciaal voor den woestijnoorlog zijn uitgerust rukten ver der naar het Oosten op. Op grooten af stand van hen. doch nog altijd binnen het bereik der militaire mogelijkheden liggen Alexandrië en het Suezkanaal, de weg naar de Roode Zee Het opperbevel echter, dat zijn geheimen weet te be waren. heeft geen aanduiding gegeven wat betreft de volgende taak van het Duitsche expeditieleger in Afrika en of de operaties in Afrika zoolang zullen worden opgeschort totdat de toestand in Op den 14den April hebben de Engel schen voor het eerst met de Duitsche troepen strijd geleverd. De Britten zijn daarbij op de vlucht gedreven en de zware verliezen, welke zij bij dit eer ste groote contact hebben geleden, worden door het bericht van het Duit sche opperbevel van 15 April geken merkt, dat bij de achtervolging, alleen tot Ptolemais, op een klein gebied. 30 Britsche pantserwagens werden vernie tigd. lijk waren de jaren, die de Kroaten, toe gedaan aan de cultuur van centraal- Europa, te dragen hadden onder de heerschappij van Belgrado. De pogingen om in der minne een afzonderlijke posi tie van het Kroatische land gedeeltelijk te bereiken, mislukten steeds weer. Het antwoord van Belgrado was niet slechts de oprichting van een regime van ter reur en jegens het Kroatische volk als zoodanig, maar zelfs de moord op vroe gere Kroatische persoonlijkheden. Vele, niet op dwaalwegen te brengen leiders van de Kroaten, onder wie in de eerste plaats dr. Pavelitsj, moesten asyl zoeken in heet buitenland. De dag der vrijheid is thans het loon voor de trouw aan hun volk. Wederom heeft zich aan gen staats structuur, die haar ontstaan en uitbrei ding te danken had aan den haat van de vijanden van Duitschland, het noodlot voltrokken. Evenals indertijd Slowakije door den ondergang van den Tsjeeho-Slo- waakschen dwangstaat vrijheid en onaf hankelijkheid verwierf, is uit de Zuidsla vische ineenstorting thans de Kroatische 2 staat ontstaan. Kroatië echter dankt zijn waarop dit probleem tot oplossing ge- onafhankelijkheid niet aan de mogendhe- - den, die de woorden democratie en vrij heid’’ schijnheilig in den mond nemen, maar aan hen, die om der wille van de 2 volken strijden om een beter en schooner Europa. Griekenland waarmede dit land en ook Zuid-Sl&yië aan hun lot worden overge- laten, schrijft Stefani, dat Engeland de wereld een nieuw erbarmelijk toonbeeld geeft van dezelfde soort als in Noor wegen, Nederland. België en Frankrijk. De geheele wereld is er getuige van, met welk een verbetenheid Landen Zuid- Slavië in het verderf heeft gestort en met welk een grootspraak het den schijn ver wekte, met de wapens in de tweede linie stelling te kiezen, terwijl de Grieken en Serven in' de eerste linie moesten dood bloeden. Van de tweede linie zijn de En gelschen vervolgens naar de' derde linie opgerukt en tenslotte hebben zij alle schaamte afgelegd en besloten van den Baikan weg te vluchten. Het Grieksche legerbericht In het Grieksche legerbericht wordt toegegeven, dat Duitsche pantserafdeelin- gen eer) wig in de verdedigingslinies van Noord-Griekenland hebben gedreven en ongeveer 80 k.m. diep in Grieksch gebied op Engelsche gemotoriseerde af- deelingen zijn gestooten. In de streek van Ptolomais, bij Klisura en Kozane zouden gevechten plaats vinden. Het plaatsje Siatista zou bedreigd worden. Naar alle waarschijnlijkheid richt de Duitsche aanval zich tegen de tweede Engelsch-Grieksche verdedigingslinie tus schen Larissa en Jannina. Maandag zijn, naar het D.N.B. ver neemt. militaire installaties te Tobroek met goed gevolg gebombardeerd door j Duitsche en Italiaansche gevechtsvlieg tuigen. De Italianen schoten daarbij 3 Britsche Hurricanes, die den aanval wil- den beletten, neer. Des namiddags deden Duitsche Stuka's, begeleid aoor Italiaansche jagers, een aanval op schepen ten Oosten van Tobroek. Daarbij werden weer 2 Hurri canes neergeschoten, zoodat de Engel schen alleen in dit gebied 5 jagers ver leren. Een koopvaarder van 8000 ton kreeg een rechtstreekschen treffer, een tweede bom ontplofte dicht bij den scheepswand. I De Berlijnsche correspondent van „As sociated Press". Alvin Steingopf. geeft een beschouwing over Duitschland’s mill- taire plannen. Hij schrijft o.m. het vol- 1 gende X A 2 X X s A s 2 2 X 8 A A 2 A 2 2 A A A 2 A 2 A A Terwijl hier in Noord-Griekenland nog Britsche dekkingstroepen konden wor den gegrepen, begint zich op den ach tergrond van het Grieksche oorlogstoo- neel reeds een tweede Duinkerken af te teekenen. Wat sinds dagen talrijke be richten over den aftocht van Britsche troepen naar de Zuidkust van Grieken land en de concentratie van Engelsche transportschepen deden vermoeden, is thans een feit geworden: De groote massa van het Britsche expeditieleger vlucht naar de schepen. In hoeverre hun dit gelukken zal. moet pas in de komende dagen en weken blijken. Dit maal wordt het Engelsche expeditiele ger, niet zooals in Vlaanderen, door de smglle vaargeul van het Kanaal van het Engelsche eiland gescheiden, doch De Duitschers hebben, naar het D.N.B. meldt, in Noordwest-Griekenland ondanks zwaren vijandelijken tegenstand opnieuw terrein veroverd. Talrijke gevangenen en groote hoeveelheden oorlogsmateriaal njn binnengebracht. De terugtocht van de Grieken wordt in een Reutcrbericht van het Britsche hoofd kwartier gemotiveerd met te zeggen, dat de Grieksche troepen alleen „om strategi sche redenen" het bevel gekregen hebben, zich uit Noordwest Griekenland, alsmede uit het aangrenzende grensgebied terug te trekken. Italiaansche opmarsch duurt voort Een bijzondere correspondent van Ste fani aan het front meldt, dat de Italiaan sche troepen aan het Grieksche front stel- De Ahierikaansche geleerde en R.K, geestelijke O'Brien heeft in de „Chicago Daily Tribune” een ernstig woord van protest doen hooren tegen de houding j der Amerikaansche regeering inzake het ffoover-hulpplan en de Engelsche blok- Hij schreef, aldus werd ons heden op de persconferentie meegedeeld, o.m. het volgende„Het hangt alleen van de Amerikaansche regeering af, of de be volking van België, Nederland, Noorwe gen en Centraal Polen door de Engelsche blokkade uitgehongerd wordt. Het1 is unfair, dat Engeland eenerzijds van Amerika massa’s wapens, levensmiddelen enz. vordert, anderzijds de zending van levensmiddelen voor-de hongerende vrou wen en kinderen in de genoemde gebie den verhindert, zelfs nadat ten duidelijk ste is gebleken, dat deze goederen niet in Duitsche handen vallen.” Slowakije erkent den Kroati- schen (taal Ook Slowakije heeft thans den nieuwen Kroatischen. staat erkend- Verscheidene vooraanstaande Slowaken hebben tele grammen van gelukwensch doen toeko men aan dr. Pavelitsj en generaal Kvater nik. Nu in de vroegere Oostenrijksche ge bieden Beneden-Stiermarken. Karinthië en Krain de krijgsoperaties geëindigd zijn, heeft de Führer het bestuur over het bezette gebied in Beneden-Stiermarken, Karinthië en Noord-Krain opgedragen aan chefs van het burgerlijk bestuur, die direct onder hem ressorteeren. De uitoe fening der militaire rechten blijft aan de militaire autoriteiten voorbehouden. ,T°t chef van het burgerlijke bestuur in het bezette gebied van Beneden-Stiermarken heeft de Führer den rijksstadhouder .en gouwleider dr. Ueberreither benoemd tot chef van het bestuur in Karinthië ert Krain den plaatsvervangenden gouwleider Kutschera. De uitroeping van den onafhankelijken Kroatischen staat en de erkenning van dezen staat door den Führer en den DuCe zijn het onderwerp van gesprek in de Berlijnsche poUtieke kringen. Men wijst op de in beide erkenhingstelegrammen weergegeven opvatting, dat de beide re- geeringen in vrije gedachte'nwisseling met den Kroatischen staat besprekingen zul len voeren over diens toekomstige gren zen. Omtrent het vraagstuk van de alge- heele reorganisatie in het Zuidoosten van Europa, gaf men in de Wilhelmstrasse te kennen, dat het probleem-Macedonië slechts een aangelegenheid van den twee den rang vormt. Het is begrijpelijk, zoo zeide men van Duitsche zijde, dat in de .betrokken- landen oude verwachtingen thans tot aspiraties groeien. De wijze. Als aanvulling op het Weermachtoe- nent van heden verneemt het D.N.B. nog de volgende bijzonderheden. lx a hel dramatische oorlogsgebeuren van de algeioopen week, kan samenvat tend worden gezegd, dat de nederlaag van het bervisene leger volkomen is. Na de doorbraak door de grensversler- kmgen in het open veld verslagen, bij de achtervolging door de Duitsche infan terie, die in geforceerde dagmarschen optrok, tot staan gebracht, door snelle troepen ingehaald en omsingeld, door onophoudelijke luchtaanvallen op marsch en op spoorwegtransporten vol komen murw gemaakt, is het verzet der groote massa van het Servische leger ineengestort. Resten van de verslagen legers hebben zich vergaard in het on gebaande bergland van de Herzegowina, dat slechts door enkele smalle spoor lijnen en wegen is doortrokken, en heb ben ook hier de achtervolgers niet van zich af kunnen schudden. Zij worden thans omsingeld. Hoe sterk was dit leger, dat binnen een week tijds onder den druk der Duit sche regimenten ineenstortte? Het leger van den ouden Zuidslavischen staat be stond in vredestijd uit 21 divisies, waar onder 5 divisies cavalerie. Daar in Zuid-Slavië sinds de stichting van den nieuwen staat in 1919 de algemeene dienstplicht bestónd, beschikte het le ger bij de mobilisatie in de eerste da gen van April van dit jaar over 20 lichtingen geheel opgeleide reserves. In den wereldoorlog heeft het kleine Servië bij een bevolking van slechts vier en een half millioen zielen ongeveer w 800.000 man weliswaar met gebruik- het moet tot aan zijn volgende basis in making van alle lichtingen van 16 tot 60 jaar onder de wapens kunnen bren gen. Zoo kan de sterkte van het veld leger in den ouden Zuidslavischen staat, welke tegenover 1914 bijna het drievou dige bevolkingsaantal heeft, op minstens 1.2 millioen man, zonder landweer en landstorm, geraamd worden. Binnen een week tijds is dus een millioenenle- ger verslagen, verstrooid, vernietigd en door scherpe achtervolging tot de defi nitieve ineenstorting gebracht, een trr prestatie van de Duitsche leiding en de (Teleyoto- Holland) Duitsche gevechtstroepen, welke door Bij Piraeus is het, naar Stefani uit rAfAFfT A TUlk Q Saloniki meldt, tot verschillende inciden- J. 1 VTvJl x_l 1 111 11X.CL ten gekomen tusschen de Engelsche en de Grieksche autoriteiten omtrent de_n»etho- Het D.N.B. seint uit New York: Op grond van berichten uit Britsche kringen in Turkije heeft de Ameri kaansche omroep medegedeeld, dat generaal Wavell bevel heeft gegeven, dal alle strijdkrachten in het Weste lijke woestijngebied moeten terug trekken en haar hoofdverdedigings linies bij Mersa Matroeh moeten betrekken. Wavell, aldus de omroep, heeft niet het voornemen Sidi el Barani te verdedigen. Groote oorlogsbuit De Duitsche en Italiaansche troepen zetten de achtervolging van de verslagen Engelschen in hoog tempo voort. Een aantal Britsche colonnes, die wegens benzinegebrek onderweg bleven staan, werd overrompeld en gevangen ge nomen. De buit aan wapens, munitie en waardevol materiaal laat zich nog niet overzien. Het Boelgaarsche persbureau heeft de volgende officieele rpededeeling ver spreid: De Boelgaarsche regeering heeft ren diplomatieke betrekkingen met Slavië verbroken. In de nota welke aan de Zuidslavische legatie is overhandigd, worden hiervoor de volgende beweegredenen aangegeven: 1) De sinds het begin van deze maand door Zuidslavische afdelingen onderno men ongegronde en niet uitgedaagde aan- vallen op grensposten. 2) Luchtaanvallen van Zuidslavische vliegtuigen op open Boelgaarsche steden, waarbij burgers, vooral vrouwen en kin. deren, gedood werden, hoewel Boelgar;;e buiten het conflict bleef 3) Leden van het Zuidslavische gezant schap in Sofia onderhielden betrekkingen met woelige elementen, die onlusten en een staatsgreep voorbereidden. Dit blees o.a. ook uit manifesten, welke in Zuid- Slavië gedrukt, werden naar Boel- garije gebracht en door x de woelige ele menten. waarmede zij in contact stonden, verspreid werden. 'ypte een traject zee van bijna dui- id kilometer passeeren. Wat het op deze vlucht te wachten staat, toont reeds die luchtaanval aan, welke sterke Duitsche gevechtsformaties Paasch- maandag op de scheepsconcentraties in Piraeus hebben ondernomen. Het resul taat van de hevige Duitsche bomaanval len op de geconcentreerde Engelsche transportvloot was doorslaggevend. Vier groote transportschepen met een tonna ge van 32.000 tot 40.00 b.r.t. zonken on der talrijke voltreffers in de diepte, ter wijl 8 andere groote transportschepen des van wederinscheping van de Britsche troepen De Engelschen maken er aan spraak op. dat het geheele verkeer wordt onderbroken en de Engelsche inscheping voorrang zal hebben op alle andere ver keer, ook op de levensmiddelen voorzie ning van Piraeus en Athene Deze door de Britsche officieren toege paste bruuske methodes hebben reeds reacties bij ambtenaren en arbeiders der haven van Piraeus Groote menachenmenigten zagen uit de straten nabij de haven de wederinsche- ping van de Engelschen. De stemming der bevolking van Piraeus verontrust in hooge mate de Grieksche autoriteiten, die het Engelsche opperbevel hebben aangeraden zooveel mogelijk afgelegen havens te ge bruiken. De Britsche militaire autoritei ten zijn bezig alle motorvisschersbooten te huren, welke zij kunnen vinden Op de dagelijksche persconferentie ^5^ "heden meegedeeld, dat in een bij- van Engelsche militaire auto- Egyptische bestuursambtena ren is besloten tot evacuatie der bevol king uit een aantal plaatsen ten Westen van Alexandrië. De aandacht werd er voorts op geves tigd. dat het Egyptische leger niet bereid iS verdediging van het land naast de Engelsche troepen op te nemen Van grooten invloed op die houding worden SUC^ebSen °P den Balkan Z1Jn'Daar is wederom gcble- werd gezegd, dat. het zinloos £tZÉUCcheCrZetten tC«en ecn le«er als Het bericht over het optrekken Duitsch-Italiaansche strijdkrachten Egyptisch gebied heeft bij het Londen sche publiek, naar de Londensche corres pondent van het „Journal de Genève” meldt, ontsteltenis teweeg gebracht. Het Britsche publiek kan de aankomst van i Duitsche en Italiaansche troepen aan de grens van Egypte niet begrijpen Men vraagt zich voortdurend af. waarom de troepen van generaal Wavell niet gepro beerd hebben, den opmarsch der forma ties van de as ergens aan de lange kust strook af te snijden Ook de „New York Times" spreekt van een sombere stemming in Engeland door den snellen ommekeer van de situa tie op het oorlogstooneel in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee. Tot dusver ontbreken berichten over het be gin van de ontruiming van Griekenland door de Engelsche strijdkrachten. Het is echter zeer goed mogelijk, zoo vervolgt het blad, dat de Engelschen met het oog rn d« onrustbarende tee^nslneon In selmatig alle gestelde doelen bereiken en de opmarsch regelmatig voortduurt van het Presba-meer naar zee. Het aantal ge vangenen neemt elk oogenblik toe, alsook de gemaakte buit In den sector ten Oosten van Scoetari hebben de Italiaansche troepen zich met de Duitsche afdeelingen vereenigd. De havens waar het Engelsche leger zich weer tracht in te schepen worden voort durend door de luchtmacht van de as ge controleerd. Duitsche troepen zijn, naar het D.N.B. uit Berlijn meldt, van Salonjju uit in Zuidwestelijke richting opgerukt en heb- bij de achtervolging van de Engelschen op hun terugtocht ingezet. Stefani over het terugtrekken der Britten op den Balkan Met betrekking tot de berichten om- trent de verscheping der Engelschen in zijn Grieksche kapiteins, die hun schip niet te hunner beschikking wilden stellen, met wapengeweld gedwongen Tusschen 10 u. n.m. en 7 n. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: - Z.f. Stadspatiënten: No. 49 C

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1