HET RINGENHUIS is Zaterdag j.l. heropend a/d. FRED. HENDRIKLAAN 150 hk. Statenlaan, tram 1, 14, 8, 10, tel. 555022 In het nieuwe interieur kunt IJ weer als van ouds uitstekend slagen voor In- en verkoop v. g. sier., zilverw. en juweelen BEKENDMAKING BINNENLAND RECHTZAKEN noodig? gXOÏ men Welken distributiebon heeft x 18 21 De Rijksradio-omroep 10 08 07 19 62 72 Eerste paal in den grond geslagen 84 22 93 20 117 11 6 12 11 12 11 aan 11 8 9 DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN HAAGSCHE COURANT Woensdag 16 April 1941' 2e bl. pag. 2 De bouw van ’t eerste woning complex in het verwoeste gebied vpn Rotterdam Meer radio-reportages, betere hoorspelen 09 63 73 DISTRIBUTIE-KAARTEN VERDUISTERD 151617 Aanvullende regeling extra winteruitkeering werkloozen ni Ir. J. A. Kingers, gevolmachtigde van den wederopbouw, tijdens zijn rede (Polygoon) Xwbde^'kIThels SrI^’v'e'rw.rm.no 12 Bezoek van dr. ir. J. A. Ringers aan de Grebbestreek VAN DEN GEMEENTELIJKEN CRISIS- EN DISTRIBUTIEDIENST TE ’s-GRAVENHAGE RECLAMES. RECLAMES. Tijdvak waarin geldig Hoeveelheid ARTIKELEN BON BONKAART ALGEMEEN 17 Maart t/m 27 April 14 April t/m 11 Mei I. 24 Febr t/m 20 AprO 100 gram 250 gram 24 Febr. t/m 20 April is 24 Febr. t/m 20 April 250 gram 24 Maart t/m 20 Aprfl 250 gram 100 gram KAAS 200 gram KAAS 200 gram 17 EIEREN één ei één ei EIEREN (extra rantsoen) één el EIEREN opgericht. Deze Arrondissemcnts-rechtbank wordt. Toen ir. 31 Maart t/m 27 Aprfl Het O.M. eischt zware straffen. 1 Jan t/m 30 Aprfl BROODKAART ■en rede* yvaarin Rotter- BLOEMKAART 24 Maart t/m 20 Aprfl BOTERKAART BOTER 250 gram VETKAART VLEESCHKAART 100 gram 75 gram 100 gram HONDEN- EN KATTENBROOD 1 t/m 30 Aprfl CRISISAMBTENAAR STAAT TERECHT 24 Febr. t/m 20 Aprfl 2 liter 1000 gram Is 1 kilogram. 500 gram 1 pond; 100 gram 1 ons. N.B. i 250 k.g gas- 75 k g Helers hebben zich te verant woorden. PETROLEUMZEGELS Koken INBRAKEN IN PERCEELEN AAN HET 8ANKAPLEIN EN DE JULIANA VAN STOLBERGLAAN BON 35 hn. 41 zijn er vijf zullen in het 'vervolg hun aandacht gelijkelijk aan het heele pro- 1. 2. 3. 4. 2 2 BON BROOD of 1 RANTSOEN „gebak”. Dit is: Koek of Speculaas 1. of andere koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of Boterletter of Amandelbroodjes THEE ot KOFFIE ot KOFFIESURROGAAT 250 gram 250 gram 250 gram 250 gram 200 gram 35 gram 35 gram 35 gram 50 gram aU boven 50 gram 125 gram 2a0 gram 1 Kilogram kg. kg. k.g. k.g. 10 t/m 20 Aprfl extra t/m 23 Aprfl 7 Vm 13 Aprfl extra t/m 20 April de 1927 MARGARINE of ooter MARGARINE of boter of vet KALFS- Of 50 gram 1 tube 1 pot 7 t/m 13 Aprfl •xtra t/m 20 April, echter niet in restaurants e. d. 14 Vm 20 April extra t/m 27 April, echter niet in restaurants e. d. 14 t. m 20 April extra t/m 27 April 7 t/m 13 Aprfl extra t/m 20 Aprfl 14 t/m 20 April extra t/m 27 Aprfl 125 gram 150 gram it dus een einde aan de concurren tlie tengevolge had, dat tal van artisten volgens contract slechts voor 10 8 5 4 3 li k.g. 150 gram 120 gram 300 gram 200 gram 150 gram 250 gram 125 gram 250 gram 200 gram 160 gram 140 gram 200 gram 90 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram TARWEBLOEM of -meel of Roggebloem of -meel of zelfrijzend bakmeel of Brood of half rantsoen Gebak ohtvangst de hier onder aangegeven lokalen worden open gesteld voor personen, wier familienaam begint met ee” der letters A. tot en met H. op Donderdag April 1941. De 42-jarige caféhouder C. A. alhier, die bekende van de beide vorige verdachten een gedeelte van de door hen buitgemaak te goederen te hebben gekocht voor een bontmantel ter waarde van 300 bleek hij slechts 30 te hebben betaald zonder zich behoorlijk te hébben rekenschap ge geven omtrent de herkomst, eischte het O.M. wegens schuldheling vier maanden gevangenisstraf, tegen den 46-jarigen W. J. de V., alhier, die een logementhouder hier ter stede, bij wien verdachte F. J. had gewoond, had geholpen om door dezen achtergelaten zilverwerk en kledingstuk ken tegen, een geldelijke belooning te ver voeren, eischte het O.M. wegens heling zes maanden gevangenisstraf. De verdedigers van verdachten bepleit te i oplegging van lagere straffen dan de gerequireerde. Uitspraak 29 April. 1 EENHEID is gelijk: h.L van max. 75 k.g. anthraciet, steen kool, industrie- of eierbriketten. 24 h.l. kolenslik. h.l. (max 100 k.g.) baggerturf. h.l (max - cokes). I. tot en met R. op Vrijdag 18 April 1941, dagelijks van 917 uur, S. tot en met Z. op Zaterdag 19 April 1941, uitsluitend van 9—14 uur. Lokalen. Westeinde 15, gebouw „Amicitia"; Deimanstraat 7, Laakkapel Nieuwe Laantjes 8, schoolgebouw Nunspeetlaan 54, wijkgebouw „Salva- tori”. Dj aandacht wordt er op gevestigd, dat uitsluitend de hierboven bedoelde aan vullingskaarten zullen worden uitgegeven. Er bestaat derhalve geen gelegenheid tot het in ontvangst nemen van melk- en/of cacaokaarten ten behoeve van hen, die gedurende de dagen van de algemeene uitreiking hiervan geen gebruik hebben gemaakt. De kinderen, die in inrichtingen voor verzorging of verpleging zijn opgenomen. I zullen de kaarten rechtstreeks van den Gemeentelijken Crisis- en Distributie- dienst ontvangen. Voor hen is aanmelding du niet noodig. In het laatste kwartaal van het afge- loopen jaar hebben inbrekers zich toegang weten te verschaffen tot tijdelijk door de bewoners in verband met den’ oorlogstoe stand verlaten perceelen aan het Banka- plein en aan de Juliana van Stolberglaan hier ter stede Uit het eerstgenoemde per ceel werden o.m. kostbare schilderijen en tapijten, bontmantels en tafelzilver ont vreemd, uit de woning aan de Juliana van Stolberglaan werden een zilveren horloge, een gouden medaillon, een verrekijker, een koffer, tal van zilveren gebruiksartikelen, flesschen likeur, bedspreien en kleding stukken weggenomen. Als verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan deze dief- stalllen hadden zich de resp. 44 en 47 jaar oude colporteurs R. en F. J., beiden hier ter stede woonachtig, thans gedetineerd in het huis van bewaring, te verantwoor den. Beide verdachten gaven toe bij deze inbraken betrokken te zijn geweest, zij beschuldigden elkaar wederzijds waar het ging om de beantwoording van de vraag wie van hen het initiatief tot het plegen van de diefstallen had genomen. De eerstgenoemde verdachte bleek zich het eerst toegang te hebben verschaft tot de woning aan het Bankaplein, waaruit de bij de ’■'ransche legatie geëmployeerde hoofdbewoner met zijn gezin was vertrok ken Verdachte bekende zich toegang te hebben verschaft door verbreking van een ruit, waarna een paneel uit een binnen deur was getrapt. Hij had dit eerste bezoek nog driemaal herhaald. Zijn broer had hij binnengelaten door de buitendeur. In het perceel aan de Juliana van Stol berglaan beweerde deze laatste niet te zijn binnengekomen. Wel had hij buiten op wacht gestaan en de door R. J. gereed gezette voorwerpen aangenomen, en hel- p. vervoeren. Ook gaf hij toe een ge deelte daarvan aan een derde te hebben verkocht. Verdachte R. J. bekende voorts zich in 1939 aan verduistering ten nadeele van een uitzender van diners te hebben schuldig gemaakt. Het O.M., waargenomen door mr Blok, achtte door de afgelegde bekentenissen en de verder tegen ver dachten verkregen aanwijzingen, de aan hen ten laste gelegde feiten bewezen. Tegen den reeds vroeger veroordeelde R. J. requireerde spr. gevangenisstraf voor den tijd van twee jaar en zes maanden, tegen F. J. twee jaar. Op voederkaarten voor Honden. Voor groep I en II IV V VI Op voederkaart voor katten ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) of Huishoudzeep of Zachte zeeppasta of Zachte zeep (oude samenstell.) of Zachte zeep (nieuwe samenst.) of Zeeppoeder of Zeepvlokken of Zelfwerkende waschmiddelen of Vloeibare Zeep - Voor 20 k g. droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon worden af gegeven. SUIKER MAÏZENA of griesmeel of sago of aardappelmeel of puddingpoe der of puddingsauspoeder met 100 gram zetmeel (maizenapakjes in oude verpakking van 225 gram op twee bonnen) GORT (-mout) of grutten HAVERMOUT of havervlokken, haverbloem, aard.meelvlokken of gort (-mout) of grutten RIJST of rijstemeel of rijstebloem of rijstgries of gruttenmeel (ge mengd meel) MACARONI of spaghetti of ver micelli 24 Febr. t/m 20 Aprfl 7 t/m 20 April extra t/m 4 Mei 24 Maart t/m 6 Aprfl extra t/m 20 April 14 t/m 20 Aprfl extra t/m 27 April echter niet in restaurants e. d. 10 Vm 16 April extra t/m 19 Aprfl 7 Vm 13 April extra t/m 20 April, echter niet in restaurants e. d. gramma van alle dagen van de. week schenken, terwijl zij daarnaast artike len zullen brengen, zooals die het beste geschikt zijn voor de lezers van hun oorspronkelijke richting”. Technische outillage verbeterd ,,Zal er aan de technische outillage van de studio’s veel veranderen?” „De A.V.R.O.- en de K.R.O.-studio's zijn technisch tamelijk goed uitgerust, doch zeker nog voor verbetering vat baar; de nieuwe N.C.R.V.-studio was nog niet ipgericht. Verder zal het noo dig tflijken een goed zendstation voor de ultra-korte-golf met gerichte stralen te bouwen, met het oog op de uitzen dingen voor de overzeesche gewesten en de Nederlandsch sprekende stamge- nooten in andere werelddeelen. De oude I Huizerzender is daarvoor onvoldoende. De bouw van dezen nieuwen zender zal I in de naaste toekomst aan de orde wor-| den gesteld; de zorgen dadrvoor zijn I aan de P.T.T. toevertrouwd”. i SCHEERZEEP (apart strookje) of scheercrème of scheerzeep Per bon kan de met A aangedulde categorie (particulieren) 1 eenheid de gewenschte soort vaste brandstoffen verkrijgen. Tot en met 30 April zijn geldig: Van bonkaart distributie BON Van bonkaart distributie De geldigheidsduur van de met „brandstoffen een eenheid vijlde periode" en de met „cokes, een eenheid vijfde periode” gemerkte bonnen I» verlengd tot en met Woensdag 30 April a.s. Hoeveel is de eenheid van de gewenschte soort? 100 k g 100 k.g.| cokes (ook 110 k g bruinkoolbriketten. 450 stuks (200 k.g.) baggerturf. k g fabrieksturf. oaa ,stu^s HM k.g.) persturf. 2(10 k.g. overige soorten turf Wethouder Brautigam spreekt Nadat de 16 meter lange betonnen paal onder de belangstelling van de talrijke aanwezigen vlot den bodem was ingedreven, nam wethouder Brautigam het woord. Spr. zeide, dat deze gebeur tenis hem met dankbaarheid vervult. Vele bezwaren waren er van financiee- len en van materieelen aard. In den loop der maanden zijn deze er niet lichter op geworden, maar thans is het zoover, dat in Rotterdam in totaal circa 9000 woningen gebouwd, of nog in aanbouw zijn. Spr. bracht dank aan allen, die het gemeentebestuur hebben willen .bijstaan en ook aan dr. ir. Ringers voor zijn krachtige ingrijpen, dat een bespoediging van den gang van zaken tengevolge had. 100 gram Briketten, geheel of gedeeltelijk vervaardigd van uitval en/of af val van vaste brandstoffen, geen turf zijnde. Briketten geheel of gedeeltelijk vervaardigd van uitval en/of af val van turf. niet tot briketten geperst uitval en/of afval van vaste brandstof fen De veel gebruikte Inhoudsmaat 1 mud IhX eigen bouwers, daarbij de lijn volgende, welke Rotterdam onder het bestuur van wethouder Brautigam met succes in de. laatste jaren' heeft ontwikkeld. Tot deze 2900 behooren de 500 welke op dit ter rein zullen worden bouw is een typische staal, hoe^ voort varend hier gewerkt Witteveen gereed kwam met zijn interes sant ontwerp van het woningkwartier ten Noorden van den Goudschen singel, waar ongeveer 6000 woningen moeten verrij zen, heeft hij met mijn instemming den architect Wils verzocht een ontwerp te maken van de eerste groep van 543 woningen. Was er voor de voorbereiding niet meer gedaan, dan zouden we nu moeten wachten tot de heipalen voor de fundeering zouden gereed komen. De Diwero had dat voorzien en reeds bij zijn instelling voorbereidingen getroffen de palen tijdig gereed te hebben. Want zon der palen is in Rotterdam niets te be ginnen Zoo hoop ik. dat deze nieuwe volkswoningen ware Nederlandsche wo ningen zullen zijn in een Nederlandsche Stad en het begin mogen zijn van een in snelle reeks elkaar opvolgende wo ningblokken. die een gelukkige en vreed zame bevolking zullen herbergen, wer kende in ware vreugde tot heil van hun vaderland. In tegenwoordigheid van tal van auto riteiten is gistermiddag om twee uui- de eerste paal in de thans vrijwel bouwrijp gemaakte binnenstad van Rotterdam tus- schen de Hugo de Grootstraat en de Goudscherijweg gedreven ten behoeve van het eerste woningcomplex van onge veer 500 woningen, ontworpen door den architect Jan Wils. De hei-installatie van de Hollandsche Beton-maatschappij, de aanneemster van de fundeeringswerkzaamheden was fees telijk getooid met de Nederlandsche en de Rotterdamsche kleuren en onder de aanwezigen merkten wij o.a. op den al- 1 gemeen gemachtigde, voor den weder- opbouw en de bouwnijverheid, dr. ir J. A. Ringers en zijn algemeen secretaris ir. H. W. Mouton, den architect J. Wils, ir. de Kat, directeur van den rijksdienst vogr de werkverruiming, uitvoerders van de Hollandsche Beton-maatschappij en vele ingenieurs van de Diwero en de Asro. Rede van dr. ir. Ringers Dr. ir. Ringers hield^een rede» waarin hij zeide, dat het een bijzondere _dag is voor den dienst Wederopbouw dam. Na eenige maanden opruimen van fundeeringen en kelders, het verrichten van graafwerk en voorbereiding van wegenaanleg, is er heden een materieel begin van opbouw, waarin die dienst een groot aandeel heeft gehad en nu de uit voering ter hand neemt het maken van de betonfundeering voor het eerste blok arbeiderswoningen binnen de verwoeste kern van Rotterdam, aldus dr. ir. Ringers. De hulp van de vertegenwoordigers van den Rijkscommissaris voor het be zette gebied en van de vele andere in stanties door den Rijkscommissaris inge steld, wordt zeer op prijs gesteld. Wij mogen niet uit het oog verliezen, dat de bezetter den herbouw in feite zou kunnen verhinderen. Het tegendeel is het geval geweést. Van die zijde werd her haalde malen aangedrongen op grooter spoed bij den wederopbouwdoch het is nu -eenmaal een feit, dat de om en over ons woedende krijg allerlei bezwa ren ook voor het bouwen tengevolge heeft De zooeven bedoelde instanties, ik noem in de eerste plaats den commissa- ris-generaal voor Financiën en Economi sche Zaken, dr. Fischböck, en den Beauftragte voor Rotterdam, dr. Völckérs staan ons met raad en daad ter zijde Menigmaal slaagden zij er in voor ons onoverkomelijk schijnende moeilijkheden uit den weg te ruimen. Nu de problemen toenemen wij denken b.v. aan de alles beheerschende transport-, materiaal- en arbeidersvraagstukken hopen wij bij voortduring op hun hulp en medewer king te mogen blijven rekenen. Het vraagstuk van transport en mate riaal stond van meet af aan op den voorgrond Dit kan slechts landelijk op gelost wordendaarom was het noodig een dienst in te richten, aan welken de herbouw van de verwoeste gemeentelijke werken (wegen, bruggen, kaden, riolee- ring. enz.) zou worden opgedragen, maar die voor deze werken ook over een transport- en materiaalapparaat beschik kende ook ten dienste der particuliere bouwers moest kunnen worden gesteld. Van den eersten dag, dat het woord wederopbouw in Rotterdam is uitgespro ken. is wethouder Brautigam de man ge weest, die zijn programma’s ter beschik king stelde. Van het begin van ons werk af was feet ons duidelijk, dat van de 27.000 verwoeste woningen, hoogstens 12.000 in den verwoesten stadsdriehoek zouden kunnen worden herbouwd en dat er dus 15.000 elders, bij voorkeur in het uitgebreidingsplan van Rotterdam, moes ten worden opgericht De eenige dagen gelede^aanbestede en inmiddels gegund» woningen, die voor wederopbouw wor- 'den uitgevoerd, zijn dus woningen, welke ten deele voor normale stadsuitbreiding bedoeld waren. Bij het getal verder op te bouwen woningen moet men derhalve tellen den normalen aanbouw voor den bevolkingsaanwas en de woningsverbete- ring, welke op ongeveer 3000 a 4000 per jaar te stellen is. Een bouwprogramma der woningen, dat over vier jaar loopt, moet alzoo 27.000 vermeerderd met 4 x 3500 41.000 woningen leveren, wil Rotterdam in 1945 niet achterop zijn gekomen. Een gemiddelde dus van onge veer 10 000 woningen per jaar. Voor 1941 staan op ons programma ongeveer 9000 woningen, waarvan reeds ongeveer 1500 gereed zijn, ongeveer 6000 zijn uitbesteed of in uitvoering genomen. Het restant is in voorbereiding. Een belangrijk deel van dezen bouw is op initiatief en door onderhandeling van wethouder Brautigam uitgevoerd (ong. 1000) of zullen in uitvoering wor den genomen (ong. 2900) door een groep De algemeen gemachtigde voor den wederopbouw, dr. ir. J. A. Ringers, heeft dezer dagen verschillende gemeen ten in de Grebbestreek bezocht, tenein de zich op de hoogte te stellen aan gaande den stand van den wederopbouw en verschillende besprekingen op den herbouw betrekking hebbende te voeren. Dr. Ringers bezocht de gemeenten Scherpenzeel, Rhenen, Wageningen, Bar neveld, Nijkerk en Hoogland. Dank zij het initiatief van het N.V.V. werd door het departement van Sociale Zaken op 1 Februari 1941 aan de ge meentebesturen een circulaire gericht, waarin mededeeling werd gedaan van de verleening van een extra winteruitkee ring aan de ondersteunde werkloozen, Tengevolge echter van het feit, dat* in de eerste basisweek vele steuntrekkers werden aangewezen om sneeuw te rui men (in werkverruiming), kwam deze categorie niet voor de extra winteruit keering in aanmerking, waardoor vele bij het sneeuwruimen ter werk gestelde steuntrekkers werden gedupeerd. Het N.V.V.-heeft zich daarop opnieuw tot het betreffende departement gewend met het verzoek ook deze laatste cate gorie voor de extra winteruitkeering in aanmerking te laten komen. In aansluiting hierop heeft het depar tement van Sociale Zaken zich in een tweede circulaire wederom tot de ge meentebesturen gericht, waardoor ook aan bovenbedoelde gedupeerde personen, die doordat zij in de week, waarover in de gemeente de extra winteruitkeering op de steunbedragen werd verleend, bij het sneeuwruimen waren geplaatst en daardoor in totaal, hetzij doordat zij een gcheele week, hetzij doordat zij in een gedeelte van die week sneeuw hadden geruimd, minder hadden ontvangen dan het steunbedrag, verhoogd met de extra winteruitkeering, waarop zij anders aan spraak zouden hebben kunnen maken, het verschil alsnog mag worden uitge keerd. RUND- KALFS- VARKENS- PAARDEN. Of SCHAPEN- VLEESCH of VERDUURZAAMDE KIP (been inbegrepen) in blik of glas of 1 Rantsoen Vleeschwaren. Dit is: voor gerookt of gekookt varkens- rund- kalfs- paarden- en schapen* vleesch en voor gerookte worst soorten, b.v. ham. schoudercar- bonade, spek, rookvleesch, pekel- vteesch, Geldersche rookworst, plockworst en snijworst voor gekookte worstsoorten, b.v. boterhammenworst, lunchworst, rolpens en knakworst, b.v. Frankforter en Weener voor leverartikelen als b.v. Ber liner. Saksische en Haagsche leverworst en verder van tongen worst en nierbrood voor bloedworst Volksvoorlichting in nieuwe banen In aansluiting op zijn vorige week gehouden rede ten departemente van Volksvoorlichting en Kunsten over den Rijksradio-omroep, heeft de raad-advi- seur van het departement, ir. W. L. Z. van der Vegte tijdens een onderhoud met een redacteur van de V.P.B. eenige pun ten van zijn betoog nader toegelicht. „Een maatregel, die nog al eens aan leiding tot misverstand heeft gegeven, aldus ir. van der Vegte, is bijvoorbeeld de overgang der bezittingen van de par ticuliere omroepvereenigingen naar den Rijksradio-omroep. Men moet goed be grijpen, dat dit volkomen van Zelf spre kend was. Immers deze fondsen en be zittingen waren bijeengebracht met het doel radio-uitzendingen te geven; men zou defschenkers dezer vrijwillige bij dragen te kort doen, als men ze nu niet voor deze doeleinden zou aanwenden’. Over de verplichte luisteraars-bijdra- ge sprekende, zei de heer van der Vegte datshet eigenlijk de luisteraars van de radiocentrales zijn, die het meeste voor deel bij de nieuwe regeling hebben. Sedert den overgang naar de P.T.T. is hun bijdrage met zés gulden vermin derd, zoodat zij nu achttien plus negen gulden betalen, terwijl vroeger het abonnement alleen al 24 bedroeg. Hun bijdrage is dus in feite zes gulden lager, dan die van de bezitters van een eigen toestel. Betere programma’s ,,Een der grootste voordeelen van de concentratie der omroepvereenigingen in één Rijksomroep is, dat wij door deze concentratie veel zwaarder eischen aan de programma’s kunnen stellen. Het materiaal, dat ter beschikking is gekomen, voor één grooten omroep, is natuurlijk veel uitgebreider dan dat het welk elk der omroepvereenigingen tot dusver tot zijn eigen beschikking had. Er komt tie. tiie tengevolge had, één omroepvereeniging mochten optre den. Op het oogenblik zijn er minder buitenlandsche krachten ter beschik king, doch dat zal ons tevens dwingen om te zoeken naar goede, eigen krach ten. Ons algemeene streven naar een behoorlijke belooning der executanten en een breed opgevatte behartiging hun ner belangen zal bovendien een wissel werking tengevolge hebben, waardoor pok het peil der Nederlandsche radio- artisten wordt opgevoerd. Tot de be scherming der belangen van de kunste naars rekenen wij het bijvoorbeeld ook om een einde te maken aan het mis bruik der eigen gramofoonopnamen van de studio’s. Het gaat niet aan, om eenmaal een gramofoon-opname van een uitvoering te maken in de studio en deze jarenlang uit te zenden als eigen opvoering „met medewerking van die-en-die”, zondef dat de artisten voor die heruitzendingen ooit een cent hono rarium krijgen. Het is op het oogenblik jammer, dat de avondprogramma’s onder invloed van de militaire maatregelen nog niet zijn, zooals wij ze graag willen hebben, terwijl het ook door onderbrekingen van den Duitschen berichtendienst moeilijk is, om over Hilversum I programma’s uit één stuk te geven. „Zullen de eischen, welke aan de pro gramma’s gesteld worden, ook van in vloed zijn op de radio-reportages”? „Het aantal-reportages zal in elk ge val niet verminderen, men kan mis schien eerder rekenen op een toeneming. Er wordt natuurlijk ernstig naar ge streefd die vormen te vinden, welke bi.i ■het publiek in den smaak vallen en misschien zal het wenschelijk blijken, dat de reportages iets bondiger worden. Verder zullen wij probeeren goede, poli tieke radio-overzichten te brengen, zoo dat het publiek meer dan voorheen kan meeleven met de gebeurtenissen van den dag”. „En het radio-tooneel?” „Daar is zeer zeker nog een en ander te verbeteren. Wij hebben reeds ver schillende Nederlandsche schrijvers aangezet tot het schrijven van goede hoorspelen. Er zijn zeker genoeg onder werpen te vinden, die vandaag den dag in |jet middelpunt der belangstelling staan en die beter zullen voldoen dan de bewerkingen van Engelschen of Amerikaanschen conferentierommel. De nieuwsberichtgeving „Wat zal de practijk zijn van de nieuwe regeling op het gebied van de nieuwsberichtgeving?” „Het A.N.P. levert het nieuws aan den omroep, zooals het dat aan de ver schillende kranten doet. Onze berichten dienst Nederlandsche omroep brengt de berichten met eigen omroepers voor de microfoon, evenals de radiopraatjes, welke tot dusver werden verzorgd door den draadloozen dienst, die nauw met het A.N.P. samenwerkte”. „Op welke wijze kan het personeel der omroepvereenigingen in zijn geheel plaats krijgen bij den Rijksradio-om roep?’ „Dat zal in het geheel geen aanlei ding tot moeilijkheden geven, want ter wijl er nu een 800 menschen bij den radio-omroep werken, zullen wij in de toekomst zeker nog moeten uitbreiden tot wellicht duizend man. Men moet namelijk niet uit het oog verliezen, dat de omroepvereenigingen in het verleden altijd geleden hebben aan een vrij ster ke mate van onderbezetting. Dat vond zijn oorzaak in het feit, dat bij elk der omroepvereenigingen het apparaat niet was uitgebouwd naar verhouding tot de ter beschikking staande middelen. Dit geschiedde overigens niet ten onrechte. Het was uitsluitend een uitvloeisel van het feit, dat de organisaties groote re serves moesten aanleggen, om in de eerste nlaats voorbereid te zijn op de mogelitke gevolgen van de partij-poli- tiek. als strijd tegen eventueele zend- tijd-beperking e.d. Bovendien was het voor organisaties, die uitsluitend afhan kelijk waren van vrijwillige bijdragen, natuurlijk altijd noodzakelijk groote rf>sm-ves aan te leggen. De vier comnlete omroeoen hadden e’k een eiï+en directie, terwiil er nu één fot stand is pekomen met één hoofd, die .eeliiv-tiidig drie nrnemmma’.s I intzendt. Gelukkig waren de directie» behalve bii de leiding van het ei<»enliik-' omroepbedriif. ook altiid nog betroHm^ bij de uitgave en verzorging van bot programmablad van hun vereonigjng zoodat ook zii ge’ukkH hun krachten on de.^e wijze aan de radio kunnen blijven Wijden. Deze programmabladen er zijn in de Februari en Maart 1937 worden uitgereikt twee melkkaarten boven het aantal, dat reeds te hun nen behoeve is verstrekt. De gelegenheid tot het in nemen van de kaarten zal in In aansluiting op de vanwege hét De partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart in de dagbladen geplaatste mededeelingen, wordt bekend gemaakt, dat voor de kihderen. die geboren zijn in de maanden Februari en Maart van de jaren 1927 en 1937, alsnog een bijzon dere regeling ten aanzien van de melk en de cacaokaarten is getroffen. Aan hen, die geboren zijn in maanden Februari en Maart worden uitgereikt één melk- en één cacaökaart boven het aantal, dat reeds te hunnen behoeve is ver strekt. II. Aan hen, dje geboren maanden Wegens verduistering heeft de 23-jarige crisisambtenaar in tijdelijken dienst, J. H. v. N. alhier, zich te verantwoorden ge had. Verdachte gaf toe, in Januari j.l. zich herhaaldelijk distributiekaarten voor boter, bloem, brood en textielgoederen te hebben toegeëigend en te hebben wegge schonken, tezamen 25 a 30 stuks. Mr. Blok, het O.M. waarnemend, stel de in zijn requisitoir als-verzachtende om standigheid voorop, dat een omtrent ver dachte uitgebracht rapport zeer gunstig luidt en dat hij nog nooit veroordeeld is. Ook is de hier gepleegde verduistering niet van grooten omvang geweest, het geen intusschen niet wegneemt, dat ver dachte het in hem gestelde vertrouwen als ambtenaar ernstig heeft geschonden. Spr. meende dan ook. zes maanden ge vangenisstraf te moeten eischen, zij het dan met aftrèk van den in voorloopige hechtenis doorgebrachten tijd. Mr. v. d. Brugh schetste als verdediger het smetteloos verleden van dezen ver dachte. dien het rapport schetst als een eerlijk, hoogst ijverigén persoon. Hij is vroeger bij een bankinstelling werkzaam geweest en zijn vroegere chefs hebben ook thans nog zooveel vertrouwen in hem, dat zij niet aarzelen hem wederom in dienst te nemen, ondanks het gebeurde PI. stelde voorts in het licht, dat hier niet is verduisterd ten eigen bate. Niet het geringste vpordeel heeft hij van zijn han deling gehad. Pi. verzocht de rechtbank daarom, verdachte te veroordeelen tot een straf van .niet bngeren duur dan den in preventieve hechtenis doorgebrachten tijd. Uitspraak 29 April.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 6