Haagsche Courant van Woensdag 16 April 1941 de coördinatie van van Bloemen het Zuiderpark en Hel vraagstuk de liefdadigheid Beelden” STADSNIEUWS BINNENLAND in H. UDEN MASMAN 70 JAAR BEJAARDE MAN VERDRONKEN BEDORVEN WINTERPEEN Interessante tentoonstelling DERDE BLAD, PAG1NA 1 BEPERKING DIENST OP BUS LIJNEN P EN T INSTELLINGEN TOT UITZENDING VAN KINDEREN NAAR BUITEN DE WARM-VOEDSELVERSTREKKING TIJDENS STRENGE KOUDE IN 1941 CADAVERS VAN HONDEN EN KATTEN PRIJSOPDRIJVING MéL. 'A- De benoeming van onderwijzend personeel (Foto-archief) Op het Richtlijnen vastgMtald OP 3 I DE LUCHTOORLOG Slechts een enkel Britsch vliegtuig is in den afgeloopen nacht boven ons land geweest. Het wierp boven de duinstreek twee bommen af, welke slechts geringe schade hebben veroorzaakt. Door duisternis misleid te water geraakt Uit het water langs de Suezkade is gis teren het stoffelijk overschot opgehaald van den 73-jarigen A. G., wonende op de Laan van Meerdervoort De man was ten gevolge van de duisternis te water geraakt en verdronken. Door den Ontsmettings- dienst is het lijk naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht Gezellestraat, 50. i veel- .ondag de zeres aan die school, of aan één der scho len uitgaande van hetzelfde schoolbestuur is werkzaam geweest, van kweekelingen met akte, die gemobiliseerd zijn geweest, mag daarbij de militaire diensttijd wor den medegerekend. FEESTMIDDAG HAAGSCHEN VROUWENBOND Zoo langzamerhand breekt de tijd weer aan. dat de besturen van verschillende ver eenigingen hun leden tot sluiting van het winterseizoen een feestmiddag of -avond, aanbieden. Zoo was het 2en Paaschdag ook in de tu*izaal van Amicitia, waar de Haagsche Vrouwenbond met zijn leden bijeen was. Het was er gezellig en het programma, dat verzorgd werd door bet Haagsch Too- neel- en Cabaretensemble, uitstekend, zoo- dat bet welbekende succes van de H.V.B.- avonden ook dezen keer weer verzekerd was. Na een welkomstwoord van de presi dente mevr, de Jong Willemse, verscheen de heer P. van Zwieteren op het podium, die de conference voor zijn rekening nam. En onmiddellijk zij geconstateerd, dat hij er al dadelijk in slaagde, met enkele lied jes een prettige sfeer te scheppen. Verder was het in alle opzichten een varièté-pro- gramma. Daar waren de 14-jarige Thea v. Zwieteren. die de prélude van Rach maninoff vertolkte en de pianobegeleiding van enkele andere nummers in handen had. Riny v. d. Hengel, en Tobi Munnik, met enkele dansjes. Bé v. Eijk, met Hol- landsche liedjes, een radio varia, de da mes v. Zwieteren, v. Eijk, en de heeren v. Zwieteren en Stappers, die zeer ver dienstelijk spel te zien gaven in enkele één-actertjes en tenslotte het gezelschap ..Sobeli” onder leiding van Wim Spiering, dat de aanwezigen met hun prettige mu ziek en zang (cowboy-, krontjong-hawaiïan en kampliedjes) aangenaam wist bezig te houden. Het voortreffelijke orkest van den heer W. Hallensleben „Bill Life and his Vage- bonds” vulde de pauzes aan met vroolijke nummertjes. Zij wisten de stemming er tot laat in den avond in te houden, terwijl Joop Bekker voor een keur van attracties zorgde. SNEEUWWITJE IN DILIGENTIA Gistermiddag had in een uitverkochte zaal van Diligentia een opvoering plaats van „Sneeuwwitje en de zeven dwergen” onder leiding van Mimi Mur met mede werking van veertig harer leerlingen. Er was zeer veel zorg aan de opvoering van deze kinderoperette besteed, het bekende en altijd weer opnieuw boeiende sprookje werd in vier bedrijven ten tooneele ge bracht en ieder bedrijf was een lieve lust voor oog en oor. Vooral Sneeuwwitje zelf en haar voortreffelijke moeder be schikten over voortreffelijk stemmateriaal en toonden ook acteursgaven te bezitten De costuums waren smaakvol en er wa ren verscheidene tooneeltjes, welke be paald snoezig waren, kabouters, elfen, hof dames, en nog zooveel anderen werkten onder goede regie, met toewijding samen orn een doorslaand succes te bereiken. En .kundige dienst bracht haar naar bat zied dit is ook gelukt De opvoering werd in- zooals dat alleen in vang der lente te bespeuren die echter bloemen en zien, zullen nog enkele dagen geduld ten hebben, want zoover De beelden zijn aanwezig, verscheidenheid van grootsch en monumentaal, ontwakend voorjaar kunnen hun hart op-|di halen: over boomen en heesters hangt [M het warm-bruine waas van uitbottend h: leven. Hier en daar loopen de struiken al vi uit en men ziet een heerlijk, teer groen, P den vroegen aan- 01 iespeuren valt. Zij. n en kleuren willen le dagen geduld moe- 11 >ver is het nog niet. wezig, in een grootc n stijl en opvatting: n nentaal, lyrisch en I v Een winkelier verkocht busjes Caramel- la pastei voor ƒ0.32 per stuk, terwijl de normale prijs 0.23 bedraagt. Terzake van overtreding van het Rijksbeheerschingsbe- sluit werd proces-verbaal tegen hem op gemaakt; 43 busjes werden in beslag ge nomen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat winkeliers hun winstmarge niet mogen verhoogen. ook al is de inkoopsprijs voor bepaalde artikelen verhoogd. Zoo mag de winkelier zijn winst niet in procenten be rekenen. Werd voor 10 Mei '40 bijv. ƒ5 winst gemaakt, dan mag deze nu niet boo ger zijn. Een schoenwinkelier kreeg een proces verbaal. omdat hij voor een paar schoenen ƒ2.- extra winst berekende. Vragen van het Raadslid J. H. Scholte Het Raadslid J. H. Scholte (N.S.B.) heeft aan B. en W. de volgende vragen gesteld 1. Hebben B. en W. kennis genomen van het feit, dat in een pakhuis van „Gerten- bach's bedrijven" aan de Casuariestraat een hoeveelheid van minstens 60.000 k.g. winterpeen bedorven zijn als gevolg van ondeugdelijke wijze van opslaan? 2. Zoo ja, zijn B. en W. bereid, mede- deeling te doen, welke maatregelen geno men zijn, of genomen zullen worden tegen de verantwoordelijke ambtenaren van den Gemeentelijken Crisis- en Distributie- dienst, op wier last de winterpeen was opgeslagen? 3. Indien vraag no. 1 bevestigend beant woord wordt, welke stappen Lebben B. en W. gedaan of zullen door B. en W. nog gedaan worden, om in de toekomst derge- lijke gevallen van ernstige voedselver- waarloozing te voorkomen? 4. Is het aan B. en W. bekend, dat door het Nederlandsch Agrarisch Front op aan vraag technische adviezen worden ver strekt voor het opslaan van voedsel, dat aan bederf onderhevig is? De hoofdinspectie van het Lager Onder wijs heeft in overleg met de verschillende besturenorganisaties der Schoolbesturen en Onderwijzersvereenigingen en met medewerking van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbe scherming richtlijnen opgesteld inzake de benoeming van onderwijzend personeel aan de lagere scholen. Behoudens uitzonderingen, die noodig zijn tot uitvoering van het leerplan of die in verband staan met bijzondere eischen die aan de school moeten worden gesteld, zullen bij de benoeming van onderwijzers de volgende regelen in acht moeten wor den genomen. A. De sollicitanten, die zich na een op roeping in één of meer bladen hebben aangemeld en aan de gestelde eischen vol doen. worden ingedeeld in drie groepen. Groep 1A. zij, die reeds vóór 1 Ja nuari 1936 de akte van onderwijzer heb ben behaald. B. zij, die reeds in een vaste betrekking als onderwijzer(es) werkzaam zijn; C. zij, die wachtgelder zijn. Groep 11zij, die tusschen 1 Januari 1936 en 1 Januari 1939 de akte van be kwaamheid als onderwijzer(es) hebben behaald. Groep III: zij. die na 1 Januari 1939 de akte van onderwijzer (es) hebben behaald. B. Achtereenvolgens komen voor benoe ming tot onderwijzer(es) in aanmerking de sollicitanten uit groep I, daarna die uit groep II en tenslotte die uit groep III. Is het aantal sollicitanten van de groep, die het eerst voor benoeming in aanmerking komt, 8 of minder, dan kunnen ook sol licitanten uit de onmiddellijk daarop vol gende groep in aanmerking komen voor een benoeming. C. In afwijking van het onder B bepaal de zal het geoorloofd zijn aan een bepaal de school een kweekeling(e) met akte te benoemen, mits deze op 1 April 1941 ten minste twee jaren onafgebroken als kwee- keling met akte of als tijdelijk onderwij- Subsidieering over 1941 In zijn vergadering van 15 April 1940 besloot de Raad tot toekenning van sub- sidiën uit de gemeentekas over het jaar 1940 overeenkomstig door den Raad vast gestelde grondslagen aan de volgende in stellingen van kinderuitzendinghet Haagsch Comité voor uitzending van Ne- derlandsche kinderen naar buiten, de ‘s-Gravenhaagsche Vereeniging voor Ge- zondheidskolonies, de Haagsche Vereeni ging voor Christelijke Gezondheids- en Vacantiekolonies, de stichting „Katholieke Kinderuitzending in het Bisdom Haarlem, afd. ’s-Gravenhage”, de Vereeniging voor Vacantiekolonies voor Israëlietische Kin deren te ’s-Gravenhage, de vereeniging „Zorg voor het Achterlijke Kind" te ’s-Gra venhage, de afdeeling 's-Gravenhage der Nederlandsche Vereeniging Vacantieoord voor Lichamelijk Gebrekkigen, de eerste Nederlandsche vereeniging voor kleuter zorg „Naar het Strand". In de gemeentebegrooting voor 1941 zijn voor deze subsidieering posten opgenomen. Van den Armenraad is thans hieromtrent advies binnengekomen. In overeenstemming hiermede zijn Ben W. van oordeel, dat de subsidieering over 1941 geschieden kan overeenkomstig de regeling van 1940, behoudens dat het wen- schelijk is het aan de vereeniging „Naar het Strand” over 1940 toegekende subsidie van ƒ0.33 per verpleegdag voor 1941 te verhoogen tot 0.50, zulks op grond van den geldelijken toestand der vereeniging en ook in verband met wat aan andere hier niet genoemde instellingen voor dagverpleging van gemeentewege vergoed wordt. In zijn vergadering van 25 Januari 1937 aanvaardde de Raad het voorstel van B. en W., onder meer tot verleening tot wederopzegging van een subsidie van ƒ0.20 per verpleegdag, voor kolonieverple- ging van Haagsche kinderen, aan de afdee ling Den Haag van de Vrijzinnig Christe lijke Gezondheidskolonie ,,Naar Buiten”. Deze afdeeling Den Haag ging sindsdien over in de 's-Gravenhaagsche Vereeniging van de Vrijzinnig Christelijke Gezond heidskolonie „Naar Buiten", terwijl deze ’s-Gravenhaagsche vereeniging met ingang van 1 Januari 1941 door B. en W. werd geplaatst op de lijst der gemeente ’s-Gra- venhage, als bedoeld in artikel 3 der Ar menwet. Derhalve is gerekend met in. gang van 1 Januari 1941 subsidieering ook van deze instelling alleen mogelijk telkens voor niet langer dan één jaar, ter wijl voor elke subsidieering advies van den Armenraad noodig is. Het hooger be doelde advies van den Armenraad strekt mede tot toekenning aan de ’s-Graven haagsche Vereeniging van de Vrijzinnig Christelijke Gezondheidskolonie „Naar Buiten" over het jaar 1941 van een sub sidie van ƒ0.20 per verpleegdag. voor kolonieverpleging van Haagsche kinderen. Het bovenaangehaalde besluit van 25 Ja nuari 1937 tot verleening aan de desbe treffende instelling van een subsidie tot wederopzegging ware, gerekend te zijn in gegaan met 1 Januari 1941, in te trekken. B. en W. stellen den Raad voor te be sluiten aan bovengenoemde vereenigingen onder bepaalde voorwaarden subsidies uit de gemeentekas toe te kennen. BENOEMING TIJDELIJK LEERAAR J. Hulsker is van 17 Sept. 1940 af tij delijk leeraar aan de Zeevaartschool te Scheveningen. Tot en met 3 Febr. 1941 is hij werkzaam geweest ter voorziening in de lessen van nu wijlen den leeraar dr. J. A. R. Frederikse. die wegens ziekte afwezig was, terwijl hij na dien dag werkzaam is ter voorloopige voorziening in de vacature, welke is ontstaan ten ge volge van het aan dr. Frederikse verleen de eervol ontslag. Zijn benoeming moet alsnog door den Raad geschieden. In verband hiermede dragen B. en W. hem den Gemeenteraad voor, ter benoe ming tot tijdelijk leeraar in de Neder landsche taal aan de Zeevaartschool te Scheveningen. KI8TJE MET M HALVE PONDEN BOTER GESTOLEN Van een in de Pletterij-straat onbeheerd, staanden wagen is gisteren een kistje met 30 halve ponden boter ontvreemd. UITGIFTE VAN GROND IN ERFPACHT AAN VAN-RUYSBROEKSTRAAT EN ANNA BIJNSLAAN B. en W. stellen den Raad voor aan de Van-Ruysbroekstraat en de Anna Bijns- laan gelegen, door de directie van den dienst der Stadsontwikkeling en Volks huisvesting nader ter plaatse aan te wij zen gemeentegrond, groot 2070 vierk. meter of zooveel meer of minder, als bij de ka dastrale opmeting zal worden vastgesteld, in erfpacht uit te geven aan W. N. Keyzer te Wassenaar, voor een tijdvak, ingaande op een nader door B. en W. te bepalen tijdstip en eindigende met 31 Dec. 2010, tegen een jaarlijkschen canon, berekend naar 0.70 per vierk. meter, voor zoover en zoolang de grond uitsluitend voor woon- doeleinden en voor het bouwen en hebben van bijgebouwen, behoorende bij de wo ningen en uitsluitend voor particulier ge bruik bestemd, wordt gebezigd en naar 1 per vierk. meter, voor zoover en zoo lang de grond voor andere doeleinden wordt gebezigd. BOTSING TUSSCHEN TRAM EN VRACHTAUTO OP DE LAAN VAN MEERDERVOORT Vanmorgen omstreeks half elf had op de Laan van Meerdervoort een botsing plaats tusschen een motorwagen van lijn 3 en een vrachtauto beladen met ledige groentenkisten. De vrachtauto kwam uit de Regentesselaan en wilde oversteken om links af te slaan. Op het zelfde oogenblik naderde de motorwa gen van lijn 3 uit de richting van het Valkenboschplein. De trambestuurder kon een botsing niet meer voorkomen. De zware vrachtauto raakte met het linker-achtergedeelte het voorbalcon. van de tram, dat werd ingedrukt, waar-t bij twee zijruiten versplinterden en de. schakelkast defect geraakte. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. De vrachtauto werd slechts licht bescha digd. De defecte motorwagen is later door een achterop rijdende tram opge- De groote tentoonstelling van „Bloe men cn Beelden’, in het Zuiderpark, waarover wij reeds eenige malen ge schreven hebben, is heden voor het pu bliek geopend. Een stralend zonnetje zette het prille voorjaarspark in gloed, maar ondanks deze attentie van de zijde der natuur, was het in het Zuiderpark nog vrij guur, pas tegen den middag Op Vrijdagavond 25 April zal ds. E. J. v d. Brugh voor den Haagsch-Amersfoortsehe Kring voor Wijsbegeerte in Pulchri Studio een voor dracht houden over „Hel getuigenis van Hr til Van 15 Januari tot en met 24 Februari werden 226.401 porties verkocht In zijn vergadering van 22 Jan. 1940 keurde de Gemeenteraad goed, dat. in ver band met het felle winterweder in begin 1940, door tusschenkomst van de Stich ting Schoolkindervoeding warm voedsel zou worden verstrekt tegen betaling van 0.05 per portie van 1 liter, zulks in af wachting van een nadere geldelijke rege ling van deze aangelegenheid op de ge meentebegrooting voor 1940. De verstrekking van warm voedsel, waarvan een zeer druk gebruik werd ge maakt, had plaats in 15 eetlokalen in de avonduren gedurende het tijdvak van 15 Januari tot en met 24 Februari 1940. In totaal werden 226.401 porties verkocht De kosten van deze voedselverstrekking hebben voor de Stichting Schoolkindervoe ding na aftrek van de baten 3.855.14 be dragen, welk bedrag aan de stichting zal moeten worden toegekend. Bovendien moet worden toegestaan een bedrag van 946.99 voor door de Gemeen tewerken in verband met deze voedsel verstrekking gemaakte loonkosten voor schoolknechts en schoolschoonmaaksters, alsmede een som van 70.77 voor druk werk. In totaal zal derhalve beschikbaar moeten worden gesteld 4872.90. B. en W. zijn de Stichting Schoolkinder voeding erkentelijk voor de wijze, waarop zij deze voorziening wederom heeft ver zorgd. Op grond van het vorenstaande stellen B. en W. den Raad voor, om voor de hiervoren omschreven verstrekking van warm voedsel een bedrag van 4872.90 beschikbaar te stellen. duwd. DOOR AUTO AANGEREDEN Omstreeks 1 uur gistermiddag is op de Hooftskade het 4-jarig meisje M. van M. door onvoorzichtig oversteken, aange reden door een personenauto. De kleine kreeg een hersenschuddingde genees- (kundige dienst bracht haai «a» den Z wdw^L ONVOORZICHTIG OVERGESTOKEN Stationsplein is gistermiddag de 59-jarige C. H. W. van de Laan van Meerdervoort, doordat hij onvoorzichtig overstak, aangereden door een motor- deling in het Zuiderpark is een genot. Men is werkelijk buiten. De stad met haar asphalt, steenen en rumoer lijkt ver. Natuur, park, grasvelden, water partijen, tuinen, geboomte en struiken omringen den bezoeker en overal wordt men geboeid door de ontwakende lente. Het is zeker de moeite waard om reeds nu, van den aanvang af, het Zuiderpark te bezoeken en het groeien en ontbloeien, niet alleen der honderdduizenden bloe men, maar ook van het mooie park zelf, van bel al rwrifte- BEGRAFENIS Dr. AEGIDIUS W. TIMMERMAN Op tweeden Paaschdag heeft te Bla ricum. in tegenwoordigheid van talrijke vrienden en oud-leerlingen, de begrafenis plaats gehad van het stoffelijk overschot van den bekenden letterkundige dr. Aegi- dius W. Timmerman, oud-leeraar aan het Gem. Gymnasium alhier. Aanwezig waren oa. dr. J. van Ijzeren, rector van het gem. gymnasium alhier, mr. A. van Tuyl van Serooskerken, pre sident arr. rechtbank te Alkmaar, ds. W. Bech uit Wolfheze, verscheidene Gooische kunstschilders en anderen. Allereerst werd het woord gevoerd door jhr. A. E. Humalda van Eysinga, als oud- leerling en vriend, waarna dr. 3. van Ijzeren dr. Timmerman schetste als een bemind collega, als voortreffelijk docent en als een weergaloos Homerus-vertolker. Ds. Bech schetste de goede kwaliteiten van dr. Timmerman als mensch en als vriend De oudste zoon heeft voor de belang stelling dank gezegd. VERHURING VAN GEBOUWEN B. en W. stellen d» Gemeenteraad voor om aan de 's-Gravenhaagsche Vereeni ging „Dr. Schroeder van der Kolk” te verhuren het gebouw Sirtemastraat no. 179, gerekend te zijn ingegaan 1 Maart 1940, tegen een huurprijs van ƒ3600, per jaar, en het gebouw Roggeveenstraat no. 2—Witte de Withstraat no 119, gerekend te zijn ingegaan F Juli 1939. tegen een huurprijs van ƒ2750 per jaar. De heer Eekhof haalde enkele voorbeel den van vruchtbare samenwerking aan. In Rotterdam is in December een Werk gemeenschap gevormd door Stichting 1939 en Stichting 1940 (waarbij de confessio- neele en particuliere liefdadigheidsinstel lingen zijn aangesloten) Maatschappelijk Hulpbetoon, Steunregeling, sociale dienst van de Unie en de N.S.B. en de Notstands. beihilfe Tusschen de verschillende colla- boranten bestaat een nauw contact, ter- wijl een zeer intensieve uitwisseling van gegevens plaats heeft. Hierdoor geschiedt het werk veel vlugger en beter. De op brengsten van de collecten stijgen ook daar langzaam maar zeker. In Hilversum heeft een soortgelijke sa menbundeling plaats gehad. De belangen van de behoeftigen worden door dezelfde instellingen behartigd als vroeger. Het uit gekeerde bedrag is zelfs hooger dan er voorheen door de vereenigingen bijeen gebracht werd. Dit is mogelijk duor de groote landelijke giften (bijna 2 millioen) en doordat in summige gemeenten meer ontvangen dan uitgegeven wordt Een voorbeeld van incidenteele samen werking is die van het Bio-Vacantieoord en de Winterhulp, waarbij bepaald werd, dat de opbrengst gelijkelijk verdeeld werd Hoewel het aantal bioscoopbezoekers 50 a 60 pCt geringer was, werd toch een zeer behoorlijke opbrengst verkregen. De katholieken hebben in principe be sloten samen te werken met de Winter- hulp-Nederland. De feiten in de katho lieke provincies hebben bewezen, dat men zich aan die overeenstemming zal hou den In Brabant en Limburg heeft Win terhulp Nederland de hoogste gemiddelde opbrengst Het wachten is nog op de andere groe pen. die, zooals we reeds zeiden, tot nu toe een afwijzend standpunt hebben ingeno men. Men hoopt in het belang van de duizenden behoeftigen op een spoedige op. lossing, in de richting, die door den Rijkscommissaris is aangegeven. Het ligt in de bedoeling, dat Winterhulp Nederland op 15 Mei a s. haar zomerslaap ingaat. Met opzet spreken we van zomer slaap, want, hoewel er in de komende maanden geen collecten gehouden zullen worden, zoodat het publiek weinig of niets merkt van het bestaan van de Winterhulp, zal er binnenskamers door het personeel van de Winterhulp niet minder hard ge werkt worden aan den opbouw en organi. satie van het geheel. Op 15 Mei zal deze stichting dus de eerste, in vele opzichten zoo bewogen, periode afsluiten. Centrali satie van de liefdadigheid in ons land is, hoewel de gedachte ervan reeds jarenlang meermalen bepleit werd en in enkele plaatselijke gevallen ook ingevoerd werd, feitelijk iets geheel nieuws. Het bedrijven van liefdadigheid werd beschouwd als een privilege van kerken en instellingen. Zoo doende werd Winterhulp Nederland zoo wel met warme sympathie als met felle critiek ontvangen. De stroom van critiek is echter aan het ebben, hetgeen om blijkt uit de opbrengsten, die zich in stij gende lijn bewegen, niet omdat de giften van hen, die geregeld gaven grooter wer- den, maar omdat het aantal gevers toe nam. Het collecteverbod werd uitgevaardigd om samenwerking met de talrijke groepen en groepjes, die zich bezig houden met de liefdadigheid, te bewerkstelligen. Het ba seerde zich, naar de heer Eekhof, chef van de hoofdafdeeling Propaganda van de Winterhulp ons dezer dagen op een pers conferentie mededeelde, op het in 1940 ver schenen rapport van het Centraal Archief van het Maatschappelijk Hulpbetoon in Nederland. Dit rapport maakt meldingen van 9000 openbare inzamelingen in 1 jaar, afrvïlen van alle wijkcollecten, uit rapport wijst dan ook op het be- a van een grootere concentratie. Z-‘J. die aan de Winferhulp vorm en in houd gaven, verwachtten, dat de liefdadige instellingen zich vrijwillig zouden aan sluiten De Rijkscommissaris Rijksminister ar. Seyss Inquart heeft er uitdrukkelijk op gewezen, dat hij een „geneutraliseerde liefdadigheid" wenscht en dat de politiek ‘’“Hen het terrein moet blijven, waarop de Winterhulp werkt. Probleem van de samenwerking en fj’ordmatie is thans, nu de Winterhulp Herland binnenkort haar eerste periode arsiutt. urgent geworden. Tot nu toe is de SfJjirnwerkinB door P-00*® liefdadige in- steuingen van confessioneelen en particu- ^rei? aard stelselmatig geweigerd, omdat nj aldus de heer Eekhof, uit principe niet r®"?0h$n samen te werken in een ver- oand, dat beïnfluenceerd wordt door de w1n?nauUsociaIi,lische wereldbeschou- «‘ermede zijn zij het dus. die de P. tl.eX ln het geding brengen en niet wiJ> aiaus onze zegsman. afwhzenaeIij.ke men zijn a i ‘Lze.nd standpunt eveneens motiveert. hiliiïat eeueentratie minder geld in het T de heMadige kas brengt, het- d. andcre «ebleken is in Amerika, «aat met op aangezien de omstandighe- “e^daar geheel anders zijn dan in ons pSsgeg^™ti€«borden en dal ket collecteverbod bhivln d® Iofn*rnlaanden gehandhaafd zal van c?iii.a»n**Zlcn i.er and*r» een stroom gen en £52f’Ji<zou kon,en van vereenigin- 5®" '".mateHingen, die ..hun schade zou- P *?1Ien inhalen" uT*" m*ermalen is betoogd door de cXd’ 7" W‘"l®rh“1P Nederland, dat de coördinatie niet wil zeggen dat de be h^l^»i1iiu'Udilhi!d*v*Te*n*in«en °P«e- waarnw?M,LrOrden Het ‘egendeel is *a,ar1L ant h<t zou n,et in het belang zijn aiL un’ V°°r w,e ««orgd moet worden, deze bronnen te laten uitdrogen. De lei- blrS», uun dc 'iefdadigheidsvereenigingen oescnikken vaak ever een ruime ervaring n groote kennis van zaken, zoodat het dwaasheid zou zijn hen aan den dijk te zetten. De gedachte van den Armenraad, die toezicht houdt op de uitkeeringen van de aangesloten instellingen, waardoor mis standen voorkomen worden, vindt men feitelijk terug in de Winterhulp. Ook Win- terhulp Nederland heeft er niets op tegen dat de ondersteunden hun geld krijgen van die instellingen, die hen vroeger onder hielden De werkzaamheden van de ker ken. die verankerd zijn in hun traditie, blijven onaangetast Zoo zullen wij niet raken aan de diaconie, aangezien deze met de kerk vergroeid is. aldus dc heer Eck- hof. De nieuwe dingen moeten echter wor den overgelaten aan Winterhulp Neder land. Buslijn R tijdelijk opgeheven In verband met de aan de H.T.M. op gelegde beperking in het gebruik van vloeibare brandstof zal ingaande morgen de dienst op de buslijnen P. en T. be perkt worden, terwijl buslijn R. tijdelijk opgeheven zal worden. De H.T.M. hoopt buslijn R. weder te kunnen laten loopen, zoodra het aantal afgeleverde houtgasgeneratoren haar daartoe in de gelegenheid stelt, hetgeen waarschijnlijk over enkele weken het geval zal zijn. Men schrijft ons: Morgen 17 April hoopt de heer H. Uden Masman, vice-voorzitter en waarnemend jkenningmeester van het Frysk' Selskip ..Rjucht en Sljucht" alhier zijn 70sten ver jaardag te vieren. Ter gelegenheid van dit feit hebben wij met den heer Uden Mas- man in zijn woning van Blankenburgstraat 98 een onderhoud gehad. Voor bijna alle Friezen in onze stad is de heer Masman geen onbekende Door zijn vriéndelijk- en innemendheid weet hij zich overal vrien den te verwerven De »j. jubilaris begon met ons mede te deelen, dat hij 17 April 1871 te Winsum (gem Hennaarderadeel). waar zijn vader Ned. Herv predikant was geboren werd. Gedurende 3 jaar heeft hij zijn opleiding genoten bij de Coöp. Han- delsdrukkerij te Leeuwarden. Daar maakte hij voor het eerst kennis met mr. P. J. Troelstra, die toen als advocaat te Leeu warden woonde. Na vervolgens werkzaam te zijn geweest, te Amsterdam en te Nij megen. vertrok hij in 1894 naar de Oost en was te Semanng drukker. Vandaar vertrok hij in 1897 naar Zuid-Afrika Daar ontmoette de heer Masman te Pretoria een paar Friezen. Met z’n allen hebben zjj een Friesche vereeniging opgericht waar van de heer Uden Masman secretaris werd. Vandaar ging hij weer naar Indië en kreeg in 1903 te Semarang een eigen boek handel en drukkerij. Toen hij in 1996 weer in Nederland te rugkwam en zich in den Haag vestigde, sloot hij zich spoedig aan bij het Frysk Selskip „Rjucht en Sljucht". Van 1918— 1925 was hij daarvan voorzitter. Momenteel is de TO-jange nog vice- voorzitter en waarnemend penningmeester van „Rjucht en Sljucht" en voorzitter en werkend lid van het zangkoor van „Rjucht en Sljucht". De heer Uden Masman heeft enkele too- neelstukken in bet Friesch vertaald. Wij noemen o.a. „Uder len dak” en „de Skoatjer” fen Jan Fabricius en „Elske". Behalve bo vengenoemde tooneelstukken heeft de heer Uden Masman ook uitgegeven de bekende bundel van Piter Jelles (mr. P. 3. Troel stra) „Rispinge" en ut it 41de laech" van T. E. Halbertsma Later zijn deze uitgaven overgedaan aan R v. d Velde, uitgever te Leeuwarden. Als organisator en propagandist heeft de heer Uden Masman meer voor de Friesche beweging gedaan. In 1923 was hij een van de oprichters van it Boun fen Fryske sels- kippen büten Frytlln. waarvan hij ook 5 jaar secretaris is geweest Van 19341939 had hij de leiding van het bondsorgaan ,.de Fries om utens. Aan het einde van het onderhoud, deed de heer Masman nog een beroep op de jongeren, en zei ongeveer het volgende: Wij èlderen, mootte hjoed ef moam it wirk dellizze. Jonge krêften moatte den yn 't spier, mear as oan 't nou ta! Jonge mannen wêz ré as t sa fier is. Party fen jimme hólde hiarrm faek binefter as hja reppen wirde. Hja hawwe it .wt o» i hid ef yet slimmer hja hawwe dér gjin mocht oan. Det moat oars. Ik slz jimme dit: net ien jongeman ef ’jongfeam hat it rjucht om for in funksje ef bestjinning to betankjen. as men hjarren dérta ropt en as hia dérta yn staet ef gelegenheit bin- ne Hja hawwe as Friezen in plicht foar folk en tael oer' Strüp dér net for op. Den kinne wy gerest wêze! Ik haw de Fryske aksje altiid biskóge as in folksbiwegir.g wis it intelleht, moat meewirkje en geastike liedung jaen, de hegerein moat net fen fierren stean bliuwe. Mar de kréft moat komme fen e brede lagen fen it Fryske folts. Yn’e bütensel skippen wirdt 90 pCt. fen it wirk dien fen „lytee man”. Hja hawwe dér offers for oer. Ek yn Fryslin moat It eigenlike folts sa fier komme, dat it syn rjuchten mei klam op easket It moat for syn tael en syn aerd fjuchtsje oan it ein- doel ta! En giet dit nel lis sin net faek hirder- nöck lit üs it bitrouwen net forlieze. Sünder optimisme komt men dér net. Yn saken net en yn in tael striid net Lit ös tankber de foarutgong merkbite fen è- lêste feams ieu De tael wirdt al folie mear achtenearre folie mear bestudearre en yn fierd as 't piichte. Us tael klinkt hjoed Us tael klinkt moarn Wirkje dêroan mei. jonge Friezen. De aandacht van het publiek wordt er nogmaals op gevestigd, dat hij, die een cadaver van een hond of een kat heeft, dit volgens de door den Gemeenteraad vastgestelde verordening verplicht is af te geven. Men kan hiertoe gebruik maken van de door B. en W. daartoe aangewezen instellingen, n.l. het dieren asyl, Nieuwe Haven 73, telefoon 111143, het dierente huis, Calandplein 19, telefoon 110230. Deze instellingen mogen een daarvoor overeengekomen vergoeding in rekening brengen. Bovendien bestaat er gelegenheid de cadavers kosteloos af te geven op een van de navolgende plaatsen, t.w.: eiken werkdag van 9-16 uur aan de Afdee- lingsdepots van den Gemeentelijken Rei nigingsdienst: Gaslaan, Visschershaven- straat 4, Joan Maetsuykerstraat 259. Eiken werkdag van 14-16 uur aan de veegdienstposthuizen van den Gemeente lijken Reinigingsdienst; Timorstraat, Zorgvlietstraat 239, Doelenstraat 4A, Laan 28A, Schedeldoek^haven 49, Trooststraat T7, Fannius Scuoltenstraat 2, HulshorsLstraat 12, Weissenbruch- straat 188, Goudenregenstraat 38. 3e v. d. Boschstraat 18. Nieuwe weg 23A (Loosduinen), Jan Wapstraat hoek Gui do Gezellestraat, Neptunusstraat 98, Bentinckstraat 50, Schlegelstraat 148, Terschellingschestraat 22, Morsestraat. overstak, aangereden door wagen van lijn 4. Hij klaagde over in wendige pijnen en werd door den ge neeskundigen dienst naar het R.K. zie kenhuis aan het Westeinde overge bracht ZEER DRUK BEZOEK TIJDENS DE PAASCHDAGEN IN DEN HAAGSCHEN DIERENTUIN Tijdens de Paaschdagen hebben duizen den en nog eens duizenden den Dieren tuin bezocht. Iedereen was opgetogen over de nieuwe aanwinsten. De kameelen met jong hadden ieders aandacht terwijl de mantelbavianen op den apenberg ook niet te klagen hadden over belangstel ling. Voor de poppenkastvoorstellingen was eveneens een groote belangstelling en de kinderen hebben dan ook kunnen genie ten van de vertellingen van „Roodkapje”, .Jan Klaassen” enz. Gezien het daverend succes en op vuldig verzoek zal dan ook a.s. Z< weer poppenkastvoorstelling voor jeugd worden gegeven. RIJWIELDIEF GEARRESTEERD Een 40-jarige looper, die gisteren het punt stond, couranten te gaan bezor gen werd terzake van het stelen van rij wielen, gearresteerd. Op 14 Februari ont vreemdde hij in de Goudreinetstraat een rijwiel en op 18 Maart, een fiets in de Citroenstraat. De man was zoo dom ge weest de belastingmerken, waarop naam en adres van den eigenaar waren aange bracht, op de rijwielen te laten zitten. Een fiets kon bij hem thuis in beslag wor den genomen, de andere in Leerdam, waar hij het rijwiel verkocht had voor ƒ25. De courantenlooper is voorloopig in be waring gesteld. TERAARDEBESTELLING S. J. DE GROOT Hedenmiddag werd op de begraafplaats Oud Eik en Duinen het stoffelijke over schot ter aarde besteld van den heer S. 3. de Groot, in leven oud-adj.-inspecteur van Financiën op Oost-Java. Van hun belangstelling deden onder meer blijken de heeren: G .M. Wagemans, sectiehoofd van den Provincialen Water staat in Oost-Java, W. J. Burggraef en P. A. A. van Daalen. beide gep. O.I. ambte naar en A. F. Ruimschotel, hoofd van het Verkoopkantoor van ’s Lands Mijnbouw producten. Namens nabestaanden sprak een oude vriend van den thans overledene, de heer van Os aan het graf een afscheidswoord en dankte de aanwezigen voor hun komst.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9