BAAGSCIIE COURANT Reuzen mantelbavianen ontsnapt uit den Dierentuin BINNENLAND NEDERLANDSCH-INDIE STADSNIEUWS RECHTZAKEN Donderdag 17 April 1941. f VIERDE BLAD V rouwenhoekje Wilde jacht over de omgeving i Mr. C. M. J. F. Goseling overleden I DE METAALNIJVERHEID P. Moltmaker overleden in Giften voor Winterhulp Nederland de vluchtelingen op de daken. Inzèteen der oppassers met een vangnet Twee van AANVOEREN VAN VISCH AAN DEN AFSLAG TE SCHEVENINGEN DE BESPREKINGEN TUSSCHEN JAPAN EN NED.-INDIE VOOR DE GEWONDE NEDERLANOSCHE SOLDATEN De tentoonstelling „Goede Voeding in dezen tijd” Uit zichzelf teruggekomen BEGRAFENIS Mr. C. VOüTE Een spannend momentTegelijk klommen de vluchtelingen over een schutting, van waar, zij zich over een te voren uitgelegde plank weer naar de apenrots begaven (Schimmeipenningh) - vLw' genooten vervullen. BARON KNEUT IN DILIGENTIA Mm» een familielid meer water van die Oa de volgende giften binnengekomen: fSch i m melpcnr&qjM I I No. 17853 Mr. C. M. J. F. Goseling F oio-archief maar Nog baar hebben zij echter toch het getrotseerd en zijn zij ongeveer 20 centi- JUBILEUM F.W. STÖR Heden herdacht de heer F. W. Stör. hoogspanningsmonteur. in dienst van het GI B, den dag, waarop hij vóór 25 jaar in Gemeentedienst trad. Hij werd door de directie ontvangen, die hem de door B. en W. geschonken eervolle vermelding en een gratificatie overhandigde. Van de uitgelezen collectie japonnen in een magazijn in de binnenstad trachtten gistermiddag niet minder dan drie winke lende dames zich op oneerlijke wijze een toiletje toe te eigenen. Zij werden evenwel op heeterdaad be trapt en aan de politie overgegeven. Na verhoor zijn zij voorloopig op vrije voelen gesteld. Oud-minlster van Justitie Op den Tweeden Paascljdag is te Buchenwalde op 49-jarigen leeftijd over leden de oud-minister van Justitie, mr. C. M. J. F. Goseling.. NIEUW PROGRAMMA IN HET CABARET METROPOLE PALACE Van morgen af wordt in het Metropole Palace, na de hoofdfilm, een nieuw ca- baretprogramma vertoond. Behalve enkele shows, uit te -voeren door het huisorkest onder leiding van Ferry Marischka, vier zangeressen en de zanger-conferencier Jean Roem, bestaat het programma uit het optreden van den bekenden parodist- accordeonnist Mischa Korsakoff en Jean- tine et Leonard, die enkele exotische, dan sen zullen brengen. Er zal bovendien een show worden gebtacht- in den geest van het Parijsche „Bal-Tabarin" en een ser- pentinewedstrijd worden gehouden. F. L. OSSENDORP OVERLEDEN Amsterdam is gisteren overleden, 78 jaar oud, de heer F. L. Ossendorp, oud- voorzitter van den Bond van Nederland- sche onderwijzers, oud-lid van den gemeenteraad van Amsterdam. De crematie zal plaats hebben Zater dag a.s. te Westerveld, na aankomst van trein 12.14 uur. Op Zaterdag- en Zondagavond 19 en 20 April a.s. zal de Diligentia-zaal haar poor ten wederom voor de kleinkunst openen Eén der beste kluchten der laatste jaren, t.w. Baron Kneut” zal daar namelijk ten tooneele worden gebracht door den be kenden revue-komiek Siem Nieuwenhui zen, die daarin zijn glansrol als huis knecht speelt en Beppie de Vries, die daarin „als „baronesse Kneut" voor het voetlicht treedt. Waar deze klucht tot nu toe werd vertoond, waren de zalen geheel uitverkocht. TRACHTTEN JAPONNETJES TE STELEN INBRAAK IN EEN MAGAZIJN IN DE VLAMINGSTRAAT De 22-jarige schilder J. de V. en de 28- jarige koopman I. W. v. S., resp. te Edam en te Amsterdam woonachtig, thans gede tineerd,- stonden terecht wegens een door hen in den nacht van 22 op 23 Febr. j.L tezamen gepleegde inbraak in een heeren- modemagazijn in de Vlamingstraat bier ter stede. Verdachten legden een volle dige bekentenis af. Aan dg achterzijde van het perceel hadden zij een ruit vernield en zoo konden zij zich toegang verschaf fen tot het magazijn, waaruit zij 1250 paar sokken en een aantal handschoenen hadden weggenomen. Een gedeelte van den buit hadden zij verkocht. Tegen ieder van beide, reeds vroeger veroordeelde verdachten, luidde de eisch gevangenisstraf voor den tijd van een jaar en zes maanden. Uitspraak 29 April. WINTERHULP NEDERLAND De directeur-generaal van de Stichting Winterhulp Nederland .heeft met ingang van 3 April aan mr J Hughes pp zijn verzoek eervol ontslag verleend als pro vinciaal directeur voor Gelderland, onder dankbetuiging voor de door hem bij den opbouw der organisatie bewezen *diensten Ir. zijn plaats is met ingang van Ifi April benoemd tot provinciaal directeur mr C A F Kalhorn. plaatsvervangend directeur voor Zuid-Holland. onder ge lijktijdige ontheffing van deze functie. OUDERAVOND OPENBARE SCHOOL MAJUBASTRAAT 2 Dezer dagen werd een ouderavond van de openbare school aan de Majubastraat 2 gehouden. Het hoofd der school, de heer L. Bouma, sprak een welkomstwoord tot de ouders. Hierna zongen de leerlingen der zesde klasse onder leiding van den heer v. d. Ende, een tiental liedjes. Het daverend applaus na ieder nummer, be wees hoezeer het gebodene door de ouders op prijs,werd gesteld. Aan den heer v. d Ende werd namens d^oudercomrrrtssie een dirigeerstok aangeboden. Tot lid van de oudercommissie werd gekozen de heer P. A. Smit; tot leden van de kascontröle-commissie werden gekozen de heeren J. Warnaar en J. Tomey. Vervolgens hield ds. J. B. Schouwink uit Delft een causerie over _het onderwerp ,,De openbare school", welke met groote aandacht gevolgd werd. Voor het Gezelschap voor Philosophic en Parapsychologie zal de heer L. W. van Dalen op Zondagmiddag 20 April, in de bovenzaal van Riche, een voordracht houden over „Prpctische erva ringen op het gebied der dieren-psycholo- gie". Door den heer K. H. A. Steinmetz zal een kleurenfilm over het leven der gieren worden vertoond. Een tweetal dames heeft hedenmiddag de- gewonde Nederlandsche soldaten, die verpleegd worden in het Militair Hospitaal en in enkele ziekenhuizen in de stad, ver rast met sigaretten, tabak, vruchten in blik, haring, wijn en nog vele andere lekkernijen. Al deze artikelen waren aardig verpakt en bijeengebracht door familie, kennissen en straatgenooten van de milde geefsters. Ook werd nog overhandigd èen plaat, geteekend door Karl Links Wij twijfelen er niet aan. of de dames hebben de gewonde soldaten met dit blijk van belangstelling een groot genoegen gedaan. ONGEVALLEN Gistermiddag is de 21-jasige glazen- wasscher H. van Z. uit de Westerbaeri- straat, achter een perceel aan de Prins Mauritslaan van een ladder gevallen. Hij viel van de 2e etage en bekwam verschil lende verwondingen. De geneeskundige dienst bracht hem naar het R.K. zieken huis ?an het Westeinde. Het 12-jarige rp®isje M. G. uit de Oude- mansstraat viel gistermiddag bij het rol schaatsen. Zij brak het linkerbeen en werd door den geneeskundigen dienst naar het R K. ziekenhuis aan het West einde vervoerd. zieningen de Dierentuinbezoeker dan voldoende zou zijn beveiligd. Blijk- JUBILEUM C. F. ASSELMAN Aan C. F. Asselman. werkzaam bij het Gemeentelijk Gasbedrijf, werd heden ten kantore van d» gasfabriek Trekvliet een eervolle vermelding met de gebruikelijke gratificatie» uitgereikt, hem toegekend door B. en W. wegens langdurigen trou wen dienst ZILVEREN DIEN8TJUBILEUM De heer N v. d Toorn, ambtenaar bij het Gemeentelijk Electrisch Bedrijf, zal morgen den dag herdenken, waarop hij vóór vijf-en-twintig jaar bij deze instel ling in dienst trad. onderstelling wordt ooggetuigeverslag In de periode van 31 Maart t.m. 5 April. In de periode van 31 Maart tot en met 5 April zijn bij de Winterhulp Néderland N V. "pakëtvaart Mij., Amsterdam 2S0Ö; Handel-Mij- Uniphar N.V., Amsterdam 1500; Zwavelzuurfabr. v.h. Ketjen N.V., Amsterdam 1000; C. Hoyng N.V., den Haag 1000, N.V Karel I Sigarenfabrie ken. Eindhoven 1000, A. Rot terdam 1000; N V. Hotel Wittebrug, den Haag ƒ250 de Delftsche Courant, fa. W Gaade. Delft 100 F. »L. W., Wassenaar f 100. E. H„ den Haag f 100. Aan giften beneden 100 werd ontvangen 4581.31, totaal ƒ23.827 29. Zooals wij reeds schreven wordt mo menteel in de huishoudschool aan de Vin- kesteynstraaL een tentoonstelling gehou den, getiteld: „Goede voeding in dezen tijd". Deze tentoonstelling is eerst te be zichtigen geweest in de huishoudschool in de De Ruyterstraat. Een afdeeling, die bijzondere belangstelling verdient is die van de kinderverzorging en kinderopvoe ding, ingericht door hét reizend Museum voor ouders en opvoeders te Rotterdam. Men vindt daar een uitgebreide collectie van houtsnijwerk voor kinderen, dat met eenige ijver en toewijding gemakkelijk door de ouders vervaardigd kan worden. Speelgoed, legpuzzles, grappige figuur tjes, spelen een trein. pakhuis, wagentjes e.d. worden een lust voor het oog. Van meer practischen aard ia de verzameling eenvoudige, soliede meubelen voor de kinderen, welke uit kisten e.d. vervaardigd kunnen worden. Ook de uitleencollectie, die bestemd is voor moeders, die niet goed weten hoe ze de kinderen bezig moet houden, heeft een plaatsje gevonden in deze afdeeling. Voorts krijgen de bezoekers een goeden indruk van hetgeen geleerd wordt op de cursussen in kinderverzorging en kinder opvoeding van het Museum voor ouders en opvoeders te Rotterdam. AANBESTEDING Te Schiebroek is onderhands aanbesteed de bbuw van een R.K. kerk met pastorie, architect C. F. L. van der Lubbe, te 's-Gravenhage. Vier biljetten waren inge komen. Laagste inschrijver was F. H. Geers te Voorburg voor 127.500. VEILIGHEID BIJ DE UITVOERING VAN RANGEERDIENSTEN- Bij aanschrijving van 16 December 1927 heeft de Directie der N.V. Nederlandsche Spoorwegen, met goedkeuring van B. en W. vastgesteld, voorschriften voor de veiligheid bij de uitoefening van haar rangeerdienst over de spoorwegafsluitinj; van de Laakhaventerreinen te 's-Graven- hage. In deze voorschriften komt o m de be paling voor, dat de gemeente 's-Graven- hage zal bevorderen, dat de sporen niet versperd worden door stellingen of goe- deven, waardoor stagnatie in den Rangeer dienst zoude kunnen optreden. Het is gebleken, dat het vlotte verloop van den rangeerdienst hierdoor niet vol doende is gewaarbprgd, weshalve het noo- dig is, die instructie door een andere re geling te vervangen, welke zoo noodig mede van toepassing zal kunnen zijn op mogelijk aan te leggen nieuwe rangeer terreinen. Dienvolgens is het wenschelijk, in de Algemeene Politieverordening bepalingen op te nemen, krachtens welke het weg verkeer den rangeerdienst, indien noo dig, voorrang moet geven, verboden wordt het rangeeren te hinderen door bijv, op de spoorstaven automobielen e.d. te plaat sen of daarop voorwerpen of stoffen ne der te leggen, en belanghebbenden ver plicht worden. te hunnen behoeve zich op wegkruisingen bevindende rangeerdeelen te verlichten. Ontwerpbepalingen van deze strekking waarmede ook de hoofdcommissaris van politie, de directie van de N V. Gemengd Bedrijf Haagsche Tramweg-Maatschappij en de directeur der Gemeentewerken zich kunnen vereenigen, zijn door B. en W. aan den Raad voorgesteld. kocht, aangevoerd door 948 motorloggers met 114 599,75, door 489 motorkotters met 79.181,90, door 2773 schokkers met 178.531.45 en aan visch van elders naar bier ten verkoop gezonden voor ƒ41.058,05. De eerste drie maanden van het vorig jaar werd voor 177 486,40 aan visch over den afslag verkocht, aangevoerd door 20 motorloggers met 19.041,40; door 11 mo torkotters met 2556,95, door 118 schok kers met 18.073,85, door 2 stoomtreilers met 3119.70 en aan visch van elders naar hier ten verkoop gezonden voor 74.694,50 Volgens deze cijfers werd gedurende de eerste 3 maanden van dit jaar voor 295.884,65 meer visch verkocht dan in de eerste 3 maanden van het vorig jaar. in zijn bezit had, domweg afgemaakt had den moeten worden. Het was een prachtig geiicht, zei ons de heer v. Dalen, die kennelijk weer van den eersten schrik bekomen was Tegen den donkerblauwen avondhemel zag ik ze met hun zessen achter elkaar als een stoet ka. meelen door de woestijn voortwandelen. Het was onmogelijk om ze te vangen. Ik Riep de menschen wel toe in de huizen le gaan, omdat er gevaar bestond, maar, zoo zei hij. hoe zijn de dames? En iedereen bleef staan. Plotseling liet de grootste aap Zich langs een raam naar beneden zakken en rinkeldekink: een groote serreruit had het begeven onder het ge wicht. Hij was binnen en met angst en beven zagen we toe of hij het brandende waxinelichtje zou omgooien. Hij raakte het echter niet aan en maakte een klein I sprongetje naar buiten... weer door een groote serreruit! Vóór den nacht hebben we hen niet kunnen krijgen. Pogingen met een vangnet mislukten ook. Vanmorgen om half 5 zijn we dus weer begonnen. Het bleek, dat de leider in het donker de kluts was kwijtgeraakt en den nacht had doorgebracht op het dak van ons hoofd gebouw. de concertzaal! De 5 anderen zaten tegen elkaar gedrukt op de dakgoot van een huis aan de Dil len burgstraat. We hebben toen peen uien en andere lekkernijen in het verblijf ge strooid om hen te lokken. Bovendien liet ik een bint leggen over de feloot, een 2de van den grond naar de betonnen- ba lust rade en een 3de vandaar naar den Apenberg Inderdaad zijn ze daarlangs komen terugwandelen, weer keurig achter elkaar, de aanvoerder voorop. Op een kleinen afstand stonden oppassers en tuin jongens opgesteld om een herhaling van de komische tragedie te voorkomen. Met zachte hand werden de dieren naar het .binnenverblijf gedreven. De laatste acte van bet 2de bedrijf was teneinde. De kost bare apen waren opgeborgen en onmiddel lijk werd de aandacht gericht op het pro bleem van de ontknooping in het 3de be drijf Op welke manier moest nu de» be staande Apenberg worden veranderd. Na overleg met den bouwkundige van den Haagschen Dierentuin, heeft men be sloten de betonnen balustrade een halven meter te verhoogen en het bestaande waterpeil 15 centimeter omhoog te bren gen, hetgeen een verhooging van den be- tonnenrand aan do-andere zijde dus aan de zijde van den Apenberg met zich meebrengt. Voor het uitvoeren van deze werkzaamheden is bereids toestemming verkregen van de autoriteiten en men hoopt er vóór Pinksteren mee gereed te zijn. In dien tusschentijd zullen de reuzen- mantelbavianen worden ondergebracht in de buitenloopen van den tijger, zoodat zij toch niet onttrokken worden aan het óóg ,van belangstellende bezoekers. Carolus M J. F. Goseling werd op 10 Juni 1891 te Amsterdam geboren. Hij be zocht daar het gymnasium van de paters Jezuieten en studeerde vervolgens ifi de rechten van de universiteit in de hoofd stad. In 1916 promoveerde hij op stellin gen tot doctor in de rechten. Tijdens de vorige mobilisatie was de heer Goseling res.-luitenanL der artillerie.en toen gerui- men tijd werkzaam op het toenmalige mi nisterie van Oorlog. In 1919 vestigde mr. Goseling zich als advocaat en procureur te Amsterdam. Reeds spoedig na zijn intrede in de advocatuur, nam de heer Goseling een werkzaam aandeel in het R.K. ver- eenigingsleven te Amsterdam. Zijn poli- tieken arbeid begon hij als bestuurder van de R.K. kiesvereeniging in den kieskring Amsterdam. Na geruimen tijd daarvan voorzitter geweest te zijn, werd hij lid van het bestuur der R.K. Staatspartij. In 1929 werd hij opvolger van wijlen minister jhr mr. Ruys de Beerenbrouck als lid van de Tweede Kamer Na de benoeming van prof Aalberse tot voorzitter van de Tweede Kamer werd mr. Goseling geko zen tot leider der R K Kamerfractie. Van de R K. Staatspartij werd hij in 1930 voor- voorzitter. Van Juni 1937 tot Juli 1939 was hij minister van Justitie in het vierde kabinet-Colijn en in het voorjaar 1940 was hij als reserve-majoor chef van de afdee ling juridische zaken aan het departement van Defensie. De heer Gpseling behoorde tot de groep Nederlanders, die destijds naar Duitsch- land is overgebracht bij wijze van repre saillemaatregel tegen de interneering van Rijks-Duitschers in Nederlandsch-Indië. Voorzitter van de Ned. vereeniging spoor- en tramwegpersoneel Op 59-jarigen leeftijd is te Utrecht overleden de heer P. Moltmaker. lid van de Eerste Kamer en voorzitter van de Nederlandsche vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel. De thans ontslapene werd geboren te Arnhem op 13 September 1882. Hij be zocht de lagere school en kwam reeds jong in dienst bij de Staatsspoorwegen te Utrecht als administratieve kracht bij de hoofdadministratie. Hij sloot zich aan bij de S.D.A.P. en trad toe tot de Neder landsche vereehi^ing van spoor- en tram wegpersoneel. Van deze vereeniging werd hij in Juli 1912 voorzitter. In 1919 nam .hij ontslag als ambtenaar in dienst van de Staatsspoorwegen om bezoldigd voor zitter der Nederlandsche vereeniging te worden. Als voorzitterkreeg de heer Moltmaker zitting in den loonraad der inmiddels gefusionneerde Ned. Spoorwe gen die In 1926 plaats maakte voor den Personeelsraad, waarvan de heer Molt maker voorzitter werd en tot 1939 bleef. In 1912 werd de heer Moltmaker tot lid van den gemeenteraad van Utrecht ge kozen. Hij bleef dit tot begin 1924 Op 19 September 1923 deed hij zijn intrede In de Eerste Kamer. Het Ned. Verbond van Vakvereenigin- gen. in welks dagelijksch bestuur de heer Moltmaker meer dan 25 jaar zitting had, vertegenwoordjgde hij in den Hoogen Raad van Arbeid In 1931 bezocht hl namens het N.V.V, met twee andere be stuursleden Ned.-Indiö Van de interna tionale 'tansportarbeiders-federatie was de heer Moltmaker meer dan 25 jaar bestuurslid Het plaatselijk werkcomité van de Stichting Winterhulp Nederland heeft het initiatief genomen omin de trouwzaal van het gemeentehuis een collectebus te plaatsen. Jonggehuwden kunnen dus voortaan terstond als man en vrouw hun plicht ten gunste van hun behoeftige land- Zes van de tien mantelbavianen, vandaag een week geleden in den Die rentuin arriveerden en gedurende de af geloopen Paaschdagen een groote attrac tie zijn gebleken voor het recordaantal bezoekers, hebben gisteravond omstreeks 7 uur. nadat het personeel voor het mee- rendeel naar huis was. kans gezien op geheel onverwachte wijze uit hun isole ment op de apenrots te ontsnappen. Er ontstond een wilde jacht over daken en schuttingen, zoowel door het in allerijl opgetrommelde personeel als door actie ve buurtbewoners, maar voor donker was men er nog niet in geslaagd de dieren, die. door drommen belangstellenden ver schrikt, op een afstand werden gehouden, te vangen en in hun verblijf terug te brengen Bij de komst van den dageraad heeft men vanmorgen de pogingen her vat en het onuitsprekelijke genoegen ge smaakt de mantelbavianen behouden in hun hokken te begroeten. Waarschijnlijk begonnen hun magen te jeuken en mis schien ook werden zij gedreven door de ochtendkoelte. In ieder geval kwamen zij door peen, uien en andere lekkernijen gelokt, langs de goot van een huis aan de Nassau Odijkstraat. waar zij over nacht hadden, als eendenkuikens achter elkaar omlaag glijden om via over ringvijver gelegde binten hun Haagsen domein weer te bereiken. Wonder boven wonder hebben zich ge durende de escapades van hef bavianen zestal geen persoonlijke .ongelukken voorgedaan. Wel is het glass gebroken van een serre aan de Jan van Nassau- straat. waardoorheen een groot exem plaar rich heeft laten zakken, denkende met lucht te doen te hebben I En van een ander raam zijn dc markiezen afge scheurd. toen daar één. van de mantel bavianen zich op zijn doortooht vast greep! Alles bij elkaar is het gebeurde derhalve nog goed afgeloopen. Hoe zijn de bavianen ontsnapt? Het eerste, wat men zich na deze ont snapping afvraag is: hoe is het moge lijk Was er dan geen voldoende bevei liging 7 Heden is op de Algemeene begraaf plaats aan de Kerkhoflaan ter aarde be steld het stoffelijke overschot van mr. C. Voute, oud-landsadvocaat in Ned.- Indië en oud-president-kerkvoogd van de Ned. Hervormde gemeente. Aanwezig waren o.m mr W. J. baron van Lynden, president-kerkvoogd, dr. S. B. W. graaf van Limburg Stirum, L. F. Carrière, jhr ir. J. A. Quarles van Uf- ford pn R. A. baron van Hardenbroek .van Hardenbroek, kerkvoogden, ds. I. Voorsteegh. praeses van den Kerkeraad van de Hervormde gemeente. J - A. Kem mers, secretaris van het college van kerkvoogden, T. Jansen, secretaris van het college van collectanten, ir. U. J F. Groenier, oud-hoofdingenieur N.S., ir B. von Hemert, hoofdingenieur bij den Kijkwaterstaat, F. Denninghoff Stelling, dr K. E. W. Strootman. mr. W. F. J. Jongejan, voorzitter Ondernemersraad voor Ned.-Indië, W. Hartman, kunst schilder, ds. A. J. Wormgoor, J. G. Meyer, directeur hotel de Wittebrug, ds. J RaveslooL dr. J. P. de Bie, em. predi kant, dr J. Kuyper, luitenant-generaal b.d. P. J. van Munnekrede, C. W. van Aersse. oud-referendaris Rekenkamer, H. W A. Celosse. gep. inspecteur van poli tie. mr D. Fock, oud-gouverneur-gene- raal, mr. A. Kamerlingh Onnes. G. A. Hajenius. oud-burgemeester van Goes en mr H. Vaillant. Ds. P. J. Molenaar, die in het sterf huis een rouwdienst had geleid, las in de aula voor Gezang 202, waarna door de aanwezigen gezongen werd Ps. 103 vers 2. De heer W. Hubert organist van de Willemskerk, speelde op het orgel Gez 196, Ps. 103 en het Slotkoor uit de Matthaus Passion. Aan het graf dankte voor de belangstelling. I «4 Iznn Zooals wij reeds schreven bij gelegen- ae aaKen heid van het arriveeren van de mantel bavianen, wordt de door hen bewoonde apenrots omgeven door een ringgracht aan de buitenzijde begrensd, door een 1 meter boven den grond uitstekende betonnen balustrade. Het water, dat daar aan de birtnenzijde tegenaan staat is, 60 centimeter diep. De berekening was nu. gezien het feit, dat de apen niet springen en zich gewoonlijk bevreesd toonen voor water, dat door deze voor in de afgeloopen maand Maart werd aan den Vischafslag te Scheveningen voor een totaalbedrag van 67.637.90 aan visch verkócht, aangevoerd door 11 motorlog gers met 12Q3.90; door 25 motorkotters met 2618,20; door 898 schokkers met ƒ38.210,35 en visch van elders naar hier ten verkoop gezonden voor 25.605,45. Gedurende de maand Maart van het vorig jaar werd voor een totaalbedrag van 48.876.40 aan visch verkocht, aange voerd door 2 booten met ƒ3119,70; door 16 motorloggers met 16.357,45; door 9 mo torkotters met 2252,50; door 63 schokkers met 5422, 70 en aan visch van elders naar hier ten verkoop gezonden voor een be drag van ƒ21.724.05. Volgens deze cijfers werd in de maand Maart 1941 voor een bedrag van ƒ18.761,50 meer visch verkocht dan in de maand Maart van het vorig jaar. Dit jaar kwa men deze maand weinig motorloggers aan de markt en de besommingen van de mo torloggers waren in Maart 1940 belangrijk hooger. Daarentegen kwamen er veel meer schokkers aan de markt en de totaalbe- somming van deze, kustvisschers is ruim ƒ32.700 meer dan in Maart 1940. Toen kwamen 63 schokkers aan de markt te Scheveningen en dit jaar 898 schokkers. De verkoop van visch van elders naar hier ten verkoop gezonden was ongeveer ƒ4000.— meer dit jaar Gedurende de eerste drie maanden van dit jaar werd voor een bedrag van 413.371.05 aan visch over den afslag ver- Een Japansche persstem TOKIO, 16 April. (D N B.) „Het is absoluut noodig, dat Japan tegenover Nederlandsch-Indië, een krachtige en vastbesloten houding aanneemt", zoo schrijft het nationalistische dagblad „Ko- koemin Sjimboen" vandaag Het blad schrijft verder, dat minister-president Konoje verklaard heeft, dat de ontwik keling van Japan in Zuidelijke richting zuiver economisch en derhalve vreed zaam is, doch helaas maken de economi» sche onderhandelingen met Nederlandsch- Indië geen vorderingen. Door de jongste conferentie in Manilla zijn de betrekkin gen tusschen Japan en Nederlandsch- Indië alleen maar slechter geworden. Dit .feit eischt. gezien van het standpunt der consolidatie vgn het Oost-Aziatische groote economische gebied, een zeer nauwkeurige bestudeering. Niemand mag het feit over het hoofd zien, dat na de ineenstorting van Nederland Neder- landsch-Indië zich geheel en al aan En- geland gebonden voelt, dat verder Enge land en de Vereenigde Staten in Batavia tegen Japan manoeuvreeren. Nedcr- landsch-Indië voorziet Engeland reeds van de belangrijkste'grondstoffen en van scheepsruimte. Engeland en Amerika trachten bovendien van“ Nederlandsch- Indië een materiaalbasis te maken en den handel te monopoliseeren. Boven dien is Nederlandsch-Indë ertoe gedwon gen óm den uitvoèr naar Japan te staken ohder het voorwendsel, dat deze uitge voerde goederen naar Duitschland wor den doorgestuurd. De Indische kwestie in bet Japansche KabineL TOKIO. T7 April (D.NB De plaats vervangende minister van Buitenlandsche Zaken. Ohasji, heeft gisteren met minister president Konoje een vrij langdurig onder houd gehad over vraagstukken betreffende de buitenlandsche politiek. Het blad „Tokio Nitsji Mitsjl" schrijft in verband met deze conferentie, dat een der voornaamste onderwerpen van gesprek zal zijn bij de komende beraadslagingen van het Kabünet de kwestie Nederlandsch- Indië. dat in een'steeds grootere afhanke lijkheid van Engeland en de Vereenigde Staten schijnt te geraken. Japan zal echter desondanks eerst nog probeeren. de onder handelingen met Batavia tot een einde te brengen. meter pit het water opgesprongen om zich daarna met de handen optrekkend aan den rand van de balustrade de vrijheid te verzekeren. Deze onderstelling wordt bevestigd door het ooggetuigeverslag van een tweetal kinderen van een familie woon achtig aan de Nassau Odijkstraat die den gang van zaken nauwkeurig hebben gadegeslagen en van de potsierlijke ge baren en geluiden van de ontsnapten zooveel plezier beleefden, dat zij maar een wensch hadden en dat was: T’ eens de apen loslaten Aangevuurd door I hun leider waagde zich de eersteling I het water in. Drie volgden hem. sloegen hun pinkje om een kleing paal, waarop stondReuze Mantelbavianen Abessinie en werkten zich Bliksemsnel op den kant Hun eerste doel was de z.g Uilenburcht. I het ruïne-achtig hok van den uil. die zich geen raad wist toen hij de wilde dieren ai brullend en blaffend op zich zag toe wandelen Op dat moment kre- gen 2 achtergebleven kameraden op den apenberg ook de ingeving los te breken en hun vrindjesachterna te gaan. Zij waadden op dezelfde manier door het water en slingerden zich over de balu strade Met hun zessen begon daarna de - verkenningstocht over de daken van de huizen aan de Nassau Dillenburgstraat Intusschen was het een heele opschud ding geworden en stond de heer jhr. P. J. A Juste de la Paissière. directeur van den Dierentuin een oogenblik met ontsteltenis toe te zien. Uit alle ramen slaken nieuwsgierige gezichten en de balkons waren in minder dan geen tijd beladen met kijkers naar dit ongewone schouwspel Met een ongelooflijk gemók klommen de deserteurs „als een aap" langs gooten en raamkozijnen en maak ten op de hoogste schoorsteenen de vreemdsoortigste toeren. Direct werden de heer van Dalen, chef van de levende have en de oppassers, on der wie de oppasser van de roofdieren, gewaarschuwd en door motorbrigades van de politie van huis gehaald om te assistee. ren bij de jacht op de ontsnapte mantel bavianen. die, zooals men kan begrijpen. met.de noodige tact diende te geschieden Want bavianen, die in het nauw komen, worden gevaarlijk en vallen met hun scherpe snijtanden de menschen in groe pen ongenadig aan. De heer van Dalen en de directeur waren daarom beiden met een geweer gewapend, dat zij echter tot hun groote blijdschap niet hebben be hoeven te gebruiken. Het zou wel een heele teleurstelling zijn geweest, als deze kostbare aanwinsten, die men pas zoo kort Commissie voor de coördinatie BATAVIA. 16 April (UP) Op grond van „buitengewone omstandigheden" heeft de gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië een commjssie voor de coördinatie van de Ncderlandsch-Indische metaalindustrie in het leven geroepen Het zal. naar verklaard werd, het doe! van deze commissie zijn, autarkie op het gebied van zeker oorlogsmaterieel te scheppen. Het verluidt, dat dc leger- en vloot- leiding alle metaalbewerkers bericht heb ben. dat zij zich voor den arbeidsdienst- plicht in de betrokken bedrijven moeten laten registreeren.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 13