HET DUITSCHE WEERMACHTBERICHT HET ITALIAANSCHE WEERMACHTBERICHT LAATSTE TELEGRAMMEN UIT DE OMSTREKEN RECHTZAKEN RADIONIEUWS FILM EN BIOSCOOP Servia in Noord-Griekenland genomen d. HOUT ONDERWIJS EN KERK AMERIKAANSCH SCHIP GETORPEDEERD? BRIEFWISSELING Groote vergeldingsaanval op Londen LONDEN MEER DAN 7 UUR LANG GEBOMBARDEERD JOCHEM OVERLEDEN het* Grieksdie fron duurt voort OFFICIEELE ^/RICHTEN uit de Staatscourant DE AARDBEVING IN MEXICO IIAAGSCHE COURANT Donderdag 17 April 1941 '4e bl. pag. 2 TIJDSCHRIFTEN CONFERENTIE TE GIBRALTAR Opmarsclt aan BURGERLIJKE STAND 17 April. RADIO-PROGRAMMA van wegens prijsopdrijving. troepen EEN BELEEDIGENDE BROCHURE waardoor werden de z. - geb. Harderwijk, hoofd- in doeltreffend, Arrondissements-rechtbvik INBRAAK IN KANTOORGEBOUW TE DELFT i op. bellen straten van 's-GRAVENZ ANDE RIJSWIJK VEREENIGING VOOR HEEMSCHUT OPGERICHT Dezer dagen is, behoudens goedkeuring van de Overheid, te Rijswijk opgericht een vereeniging voor Heemschut, welke zich ten doel stelt de bevordering van de ken nis en het behoud, i» den uitgebreidsten J- ---*~-,J i geschiedenis van Rijswijk, waaronder wordt verstaan het Bij beschikking van den secretaris-ge- neraal van het departement van Water staat is met ingang van 1 Mei opnieuw voor den tijd van vier jaren benoemd tot lid. tevens aangewezen als voorzitter van den Mijnraad, prof. mr. P. J. Aalberse, minister van Staat, lid van den Raad van State, te 's-Gravenhage. is met ingang van 15 April benoemd tot rijksinspecteur van het verkeer te Zwolle, H. Polis, thans tijdelijk werkzaam aan het departement van Waterstaat en eervol ont slag verleend aan mr. J. A. M. van Oor schot thans rijksinspecteur van het ver keer in tijdelijken dienst aldaar. MEXICO-STAD. 17 April. (U.P.) Volgens de tot dusver verkregen opgaven uit de verschillende deelen des lands, die door de zware aardbeving zijn getroffen, be draagt het totale aantal dooden 174 en dat der gewonden vele honderden Men vreest echter, dat het eindcijfer nog hoo- C“ J-J- worden verwacht. UITREIKING EXTRA MELK- EN CACAOKAARTEN Aan kinderen, geboren in Februari en Maart 1927, zal alsnog een melk- en een cacaokaart worden uitgereikt, terwijl kin deren, geboren in Februari en Maart 1937, alsnog twee melkkaarten bekomen. De kaarten kunnen worden afgehaald op het distributiebureau, Heerenstraat 125 te Rijswijk van 91 uur. Zaterdags van 9—12 uur. zin, van de schoonheid en p»j 1_ streven naar beleving en liefhebben van Rijswijksche volksgebruiken, volkstaal, volkskunst, zeden en gewoonten, bedrijfs- toestanden, woning- en boerderijenbouw,’ als schipper J. van zijn monumenten van kunst en na tuur en geschiedenis in den ruimsten zin. Het bestuur is als volgt samengesteld: Dr. L. A. Rademaker, voorzitter: Chr. van den Berg, secretaris, W. Verschoor, pen ningmeester, mevr. H. E. Casparé, jhr. mr. L. M. E. von Fisenne, L. 3 van Dijk en C. J. Sybrandy. Het secretariaat is ge vestigd: Paulus Potterlaan 7. Rijswijk. ERGENS IN ITALIË, 17 April. (Ste- fani.) Het Weermachtbericht 314 luidt als volgt: In Zuid-Slavië rukken de gemecha niseerde colonnes van het tweede leger corps op van Spalato naar Ragusa. Ma- rinedetachementen hebben de bezetting der Dalmatijnsche eilanden voltooid. Uit Albanië zetten andere gemechani seerde colonnes, na Antivari en Cettin- je te hebben bezet en na den laatsten weerstand van den tegenstander te heb ben gebroken, hun opmarsch naar Cat- taro en Ragusa op met het doel zich te 1 voegen bij7 de troepen van het tweede legercorps, die uit het Noorden komen, j Aan het Grieksché front wordt on- danks den krachtigen weerstand den vijand en talrijke onderbrekingen in de wegen de opmarsch onzer troe pen van het Presba-meer af tot aan de Adriatiscbe Zee voortgezet De troepen van het elfde legercorps hebben na een verbeten gevecht Klisoera bezet en ruk ken voorbij dit centrum op. De vijand heeft aanzienlijke verliezen geleden en talrijke gevangenen benevens een aan zienlijke hoeveelheid oorlogsmateriaal in onze handen achtergelaten. Twee Britsche bommenwerpers, die boven Al- baneesch gebied trachten te vliegen, werden door onze jachttoestellen aan gevallen: een toestel van het type Blen heim werd neergeschoten. Op Piraeus hebben onz^Tvliegtuigen in den nacht van 15 op 16 April een feilen aanval gericht op de haveninstal laties en gemeerde schepen. De torpe- deering uit een vliegtuig, waarvan mel ding is gemaakt in het weermachtbe richt van gisteren en waarbij een groot schip van 15.000 ton tot zinken werd gebracht, is ten uitvoer gelegd door den kapitein-piloot Buscaglia en luitenant ter zee Castagnacci als waarnemer. In Cyrenaica wordt de druk der Duitsch-Italiaansche troepen op To- broek en Solloem* voortgezet. Het oprui men van de vijandelijke detachementen, die afgesneden werden tijdens onzen krachtigen opmarsch, wordt, voorgezet in de richting van Djebel. In Oost-Afrika is op de vijandelijke strijdkrachten, die poogden de rivier Baro in Galla Sidamo over te steken, een krachtigen tegenaanval onderno men. Zij werden op de vlucht gedreven en lieten hun kampement in onze han den achter. Tijdens felle gevechten ten Westen van Dembidollo in Noord-Gam- bella hebben wij den vijand zware ver liezen toegebracht. Tegen verdachte, die voor de 21ste maal terecht staat, drie jaar gevangenisstraf geëischt De 47-jarige, bouwvakarbeider A. K. al hier, thans gedetineerd. staan wegens een door hem in den nacht van 9 op 10 Maart j.l. in een kantoorge bouw te Delft met daarbij gelegen opslag plaats gepleegde inbraak. De toegang tot dit perceel zou hij zich hebben verschaft met behulp van een ladder, die aan de achterzijde tegen een raam was gezet na vernieling van een ruit en overklimming van een plat dak. Een agent van politie had in den vroe gen morgen van den lOen Maart, toen hij Zijn ronde deed, een man* de Halsteeg uit zien komen, die trachtte op zijn rijwiel te klimmen. Hij had de manier waarop de man dit deed eenigszins verdacht gevon den en hem daarom aangehouden. Nadat aangifte was gevolgd van de inbraak, was ter plaatse een dichtgebonden gonjezak gevonden, inhoudende een aantal pakjes koffie en thee, benevens een jas, die vol gens de hospita van den aangehouden ver dachte als diens eigendom werd herkend, voorts bleek een in een gang gevonden platgetrapte manchetknoop van dezelfde soort en vorm te zijn als een dito knoop, die op een mouw van verdachte’s over hemd werd aangetroffen en tenslotte ver toonden de schoenen van verdachte spo ren van ter plaatse gevonden faecaliën, terwijl zich in zijn j# een gedeelte van de vermiste thee bevond. Ondanks deze zeer bezwarende stille ge tuigen. bleef verdachte volhouden met dezen diefstal niets uitstaande te hebben. De gevonden jas zou hem niet hebben toe behoord. Omtrent zijn aanwezigheid in Delft, kon hij geen voldoende, hem ont lastende verklaringen afleggen. Het O.M., waargenomen door mr. Zaayer, achtte door de talrijke tegen ver dachte verkregen aanwijzingen, diens schuld, aan het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen. Rekening houdend met de omstandigheid, dat verdachte .reeds twintig maal is veroordeeld wegens mis drijf, zoodat hij zoo ongeveer de helft van zijn leven in de gevangenis heeft moeten doorbrengen, eischte spreker thans drie jaar gevangenisstraf. Uitspraak 1 Mei Bekende tuinbouwpionier Eén van de mannen, die het Westland tot bloei heeft helpen brengen en tot de pioniers in de streek behoort, de heer Joch. v. d. Hout te ’s-Gravenzande. is in den ouderdom van 86 jaar overleden. De heer van .der Hout heeft veel ge daan voor de ontwikkeling van den West- landschen tuinbouw en het veilingwezen. Als bestuurslid van den Bond Westland behartigde hij ook de belangen van (ie geheele streek. Aan de Coöperatieve Boe renleenbank, welke in het tuinbouwbe drijf zulk een voorname plaats heeft in genomen, heeft de overledene tientallen ,iaren zijn beste krachten gegeven-; slechts enkele maanden geleden trok hij zich uit dien arbeid terug. Jochem van der Hout was niet alleen in tuinbouw- maar ook in exporteurskrmgen een zeer bekende figuur. HONSELER8DIJK Tot onderwijzeres aan de ,R. K. school aan den Endeldijk te Hon- selersdijk is benoemd mej. A. Koster. LEIDSCHENDAM NA-UITREIKING MELK- EN CACAOKAARTEN De uitreiking van melk- en cacao-kaar- ten voor kinderen geboren in het tijdvak van 2 Februari t.m. 1 April 1927 ,en het tijdvak 2 Februari t.m. 1 April 1937 vindt, plaats op morgen (18 April) des middags van 2—5 uur in de openbare lagere school aan den Prinses Julianaweg te Leidschen- dam. de brochure rond de Wijkerslooth veroordeeld betaling van een schadevergoeding /-250, alsmede hem verboden voort gaan met dergelijke publicaties op straffe van een dwangsom van 5000. Voorts heeft de rechtbank aanplakking van het vonnis gelast en den gedaagde in de proceskosten, groot 175, veroordeeld. Uitspraak doende iri de tweede zaak heeft de rechtbank geoordeeld, dat baron de Wijkerslooth zich schuldig heeft ge maakt, aan een onrechtmatige daad en de gevorderde schadevergoeding toege wezen, alsmede ook in dit geval hem ver oordeeld ih de kosten van het geding, groot 175. LOOSDUINEN Mondaccordéonvereeniging „Bravo” In verband met het eerste lustrum hield de mondaccordeonvereeniging ..Bra vo” uit Loosduinen Tweeden Paaschdag in de concertzaal van het Volksgebouw aan de Prinse»racht een feestuitvoering. Over belangstelling had njen niet te kla gen. We merkten op den beschermheer den heer O. Niekerk en tal van afgevaar digden De voorzitter, de heer C. A. de Beus, gaf een rpsumé over het afgeloo- pen tijdperk, waaruit bleek, dat „Bravo" met veel moeilijkheden te. kampen heeft gehad, doch desondanks heeft de ver eeniging zich staande weten te houden De heer A. Ciere. van O.N.A., compli menteerde „Bravo” met het 5-jarige be staan en bood een lauwertak aan het bestuur aan. Zooals gebruikelijk werd het programma onder de voortreffelijke leidingvan den heer A. L. Knorr ge opend met den feestmarsch van van der Glas. De hierna volgende nummers ver wierven terecht veel applaus. Ook het optreden van de adspiranten onder lei ding van den heer J. van Uffelen viel zeer te loven. Voor de pauze had er een huldiging plaats. Allereerst bracht de heer C. A de Beus dank aan den heer A. L. Knorr, die in de drie jaren. dat hij als direc teur optrad, gezorgd heeft, dat de club successen boekte. Hij kreeg een fraaie bloemenmand. Ook de heeren J. van Uffelen en Z. Merkensteyn sr„ resp. secretaris en pen ningmeester, werden in de hulde be trokken. Zij werden eveneens in de bloe men gezet. D(*hp«r Niekerk uittëzijn beste wenschen voor de jubileerende club Na de pauze werd door eigen krachten een blijspel in een bedrijf „Het slippertje naar Antwerpen” voor het voetlicht ge bracht, waarmede de dames Gina Baars De schrijver tot betaling van schade* vergoeding veroordeeld De civiele kamer der rechtbank te Utrecht heeft uitspraak gedaan in het geding van den heer B. W. Wttewaal te Houten contra mr. L. L. CA M. I. baron de Wijkerslooth de Weerdesteyn en in het geding tusschen de Steenkolen Han- delsvereeniging en baron de Wijkerslooth de Weerdesteyn. In beiden zaken was tegen gedaagde, baron de Wijkerslooth de Weerdesteyn, een vordering ingesteld uit hoofde van beleediging, subs, uit hoofde van onrecht matige daad, in verband met uitlatingen van baron de Wijkerslooth in een door hem .uitgegeven brochure, waarin zöowel de beer Wttewaal als de Steenkolen- handelsvereeniging in verband werden gebracht met de vrijmetselarij. De heer Wttewaal vorderde een schadevergoeding van 10.000, alsmede een verbod tot het doen van verdere publicaties op ver beurte van een dwangsom, bij niet be taling waarvan lijfdwang zou kunnen worden uitgeoefend De Steenkolen- handelsvereenigin#- was genoemd in een geschrift van baron de Wijkerslooth over de vrijmetselarij, waarvan deze honderd exemplaren had rondgestuurd De S.H.V. achtte zich benadeeld in dit geschrift te zijn genoemd, vooral daar dit van scha delijken invloed zou kunnen zijn op de verhouding tot haar relaties in het bui tenland en met name in Duitschland. De rechtbank heeft, uitspraak doende, beleedigend geacht en ba- tot van t<? Baptiste Gemeente Het tweede lustrum van het vereeni- gingsleven van de Baptiste gemeente van 's-Gravenhage-Oost is op den Twee den Paaschdag in een drietal bijeenkom sten in het gebouw „Musica’ gevierd. De dag werd begonnen met een wij- dingssamènkomst, welke een liturgisch karakter droeg en waarbij alle jubilee rende vereenigingen aanwezig waren. Ds. J. B. de Neef, predikant van de Bapt. gemeente va'1.,!/1!?.1 b®Paalde de aanwezigen bü Ps. 4810 „O God! Wij gedenken Uwer weldadigheid ’s-Mid- dags van 2-5 uur werd een samenkomst gehouden voor de kleine meisjes vereend gingen en die van de jongens tot 16 jaar. Begonnen werd met een kleppermarsch, begeleid door pianomuziek, welke uit- nemend uitgevoerd werd. Daarna volg- de een sprookjesspel en jwee samen spraken, afgewisseld door een reciteer- wedstrijd voor jongens. In de avondsamenkomst, welke om 7 uur aanving, kwamen de vereenigingen Zusterhulp, de groote metsjesvereeni. ging en de jongeliedenvereeniging van den Ned. Bapt. Jongeren Bond voor het voetlicht, waarbij het gemeentelijk zangkoor en de mandolineclub mede werking verleenden. Opgevoerd werden: „Schoenlapper Martijn„de Visschers- vrouw" en „Jeugdontwaken” en als slot stuk een tableau „De koperen slang". De mandolineclub werd voor haar pres taties gedecoreerd met voor ieder lid een lint, waarop het doel der samen komst vermeld was. BERLIJN, 17 April (D.N.B.) Het Op perbevel van de Weermacht maakt be kend: Als vergelding voor den Britschen luchtaanval op het woon- en cultuur centrum van de rijkshoofdstad in den nacht van 9 op 10 April, heeft het Duit- sche luchtwapen in den afgeloopen nacht een grooten aanval gedaan op de Britsche hoofdstad. Talrijke Duitsche gevechtseskaders wierpen gedurende den geheelen nacht ononderbroken tal- loöze brisantbommen van alle kalibers en brandbommen neer. Bij goed zicht op den grond konden de bomontploffingen en de gevolgen daarvan ondubbelzinnig waargenomen worden. In de havenwij ken, alsmede in andere deelen van de stad, ontstonden reedsbij het vertrek van de eerste formaties groote branden, welke zich deels vereenigden tot bran den van groote uitgestrektheid. Het schijnsel van dit groote vuur was reeds van het Kanaal en Voor een ge deelte vanaf de Belgische kust te zien. Voortaan zal iedere Britsche luchtaan val. op woonwijken in Duitschland iri versterkte mate vergolden worden. Zooals reeds in een extrabericht is medegedeeld, heeft het in ontbinding ’zijnde tweede Servische /legercorps in het gebied rondom Serajewo gecapitu leerd. De zuivering vhn het land van uiteengejaagde onderdeden vindt stel selmatig voortgang. De tegenstand, die op enkele plaatsen nog geboden werd, is snel gebroken. In Dalmatië zijn Italiaansche forma ties via Spalato (Split) op weg naar het Zuidoosten. In Zuid-Albanië werd het nabij de Grieksche grens gelegen Erseke genomen. Andere strijdkrachten vielen van Noord-Albanië uit aan en trokken aan weerskanten van het ftieer van Skoetari op verscheidene plaatsen over de Servische grens. In Griekenland blijven de van het Duitsche leger in Zuidelijke richting in den aanval en namen het ten 'Zuiden van Aliakmon gelegen Ser via. Talrijke gevangenen werden bin- mengebracht. Aan de Grieksche Oostkust vielen strijdkrachten van het Duitsche lucht wapen schepenconcentraties aan, brach ten in totaal 19.000 b.r.t. scheepsruim- te tot zinken en beschadigden andere schepen. Ook in den strijd tegen de approviandeeringsscheepvaart van het Britsche. moederland boekte het lucht wapen bijzondere successen. In het Kanaal van St. George beschadigden vliegtuigen van de gewapende Verken ning 4 schepen van 28.000 b.r.t. in to taal en op zee -400 k.m. ten Westen beschadigden zij 'een een dat zeker geacht kan i krans, politiebureau; witte haarstrik, Em. mastraat 39; een step. Vondellaan 14; ma. nicureétui. Nassaukade 15; rol behangsel papier, politiebureau; een nieuwe glacé handschoen, politiebureau: autowiel met band, Delftweg 43; bruine paardedeken, politiebureau; hondenpenning, politiebu reau; een paar zwarte wollen handschoe nen, Leeuwendaallaan 112; oorbel. Schim- melweg 43, den Haag; kinderhandschoen. politiebureau; rozenkrans. Tulpstraat 13; padvindersriem, politiebureau; borstel met lange steel, v. Vredenburchweg 2; boekje. Oosterstraat 90. Delft; bruin cein tuur politiebureau; doublé armband, da Costalaan 11; tasch van een stoffeerder, met gereedschap, Ottoburgstraat 62. WESTLAND DE TUINBOUWEXPORT Van bevoegde zijde vernemen wij, dat thans de export van witte kool uit Ne derland naar Noorwegen is toegestaan. In het kader van deze verruiming van de i uitvoer van Nederlandsche tuinbouw producten wordt momenteel tevens sluit- kool naar Zwitserland geëxporteerd. De uitvoer van sluitkool naar Duitschland is thans als geëindigd te beschouwen. De export van een belangrijk kwantum Ne derlandsche witte kool naar België is vrijgegeven. De eerste wagons met witte kool zijn gisteren reeds uit Nederland naar België vertrokken. J. S. Onder de oude bepalingen bracht men veelal de omzetbelasting apart in rekening Thans is dit niet meer geoor loofd en moet de belasting in den prijs zijn begrepen. Zendeling J. A. van Balen overleden Te Utrecht Js op 87-jarigen leeftijd overleden de heer J, A. van Balen, zen- dingsleeraar van de Utrechtsche Zen- dingsvereeniging. De overledene was een pionier op het terrein van het zendings werk en heeft o.m. bijzonder geijverd voor de zending op Nieuw-Guine?. waar hij zich zeer verdienstelijk hééft ge maakt en zich een zeer goede reputatie verwierf. De overledene was ridder in de orde van Oranje Nassau. De teraarde bestelling heeft morgen plaats op de derde algemeene begraafplaats te UtrechL EXAMENS Technische HoogeschooL Ingenieurs-examen electrotechnisch in genieur: de heer Lie Pik TJioe werk tuigkundig ing.de heër F. van der Jagt. M a ch I n I s t e n-e x a m e n. Geslaagd alhier voor het eerste gedeel te van diploma B de heer P. L. J. Dage- vos, te Rotterdam. Geslaagd voor het tweede gedeelte van diploma B de hee ren G. J. L. Oerlemans te Rotterdam en J. Vrij moet te Rotterdam. V I s s c h e r ij-e x a m e n s. Geslaagd alhier voor stuurman op stoomzeevisschersvaartuigen. de heeren K. van der Plas, S. Klinkenberg, J. P. van DuIJn, A. Groen, M. van Beelen, M. van der Plas, H. Groen, A. van der Zwan, P. Hoek, J. Groen, G. Hoek, K. Kuyt, A. Hazenoot, H. Krijgsman en M. van Beelen, allen te Katwijk aan Zee. en van Duin, 8. Klinken berg te Katwijk aan Zee, en M. van der Snoek te Vlaardingen. x heeft tere<*htge-. (je Nieuwe Kerk te Delft een jeugdbijeen- komst worden gehouden. Het woord zal worden gevoerd door ds. Pop van Delft, ds. Kalf van Renswoude en mevr. Tromp van Zandvoort De heer L. H. Knoll heeft be dankt voor zijn benoeming tot ouderling bij de Ned. Herv. gemeente te Delft. De •heeren Coster en Hille hebben hun be noeming tot diaken aangenomen. Het derde lustrum van deaf- deeling Delft van de Ned. Vereeniging E.H.B.O., zal Zaterdagavond a.s. worden gevierd in „Musica” te Delft. Het be stuur zal van half zes tot half zeven re- cipieeren. Tegen de gebr. T. te Delft is door de politie proces-verbaal opgemaakt LA L1NEA. 17 April. (U.P.) De Brit sche ambassadeur in Madrid Hoare die op het oogenblik in Gibraltar vertoeft, heeft zijn vertrek' van daar uitgesteld om aan een belangrijke conferentie te kun nen deelnemen, die vandaag in Gibraltar zal plaats vinden. Op deze conferentie, waaraan de militaire gouverneur van Gibraltar, verschillende admiraals en an dere hooge officieren van vloot, leger en luchtmacht zullen deelnemen, zal zich naar men zegt, bezig houden met de situatie in het Middellandsche Zeegebied en Noord- Afrika. Ook de toestand op den Balkan en in Egypte zoomede die in Fransch-Ma- rokko zou ter sprake komen. „Chung Hwa HuiNederland” De vereeniging „Chung Hwa Hui” her dacht Dinsdag te Leiden haar zesde lustrum. De voorzitter der lustrumcommissie, de heer Que Keng Hong begroette in zijn openingsrede in het bijzonder den voor zitter en den secretaris der commissie van toezicht, de heeren W. C. Boone- bakker en B. Wilmink, den hoogleeraar in het Chineesch aan de Leidsche univer- siteit en directeur van het sinologisch instituut, prof. dr. J. J. L. Duyvendak. den spreker, prof. dr. R. D. Kollewijn, mevr. MeyboomFromberg, dé dochter van wijlen mr. P. H. Fromberg, aan wien de vereeniging zoo veel te danken heeft, dr. Hunger en Petit, ondervoorzitter en secretaris der vereeniging „Oost en West" en de talrijke vertegenwoordigers der bevriende studeritencorporaties. De voorzitter van „Chung Hwa Hui” mr. Oei Kian Hong, gaf vervolgens een uitvoerig overzicht van de ontwikkeling der vereeniging, welke in 1911 te Amster dam werd opgericht. Vervolgens hield prof. dr. R. D. Kolle- wijn een voordracht over „Iets over de regeling der Chineesche adoptie in Ned.- Indië" Na afloop hield het bestuur een druk bezochte receptie, terwijl een gemeen schappelijke maaltijd deze lustrumherden- king besloot van Ierland vrachtboot van 5000 b.r.t. Scheera’anval zoo haar vernietiging worden. Andere luchtaanvallen richtten 'zich tegen havens en werfinstajlaties aan den benedenloop van de Theems, be nevens tegen enkele vliegvelden. Bij een aanval op Great Yarmouth troffen verscheidene'bommen van zwaar kali ber een groete maalderij met daarbij behporende. pakhuisloodsen. De vijand liet ’s nachts op verschei dene plaatsen in Noord-West-Duitsch- land brisant- en .brandbommen vallen, welke echter geen noemenswaardige schade veroorzaakten. De verliezen on der de burgerbevolking zijn gering. Vier Britsche vliegtuigenwerden door nachtjagers en luchtdoelartillerie neer geschoten. Bij de innerning van Skoplje (Uus- kuub) op 7 April heeft kapitein Busch- hatisen, compagniescommandant bij een regiment infanterie, door persoonlijke dapperheid tegenover v een numeriek veel sterkeren vijand, zich bijzonder onderscheiden. Een gevechtsgroep on der kolonel Bazing, samengesteld uit pioniers, deelen van het luchtwapen en speciale'formaties, is 6 April bij het ochtendkrieken den Donau bij de Ijze- Yen Poort in de omgeving van Orsova onder zeer moeilijke omstandigheden overgestoken .Door een vermetelen coup werd de Zuidslavische oever genomen, taaie tegenstand gebroken en alle vijan delijke pogingen om de vaargeul te ver sperren, verijdeld. Daardoor is door het .vastberaden aanpakken van weinige Duitsche solda ten een vitale scheepvaartweg bevei ligd en onttrokken aan het voorgeno men vijandelijke optreden. NAALDWIJK UITREIKING MELK- EN CACAO- KAARTEN Behalve de reeds uitgereikte kaarten zullen ten behoeve van kinderen, die zijn geboren in het tijdvak van 2 Februari tot en met 1 April 1927, alsnog een melkkaart en een 'cacaokaart worden verstrekt en voor kinderen, die geboren zijn in het tijd vak van 2 Februari tot en met 1 April 1937 alsnog twee melkkaarten De uitreiking van de kaarten ..al te Naaldwijk plaats hebben op het distributiekantoor. Dijkweg 13 te Naaldwijk, op Vrijdag 18 en Zater dag It April a.s., telkens van 9 tot 12 uur. Overlegging van de betreffende distribu- tiestamkaart is noodzakelijk. Tot ambtenaar ter gemeen- tesecretarie te Naaldwijk is benoemd de heer J. H. M. Sonneville uit Wateringen. Wegens huv elijk is aan mej. J. Hoogweg, onderwijzeres aan de R. K. meisjesschpol te Naaldwijk, eervol ont slag verleend. De muziekvereeniging „St. Adrianus” zal Dinsdag* 29 April a.s. haar jaarlijksche uitvoering geven in de Con certzaal te Naaldwijk, Wij ontvingen het eerste nummer van „öns Nestje”, het nieuwe tijdschrift voor het gezellige huis, uitgegeven door de Nederlandsche behangselpapierfabriek Rath en Doodeheefver te Amsterdam Hans Damas vertelt in het openingsarti- I kei over de merkwaardige, sfeerschep- pende kracht oftewel „De magie van den wand”; Niccolo Netto verhaalt over het „Gondelen met Mario". Voor de kinder kamer heeft Lizzy Ansingh rijmpjes over de mug gemaakt met plaatjes van Nellie Bodenheim; A. J. Herwig geeft tips over „Kamerplanten in het voorjaar” en mevr. J. Riemens wijst op het belang van „Pae- dagogisch speelgoed". Janna Oostdijk babbelt over „Gezelligheid in (stalen)- botekvorm en een onbekende S. schrijft bij eenige reproducties „Over de Hol- landsche schilders van het binnenhuis”. Vermelden wij tenslotte een modepraatje van mevr. M. MoussaultVeegens en „Meneer van der Hoft’s Droompuzzle”, waarbij een prijs van ƒ50 te winnen valt. LONDEN. 17 April. (U.P.) Meer dan 7 uren lang*, moest Londen in den afge loopen nacht een luchtaanval verduren, welke minstens de hardnekkigste, zoo niet de hefstigste en zwaarste was van den geheelen oorlog. De Britsche hoofdstad dreunde voort durend door de ontploffingen van de bommen, welke uit den stralenden ster renhemel fluitend neerdaalden. Men ge- looft dat de Duitsche luchtmacht in de vroege morgenuren talrijke Junkers 87 en 88 heeft gebruikt, daar uit verschillende wijken van Londen werd bericht, dat bommenwerpers laag onder de versper ringsballons doorvlogen en ondanks het razende afweervuur dicht over de daken scheerden. Men acht hier een Stuka-aa.n- val op Londen, waar de luchtverdediging zeer sterk is. een buitengewoon vermetel waagstuk. In totaal hebben aan den nachtaanval zeker vele honderden vliegtuigen meer deelgenomen dan aan .eenigen vroegeren grooten aanval op Londen, ’s Morgens te 5 uur waren weliswaar nog niet zeer veel slachtoffers gemeld, doch men twijfelt er niet aan, dat de doodehlijst snel zal stij gen, als de opruimingswerken in den loop van den dag voortgang maken. Het bombardement begon als gewoon lijk met het werpen van duizenden brand bommen, welke talrijke branden veroor zaakten. Over geheel Londen was de hemel door den weerschijn der branden rood gekleurd en tegelijk stegen boven vele stadsdeelen rookwolken op. Bijna onafgebroken klonken de bellen der brandweerauto’s door de straten en temidden van een regen van nieuwe brandbommen en bovendien van duizen den explosieve bommen, arbeidden vrij willige brandweerlieden koortsachtig aan de bestrijding van de branden. Ook nachtjagers werden in gebieden, dié door een zwaar spervuur der afweer- batterijen werden bepaald, tegen Duitsche bommenwerpers gebruikt. Uren lang werden er boven de bran dende -stad luchtgevechten geleverd. De aanval begon ’s avonds om 10 uur en was eerst ’s morgens om 5 uur ge ëindigd. BERLIJN, 17 April. (D.N.B.) De Duit sche luchtaanval is ondernomen door verscheidene honderden gevechtsvlieg tuigen. Honderden brisantbommen, en ruim 100.000 brandbommen werden tus schen 10 uur des 'avonds en 4.30 uur ’s morgens neergeworpen op de voor den oorlog belangrijke objecten der stad. Het was de zwaarste luchtaanval, die tot dusver door formatips Duitsche ge- vechtsvliegers op Londen was gericht. De aanval was in de eerste plaats ge- richt op de haveninstallaties. De laatste .terugkeerende gevechtstoestellen telden ongeveer 80 groote branden en een groot aantal reusachtige Er deden zich verscheidene explosies voor, welke zoo geweldig’ waren, dat zij zelfs door de Duitsche posten aan de Kanaalkust werden waargenomen. Ook de Tilbury-docks en Chatham aan de monding van de Theems werden door de aanvallen zwaar geteisterd. Suze van Mourik en C. van Uffelen en de heeren J. van Uffelen, J. de Wild en M C. de Beus, (welke laatste de regie had) veel succes oogstten. Tot slot gaven de jubileerende vereeniging en de adspi ranten nog eenige nummers ten beste. Om zeven uur werd het sein gegeven voor een geanimeerd bal. waarbij de heer P. J. van Gent met zijn medewer kers het muzikale gedeelte en de heer J van Uffelen voor de noodige afwisse ling zorgde. De heer A. Middendorp heeft onder veel belangstelling den dag her dacht, waarop hij vijftig jaar geleden als kruideniersbediende in dienst trad bij de firma Kortenbach te Loosduinen. MONSTER Het bosch wordt niet uitgebreid Naar wij vernemea, zal het bosch te Monster niet worden uitgebreid. Delf land wil namelijk den grond voor dit doel slechts voor den tijd van vijf jaar afstaan, terwijl het gemeentebestuur voor dezen korten tijd den aanleg van een bosch een te groot risico vindt en als minimumeisch een huurtijd van 25 jaar had gesteld. DELFT NA-UITREIKING* MELK- EN CACAO KAARTEN De na-uitreiking van melkkaarten aan kinderen, geboren ip Februari of Maart 1927 en 1937 zal tot en met Zaterdag a.s. plaats hebben in het distributiekringbu- reau te Delft. Woensdag 30 April a.s. zal in Stads Doelen te Delft een cabaretavond worden gegeven vanwege de werkge- rtieenschap „Vreugde en Arbeid”. De revue „Dat is aardig” door Jan v. d. Engel gesfchreyen tpr ^gelegenheid van het eerste lustrum van de adspiran- tenafdeeling van de Tooneelvereeniging ..Multatuli”, zal Zondagavond a.s. opnieuw in „Ons Huis” te Delft worden opge voerd. Woensdag 23 April a.s. zal in TRAMSTAGNATIE Gistermorgen omstreeks kwart voor elf brak op den Haagweg te Rijswijk ter hoogte van het kruispunt Heerenstraat de achteras van een ranhangwagen, be laden met meubelen. De wagen kwam op de trambaan terecht waardoor het verkeer gedurende IJ uur stagnatie on dervond. De trams werden over een ander spoor geleid. Gevonden voorwerpen Te Rijswijk gevonden voorwerpen: een lederem want, Bilderdijklaan 37; een wol len kinderwant. politiebureau; een rozen- NEDERLANDSCHE SMALFILMLIGA Eenige dagen geleden is bericht, dat de - gezamenlijk opgenomen speelfilm van oppervlaktebranden. bovengenoemde afdeeling ook was inge- zon(jen, orn mededinging in het Nationaal Concours. - Thans heeft deze afdeeling bericht ge kregen, dat zij met haarspeelfilm den eersten prijs heeft gekregen en bovendien den wisselprijs (voor een jaar), Deze film, onder motto „Eens op een avond” is, voor wat het scenario betreft, ontworpen door den heer A. A. Scheevers, die ook de regie leidde. De vrouwelijke hoofdrol werd vertolkt door mej. M. Beukers, terwijl de manne lijke hoofdrol werd vervuld door denbeer G. Heijberg. Op de jaarvergadering op Zondag 27 April a.s. te U*trecht. zullen alle bekroon de films geprojecteerdworden en over eenigen tijd worden zij in alle afdeelingen ger zal zijn, daar nog nadere berichten der Ned. Smalfilmliga, dus ook hier ter stede, voor leden en introducés vertoond. KIPPEN- EN KONIJNENDIEFSTALLEN OPGEHELDERD De gemeentepolitie van Leidschendam heeft de hand weten te leggen op een inwoner van Leidschendam, die zich den laatsten tijd schuldig heeft gemaakt aan verschillende kippen- en konijnendief stallen Gisteren waren weer opnieuw bij H, konijnen, bij van D„ van Z„ Z.' en de H. kippen en bij B„ allen te Leid schendam, kolen gestolen. De politie stelde een onderzoek in. waaruit bleek, dat bij Th. J. te Leidschendam en aan S. te Zoeterwoude kippen waren ver kocht Naar aanleiding daarvan werd bij P. te Stompwijk huiszoeking gedaan. Hier werden nog eenige kippen en konij nen benevens een hakmes, afkomstig van diefstal, aangetroffen. P. werd aange houden. Na een volledige 'bekentenis te hebben afgelegd is de man op vrije voeten-.gesteld. BEVALLEN: J. M. Raateland, geb. Ver meulen, d. - H. J. Berserik. geb. van Gent, d. - W H. J van Opijnen, geb. Onbehaüen, d - E H. Pronk, geb de Rijk, z. - M A de Vrij, geb. Jansen, z. - S. Streng, geb. Tobi, d - G van Maren, geb. van Weelden, d - E. M. Boks, geb. Bonnet, z - G H A. Ratté, geb. Schou> ten, d - B Altman, geb Ajzenman, d. - A. Bleijenberg, geb Feller, d. - M C. Hardorf, geb Knip, z. - P. M. Ch. Rem- merswaal, geb Kalmeijer, d - J Blan- kenspoor, geb Krul, d - C. S. Vervoert, geb. Muskeciorz, d. - A A. Peerenboom, geb. Heijnen, d. - Y. van Leeuwen, geb. den Heijer, d. - A. J Ververgaert. geb. Ubert, z. -, M J. C. Hoofman, geb. van der Meer, z. - C. C. Scheepmaker, geb. Gerritsen, d - J Top, geo Slot, d. - K. A. Pronk, geb Oosterbaan, z. - L. Oos- tergo, geb Elsackers. z. - H J van Haaf- ten, geb. van der Wees, d - E A Albers, geb. Harderwijk, z. A. M van der Zwan, geb. Charité, d. - M Rienstra, geb. de Jong, d - W. Taal, geb Knoester, z. OVERLEDEN C A van der Klis, man v i Minah, 70 j. - p. J. piuijlaar, man van A. C. F Promies, 37 i. - P Hoftijzer, on gehuwde vrouw, 57 j - J den Heijer. we duwe van C Kuiper' 92 j - M F. R W Gleijn, vrouw van.M H G. J de Graaf, 46 j. - A. G. Bakker, man van J Kooijman, 61 j - J C de Witte, man van P C.. Faber, 84 j. - S Rutgers, man van M. P van den Berg, 72 j. C Barnhoorn, ongehuwde man, 73 j. - P. J Bik. man van N Bartels, 61 j. - G P van Starrenburg, weduwnaar van E Zuiderwijk, 94 j. - I. Klein, man van E. Pubens. 30 j - A H. Fröllng, ongehuw de vrouw, 31 j. - J de Borst, ongehuwde vrouw 97 j. - L. A. Petiet, weduwe van B. S Edersheim. 66 - J R. van Raalte, on gehuwde vrouw, 64 j. - J. A. L. Peters, zoon, 1 jaar - A. Glerum, man van C. de Vries, 73 j - J. A Beekink, weduwnaar van J. A J de Bruijn, 75 j Vrijdag 18 April Hilversum I. 415.5 m. 6.fjO uur v.m. Gymnastiek. 7.Gram - muz. 7.45 Gymnastiek. 8.— Chr. Radio Stichting: Schriftlezing en meditatie. 8.10 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 ANP. «8 45 Gram.muz. 10.— Ensemble Jonny Krooh (10.20—10.40 Declamatie). 11.10 Gram. muz 11.30 Clavecim bel voordracht 12.uur nam. De jonge acht 12.25 Gram.muz. 12.42 Almanak. 12.45 ANP. 1.Gram.muz. 1.15 Omroeporkest 2.15 Causerie „Onze voeding en onze bodem 2.30 „Les gars de Paris”. 3.Orgelcon cert .- 3.30 Esmeralda. 4.Vrijz. Prot Kerkcomité: Causerie „Waarom lees ik den Bijbel?" 4.30 Causerie met gram. muz. 5.15 ANP. 5.30 Salonorkest. 6.15 Le zing „Plicht en recht van den arbeider". 6.30 Ensemble Tonny Roxrni. 7.ANP. 7.15 Hollandsch instrumentaal kwintet 8.ANP. 8.15 Spiegel van den dag. 8 aO Ber. Eng. 8.45 Melodisten. dameskoor „Aethercharme” en solist. 9.40 Vrijz. ProL Kerkcomité: Avondwijding. 9.45 Eng. ber. ANP. 10—j ANP Hilversum IT. 301,5 m. 6.50 uur v.m. Gymnastiek. 7.— Gram. muz. 7.45 Gymnastiek. 8.Gram.muz. 8.30 ANP. B-tö- Gram.muz. 10.20 Vlbol en piano. 11.Voor’ kleuters. 11.20 Ensem ble Tonny Roxini. 12.uur nam. Ber. 12.15 Orgelconcert 12.45 ANP. 1.Ramblers. 1.30 Molto Can tabile. 2.Ned. svmphonie-orkest ,,’s-Gravenhage” 3.— Gram.muz. 3.20 Vodr de vrouw. 3.45 Omroeporkest. 4.30 Voor kinderen. 5.— Gram.muz. 5.15 ANP. 5.30 Gram.muz. 6.Chr. Radio Stichting: Onder de leeslamp. 6.15 Gram.muz. 6 45 Toeristische raadgevingen. 7.ANP. 7.15 Gram.muz. 7.30 Causerie „Het ontwa ken van plant en dier”. 7.45 Gram.muz. 8.30 Gram.muz. 8.45 TooneeL 9.15 Gram. muz. 10— ANP. NEW YORK, 17 April. (D.N.B.) Naar „New York Herald Tribune” mededeelt, heerscht er in Amerikaansche scheep- vaartkringen groote bezorgdheid over het Amerikaansche schip „American Farmer” Dit schip heeft Maandag noodsignalen uitgezonden. Het radiobericht deelde mede, dat het schip getorpedeerd werd. Sedertdien heeft men niets meer van het schip gehoord. Naar in reederskringen verder wordt medegedeeld. zoo meldt „Associated Press”, is het Britsche vrachtschip „Sil- verelm” (4351 ton) van de New York- Engeland Lijn in het Noordelijk gedeelte van den Atlantischen Oceaan getorpe deerd.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 14