[CINEAC E II Noord-Afrika De strijd m de lucht INEDERL A NDS CHE S.S. De oorlog ui in RECHTZAKEN De strijd ter zee a en LUCHTVAART Engelsche aanval (geslagen KEURING TE DEN HAAG Een groot gebied geteis terd - Honderden slachtoffers DE AARDBEVING IN MEXICO Hevige aanval op Londen RECLAMES. een FRANKRIJK ZWEDEN STATEN VEREENIGDE n over TENTOONSTELLING TE ROTTERDAM UIT HET BUITENLAND1 UIT EIGEN LAND.. SPORTNIEUWS ZATERDAGAVOND 19 APRIL as HALF ACHT «ensche verklaring Groenland pag. 2 Amerikaanvbe officieren in Oost-Azië Groote vernielingen en branden De controle op de wapenleveranties aan Engeland DE EERSTE OPNAMEN VAN DE MILITAIRE OPERATIES OP DEN BALKAN. Luchtgevecht boven het Kanaal Verwoeste steden en dorpen g 1“ April 1941 le M. Heien van den' eersterf paal voor nieuwe woonwijk te Rotterdam. - Tewateilafing van een zeesieepbpot te vtironinpen. Caharetvoor steüinj v. Vreugde en Arbeid. Britsche torpedojager getorpedeerd Nieuwe Britsche scheepsverliezen -■HAAGSCHE COURANT Dondêrda De Diplo over de verklaring van Knox De nieuwe dienstplichtwet Verwoestingen door aardschokken en erupties in een tiental staten Het Japansch-Russische niet-aanvalspact Liverpool en Portland bestookt Bij de aanvallen van het Duitsche lucht wapen in den vorigen nacht werd d.a. ook Liverpool getroffen waar voor den oor log belangrijke installaties in het haven gebied en in het Noordelijke deel der stad werden 'geraakt en hevige branden en 'ontploffingen optraden. Een andere aan- Vulkanen in werking KE1Ï1NGHANÜEL IN DISTRIBUTIE- BUNNEN TE ALMELO I 1 i£ inleverdc. het Amerikaansche vólk ten in Engeland den slag gewonnen en stand van de ten- blad maaksel tieken. Bloemen pracht in Nedei la id ten schitte rende reis'ilm aantal slachtoffers als de aardbevingsramp, ten i prachtige muzikale t.Wm IN HET VOORMALIGE LOGEGEBOUW MUZENSTRAAT 4 (BIJ HET STAATSSPOOR STATION). Uit Bangkok meldt S.P.T.: De veelvul dige reizen van hooge Amerikaansche le gerofficieren in Oost-Azië, heeft te Bang kok sterk de aandacht getrokken. Majoor Pettigraw van het Amerikaansche ministe rie van oorlog en majoor Mayer, militair attaché bij het Amerikaansche gezantschap in China, die geruimen tijd in Thailand hebben vertoefd, zijn naar Singapore ver trokken. De militaire attaché bij het Ame rikaansche gezantschap in Bangkok, ma joor Jackson, bevindt zich momenteel in Burma, In gezelschap van den Engëlschen gezant in Thailand, sir Josuah Crossby. werd het sein „alles veilig gegeven. Er zijn geen bommen gevallen Sterke gevechtsformaties van het Duit- sche luchtwapen hebben, naar het D-NB. verneemt, in den afgeioopen nacht onop houdelijk haveninstallaties en voor den oorlog belangrijke doelen te Londen en in de Theemsmonding aangevallen. De weersomstandigheden waren den ge- heelen nacht door voor den aanval uitste kend. Alle in den strijd geworpen eska ders konden hun brisant- en brandbom men neerwerpen. In de havens en in de voor den oorlog belangrijke doelen in het overige deel der stad werden groote ver nielingen en branden veroorzaakt. Het Britsche communiqué Het D.N.B. seint uit Stockholm: Reuter meldt, dat men bij het aanbreken van den dag heeft vastgesteld, dat de aan val van ’t Duitsche luchtwapen in den af gelopen nacht op Londen de hevigste is ge weest, dien men tot dusver heeft beleefd. In een officieel door Reuter gepubli ceerd communiqué wordt verder gezegd, dat deze aanval zeer zwaar en langdurig is geweest en aanzienlijke schade heeft aangericht. BRITSCHE VLIEGTUIGEN NAAR NOORD-DUITSCHLAND Het Britsche luchtwapen heeft in den afgeioopen nacht, naar aan het D.N.B. wordt medegedeeld, een vrij groot aantal vluchten naar Noord-Duitschland gemaakt en getracht havensteden in het, kustgebied aan te vallen. Slechts weinig vliegtuigen slaagden er in hun doel te bereiken en daar eenige bommen riper te werpefi. De overige toestellen wierpen hun bommen De Amerikaansche transporten naar Engeland Volgens de „Tokio Asahi” ontwikkelt Manilla zich tot verzamelplaats voor transporten oorlogsmateriaal naar Enge land. Volgens dit blad hebben Ameri kaansche transportvliegtuigen reeds het verkeer met Singapore geopend. Voor het geval, dat de transportwagen via den Atlantischen Oceaan nog moeilijken zou den worden, zal in de toekomst Ameri- kapnsch materiaal via den Stillen Oceaan en Indischen Oceaan naar het Suezkanaal worden vervoerd. Het blad schrijft, dat-men in Tokio dezen nieuwen toestand met groote aan dacht volgt. twee jaar geleverd worden, meldt S.P.T. DE NEUTRALITEITSWET Naar „Associated Press” meldt, heeft president Roosevelt gisteren verklaard, dat tusschen Hongarije en Zuid-Slavië dt toestand van oorlog-bestaat. Op grond van deze proclamatie is de neutrali- 'teitswet op beide staten van toepassing geworden. EISCH TOT UITTREDEN UIT DEN VOLKENBOND In een hoofdartikel van „Aftonbladet" wordt geëischt, dat Zweden uit den Vol kenbond zal treden, daar deze zich thans in Canada bevindt en feitelijk geheel niets meer verriuht. Zweden is nog steeds lid van dezen bond, maar heeft sedert het uitbreken van den oorlog geen bijdragen meer betaald. Moskou en Tsjoengking United Press meldt pit Tsjoengking Uit betrouwbare bron verluidt, dat Mos kou 'dë Tsjoéngking-rëgeering heeft medegedeeld, dat de sovjet-politiek ten opzichte van China onveranderd blijft. tevens. Chester (Pennsylvanië) zal dezer dageh als de oorlog voorbij is. wacht de lucht met de maritiemg commissie een con tract voor den bouw van schepen ten behoeve van De twee jaren geleden gevormde com missie. welke ten doel had. buitenland- sche orders aan oorlogsmateriaal, in over eenstemming te brengen met het Ameri kaansche bewapeningsprogram. wordt, volgens een medcdeclïng van het Witte Huis, met onmiddcllijke inwerkingtreding ontbonden, meldt het A N P. uit Washing ton. Naar de meening van president Roose velt en van het ministerie van financiën is deze commissie door de leen- en pacht wet overbodig geworden, temeer daar de terwege gelaten Integendeel gelooft men. in Engeische conservatieve kringen, dat dit is gebeurd op instigatie van Eden, die er zich een gewoonte win'heeft gemaakt. "de dictatoren Uit te dagen vóó'r een beslis sende slag werkelijk is uitgevoerd. Op grond van zijn reis naar. Egypte. Grieken- éJand en Turkije zal Edeti waarschijnlijk de schuld voor het mogelijk komende on- heil voor het Britsche lècer op zich moe- ten nemen Het Zweedsche ..Aftonbladet meldt. - dat in Engeland de grootste ongerustheid j heerscht en citeert in dit verband eenige persstemmen. De ..News Chronicle” ziet in «een overhaaste vlucht van den Balkan 5de eenige redding voor Engeland „Enge lland mag den slag om Afrika niet verlie- zen. doch het kan zich met eere in Grie- kenland laten verslaan." De „Daily Express" schrijft dat Enge land aan de oevers van de Middellandsche Zee in het nauw zit. Indien de haven van 0 Alexandrië niet meer bruikbaar is voor toewijzing van oorlogsmateriaal thans niet meer geschiedt volgens technische overwegingen der productiecapaciteit, doch volgens politieke overwegingen. Met de controle op de toewijzingen aan Groot- Brittannië Griekenland enz., is naar thans officieel is bekend gemaakt, Harry Hop kins belast. Het ministerie van buitenlandsche zaken zal de belangen behartigen van de bij de leen- en pachtwet betrokken Spaansch- Amerikaansche landen. De Londensche correspondent van de „New York Sun’ verklaart, dat het er naar uitziet, dat de gemiddelde Amerikaan zich snel met het denkbeeld van onbeperk te oorlogshulp aan Engeland vertrouwd moet maken. Engeland, zoo schrijft Mac Gowan verder, heeft thans niet alleen wa pens, doch ook menschenmateriaal noodig, daar de oorlogsfronten en de Britsche frontlinies zich steeds meer uitbreiden. BESCHERMING VAN DE AMERIKAAN- - SCHE AMBASSADE TE LONDEN De Amerikaansche minister van marl- -ne. Knox. heeft gisteren bekend gemaakt, -tdat voorbereidingen worden getroffen om een officier en 35 mariniers naar Londen te zenden, ter bescherming van de Ame- rikaansche, ambassade aldaar. Het mi nisterie van marine wacht slechts een for meel verzoek af van den Amerikaanschqn ambassadeur. Wihant Het betreft 'hiér slechts de gebruikelijke ambassadewacht- „Associated Press" voegt-aan dit be- jricht toe. dat op het oogenblik alleen de -Amerikaansche ambassade jn Peking wordt bewaakt. Tijdens den wereldoorlog .was de Amerikaansche ambassade In Lon den eveneens door een Amerikaansche wacht beschermd. tonden acht den toestand gevaarlijk De Londensche correspondent van de „New York Sun" deelt mede dat de toe stand in Libye. die in Londen gevaarlijk wordt'geacht, in Engelsche politieke krin gen opnieuw critiek op den minister van buitenlandsche zaken. Eden, heeft ge wekt. Algemeen Wordt aangenomen, dat Matsoeoka Bij Mtlssollhi. Landbouwtentoonstelling 'ie Boedapest. in het wilde weg uit Volgens de op het oogenblik beschikbare berichten is 1 toe stel door nachtjagers neergeschoten; de tot dusver geconstateerde schade is ge-, ring Gistermiddag is bij verscheidene aan vallen van Duitsche jagers op de Britsche kust een reeks luchtgevechten ontstaan, welke voor het Duitsche luchtwapen zon der uitzondering succesvol verliepen. Vier spitfires en 5 hurricanes werden door de Duitsche jagers zonder eigen verliezen omlaaggehaald. De Britsche aanval op de Noord- Duitsche kust Bij den aanval van 4 Britsche vliegtui gen op de Duitsche Noordzeekust zijn een sanatorium, een pastorie en twee zie kenhuizen door brisantbommen ernstig beschadigd. 'Ongewapende visschersvaar- tuigen werden met machinegeweervuur bestookt. Ver van elk militair doel werd schade aangericht, terwijl personen wer den getroffen. Engelsche eisch aan Egypte? Naar de „Popolo di Roma” meldt, heeft generaal Wavell van de Egyptische regeering geëischt, dat het uitvoerende gezag aan de Engelsche strijdkrachten wordt overgedragen. De Egyptische re geering heeft, naar het blad verder, meldt, dezen eisch van de hand gewezen door te wijzen op de hiermede gepaard gaande schending van het souvereine ge: zag van den Egyptischen staat. Voor het Britsche opperbevel te Caïro zijn, naar het blad verder meldt, anti- Engelsche betoogingen gehouden. Engel sche militairen hebben hieraan een ein de gemaakt. Onder de politie cn demon stranten vielen talrijke gewonden. neele politie (de zg. G-men) zal uitnoo- digen. de feiten bekend te maken, die agenten der crimineele politie omtrent de werkzaamheid van revolutionnaire elementen tijdens de stakingen in de wapenindustrie zouden hebben vastge steld. Het heeft overigens den schijn, dat de staking van de bruinkoolarbeiders spoe dig bijgelegd zal worden, aldus United Rress. In het Kanaal van St. George werden Britsche vrachtbooten door van de gewapende Duitsche getroffen. Een van Formaties van het Duitsche Afrika- corps hebben op 15 April in Noord- /^frika een door oorlogsschepen on dersteunden aanval van Britsche pantserstrijdkraclften atgeslagen. Dö Engelsche troepen leden opnieuw ver liezen. United Press meldt uit Mexico-stad: Uit de berichten, welke hier over de aardbevmgscatastrophe, welke een reusachtig gebied tusschen den Stillen en den Atlantischen Oceaan heeft geteis terd, blijkt, dat dit de zwaarste ramp is, welke uit de Mexicaansche geschie denis bekend is. Voortdurend komen draadlooze hulproepen uit ver uit elkan der liggende gebieden binnen, welke ver? halen over zware aardschokken, vulka nische uitbarstingen, boschbranden,' welke door gloeiende lava veroorzaakt werden, over verwoeste steden en dór- Drukte in Gibraltar Doör de Straat van Gibraltar is een Britsche vlootdivisie in Gibraltar aange komen, o.fn. bestaande uit het vliegkamp- schiq .Ark Royal”, het' slagschip ..Re nown", 5 torpedojagers en een duikboot. De schepen 2ijn in de marinehaven voor ankèr gegaan. Omtrent de overeenkomst, welke de door de Deensche regeering intusschen terug geroepen Deensche gezant von Kauffmann in Washington met de Amerikaansche re geering betreffende Groenland heeft ge sloten heeft het Deensche ministerie van buitenlandsche'. zaken gisteren een ver klaring gepubliceerd.- waarin o.m. wordt gezegd,: Doordat gezant von Kauffmann op eigen gelegenheid, zonder dat de Deen sche koning of de door hem benoemde wettige Deensche regeering er bij hebben medegewerkt of er ook maar iets van gei weten hebben, een overeenkomst heeft gesloten omtrent hef overnemen der ver antwoordelijkheid voor Greenland's de fensie door de regeering der Vereenigde Staten, heeft hij misbruik gemaakt van den naam van den Deenschen koning en de Deensche regeering ernstige moëilijk- heden bereid Hij heeft met zijn actie het oog gehad op het vestigen van een toe stand. waaronder Groenland of deelen daarvan onder vreemde heerschappij ko men en onder bepaalde constellaties het uitgangspunt zouden kunnen worden voor acties in verband met oorlogsoperaties Daardoor heeft hij zich schuldig gemaakt niet alleen aan een grof opzij zetten van zijh plldhten als ambtenaar, maar leveiu aan eén misdaad jegens de zelfstandigheid cn veiligheid vim den Deenschen staat. Bij koninklijk besluit van heden is gezant von Kauffmann derhalve ontslagen uit den buitenlandschen dienst overeenkomstig de ambtenarenwet. Têgelijkertijd heeft de Deensche regeering stappen ondernomen opdat een strafrechtelijk onderzoek tegen hem zal worden ingesteld meldt S.P.T. uit .Washington. Hooge militaire kringen zijn van oor deel, dat jongelieden veel beter tegen het tempo en de moeilijkheden van den mo dernen oorlog zijn opgewassen dan oudere mannen. De generale staf heeft geëischt, dat per sonen die 21 jaar worden, zich binnen 5 Hagen na hun verjaardag voor den mili tairen dienstplicht moeten laten registree- ren De voorzitter van de militaire commis sie van het Huis van afgevaardigden. An drew May, heeft verklaard.’dat de wet op den dienstplicht, niet gewijzigd zal wor den, zoolang de houding van de Vereenig- de Staten inzake de buitenlandsche poli tiek niet is opgeheldërd. De legerleiding maakt plannen om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn, maar volgens May. hebben deze plannen natuur lijk slechts een theoretisch karakter. Knox over de convooien naar Groenland De Amerikaansche minister van mari ne, Knox, heeft op de persconferentie aangeduid, dat van den kant van de vlootleiding plannen gereed zijn ge maakt op grond waarvan het mogelijk zal zijn naar Groenland gaande Ameri kaansche troepen met convooien daar heen te transporteeren. Op het oogen blik kunnen er echter geen inlichtingen over gegeven worden, of een dergelijke convooidienst nu ook werkelijk zal wor den uitgevoerd. De vloot heeft echter deze mogelijkheid onder oogen gezieri en zich er op voorbereid. De reparatie van Engelsche schepen in Amerika De Amerikaansche minister van' ma rine, Knox, heeft gisteren volgens „As sociated Press” het Engelsche slagschip „i,lalojo 10 dagen' geleden in New York is gekomen om hersteld te worden, groot aantal Engelsche schepen hetzelfde doel zal volgen. In het vervolg zullen deze schepen des nachts de Ame rikaansche havens binnenloopen. Het zal den bemanningen verboden zijn, althans in de eerste dagen, zich aan wal te begeven. De reparatie van Britsche schepen zal voorgaan bij alle andere werkzaamheden. weerstand van nadeel voor i blijken verdere de leidende mogendheden van het Éuro- peesche en Oostaziatische gebied aan den anderen tot stand te brengén en mét alle middelen te verbreeden. Niemand anders dan deze kring van interVentio- nisten is het, aldus de Diplót die met opgeven van het beproefde beginsel van de Monroelqer en door zijn inmenging in vreemde sferen met voorbedachten rade spanningen voor de Vereenigde Staten opgewekt en daarmede alle volkeren I voor het hoofd gestooten heeft. En wan neer een goedgunstig lot bewerkstelligt, dat ondanks alle provoceerende pogin gen van elementen als Knox en Stimson de vrede voor de Vereenigde Staten be houden blijft, zal de geschiedenis vast stellen, dat dit alleen te danken is aan de van verantwoordelijkheid bewuste, bezonnen houding der nieuwe krachten van de oude wereld. WAARDEVOL WATER Een hlfn over de veelzijdigheid van de toepassingen v. het water 'minister van marine, Knox, voor de mili taire commissie van het Huis van afge vaardigden, dat de Vereenigde Staten steeds meer bedreigd, omsingeld en ge ïsoleerd worden, noemt de Deutsche Di plomatische Politische Korrespondenz „een sterk staaltje”. Het is verwonder lijk, aldus de Diplo, dat thans toonaan gevende Amerikaansche persoonlijk heden den euvelen moed hebben te Spre ken over een in gevaar brengen van de Vereenigde Staten van buiten af, over hun isoleering of zelfs hun omsingeling, en dat zij met een dergelijke motivee- ring zich geroepen voelen hieraan een bewogen oproep „tot verdediging van het Westelijke halfrond” te verbinden. Het is een onwaarheid, wanneer Knox zijn landslieden wil bangmaken met de drieste bewering, dat de Vereenigde Staten omringd zijn door naties,'die reeds altijd scherp gekant" waren tegen het Amerikaansche vólk als zoodanig. In strijd daarmede moet men het feit voor oogen houden, dat menschen als Knox en Stimson, vooral echter hun het menschen echter lastgevers waarlijk iets verzuimd heb ben, om een kloof van haat tusschen de Vereenigde Staten aan den eenen kapt en In de persconferentie te Washington van Dinsdag heeft president Roosevelt op de vraag of de noodzaak van bescherming voor de Amerikaansche leveringen aan de democratiën grooter wordt, niet geantwoord. Over de kwestie van bescherming der naar de Roode Zee varende Amerikaansche schepen, gaf de president slechts ontwijkende antwoor den. Hij zeide er niets vim te weten, dat Amerikaansche. schepen reeds be trekkelijk spoedig naar de Roode Zee zouden vertrekken. dë Britsche vloot, wordt de toestand op het Europeesche vasteland wanhopig. Tenslotte citeert ..Aftenposten' de ..Daily Mail”, die verklaart, dat thans bok geen bureaucratische overredings kunst langer den voor Engeland uiterst onaangenarnen toestand kan vefbergen De ..Daily Mail” schrijft verder, dat het voor de meeste menschen in Engeland een raadsel is. hoe de Duitschers met zooveel troepen en materiaal naar Noord-Afrika konden komen. De Londensche correspondent van ..'Af tenposten'' constateert, dat de pessimis- VERSPREIDE BERICHTEN De laatste dagen is het garnizoen van Gibraltar weer versterkt. In de haven liggen eenige transportschepen, die troepen hebben aangebracht. Admiraal Darlan heeft gisteren të Vichy den Chineeschen ambassadeur, Wellington Koo, ontvangen. De Finsche veldmaarschalk Manner heim is voor een particulier bezoek in Zweden aangekomen. Naar verluidt, zal hij eenige weken, in Zweden doorbrengen om van een langdurige ziekte te her stellen. Van de 7 Engelsche oorlogsschepen, die bij het begin van de gebeurtenissen in Irak in de haven van Basra waren verschenen, hebben er 6 op bevel van de Iraksche regeering reeds de Iraksche territoriale wateren verlaten. Het zeven de oorlogsschip bevindt zich nog in de buurt van de haven vön Basra. Aan boord bevindt zich de gevluchte regent Abdoel Ilah. Eén torpedo-bommenwerper van het Amerikaansche vliegtuigmocderschip „Enterprise" is gisteren in de baai van San Dicgo neergestort. De 3 inzittenden j kwamen om. pen. Door deze ramp werden de volgen de staten getroffen: Colima, Jalisco, Mexico, Guanajuata. Tlaxcala, Puebla, Michoacan, Aguascalientes, Guerrero en Vera Cruz. De aardschokken duurden den geheelen nacht door. Te Colima zoe ken de overlevenden vertwijfeld onder de puinhoopen naar hun familieleden. Onder de tot dusver geborgen lijken be vinden zich die van den militairen com mandant van de stad Colima, generaal Galinöo en zijn stafchef Chavez, die bei den. omkwamen, toen de infanterie- kazerne ineenstortte. medegedeeld, dat na ..Malaya”, dat i aan een met MENZIES VERLENGT ZIJN VERBLIJF TE LONDEN De Australische ministerpresident Men-’ zies, zal. öp persoonlijk verzoek van Churchill, zijn bezoek aan Engelahd met 14 dagen verlengen. uu e j .ot;.3 .i'ig'vin den iota- |f iisatui bij dé rennen re Dnin- digt. - Voetbal Duitschland- Hongarije- - Sensationeele auto- en motor bootraces in Amerika. Rriii^r«nort in Hi'verstil'; Volgens een mededeeling van de En gelsche admiraliteit, is de Britsche torpe dojager „Mohawk” in de Middellandsche Zee getorpedeerd en gezonken. De „Mohawk” was 1800 ton groot en had een bemanning van 190 koppen. In scheepvaartkringen te New York verluidt, dat het Britsche motorschip „Northern Prince” (10.917 brt.J onge veer acht dagen geleden in het Noorde lijk deel van den Atlantischen Oceaan tot zinken is gébracht. Dit is een zuster schip. van den eveneens getorpedëerden „Western Prince”. Volgens dezelfde bron is een ander zusterschip van beide genoemde schepen, de „Eastern Prince", bij een luchtaanval op een En gelsche haven zwaar beschadigd. Eveneens wordt in Amerikaansche scheepvaartkringen medegedeeld, dat de voormalige. Amerikaansche vracht boot „Jadden’ (6869 brt.). welke onder Britsche vlag en onder den nieuwen naam „White” voer, in het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan 'tot zinken is gebracht. In de haven van Pernambuco heeft Vossenjacht der Haagsche Ballonclub Op 2den Paaschdag is de lustrum-vos- senjacht ter gelegenheid van het 1ste lustrum der Haagsche Ballonclub, dóór de Motorclub Voorburg en Omstreken georganiseerd, verreden. Niettegenstaande den vrij straffen wind was een groot aantal deelnemers aan den start verschenen, die bijna allen het 50 k.m. groote traject hebben afge- legd. Doe Pr’jsuitreikinH zal Zaterdag 3 Mei J® ,B UiUrr pla:,ts vinden in Monopole-Vic- toria, Veenestraat 33, alhier. een Braziliaanscn semp 19 sciupu, iingen aan land gezet. Het betreft hier de overlevenden van een. door een -Duitsch oorlogsvaartuig in de Atlanti sche wateren getorpedeerd Bntsch koopvaardijschip, dat geladen was met waardevolle stukgoederen, zooals ma- chine-bn'derdeeien, vliegtuigmotoren en vaten voor ruwe olie. Naar in Newyorksche scheepvaartkrin gen verluidt, is het vroegere Fransche pas sagiersschip „Commissaire Ramel’ (10 061 b.r.t). dat door de Engelschen als troe pentransportschip gebruikt werd, door een Duitsch oorlogsschip in den Indischen Oceaan lot zinken gebracht De Vereenigde Staten en de convooikwestie Associated Press meldt uit Washing ton, dat de senaatscommissie van bui tenlandsche zaken eeri onmiddellijk de bat over de convooikwestie heelt ver meden, door het eenstemmig aannemen van- een motie,-op grond waarvan de behandeling van Tobey’s voorstel tot hét verbieden van convooieering tot 30 April werd verdaagd. Intusschen zal men het ministerie van buitenlandsche zaken verzoeken, zijn standpunt ten aan zien van het voorgestelde convooiverbod uiteen te zetten. De bewering van den Amerikaanschen De aankondiging van president Roose velt, dat op zijn laatst in het midden van worden afgekondigd, waaronder mannen van 18 tot 25 jaar vallen, is Door de aardbeving én de vulkaan uitbarstingen van Dinsdag, is de stad Colima bijna geheel verwoest. De gouverneur telegrafeerde aan den Mexicaanschen staatspresident, Hat „een groot percentage van de bevolking omgekomen" is. Het ge troffen gebied, dat ongeveer 1200 vierk. kilometer groot is, wordt door de, door een paniek gegrepen bevolking ontvlucht. Negen vliegtui gen zijn uit de stad Mexico vertrok ken, welke artsen en verpleegsters naar het geteisterde Colima over brengen. Het totaal gevolg van staat nog niet vast. Afgezien van de in de stad Colima geborgen 36 doo- den, melden Tuxpan (staat Jalisco) 100 dooden en fJ5 gewonden en Ciudad Guzman (Jalisco) 4 dooden en 40 ge wonden. Vele andere plaatsen heb ben eveneens dooden en gekwetsten gemeld, zonder het aantal op te geven. werd gedebatteerd over de vraag, of men v, J. Edgar Hoover, den chéf der crimi-1 middag de echtgenoote van den direc- teur, ir. B B, de Rcgt, een luchtvaart- tentoonstelling geópend, die door de leerlingen van dit instituut werd inge richt Dat in dezen tijd, waarin de lucht vaart als verkeersmiddel en als tak van sport zoo goed als geheel op den achter grond is gedrongen, een tentoonstelling wordt gehouden van alle mogelijke voor werpen. die betrekking hebben op de aviatiek en dat jonge menschen zich er- I aan hebben gegeven met een onverwoest baar enthousiasme, stemt tot bewonde ring en tot blijdschap tevens. Immers, vaart een grootsche taak, n 1. de volke-' snelle tank- ren wederom tot elkander te brengen 180 .-nlllioen I De tentoonstelling is zoo volledig mo- dollar sluiten. De vaartuigen zullen binnen Relijk Men treft er zoowel wetenswaar- dige gegevens aan omtrent de ballonsport als omtrent het zweefvliegen en de vlieg- Juigmotorindustrie. De leerlingen van de T M.S. hebben in het afgeioopen cursus jaar hard gewerkt om groote en kleine modellen te bouwen. Toestellen van Nederlandsch en van buitenlandsch teekeningen, ontwerpen, statis- motoren en motoronderdeelen zijn met smaak en op zeer overzichtelijkc wijze geexposeerd. ^H^réssantste stand van de ten toonstelling jeder gevai de meest actueele js die van de Technische Luchtvaartclub, die nouetten van moderne oorlogsvlicgtuigen der verschillende belligerenten toont. er de modernste type» van de Focke Wulf Kurier. de Stuka’s en de Spitfires, de Heinkels en de Blenheims alsmede de nieuwste Amerikaansche toe stellen De tentoonstelling waarover ieder, die «ch tot de luchtvaart voelt aangetrok kén. zich moet verheugen, zal tot en met Zondag a.s. geopend zijn van des ochtends uur tot des avonds d uur. v Het invloedrijke Chineesche „Kuomin Sjimoen”^ dat in Sjanghai verschijnt, schrijft in een commentaar op het Japansch-Russisch niet-aanvals- pact.-' Wij gelooven, dat het neutraliteits- ■pact een voorteeken is van den oorlog in den Stillen Oceaan, maar wij geloo ven niet, dat deze oorlog zoo dicht op het suliten van dit pact zal volgen als de Europeesche oorlog volgde op het Duitsch-Russische niet-aanvalspact. De Japansche gezant in Australië, Tatsoeo Kawei; heeft, volgens een be richt uit Melbourne, verklaard, dat het Japansch-Russische pact in het geheel geen dreigement vormt tegen Australië, doch veeleer op vrede en vriendschap is gericht. >r een uit Hengelo vertrekkende afdeeling van het Duitsche leger in bewaring waren gegeven. Het aantal dat door den ambtenaar wegge nomen werd, liep in de duizenden en met deze bonnen werd een ware kettinghan- del gedreven. Dë ambtenaar gaf de bon nen n.l, weg aan verschillende kennissen, echter op de voorwaarde, dat deze de bon nen niet mochten verkoopep, doch uit sluitend hun eigen voordeel er mee moch ten doen. De zaak liep echter anders De bonnen geraakten in handen van ver schillende winkeliers, die ze weer ver handelden en tenslotte kwamen ze te recht bij één winkelier, die ze bij het jMmelosche distributiekantoor tnleverde en er Nederlandsche rantsoenbonnen voor terug kreeg. Alle bij deze omvangrijke affaire be trokken personen hadden zich thans voor de Almelosche rechtbank, te verantwoor den. Eenigen van hen zijn terstond na de ontdekking van deze affaire in het Huis van bewaring opgesloten. Het eerste stond terecht de gemeente ambtenaar H. G J. A K.. werkzaam op de secretarie te Hengelo. Hij gaf de fei ten toe. In totaal heeft hij 2350 bonnen weggegeven, zonder daarvoor geld of goe deren in ontvangst te hebben genomen. De officier eischte zes maanden gevange nisstraf. De onderwijzer C. D S. uit Enter, stond vervolgens terecht. Hij heeft de bonnen in goederen omgezet. Tegen hem eischte de officier negen maanden gevangenisstraf. Een verzoek van den verdediger om on middellijke invrijheidsstelling werd door de rechtbank afgewezen. Tegen den Almeloschen vertegenwoordi ger J. den O., die een hoeveelheid Wehrmachtmarke van den gemeente-amb- tenaar ten geschenke had .aangenomen en deze voor 155 heeft verkocht, eisch te de officier zes maanden gevangenis straf. De kruidenier G. J. H uit Alme- lo, die de bonnen van den O. heeft ge- Juli een nieuwe dienstplichtwet zal kocht, verklaarde het eerste aanbod te alleen hebben afgewezen, doch toen hij later *nhoorde, dat zijn collega de bonnen bij overeenstemming met de reeds vaak her-1 den diStributiedienst inleverde heeft haalde euchen van den generalen staf, I verd. de bonnen gekocht voor f 155 en aan zijn collega J H verkocht voor f 235. Tegen hem eischte de officier van justi tie. rekening houdende met.de omstandig heden 500 boete subs. 90 dagen hech tenis. Tegen den kruidenier J H uit Almelo was een dagvaarding uitgebracht van ruim een meter lengte, hij had zich voor zes feiten te. verantwoorden, n l dat hij de Wehrmachtborihen heeft gekochL deze heeft ihgele^erd bij den distributie- dienst, daarvoor Nederlandsche rantsoen bonnen in ontvangst heeft genomen, ter wijl op die bonnen geen leveranties had den plaats gehad en verder, dat hij te Zwolle, te-Hattem en te Almelo resp 100,. 100, 150 en 2350 kilogram gebrande koffie bonnen zonder bon, toewijzing, etc beeft gekocht. De officier van justitie eischte één Jaar gevangenisstraf. Tenslotte had zich te verantwoorden de koopman G J. K. uit Almelo, die aan den vorigen verdachte 29 kilogram koffie zon der bon etc. heeft verkocht Tegen hem eischte de officier eveneens één jaar ge vangenisstraf. De rechtbank zal in alle zaken op 29 April uitspraak doen. BOUW VAN SNELLE TANKSCHEPEN De ,,Sun shipbuilding Company" te den optimisten den wind uit de zeilen ge nomen hebben T val was op Portland gericht, waar een Eden voor het optreden van de Britsche 1 groote brand qp de staatswerf werd ver- troepen in Cyrenaica verantwoordelijk is.- oorzaakt en verscheidene treffers werden Hij heeft dézen toestand door zijn on- geplaatst op de tórpedofabriek Portland- stuimigheid om tegenstand van Zuid-Sla- Weyihouth vië én Turkije tot/stand te brengen, doen ontstaan In Londen vreest men dat de verscheiden i Zuid-Slavië een militair 1 vliegtuigen de geallieerde troepen zal verkenning vernietigend getroffen. Aangénométi wordt, dat Wavell transportschip van 10 000 brt. kreeg acties tegen de Italiaansche zeer geringe hoogte verscheiden voltref- troepen niet eigener beweging heeft ach- fers midscheeps en ging na een hevige ontploffing onder. Een koopvarder van 6000 brt. werd eveneens van zeer geringe hoogte door bomtreffers midscheeps en aan de flank, gevolgd door een ontplof fing, tot zinken gebracht Eén andere vrachtboot van 6000 brt. kreeg treffers op net achtergedeelte, voorschip en mid scheeps en zonk na korten tijd. Een vierde schip van 6000 brt. kreeg 2 voltreffers mid scheeps en werd zoo zwaar beschadigd, dat het verloren geacht kan worden. Een koopvaarder van 3000 brt. werd voor de monding van de Humber door bomtreffers zwaar beschadigd. In totaal konden dus 4 schepen van tezamen 28 000. brt. onmis kenbaar tot zinken gebracht en een schip van 3000 brt. zwaar beschadigd worden. Gisteren is overdag door enkele Duit sche gevechtsvliegtuigen een aanval op Great Yarmouth ondernomen. Daarbij konden bomtreffers met groote uitwerking op eën groote maalderij en in een pak huisloods aan de Westzijde van den rivier^ arm waargenomen worden. De Vulkaan Colima is in hevige wer king en werpt asch en gloeiende lava- stroomen uit zijn krater, waardoor reus achtige boschbranden veroorzaakt wor den. De overlevenden brachten den ge heelen nacht onder den blodten hemel door. Vele knielden voor de ruines der ingestorte kerken en baden. Het- stadje Coalcoman, in de nabijheid van Colima, dat 6000 inwoners telt, is geheel ver woest. Bijzonderheden ontbreken echter, daar de getroffen ^gebieden bijna geheel van de buitenwereld zijn afgesheden. Volgens berichten uit Guadalajara, de op k— Tuxpan en Zapitiltc honderden dooden. Door aardverschuivingen ten gevolge van de aardbeving, zijn volgens spoor wegbeambten een groot aantal spooi- weg- cn rangeerstations vernietigd. Overal in de getroffen gebieden is het spoorwegverkeer verbroken, zoodat het zeer moeilijk blijkt de noodzakelijk’e reddingcolonnes er heen te sturen. Uit Vera Cruz wordt bericht, dat de vulkanen Orizaba en Cofre' de Perote in hevige Werking zijh. De door deze vul kanen aangerichte schade en het aantal slachtoffers zijn nog niet bekend. President Camacho heeft persoonlijk de leiding van de reddingwerkzaam- heden op zich gbnomen. De autoriteiten werken samen met het Roode Kruis en alle voorbereidselen worden getroffen, om de geteisterde gebieden zoo snel mo gelijk hulp te verleenen. Voortdurend verlaten vliegtuigen de stad Mexico, met artsen, ziekenverpleegsters, medicamen ten en levensmiddelen voor deze gebie den. DE STAKINGEN Voor de marinecommissie van het Huis van afgevaardigden verklaarde minister Knox, dat het gebruik van troepen voor de heropening der door stakingen getroffen bedrijven „het laat ste is, aal wij zullen doen". Een derge lijke methode om de arbeidsconflicten te regeleh, kan men slechts als uiterste’, middel toepassen. Knox verklaarde voorts, dat hij in hoofdzaak vertrouwt op de openbare meening om een regeling der arbeidstwisten in de wapenindustrie te bewerkstelligen. r> Ingericht door leerlingen der T.M.S. In de zaal van de Technische Middel- In de militaire commissie van het Huis bare School „Technicué" aan de Een- 1 oi “i-s. .i a '<ii e lam heeft nister- Doordat men op het Centrale Distribu tiekantoor hier ter itede ontdekte, dat Aimeiusche winkeliers geheeie vellen ‘met Duitsche WehrinaCht-marke t>y het nimelosche distiiuuüekantoor hadden in- geleverd, werd een diepgaand onderzoek ingesteld naar de herkomst van die Wehr- machtmarke en daarbij ontdekte men, dat een ambtenaar van de afdeeling Militaire Zaken, der gemeentesecretarie te Hen gelo een groote hoeveelheid van deze le- - - - - ---I Vliatviavuiiu LV Vil U4V44 WC4U IU VKUJ .w. een na grootste stad van Mexico, lig-1 voor de eerste maal luchtalarm gemaakt, dat deze bij hem dooi LUCHTALARM TE VICHY Gisteravond te elf uur werd te Vichy vensmiddelenbonpen. had verduisterd, na- gen onder de puinhoopen van de dorpen me|dt S.PT. Te tien minuten over twaalf r7 o ilir» niinrinrrinn r.%

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2