BINNENLAND De Avondschool De Rüksmiddelen in Maart VEKEENKilNGEN De kringloop der dingen Het Nijverheidsonderwijs ONDERWIJS EN KERK van Doctor Plaizer Vereeniging voor bloembollen cultuur S l Radio-uitzendingen van en over den tuinbouw HAAGSCHE COURANT Dnnderda De inlevering van radio toestellen door Joden 17 April 1941 2e hl. pag. 2 Noodwoningen voor Rotterdam HOOFDGROEP LEDER- EN LEDER- VERWERKENDE INDUSTRIE iets over meters HOE DE OPHAALDIENSTEN TE VOORBURG WERKEN Voorlichting van de huisvrouwen Verbod tot het koopen van mahonie- of cederhout Afval wordt nuttige grondstof bevoegde voortreffelijk de VOOR HET 63 5. neming aan de competitie van do N.A.T.U. 7 punten in de stroomleiding? te Huizen (N.-H). Dr. PLUIZER. NATIONALE COMMISSIE TE.GEN ALCOHOLISME voor van tot de deel de en van te I 6. En hoe heet het apparaat, waar mee een medicus de hartslag van een patiënt controleert? Met welk Instrument meet b.v. een sigarenwinkelier de vochtig heidstoestand in zijn winkel? der een en te Höllum. op Ameland. Geref. kerken. Beroepen te Zoutespui. de heer J. F, Opbrengst ruim 35 millioen gulden hooger dan vorig jaar Blijkens het overzicht van den stand der Rijksmiddelen pp ultimo Maart j.l. was aan directe belastingen voor den dienst 1941 binnengekomen 76.592.366,23 tegenover ƒ52.488.577.66 voor den vorigen dienst tot en met dezelfde maand van het vorige jaar. Een. hoogere opbrengst der- van ruim /24 millioen, waarvan oude materialen, zooals papier, lompen, i echter 11,6 millioen als winstbelasting georganiseerd j rige periode nog niet bestond. De rest van iil moet voor het Z" 22.1 /orden in de grond belasting, die ditmaal ruim ƒ11'millioen en het vorige jaar slechts /3.5 millioen opleverde. Verder brachten de opcenten gemeentefondsbelasting dit jaar ƒ11.1 mil lioen op tegenover ƒ6.9 millioen vorig jaar. Tenslotte toont de inkomstenbelas- ruim het Leiische- geopend van de werkgemeen- i Vergadering van leeraren Gistermiddag kwam' te Utrecht Nederlandsche Bond van Leeraren Leeraressen bij het Nijverheidsonderwijs in algemeene vergadering bijeen. De voorzitter, de heer G. N. Meurs, de salaris-positie besprekende, zeide, dat deze nog altijd zeer slecht is te noemen Daar echter in dezen tijd, en zeker ook in de naaste toekomst de aandacht van de auto riteiten meer en meer is gevestigd op het vakonderwijs, hoopte spr. dat de salaris positie binnenkort aanmerkelijk verbeterd zal zijn. Ook de cursusduur hééft nog im mer de volle aandacht van het hoofdbe stuur en spr, vertrouwde, dat ook ten aan zien van dit punt spoedig verbetering zal kunnen worden gebracht. Het voorstel van de afd. Arnhem om het hoofdbestuur op te dragen een nieuwe actie te gaan voeren voor de wederinvoe ring van den driejarigen cursus, liefst in samenwerking- met andere organisaties, welke belang hebben bij goed nijverheids onderwijs, werd aangenomen. Het voorstel van de afd. Amsterdam, beoogend het hoofdbestuur op te drager) te ijveren voor het opgedaan maken der salariskorting voor ongehuwde ambtena ren werd, evenals het voorstel van de afd. Winschoten om te ijveren voor opheffing, van de salariskorting t 2 met algemeene stemmen aangenomen. Op voorstel van de afd. Winschoten werd ook aangenomen de opdracht om alles in het werk te stellen om te trachten de destijds ingevoerde tijdelijke salariskorting te doen intrekken. Vervolgens werd het voorstel-Amster- dam aangenomen om zoo spoedig mogelijk besprekingen te voeren met de betrokken instanties, die er toe mogen leiden, dat zij, die een nijverheidsonderwijs-bevoegdheid hebben behaald, en daarop tevens de aan- •teekening „paedagogisch inzicht”, hebben verkregen, bij het behalen van een volgen de nijverheidsonderwijsbevoegdheid vrij stelling verkrijgen van het gedeelte j)ae- dagogisch inzicht”, zoo noodig met uitzon dering van het gedeelte „methode" Tenslotte werd behandeld de kwestie van de lichamelijke opvoeding bij het nij verheidsonderwijs Op voorstel van de afd. Arnhem werd aan het hoofdbestuur opge dragen, om, in verband met de invoering van het onderricht in lichamelijke oefe ning. bij de bevoegde autoriteiten aan te dringen op een zoodanige regeling, dat bij den huidigen, reeds zoo beknopten twee jarigen cursus, niet nog meer op de ,an- dere onder wij svakken wordt gekort „KUNST NA OEN ARBEID" Door de Tooneelvereeniging ..Kunst Na den Arbeid" zal voor de competitie van de N.A.T.U. op tweeden Pinksterdag 2 Juni in gebouw Musica het blijspel in drie bedrijven „Adel in Livrei” door Henk Bakker ten tooneele worden ge bracht Het geheel staat onder leiding van den heer P. Recourt jr. ter liggen in <je buurt van Boe- kelo en Hengelo in de grond de zoutlagen, het z.g. steen zout Men heeft nu een buis- leiding aangelegd naar deze zoutlaag en in deze buitenste buis een binnenbuis geplaatst, die aanmerkelijk nauwer is. In de tussenruimte tussen beide buizen perst men water naar beneden. Dit water bereikt de zoutlaag en het gevolg is, dat het zout in het water oplost en tengevolge van de persdruk door de binnenbuis als pekel weer aan de oppervlakte ver schijnt Deze pekel wordt dan in de fabriek verder ingedampt. De Kamper uien zijn bekend. Of ze smakelijk zijn? Tja, je kunt er tenminste sma kelijk om lachen. Want met Kamper uien bedoelt men grappen, aardige voorval len, die zich zouden hebben af gespeeld in de stad Kampen. De Kampenaren en speciaal de heren- van het stadsbestuur in Kampen hadden n.l. de naam vaak domme besluiten të ne men (In de verhaaltjes al thans) Zo besloot men b.v. eens, na dat de burgemeester zijn ene broekspijp geschroeid had aan het haardvuur, om de haard een meter verder achterwaarts te herbouwen, teneinde in het vervolg rustig te kunnen ver gaderen. maand in 1940 Het eerste kwartaal 1941 brachten die middelen 136.092 622,47 op, tegenover ƒ111.804.332,13 in het eerste kwartaal van 1940, een verblijdend hoogere opbrengst derhalve van ruim 24 millioen, zulks niet tegenstaande de rechten op den invoer, in het eerste kwartaal 1941 ruim ƒ24. millioen minder opbrachten dan in de Overeenkomstige periode van 1940, De motorrijtuigenbelasting bracht over Maart 1941 663.506,37 op, en in het afge- loopen kwartaal 1.937.738.52 tegenover ƒ4.538.859,70 in het eerste kwartaal 1940, toen het autoverkeer nog geheel vrij was. De rijwielbelasting bracht in Maart j.l. niet meer dan 12.630 op en over het eer ste kwartaal ƒ31.922.50, tegenover 29.532,50 in het eerste kwartaal van '40. HAAGSCH A CAPELLA KOOR „FIDELIO" Bovenstaand koor onder leiding van Alb. Jager, concerteerde Eersten Paasch- dag in het ziekenhuis van de ..Volhar ding". Ten gehoore werden gebracht ..Ungarische Volkslieder" (koorbew. Alb. Jager). ..Requiem" van Brahms. „Panis Angelicus" van César. Frgnck (koorbew. Alb. Jager). ..Deutsche TBnze" van Schu bert. ..Het uude lied" van Anderson, ..Levgnsweelde" van Maasden. Het koor had een buitengewoon dank baar gehoor. Op verzoek werd tot slot ..Het Panis Angelicus" herhaald. De directrice, zr. Dilling dankte na mens allen en deed een beroep op de be reidwilligheid van het koor voor een vol gende gelegenheid SIERKANS HARMONIE Op Woensdag 23 April geeft Sierkan’s Harmonie een uitvoering in Diligentia, ter gelegenheid vanihct vierjarig bestaan. Medewerking verleencn het duo de Laat. Willy Pastoors, karakter-komiek en do 15-jarige xylophonist Gulseppe Brun Vorige week vergaderde te Utrecht de 4— U 4. A1-_t van ds. A. J. Montijn. De commissie Handhaving Drankwet rapporteerde over haar actie in zake ver laging der maxima der vergunningen en i verloven, aan 459 gemeenten werd ge adresseerd. In verschillende gevallen wer den de pogingen met succes bekroond. Een uitvoerig rapport.zal verschijnen. Besloten werd een vlugschrift uit te geven waarin de naar Duitschland en Frankrijk vertrek kende arbeiders gewezen worden op het gevaar van alcoholgebruik. Door middel van het Reizend Drankweer Museum zal propaganda voor geheel-onthouding wor den gemaakt in de verschillende werkver- schaffingskampen. •H, C. VAN SOEST. OVERLEDEN 'Op 55-jérigen leeftijd is te Rotterdam Overleden de heer H. -C. van Soest. De thans ontslapene was een zeer bekende figuur in Nederlandsche exporteurskrln- gen en was a.a. bestuurslid van den Algemeene!) Nederlandschen bond van exporteurs in aardappelen., groenten en fnut. De heer van Soest'had een belang rijk werkzaam aandeel in dé" regeling en de vërdeelfng van den export van tuin bouwproducten naan Duitschland. TONEGIDO Voor de competitie van de N.A.T.U, TONirrno01' -,dc J Tooneelvereeniging TONEGIDO op Zondag 4 Mei a.s. in ge bouw Amicitia onder regie van den heer Henri Duiveman het tooneelwcrk in drie bedrijven „De Rechte Lijn” door Jan rabricius voor het voetlicht gebracht. Ook deze woningen worden door de huis- vestingscommisSie verhuurd aan ramp slachtoffers. V.O.L.A. Voor de Vereeniging van Oud-Leerlin- gen van Ambachtsscholen V.O.L.A., sccr. Jan ten Brinkstraat 125, houdt Zaterdag middag 19 April de heer A. J Potuyt in “et gebouw „Hera”, Apeldoornschelaan 149, een causerie over ..Wat behoor ik als V.O.L.A.-belangstellende te weten van psychotechnische keuringen voor bepaalde beroepen?" D® te behandelende punten zijn o.a. intelligentie test, psychotechnische resul taten uit het bedrijfsleven. aanpassing aan den werkenden mensch, controle apparaten. 8. Waarmee meet men de stroom- sterkte van een electrische stroom? 9. En waarmee meet de electricien het spanningsverschil tussen 2 punten in de stroomleiding? 10. En waarmee meten jullie thuis het gasverbruik? Tot Zaterdagavond! Solliey cand. en hulppr. te Eindhoven. Chr. Geref kerk. Beroepen te Oud-Beijerland. ds. J. M. Visser te Midwolda bedankt voor Al- phen aan den Rijn. ds. J. G. van Minnen, Bij beschikking van de organisatie commissie voor het bedrijfsleven van 17 Maart 1941, opgenomen in de Ned. Staatscourant van Dinsdag 18 Maart, is de hoofdgroep leder- en lederverwerken- de industrie ingesteld, welke in' de vol gende vakgroepen is onderverdeeld; 1. vakgroep lederindustrie; 2. vakgroep schoenindustrie; 3. vakgroep drijfrie- menindustrie; 4. vakgroep lederwaren industrie. De secretariaten van hoofdgroep en vakgroepen zijn gevestigd in de volgen de plaatsen: hoofdgroep: leder- en leder- verwerkende industrie: Leidschegracht 18, Amsterdam C. vakgroep lederindus trie Alexanderstraat 7, Den Haag.; vak groep schoenenindustrie, Willem Il-straat 47-49. Tilburg: vakgroep drijfriemen industrie, eidschegracht 18, Amsterdam C.; vakgroep; lederwarenindustrie, Leid schegracht 18. Amsterdam C. Rem. Broederschap. Beroepen te Doesburg, ds H. K. van Baltsen, pred. in tijd, dienst te Utrecht, aannam. REISBUREAU „VREUGDE EN ARBEID" GEOPEND Te Amsterdam, is in het vroegere K L. M.-passage-bureau aan plein het reisbureau „Vreugde en Arbeid”, schap van het N.V.V. Ter gelegenheid van de ingebruikne ming van dit reisbureau heeft de organi- satieleider de heer A. G. Glas, een uit eenzetting gegeven van de ontwikkeling Van bevoegde zijde wordt medege- 1 woningen deeld De inleverihgsplicht van radiotoestel len door Joden geldt voor alle in hun bezit zijnde of hun toebehoorende stellen, dus ook voor en van schenking ƒ6.103.120,34 (vorig jaar 3.258.930,23) waardeverméerderingsbe- lasting ƒ38.614.68 (v. j. X belasting mede te werken, zoodat” er thans be- j züveren werken ii3.42ó.74 geh°Uden aan de De totale opbrengst van deze overige geldende bepalingen. middelen was over Maart '41 ƒ46.662.640.34 Drierluizenri kilo mirt nantar tegenover ƒ35.202.106,16 over dezelfde worden i op gouden'en zilveren werken ƒ113.420,74 geidehde'bepalingenr _.tótale_d?-ze—ov-e"g^ Drieduizend kilo oud papier tegenover 35.202.106,16 per week Het papier vormt de hoofdschotel. Per week wórdt er ongeveer 3000 k.g. opge haald. Het wordt, alvorens het verkocht wofdt aan den’ tusschenhandel, gesor teerd in zes soorten en daarna geperst Hierdoor stijgt het papier aanmerkelijk in prijs. Aangezien de hoeveelheden, die de ondernemers van iedere huisvrouw ontvangen zper klein- zijn, betaldn zij hiervoor niet. Anders is het gesteld mét de lompen, waarvan eenige honderden kilos per week worden opgehaald. Als regel wordt hiervoor aan de huisvrouwe^ een klein bedrag betaald. Van de metalen wordt ongeveer 30 a 35 k.g. per week opgehaald. Het blik is niet vèel waard, aangezien het transport ervan feitelijk alleen mogelijk is, als het in pakken ge perst is. Ook van het glas worden geen gföote h'oeyëênièdën’'verkrëgep. Vroeger kwamen al dezë producten niet de asch terécht op de stortplaats. Het papier werd alleen verzameld als het waarde had. Op het oogenblik wordt Natio’naïe commissie tegen het Alcohol practisch alleen asch op de stortplaats jjsme onder leiding gebracht, dat gebruikt wordt voor ter-f - reinophoogingen en het dempen van slooten en plassen. Van het straatvuil wordt compost vervaardigd, waar een groote vraag „van de zijde van de tuin ders voor bestaat. „STUDIE NA ARBEID" De Cabaret- en Tooneelvereeniging Studie Na Arbeid” die voor het eerst deelneemt aan de competitie van de N.A.T.U. zal in de concertzaal van het Volksgebouw Prinsegracht alhier op Zondagmiddag 18 Mei opvoeren „Krates” tragedie in drie bedrijven uit het stroo- persieven door Joh. van Eekelen. DE BLOEIENDE BEEMSTER De vruchtboomen in de Beemster be loven een rijken bloei. De mooiste tijd tot een bezoek aan de bloeiende Beemster zal irj de eerste helft van Mei zijn De Beemster heeft zeer mooie fiets- en wan delwegen en een autoverbinding van purmerend uit. die dit beroep „ALTIJD PARAAT" Bovengenoemd Prot. tooneelgezelschap geeft op Dinsdag 22 April in „Amicitia”. Westeinde. een opvoering van het vroo- lijk tooneclspel in 3 bedrijven ,,’n pennest". Het muzikale gedeelte w««Jl verzorgd doof de „Society Swingartf*» 1. Hoe noemen wij het Instrument waarmee wij de temperatuur van een vertrek opmeten? 2 Hoe noemen wij het instrument, waarmee wij de druk van de buitenlucht opmeten? 3. Hoe noemt de machinist het in strument, waarmee hij de druk van de stoom in de stoomketel opmeet? 4. Hoe noemen wij een zeer nauw keurige tijdmeter? 5. En hoe heet de meter, waarmee een electrotechnicus de licht sterkte van een lichtbron meet’ Voorburg heeft de inzameling van halve glas, blik en etensresten, al sinds eenige binnenkwam, een belasting, die in de vo- maanden voortreffelijk gccrgcnicecrd nog niet bet"""'4 ri" zoodat er duizenden kilo’s van deze stof- het voordeelige verschi. fen wekelijks naar de afnemers kunnen grootste deel gezocht worden in de grond- worden verzonden, die er een’dankbaar belastim» rtifm^a) ruim f 11 miiiinsn gebruik van weten te maken. Men onder scheidt in deze gemeente drie organi saties. In de eerste plaats de gewone Reinigingsdienst, die er zich mee belast asch en anderen vrijwel waardeloozen afval Ook verzegelde en in bewaring gegeven toestellen Het ophalen van etensresten Voor den ophaaldienst, die zich bezig houdt met het verzamelen van de etens resten, is Voorburg verdeeld in vijftien wijken, van 450600 huisgezinnen. Voor iedere wijk is een schillenboer aange steld. Ook deze dienst lo'opt uitstekend. De menschen halen.-gemiddeld 25 per week op, aldus de heer Van der Sluys. Per wijk wordt in een week ongeveer 1200 k.g. etensresten verzameld, hetgeen beteekent, dat er in totaal 18.000 k.g. opgehaald wordt. Er bestaat zeer groote vraag naar, aangezien er in 'de omgeving vele boerderijen zijn. De etensresten worden verkocht voor ruim 2 cents per kilo. Een nevepsproduct vormen de been deren. Tot heden ontvingen de schille- boeren niets voor de beenderen, die be stemd zijn voor de lijm- en gelatine- fabriek te Delft. Voor niets gaat alleen ■de zon op, dachten de schillenboeren waarschijnlijk, want er werden weinig beenderen ingezameld. De lijm- en gelatinefabriek heeft thans echter be sloten voor 100 k.g. beenderen 1.60 te betalen Tenslotte worden ook kadavers en vleesch en vischafvallen verzameld en gezonden naar het destructiebedrijf te Qyetschie. w.aa.r..„men er^oJicn en vetten uithaalt. In Voorburg wordt dus niets van het huisafval weggegooid als het nóg waarde heeft, aldus de heer v&n-'der Sluys. Wij dienen daar niet alleen de Nederlandsche industrie mede maar, ook de gemeente zelf, aangezien er ruim twintig mcnschen een behoorlijke broodwinning door heb ben gekregen. •Ruifrok, Kleuver, 1 en de heeren van Leur. Ruifrok en Neute- boom. De heer Tom Rijke verdient een pluim voor de uitstekende muzikale omlijsting. Na afloop van de voorstelling was er een gezellig bal bij voortreffelijke mu- zièk van The Rhythm Keddy’s onder lei ding van den heer P J van Gent Leider van het bal was de heer A L. Knorr. taak yqn bijzonder. De leider van de afdeeling refzen én vacantie de heer R. Wagenvoort. gaf ver- v'oor'Vngehuwdem -volfiens een overzicht van het programma, - dat voor dezen zomer is samengesteld Bij de organisatie, heeft „Vreugde en Arbeid” de volle medewerking gekregen van de A.N.V.V. en den A.N.W.B. De opening van het reisbureau aan het Leidscheplein geschiedde door den orga- nisatieleider van het N.V.V.. den heer J Ph. van Kampen HET OPVOEDERSGILDE Het Opvoedersgilde deelt mede: De afdeeling lichamelijke opvoeding van het Opvoedersgilde zal op" Zaterdag 26 April a.s. om 2.50 uur een vergadering houden in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. Sprekers zijn de heeren W. Terpstra, die een voor dracht houdt over doel en werkwijze van het Opvoedersgilde, en J. M v. d Lyke, die een uiteenzetting zal geven van de lichamelijke opvoeding in verleden, heden en toekomst. Deze' vergadering is toe gankelijk voor alle leden van het Op- voedersgilde en voor andere volksgenooten die op eenigerlei wijze bij de opvoeding van en het onderwijs aan de Duitsche jeugd betrokken zijn KINDERKOOR „MELODIA" Door het Kinderkoor „Melodia” wordt op Maandagavond 21 April in het Sein- post-theater, met medewerking van het dameskoor „Belcanto” en de dansgroep „Ons Clubje” uitgevoerd de kinderopcrette „De verdwenen Koningszoon" „OUD HAAGSCHE BRANDWEER" De Tooneelvereeniging „Oud Haagsche Brandweer" geeft op Zondagmiddag 27 April a.s. in gebouw Excelsior. Zeestraat, een uitvoering. Opgevoerd zal worden „Spoken” door H. van Ibsen. De regie berust bij den neer H. Duiveman. Deze voorstelling geldt tevens als decl- Sleutel op de les van j.l. Dinsdag De Overijselse vragen 1. Ik had op het oog het voor malige eilandje Schokland, dat, na jarenlang eenzaam en bijna vergeten in de Zuiderzee te hebben gelegen, nu met de vaste wal i§ verbonden. De dijk van ónze N O. polder 'is, zoals je wept, al klaar en heeft een einde gemaakt aan het’ be staan van dit spichtige eilandje 2. Toen Johannes de rij namen: Deventer. Olst, Wijhe, Zwolle, Kampen opdreunde, beging hij de fout ook Zwolle een plaats aan de. IJsel te geven. En dat is onjuist. Wel ligt Zwolle in de nabijheid van de IJsel, maar a a n de IJsel ligt Zwolle niét. Bekijk de kaart maar eens. Nog beter: ga zelf eens een kijkje nemen daar in de buurt. 3. Met de naam Overijsel werd vroeger (en ook nu nog) de de landstreek aangeduid, die, gezien vanuit het bisdom Utrecht en het hertogdom Gelre „over de IJsel” was ge legen. Aan gene zijde van de IJsel dus. Vandaar: Over-IJsel. 4. Neen, men gaat bij het zout- winnen in Overijsél n i e t z e 1 f de grond in, zoals men dat voor het winnen van steenkool in Limburg doet. Waarom niet? Omdat het niet nodig is. Op een diepte van 300400 me- Tusschen den Rijksradio-omroep ,,de Nederlandsche omroep” en het Centraal bureau van de’ tuinbouwveilingen in Ne derland is overeenstemming bereikt om trent regelmatige radio-uitzendingen van en over den tuinbouw. De voornaamste bedoeling, van deze uitzendingen is, onder den titel „Wat is er aan de markt?" aan de luisteraars allerlei mededeelingen te doen over de voorziening van groenten en fruit. Aan de huisvrouw zal worden verteld, welke groenten in de eerstkomende dagen aan de markt zullen komen, welke „pri meurs’ er zijn, hoe de oogstverwach- tingen voor de in gang zijnde teelten zijn, enz. Het publiek zal volledig op de hoogte worden gehouden van al datgene, wat voor de verbruikers van groente en fruit wetenswaardig is op het gebied van den tuinbouw. Voorts bestaat het plan om binnenkort deze mededeelingen aan te vullen met deskundig^ adviezen over de bereiding van groenten en fruit, de samenstelling van menu’s, alsmede over het inmaken en conserveeren van tuinbouwproducten. Deze adviezen zullen worden verzorgd door mevr. N. Eekhof, dié voor dit doel een nauwe samenwer king onderhoudt met den Voedingsraad te 's-Gravenhage. Verwacht wordt, dat deze regelmatige voorlichting den afzet van groente zal kunnen bevorderen en meer speciaal, dat er daardoor op den duur meer overeenstemming zal komen tusschen de vraag van den verbruiker naar groente en het aanbod van den tuinder. Tot heden liet die „afstem ming” van de vraag op het aanbod te wenschen over. Men vroeg b.v. bloem kool als er volop spinazie is, met het gevolg ,dat de nog schaarsch zijnde bloemkool duur werd betaald en de spi nazie dikwijls schier onverkoopbaar bleek te zijn. Door een betere voorlich ting kan de huisvrouw weten, dat zij beter spinazie kan koopen als de bloem kool npg tot de duurdere „primeurs” behoort, omdat zij straks toch de bloemkool volop en tegen la geren prijs zal kunnen krijgen. Vooral in deze tijden moet men eten wat de markt in ruime hoeveelheden biedt: het onverkoopbaar blijven van bepaalde producten moet, zoowel in het belang van de voedsel voorziening, als in het belang van den tuinder en den groentehandelaar zooveel mogelijk worden voorkomen. Tenslotte zullen deze radiomededeelingen de gele genheid bieden, om het publiek in het algemeen in te lichten over het werk van den Nederlandschen tuinbouw. Deze voorlichting zal kunnen leiden tot een ruimere waardeertng voor den tuin- bouwarbeid en een beter begrip hetgeen in dezen belangrijken tak onze volkswelvaart omgaat. De radio-uitzendingen van den tuin bouw worden voorloopig driemaal per week gehouden, te weten op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag om kwart over negen uur voormiddags. FEESTAVOND VAN OEFENING NA ARBEID Ter gelegenheid van haar vierendertig- jarig bestaan hield de eerste ’s Graven- haagsche Accordeonvereeniglng met af deeling Mondaccordeon „Oefening Na i 1, in_ de concertzaal l een feestavond. Tot de overvuUe. zaal richtte de voorzitter, de heer W. Mooiman, een welkomstwoord in het bijzonder tot de zustervereeniging „Bravo" uit Loosduj. nen, waarna de eere-voorzitter. de heer A L Knorr, een overzicht gaf van het wel en Wee vart de club Op de «Ige- meene vergadering te houden op 18 April zullen de plannen voor de viering van het zevende lustrum worden uitgestip. peld, terwijl op Zondag 25 Mei wederom een feestavond zal worden georganiseerd, waaraan o a medewerking zullen ver- leenen de humoristen Koolmees-Stlefel- hagen. Den secrmtaris-penningmeester A. Ciere werd dank gebracht voor zijn veel omL vattend werk voor de vereeniging ver richt Hierna voerden de beide orkesten ge zamenlijk onder de goede leiding van den heer G Knorr uit den feestmarsch van van der Glas en „A Beautiful day”, wals van Guido Deiro Na het muzikale gedeelte volgde een cabaret-revue van de vroolijke vrienden „De hedendaagsche tijd” De voornaamste medespelenden waren de auteurs Jan Innemee en Martin Stap pers, die in de verschillende sketches zich van hun beste zijde lieten zien. De heer J Romijn en mevr, van Leur bleken over goede zangstemmen te be schikken De overige medewerkenden, die zich uitstekend van hun taak kweten^ waren de dames Diengar. Stappers, Jetty Roenlink en Zwaantje - die met balletlefding was belast NATUUR- EN GENEESKUNDIG CONGRES TE AMSTERDAM Dinsdagmiddag is te Amsterdam het 28ste Nederlandse!) natuur- en genees kundig congres geopend. De belangstel ling was zeer groot. De algemeen voor zitter, prof, dr. C. D. de Langen, zei o.m. in zijn openingswoord, dat juist nu constructieve wetenschappelijke arbeid -■- meer dan ooit noodzakelijk is. De kn-1 Arbeid” Zondag j.l. in de ccr.c. mende wereldorde zal behoefte hebben i van het Volkgebouw Prinsegracht aan daad en wil en wjj zullen daarvoor gereed moeten zijn en blijven. Bij de verkiezing van den eersten algemeenen secretaris in de plaats van dr. D. Coe- lingh, die niet meer herkiesbaar was, richtte prof, de Langen het woord tot den scheidenden secretaris. Bij acclama tie werd hierna tot algemeen secretaris gekozen dr. N. R. Pekelharing uit Bus- sum en tot tweeden secretaris dr. K. C. Winkler uit Utrecht. De openingsdag werd besloten met een rede van den -al- gemeenen voorzitter, prof. dr. C. D. de Langen over het onderwerp „De 2 i afhankelijkheid van ons omringende invloeden GESCHENK AAN HET RIJK De Vereeniging tot beoefening Overijsselse!) regt en geschiedenis Zwolle heeft aan den Staat der Neder landen ten behoeve van het Rijksherba- rium der Rijksuniversiteit te Leiden, ten geschenke gegeven een oude collectie ge droogde planten. Deze belangrijke verzameling omvat en kele fragmenten van' de oudste herbaria, welke hier te lande zijn verzamelcT: in het bijzónder een gedeelte van het her barium van D. de Gorter, die de eerste flora van Nederland schreef (1767) en óver welk herbarium sinds 1850 niets be kend was. Verder bestaat de collectie nog uit andere, in oude tijden in Nederland verzamelde planten, benevens uit oude exemplaren, verzameld in Rusland De secretaris-generaal van het depar tement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming heeft dit waardevolle geschenk met erkentelijkheid aanvaard en aan de schenkster hiervan mededeeling gedaan. verplichting voor bollen telers, EEN DEEL VAN HUN GROND TE BETELEN MET ZAADGEWASSEN De secretaris-generaal van het depar- terhent van Landbouw en Visscherij heeft het volgende bepaald Alle bij de stichting ..Nederlandsche Sierteeltcentrale", ‘gevestigd te 's-Gra- venhage, aangesloten georganiseerden, die door haar zijn ingedeeld in de groep „bloembollentelers”, vooi zoover zij op 1 April 1941 in het bezit waren van ver gunning voor het telen van hyacinthen, i dan wel of zoomede van tulpen voor een i oppervlakte ter gezamenlijke grootte van tenminste 35 aren, zijn verplicht, voffeens aanwijzing van de voornoemde centrale in het kalenderjaar 1941 voor zaadteelt een oppervlakte gronds. met boonen dan wel of zoomede erwten te betelen, welke i oppervlakte door meergenoemde centrale wordt berekend naar een door haar te bepalen percentage van de oppervlakte, welke is uitgedrukt in de voormelde ver- i gunning. Vergadering te Haarlem In de te Haarlem gehouden 194e algemeene vergadering der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur heeft de voorzitter, dr. A. J. Ver- hage. de vergadering geopend met een rede, waarin hij o.a. de overleden leden heeft herdacht. Hij wees vervol gens op de moeilijkheden, welke het bloembollenbedrijf door den oorlogs toestand ondervindt, alsmede op het be lang dat er voor de geheele volkshuis houding in schuilt, om dezen bedrijfstak in stand te houden Hiervan zullen na de beëindiging van den oorlogstoestand de vruchten kunnen worden geplukt. Het bloembollenbedrijf heeft zich zoo volledig mogelijk bij de productie van voedings middelen ingeschakeld De door de inkrimping van het hyacin ten- en tulpenareaal vrijgekomen gron den moeten voor een belangrijk deel met >;a ilboonen en -erwten worden beteeld. Het is voor ons bedrijf, en vooral ook voor onze exportmogelijkheden, van de grootste beteekenis. dat déze verplichte teelt ernstig ter hand genomen wordt. Doordat deze regeling tot stand is ge komen op een tijdstip, dat bijna ieder zijn teeltplan voor het komende seizoen gereed had, heeft zij ongetwijfeld vele en groote moeilijkheden voor vakgenooten, diehieraan moeten nemen geleid Spr. betreurde, dat hij nog niet kon mededeelen, dat de onderhandelingen om niet de andere vakorganiaties tot de vorming van éen alles omvattende orga nisatie te komen, resultaat hebben opge- le' erf Bij de rondvraag werden vele vragen behandeld, welke betrekking hadden op de teelt van aardappelen en peulvruch ten. verschil van bijna 'ƒ1.3 millioen. De loonbelasting. Wat de overige middelen betreft, zien we als voornamen post de loonbelasting met een opbrengst over Maart j.l. van 11.027.078,65. De opbrengst over de af- geloopen drie maanden bedroeg niet meer dan 18.816.147,01, hetgeen waarschijnlijk is toe te schrijven aan een nog niet zoo I vlotte functioneering van dit nieuwe ap paraat onmiddellijk na de invoering in het begin van dit jaar. De rechten op den invoer leverden in Maart j.l. slechts ƒ1.59 millioen op, tegen over 11.2 millioen in Maart 1940, toen de invoer nog voor Zooveel meer goede ren uit alle deelen van de wereld open stond. Verder hebben opgebracht over Maart 1941: statistiekrecht ƒ129.100,86 (Maart vorig jaar ƒ238.074,46). accijns op zout s op ƒ853.631,88 (v. j. ƒ823.077,28); op wijn ƒ660.087.50 (v. j. ƒ515.075,24); 'atcijns op gedistilleerd zoodat ze niet aan een redelijk weekgeld op bie/903 284 19 P732 380 95)'aT kwamen, terwijl het publiek de stoffen 903.234,19__ eenvoudig in ,de aschbakken deed, zoodat ƒ4 676 707 j6). QCC OD tebak g 223 429.54 ze in de reiriigmgsauto s werden gestort, hetgeen natuurlijk niet de bedoeling was. Men heeft toen circulaires aan de huizen bezorgd, waarin het publiek ge wezen werd op het belang van de nieuwe regeling, terwijl contróleurs van den d. h"»v,=e„ er op (a‘n‘X'Se. attent maakten, dat de vuilnisemmers pn van ,n7 ,9014 ia„r indien er papier, glas, lompen e.d. in zaten, niet geledigd zouden v.„.dcr. Langzaam maar zeker begon men echter NEDERLANDSCHE REISVEREENIGING De Tooneel en Cabarctclub der N.R V. afd. 's-Gravenhaee. geeft tot sluiting van het seizoen op 20 April een grooten too- neelmiddAg in Excelsior. Opgevoerd wordt: Komedie, een geestig blijspel van Henk Bakker cn Jan van Ees. Na afloop is er gezellig samenzijn in den foyer onder het genot van muziek. eviireLiing dckcvcu van uc uuiwlraciiuk f -van' het toerisme in het algemeen en de „Vreugde en Arbeid” in het De directeur van het Rjjksbureau voor hout, dakrtoe gemachtigd door den secretaris-generaal van het, departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, maakt bekend, dat hij de- bij- de Hout beschikking 1940 no. 1, artikel 4. sub b, verleende dispensatie met ingang van heden.mede, intrekt ten. aanzien van: het koopen, afleveren, gebruiken, verbrui ken. bewerken of verwerken van,, alie sqprJen mahonie- en cederhout in hoe veelheden van 3 m3 of'Tnee'r pér maand. Het is derhalye van heden af verbo den zónder schriftélijke vergunning van den directeur- van het Rijksbureau voor hout, mahonie- pf cederhout in hoeveel heden vau 3 m3, of meer per,maand te koopen, af te leveren, te gebruiken, te verbruiken, té bewerkën of te ver werken. 3 Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hoogezand ds. J. Schmidt te Hardegarijp Beroepen te Helenaveen de heer D. Schakel, cand. en hulbpred. tg de Bilt te Wijnjeterp de heer B. Maarsingh, cand. en hulppred. te IJselmonde. .Aangenomen naar 'Stavenisse. ds. E. R, Damsté te Sluiip"'ijk. Aangenomen naar Helenaveen de heer D. Schakel, cand. en hulppred. te de Bilt (U.) Bedankt voor Lienden ds. A. de Leeuw te Polsbroek. Doopsgez. Broederschap Aangenomen naar Warns, ds. W. Broer tp Wrillnm nn Ampland gaan, zoodat het publiek precies weet, op welke tijden zij konpen. Zij voor 1--t met papier e.d. neer. Dit, geschiedt tw€e maal per T“ J— A- publiek én tegenover het inzamelen van oude mate- I rialen en afvalstoffen. De ondernemers Q- klaagden, dat zij niet genoeg ophaalden J y 3 5^ op bier 903.284,19 (v.J. 732.380,95); ac- 4.676.707,16); acc. op tabak ƒ8.223.429,54 (v. j. 3.372.045,54), omzetbelasting ƒ4.693.467,91 (v. j. 5.149.600,17), cou- ponbelasting 454.959,65 (v.j. ƒ396.490,65) rechten van zegel 1.061.617,82 (vorig jaar ƒ890.770,75), rechten van registratie 1.129.400,68 (v. j. 723.290,41), rechten De eerste steenen huizen gereed gekomen De gemeente Rotterdam heeft na de Mei-gebeurtenissen besloten tot den bouw van Ongeveer 1000 noodwoningen. In het laatst van het vorig jaar konden de eerste 188 daarvan betrokken worden. Zijn deze van hout opgetrokken, >de an dere 800 zijn van steen en hebben daarom een meer, normaal karakter De eerste steenen noodwoningen zijn de vorige week gereed gekomen. In den loop van deze en ook voor ,die toestellen, van de volgende maand zullen zij alle welke zijn verzegeld, opgeslagen of op betrokken kunnen worden. de postkantoren of elders in bewaring 1 Oe noodwoningen zijn gebouwd voor ge- zijn gegeven. Verzegelde toestellen-1 In 1 w gegeven of opgeslagen toestellen moeten een behoorlijke huisvesting. Om voor toe- wijzing van een noodwoning in aanmer king te komen, moet men ingeschreven zijn bij de huisvestingscommishie, waar van het secretariaat is gevestigd in het Raadhuis, kamer 321. Om begrijpelijke re» bloedsomloop en zijn denen wordt aan gezinnen, die thans nog in een evacuatienoodtehuis vertoeven, voorrang verleend bij de toewijzing, maar ook andere rampslachtoffers kunnen daar voor in aanmerking komen, als zij naar het oordeel van de huisvestingscommissie op onvoldoende wijze zijn gehuisvest. In hoofdzaak voor hen, die naar andere gemeenten werden geëvacueerd, worden door het Rijk 1135 steenen noodwoningen gebouwd in Overschie, Vlaardingen en IJsselmonde. Deze zullen ongeveer gelijk tijdig met de Rotterdamsche noodwonin gen gereed komën. De huisvestingscom missie heeft zich’, op verzoek van het bu reau „A.fvoer burgerbevolking”, ook met de toewijzing van de noodwoningen in de genoemde gemeenten belast. Aangezien verschillende geëv-acueerden, die voorloo pig niet naar Rotterdam behoeven terug te keeren, elders een behoorlijke woning hebben gevonden, zullen, naar het zich laat aanzien, enkele honderden woningen in de randgemeenten beschikbaar blijven voor Rotterdamsche gezinnen die hun stad niet hebben verlaten. Verder zullen enkele woningbouwver- eenigingen groote complexen normale wo ningen bouwen. De huurders van die nieuwe woningen zullen de woningbouw- vereenigingen in overleg met de huisves tingscommissie aanwijzen. Tenslotte heeft de gemeente besloten, leegstaande particuliere woningen te vor deren en in bepaalde gevallen te huren. op tegenover ƒ6.9 millioen vorig in te zamelen, de ophaaldienst voor oude ting ^met ƒ33 millioen tegenover materialen en afvalstoffen en de ophaal dienst voor etensresten en beenderen. De beide laatste zijn betrekkelijk nieuw. Voor den ophaaldienst van oude materialen en afvalstoffen is de ge meente verdeeld in vijf wijken. Iedere wijk omvat 800—1100 gezirtnerf. Twee ondernemers, die ieder vier a vijf man in dienst hebben, verzorgen den dienst De directeur van den Gemeentelijken Reinigingsdienst, de heer W, van Sluys, die met de uitvoering van ander belast is en met wien wij hier over een onderhoud hadden, zeide, dat iederen ondernemer een bepaald gebied is toegewezen en, dat hij in dit gebied het alleenrecht bezit zoodat niemand an ders daar hetzelfde werk kan verrichten. De tweë ondernemers laten hun wagens achter de auto’s van den Reinigingsdienst gaan, zoodat het publiek 'eiKe ujaen zij nouien. 4>ij zetten hun deur een bak met asch en een Jaar. Z238. °7M6).__accljns op 2 week In het begin stonden 405.601,15 (v j. 140.674,53); accijns ...2 fi.a,LVr“l?ld geslacht ƒ853.631,88 (v. j. ƒ823.077,1 wijn I toe-- ,die toestellen, van de volgende maand zullen zij alle postkantoren of elders in bewaring Vonacroirto moe- zinnen, die hun woning door het oorlogs- ten in verzegelden staat ten gemeentebe- geweld hebben - verloren en op eigen ge sture worden ingeleverd. In bewaring legenheid niet slaagden in het vinden van gegeven Ol opgeslagen tnestellpn mnpfpr» worden afgefiaald en vervolgens even- eens worden ingeleverd. Gehuurde, als mede huurkooptoestellen, voor zoover deze nog volgens de bepalingen van het contract aan den verkoóper in eigen- ging dient vóór 29 April a.s. in onbe- schadigden toestand te geschieden. De inlevering, resp. teruggave-plicht is niet van toepassing op aansluitingen op de radiodistributie.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 6