HAAGSCHE COURANT IEDER VERLANGT EEN BEETJE GELUK GEMENGD NIEUWS KUNST EN LETTEREN STADSNIEUWS Vrijdag 18 April 1941. Bollen-Zondag nadert MAUR1TSHU1SCONCERTEN JéI k O 4 INBREKERS IN EEN MODESCHOOL TWEEDE BLAD „OUDE FREEK” JUBILARIS Vele blijken van belangstelling DER ROSENKAVAL1ER FEUILLETON van die naar ze. maar misschien leer ik den post- maar toch. over zijn weer naar de JWordt vervolgd) De NEDERLANDSCHE KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR DU1TSCHLAND INBRAAK IN FILIAAL VAN LEVENSMIDDELENBEDR1JF SENSATIONEELS ACHTERVOLGING VAN HOLLEND PAARD VALSCHE AANGIFTE VAN BEROOVING De bloemenverkoopers uit het bollenland hebben hun posten weer ingenomen om den bezoekers aan de bollenstreken, die hierop gesteld zijn, hun narciskransen te verkoopen. De eerste met narcisslingers behangen wielrijders in dit seizoen (Polygoon) postzegels werden op het eiland Mau ritius, in de Stille Zuidzee, uitgege ven in 1847, dus bijna honderd jaar geleden. Bij het drukken vergiste men zich en inplaats van „post paid” dus „porto betaald” zette men er de woorden „post office” op, dat betee- kent „postkantoor”. Toen men de ver- VOOR- EN NAZORG IN DIENST DER GEESTELIJKE VOLKSGEZONDHEID RUIM 200 PAAR NIEUWE SCHOEN ZOLEN ONTVREEMD nooit snappen. Driehonderd japonnen? Andreas Wenkhusen glimlachte. Wat zou je met zooveel jurken moeten beginnen? Aantrekken, niet alleen naar kij ken, daar heb je nieta aan, neen, aan trekken Misschien heb je gelijk. Hij knikte. Maar dertigduizend mark! Neen, dat snapte Ellie niet Daarvoor zou ik driehonderd Ik had ook zelf moeten zoeken, waar lag hij? Wenkhusen haalde met bevende handen de cassette uit de brandkast er droeg haar naar zijn schrijftafel. Ellie deed het deksel open. Hoe zag hjj er uit, vader, blauw, groen, rood? Oranje. OranjeI Zoo, we zullen hem da delijk vinden, is het deze? Ne^n, die is geell Een oogenblik. Haar vingers waren handig. Waarom plakt u de postzegels niet dadelijk in, dat is toch veel ge- makkelijker? U hebt immers albums genoeg? Zal ik dat eens doen? Veel verstand heb ik er niet van, het weL Wacht even, kan het deze zijn? Wenkhusen greep naar zégel, het schemerde voor zijn oogen. hü nu over Ursula dacht? Hij ging naar het raam en Ellie, op de teenen achter hem staande, keek over zijn schouder. Mauritius 1847 post office, las zü luid. Wenkhusen zei geen woord, hü hijgde hoorbaar. Dat is hij! Ellie gichelde en het klonk spot tend. Hoe denkt u nu vader? Wenkhusen ging schrijftafel. Dat is niet in orde, mompelde hij. Het heeft tot nu toe nog niet bi ons gespookt. Beneden sloeg een deur en Ellie’s slaperige stem klonk naar boven. Ellie, kom even boven? Ellie kwam boven, op haar eene wang stonden kringen en kruisen, af drukken van het kussen, waarop haar gezicht had gelegen. Ja vader? Daar! Wenkhusen wees naar kast. Hü zag vuurrood. Daar! zei hü nog eens. Verwonderd keek Ellie naar bankbiljetten. 30) Duizend mark! Waar kwamen vandaan? Hü schoof het couvert weg en warempel, daar lagen nog meer biljetten van duizend mark, hü telde Zeven! Hü zocht in het vak. maar er lag niets meer. Zevendui zend mark! Wenkhusen trilde op zijn beenen. langzaam ging hü naar zijn stoel terug en nam plaats. De zeven duizend mark, waarvan hij dacht, dat zü gestolen waren, lagen hier, on beschadigd. Hü sprong op en liep naar de deur. -'Ellie! Ellie! ook hü had die Ursula’s verloofde was, afschuwe- lüke dingen van haar gezegd. Wenk husen schaamde zich. Maar wachtj gissing merkte en de postzegels wilde eens, daar was nog de dreigbrief, als intrekken, zag men, dat et dertien zü dan niet gestolen had, dan was zü exemplaren in omloop waren en deze En postzegel, welken je hier ziet, is één zün van die dertien. Begryp je nu, welk meening, maar ook die van den com-1 een schat hü vertegenwoordigt? missaris. Enfin, opbellen moest hü in ieder geval, dat behoorde bü zün fatsoen. Het is idioot, mompelde hü en hurken van honderd mark per stuk hield den postzegel nog steeds in de kunnen koopen. Driehonderd hand. Voor een waarde van 6000 galden geroofd Maar jü hebt je een grap ver oorloofd. Ellie keek haar vader aan. Neen, zooiets zou zü nooit hebben durven doen. Ik vader? Het was belachelük, wat hü daar zei. En Frits? Neen, Frits zou dat ook niet doen! Maar hoe kwam alles weer in de brandkast? Wenkhusen zat als verdoofd in zün stoel. Bent u nu niet blü, vader? Blü? Ach ja, natuurlük, dat ben ik. Hü probeerde te lachen, maar het lukte niet. Hü was de verbazing nog niet te boven. Er was dus niets ge stolen. Hü moest eerst aan dit idee wennen. Zün hoofd liep om. En wat had Ellie daarstraks gevraagd? Hoe Lieve deugd! Maar dan kwam weer alle twüfel bü hem boven. Hi, had daar straks, toen hü de Mauri tius miste, alle vakken van zün. brandkast onderzocht. Hü probeerde zich alles nog eens te herinneren, maar het gelukte niet, de oogenblik- ken van schrik en verbüstering, toen hü merkte, dat de postzegel was ge stolen, waren als weggevaagd uit zün herinnering. Hü had naar alles ge zocht, dat was waar, maar of hü het zorgvuldig had gedaan, dat wist hi niet meer. Was hü zóó zenuwachtig geweest? Had hü zich alles maar verbeeld? Hü zuchtte. Het kon niet anders. Ellie had geHjk. Ellie had zelfs gelijk I MUSEUM VOOR HET ONDERWIJS „ADRIAAN EN OLIVIER" van (Nadruk verboden,? één T Ursula, de brand DE HEER F. JENEZON IS VANDAAG VIJFTIG JAAR AAPJESKOETSIER No. 17854 Inleiding van dr. J. J. Wuite jr. In de oude raadzaal van het Stadhuis, heeft gistermiddag dr. J. J. Wuite jr., lei der van de afdeeling Geestes- en Zenuw zieken van den Gemeentelijken Genees kundigen en Gezondheidsdienst voor de irsoneel 's ochtends de in bleek, dat slechts een Hij legde den postzegel in de cas sette. Buit niet groot Gisternacht hebben inbrekers hun slag geslagen in het filiaal van het levens- middelenberijf Insulinde aan de Veen kade 79. Door het openbreken van een poort- deur van no. 77, slaagden de mannen er in. zich toegang te verschaffen tot een naast het winkelpand gelegen overdekte gang De rest was toen gemakkelijk spel Na een ruit ingeslagen te hebben van een der vensters in den zijgevel, kropen de indringers naar binnen en kwamen in het achter den winkel gelegen magazijn terecht. Daar de beheerder niet bij den winkel woont, meenden de nachtelijke bezoekers op hun gemak een keuze uit den ruimen voorraad te kunnen doen Hagenaar te Enschedé gearresteerd Bij de politie te Enschedé deed zekere M. D. uit den Haag aangifte, dat hij was beroofd van een bedrag van ruim 400 Bovendien vermiste hij eenige sieraden Naar zijn mededeeling. zou hij door zeke ren L. en diens echtgenoote zijn beroofd Hij had met beiden in een café kennis gemaakt Samen waren zij gaan fuiven en na sluitingstijd was D meegegaan naar de woning van L. Den volgenden dag werd het feest voortgezet Toen D. weer nuchter was, kwam hij tot de ontdekking, dat hij een bedrag van 400 gulden, dat hij ontvangen had om aan zijn patroon af te geven en dat hij in be waring had gegeven aan zijn hospita, vermiste. D. deed daarvan aangifte bij de politievolgens zijn zeggen zou L.. toen zij met z'n drieën een bezoek aan de wo ning van D.’s hospita brachten, van haar afwezigheid gebruik hebben gemaakt om de 400 gulden uit een kast te stelen. L. en zijn vrouw werden daarop aangehou den. Bij onderzoek bleek echter, dat D zelf het geld had weggenomen en dat het zeer wel mogelijk was. dat het was opge maakt. Het echtpaar L. werd toen onmid dellijk uit de hechtenis ontslagen en D. werd ter beschikking van de justitie ge steld, wegens verduistering en het doen van valsche aangifte. ARTI ET INDUSTRIAE Tn de kunstzaal. 't Center, Tnrenstraat 140, zal morgenmiddag door den heer J- D. Ros een zwart-wit-tentoonrtelling van Arti et Industriae worden geopend. 's-Gravenhaagsche vereen. „Dr. Schroeder van der Kolk" een inleiding gehouden over het onderwerp: „Voor- en nazorg in dienst der geestelijke volksgezondheid". Spr. gaf allereerst een historisch over zicht van de krankzinnigenverpleging, welke eerst in het begin der 19e eeuw eenigszins georganiseerd werd. Geestes ziekten werden aan demonische invloeden geweten en de behandeling der patiënten was er op gericht den „booze" uit te drij ven. Erbarmelijk waren de omstandighe- den, waaronder de menschen in de z.g. Dolhuizen moesten leven. Zij waren over geleverd aan een totale geestelijke ver- waarloozing. Hier te lande was het de Utrechtsche hoogleeraar dr. Schroeder van der Kolk, die ongeveer een eeuw geleden het initiatief nam voor een betere verzor ging der geesteszieken. Langzamerhand steeg het vertrouwen in de psychiaters en het aantal geesteszieken, dat genas, nam geleidelijk toe. Met groote moeilijkheden had men te kampen om uit de inrichtingen ontslage nen weer in de maatschappij te doen te- rugkeeren. Vooral na den vorigen oorlog, toen de werkloosheid toenam. In Duitsch- land was dr. Simon op de gedachte ge komen om de verpleegden allerhanden ar beid te doen verrichten. Hiermede be reikte men verrassende resultaten: Zoo wordt arbeid een therapeutische factor van de eerste orde beschouwd. In 1926 werd opgericht de Dr. Schroe der van der Kolk vereeniging, welke de nazorg voor ontslagen verpleegden op zich nam. Uitvoerig ging spr. na wat ten aan zien van voor- en nazorg door de over heid is gedaan. Maatschappelijk Hulpbe toon o.a. kent een afdeeling voor arm lastige geesteszieken. De vereeniging dr. Schroeder van der Kolk heeft 4 werkinrichtingen. Geen en kele leerling van het Bijzonder Lager On derwijs loopt thans meer werkloos rond. Op het gebied der ontspanningstherapie kan nog heel veel gedaan worden. Van groot belang is ook de voorzorg en ten aanzien hiervan is reeds veel gedaan. Er wordt samengewerkt met verschillen de instanties en de bereikte resultaten stemmen tot tevredenheid. Toch kan deze arbeid nog uitgebreid worden, waarbij op den medischen kant echter niet te veel nadruk moet worden gelegd. De heer L Hoejenbos. voorzitter der vereeniging, heeft dank gebracht aan den inleider en een opwekking doen hooren, om de vereeniging te steunen. Drie verdachten, onder wie een Hagenaar, aangehouden Bij de afwikkeling van de loopende za ken van de tuchtklasse van den voorma- ligen Opbouwdienst, welke gevestigd was in de Koning Willem III-kazerne te Nieu- wersluis, kwam men tot de ontdekking, dat 239 paar nieuwe schoenzoolen ont braken. De gemeente-politie stelde in sa menwerking met de marechaussee, een onderzoek in. Men ging na. welke perso nen van de tuchtklasse belast waren ge weest met het vervoer van verschillende goederen en had toen aanleiding zich in verbinding te stellen met de recherche te Amsterdam en te *s-Gravenhagè. Te Amsterdam werden daarop twee arresta ties verricht, terwijl ook een Hagenaar werd aangehouden Bij een huiszoeking te Amsterdam vond men enkele schoen zoolen. een nijptang en een schoenma kersmes. welke voorwerpen eveneens uit de tuchtklasse ontvreemd werden. De buit in den Haag was aanzienlijker. want hier vond men 29 paar nieuwe schoenzoolen Nadat tegen het drietal pro- ces-verbaal was opgemaakt, werden zij. in afwachting van het onderzoek, voorloo- pig op vrije voeten gesteld. DE BEZUINIGINGSFILM VAN DE NED. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN Voor ruim veertig afdeelingen van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen is de Clm Huisvrouwen, niet altijd licht is uw taak" vervaardigd volgens aanwijzingen van het Instituut tot voorlichting bij huis- houdelijken arbeid van deze vereeniging, met veel succes vertoond. Teneinde deze raadgevingen in woord en beeld op het gebied van besparing op voedingsmiddelen, kleeding enz. in rui men kring bekend te maken, heeft het hoofdbestuur besloten de film en de pro- jectiebeelden in kleuren ook voor vertoo- ning aan leden van andere vereenigingen ter beschikking te stellen. De film, welke o.a. door den Economischen Voorlichtings dienst en den Voedingsraad voor de des betreffende gedeelten is goedgekeurd, zal steeds door den vervaardiger, den heer W. Beets jr., worden toegelicht Aanvragen kunnen worden gericht aan het adres der Vereeniging, Raamweg 17 alhier. Buurman werd wakker Een bovenbuurman had echter het bre ken van glas gehoord. Hij verliet zijn bed en stak in een ander vertrek het licht aan. om dit terstond weer uit te draaien toen hij bemerkte, dat deze kamer niet verduisterd was. Daar de man verder geen gerucht meer hoorde, zocht hij zijn bed weer op. De dieven waren blijkbaar dermate van het plotseling naar buiten uitstralende licht geschrokken, dat zij de vlucht namen, waarbij zij een partij koffie, thee en vet. die zij reeds hadden klaar gezet, mee namen Toen het pers braak ontdekte, betrekkelijk klein gedeelte van den aan zienlijken voorraad was verdwenen. Hoeveel precies gestolen is, kon nog niet worden vastgesteld, daar hiertoe eerst de voorraad opgenomen moet wor den. In ieder geval heeft de .buurman met zijn niet-verdufsterde kamer het winkel bedrijf voor een veel grootere schade be hoed. Nelly Smit, zang. Ro van Hessen, plano, Annie van Rossem. begeleiding De pianiste begon met Papillens van Schumann. Was zij in den asnvang nog niet zoo recht op dreef, gaandeweg werd het spel rustiger en gaver. Technisch be schikt de speelster over een reeds belang rijke ontwikkeling. Aan de voordracht vielen sprekende, soms wat heftige dyna mische tegenstellingen op. Menage episode klonk karakteristiek. Dan een Capriccio (opus 76 no. 2) en een Ballade (op. 118 no. 3), van Brahms. Met de laatste com positie was de pianiste het gelukkigst wat klankontwikkeling en uitdrukking betreft Aan kracht ontbrak het niet, eer aan sen sitiviteit. Met Brahms werd door de zan geres voortgegaan in een vijftal liederen. De weergave kenmerkte zich door muzi kaliteit en stijlgevoel. De liederen kregen de uitdrukking, die zij behoefden „Juch- ne" en „Dein blaues Auge" werden in het uiteenloopende hunner karakters eo stem mingen goed getroffen. In \.Die Meinacht" was eenige détonatie bemerkbaar maar met de voordracht was in te stemmen even als met die ..Blinde Kuh" Aan den vleugel toonde Annie va Rossem zich pianis tisch en muzikaal een begeleidster van ta lent. Van „Voormolen’s „Tafereelen uit de Lage Landen" hebben wij een goeden in druk gehad. Het bewogene en grillige wordt met „Delft in avondschemering”, door het stil-poëtische onderbroken En ..Veere" doet het in breed- en weidschheid De pianiste moet er zich voor in acht ne men, te zwaar te spelen. Dat zij anders kan. bewees zij tot slot, nog in de Sonate no. 3 van W. Pijper, die na Voormolen eenigszins vreemd aandeed Met de opvat ting kon men zich echter vereenigen Tot slot een vijftal Nederlandsche liederen, waarvan v. Brucken Fock's ..Zonnedag" in zijn uitgelatenheid en uitstekenden indruk maakte. De vertolking mocht er zijn. In Zagwijn's bekoorlijke „Nachtegaal" heeft de zangeres ons door een zuivere en klare triller verrast. Met „Maanlicht" van Zweers schijnt een zekere muzikale diepzinnigheid bedoeld te zijn. Meer om bijzonderheden dan als ge heel is dit lied te waardeeren. Ook in ..Waer werd oprechter trouw" zijn schoon heden en de zangeres had in dit lied ge legenheid om baar geluid in volheid en glans en met warmte van uitdrukking te doen klinken. Door harte] ijk applaus zijn de solisten en I begeleidster gewaardeerd. Kranig optreden van koetsier Omstreeks half vier gistermiddag sloeg plotseling inde Ant. Duyckstraat een gespan van het expeditiebedrijf Kempe naar op hol. Door moedig optreden van een der koetsiers, de 22-jarige Toon de Hoog uit Scheveningen, die het paard na een dollen rit tot staan wist te brengen, is voorkomen, dat er in de drukke win kelstraten, waar, het gespan al slingerend doorging, persoonlijke ongelukken ge beurden. z In de Ant. Duyckstraat moesten pak ketten besteld worden. Daar het paard den geheelen middag getrokken had werd het den voederzak voorgebonden, nadat het hoofdstel met bit verwijderd was. Terwijl het stond te eten schrok het paard ergens van en ging er, met den volgeladen wagen in razende vaart van door, de Frederik Hendriklaan af in de richting van de Valeriusstraat. De beide voerlieden zagen tot hun grooten schrik de slingerende en zwaaiende wagen ver dwijnen. Van voorbijgangers leenden zij fietsen en gingen achter het gespan aan. Ter hoogte van de Nicolaistraat strui- i kelde het paard. Van dit moment maakte voerman de Hoog gebruik. Hij liet zijn fiets in den steek, wist zich het paard rende al weer verder op den rug van het dier te werken en zich vast te hou den. Nu begon voor hem een moeilijke en gevaarlijke rit Het wilde paard was niet bestuurbaar om dat het hoofdstel ontbrak. Door het dier aan de ooren te grijpen en krachtig neer te drukken, kwam er pas op de Groot Hertoginne- laan een einde aan den woesten galop. Het weekprogramma van het Museum voor het Onderwijs luidt: morgen: 2,30 uurRondgang onder geleide door de Afdeeling Zoogdieren, inleiding met lichtbeelden over .Walvischachtigen”. Zondag 20 April2.30 uurRondgang onder geleide door de Afdeeling Prae- historie; inleiding met lichtbeelden en demonstratie van voorwerpen over: Ne- derland's eerste bewoners en hun bescha ving. Deze rondgang is alleen toegankelijk voor personen boven de 12 jaar. Woensdag 23 April2.30 uur Rondgang onder geleide door de Afdeeling Vogels; inleiding met ,vertooning van een vogel- film over „Vogels in het voorjaar”., Gedurende de Paaschvacantie, tot en met 21 April, is het Museum geopend van 104 uur. Een herdenking in alle stilte, was de i wensch yan den heer F. Jenezon, toen, we hem veertien dagen geleden aan het Hollandsch Spoor Station een oogenblik spraken in verband met zijn naderend jubileum als aapjeskoetsier. Maar, zooals het meer gaat, zijn echtgenoote was het daarmee niet heelemaal eens en evenmin zijn vele "Vrienden en bekenden uit onze stad en daarbuiten. Reeds dagen van'tevoren merkte oude Freek, dat de menschen van het voor hem zoo gedenkwaardige feit op de hoogte waren en dat er onder veel van hen plannen bestonden hem op den jubi- leumdag, vandaag, 18 April, aan zijn woonhuis. Jan Steenstraat 59, te komen gelukwenschen. Daarom is hij besloten dezen dag thuis in een colbertje door te brengen, een ongewoon costuum, waarin wij hem vanmorgen bij het brengen var) onze gelukwenschen ternauwernood her kenden, zóó onafscheidelijk is het koet- sierspak verbonden aan de verschijning van den ouden Freek, We’, vreemd is het, dat juist op dezen dag het Haagsche straatbeeld de figuur van ouden Treek moet missen en niet te vergeten het rustige geklikkak van zijn trouwen viervoeter over het asphalt van het Buitenhof. Maar 50 jaren aapjeskoetsier is geen kleinigheid en nu het eenmaal zoover was. stond den 70-jarigen ouden Freek h<jubilaris-zijn opperbest. Behalve dat, betoonde hij zich een uitmuntend gast heer In de gezellige voorkamer, waar aan de muren veel prenten van paarden hingen, werd ook vee', over paarden ge sproken. Freek is een groote paarden liefhebber en omgekeerd hechten zich de paarden bijzonder snel aan ouden Freek. Groot was onze verbazing, toen zijn echt genoote ons vertelde, dat het paard van Freek ook pruimde, zooals zijn baas. Tja. vertelde de oude Freek, het is zoo. Ik kan niets doen zonder dat hij me volgt en als ik niet genoeg heb om hem te geven, doe ik beter met even achter de koets langs te loopen Tijdens het gesprek werd er dikwijls gebeld en telkenmale was het een bloe menmand vergezeld van een hartelijken brief van een ouden kennis, zooals de oude Freek er zooveel heeft. Hoewel hij een uitstekend geheugen bezit, is het hem niet kwalijk te nemen, dat hij niet altijd de namen meer weet van de hon derden menschen, die hij in den loop van de afgeloopen halve eeuw met zijn equipage heeft vervoerdbij het openen van de meeste brieven krijgt zijn gezicht een uitdrukking van dankbaarheid, dat zooveel klanten op dezen dag aan hem hebben gedacht en via een opgehaalde gebeurtenis uit het verleden, herinnert hij zich ook vaak weer den hartelijken afzender. Met bloemen, brieven en persoonlijke gelukwenschen van alle mogelijke kanten is het een mooie dag geworden voor den ouden Freek en zijn naaste familie. Niet voor niets heeft eens de voormalige hoofdinspecteur van het verkeerswezen, de heer Snethlage, den ouden Freek den besten snorder van den Haag genoemd! ;.--y Verslag over de werkzaamheden in oe maand Maart Aan het verslag over de werkzaamhe den van de Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland te dezer stede in de maand Maart 1941 ontleenen wij het volgende: De Nederlandsche Kamer van Koophan del voor Duitschland was wederom op de Leipziger Messe vertegenwoordigd in den stand van den Economischen Voorlich tingsdienst en had aldaar gelegenheid, met verschillende belangrijke Duitsche offi- cieele en semi-officieele instanties voe ling te nemen Haar vertegenwoordiger ontving talrijke Duitsche en Nederland sche zakenlieden, die hij met raad en daad terzijde kon staan. Verder trad hij in relatie met een zeer belangrijke Slo- waaksche in- en exportfirma uit Bratis- lawa, welke firma groote hoeveelheden Slowaaksche producten exporteert en veel belangstelling heeft voor de Nederland sche markt In verschillende gevallen verleende de Kamer ten behoeve van relaties haar tus- schenkomst bij den inspecteur van de ge blokkeerde Markenbelasting, terwijl zij in lichtingen verstrekte over schuldbekente nissen van de „Konversionsklasse für Deutsche Auslandsschulden’’ Aan vele Nederlandsche en Duitsche be langhebbenden verleende de Kamer hulp bij het verkrijgen van machtigingen voor uitvoer, waarbij zij vele malen succes mocht behalen, terwijl zij erin mocht sla gen, bepaalde leveringsmoeilijkheden op bevredigende wijze op te lossen. De Kamer kon in verschillende gevallen inlichtingen verstrekken over het gebruik van een Duitsch merk. De Kamer ontving tal van aanvragen be treffende vervangingsstoffen Naar aanlei ding daarvan bracht zij verschillende ge ïnteresseerde Nederlandsche en Duitsche fabrikanten tot elkander. Vele Duitsche belanghebbenden werden door de Kamer ingelicht betreffende Ne derlandsche uitvoerverboden. Huizinga's boek op de planken Naar wij vernemen bewerkt de schrij ver Leonard Huizinga, zijn bekende ro man „Adriaan en Olivier" voor het „Cen traal Tooneel”, op verzoek van Ceea Laseur. Begrijp jij dat? Wenkhusen hijgde. De zevenduizend mark. De zevenduizend mark? herhaal de Ellie verbluft. Waar...? Daar in de brandkast. Wenkhusen wees naar het vak. Hier onder de enveloppe, stak er onder uit. Een seconde keek Ellie haar vader aan, toen barstte zij in lachen uit, zij ging op de sofa zitten en schudde het lachen. Ellie! mompelde Wenkhusen. Maar zij bleef lachen en eindelijk begreep haar vader. Hij greep zijn hoofd. Je meent toch niet, dat ik zelf... I Natuurlijk meen ik dat! U was den geheelen dag zoo opgewonden, het geld was weg en toen moest de politie komen, en... Zij begon opnieuw te lachen. Haar lachen had iets bevrijdens, Wenkhu- sen’s gezicht ontspande zich, hij staarde haar aan en werd onzeker. Zou hij zelf het geld verlegd hebben? Maar hij had immers alles nage zocht? Natuurlijk, éls je opgewonden bent, moet je liever driemaal zoeken. Maar vreemd was het toch. Maar dan twijfelde hij weer. Neen, er is iemand in de brand kast geweest. Maar vader zou hij dan netjes het geld weer teruggelegd hebben? Dan zou ik mij ook vergist heb ben omtrent de Mauritius, nietwaar? Ellie aarzelde geen oogenblik. toch in deze zaak betrokken! dat was gelukkig niet alleen’ gekregen wat betreft Ursula. Zij had van het begin af aan gezegd, dat het meisje onschuldig was. En Brand had dit beweerd. Alleen zelf, hij was star gebleven en ook tegenover den jongen man, verloofde was, jurken, verdeeld in tien kasten, daarvoor zou Nu legde hü hem op de schrüftafel I ik drie kamers noodig hebben en en keek er liefkoozend naar. daarvoor in de plaats dezen postzegel Ellie lachte. en nog wel afgestempeld, dus ge- Houdt u zooveel van dat stukje bruikt. scheurpapier, vader? Hoe iemand daar dertigduizend Scheurpapier? Maar Ellie, het mark voor kon uitgeven, dat zou zü is een Mauritius! Hü sprak nadrukkelük, maar Ellie was niet büzonder getroffen. Is het werkelük waar, hebt u dertigduizend mark voor dat ding be taald? Natuurlük. Maar waarom dezen onzinnig hoogen prüs? Omdat het bü deze enkele post zegels om philatelistische zeldzaam heden gaat. Maar dertigduizend markl Het I- een misdruk, kind. In het Gebouw voor Kantten en Wetenschappen De rolverdeeling voor de gast voorstel lingen der Düsseldorfer Opera .Der Rosenkavalier" van Richard Strauss is als volgtMarianne Scheet zal de partij van ,Dfe Feldmarchallin" zingen. Wal ter HagnerBaron Ochs von Lerche- nauLotte Wollbrandt (die met haar .optreden in Tannhauser verleden jaar ten onzent op’zien baarde»: Octavian; Tilly Luessen SophieBertold PuetzHerr von Fannial. Voorts werken mede als so listen Meta Fischer. Helene Krahl. Ka ro La Goerlich, Uta Graf. Walburga Weg ner. Kaethe Geyer. Hann: Schneppen- siefen. Josef Greindl, Alfred Pfeifle. Frits Jost, Joop dp Vries. Max Heitiand. Cae- car Boosen. Carl Maria Waidmeier. Hans Neidhart, Mario May. Freddy Wendt. Fritz Fuchs, Emil Berghaus. Walter Hansen. Peter Garding. De kleine neger: Doris Martini. Generalintendant prof. Otto Krauss heeft de persoonlijke leiding van de gast- voorstellingen; Generalmuaikdirektor prof. Hugo Balzer de muzikale leidingHubert Franz de scënische leiding De techni sche hoofdleiding is in handen van Erich Schneider, de koorleiding m handen van Michel Ruehl. De decors zijn naar ont werpen van Gustav Verge. de costumes Walter Klinkert; kapsels en maskers: Will Walgenbach. TourneeleidingErnst Krauss. De voorstelling zal plaats vinden op Vrijdag 25 April des avonds 6 uur In het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Het geheele orkest-ensemble van de Düsseldorfer Opera, alsmede koor zullen aan deze voorstellingen medewerkenin 't geheel meer dan 250 personen. Een modeschool aan den Nieuwe Zijds Voorburgwal te Amsterdam is dezer dagen gedeeltelijk geplunderd. Ongeveer tachtig mantels, tachtig japonnen, mantelpakken enz. zijn door inbrekers buitgemaakt. Ge heele rekken vol kleedingstukken hebben de dieven, die vermoedelijk vóór midder nacht het pand zijn binnengedrongen, mee genomen. De daders zijn vermoedelijk kenners, want zij hebben de beste stoffen uitge zócht. De gestolen kleedingstukken hebben volgens „De Tel.” gezamenlijk een waar- dez van 6000 gulden. Een nachtwaker, die 's avonds om elf uur zijn ronde deed en de buitendeur van het huis controleerde, ontdekte nog niets bijzonders. De deur was goed gesloten. Toen hij ruim een uur later terugkwam, vond hij dicht bij het pand een nieuwen kleerenhanger op straat. De man begreep, dat dit voorwerp wel eens van een in braak afkomstig kon zijn en zijn vermoe den werd spoedig bevestigd. In de buiten deur van de modeschool bleek een ruitje van gewapend glas verbrijzeld te zijn. De nachtwaker waarschuwde de politie, die weldra ter plaatse verscheen en een onderzoek instelde. Er waren inderdaad inbrekers geweest. In het pand waren eenige deuren geforceerd, terwijl op de trap en in de gang, die toegang geeft tot de vertrekken op de eerste etage, japon nen en andere kleedingstukken lagen, welke de dieven waarschijnlijk bij hun vertrek hadden verloren. In de showroom waren verschillende rekken leeggeplun derd. Blijkbaar hebben de inbrekers ook aandacht geschonken aan kaartjes, die aan alle japonnen en mantels hingen en waar op o.a. het aantal textielpunten staat, ver moedelijk noodig om deze kleedingstukken te kunnen koopen. Zij hebben althans die kleedingstukken gestolen, waarvoor de meeste punten verschu^igd zijn. Onge twijfeld hebben zij een auto gebruikt, om den gestolen voorraad te vervoeren. KAMERAADSCHAPSAVOND DER W.A. IN DEN HAAGSCHEN DIERENTUIN De N.S.B -persdienst deelt mede: In de zaal van den Haagschen Dieren tuin zal Zaterdag 19 dezer een groote ka- meraadschapsavond worden gehouden, welke ook voor belangstellenden toeganke lijk is. De heerbanleider J. E. Feenstra zal dien avond een rede uitspreken, voorts zullen de weermannen een aantal W. A liederen ten gehoore brengen, waarvoor een wed strijd tusschen de verschillende vendels is uitgeschreven. Adriaan van Hees zal den avond opluls- teren met declamatie. Voor het eerst zal de harmonie der Haagsche W. A. in het openbaar optreden. Aan de tamboers van den heerban 's-Gra- venhage van de W A zal bij die gelegen heid de districtsleider van het district den Haag der N.S.B. de heer M. J. A. van ler- sel, een aantal diepe trommels aanbieden Na het officieele gedeelte zullen de aan wezigen kameraadschappelijk bijeen blij ven. De kameraadschapsavond begint om half acht Schade aangericht In de drukke Fred. Hendriklaan werd door het rennende paard met den daar achter slingerenden wagen veel schade aangericht. Vooral de bakfietsen en hand karren van bloemenkooplieden en andere venters moesten het ontgelden Er wer den er vier van vernield. Ook werd nog de achterzijde van een geparkeerde auto volkomen ingedeukt. Vanzelfspre kend veroorzaakte het gebeurde onder de vele voorbijgangers groote conster natie. Van den wagen vielen natuurlijk tij dens den avontuurlijken tocht enkele pakken, «welke door het publiek werden teruggebracht. Toch mist hek bedrijf nog een dekzeil, een paardendeken, een pak schorten, een doos chocolade reepen en een Goudsche kaas. Waarschijnlijk zal dit I alles nog wel gevonden en terugbezorgd worden.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5