Melk gedistribueerd; boter- vetrantsoen verlaagd en HAAGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 18 APRIl 1941 van Welke beteekenis heeft de distributie melk van Met ingang van 21 April a.s. 13U liter melk per persoon per week J De BINNENLAND STADSNIEUWS S. L. Louwes week gram per het van /oor enz. ons Extra-melkrantsoenen kinderen, zieken, verlaging vetrantsoen Twee vleeschlooze dagen in restaurants Engelsche bommen op land Vleeschrantsoen voor 16 dagen Er zijn voldoende aardappelen Boter- en vetrantsoen verminderd tot 200 De melkdistributie van den heer Geen reden voor a|ana>temining Het Duitsche Rood* Kruis Gouden jubileum in den tuinbouw 414 jaar een DE VERJAARDAG VAN DEN führer DERDE BLAD, PAGINA 1. 2. Melk is een van de meest volwaar dige voedingsmiddelen Hoe de bonaanwüzing is geregeld Waarschijnlijk worden de Dinsdag en de Vrijdag er voor aangewezen Goede aardappelen op komst! BEGRAFENIS J. M. F. W. LUCAS Kinderen van halve en kinderen beneden 4 jaar eén heele liter per dag Rigoureuze vee-afslachting moet worden voorkomen CONCERT EN PARADE HIER TER STE0E Een doode, 3 zwaar- en 2 licht gewonden Geen toewijzingen voor hotels, restaurants e.d. Wisselbonnen voor melksalons en café’s Bonnen vooraf bij den leverancier inleveren Door i Zaterdag als oj> een Taptemelk en karnemelk de volgende week Instellingen Het Centraal Distributiekantoor zal aan ziekenhuizen, sanatoria e d. voor April en Mei toewijzingen verstrekken op grond van het aantal verpleegden. Voor Juni en de daarna volgende maanden zullen de toewijzingen worden verstrekt op de voor andere distributiegoederen gebruikelijke wijze. Voor het eerst zullen de administra ties van deze instellingen zich dus tus- schen 5 en 10 Mei a.s. tot den plaatselijken distributiedienst dienen te wenden. melk het meer van op den bracht. heeft voldoende t100 Duit- VEREENIGING VAN HANDELAREN IN LANDBOUW- EN ZUIVEL- WERKTUIGEN Utrecht werd een de in Bonnen 13 en 14 van boter en vetkaart aangewezen Gedurende het tijdvak van Maandag 21 April tot en met Woensdag 7 Mei a.s. geven de met ,,13" en ,,14" genummerde bonnen van de Boterkaart elk recht op het koopen van 250 gram boter. De met „13” genummerde bon van de vetkaart geeft gedurende het tijdvak van Maandag 21 April tot en met Woensdag 7 Mei a.s. recht op het koopen van 250 gram boter of mar garine of 200 gram spijsvet terwijl gedu rende bovengenoemd tijdvak de met „14" genummerde bon van de vetkaart recht geeft op het koopen van 250 gram boter of margarine. De bonnen, welke op 7 Mei nog niet ge bruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zaterdag 10 Mei a.s. Ook op deze bonnen mag reeds op Zaterdag 19 April a.s. wor den gekocht In verband met de op a.s. Maandag in gaande distributie van melk heeft op de heden gehouden dagelijksche persconfe rentie dr. C. den Hartog, directeur van het voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad. eenige mededeelingen gedaan betreffende de melk als voedingsmiddel. Melk is, aldus dr. den Hartog, een van de meest volwaardige voedingsmiddelen, die wij bezitten. Zij bevat alle bestand- deelen, die voor het leven noodzakelijk zijn, zij het van enkele stoffen in ge ringe hoeveelheden. Van de metalen, ijzer, koper en mangaan, die voor de bloedbe- reiding van belang zijn, zou 't lichaam bij uitsluitende melkvoeding te weinig krij gen, zoodat op den duur bloedarmoede zou, ontstaan. Het vet van de melk bevat de vitamines A en D. Van het vitamine D kan in de wintermelk te weinig voorko men, terwijl door koken een gedeelte van het vitamine C verloren gaat. Melk bevat hoogwaardige eiwitten, be nevens kalk- en phosphorzouten, waardoor melk als kindervoedsel onmisbaar is. Ook de melkvetten met de hierin opgeloste vitaminen A en D mogen niet aan de kindervoeding ontbreken. Door haar hoog, waardig eiwit en haar zouten is melk ook voor volwassenen belangrijk Het menschdom heeft dit instinctmatig gevoeld, want hoewel melk een voedsel is, dat moeilijk bewaard kan worden en snel aan bederf onderhevig is, neemt het een eereplaats onder de voedingsmiddelen in. Welke beteekenis heeft nu de distribu tie van melk? Alvorens hierop te kunnen antwoorden, is het noodig te weten, hoe veel melk de mensch in de verschillende stadia van zijn leven noodig heeft. Melk voor kinderen. Kinderartsen zijn sinds lang de meening toegedaan, dat voor jonge kinderen de dagelijksche hoeveelheid melk een liter niet te boven mag gaan. Over den in vloed van melk bij oudere kinderen zijn belangrijke onderzoekingen bekend. Bij een onderzoek naar de gedragingen bij een zeer groot aantal kinderen (school gaand) bleek, dat een halve liter melk, Daar de huidige verpakking van bo ter, margarine en vetten berekend is op een rantsoen van 250 gram per week, zal nu het rantsoen tot 200 gram per week is verminderd, per vijf weken de hoeveelheid beschikbaar worden gesteld, welke voordien voor vier weken werd verstrekt. Teneinde dit te bereiken zullen beurtelings ge durende zeventien en achttien dagen 2 bonnen, elk recht gevende op 250 gram boter worden aangewezen. Derhalve zullen volgens schema telkens twee bonnen geldig worden verklaard: 21 April tot en met 7 Mei 2 x 250 gram boter, 8 Mei tot en met 25 Mei 2 x 250 gram boter, 26 Mei tot e» met 11 Juni 2 x 250 gram boter, 12 Juni tot en met 29 Juni 2 x 250 gram boter, enz Na afloop van elke periode zullen de bonnen telkens nog drie dagen geldig blij ven. terwijl op de bonnen, waarvan de gel digheidsperiode op een Maandag begint reeds op den daaraan voorafgaanden Za terdag mag worden gekocht De directeur-generaal voor de Voedsel voorziening, de heer S. L. Louwes, heeft in de dagelijksche persconferentie een toelichting gegeven op de maatregelen, welke thans genomen moesten worden op het gebied der melk- en vetvoorziening. De heer Louwes wees er op, dat de toestanden zich in den loop der tijden zoodanig hebben ontwikkeld, dat we thans op zoo juist mogelijke wijze moe ten verdeelen, waarover we nog kunnen beschikken. Wat de met ingang van Maandag a.s. ingevoerde melkdistributie betreft, merk te hij vervolgens op, dat, als we nagaan, welk kwantum per persoon zal worden geleverd en daarbij ook rekening houden met de grootere rantsoenen voor kinde ren, voor vrouwen in den bevallingstijd en voor hen, die zwaren arbeid verrich ten, wij tot de conclusie moeten komen, dat de hoeveelheid, welke nu op bonnen beschikbaar zal worden gesteld, niet zoo heel veel verschilt van het normale ver bruik. Misschien is de toewijzing iets minder, maar dat zal dan slechts een kleinigheid zijn. Een andere kwestie is natuurlijk, dat het verbruik der beschikbare anders verdeeld zal zijn, want op oogenblik zijn er menschen, die veel melk gebruiken dan ze voortaan zullen krijgen. merking kunnen komen. Aanvragen hier voor 'ten behoeve van arbeiders dienen collectief door de betrokken bedrijven te geschieden bij de plaatselijke distributie- dtensten. De Staats- en particuliere mij nra moeten zich evenwel hiertoe wenden tot de Nederlandsche Zuivelcentrale, afd. Zuivel, te ’s-Gravenhage. De aandacht wordt er op gevestigd, dat personen, die zwaren of zeer zwaren arbeid verrichten, uit dien hoofde niet voor extra melk in aanmerking komen. Zieken zullen, evenals zulks voor de overige in distributie gebrachte goederen is bepaald, op gecontroleerd medisch at test in aanmerking kunnen komen voor extra rantsoenen. Naar wij van bevoegde zijde verne men, zullen binnenkort twee vleesch looze dagen in openbare eetgelegen heden worden ingevoerd. Daarvoor zullen waarschijnlijk de Dinsdag en de Vrijdag worden aange wezen. DE VRUCHTBOOMEN IN DE BETUWE NOG NIET IN VOLLEN BLOEI De door den A.N.W.B, te organiseeren fijwieltocht door de bloeiende Betuwe, welke op een der komende Zondagen zal wofden gehouden, vindt in geen geval plaats op 20 April a.s. doch waarschijnlijk op 27 April of 4 Mei. Hierdoor is de ter mijn van inschrijving verlengd tot en met 21 April v.m. 12 uur. De vruchtboomen staan nog niet in bloei, echter zal 't. als het warme lenteweer aanhoudt, vermoedelijk in de tweede helft van (2 wel het geval zijn. De aardappelenvoorziening loopt regel matig. De toevoer naar de groote steden is den laatsten tijd nog verhoogd. Er be staat dus niet de minste reden voor een alarmstemming ali de laatst* dagen in sommige steden aan den dag *s getreden. Het publiek houde zich rustig en koop* niet meer, dan voor het dagelijksch ver bruik noodig is. Aldus doende, houdt het de zaak vanzelf in goede banen en ont staan er geen strubbelingen^ Deze verklaring gaf de dli*cteur-gene- raal van de voedselvoorziening, de heer ■S. L Louwes, hedenmiddag in de gebrui kelijke persconferentie Het publiek en daarbij bedoelde hij ook den kleinhandel, kan er vee' tc* bijdra gen, dat de aardappelenvoorziening een normaal verloop heeft. Sommige menschen hebbed zich echter in het hoofd gezet, dat er geen aardappe len zijn en dat is voor vflen, die dat hooren, een reden om meer dan gebruike lijk in te slaan, met het gevMg. dat ande ren daarvan de dupe worden. Uitdrukkelijk gaf de heer Louwes de verzekering, dat de aanvoer van aardap pelen normaal is en zelf» nt>g iets boven normaal en wanneer ieder piet meer dan het noodige neemt, is er vr>or allen vol doende. We zouden, aldus «pr„ de voor ziening ook kunnen regelen door een straffe distributie, maar dat willen we juist niet. Bij distributie van een volksvoedsel als de aardappel zullen onwillekeurig zij, die er het meest behoefte aan hebben, inboe ten. De consumptie is toch al toegenomen door de distributie van ander* levensmid delen. Er zijn aardappelen genoeg voorradig, doch indien niettemin mocht blijken, dat wij voor de moeüijkste periode, wanneer n.l. de oude aardappelen opraken en de nieuwe nog niet beschikbaar zijn, in perikelen zouden raken, het’ben de Duit- sche autoriteiten zich bereid verklaard om een voorschot op aardappelen, dat in dertijd werd verstrekt, terug te geven. Overigens deed de heer Louwes de me. dedeeling. dat de beste aardappelen van onze productie, dat zijn riok de meest houdbare, binnenkort aan den handel zul len worden verstrekt Hij waarschuwde tenslotte nadrukkelijk tegen opslag van aardappelen, omdat daardoor de kans ontstaat- dat ze niet goed blijven en waardeloos wordei De gemeenschap lijdt dan schade en dit kan niet worden geduld. Een brief met geld den RijkscommlMarl* Op de heden gehouden dagelijksche penu conferentie were voorlezing gedaan van een brief, welker de Rijkscommissaris had ontvangen en waarin een bedrag van gesloten was ten behoeve v»n het sche Roode Kruis De briefschrijver, een jonge Hagenaar, verklaart, dat het hem een vreugde is een naar zijn vermogen kleine bijdrage te zen. deh ons het lijden van de Duitsche solda ten, die ook ^oor de toekm«*t van Neder, land strijden, te helpen ver»chten. Sedert de bezetting in Mei j.l. heef* hij vele Duit sche soldaten leeren kennen en hij heeft, schrijft hij, leeren beseffen, dat het ,.Gott mit uns" op hun koppelplaat daar terecht op aangebracht is. HIJ eindigt zijn brief met de hoop uit te spreken, dat de strijd spoedig tot een goed einde mag worden gebracht en dat alle Germaansche volken in vrede een nieuw Europa mogen op. bouwen. Door het vrijblijven van taptemelk en karnemelk heeft de distributie voor vol wassenen veel van haar beteekenis verlo ren. Voor de jonge menschen van 14 tot 21 jaar en ouder is het noodzakelijk, dat zij van taptemelk of karnemelk gebruik maken. Voor zieken is een aparte regeling ge troffen, in overleg met den Voedingsraad. Hierbij is rekening gehouden met de spe ciale behoeften, welke zich bij speciale ziekten voordoen. Het voorschrijven van extra melk geschiedt op dezelfde wijze als bij de overige extra toekenningen van ziekenvoedsel. De regeling voor zwangere en zoogende vrouwen is eenvoudiger en kan op vertoon van een briefje van de vroedvrouw of den arts worden toegepast. De heer Louwes weer er, naar aanlei ding van een vraag nog op, dat karne melk yoghurt (van afgeroomde melk) quark en pap vrij blieven van distributie, hetgeen echter weer niet betcekenen mag, dat men deze nu in massa gaat koopen. Mei^ matige zich, ook in dit opzicht! Waarom melkdistributie? Gevraagd zal wellicht worden.Waar om is deze distributie van melk noodig?”. Het antwoord daarop Juidt, omdat we met onze melk zuinig moeten zijn, want door het gebrek aan voldoende veevoeder is de melkproductie minder geworden Nu tal van andere artikelen reeds onder de distri butie waren gebracht, bestond er een al gemeen streven om voor de voedselvoor ziening te vluchten in de artikelen, welke nog vrij waren. Daartoe behoorde ook melk, zoodat het gevaar groot was, dat de consumptie van melk aanzienlijk zou op- loopen. In verband echter met de melk productie kon een dergelijke verhooging der consumptie niet worden toegestaan, want dan zou er op een andere wijze weer een tekort dreigen. Want melk is de bron voor de vetvoorziening en wanneer de ge produceerde melk maar ongelimiteerd zou kunnen worden opgebruikt, zou deze vet voorziening in gevaar worden gebracht. Daarom moesten de aangekondigde maatregelen worden getroffen, omdat een bepaalde hoeveelheid der geproduceerde melk, welke dus niet voor de consumptie in omloop kan worden gebracht, noodig is voor de bereiding van vet, in het bij zonder van boter. Bij de vetvoorziening waren we immers steeds voor een belangrijk deel aangewe zen op den aanvoer van grondstoffen, dier lijke vetten en oliën uit het buitenland. Daarin is door den oorlogstoestand veran dering gekomen en zijn we aangewezen op onze eigen bodemproductie. Het gevolg van deze noodzakelijkheid is, dat we wel voor een paar maanden, doch niet voor een geheel jaar. in staat zijn ons vetrantsoen op peil te houden. Het is beter aldus de heer Louwes, thans tijdig in te grijpen dan te wachten tot een catastrophe. Nederlands voedselvoorziening niet slechter dan in Duitschland Ook het vetrantsoen moest dus iets wor den ingekrompen. In verband hiermede, wees spr. er nog eens op, dat het stand punt der Duitsche autoriteiten steeds is geweest, dat, wat onze voedselvoorziening betreft, we niet zouden komen beneden de rantsoenen in Duitschland, maar daar ook niet zouden boven uitgaan. Dit was tot dusver wel het geval met de vetvoorzie ning. Wanneer nu het wekelijks rantsoen vet wordt teruggebracht tot 200 gram per week', zooals is aagekondigd, dan zullen we daarmede komen op ongeveer hetzelf de rantsoen, dat in Duitschland geldt Extra-rantsoenen voor arbeiders en zieken Aan vrouwen zal op attest van een me dicus of vroedvrouw gedurende het tijd vak van drie maanden vóór, tot drie maanden na de bevalling een extra rant soen van Ij liter per week, dus 3jj liter in totaal, beschikbaar gesteld worden. Personen, die bij de uitoefening van hun beroep aan de inwer king van giftige stoffen zijn blootgesteld, zullen eveneens voor extra melk in aan- Op de Algemeene begraafplaats aan de Kerkhoflaan is heden ter aarde besteld het stoffelijke overschot van den heer J, M. F. W. Lucas, omj.hoofdagent van de Nieuwe Afrikaanse!» Handel vennootschap. Wij merkten om. op rfe heeren jhr. A. Ph. R. C. Calkoen. L. Hopman. P. en I. van, Lith, J. H. W Evers, jf Kooren, luitenant ter zee b.d. C. van Heugden, consul van Liberia M. C Reyneke, secretaris van den consul van Liberia, j zeegers en H. van Blerkom, employés van de Nieuwe Afri. kaansche en H. K fteesef In de aula zeide directeur van de> Vennootschap de heer J. W Jager, datf de overledene 56 jaren aan de zaak ver bonden is geweest Hij was vervuld van trouwe plichtsbetrachting. In 1885, reed» op 16-jarigen leeftijd, vertrok hij naar do i kust van Midden-Afrika om de belangen 1 van onze vennootschap te behartigen. ZIJ die de toenmaals beruchte streken kenner^ weten, wat dat wil zeggen. Er was een koene moed en een rotsvast vertrouwen voor, noodig. De heer Lueas bezat de hoedanigheden, die onze jonge kolonisten een wereldver maardheid bezorgden In 194)8 keerde hl} terug, waarna hij al* adviseur voor Congo- zaken aan onze vennootschap vele dien sten heeft bewezen De heer Lucas werd een vriend en raadgever van ons allen. Hierna sprak nog fe neer G. J. A. Pool, oud-agent van de vennootschap, een van de weinig overgebleven Afrikaansche kameraden van den overledene Voor de medewerkers was hij steeds een voorbeeld van trouwe plichtsbetrachting. Welk een orde en regelmaat heerschte er op de factorij, die hij beheerde. De organirt, de heer W. Abraham speelde het .Largo” «n Handel en ,Ase« Tod” van Grieg. toegevoegd aan het gewone dieët. een lengte- en gewichtsvermeerdering gaf, terwijl de geestelijke en lichamelijke reac ties van deze kinderen veranderden in gunstigen zin. Zij werden actiever, zoowel geestelijk als lichamelijk. Bij de huidige distributie heeft men voor de kinderen voldoende gezorgd. Kinderen tot 4 jaar krijgen 1 liter melk en daarboven tot 14 jaar liter. Gezien in het licht van genoemde onderzoekingen moeten de distributiehoeveelheden zeker als voldoende worden beschouwd. Voor volwassenen is de zaak schijnbaar slechter. Voor hen is het gebruik van ten minste 4 liter melk per dag zeker aan te raden. Het is een zeer wenschelijke aan vulling van het dagelijksche menu. De distributie staat slechts liter per dag toe. Nu vall£p echter taptemelk én karnemelk buiten de distributie. Beide hebben dit gemeen, dat zij melk zijn, ont daan van hun vetgehalte, doch voor het overige bevatten zij alle bestanddeelen van melk. Het vitamine A, dat taptemelk en karnemelk missen, is op andere wijze uit de voeding te verkrijgen. Omzet van groenteveiling te Monster steeg tot bijna ij millioen Vandaag bestond de groente- en fruit veiling „Westland", afdeeling Monster, vijftig jaar. In de vervlogen halve eeuw heeft de tuinbouw zien in Europa's groentetuin, het Westland, enorm uitge breid. In het jaar 1891 was de aanvoer van tuinbouwproducten te Monster nog zoo klein, dat de producten op de biljart tafel van een café konden worden uit gestald en geveild. De omzet der veiling bedroeg over dit eerste jaar slechts en kele duizenden guldens In den loop der jaren breidde do tuinbouw zich echter in het Westland gestadig uit en in 1939 bedroeg de omzet der veiling Westland te Monster 914.195.68. Dank zij den grooten export van Nederlandsche tuin bouwproducten naar groot-Duitschland overschreed de omzet der jubileerende veiling het vorige jaar het millioen en bedroeg 1.384.393.51. krijgen deze een rantsoen van gemiddeld 1 liter per dag. Kinderen van 4 tot 14 jaar hebben 1 kaarten, dus gemiddeld i liter per dag. De bonnen van de melkkaart zullen slechts een week geldig zijn. Zij zullen dus niet zooals bijv, die voor eieren nog de daarop volgende week gebruikt mogen worden. Het Rijksbureau voor, de Voedselvoor ziening in oorlogstijd deelt het vol gende mede Met ingang van 21 April a.s. zullen twee maatregelen van kracht worden, die juist met het oog op het seizoen aan de Nederlandsche bevolking te leurstelling zullen brengen. Deze maatregelen bestaan in een verlaging van het vetrantsoen van 250 op 200 gram per week en een rantsoeneering van de melk op kaarten. Men zal misschien verwonderd zijn, dat deze beide maatregelen tegelijkertijd ge nomen worden en nog wel op een moment, waarop de melkproductie weer begint toe te nemen. De reden hiervan is gelegen in de moeilijkheden, die de vetvoorziening voor ons land biedt. 'Deze moeilijkheden zijn van tweeërlei aard. In de eerste plaats is de melkproductie in de afgeloopen maanden door het ontbreken van voldoen de krachtvoeder zeer sterk achteruitge- loopen en bevindt deze zich ook nu nog op een aag peil. In sommige gebieden, waar men gewoon was in den winter veel krachtvoeder aan de koeien te voeren is deze achteruitgang wel 50 pCt. geweest. Daar komt nog bij, dat met het oog op den moeilijken voedertoestand gedurende de wintermaanden den veehouders de raad is gegeven het afkalven der koeien zoo laat mogelijk te stellen, dit brengt mede, dat de groote melkproductie dit jaar ge- ruimen tijd later zal intreden dan in an dere jaren. Deze omstandigheden nu hebben tot gevolg, dat er in de afgeloopen maan den veel minder boter is kunnen worden gemaakt dan onder normale omstandig heden en dat ook in den eersten tijd de boterproductie niet zoo snel zal toenemen als anders het geval is. Een tweede moei lijkheid voor de vetpositie van ons land is in het volgende gelegen. Geen invoer van buitenlandsche grondstoffen In normale omstandigheden wordt in de behoefte aan vet in ons land voorzien door boter, margarine, olie en vetten Voor de botervoorziening van ons land was onze eigen productie steeds ruim voldoende; groote hoeveelheden (in 1939 was dit 62,5 millioen k g.) werden buitendien nog uit gevoerd. Voor de voorziening van mar garine, vetten en oliën het totale ge bruik hiervan was in het aan den oorlog voorafgaande jaar plm. 100 millioen kg. zijn wij steeds aangewezen geweest op buitenlandsche grondstoffen, die van over zee moesten worden ingevoerd. Sinds? het intreden van den oorlogstoestand voor ons land staat deze invoer echter geheel stil en zijn er dus in het geheel geen grond stoffen voor de fabricage van margarine, vetten en oliën ingevoerd. Dientengevolge ,is men hier te lande sindsdien voor deze fabricage geheel aangewezen op de aan wezige voorraden. Deze voorraden worden dus niet grooter, maar zijn daarentegen door het gebruik van margarine, vetten en oliën gedurende de afgeloopen maanden voortdurend verminderd. Met het oog op de hier omschreven omstandigheden en om de vetvoorziening van ons land zoo lang mogelijk op een eenigszins redelijk peil te houden, is het noodzakelijk, de beide genoemde maatregelen te treffende ver laging van het rantsoen tot 200 gram en de melkdistributie. Rantsoeneering van melk noodzakelijk De verlaging van het vetrantsoen maakt n.l ook een rantsoeneering van de melk noodig. Immers, indien dit niet zou ge schieden, zou men voor de mindere hoe veelheid vet, die men krijgt, trachten een vergoeding te vinden in een groqter melk gebruik. Hierdoor zou weer minder melk •tot boter kunnen worden bereid, hetgeen weer de vetvoorziening van ons land na deel! g zou beïnvloeden. In de laatste maanden heeft eveneens reeds een zekere beperking van het consumptiemelk-ver- bruik plaatsgevonden, welke aan den melk handel werd overgelaten. Waar noodzake lijkerwijze hierdoor onbillijkheden voor kwamen, is een distributie op kaarten be ter te achten. De melkdistributie zal waarschijnlijk in totaal tot eenige verhoo ging van het gebruik leiden. Wel zullen sommige huisgezinnen, die gewend waren zeer veel melk te gebruiken, minder ont vangen, maar dit kan met het oog op een regelmatige verdeeling niet voorko men worden. Melkrantsoen bevat 50 gram vet Bij de vaststelling van het melkrant soen is met de verlaging van het boterrantsoen, rekening gehouden. Het melkrantsoen, dat per week voor per sonen van 14 jaar en ouder beschikbaar wordt gesteld, bevat n.1, ruim 50 gram vet Zooals uit het voorgaande volgt hebben de beide aangekondigde maatregelen voor de huidige vetvoorziening direct beteeke- nis. Echter is in het bijzonder ook de melk distributie voor onze vetpositie in de ko mende maanden van belang. Immers hier- den 4 Jaar 4 kaarten ontvangen hebben, door kan de boterproductie in de a.s. zo mermaanden in ons land nog meer worden opgevoerd en. dit is om tweeërlei redenen van beteekenis: 1. Gedurende dezen tijd kan dan uitslui tend boter worden gedistribueerd, waar door de nog aanwezige grondstoffen voor de bereiding van margarine, vetten en oliën voorloopig gespaard kunnen blijven tot den tijd, waarin deze door het gemis aan voldoende boter meer noodig zullen zijn. In verband hiermede zal over eeni- gen tijd wederom de maatregel worden in gevoerd, dat ook op de vetkaarten uitslui tend boter verkrijgbaar zal zijn, waar voor dan een reductie op den prijs zal worden gegeven. 2. Er kan in de koelhuizen gedurende de zomermaanden boter worden opgeslagen, waarover dan beschikt/kan worden in de a.s. wintermaanden wanneer de melkpro ductie en dus ook de boterproductie door het ontbreken van krachtvoeder wel zeer gering zal zijn. Hieronder volgen thans van beide maat regelen de nadere bijzonderheden. Ons vleeschrantsoen, dat tot nog toe voor 10 dagen gold, zal voortaan voor 16 dagen moeten gelden. Deze mededeeling deed de heer S. L. Louwes in de persconferentie van heden middag en hij voegde er de volgende toelichting aan toe: Het is noodzakelijk, om onzen vee stapel zooveel mogelijk te sparen, mede met het oog op het feit, dat we later ook vee tot onze beschikking zullen moeten hebben. De toestand is thans zoo, dat we slechts beschikken over veel mager vee en hoogdrachtige koeien. Het zou met het oog op de toekomst onverantwoord zijn, thans te veel van dit vee voor de slachtbank te bestemmen. Wij dienen zooveel mogelijk vleesch en vet te behou den voor later. Daarom zal minder vee worden af ge slacht en als gevolg daarvan zal ook minder vleesch voor de consumptie be schikbaar kunnen worden gesteld. Het ligt daarom in de bedoeling, voortaan de periode der vleeschbonnen te verlengen tot 16 dagen, waarmede men tevens hoopt te voorkomen, dat in verschillende plaatsen, de aangewezen bonnen niet zul len kunnen worden ingewisseld. Bij groei den veestapel zal de bonperiode weer ouden termijn worden terugge. Te Utrecht werd een ledenver gadering gehouden van de vereeni- ging yan handelaren in landbouw- en zuivelwerktuigen. In het hoofdbestuur werden gekozen de heeren J. Groenewe- gen. Roozenburg. A. van Beek, Ouden- bosch, A. Geertjes. Beilen. U. A. Faber, Sneek, C. A. Bos, Alphen a. d. Rijn. W. M. Kuiper te Halfweg, en W. Tromp, Hees bij Nijmegen. Deze week zal er een onderhoud plaats vinden inzake de vestigingswet-kleinbe- drijf, daar het o.a. tot het stréven der or ganisatie zal behooren, deze te zien toege past op de bedrijven der leden. Tevens zal men er toe overgaan, om provinciale vergaderingen te beleggen en afdeelingen op te richten. Het secretariaat is gevestigd Hoofddorpweg 2, Amsterdam-W. SANEERING VAN HET KAPPERS- BEDRIJF De Nederlandsche Kappersbond heeft bij het Bureau van den Bedrijfsraad voor het Kappersbedrijf een ontwerp inge diend, regelende de tarieven voor de dames- en heerenkappers en de loonen voor het personeel. Dit was aanleiding voor den Bedrijfsraad, een vergadering te beleggen, waarop uitgenoodigd werden de hoofdbesturen van alle organisaties, zoowel van werkgevers als van werk nemers. Op deze vergadering, die te Utrecht plaats vond, is het geheele pro ject besproken en konden alle partijen zich vereenigen met de ontworpen loon schaal. Betreffende de tarieven kon men niet tot een vergelijk komen, aangezien de standpunten te ver uiteen liepen. Een dezer dagen vond een vergadering plaats ten kantore van den Ned. Kap persbond te Amsterdam, waarop ver tegenwoordigers aanwezig waren van den Ned. Kappersbond, den R.K. Patroons bond „St. Franciscus van Assisië”. de Federatie van Kapperspatroonsvereenl- gingen en de kappersgroep van het Front van Nering en Ambacht. Op deze ver gadering is men tenslotte tot volledige overeenstemming gekomen aangaande de in te voeren tarieven. Op a.s. Zondag 20 dez^. den verjaar- dag van den Führer zullen, evenals in het Duitsche Rijk ook hi*r lande en kele feestelijkheden et plechtige bijeen komsten plaats hebber, Zondag zal hier ter *tede een groot con. eert worden gegeven op het Plein, waar aan door alle deelen van de Weermacht zal worden medegewerkt Het belooft een boeiend schouwspel te worden, dat voor het publiek toegankelijk Het concert heeft plaats van 12 uur tnt kwart voor één. Bovendien zal morgen oP ^e* Binnenhof een militair appèl van he* Haagsche gar nizoen worden gehouden, dat alleen voor genoodigden toegankelijk 'la. Fitter* in het land In verschillende plaatsen van het land zullen parades gehouden gorden en groote bijeenkomsten, zoowel op F Zondag. Morgenochtend heeft in Tilburg groot legersportfeest plaats. Het Engelsche luchtwapen is gisteravond en in den afgeloopen nacht actiever boven ons land geweest dan den laatsten tijd het geval was. Als gevolg van het krachtige afweer- vuur werden de Engelsche machines ge dwongen het grootste gedeelte van hun bommen op het open veld af te werpen. In één plaats werden een aantal woon huizen beschadigd en ook enkele huizen geheel vernield. Brandbommen kwamen neer op den kapel en op het lijkenhuis van een Katholieke ziekeninrichting. Hier en daar zijn enkele boschbranden ontstaan, die door de brandweer, met be hulp van marechaussees spoedig gebluscht konden worden. In een plaats werd een persoon gedood, terwijl 3 personen zwaar en 2 personen licht werden gewond. Er zullen z.g. „wisselbonnen” voor liter melk beschikbaar worden gesteld van instellingen, die glazen melk voor direct gebruik aan de klanten verstrekken (b.v. melksalons en café’s). Deze bonnen mogen echter uitsluitend in deze instellingen ge bruikt worden; voor melkleveranciers hebben zij geen waarde. Hotels, café’s, restaurants en cantines e.d. zullen geen toewijzingen voor melk ontvangen. Voor het schenken van glazen melk zullen deze instellingen op aanvrage in beperkte mate van den plaatselijken distributiedienst een voorschot in den vorm van bovengenoem de wisselbonnen ontvangen. Zij zullen dus bij de bereiding van spijzen en dranken gebruik dienen te maken van taptemelk of andere buiten de distributie vallende melkproducten. Huishoudscholen en zuivelindustrie Huishoudscholen, vocrlichtingscursussen e.d. kunnen zich ter verkrijging van bon nen wenden tot de plaatselijke distributie- diensten. Aan uitklaring onderworpen schepen dienen zich ter verkrijging van toewijzingen te wenden tot de afdeeling zuivel van de Ned. Zuivelcentrale te 's-Gravenhage. De zuivelindustrie kan op de gewone wijze, met inachtneming van de geldende bepalingen, melk blijven verwerken: de andere melkverwerkende industrieën mo gen uitsluitend gebruik maken van tapte melk, of karnemelk', welke buiten de distri butie vallen en zullen derhalve geen toe wijzingen ontvangen. Bon 13 van de melkkaart aan gewezen voor het tijdvak van 21 Lm. 27 April. Gedurende het tijdvak van Maandag 21 April t.m. Zondag 27 April a.s. geeft de met „13” genummerde bon van de melk kaart recht op het koopen van één en drie kwart (IJ) liter melk. De met „11” en „12” genummerde bon nen van de melkkaart komen hiermede te vervallen en kunnen worden vernietigd. Bijzonderheden betreffende het inleve ren van de bonnen door melkhandelaren (slijters) alsmede betreffende de inleve ring van melkkaarten door melkveehou ders zie men de officieele publicatie. Onder de melkdistributie valt uitslui tend koemelk met een vetgehalte van 2j pCt. (zoogenaamde gestandariseer- de melk) of meer dan 2J pCt Buiten de distributiebepalingen vallen dus o.a. chocolademelk, gecondenseerde melk, melkpoeder, taptemelk en kar nemelk, alsook met behulp daarvan vervaardigde producten. Bij de distributie zal gebruik worden gemaakt van de inmiddels uitgereikte melkkaarten. Elke nader aan te wijzen bon van deze kaart zal recht geven op het koopen van Ij liter melk per week. Deze hoeveelheid behoeft niet ineens te worden afgenomen. In tegenstelling met hetgeen bij andere in distributie gebrach te artikelen is bepaald, moet bij de melk distributie de bon niet gelijktijdig met het afleveren van de melk, maar reeds vóór het afleveren van het weekrantsoen hetgeen, zooals vanzelf spreekt, vrij wel steeds bij gedeelten door het publiek zal worden betrokken aan den melk- leverancier worden afgegeven. Deze kan dan iederen dag van de week een gedeel te van het rantsoen van Ij liter afle veren. Door dit systeem wordt bereikt, dat de dagelijksche melkleverantie ge handhaafd blijft. Degenen, die terstond de volle hoeveelheid in ontvangst wenschen te nemen, kunnen dit evenzeer doen. De hoeveelheid van 1| liter per week komt overeen met oen gemiddelde van 1 liter per dag. Aangezien kinderen bene- Bon voor peulvruchten ter aanvulling het kleinere kwantum vleesch, dat beschikbaar zal komen, zal ook de hoeveelheid eiwit voor onze voedselvoor ziening kleiner worden, en om dit tr' '?t aan eiwit weder aan te vullen, is t o- ten om met ingang van Maandag a.s. opnieuw peulvruchten verkrijgbaar te stellen en wel in een ^.hoeveelheid van 1 pond per 3 weken.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9