HAAtME COURANT t Nieuwe ideeën op rijwielgebied IN EN OM DEN HAAG BINNENLAND STADSNIEUWS Zaterdag 19 April 1941. sreuT ons voor. noomakelvk- neuwe VAN Het r/wiel_bandln-trobleem -Help, ONS IN T£ SPANNEN VOOR, WAT PU INKT Diploma rijwielhersteller UITVINDINGEN I VIERDE BLAD Het spir-aalTLANkjh DE t5P|R.AAL.p>|h4T>E-p> 6PIBAALVEER 5PI PsAA LS PAA K VARIÉTÉ METROPOLE PALACE VOORSCHOTTEN OP PENSIOENEN Ruim ƒ13.000 „overzee” verhandeld DE POSTZEGELVE1LING IN „RICHE” NIEUW VARIETE-PROGRAMMA IN TABARIS VOORZIENINGEN OP BEGRAAF- PLAATSEN HET STUIT ROLLETJE "R YANIp’ Wie komen in aanmerking voor een departementale verklaring? Twee wethouders te Hilversum vervangen In- en uitvoer van bier, wijn en gedistilleerd den den Geslaagde shows brengt in in door No. 17855 AMSTERDAM GAA PERSOONSBEWIJZEN UITREIKEN buiten Europa over de tafel. Het zou ons erg verwonderen als hier de rc steerend* tien mille niet uitkwamen. Hoe het ook loopt, de firma Rietdijk heeft met succes een der mooiste wereld- verzamelingen, die in Nederlandsche han den was, geveild en dat is tenslotte de be doeling van den verkooper geweest de vorenbedoelde personen met een leening te helpen, door de heffing van een bescheiden risico-premie. Ook voor de ongedekte credieten en in alle gevallen, waarin de zeker heid niet volkomen afdoende is, zou dan een risico-premie kunnen wor den geëischt. Omstreeks half Mei zal men te Amsterdam be ginnen met de uitreiking van het persoonsbe wijs aan alle inwoners van vijftien jaar en ouder. Dan zullen eiken dag vierduizend tot zesduizend hoofdstedelingen in het bezit worden gesteld van het gewichtige stuk, dat men in den vervolge verplicht is altijd bij zich te dragen. Besloten is in één lokaal de uitreiking te doen geschieden en wel in de Apollohal, waar enkele honderden ambtenaren zullen worden onderge bracht en waar dus vele menschen tegelijk kun nen worden geholpen. Nederlandsche Meelcentrale monopoliehoudster Krachtens beschikking van den secretaris-gene- raal van het departement van Landbouw en Vis- scherij is de Nederlandsche Meelcentrale aange wezen als monopoliehoudster voor den invoer en den uitvoer van bier, wijn en gedistilleerde dranken. De derde veilingdag van de firma Riet dijk bracht een uitgebreide collectie „overzee” ter tafel. En waar de belang stelling voor alle zegels buiten Europa hier te lande niet zoo heel groot is mag de totale opbrengst van 13.265.75 heel bevredigend worden genoemd. Vele der opgebrachte kavels waren van minder mooie kwaliteit en het is waar schijnlijk daarom, dat niet meer dan 23 zegels het boven de 100 brachten. De 1 shilling 1851 van Nieuw Brunswijk maakte een prachtige franken-waarde, n.l. 5 ct., de Ijvert catalogus geeft aan frs. 16.000, de opbrengst was 825 Naar verhouding nog hooger was de 10 shilling 1885 van Lagos, de getallen hiervoor zijn n.l. frs. 10.000 en f650, dus M ct. per franc. De 7.J p. No. 7 van Canada, een schaarsch zegeltje noteerde ƒ.360; een zeldzame rariteit, als de 4 ct. No. 8 van Br. Guyana, volgens den afslager met een cataloguswaarde als een telefoonnummer n.l. 18.500 frs. ging voor slechts 70 naar een nieuwen eigenaar, voorwaar een bij zonder koopje. De nummers 9 en 10 van Argentinië brachten het tot 225. de 5 ct. 1851 van Amerika 220, de 10 Reis van de Azoren 170. een Amerikaansche dienstzegel van 10 dollar 230, een paartje met béte-beche opdruk Fransche pakketpost No. 1 ƒ320 van Mauritius, het eiland der zeldzame postzegels, was er No. 7 voor 255, waar mee we zoo ongeveer de grootste zeld zaamheden hebben opgenoemd. De totale opbrengst begint al meer en meer de ton te naderen, na den derden dag is het bedrag reeds 89.069.25 Heden, middag gaan er nog een 100 kavels over zee en bijna 280 restant-verzametaagen In beide gevallen krijgt de Bank ook een incasso-volmacht voor het pensioen. De vernieuwings- en verdeelingsvoor- schotten zijn geheel risico-vrij, uitgezon derd bij weduwenpensioen, omdat daar bij de mogelijkheid bestaat, dat achter af blijkt van leven in concubinaat. Dit risico is wel zeer beperkt, doordat het stelsel van cessie is vervangen door dat van incasso-volmacht, doch geheel ver dwenen is het niet. Daarentegen zijn de termijnleeningen niet geheel risico-vrij. Immers krijgt de bank wel de bevoegdheid de pensi- oenstermijnen te incasseeren en daarop den verschenen aflossingstermijn van de leening te verhalen, doch daar de pensioenen per kwartaal worden be taald en wel in den regel op den 2sten van de tweede maand, terwijl het recht op den volgenden pensioenstermijn eerst verkregen wordt als men op den Isten van het volgende kwartaal nog in leven is, wordt over het uitstaand saldo per kwartaal telkens zes weken overlij- densrisico geloopen. Dit risico wordt in andere gemeenten gedekt door het hef fen van een risico-premie. Het voordeel van deze wijze van geld verstrekken, met verplichte regelmati ge aflossing is, dat de gepensionneerden bij het aangaan van een leening ook werkelijk de beschikking hebben over een zeker extra-bedrag voor aankoop van die benoodigdheden, welke uit de gewone inkomsten niet direct betaald kunnen worden, en dat zij door de regel matige verplichte aflossing op een gege ven moment wederom schuldvrij zijn. Thans wordt wel een enkele maal door de Bank aan gepensionneerden een geldleening verstrekt, doch dan wordt het overlijdens-risico gedekt door een polis van levensverzekering. Is er ech ter geen bestaande polis aanwezig, dan stuit een en ander meestal op de kosten af. Door wijziging van het Bankregle- ment ware het ook hier mogelijk te maken in voorkomende gevallen De regeringscommissaris van Hilversum, jhr. mr. E. von Botminghausen, heeft gebruik maken, de van de hem toekomende bevoegdheid om, on der goedkeuring van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken, om wethouders te benoemen en te ontslaan, eenige wijzigingen in het college van Burgemeester en Wethouders gebracht. De uitslag van zijn bemoeiingen Is, dat de oudste twee van de zittende wethouders, de hee- ren B. H Bakker en P. Kuyper Dzn. zullen aan blijven, doch dat de andere twee, tw. de heeren C. F J. "Verbeek en T. van der Heeg zullen wor den vervangen. Als nieuwe wethouders zullen optreden de heeren C. H. J Raad en T. Bakker, die zich respectievelijk met de zaken van onderwijs en sociale aangelegenheden zullen belasten. De heer van der Heeg blijft leider van plaatselijken dlsctributiekring en de heer Ver beek voorzitter van Maatschappelijk Hulpbetoon, De 18e Haagsche Maria-a’'ond. door Katholieken bond „Voor het gezin” JJwsdag 6 Mei in de groote zaal van den ^'«rentuin Prof. B. H. Molkenboer O P. zal spreken over het ontderwerp „Maria het gezin”. Medewerking verlecnen H«fstad's Koorknapen (Matrozenkoor) ®’'<ler leiding van Theo van Kath Marmnnin SI rirnortriUS de Ik herinner me de tijden, dat de kraaiende hanen aan vele stadgenooten te korte nachtrusten bezorgden en de ingezonden stukken de dag bladen vulden om aan dezen toestand een einde te maken. Er waren zelfs inwoners, die bij het vooruitzicht n het kraaien tegen den komenden morgen des avonds niet konden inslapen. Nu echter in de afgeloopen week was er geen groot gedeelte Hagenaars, dat geen oog dicht kon doen vanwege de zes apen, welke in onzen Haagschen Dierentuin voor een nachtje er van door konden gaan De loffelijke pogingen van ijverige lieden om de dieren weer te pakken te krijgen, mis lukten en den Haag ging een nacht in terwijl zes I apen in volle vrijheid ronddwaalden. Ik heb het gelukkig niet geweten, bekende Wies mij, want ik was- niet naar bed gegaan, oom. Ik kan de dieren overigens geen ongelijk geven. Zit je heele leven opgesloten en krijg dan ns de kans oq een dag vacantieZe hebben gemeenlijk niet I veel uitgangsdagen, de apen wel te verstaan. Gelukkig, dat men spoedig den volke kon ver-1 tellen, dat de diertjes vrijwillig waren terugge keerd om hun ontbijt te ‘nuttigen. Vanwege het feit, dat de bewaker geen bonnen had meege geven, veronderstelde Jodocus. De gebeurtenis zal aan het bezoek geen kwaad doen. Er is nu weer eens de algemeene aandacht op onzen Dierentuin gevestigd en als men nu nog v®or de bezoekers duidelijk aangeeft wie de vluchtelingen zijn geweest, dan is er een reclamecampagne I voor gemaakt, welke niet voor de poes is. Zoo zijn er als altijd dus weer twee kanten aan het gevat De totalisator en zijn wederkomst op de ren baan Duindigt is nog grooter succes geworden dan wel werd verwacht. Weliswaar klopte nog niet alles en waren er verschillende onvolkomen- I heden, doch daarover zijn de bezoekers niet ge vallen. Den volgenden keer zullen de euvelen I weggenomen zijn. Wies spitst zich er al op, dat de renbaan hier ook de plaats zal worden waar men de nieuwste modesnufjes demonstreert. Hoe wel de vergroote belangstelling inderdaad veel aan het aspect van de renbaan der latere jaren zal veranderen, weet ik nog niet of dit nu zoo met groote sprongen zal geschieden. Het lijkt mij waarschijnlijker en misschien ook beter, indien dit meer langs lijnen van geleidelijkheid plaats vindt. Eerstens mag er echter met de verbinding wat beter op gerekend worden. De H.T.M. had zoo’n groote belangstelling niet voorzien en des wege werd er nogal geklaagd door reizigers van de Wassenaarsche tram, die aan de tusschen- haltes stonden en door de overvolle trams met Duindigt-bezoekers geen kans kregen om mee genomen te worden. Jodocus verwacht wel een reactie na den eersten toeloop, doch als het weer wat meewerkt en vooral het zonnetje niet ont breekt, dan zou de belangstelling op aanstaanden Zondag nog wel grooter kunnen zijn. En dat on danks het feit, dat duizenden Hagenaars dien dag naar een andere sportgebeurtenis gaan, n.l. naar Rotterdam, waar onze stadgenooten zullen probeeren het kampioenschap te veroveren op een Delftsche club. Hebben de jongelui van vroe ger zooveel bekijks gehad bij hun spelen? Met dat al gun ik natuurlijk mijn stadgenooten vol gaarne de zoo begeerde overwinning. Het brengt in ieder geval vertier. Piet m’n kater is verontwaardigd, dat hij geen bonnetje voor melk krijgt, doch hoe goed dieren vriend we bij ons ook zijn, konden we dit niet anders dan billijken. We hebben onzen Piet nu iederen dag een scheutje van ons rantsoen be loofd, bij wijze van borreltje voor tafel. Daar mee moet hij het maar doen. Dit als antwoord op een vraag wat onze Piet er wel van dacht. OOM KOOS. Het nieuwe programma, dat in Metro pole Palace wordt vertoond, brengt in een snel tempo amusement van apart gehalte. De groote verrassing vormden de shows, uitgevoerd op het draaiende en uit den grond oprijzende middenvlak van den dansvloer. Het ving aan met een zeer effectvol tableau ,,De levende har pen"’ een en ander naar ontwerp van den heer Röntgen. Als uit graniet gehou wen, staan onbeweeglijk de meisjes, die als levende ornamenten dienen van de groote harpen. De veelkleurige belichting doet dit tableau aan verfijning winnen. Het orkest van Ferry Marischka zorgt voor muzikale omlijsting, terwijl Mikkie Caspari op de marimba en xylophoon en kele soli doet hooren. Een andere show, welke eveneens een groot en verdiend succes oogstte, was het serpentine- en ballonnenfestijn, waarbij door aanklee- ding der viertal danseressen en door en tourage de illusie wordt gewekt aan een groot vat met zeepsop, uit het schuim waarvan nymphen oprijzen. Jean Roem, die eveneens voor de inlei dende praatjes zorgt, en alzoo de ver- eischte stemming weet te scheppen, zingt met zijn welluidende, warme stem, en kele liederen, waarvoor hij met hartelijk handgeklap werd beloond. Öok de dames Ellen Brown, Ginger Grey en Bobby Prins doen van haar vocaal kunnen o.a. in grappige imitaties blijken. Mischa Korsakoff is een virtuoos op het accordeon en zijn geestige parodie ..De Russische theemuts waarbij hij op een kleine harmonica speelt, sloeg geweldig in. Stijlvol en keurig uitgevoerd waren de dansen van Jeantinc et Leonard. Voorts bevat het programma nog tal van andere verrassingen. Ie verband met den oorlogstoestand In verband met den oorlogstoestand is het wenschelijk, op enkele begraafplaat sen voorzieningen te treffen voor moge lijke buitengewone gebeurtenissen. Daar toe zullen op de algemeene begraafplaats aan de Kerkhoflaan twee gebouwties moeten worden verbouwd en ingerient. terwijl eenig materieel van verschillenden aard zal moeten worden aangeschaft. Ook op Oud Eik en Duinen zal eenig materieel worden gestationneerd. De kosten van een en ander worden Rergamd op 5625. B en W. geven den Raad in overwe- 'Rfig, hiertoe te besluiten. Van het nieuwe variété-programma Tabaris weer alle goeds 1 Het is met zorg en goeden smaak gekozen en brengt af wisseling en verstrooiing van uitstekend gehalte. Zoo zijn ,,The Hodlars”, een accor- deonnisten-duo, dat bij de bewonderaars van dit instrument goede herinneringen zal oproepen. Op virtuooze wijze spelen zij potpourri’s en .schlagers. De partners zijn muzikaal voortreffelijk op elkaar af gestemd. waardoor hun samenspel boeit en een streeling voor het oor is. Jan Ha- goort goochelt en hij doet dat met een gezellig babbeltje er bij, laat de aanwe zigen persoonlijk deelnemen aan de trucs, doch zij snappen er desondanks niets van. Wat de bedoeling is. Een charmant jongleurspaar vormen de „Arenco’s”. Hun elegante manipulaties genoten terecht aller waardeering. Het vierde nummer vermeldt ,,The Movers”, twee heeren. die meer van elastieken pop pen dan van menschen hebben. Zij gooien en smijten met elkaar en veeren als gummiballen op zonder eenig zichtbare inspanning. Tom van der Stap zorgt met zijn or kest voor de muzikale omlijsting. Rijwielherstellers, die zich thans willen ves tigen, moeten o.m. in het bezit zijn van een diploma, dat verkregen wordt na het met gunstig resultaat afleggen van een examen, uitgaande van de rijwiel- tm motorrijwielherstellers examen, corporatie. Bij wijze van overgang kan aan thans geves» tigde rijwielherstellers, die aan de hieronder te noemen vnorwuarden voldoen, op hun verzoek een departementale verklaring worden verstrekt, welke dezelfde bevoegdheden geeft als het diploma. Bij de vaststelling van de groep, die voor zulk een verklaring in aanmerking komt, moest een bepaalde grens worden gesteld. Daar er over dit punt misverstand is ontstaan, deelt de econo mische voorlichtingsdienst ons mede, dat een verzoek ter verkrijging van de verklaring kunnen doen vier categorieën van personen, die allen voor 1 Juli 19U7 moeten zijn geboren en op 1 Januari 1939 gedurende de laatste tien jaren tenminste 7 Jaar in volledigen werkkring respec tievelijk volledige betrekking in het bedrijf werkzaam zijn geweest. Voor de hieronder ver melde groep c. is laatstgenoemde datum 1 Januari 1937 De vier groepen zijn: a. personen, die op 1 Januari 1939 gevestigd waren als zelfstandig ondernemer; b. zoons of dochters van een ge- vestigden ondernemer ten aanzien van de on- middellijke opvolging van den vader of de moe der; c. personen, die op 1 Januari 1937 optraden als vennorten onder een firma "n een gevestigde onderneming; d, beheerders(sters) (filiaalchcfs e.d.l, die op 1 januari 1939 als zoodanig op traden. WIJZIGING BANKREGLEMENT Zooals blijkt uit artikel 1 van het Bankreglement (no. 108 van 1918) be perkt in deze gemeente het verstrekken van voorschotten op pensioen zich tot de zoogenaamde vernieuwingsvoor- schotten, d.w.z. de gepensionneerden ontvangen telkens op den eersten werk dag van het kwartaal een voorschot, ten bedrage van hun kwartaal-pensioen of een gedeelte daarvan, waartegenover de Bank een incasso-volmacht krijgt voor den in de tweede helft van de tweede maand van het kwartaal uit te betalen pensioenstermijn. In andere gemeenten worden tegen woordig verstrekt: le. zoogenaamde verdeelingsvoorschotten, welke in weke- hjksche of maandelijksche termijnen aan de gepensionneerden of gegageer- den worden uitbetaald. De bedoeling van een dergelijke regeling is het moge lijk te maken de pensioenen over de zelfde tijdvakken uit te keeren, als waarover de gepensionneerden voor hun pensionneering hun salaris of loon ont- - Jrgang andloon naar pensioen- 'maanden, hetgeen be- teekent het ontvangen van een grootere sdm gelds, waarvan drie maanden oet worden geleefd, worden hierdoor onder vangen. 2e. Zoogenaamde termijnleeningen. Hiermede worden bedoeld geldleeningen meestal tot bedragen van één pensioens termijn, met het pensioen als zekerheid. Deze geldleeningen staan dus gelijk met leeningen aan personeel in actieven overheidsdienst, met de functie als ze kerheid. RADIO-OISTRIBUTIE CENTRALES De persdienst van het N.V.V. meldt; De hoofdgroep P.T.T.-personeel van den amb tenaarsbond heeft van dezen bond opdracht ont vangen de beheerders c.q. de voormalige eigenaars en het personeel van de particuliere en gemeentelijke radio-distributie centrales, wel ke inrichtingen ingevolge de verordening van den Rijkscommissaris sedert 27 December 1940 in eigendom van het Rijk (staatsbedrijf der P.T.T.) zijn overgegaan, in een aparte vakgroep te organiseerenDeze vakgroep radiodistributie en zendinrichtingen is reeds gevormd en maakt deel uit van de hoofdgroep P.T.T.-personeel van den ambtenaarsbond. De ambtenaarsbond, aange sloten bij het gereorganiseerde en sedert de be zetting van ons land onpolitieke N.V.V., is voor bestemd om in de naaste toekomst alle ambte naren in Nederland, onderverdeeld In hoofd groepen en vakgroepen te omvatten. Aangezien aan het personeel, werkzaam bij de radiocen- trates. dat zijn eigenlijke dagtaak bij die centrales verricht en overigens aan bepaalde voorwaarden voldoet een rijksbetrekking bij den PTT.-dienst zal worden aangeboden, wordt het noodzakelijk geacht, dat dit personeel zich nu reeds organi seert in de hoofdgroep P.T.T.-personeel van den ambtenaarsbond. Met de leiding van deze nieuwe vakgroep is de heer D. Stoffels, hoofdbestuurder van den ambtenaarsbond, belast. Honderden leden van het radio-distributie-personeel, alsmede een zeer groot aantal beheerders en eigenaars van de radiocentrales, voor wie door het Rijk ingevolge de verordening van den Rtjkscommis- sans een schadeloosstelling zal worden vastge steld, traden reeds tot deze nieuwe vakgroep toe, AANBESTEDINGEN De hoofdingenieur-directeur van den Rijks waterstaat in de directie Noord-Holland heeft aanbesteedden aanleg van de aardbaan van een gedeelte van weg no. 2 van het Rijkswegenplan 1938 tusschen den Amstel en de Ouderkerker- laan. in de gemeente Amsterdam en Ouder-Am- stel Hoogste inschrijfster was het aannemers bedrijf D. Verstoep te den Haag voor 2.137.000, laagste de N.V. Amsterdamsche Ballastmaat- schappü te Amsterdam voor 1.888 000. Voorts is aanbesteed het uitvoeren van bag ger- en grondwerken cn het aanbrengen van oevervoorzieningen met bijkomende werken, be boerende tot de werken voor het maken van dc nieuwe spuisluis te IJmuidcn en ten behoeve van het Staatsvisschcrijhavenbedrijf aldaar. Hoog ste inschrijfster was de N.V. Aannemersbedrijf v.h. firma F den Breejen van den Bout te Nijmegen voor 886.(WO. laagste A. Volkers maatschappij tot het uitvoeren van openbare werken, te Slie- dreeht voor 747.000. B. en W. wenschen voorts bij deze gelegenheid nog twee kleine verbete ringen in het Bankreglement aan te brengen. vingen. De bezwaren van den overgang van week- en ma; betaling per drie sdm gelds, waarvan drie maanden oet ACHTTIENDE HAAGSCHE MARIA-AVOND 18e Haagsche Maria-a''ond. S^organiseerd. zal worden gehouden op u‘"ren tuin Prof. B. H. Molkenboer O P- p1 .het gezin”. mifter leiding van Theo van Elfcren en Kath. Harmonie St Gregorius te.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 13