HAAGSCHE COURANT Voor den amateur-tuinder BINNENLAND STADSNIEUWS GEMENGD NIEUWS Zaterdag 19 April 1941. BRAND IN MEUBELFABRIEK s DERDE BLAD de BENOEMING EN ONTSLAG de van DIEFSTAL VAN STEENKOOL I* De beteekenis van Sibbekunde LEERKRACHTEN Verdronken Werkzaamheden voor tweede helft April De bollenvooruitzichten voor Zondag HET NIEUWE PROGRAMMA IN HET ZUID De verjaardag van den Führer WAT ZIEN WE MORGEN IN HET ZUIDERPARK? Hoeveel en wanneer moet men gieten? OUDERMIÖDAG OPENBARE LAGERE SCHOOL V. HOORNBEEKSTRAAT 5 Uitzending redevoering van Göbbels OPBRENGST P.T.T. OE LUCHTOORLOG optreden Paul Van «enen bloede De gered worden. Dank zij ge- No. 17855 DE HANDEL IN OUDE NON-FERRO- METALEN een aan i een hebben te Kerkrade om het leven gekomen. Men vermoedt, dat de man is doodgedrukt. Kinderen speelden met carbid Eenige kinderen, die bij de sluisput aan de Voorst te Vollenhove, aan het spelen waren, vonden een bus. waarin zich nog wat carbid bevond. Zij deden er water bij en staken vervolgens het ontsnappende gas aan. Het gevolg was. dat de bus uiteen sprong en dat het zoontje van den heer R. een stuk van de bus tegen het hoofd kreeg. Het kind werd ernstig gewond en moest naar het ziekenhuis in Zwolje wor den overgebracht. Waarschijnlijk zal he* kind een oog moeten missen. naderen, doordat een rij boo» uitzicht op de trambaan be- uitrukte vuur snel liefhebbers het Zuiderpark op, waar nu komt. Een Onderhoud met den heer Jurriaan van Toll Doodelijk mijnongeval Donderdag is de 21-jarige ongehuwde mijnwerker C. C.. in de Dominiale mijn EEN 4.1V.I1 tciü L '-'t' urikvuioi v één bepaalden voorvader, die een beken- in Ho hietnrla het feit, dat de 52sten_ verjaardag zal ook 1. jaar in zijn ver m in den afgeloopen nacht hebben slechts enkele Engelsche vliegtuigen een gering aantal brand- en brisantbommen op plaatsen in ons land afgeworpen. Schade van eenige beteekenis werd niet veroor zaakt. Slachtoffers zijn niet te betreuren. BETHLEHEM-KERKKOOR Hei Bethlehem-kerkkoor. onder leiding van zijn dirigent Co van Dorssen, zal met medewerking van de heeren Jacques Lieste (bas) en H. A. Wegerif (orgel), op Donderdagavond 24 April, half 8, in de Regentessekerk een uitvoering geven ten bate van een nieuw wijkgebouw der Ned. Herv Gemeente in de Vruchten- buurt. Spreker is ds. P. G. de Vey Mes da gh wegens ziekte afwezig is geweest, moest de Haagsche Klembeeldfotoc ub. K Vos- tiideliik worden voorzien. In verband *uU- secretaris van de tentoonstellings commissie ..Bloemen en Beelden en G. A. W. Wagenaar, bestuurslid van de Haag- sche afdeeling der Nederlandsche Klein- beeldvereeniging. Als prijzen worden medailles van de gemeente ’s-Gravenhage en de Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer uitge loofd Het ligt in de bedoeling in den loop van dezen zomer een tentoonstelling van de inzendingen te houden. Villierskop loopen ook de Zij 'zijn nog niet in volle zachte pastelkleuren op 6 __rwor den uitgenoodigd uiterlijk tot 30 April ats. zich pei Koninklijk te Na de aanpassing der tarieven aan de tijdsomstandigheden blijven de opbreng sten van het staatsbedrijf der P.T.T. zich op een bevredigend niveau bewegen. De opbrengstover Januari bedroegen in totaal 8.261.770 (dat is ƒ449 133 meer dan in Jan. '40) en over Februari 7.824.868 189.973 meer dan in Febr. 1940). Deze bedragen omvatten ook de op brengsten der plaatselijke telefoondien sten Amsterdam, Rotterdam en 's Graven- hage, doch niet de opbrengsten der radio- distributiebedrijven; ook de vergelijkende cijfers zijn op deze basis berekend. ken aan de z.g. botanische tulpen, dat zijn de wilde soorten, welke uit Azië af komstig zijn en hier in hun wilden vorm nu in bloei komen. Zij staan in groote verscheidenheid op het de Villierskopje. De triumphtulpen zijn nog niet aan de beurt. Een enkele moge al ontloken zijn, de volle bloei van deze soort laat nog enkele dagen op zich wachten. Van het Veluweplein tot den bloemen tuin staan narcissen in bloei en in de hyacintenlaan vertoonen enkele vakken al kleur. Ook de hyacinten in den bloe mentuin komen nu uit en zullen Zondag waarschijnlijk al een prachtig gezicht opleveren Rondom het zwembad beginnen Ja- panche kersen te bloeien, van de hya cintenlaan af ziet men langs den rijweg de amandel in vollen bloei tot de een denkooi en achter het zwembad zijn de wilde kersen uit Tokio aan het uitko men. Verderop prijken de bloesem van de dwergkers, van de Fuji Yama en de witte en rose bloesem van de wilde kersjes. Ook de witte Magnolia ko- bus” begint te bloeien en dicht bij het restaurant staan de Chineesche klokjes gehuld in een kleed van goud. Fotowedstrijd „Bloemen en Beelden” De tentoonstelling „Bloemen en Beelden” in het Zuiderpark biedt een zeldzame gele genheid voor het maken van foto's. Het park in de lente, de fraaie vormen der geëxposeerde bloemen, de vele beeldhouw werken zijn onderwerpen van groote be koring voor amateurs en vaklieden. De Vereeniging Vreemdelingen-Ver keer ,,’s-Gravenhage" heeft een wedstrijd uitgeschreven, waaraan iedereen die de camera hanteert, kan deelnemen. Er zijn drie klassen gevormd, n.1. A. beginners. B. gevorderden, kunst- en vakfotografen, C. kleuropnamen. Iedereen kan dus mee doen en niemand behoeft zich uit be scheidenheid afzijdig te houden. Wie weet wat een prachtige verzameling foto's deze wedstrijd als blijvend aandenken aan de tentoonstelling „Bloemen en Beelden” op levert! Er is een jury gevormd, bestaande uit Het A N P meldt uit BerlijnRijks- minister dr. Göbbels zal hedenavond van 6.50 tot 7.30 uur een redevoering houden, ter gelegenheid van Führer morgen zijn viert De redevoering van Göbbels behalve over de Duitsche zenders, worden uitgezonden door Hilversum -i GROOTE SPECIALITEITEN VOORSTELLING „VREUGDE EN ARBEID” De Werkgemeenschap van het N.V.V. „Vreugde en Arbeid’ heeft in een reeks van plaatsen specialiteitenvoorstellingen georganiseerd, welke onder persoon lijke leiding staan van Theo Bouwmees ter en waaraan ongeveer 20 van de beste cabaret- en variété-artisten mede werken. Op Maandag 28 April a.s. komt Theo Bouwmeester met een wereldstadpro- gramma in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen alhier, aanvang 7.30 uur n.m. Als conférencier zal Ostra. Doodelijk ongeval Op de Nasseukade te Amsterdam, bij de Hugo de Grootkade, is Donderdagmiddag een 13-jarig meisje, dat daar fietste, door een auto aangereden. De geneeskundige dienst vervoerde haar naar het Wilhelm mina-gasthuis, waar zij echter bij aan komst bleek te zijn overleden. ■rsoonlijk of 'schriftelijk bij het consulaat-generaal van Roe menië te Amsterdam, Oranje-Nassau- laan no. 20, te melden, teneinde de noo- dige formaliteiten te vervullen voor de volkstelling. Degenen, die niet aan dezen oproep .gehoor zullen geven, worden ge straft met een geldboete van 2000 tot 100.000 lei of met een gevangenisstraf van 1 tot 3 maanden, of met beide. De aan dacht wordt er op gevestigd, dat in de toekomst alle Roemeensche onderdanen, wanneer zij fich bij de Roemeeniche autoriteiten hier of elders zullen vervoe gen, verplicht zijn, het door genoemd consulaat-generaal te verstrekken bewijs, dat zij aan bovengenoemden oproep hoor hebben gegeven, te toonen. De zoo gAed als blinde 52-jarige B H. te Dieren is sinds Dinsdagmiddag spoor loos verdwenen. Hoewel dreggen in den IJsel nog geen resultaat heeft gehad, wordt aangenomen, dat hij is verdron ken. daar hij bij de rivier het laatste werd gesignaleerd. Te Amsterdam is het lijk opgehaald van een 22-jarigcn schippersknecht, die eenigen tijd geleden bij de Oranjesluizen over boord was gevallen. f dat in de werkplaats aanwezig was Aan drie zijden sloegen de vlammen napr buiten. Spoedig was ook de zoldering doorgebrand en baande het vuur zich een weg naar de derde verdieping. Met twee stralen be streed men den brand, welken men bin nen een uur meester was. De brandweer kon echter niet voorkomen, dat de twee de verdieping grootendeels uitbrandde en de derde verdieping belangrijke schade opliep. Omtrent de oorzaak van den brand, welke ook belangrijk materiaalverlies ten gevolge had. tast men in het duister. De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart heeft een beschikking getroffen tot regeling van den handel in afvalmateriaal van non-ferro-metalen Krachtens art. 2 van deze beschikking mogen kleinhande laren, tusschenhandelaren. groothandela ren en exporthandelaren uitsluitend oude metalen in- en verknopen, indien zij lid zijn van de Vereeniging van Nederland sche Groothandelaren in Metaal-afvallen. Verder wordt bepaald leurders moeten de door den verzamelde of verkregen oude metalen binnen 2 weken aan kleinhandelaar verkoopen. Verkoop andere afnemers is verboden. Een Nederlandsche brandstichter in Duitschland Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uTt Karken (even over de Limburgsche grens ten Z. van Vlodrop), dat daar in October van het vorige jaar bij een molenaar brand was uitgebroken, waaraan een groote hoeveelheid vruchtboomen en vijf kostbare paarden ten offer vielen De schade beliep ongeveer 50.000 mark De oorzaak van den brand kon toen niet met zekerheid worden vastgesteld Een on langs hervat onderzoek heeft’ nu het be wijs geleverd, dat de toendertijd bij den molenaar werkzame .Nederlandsche arbei der P. G. den B den brand heeft gesticht De dader heeft bekend en zegt uit wraak gehandeld te hebben. Bosch- en heidebranden Gistermiddag omstreeks vier uur, is een bosch- en heidebrand ontstaan in de omgeving van Leersum. Ongeveer twintig hectaren, grootendeels heide, zijn ver brand. De brand bleef beperkt, zoodat het gedeelte .Leersum—Doorn nidt is aange tast. De brandweer van Leersum. Doorn, Amerongen, Woudenberg en Maarsberger» hebben het vuur bestreden. Gistermiddag om 1 uur brak een bosch- brand uit te Haskerhorne bij Joure. Ter wijl men bezig was dezen brand met eenige spuiten te blusschen. brak een tweede boschbrand uit te St. Joharmesga, eveneens in Haskerland. Om zes uur hai men beide branden, waarvan de oorzaak onbekend is, onder de knie. Belangrijk materiaalverlies Donderdagavond heeft 'n korte, doch felle brand gewoed in een meubel- en timmer fabriek aan de Karthuizerdwarsstraat te Amsterdam Tegen 10 uur ontdekte men op de tweede verdieping een schijnsel van vlammen en een hevige rookontwik keling Onmiddellijk waarschuwde men Jonge woesteling Een familieconflict met ernstige gevol gen heeft zich in een woning in de v. d. Laenstraat te Zwolle afgespeeld De 23- jarige zoon M. A. D. meende den moed, dien hij zich had ingedronken, niet beter te kunnen toonen dan door zijn broer met een flesch toe te takelen en zijn zus ter een kan met heete koffie naar het hoofd te goqien. Toen de vader, J. W. D., thuis kwam, keerde de woesteling zich tegen hem. De vader ontstak daarover zóó zeer in woede, dat hij de vernielde flesch greep, waarmede hij in den blinde naar zijn dronken zoon sloeg. Toen de politie tusschenbeide kwam, bleek de jon gen ernstig aan het hoofd te zijn gewond. Hij had reeds veel bloed verloren. Met een ziekenauto is het slachtoffer naar het Sophia-ziekenhuis overgebracht Jongen stal stamkaarten en „huurde" fietsen De politie te Amsterdam heeft een 21- jarigen werklooze aangehouden, die er een gewoonte van maakte, stamkaarten tc stelen. Op vertoon van die verschil lende stamkaarten huurde hij bij rijwiel handelaren fietsen, welke hij daarna ver kocht. Op deze wijze voorzag hij sinds November van het vorige onderhoud. De jongeman, die ook dacht wordt van oplichting, is arresteerd. coord gegaan zijn, dat hij, wanneer er inderdaad iets gevonden wordt, twee kwartjes moet betalen. Tenminste als hij geen lid van het verbond is. Leden zijn geen kosten verschuldigd. Zoo'n aanvrage moet hier bij het verbopd door 18 instan ties behandeld worden en wij zijn er dus heusch niet duur mee. Aanvragen van menschen, die een fami liewapen willen laten ontwerpen, geven wij in behandeling aan de Nederlandsche vereeniging va genealogen. Uit onze ervaringen is komen vast te staan, dat de gemiddelde Nederlander bij zonder gaaag van buitenlandsche afkomst is. Vooral blijkt men graag van Franschen bloede te zijn. Men zou zoo den indruk krij gen, dat ongeveer half Nederland van de Fransche Hugenooten afstamt en het aan tal gevallen, waarin een goede, Neder landsche naam volgens den drager eigen lijk heel anders xen wel Fransch zou moe ten klinker is legio. Maar één ding is zeker. Deze belang stelling van ons volk voor sibbekunde zal ongetwijfeld bijdragen tot beter begrip van en meer waardeering voor het erf deel onzer vaderen. Men moet begrijpen, dat de sibbekunde, nu er een centraal punt is, waar men goedkoop en gemakke lijk alle gewenschte inlichtingen karukrij- Mcn, werkelijk geen amusement is voör de zoogenaamde ootere standen, uonh van be lang voor het geheele Nederlandsche volk, opdat het zichzelf leert kennen”. Dertig processen-verbaal te IJmuiden De politie te IJmuiden heeft tegen 30 personen proces-verbaal opgemaakt, wegens .diefstal van steenkool uit een op slagplaats aldaar. Vijf jongens, die den toegang tot de opslagplaats hadden ge forceerd, werden op het hoofdbureau van politie vastgehouden voor onder zoek. - zoodat niet onmogelijk is, dat we dit jaar twee g 27 Apr’>l of '.B. een rijwiel- bestemming in en op Zondag 4 Mei wandeltocht door de Het V.V.V.- Huissen, omtrent De bloesem in de Over-Betuwe op komst In de Over-Betuwe, het land tusschen Rijn en Waal, staan de knoppen fruitboomen or -- aard niet op Narcissen in bloei De zonneschijn van de tweede helft van de afgeloopen week heeft de bollen veel goed gedaan en den bloei merk baar bevorderd, al is de temperatuur ook betrekkelijk laag gebleven. Voor den komenden Zondag, zoo meldt de A.N.W.B., kan de trekker door de vel den rekenen op uitgestrekte gele narcis sentapijten en op het eerste kleuren van de vroege hyacinthen. In het alge meen toonen de hyacinthenvelden zich echter nog niet op hun mooist. Tulpen zijn nog nergens te bekennen. Aan staande Zondag zal het zeker de moeite ruimschoots loonen een tocht door de bollenvelden te maken, maar de bol lenzondag zal het nog niet zijh. keling Onmiddellijk waarschuwde de brandweer, die met een ladderwagen en den De Boerderijbrand te Lilbosch Donderdagmiddag ontstond brand in dé kapitale boerderij van de paters Trappis ten te Lilbosch (gemeente Echt). In kor ten tijd nam het vuur zulke afmetingen aan, dat een groot deel van de stallen en schuren, gevuld met hooi en stroo, af brandde. Met moeite kon de veestapel het krachtige optreden van de brandweer kon een groot gedeelte van de boerderij behouden blij ven. Voor enkele weken woedde er even eens een brand in de boerderij, tenge volge van brandstichting. De 80-jarige dader kon toen worden gearresteerd. „Wij hebben sedert 1 Januari bijna vijfduizend aanvragen ontvangen”, zoo vertelt ons de heer Jurriaan vau Toll, de ziel van deze onderneming, die tevens de oorspronkelijke bewoner van het hu;, is. waarin hij inmiddels zelf door al de drukte een paar zolderkamers als parti culiere woonvertrekken heeft moeten betrekken „Vooral de Zondaagsche radio praatjes over sibbekunde hebben de be langstelling enorm doen toenemen. En wie eenmaal voor de aardigheid eens is begonnen met het maken van zijn eigen kwartierstaat, die komt voorgoed onder de bekoring van dit werk, dat zoo ge weldig kan bijdragen tot het saamhoorig- heidsgevoel van ons volk.” „Meent u, dat het onderzoek naar de eigen voorvaderen inderdaad zal bijdra gen tot het saamhoorigheidsgevoel „Ongetwijfeld. U moet niet vergeten, dat een eenvoudig rekensommetje reeds aantoont, dat ieder van ons in het jaar 1200 al 33.554.432 voorouders had. Maar het bevolkingsregister van deze streken was in dat jaar zeker niet grooter dan 33.000 Volgens de biologische wetten moet elke thans levende Nederlander echter 1000 maal zooveel voorouders ge had hebben, waaruit weer volgt, dat wij zelf van elk dier 33.000 menschen op 1000 verschillende wijzen af moeten stammen, d.W.z. 1000 maal van vden dap peren kruisridder, doch ook 1000 maal van diens lijfeigene. Nu ia dit berekend van het jaar 1200 af, zoodat men wel eenigszins het gevoel krijgt, dat deze bloedverwantschap wel een beetje erg „van Adamswege" is. Maar wanneer we nu eens het midden van de zeventiende eeuw als uitgangspunt nemen, dan kun nen wij op grond van die gegevens be rekenen. dat elk van ons op dit oogen- blik een dikke 250.000 bloedverwanten bezit, die ook al zijn zij ons niet per soonlijk bekend tot onze sibbe behoo- ren. Als men zich deze dingen eenmaal begint te realiseeren, dan kan het niet anders, of begrippen als ..saamhoorig heidsgevoel” en „van eenen bloede" krij gen plotseling meer waarde, dan zij in het verleden hadden. Bovendien blijkt hieruit duidelijk het dwaze als iemand zibh laat doorstaan op zijn afkomst van WIND IN DE ZEILEN v Een subcommissie onder voorzitter schap van den secretaris van de V.V.V. te Rotterdam, der heer A. H. van Riel, heeft eenigen tijd geleden op Uitnoodi- ging van de centrale commissie voorzie ning Rotterdam een begin gemaakt met een actie, welke wordt gevoerd om de getroffen Rotterdammers, die schadeuit- keeringen ontvangen, te wijzen op de wenschelijkheid deze in eigen stad te besteden. In tegenwoordigheid van vele autoriteiten, waaronder de wethouders L. de Groot, J. H. Donner, J. Brautigam en A. B. de Zeeuw, den voorzitter van de Kamer van Koophandel mr. A. P. v. d. Mandele en den secretaris mr. L. F. Lichtqnauer, den architect J. D. Ver heul en vele vertegenwoordigers van an dere lichamen en van den handel is een vele meters groot conterfeitsel van een Groninger kWschip, voorzien van de woorden „Jaagt wind in de zeilen, be steedt uw geld in eigen stad” als zinne beeld van deze actie gistermiddag aan zijn bestemming overgegeven. DE VOLKSTELLING IN ROEMENIE Het consulaat-generaal van Roemenië verzoekt ons het volgende mede te dee- len Alle Roemeensche onderdanen. April j.l. in Nederland woonachtig. Zomarbieten of kroten: niet zaaien voor de laatste dagen van April. Bij vroegere zaaiing vaak doorschieten. Dit doorschie ten vindt meestal zijn oorzaak in stil stand in groei. Een biet is een 2-jarige plant, het eerste jaar vormt ze een flinke dikke wortel, waarin veel reserve voed sel, dat de plant eigenlijk niet voor de menschen maar voor zich zelf opslaat, om na de (vorstvrije) winter-rustperiode vlug een zaadstengel te kunnen vormen. Is er nu, tengevolge van de weersom standigheden, in het eerste jaar een grpeistilstand van een paar weken, dan gedragen vele planten zich bij volgend zacht zomerweer, als na de. winter-rust periode en gaan een zaadstengel vormen. Dus: trachten groeistilstand te voorko men. In droge, koude perioden helpen we de planten (en meer speciaal ook kropsla en zomerandijvie) met wat stikstof. Een eetlepel kalkamoniak salpeter oplossen in een emmer water en tusschen de rijen gieten met den pijpgieter. Gieten is in het algemeen een nood zakelijk kwaad. Groenten hebben veel water noodig om flink te kunnen groeien (oplos- en transportmiddel voor planten- voedsel). Toch gieten we zoo weinig mogelijk d.w.z. we beperken het aantal keeren, dat we gieten zoo veel mogelijk. Maar de keeren, die we gieten geven we flink wat. We gieten, als we de planten verpoot hebben; op het zaaibed, voor we de plan ten opnemen om ze te verpoten; verder spinazie en zomerandijvie, omdat dit ge wassen zijn, die bijzonder veel water aan den grond onttrekken en tenslotte gieten we met den pijpgiter tusschen de rijen bij sommige gewassen, om ze voor groei stilstand te bewaren. Gietwater moet, als het kan, zelfde temperatuur hebben als de bodem, we gieten na zonsondergang, als de grond wat afgekoeld is, 's nachts kan het water wat doorzakken, voor den volgenden dag als de zon weer fel schijnt. We gieten zoo veel water, dat het water doorzakt tot het bodemwater. Dus tusschen gietwater en grondwater blijft geen laag droge aarde. Bodemwater stijgt weer op door bodem- capillairen. Moeten we met lelding-water gieten, dan zetten we dit in een of ander reser voir, enkele uren vooraf op zonnige plaat. Voor kamerplanten doen we een scheut warm water door het gietwater. Behalve het gevaar voor afkoeling van den grond, is er steeds het nadeel, dat bij het gieten de grond te veel dichtslaat, meer dan bij een flinke regenbui, omdat er bij het gie ten in enkele seconden een flinke hoeveel heid water per m2, neerplenst. Dan dag ba het gieten, bovenste aard- laagje los maken. (Wortels moeten ade men). Het lijkt onwaarschijnlijk, maar het is toch zoo. Wie in drogen tijd zuinig wil zijn op het water in den grond, moet het bovenste aardlaagje los houden. Dit losse laagje droogt dan wel Sterk uit. Maar daaronder blijft het lang vochtig. Een andere methode bij het gieten van pas verpote planten is: gieten met den pijpgieter vlak om den plant heen, daar zakt de aarde dan wat, nu wat droge, losse aarde op de natte plaats deponeeren. Dan is de oppervlakte weer juist gelijk. Prei, spruit-, savoye-, roode-, witte en boerenkool behooren tot de beste wintergroenten. We zaaien ze eind April op een goed zaaibed, om ze straks uit te poten, als doperwten, vroege aardappe len enz van het land zijn. Prei en boe renkool zaaien we niet voor 1 Mei; an ders moeten ze te lang op het zaaibed staan en bovendien hebben ze a.s. herfst en winter nog tijd genoeg om te groeien. Op het zaaibed moeten al die planten flink ruim staan, minstens 5 c.m. in het vierkant Dan krijgen we geen spichtige, slappe, maar korte, krachtige planten, die tegen een stootje kunnen bij het ver poten Koolsoorten groeien 't best op het vrije veld. Alleen Savoye kool kan nog wel grooien in min of meer ingesloten tuinen. De Bloemendaalsche en de Noor- sche groene zijn 't best tegen de vorst bestand Zomerwortelen: zaaitijd 2e helft van April. Zaad ligt wel 3 weken voor 't ontkiemt. Op rijen; rijafstand 12 c.m.; op de rij 54 6 c.m. Dus na het opkomen tot op dien afstand uitdunnen. De „wor teltjes" lijden nog al eens van de wortel- vlieg. Ze worden dan z.g wormstekig De wortelvlieg legt haar eitjes aan den hals der jonge wortels. Uit het eitje komt een made, die zich voedt met het jonge worteltje. Dit is de z.g. wormste- kigheid. 't Is gewenscht te zorgen, dat de aarde om den wortelhals niet te lo? is. Dan kan de vlieg haar eitjes daar niet zoo gemakkelijk deponeeren. Dus bij het uitdunnen der worteltjes, de losgewoelde aarde wat aandrukken. We raden ook niet aan de teelt van wortelen te combi- neeren met.die van radijs. Immers bij het optrekken van de radijs wordt de aarde veel te los. Capucijners kunnen we nu nog zaaien, al is het al wat laat. Echter, de oogst van capucijners is nooit zoo zeker als die van bruine boonen. Daarom zaaien we liever geen capucijners en wat meer bruine boonen. Postelein en zomerandijvie zaaien we eind April in den kouden bak. Andijvie na het opkomen spoedig verspeenen (wat ruimer uitplanten; 6 c.m. b.v.) pas daarna weer uitpoten op de bestemde plaats. Voor we postelein zaaien, de bak flink nat gieten. Een of twee dagen daarna zaaien. Zaad zeer licht dekken. Grond goed effenen met achterkant van spade. Dan kan men later de postelein gemak kelijk snijden. Na half April zaaien we geen spina zie en geen radijs meer. Spinazie schiet vlug door bij warm weer; radijs wordt spoedig voos in den zomer. Het zaad, dat wij van spinazie en radijs over hebben, bewaren we tot straks, begin September. Met een uiterst selectief programma komt het Zuid deze week aan de wen- schen van het uitgaand publiek tegemoet. Ditmaal ligt het accent op den humor, al of niet gepaard met acrobatiek, kracht toeren of dansen; vrijwel alle artisten brengen hun nummers op een vermake lijke, zoo niet potsierlijke wijze, welke be paald uniek mag heeten. Een ongeëvenaard succes vormt het optreden van Merry and Jef, een wonderlijk manneke, dat een mengsel van clownerie, acrobatiek en val- kunst te berde brengt, hierin bijgestaan door zijn vrouwelijke partner, wier lijd zame assistentie haar grootste verdienste iswe noemen hiervan vooral het koste lijke slotnummer, waarin het koddige man netje in geestdriftigen overmoed met lad der en al naar beneden valt. Niet minder komisch is het dansende tweetal Brook and Rosfield, excentriek dansers met water- vlugge voeten, zeldzaam uitgestreken ge zichten en behoorlijk muzikaal onderlegd een nummer, dat het uitstekend zal doen! Enorm succes oogst ook de equilibrist Willy Gomez, die zijn evenwicht in alle mogelijke en onmogelijke houdingen weet te bewaren en daarbij een buitengewone kracht ten toen spreidt. Tenslotte Garla Diana, het vrouwelijke muzikale wonder, wier virtuositeit als xylofoniste nog wordt overtroffen door de wonderlijke behendig heid, waarmee ze lang niet onverdien stelijk op een aantal drinkglazen een aria uit de Cavaleria Rusticana ten ge- hoore brengt. Het uitstekende orkest van Nico de Vries zorgt voor een voortreffe lijke begeleiding van dit attractieve pro gramma Bloei van de Betuwe De verwachtingen, die de paar vroege lentedagen in Maart wekten, zijn met Paschen niet in vervulling gegaan. Zelfs de kroos bleef hermetisch geslo ten. Een schemer van groen aan de vroege kersen, een groenachtig wit aan de pereboomen, maar van bloei geen sprake! n de tuinen bewaarde de pru nus japonica de illusie, met zijn ietwat rood getinte bloesem. Welke zijn de ver wachtingen voor morgen? De wind is nog niet luw. De nachtvorsten houden al evenzeer een snel ontluiken tegeii. Krozen zullen echter Zondag wel bloei en, verder echter nog niets. In den loop van de 'volgende week komen bij blijvend goed weer kersen, pruimen en vroeg peren in bloei. Wie dus volle bloesem wil zien, wachte nog een week. appels zullen eerst in Mei bloeien. den naam had in de historie.” Verrasssnae uitkomsten „Geeft "het sibbe-anderzoek ook be langwekkende resultaten voor de afkomst van het Nederlandsche volk als geheel?" .Onder meer, dat ons volk gemiddeld slechts 40 pCt. zuiver Noord-Nederlandsch bloed door de aderen vloeit, 25 pCt. Duitsch 20 pCt. Zuid-Nederlandsch. 6 pCt, Fransch, 2 pCt. Engelsch, 4 pCt. van andere Europeesche volkeren en 3 pCt. van niet-Europeesch ras. voorneme lijk Maleisch en Joodsch. Dat wij zoo’n betrekkelijk gering percentage zuiver Ncderlandsch bloed bezitten, is volkomen begrijpelijk, als men in aanmerking neemt dat wij niet door natuurlijke grenzen van onze nabuurvolken op het vasteland gescheiden zijn, ongeacht het feit, dat de Nederlanders veel zeevaart bedreven en zich dus ook daardoor vermengden met andere volkeren. Wat het percentage Joodsch bloed betreft, moet nog worden ■opgemerkt, dat de jóden zich eerst se dert het einde van de 18e eeuw met de Westersche rassen hebben vermengd, voor dien was dit bij de wet verboden, terwijl ook de Joden zich streng aan hun gods dienstige voorschriften hielden, die de vermenging eveneens onmogelijk maakten. Juist door deze strenge selectie konden li chamelijke en geestelijke eigenschappen zich zoo sterk accentueeren. dat zij nu nog na 150 jaren van nauw contact met de Westerschee rassen, duidelijk herkenbaar zijn De groote weerstandskracht der Jo den door de eeuwen heen, hebben zij dan ook ongetwijfeld juist aan het zuiverhou- den van hun ras en het daaruit voortko mende saamhoorigheidsgevoel te danken. Interessant is het verder, dat wij bij ons onderzoek naar de kwartierstaten van be kende. groote Nederlanders bijvoorbeeld tot de ontdekking kwamen, dat van de zes tien betovergrootouders van den staatsman Thorbecke. er vijftien Duftschers waren. Van de acht overgrootouders van dr. Abraham Kuyper, was er één afkomstig uit Nederland, één uit Letland, de overi gen uit Duitechland, en Duitsch-Zwit- serland. Ook van mgr. Schaepman Zal de helftf der kwartieren vermoedelijk Duitsch blijken” Botsing tusschen tram en vrachtauto Op den Huizerstraatweg te Naarden heeft een hevige botsing plaats gehad tusschen een met steenkolen beladen vrachtauto en een locomotief van de Gooische tram. De auto kwam uit de richting Naarden en de bestuurder wilde op den Huizerstraatweg een zijweg van 'n kweekerij inrijden, waartoe de trambaan moest worden overgestoken. Toen de auto op de rails was, bemerkten de beide inzittenden, dat uit de richting Huizen reeds op zeer korten afstand een loco motief met eenige wagons naderde Tot grooten schrik van de inzittenden sloeg de motor van de auto midden op de trambaan af. De twee mannen konden niets anders doen dan zoo snel mogelijk uit de auto springen en nauwelijks had den zij het voertuig verlaten of de auto werd gegrepen, De wagen sloeg eenige malen over den kop, werd .een eind medcgesleurd en bleef onder ne wielen van de locomotief geheel vernield liggen. De bestuurder van de auto had de tram niet zien men het lemmert. Langzamerhand begint de lente het te winnen van den guren nawinter. De knoppen springen open, bloemen ontlui ken en iederen dag zoeken meer natuur- j ^7.,1 i-- overal kleur in het groen kleine aanwijzing van wat er dezen Zon dag te zien zal zijn, is den lezer, die zien al heeft voorgenomen een wande ling langs „Bloemen en Beelden” te ma ken waarschijnlijk welkom. De hoofdtoon voeden de narcissen, welke met hun stralend geel en wit in gazons en randen en in groote hoeveel heid langs het spiegelende water der vijvers staan. Op den de hyacinten uit. pracht, maar dé van de sterk geurende bloemtrossen ko men al fraai te voorschijn. Voorts moet men op dit plekje eens aandacht schen- Vraag naar familiewapens „U vertelde zoo even, dat het herbond voor sibbekunde sedert Januari een kleine vijfduizend aanvragen van het publiek heeft ontvangen Wat vraagt men -nu In het algemeen?” „Twee dingen: Wat beteekent mijn naam’ en hebben wij een familiewapen?” Er blijkt inderdaad een enorme belang stelling te bestaan voor familiewapens Wij hebben een bibliotheek van 5000 dee- len ter beschikking, waaruit een groot deel van ,rfe vragen te beantwoorden valt Kunnen wij echter een wapen niet in ons materiaal vinden, dan gaat de aan vraag naar een specialist, die haar verder in onderzoek neemt. Dit voortgezette on derzoek vindt echter niet plaats, of de aanvrager moet er van te voren mee ac- SUBSIDIE STICHTING „VOLKS- MUZIEKSCHOOL" In zijn vergadering van 22 Januari 1940 heeft de Raad aan de stichting „Volksmu- ziekschóol” alhier een subsidie toegekend ten behoeve van de door haar in 1940 ver schuldigde kosten voor het gebruik van gemeentelijke lokaliteit, zulks tot een maximum van 800. Dit bedrag is geheel uitgekeerd, daar de kosten hooger zijn geweest. De stichting, welke zich tot taak heeft gesteld, de beoefening van de muziek in breede kringen der bevolking te bevorde ren, heeft verzocht, dit jaar weder op denzelfden voet subsidie te mogen ont vangen B. én W zijn van oordeel, dat er vol doende reden bestaat tot inwilliging van het verzoek en stellen den Raad voor, daartoe over te gaan. tijdelijk worden voorzien. In verband hiermede bevelen B. en W. den Gemeen teraad aan ter benoeming tot tijdelijk leeraar in de aardrijkskunde aan de ge meentelijke handelsdagschool met 4-jari- gen cursusden heer J. de Hoog, te Leiderdorp B. en W stellen den Raad voor, te bepalen, dat deze benoeming zal gelden voor het tijdvak van 7 Maart 1941 tot en met 4 April 1941 Dr. J. H. M. Falkenhagen, dr. H. A Le«*nmans en F. E. Evers hebben ontslag gevraagd onderscheidenlijk uit hun be trekking van leeraar in de wiskunde aan het gymnasium Laan van MeerdervoorL van leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde en de geschiedenis aan het gymnasium Laan van Meerdervoort en van tijdelijk leeraar in het boekhouden, en het handelsrekenen aan de gemeen telijke handelsavondscholen. B. en W. stellen den Gemeenteraad voor, dit ge vraagde ontslag eervol te verleenen. Een redacteur van de V.P.B heeft eerf onderhoud gehad met een der bekendste sibbekundigen in ons land, den heer Jurriaan van Toll, schrijver van de be kende brochure „Van eenen bloede", be stuurslid van het Nederlandsche verbond voor sibbekunde en voorzitter van de vereeniging „Het Nederlandsche Stam boek". Dit onderhoud vond plaats in een ouderwetsch heerenhuis in de rustige Willemstraat alhier. Een huis, dat van den kelder tot den zolder vol met boe ken en paperassen zit, waaruit tal van belangwekkende gegevens op te diepen zijn omtrent het Nederlandsche volk en zijn afkomst en waar men van 's mor gens half zeven tot ’s avonds half twaalf bezig is met de behandeling van vragen. Het Nederlandsch verbond voor de sibbekunde is de koepelorganisatie, waarbij zijn aangeslotenhet Neder landsch genootschap voor geslacht- en wapenkunde („de Nederlandsche Leeuw”) de vereeniging „Nederlands Stamboek”, de Nederlandsche vereeniging van genea logen, verscheidene familievereenigingen, die zich op genealogisch gebied be wegen,- alsmede verschillende personen, die belangstelling koesteren voor de sibbekunde, zonder van een der boven genoemde organisaties lid te zijn. Onder sibbekunde of genealogie verstaat men de kennis der opeenvolgende mensche- lijke geslachten. Frauduleus geslacht Gistermorgen, vroeg hielden eenige agenten van politie te Zaandam aan de P J. Troelstralaan een loonslager van het abattoir te Zaandam aan. Deze ver voerde tien levers en tien harten van varkens. Aldra kwam aan het licht, dat deze dieren frauduleus waren geslacht en men vond hierin aanleiding, huiszoeking te .doen bij K. S. G. te Oostzaan. Inder daad trof men hier een emmer ongekeurd varkensvleesch aan. Dit vleesch werd in beslag genomen. Inmiddels spoedden de agenten zich in gezelschap van een gemeenteveldwachter van Oostzaan naar de woning van den vader van G.. aan het Noordeinde. waar zij vijftien levende varkens van elk onge veer 140 pond aantroffen. De politieman nen stelden onverwijld ambtenaren van den Crisiscontróledienst op de hoogte Vader G. was niet gerechtigd, deze var-, kens te houden en de ambtenaren namen de dieren dan ook in beslag. Deze werden naar het slachthuis te Zaandam overge bracht. Tegen vader en zoon G. is pro ces-verbaal opgemaakt. WINTERHULPFEEST VOOR 1500 JORDAANSCHE KINDERTJES Een confectie-fabrikant te Amsterdam, die onbekend wenscht te blijven, heeft aan Winterhulp een belangrijk bedrag ter beschikking gesteld met het verzoëk dit geld uitsluitend te bestéden voor het verstrekken van een warmen maaltijd aan een zoo groot mogelijk aantal kin deren uit de Jordaan. Dientengevolge zal op Zaterdag 26 April a.s. aan 1500 kinderen van 712 jaar, afkomstig van de volksscholen uit de Jordaan en omgeving in de groote zalen van Krasnapolsky te Amsterdam een warmen maaltijd worden aangeboden. Ook zal een variété-voorstelling worden gegeven, Tenslotte zal op het IJsclub- terrein met de kinderen een lentefeest worden gevierd. twee motorspuiten uitrukte en strijd tegen het vuur begon. vlammen grepen snel om zich heen en vonden een gemakkelijke prooi in het bindbare materiaal. Rijn en Waal, staan de knoppen der L_l”op springen. Het is uiter- den dag af te zeggen, wan neer de knoppen los zullen breken, maar wanneer het weer goed blijft, dan mag men verwachten, dat weldra de eerste bloesems te bewonderen zullen zjjn. Vooral de krozen- en kersenboomen hebben nog maar enkele zonnige dagen noodig om in vollen luister te staan, en ook de pruimenboomen staan er uitste kend voor. „Wind en weder dienende' verwacht men in de Over-Betuwe een vrij lange bloesemperiode. zoodat het bloesemzondagen zullen kennen. In dezen tijd Zonda, 4 Mei houdt de A.N.W, tocht met onbekende deze omgeving en op wordt er een wandeltocht door bloeiende Over-Betuwe gehouden, algemeen secretariaat van de Over-Betuwe, Helmichstraat verschaft gaarne inlichtingen den stand van zaken. OVERNEMING GEDEELTEN TRIPSTRAAT De Gemeente is eigenares van de per- ceelen Tripstraat nos. 1 tot en met 15 (oneven nummers) en 14 tot en met 36 („ven nummers) met bijbehoorende ge deelten straat. Enkele gedeelten van de Tripstraat zijn particulier eigendom. B. en W. achten het in het belang van de Ge meente, dat de Tripstraat in haar geheel gemeente - eigendom wordt Derhalve stellen zij den Raad voor, in vollen en vrijen eigendom om niet over te nemen 'de gedeelten van de Tripstraat. te zamen groot 231 m2., zulks onder het beding, dat de levering van den grond zal geschieden vrij van lasten en rechten, behoudens die, welke naar het oordeel van B. en W. voor de Gemeente geen bezwaar opleveren. Zaterdag 5 April hield de O..S. van Hoornbeekstraat 5 een oudermiddag. De eerste helft van den middag werd door de leerlingen zelf gevuld. Iedere klas, ook de kleuterklas deed ditmaal mee. Het was opvallend, hoe de leer krachten kans hadden gezien met zeer weinig hulpmiddelen een aardig geheel te bereiken. Na de opvoering waren er tentoonstel lingen te bezichtigen. Iedere klas had een bepaald onderwerp opgekregen om in een vrije teekening te behandelen. Deze waren uitgestald. Vooral de serie zelfportretten trok veel bekijks. Ook wa ren er aardige handwerken uitgestald en de 6e klas had een zeer mooie verzame ling Indische kunstvoorwerpen bijeenge bracht, welke tentoonstellihg nog werd opgeluisterd door eenige verkleede leer lingen, die krontjongliederen zongen.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9