2 Haagsche Courant van Maandag 21 April 1941 van een een van Houten’s pudding Zondagsstemming tafel I HET DUITSCHE WEERMACHTBERICHT HET ITALIAANSCHE WEERMACHTBERICHT Zoo’n Van brengt Onthulling van een gedenkteeken op het graf van den vliegtuig bouwer Fokker VAN HOUTEN S PUDDINGPOEDERS amandeltjes. vruchten: - citroen, ceramet, aan LAATSTE TELEGRAMMEN BINNENLAND den De verjaardag van Führer Er zijn 7 smalt De Noordoostpolder Mislakte Britsche landing bij Bardia Begrafenis P. Moltmaker Het Fokker-munument De Grieken tot den terugtocht gedwongen PAKJES OP BON Opmarseb in Griekenland duurt voort Briefverkeer met bezet Frankrijk hersteld '1 Nog geen echte bollenzondag DERDE BLAD, PAGINA 1 Vijandelijke aanvallen in Noord- Afrika afgeslagen Posthume hulde van de N.V. Ned. Vliegtuigenfabriek Fokker Telegram van Mussert Crematie mr. H. K. Westendorp Onder van de had u was de i heer Willem door den heer van Handel ten ge- sinaasappel. frambozen: IScta vanille: I3M et» Zooals wel te verwachten wa». i» het j echte bollenzondag gewor- - Het weer werkte ook geenszins mede. Tot na den middag bleef het guur en triestig en eerst om half twee brak de zon door. Maar toen was het voor velen al te laat geworden om nog een verren tocht te maken. Slechts wei nig fietsers waren er te zien en hier en daar groepjes wandelaars, maar het s nergens druk. Overigens behoeven afwezigen geen spijt te hebben. Wel iswaar zijn sommige velden al in vollen tooi, maar de hyacinten beginnen pas schuchter uit te komen. In de luwte prijkte soms een kleurig veld. De bol lenvelden zijn dan ook geenszins op hun fraaist. In de komende dagen zullen meer bloemen ontluiken en als de weer- 8 «?n«. d”n niet zo° tegenwerken, be looft het wat goeds voor de volgende week. Rede G. Joustra In de aula werd het eerste het woord gevoerd door den heer G. Joustra, voor zitter van de Nederlandsche vereeni- ging voor spoor- en tramwegpersoneel, die uitvoerig den levensloop schetste van den overledene ten aanzien van de vereeniging, waarvan hij lange jaren voorzitter is geweest. Tienduizenden, aldus spr., hebben met diepgevoelde deernis kennis genomen van het over lijden van Moltmaker, en zij allen heb ben begrepen, dat hij een der sterksten en grootsten is geweest, die de arbei dersbeweging ooit heeft gekend. Thans getuigt een kleine groep van den eer bied. dien duizenden voor hem hadden voor zijn grootsch werk, dat hij heeft beëindigd, werd door den Noske op viool, begeleid Robert, „Larghetto” v?r hoore gebracht. Duitschland Sieg Heil PAUL KIÈS. leider der Troelstrabeweging Nederland. De N.S.NA.P. schenkt den Führer „Het leven van de Ruyter" Ter gelegenheid van den 52en verjaar dag van den Führer overhandigde de plaatsvervangend leider van de N.S. N.A.P., W. G. Lensink, in de Privatkanz- lei van den Führer een exemplaar van de beroemde biografie van admiraal de Ruyter door G. Brandt (1687) met de volgende oorkonde: De N.S.N A.P. veroorlooft zich haren Führer bij zijn 52en verjaardag de bio grafie van den grooten admiraal Michiel Adriaanszoon de Ruyter te overhandi gen, in opdracht van dr. E. H. van Rap- pard, die op het oogenblik in de Leibos- standarte als Oberscharführer zijn plicht vervult.” sing. J. F. Q. Uitenhage de Nist, mr. J. d’Ailly, jhr. A. L. van Aerssen, G. W. v. Heukelom, dr. B. Th. Nuyens, de beeldhouwer Wertheim, allen te Am sterdam, jhr. P. J. W. v. Doom, burge meester van Heemstede, mr. J. Vee- kens. Heemstede, mr. E. H. Bergsma, Den Haag, ir. Wouter Cool, secretaris van het Ned. Instituut van ingenieurs, Den Haag, A. F. Ebeling, Rotterdam, H. H. EUerkamp, Hilversum, jhr. mr. van Asch van Wijck, mr. Rich. Janssen. W. F. Piek, oud-directeur Holland-Ame- rika Lijn, Wassenaar e.a. Redevoeringen Allereerst sprak de heer J. v. Hasselt namens de commissie van toezicht op de Rijksacademie voor beeldende kun sten. Spr. zeide zich echter eerst van een opdracht te moeten kwijten en wel van den secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Cultuurbescherming, die tot zijn spijt was verhinderd aanwezig te zijn, maar die spr. had verzocht uiting te willen geven aan zijn innige deelneming met het overlijden van mr. Westendorp en te gewagen van zijn groote dankbaar heid voor alles, wat de overledene in het belang van het kunstonderwijs en dé kunstverzamelingen heeft gedaan. Spr. zeide, dat de commissie van toe zicht en de hoogleeraren der Rijksaca demie rouwen om het heengaan van mr. Westendorp. Gedurende 28 jaar gaf hij zich aan de belangen der Rijksaca demie, waarvan 17 jaar als voorzitter der commissie. Ook na zijn aftreden als voorzitter verleden jaar bleef hij belang stellen in dc Academie. Jhr. D. C. Roëll. directeur van het Stedelijk Museum te Amsterdam, zeide met grooten weemoed te gedenken den man, die in het Amsterdamsche kunst leven zoo'n groote plaats innam. In de eerste plaats als voorzitter van de ver. tot het vormen van een openbare ver zameling van hedendaagsche kunst, als hoedanig hij een belangrijk aandeel had in de aankoopen van nieuwe aanwinsten als voorzitter der commissie van ad vies. Daarna heeft de heer Th. v. Erp ge sproken namens de vereeniging vrienden der Aziatische kunst. De organist speelde vier gedeelten uit de Mattheaus-passion van J. S. Bach. Mevr. Westendorp heeft zelf voor groote belangstelling dank gezegd. Groote belangstelling op de begraaf plaats te Utrecht Zaterdagmiddag is onder groote be langstelling het stoffelijk overschot van den heer P. Moltmaker, in leven oud- lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, oud-lid van den gemeente raad van Utrecht, oud-voorzitter van den personeelraad der Nederlandsche spoorwegen en oud-voorzitter van de Nederlandsche vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel op de tweede algemeene begraafplaats te Utrecht ter aarde besteld. Onder de zeer velen, die den over ledene de laatste eer brachten, merk ten wij op de directeuren van de Neder landsche spoorwegen ir. W. F. H. van Rijckevorsel en ir. W. Hupkes, alsmede de oud-directeur van de Nederlandsche spoorwegen, den heer H. van Manen verder uit de arbeidersbeweging o.m. Jan Oudegeest, E. Kupers, G. Joustra. H. Braambeek, A. Reinalda, mevr. Ali- da de Jong, F van de Walle, R. van Gaasbeek, J. Hilgenga, Jan van Zut- phen, J. Brautigam, A. B. de Zeeuw, L. J. Bakker, M. Mendels, H. J. van der Born, H. Ploeg jr. het lid van Gedeputeerde Staten van Utrecht, den heer B. B. J. Wijkamp en vele, vele anderen. BERLIJN, 21 April (D. N. B). Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In Griekenland zijn de Duitsche troepen bij de achtervolging van den verslagen vijand ver voorbij Larissa naar het Zuiden doorgedrongen. Andere strijdkrachten namen bij den’opmarsch over het Pindus-gebergte naar het Westen den meer dan 1500 m. hoogen pas bij Metzovon. In Albanië hebben de Italiaansche troepen bij het oprukken op vele plaat sen de Grieksche grens bereikt. Het luchtwapen heeft aan de Griek sche Oostkust Britsche troepentrans portschepen met goed resultaat bestre den. In den hoek van Volos werd een vijandelijk koopvaardijschip van om streeks 7000 brt. door bommen vernie tigd. Bij Chalkis kregen 2 groote trans portschepen zware treffers. Jagers schoten Zaterdag 5 Britsche gevechts vliegtuigen en 1 jachtvliegtuig zonder eigen verliezen neer. In het gebied van de Middellandsche Zee heeft een formatie Duitsche ge vechtsvliegtuigen van een vijandelijk convooi een groot transportschip door voltreffers van het zwaarste kaliber tot zinken gebracht. Duitsche en Italiaansche gevechts vliegtuigen vielen in den afgeloopen nacht weer de haven van La Valetta op Malta met goed resultaat aan. In Noord-Afrika zijn hernieuwde met steun van pantserwagens ondernomen vijandelijke aanvallen op Solloem en van Tobroek uit afgeslagen. Duitsche jagers schoten hier in luchtgevechten 4 jagers van het type Hurricane neer. Luchtdoelartillerie haalde een Britsch gevechtsvliegtuig omlaag. Voor de Britsche Oostkust is een koopvaarder van 3000 b.r.t door een bom getroffen. Op het verlies ervan kan gerekend worden In Noord-Oost-Schot- land werd eenfabrieksinstallatie in scheervlucht met bommen bestookt Bij luchtgevechten boven het Kanaal en voor de monding van de Theems ver loor de vijand 2 jagers van het type Spitfire, boven de Britsche Zuidwest kust een gevechtsvliegtuig. Marineartil- lerie nam vijandelijke vrachtschepen ter hoogte van Dover onder vuur. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met vrij zwakke strijdkrachten op verscheidene plaatsen in Noordwest en West-Duitschland bommen uitgewor pen, welke uitsluitend woningen bescha digden en eenige slachtoffers onder de burgerbevolking maakten. Luchtdoel-ar- tillerie schoot een van de aanvallende vliegtuigen neer. In de gevechten ten Noorden van Agram heeft ritmeester Sachenbacher zich op 13 April onderscheiden door met zijn escadron wielrijders door vastbera den aanpakken een vijandelijken divi- siestaf gevangen te nemen, en daardoor de overgave van het gros van deze de- visie, omstreeks 12.000 man, te bewerk stelligen. stede de Groot, dr. E. Heldring, jhr. D. C. Roëll en C. J. Vattier Kraane. Verder waren aanwezig jhr. W. J. H. B. Sandberg, conservator van het Stedelijk Museum te Amsterdam, mr. P. J. van Tienhoven, voorzitter van de vereeniging tot behoud van natuurmo numenten en der Bond Heemschut, C. A. Veltman, penningmeester der ver eeniging Rembrandt, dr. C. M. A. A. Lindeman namens de directie van het Rijksmuseum te Amsterdam, Walrave Boissevain, oud-wethouder van Amster dam, P. E. Tegelberg, oud-directeur der Stoomvaart Mij. Nederland, mr. R. J. G. Boissevain, oud-directeur der Rentecassa, Amsterdam, ir. E. Tegel berg, Baam, P, Scholtz namens de Am sterdamsche universiteits-vereenigin- gen. mr. ir. J. B. v. Tienhoven, J. E. C. Bonnike, prof. dr. P. Buitenga, mr. dat er tenslotte hoogst waardevolle ar beidsvoorwaarden geschapen konden worden. Dat de verhouding tusschen directie en Nederlandsche vereeniging thans zoo voorbeeldig is, is mede te danken aan het werk van Moltmaker. Na een persoonlijk woord tot de fami lieleden te hebben gericht, besloot de heer Joustra met de woorden „rust zacht, beste vriend". J. G. de Hoop Scheffer, dr. F. Meur- 1 Rijk te Berlijn Führer, Bij de intrede van Uw nieuwe levens jaar zend ik U, mede namens de Natio naal-Socialistische Beweging in Neder land, mijn hartelijke gelukwenschen. Ik hoop, dat de sterkste weermacht aller tijden onder Uw bezielende leiding nog in den loop van dit jaar de belem meringen zal wegnemen, die den opbouw van het nieuwe Europa in den weg staan en vertrouw, dat het Nederland sche volk, lotsverbonden met het Duit sche en met de andere Germaansche vol keren, door de kracht der nationaal-so- cialistische revolutie aan dezen opbouw deel zal nemen. MUSSERT." Een boodschap van Mussert aan de N.S.B. Ter gelegenheid van den 52sten ver jaardag van den Führer van het Groot- Duitsche Rijk richtte de leider van de N.S.B., ir. A. A. Mussert, zich met on dervolgende boodschap tot de leden der Nationaal-Socialistische Beweging in Ne derland De verjaardag van den Führer Adolf Hitler is ook voor de Nederlandsche na- tionaal-socialisten een feestdag, waarop wij onze gelukwenschen met die van on ze Duitsche kameraden van de N.S.D.A.P. vereenigen. Zonder Adolf Hitler, den schepper en pionier van het nationaal-so- cialisme, zouden de Germaansohe volke ren en daarmee geheel Europa zijn uit geleverd gebleven aan het Jodendom, de democratie en het kapitalisme.De betee- kenis van Adolf Hitler is daardoor uit gegroeid boven die van Führer van het Duitsche volk. Voor het Nederlandsche volk wordt dit daardoor tot uitdrukking gebracht, dat de Nationaal-Socialistische Beweging in Nederland Adolf Hitler als den Führer aller Germanen huldigt. De N.S.B betreurt het, dat zij bij den aanvang van den met onvergelijkelijken moed en kundigheid door het Duitsche volk gevoerden oorlog tegen de demo cratische wereldmachten het Nederland sche volk en den Nederlandschen staat nog niet gewonnen had, niettegenstaan de een bijna negenjarigen strijd, door dui zenden met geestdrift en opofferingsge zindheid tegen alle machten in. is ge voerd. Zou de N.S.B. in 1940 aan de macht geweest zijn, dan zouden de Nederlanden aan de zijde van Duitschland hebben deelgenomen aan dezen strijd, die ook voor de vrijheid en de welvaart van het Nederlandsche volk van beslissend be lang is. Het vervult haar met genoeg doening, dat thans reeds een groot aan tal van haar leden vrijwillig aan den oorlog deelneemt De terugblik op de Mei-dagen van het vorige jaar verplicht ons, tegenover den Führer Adolf Hitler tot bijzonderen dank daarvoor, dat door zijn vastbeslo ten handelen en door den snellen op- marsch van zijn weermacht duizenden Nederlandsche nationaal-socialisten be vrijd werden uit de interneeringskampen van het oude systeem. Evenzoo danken wij het aan zijn begrip voor den toe stand van het Nederlandsche volk, dat de NSB., bevrijd van den terreur der vroegere overheid, haar strijd voor de na- tionaal-socialistische idee kan voeren. Sedert deze dagen gaat de N.S.B. voort, net Nederlandsche volk voor het natio- naal-soclalisme te winnen, het Neder landsche volk zijn eigen aard en zijn Crerniaansche bloed en lotsverbonden heid bewust te maken. Zij vervult deze roeping uit ai]e kracht, opdat het Neder- lanasche volk zich daardoor den weg bane tot een eervolle plaats als Ger- maansch volk in het nieuwe Europa, die zijn grootsch verleden en zijn sterken levenswil waardig is. De NS B. is ervan overtuigd, dat de Führer in zijn nieuwe levensjaar de vijanden van Europa beslissend zal slaan en een nieuwe orde in Europa zal vesti gen. die gegrondvest is op de onver anderlijke beginselen van het nationaal- socialisme, die de beste waarborgen bie den voor Europa's toekomst. God zegene den Führer MUSSERT. Telegram van Paul Kiès aan Adolf Hitler De leider der Troelstrabeweging Neder land. Paul Kiès. heeft het volgende tele gram van gelukwensch aan Adolf Hitler gezonden Aan den Führer Adolf Hitler. In naar van eenige duizenden Neder landsche arbeiders, boeren en anderen, vereenigd in de Troelstrabeweging Ne derland. veroorloof ik mij onzen Führer hartelijk geluk te wenschen op zijn ver jaardag MARSCH VAN DE W.A. TE AMSTER DAM bijzonder gunstige weersom standigheden heeft Zaterdag de heer ban W.A. Amsterdam een marsch door de Jordaan en Amsterdam-West gehou den. OPENING VAN HET BANKWARTIER VAN DE W.A. TE GRONINGEN In tegenwoordigheid van vele autori teiten vond Zaterdagmiddag de opening van het bankwartier der W.A. te Gro ningen plaats. Want zelfa de eenvoudigste maaltijd wordt door bel opdienen van een Van Houten pudding een feestmaaltijd. En geen wonder, want Van Houten's puddingpoeder bereid uit de beste grondstoffen - Is van zulk een samen stelling, dat Uw pudding voor lede* een aangename verrassing ia. Het gemaal bij de Voorst gaat draaien Vandaag zou het gemaal bij de Voorst in werking worden gesteld Met dit be langrijke feit in de ontwikkeling van dc droogmaking van den Noordoostpolder is wederom een mijlpaal bereikt. Tot dusver werd het water alleen uitgeslagen door ‘t gemaal te Lemmer Gedurende de enkele maanden, dat het in werking is, zakte het water in den polder met ongeveer 46 cm Men kan dat duidelijk waarnemen aan de Overijselsche kust en bij Urk. op die plaatsen, waar weinig water stond en die nu reeds grootendeels zijn droog gevallen Wanneer het gemaal te Voorst zijn werkzaamheid daarbij zal voegen, zal het resultaat der bemaling zich weldra nog duidelijker afteekenen In November denkt men het derde gemaal, dat te Urk. klaar te hebben. Daarna zal het droog, vallen ven het Urkcrland nog slechts een kwestie yan tijd zijn. Reeds dit voorjaar gaan de eerste arbeiders naar den polder om dc droog gevallen gronden voor de cultuur gereed te maken Rede ir. W. Hupkes Namens de directie van de Neder landsche spoorwegen sprak hierna dr. W. Hupkes, die ervan getuigde, dat de samenwerking tusschen directie en per soneelraad, waarvan de overledene voorzitter was, steeds zeer goed is ge weest. Moltmaker was voor ons altijd de stoere, krachtige, eerlijke strijder, wien niets te veel was, als het ging voor de belangen van het spoor- en tram wegpersoneel. In de eerste jaren na de spoorweg staking in 1903 was de verhouding tus schen leiding en personeel slecht, doch het is aan het volhardende optreden van Moltmaker te danken, dat beide partijen tot elkaar kwamen en in het belang van beiden streefden naar een hooger plan. Zijn helder verstand, zijn welsprekendheid dwongen immer eer bied af en steeds wist hij door zijn eerlijken strijd het vertrouwen van ieder te winnen. De positie van perso neel tot directie is bijna nergens zoo goed en hecht als bij de spoorwegen en dat is voor een niet onbelangrijk deel te danken aan Moltmaker, wiens rijke leven thans is afgeloopen na veel strijd doch daarnaast ook veel overwinningen. Verder werd het woord gevoerd door den heer A. B. de Zeeuw, E. Kupers en Jan Oudegeest. Tenslotte sprak nog de voorzitter van „Villandry”, de heer J. Kramer, na mens de herstellingsoorden van de Ne derlandsche vereeniging een woord van afscheid, waarna de kist naar de groeve werd gedragen. Een familielid bedank te de vele belangstellenden voor de laatste eer, welke zij den overledene bewezen. Aan het einde van het iaar..1998 ?veï' leed te New York de groote Nederland sche luchtvaartpionier, de wereldver maarde vliegtuigbouwer Anthony Fok ker. Reeds kort na zijn dood werd door een groep vrienden het plan opgevat, een hem waardig gedenkteeken op te rich ten. Als gevolg van den oorlogstoestand, kon aan dit plan vooralsnog geen uit voering worden gegeven. Ongetwijfeld zal het eenmaal worden verwezenlijkt. De directie van de N.V. Ned. Vlieg tuigenfabriek Fokkèr heeft inmiddels de eerbied en dankbaarheid, welke zij je gens de nagedachtenis van haar direc teur koestert, tot uiting willen brengen, door het doen vervaardigen van een mo nument, dat een plaats mocht vinden op het graf van de familie Fokker op de Begraafplaats Westerveld te Velsen, waar de asch van den luchtvaartpionier een laatste rustplaats vindt. Zaterdag middag werd het gedenkteeken door de directie der Fokkerfabriek aan de moeder van Anthony Fokker, mevr, de Weduwe J. H. W. W. Fokker—Diemont, aangeboden. Buiten de familieleden wa ren o.a. aanwezig de heer en mevr. Plesman, dr. ir. Ringers, gemachtigde voor den wederopbouw, de heer J. J- Deggelcn, namens het hoofdbestuur der Ver voor facultatieve lijkverbranding en als voorz. der commissie van beheer van het Crematorium. Voorts was het f»^SOjeejder fabriek vertegenwoordigd brieksraad, benevens door 120 ERGENS IN ITALIË, 21 Apnl (Ste- fam). Het Italiaansche weermaciit- bericht nummer 319 luidt als volgt: Gisteren hebben onze troepen de Grieksche troepen, die hardnekkigen weerstand boden in versterkte stellin gen aan de Albaneesche grens, tot den terugtocht gedwongen. Hardnekkige gevechten speelden zich af, in den loop waarvan het vierde regiment Ber- saglieri zich bijzonder onderscheidde. Alle plaatsen aan de Ionische kust tot aan de oude grens werden opnieuw be- 1 zet. Onze luchtformaties vielen in ach- j tercenvolgende golven artilleriestellin gen, troepenconcentraties en gemecha niseerde strijdmiddelen van den vijand aan. Een aanzienlijk aantal van deze strijd middelen werd verwoest en beschadigd. In bet kanaal van Ithaka en Korfoe werden talrijke vijandelijke schepen ge troffen. Haveninstallaties van de basis van Missolonghi en het station van Ca- lamata werden gebombardeerd. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen hebben de vlootbases van La Valetta op Malta aan een hevigen aanval bloot gesteld. Een van onze vliegtuigen keer de niet terug. Andere luchtdetachemcn- ten bombardeerden herhaaldelijk de luchtbasis Iraklion (Kreta) en schepen, die in de baai van Soeda lagen gemeerd. Te Iraklion werden installaties van het vliegveld zwaar beschadigd. Te Soeda werd een vijandelijke torpedojager tn brand geschoten. Een vrachtboot, die door bommen van groot kaliber getrof fen was, zonk. Afdeelingen torpedovliegtuigen vielen herhaaldelijk een vijandelijk convooi in het Oostelijke deel van de Middelland sche Zee, ten Zuiden van het eiland Gaudo, aan, torpedeerden een groote tankboot van 15.000 ton en een hulp- kruiser van 8000 ton en brachten ze tot zinken. Ondanks aanvallen van vijande lijke jagers en het vuur van de lucht doelartillerie keerden al de vliegtuigen op hun basis terug. In Noord-Afrika werd een poging van den vijand om zich in de omgeving van Bardia te ontschepen onmiddellijk afge slagen. Alle troepen, die aan land ge* komen waren, werden gevangen geno men, Eigen en Duitsche vliegtuigen bombardeerden Tobroek, waarbij haveninstallaties en gemeerde schepen werden beschadigd. Andere Duitsche vliegtuigen vielen Britsche schepen in de baai van Solloem aan. Een transportschip werd tot zinken gebracht. Te Solloem werden 4 Engel- sche vliegers door jagers neergeschoten, en 1 Blenheim werd door luchtafweer* geschut neergeschoten. In den nacht van Zaterdag op Zon dag deed de vijand eenige aanvallen op plaatsen in Cyrenaicanoch slacht offers noch schade. In Oost-Afrika werden vijandelijke colonnes in den sector van Tigrai dou» De leider der N.S.B. zond den Führer bij gelegenheid van diens verjaardag den volgenden telegrafischen geluk wensch „Den Führer van het Groot-Dultsche Onder zeer veel belangstelling is Zaterdagmiddag in het crematorium te Velsen de verassching geschied van het stoffelijk overschot van mr. H. K. Wes tendorp, oud-voorzitter der commissie van toezicht op de Rijksacademie van beeldende kunsten te Amsterdam, oud- voorzitter der Vereeniging tot het vor men van een openbare verzameling van hedendaagsche kunst en van de Veree niging van vrienden der Aziatische kunst, overleden te Amsterdam. Aanwezig waren namens de commis sie van toezicht op de Rijksacademie van beeldende kunsten, de heeren J. van Hasselt en W. v. d. Mandele, ver der waren er W. A. E. v. d. Pluym, dr. P. H. v. Moerkerken en W. v. d. Berg, hoogleeraren aan de Rijksacade mie, W. Ch. J. Rucher en D. H. v. d. Poll, lectoren aan deze instelling’, laatst genoemde als secretaris mede namens de Maatschappij Arti et Amicitiae. Namens de vereeniging van vrienden der Aziatische kunst waren aanwezig de heeren Th. v. Erp, Th. B. v. Lely- veld, W. v. d. Mandele en C. A. Piek, gedelegeerde bestuursleden en dr. E. Heldring, Rob May, jhr. D. C. Roëll en prof. dr. J. P. Kleiweg de Zwaan, leden van het algemeen bestuur. De vereeniging tot het vormen van een openbare verzameling van heden daagsche kunst was vertegenwoordigd door de heeren mr. Chr. P. v. Eeghen, (Foto Fokkerfabrieken# jhr. F. J. E. v. Lennep, mr. P. Hof- Rede van den heer L. Janse Daarna hield de heer L. Janse, |id der directie van de Fokkerfabriek een herdenkingsrede, waaraan wij het vol- gende ontleenen. Allereerst schetste hij „J°2te droefheid, die allen trof, toen op 23 December 1939 uit New York het bericht kwam, dat Anthony Fokker al daar na een korte ziekte was overleden. Voortvarend directeur met geniale con- structieve gaven, verloren zijn mede- werkers in hem een leider, die door zijn Stuwkracht en energie hun leven en wer ken had bezield en waarvoor zij van hoog tot laag gaarne hun beste krachten !?Z fokker heeft het geheim ge kend door eigen deskundigheid, toewij ding en werklust, doch ook. op zijn tijd, door een vriendelijk waardeerendwoord. yan zijn menschen toegewijde medewer kers te maken, die het een voorrecht beschouwden met hem samen te werken. p*?Yerschrokken als hij was, met veei intuitie en constructief vermogen, werk- t* hl) gedurende 30 jaren aan de ontwik- va? h5‘ ccne vliegtuigtype na het andere, steeds voortgaande met verbe tering der vliegeigenschappen en stre vend naar grootere veiligheid. Ondank» groote tegenslagen, welke ook Fokker niet gespaard zijn gebleven, bleef hn baanbrekend werk verrichten op het ge- bied van den vliegtuigbouw. Tusschen zijn eerste vliegtuig „de Spin” en het groote verkeersvliegtuig de F. 36, tus schen zijn eerste militaire vliegtuig en de G. 1 ligt een half menschenleven van ongelooflijke krachtsinspanning, van on dernemingsgeest en van toewijding aan de luchtvaart. De Nederlandsche Vliegtuigenfabriek Fokker rekent het zich tot een eer dat mevr. Fokker heeft willen toestaan een monument op het graf van haar grooten Zoon op te richten. Op den lommerrijken heuvel, waar Fokker indertijd zelf de plaats voor het familiegraf heeft uitge zócht, is volgens zijn wensch, naast de asch van zijn vader ook zijn stoffelijke overschot ten grave besteld. Aan ir. G. Friedhoff te Haarlem werd opgedra gen een passend monument te ontwerpen. Op een aantal tegels in den vloer van het monument, zijn de namen gebeiteld van hen, die hier rusten. Hieromheen is een lage borstwering geplaatst, welke aan de achterzijde is verhoogd; aan de voorzijde is het monument geheel open gi»teren geen gehouden. Op den hoogen achterwand is den Het w< de naam van Anthony Fokker geplaatst met zijn geboorte- en overlijdensaatum, benevens zijn belangrijkste levensfunc ties: „Luchtvaartpionier en Vliegtuig bouwer’, Een slanke zeskantige zuil, welke voor den achterwand is geplaatst, draagt een meeuw, die op het punt staat zich in het luchtruim te verheffen. De meeuw, de vogel, die door Fokker zelf zoo dikwijls is gefotografeerd, is als bekronend symbool geplaatst boven de laatste rustplaats van onzen „Vlie genden Hollander'. De meeuw is ver vaardigd van grijsgroen gepatineerd brons, naar een ontwerp van den beeld houwer Theo van Reyn. Het monument is vervaardigd uit de natuursteen Seye- niet, in verschillende bewerkingen. Nadat de heer Janse zijn rede Pakketpostverkeer nog niet hervet Het postverkeer met het bezette deel van Frankrijk en de bezette Kanaaleilan den Jersey en Geurnsey, is. zoowel voor het verkeer naar als van dit gebied, her steld. Toegelaten zijn gewone en aange- teekende briefpostzendingen van elke soort, met uitzondering van briefpakjes. Het pakketpostverkeer is nog niet hervat De afzender dient op zendingen naar Frankrijk het departement, waarin de plaats van bestemming, is gelegen, op duidelijke wijze aan te geven. u. vend bewijs zijn van de verknochtheid van ons geheele en voor alle me tot stand gebracht. De vakbond van de spoorwegen heeft menigmaal voor groo te moeiijlkheden gestaan, doch het is Moltmaker gelukt tot een volledige vrij heid te geraken. Zijn zin voor recht vaardigheid en kameraadschap waren zeer groot. En dank zij Moltmaker wist de bond zoodanigen invloed aan te wen den bij de leiding van de spoorwegen, konden genoemden, waren wC. van Tijen, direc teur van de Fokkerfabrieken, prof. »iteit, Hidde Leegstra, invlieger van de Fokkerfabrieken. C. G. Vattier Kraane, presidentcommiisarls der Fokkerfa brieken en vier intieme vrienden van wijlen Anthony Fokker, n.l. de heeren p. J. André de ia Porte en G. Gleich- man. beiden uit Den Haag. D. Bangert. Bloemend» al en J. F. A. Nielsen te Am sterdam ren o.a. aanwezig de voor den wederopbouw, de "heer Ver. voor facultatieve lijkverbranding het Crematorium. Voorts wa» brierkde dJre£tie' de “««chef», fa- J:1 heer RobertVan M^Irt orieKsraad, benevens door 120 man van len gehoore bracht. Tenslotte bedankte iï’ heer J*nse. namens de directie der - heid bij deze plechtigheid. Terwjjf cle van het fabrieksperso- van de Groote Kerk te neel langs het graf défileerde. begaven -j. de genOodigden zich naar de ontvangza len. waar thee werd geserveerd. Aan mevr. Fokker—Diemont en de naaste familieleden werd door de directie een fraaie foto van het onthulde monument overhandigd Behalve de reeds nog aanwezig ir. J. teur van de Fokkerfabrieken, prof. dr. A. D. Fokker van de I-eidsche univer- De onthulling De aanwezigen begaven zich vervol gens naar het monument, dat nog be dekt is met een kleed van vliegtuiglin- nen. Vier man in Fokker-uniformen had den een eerewacht bij het graf betrok ken. Het was een plechtig moment, toen mevrouw Fokker, daartoe uitgenoodigd door de directie van de Fokkerfabriek, het monument onthulde en het gedenk teeken in zijn zeer harmonischen vorm zichtbaar werd. De heer F. W. Seekatz bood namens de directie der Fokkerfabriek het mo nument aan mevr. Fokker aan. Moge dit gedenkteeken voor u, mevrouw Fokker, zoo zei spr.. een bljj- personeel aan uw zoon Ie werkers een voortdu rende aansporing, om in den geest van hun overleden directeur de door hem opgebouwde industrie tot steeds groote- ren groei en bloei te brengen. De heer T. N ij la nd aanvaardde daar op namens zijn grootmoeder, mevr. Fokker, het monument Namens zijn grootmoeder, zijn moeder en zijn zus ters, sprak h(j zijn hartelijken dank uit voor de grootache hulde, den overledene gebracht. Spr. huldigde ook den archi tect ir. G. Friedhoff, en den beeldhou wer. den heer Theo van Reyn, voor de zeer artistieke uitvoering. Vervolgens legden de directie der Fokkerfabriek en de familieleden en eenige vrienden kransen en bloemen op het graf, gedurende welke plechtigheid man van ten gehoore bracht. Tenslotte bedankte en lanBcr bet bedrijf werkzaam fokkerfabriek, allen voor hun aanwezig- Zijn. b L 2 Rober^org^nist’?^1!' de bmnenkom»t van de familie Fokker op het orgel: „Alle Men senen mussen sterben” van Bach

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9