De I I capitulatie in Epirus en Macedonië Donderdag 24 April. 1941. No. 17859. De rijwielbelasting verdwijnt in s s I I s I I Mei Duitsche getuigschriften op Grieksche troepen met krijgsmanseer behandeld Duitsche luchtaanvallen op wijkende Engelsche troepen duren voort Reeds met ingang van I i s Belangrijke maatregelen financieel en econo misch gebied VERDUISTEREN van 8.53 uur n.m. tot 6.22 uur v.m. I Grieksche leger was geheel afgesloten De onderteekening PRIJS DER ADVERTENT ItN: PRIJS DEZER COURANT: 5 5 Maan! 24 April onder 6.47 uur nam. 25 April op 6.13 uur v.m.; onder 7.49 uur nam. Nachtdienst dokters: Ziekenvervoer bij nacht: No. 773S03 Von Papen nog steeds in Duitschland De oorzaak van de capitulatie Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Mr. Rost van Tonningen secretaris generaal voor bijzondere econo mische aangelegenheden De tekst van de overeenkomst 5 a Met Nederlandsche gelijkgesteld In een villa te Saloniki Capitulatie der overige Grieksche strijdkrachten onvermijdelijk Dagorder van Mussolini Boodschap van koning George van Griekenland Zie verder le blad, pag. 2 Bedenkelijke verliezen der Britsche transportvloot Rijkscommissaris woont stelling bü van „Der Rosen- kavalier’’ s u yp XaioönaT HAAGSCHE COURANT VOOr- een de mogende bevolkingsklasse en in het bij- de Het bordje rijwielmerken is thans postkantoren verwijderd Grieken spoorde NZ I i 5 3 5 Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 last werd, bovendien nog op. de zaken van dezen secretaris-generaal ten aanzien van den Rijksgebouwendienst op zich te ne men. De omvang der werkzaamheden vart het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart wordt door deze verorde ning niet aangetast. bevelhebber, generaal Tsolakoglu, dankte namens zijn soldaten voor deze woorden en voor de ridderlijke behandeling, welke den gevangenen overeenkomstig den tekst van de wapenstilstandsovereenkomst ten deel valt. Generaal Jodl is een dér naaste mede werkers van den chef van het Opperbevel der Weermacht, generaal-veldmaarschalk Keitel en bevindt zich als zoodanig voortdurend in de onmiddellijke omge ving van den Führer, die h«n Dinsdag met een volmacht per vliegtuig uit zijn hoofdkwartier naar Griekenland zond Naar gisteren door goed ingelichte kriru gen in de Wilhelmstrasae wordt medege deeld. zoo meldt S.P.T. uit Berlijn, be vindt de Duitsche ambassadeur in Tur kije, von Papen, zich nog steeds in Duitschland. Hiermede worden alle ge ruchten. dat von Papen zich reeds op weg naar Ankara zou bevinden of daar al aan gekomen zou zijn, tegengesproken. Inzake de Duitsch-Turksche betrekkin gen. kon slechts worden medegedeeld, dat deze onveranderd zijn gebleven, gelijk dit reeds eenigen tijd het geval is. Naar van goed ingeliohte zijde wordt gezegd, is de capitulatie der Grieksche troepen in Epirus en Macedonië een on vermijdelijk gevolg van het oprukken der Duitsche troepen bij Metzovon en de be zetting van Jannina, waar de eenige groo te weg naar het Zuiden loopt, waarlangs de Grieken uit Albanië konden terug trekken. Door deze manoeuvre bereikte de Duitsche voorhoede haar doel, namelijk de geallieerde «legers te verdeelen en bet leger in Epirus volkomen af te snijAm van de in Boeotie en Attica strijdende troepen. Het succes dezer beweging is grootendeels te danken aan het snelle te rugtrekken van de Engelsch-Grieksche rechterflank. Het leger in Epirus heeft getracht zich te redden door Zuidwaarts naar de Golf van Arta terug te trekken, doch werden door de snel oprukkende, bij Metzovon opereerende Duitsche troepen af gesneden. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. <1. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 die de kuststrook ten Noorden van het eiland Korfoe tot aan Parga bezet hielden, waren door de inneming van de stad Janina in een netelige positie gebracht en hebben gecapituleerd. (Cartografisch bureau voor de Nederl. Dagbladpers) □e gevallenen nerdacht Na de onderteekening welke slechts in kleinen kring gesthiedde, in tegenwoor digheid van weinige stafofficieren der 3 betrokken opperbevelsinstaiities. nam ge neraal Jodl namens he? Duitsche opper bevel het woord. Hij herdacht de geval len soldaten van de 3 volken en erkende in waardige bewoordingen de dapperheid var de Grieksche soldaten. De ’ta'iaan- sche gemachtigde, generaal Ferrero, sloot zich bij de woorden van den Duit- Het Opperbevel van de Duitsche Weermacht maakte gisteravond be kend Binnen het bestek van dein aanval van Duitsche afdeelingen op de diepe flanken van het. Grieksche leger in het Noorden, zijn er sinds den 20en April plaatselijke capitulaties ont staan en heeft het 12e Duitsche leger Het Rijkscommissariaat maakt het vol gende bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op grond van par. 11 van zijn verordening nr. 108 1940 (vierde verordening over bijzondere bestuursmaatregelen) den president der Nederlandsche Bank mr. M. M. Rost van Tonningen tot secretaris-generaal voor bijzondere economische aangelegenheden benoemd. De Rijkscommissaris heeft tegelijkertijd mr. Rost van Tonningen tot nader order met de waarneming der zaken van het secretariaat-generaal in het departement van Financiën in alle aangelegenheden van de generale thesaurie der afdeeling comptabiliteit en in de algemeene aange legenheden van dit departement belast Tevens heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied de over eenkomstige opdracht, die hij 27 Maart 1941 aan den thesaurier-generaal, den F or de Leeuw in het departement van Finan ciën gegeven heeft, ingetrokken, zulks on der dankzegging voor de bewezen dien sten. Tenslotte droeg hij aan den directeur- generaal der belastingen in het ministe rie van Financiën, den heer Postma, die den 27sten Maart 1941 reeds met de waar neming der zaken van het secretariaat- generaal van het departement van Finan ciën in alle zaken van het belasting- en douanebestuur, der domeinen en in de af deeling voor kabinet- en secretarie be- Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Nu de belangrijke plaats L.amia in Duitsche banden is, ligt de hoofdweg (via Theben) naar Athene voor de op rukkende legers open. Van Thebc: uit gaat een weg direct in Zuidelijke rich ting naar de Grieksche vlootbasis Sala mis In het operatie-gebied zijn verschei dene verschepingshavens van beteekenis verzoeken om wapenstilstand ontvan gen: Nadat op 22 April een Grieksche delegatie ook aan den bevelhebber van het Italiaansche elfde leger aan het Epirus-front om wapenstilstand had verzocht, heeft thans het geheele Grieksche leger in Epirus en Mace donië, dat in het Noorden door de Ita liaansche weermacht, in het Oosten door Duitsche troepen was ingesloten en was afgesneden van de achter- waartsche verbindingen, gecapitu leerd. 1 Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna Iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Chalkis gelegen aan het Atalanti kanaal. De zwarte pijl geeft de Duitsche op- marschrichting aan. (Cartografisch bureau voor Nederl. Dagbladpers) Het heden verschenen Verordenings- blad vermeldt het besluit van den secre- tari^-generaal van het departement van Financiën, waarbij <*- wet wordt ingetrokken met ingang van 1 Me: 1941, behalve ten aanzien van de dan reeds verbeurde boeten en van de begane strafbare feiten. D.„ maatregel a. frino tmn Ho Maaf rlan H nUc/’Atnmiccnric 1 in zijn rede te Amsterdam aangekondigde I opheffing der rijwlelbelasting. Deze be- lasting was in haar heffingsvorm zeer onsociaal, daar zij zonder onderscheid van inkomen (behoudens de kostelooze verstrekking van rijwielmerken aan zekere categorieën van onvermogenden en werkloozen) in gelijke mate voor ieder gebruikt rijwiel werd gevorderd. teren om kwart voor 3 te Saloniki ge schied, aldus het A.N.P., nadat reeds te voren de opperbevelhebber van het Grieksche leger in Epirus en Macedonië de wapenen onvoorwaardelijk had neer gelegd. Van Duitsche zijde onderteekende de chef van den staf artillerie-generaal Jodl, van Italiaansche zijde luitenant-generaal Ferrero benevens van Grieksche zijde de opperbevelhebber van het Grieksche leger in Epirus en Macedonië, generaal Tsolakoglu. Deze officieele onderteekening ge schiedde in een villa in de bergen boven Saloniki, welke thans dient als kwartier voor den staf van generaal-veldmaarschalk List, waar ook de slotbesprekingen van Larissa en Janina in bijzonderheden waren geregeld medische z De Rijkscommissaris Rijksminister Seyss-Inquart heeft gisteravond in den stadsschouwburg te Utrecht de voorstel ling bijgewoond van Straus’ „Der Rosen- kavalier”, uitgevoerd door de stedelijke opera Dusseldorf. In de loge van den Rijkscommissaris zat o.m. dr. Joachim, de gevolmachtigde voor de provincie Utrecht Met de capitulatie der legers in Epirus en Macedonië is, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, de sinds weken en maan den op Noord-Griekenland drukkende last weggenomert. Met vreugde en een zucht van verlichting hebben de Grieken, vooral de soldaten, er van kennis geno men, dat deze kanslooze strijd is geëin digd. Tijdens de onderhandelingen over de capitulatie in het Grieksche hoofd kwartier met de Grieksche opperbevel hebbers, verzamelden zich voor dit ge bouw talrijke Grieksche soldaten, zoome de groote groepen der bevolking. Toen dan het resultaat der onderhandelingen bekend werd, ontstond er overal een vreugdevolle stemming. De menigte be groette de vertrekkende officieren en er werd ..Heil Hitler” geroepen. De indruk In Berlijn United Press meldt uit BerlijnBe voegde Duitsche kringen uiten de mee- ning. dat de definitieve ineenstorting van den tegenstand aan het Grieksche front nog slechts een kwestie van uren of hoogstens enkele dagen is. De Engel sche achterhoede heeft bij Thermopylae een zware nederlaag geleden. Men gelooft, dat er nog slechts weinig mogelijkheden bestaan voor een Engelsch- Griekschen tegenstand ten Noorden van den Peloponnesus, daar de Duitsche troe pen het front bij Thermopylae hebben doorbroken. zonder voor kinderrijke gezinnen onevenredig hooge heffing De verdwijning van de rijwielbelas- ting in den tegen woord igen tijd, die juist wegens de sterke beperking van de andere verkeersmogelijkheden tot een toegenomen gebruik van rijwielen leidde, hetgeen van fiscaal standpunt bezien een o- ik i niet onbelangrijke verhooging van in de Rijwielbelasting- j ){Omsten uit deze belastingbron met zich bracht, bewijst dat de bezettingsoverheid ernaar streeft, ook in geval van tegen stelling met financieele overwegingen de levensomstandigheden van de Nederland- king van de tloor den Rijkscommissaris overbodig geworden en wordt van de (Polygoon) o.a. Vitrinitsa. Oianthia en Itea, allen gelegen aan de golf van Korinte. De voornaamste plaats na Lamia is de stad A 2 M M 2 A 2 2 2 2 A A A A A A 2 A A A A A A A A '«««««««««««««««««««««CCS M«««k3 Het verordeningenblad van heden bevat een besluit, van de secretarissen-gene- raal, van de departementen van Opvoe ding. Wetenschap, en Cultuurbescherming van Justitie, van Handel, Nijverheid, en Scheepvaart, van Landbouw en Visscherij. van Waterstaat, en van Sociale Zaken be treffende de gelijkstelling van getuig schriften. Getuigschriften welke door binnen het Groot-Duitsche Rijk dan wel binnen Ne derland gelegen Duitsche onderwijsinstel lingen worden uitgereikt zoo lezen wij in dit besluit worden gelijkgesteld met de overeenkomstige getuigschriften van Nederlandsche openbare of bijzondere on derwijsinstellingen. Aan Nederlandsche getuigschriften ver bonden bevoegdheden kunnen voor zoo ver volgens de geldende Nederlandsche voorschriften geen bijzondere goedkeuring noodig is door de bezitters van overeen komstige Duitsche getuigschriften op de zelfde wijze worden uitgeoefend Even- tueele Nederlandsche voorschriften ten aanzien van de overlegging van een bijzon dere goedkeuring voor de uitoefening van een beroep of een bedrijf blijven onaange tast. onverschillig of de bezitter van het getuigschrift het Duitsche staatsburger schap of het Nederlanderschap bezit. Bovenstaande geldt slechts voor Duit sche rijksburgers en voor personen, die het Nederlanderschap bezitten, tenzij zij het Nederlanderschap na 30 Januari 1933 hebben verkregen. De secretaris-generaal van het depar tement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming bcrltet op verzoek in hoeverre bovenstaande ook op andere personen van toepassing is. Over de gelijkstelling van getuigschrif ten. welke door buiten het Groot-Duitsche Rijk en Nederland gelegen onderwijsinstel lingen zijn uitgereikt, met de overeenkom stige Nederlandsche getuigschriften beslist de secretaris-generaal van het departe- I ment van Opvoeding, Wetenschap en Cul tuurbescherming op desbetreffend verzoek. Werkzaamheden, te verrichten op grond van bovengenoemde getuigschriften mogen geen aanvang nemen, voordat het verzoek I is ingewilligd. I Personen, die op het tijdstip van In werking treden van dit besluit werkzaam- I heden verrichten op grond van getuig schriften. welke door buiten het Groot- Duitsche Rijk en Nederland gelegen on derwijsinrichtingen zijn uitgereikt, dienen I bovengenoemd verzoek binnen twee maan- I den in. Zij mogen hun werkzaamheden voorloopig voortzetten. De verplichting tot indiening van dit verzoek is gehee| onaf hankelijk van het feit, of de werkzaamhe den als hoofd, dan Wel als nevenberoep, I bezoldigd, dan wel onbezoldigd worden I verricht. De secretaris-generaal van het departe ment van Opvoeding. Wetenschap en Cul tuurbescherming stelt de voor de uitvoe ring van dit besluit noodzakelijke voor» I schriften vast. I Dit besluit treedt vandaag In werking. De verliezen der Britsche transport- vloot bij Griekenland worden reeds be denkelijk. Tusschen 16 en 22 April boor den Duitsche gevechtsvliegtuigen in Grieksche havens en in volle zee 152.000 ton aan Britsche transportschepen in den grond, 37 schepen werden ernstig beschadigd. Sommige der beschadigde schepen meten meer dan 10.000 ton. Zij kunnen voorloopig geen dienst doen. Het inschepen van de Britten Na de capitulatie van de voornaam ste Grieksche legers dringen de Brit sche troepen, naar het D.N.B. ver neemt, in wilde haast naar de zee op. Naar uit Duitsche luchtverkenningen is gebleken, schepen de Britten zich, na de succesvolle aanvallen van Duitsche bommenwerpers op de grootere havens en transportschepen, bij voorkeur in kleinere havens op k' Na den val van Janina rukken de Duitsche gemechaniseerde colonnes op naar de belangrijke vlootbases Prevesa. De Britsche verdedigingslinie loopt van het Pindusgebergte ten Oosten van Arta, vervolgens ten Noorden van Arta en van daar naar Parga aan de kust. De Grieken fRJ De officieele onderteekening van wapenstilstandsovereenkomst door de ge machtigden van het Duitsche en Italiaan sche opperbevel eenerzijds en den Griek- schen opperbevelhebber anderzijds is gis- Volgens Stefani bestaan de Grieksche legers, welke in Epirus en Macedonië capituleerden uit 16 tot 18 divisies, d.w.z. uit het gros van het Grieksche leger. Juiste cijfers zijn nog niet bekend, doch men schat, dat ongeveer een kwart mil- lioen Grieken zich heeft overgegeven. Het leger in Epjrus vormt de meer derheid der Grieksche troepen, welke aan het Grieksch—Albaneesche front hebben gestreden. Waarschijnlijk vormen zij de beste troepen van Griekenland. Overigens moet de capitulatie van de overige Grieksche strijdkrachten binnenkort als onvermijdelijk wor den beschouwd, daar de linkerflank van deze troepen thans volkomen ongedekt is. Volgens het Italiaansche hoofdkwartier heeft de Duce de volgende dagorder Uit gevaardigd Soldaten van alle legercorpsen strijden de aan het Grieksche front Na zes maanden van verbitterden strijd heeft de vijhnd de wapens neer gelegd. De overwinning bekroont uwe bloedige offers, die bijzonder ernstig waren voor de strijdkrachten te land en geeft een nieuwe glorie aan uw vaan dels. Het vaderland is nooit zoo trotsch op u geweest. Op dit oogenblik gedenkt en begroet het Italiaansche volk bewogen zijn heldhaftige zonen, gevallen .tijdens de gevechten in Albanië en betuigt zijn eeuwige dankbaarheid aan u. die hen gewroken hebt. Leve de koning. (wg.) MUSSOLINI. Koning George van Griekenland heeft gisteren een boodschap gericht tot het Grieksche volk, waarin hij zei genood zaakt te zijn zich op Kreta terug te trekken. Wij weten niet wat zal komen, aldus koning George. Wij zullen evenwel den strtfd met alle beschikbare middelen voortzetten. Verliest den moed niet, wij zullen steeds met u zijn. Ook de Grieksche premier, Zuderos. heeft van Kreta uit, een oproep tot de gericht, waarin hij hen aan- het vertrouwen te behouden en de vaste overtuiging te koesteren, dat Griekenland weer heerlijke dagen zal beleven. Radio Ahtene heeft inmiddels beves tigd, dat de koning en de regeering op Kreta zijn aangekomen. Het opperbevel van den Italiaanschen generalen staf publiceerde gisteravond den tekst van de capitulatie-overeen- komst Art 1. Het opperbevel van de Ita liaansche strijdkrachten in Albanië en het opperbevel van de Duitsche troepen in Griekenland aanvaarden de onvoor waardelijke overgave. Art. 2. Degenen, die deel uifmaken van het Grieksche leger in Epirus en Macedonië, zijn krijgsgevangenen. Met het oog op den moed, welke door de Grieksche troepen op het slagveld is be toond en met het oog op het feit, dat zij hun krijgseer hebben gevrijwaard, be houden de Grieksdhe officieren hun blanke wapenen en hun uitrusting. Alle Italiaansche krijgsgevangenen, die zich op het gebied van het Grieksche leger in Epirus en Macedonië bevinden, moeten onmiddellijk naar de Italiaansche troepen worden gevoerd. De Grieksche krijgsge vangenen zullen inmiddels in concen tratiekampen worden vereenigd. Na be ëindiging van de militaire operaties op het vasteland van Griekenland en op de Ionische eilanden zal de vrijlating van alle officieren, onderofficieren en man schappen in overweging worden genomen. Art 3. Het Grieksch opperbevel zal zorgdragen, dat de Grieksche afdeelingen onder het bevel van hun officieren blij ven en alle maatregelen nemen om de uitvoering van e capitulatie te regelen. In de voedselvoorziening en verzorging van de Grieksche gevangenen zal aanvankelijk door het Grieksche opperbevel worden voorzien. Art. 4. De wapenen, het geheele oor- logsmaterieel en de reserves van het leger in Epirus en Macedonië met inbe grip van het luchtvaartmaterieel en zijn installaties vormen oorlogsbuit. Art 5. Het opperbevel van de Griek sche troepen zal met alle middelen zorg dragen. dat de vijandelijkheden en alle beschadiging terstond worden gestaakt, ----- - - -- benevens alle vernietiging van oorlogs- schen generaal aan. De Grieksche opper- materieel en voorraden en dat de wegen in het gebied van het leger zonder ver wijl worden hersteld. Art. 6. Het vertrek van schepen van allerlei slag en alle luchtverkeer moet in het gebied van het leger in Epirus en Macedonië worden geschorst. Art. 7. Het Grieksche opperbevel waar borgt, dat de schepen in de havens en de haveninstallaties blijven onder toe zicht van de Grieksche troepen totdat te dien aanzien een definitieve beslissing is genomen. Art 8. Het Grieksche opperbevelzal commissies benoemen, welke van vol machten voorzien worden en de bijzon derheden van de uitvoering van de capi tulatie zullen regelen met de Italiaan sche en Duitsche organen, welke achter eenvolgens zullen worden benoemd. Deze commissies zullen spoedig een overzicht verstrekken omtrent de bewapening en de óorlogsformaties van het gewezen leger in Epirus er Macedonië. Art. 9. De staking van de vijandelijk heden blijft voor de Duitsche troepen en de Grieksche troepen in Epirus en Ma cedonië gelden zooals overeengekomen bi de capitulatie-onderhandelingen van 21 April De staking van de vijandelijk heden tusschen de Italiaansche troepen en het Grieksche leger |n Epirus en Mace donië zal heder 23 April, om 6 uur n.m. van kracht worden, behoudens voor de Grieksche detachementen aan het Ita liaansche front, die reeds tevoren de wapenen hebben neergelegd Art 10 Door het sluiten van deze overeenkomst eindigt de geldigheid van de capitulatie-overeenkomst. welke 21 April is gesloten tusschen het opperbevel van de Duitsche troepen in Griekenland en den commandant van het Grieksche leger in Epirus en Macedonië, Saloniki, 23 April 1941 Duitsche gevechtsvliegtuigen doen voortdurend aanvallen op de wijkende Engelsche troepen. Duikbommenwer pers hebben op verscheidene plaatsen de enkele wegen, welke naar het Zuiden voeren, vernield, ‘zoodat de Britsche af deelingen in wanorde zijn geraakt. De Duitsche troepen blijven met suc ces oprukken. Groote hoeveelheden oor logsmateriaal, welke de Engelschen bij hun aftocht niet meer konden meene men. is den Duitschen afdeelingen in handen gevallen. Daaronder bevinden zich groote voorraden munitie. De Australische troepen, die den aftocht der Britten met eenheden uit Nieuw- Zeeland dekken, hebben bij de gevech ten in Griekenland groote verliezen ge leden. De Duitsche troepen hebben tal rijke Nieuw-Zeelanders gevangen ge nomen. Geschiedenis van het rijwiel- plaatje Het „rijwielplaatje” werd bij de wet van 20 Juni 1924 in het leven geroepen en bij K.B van 8 Juli met ingang van 1 Augustus van dat jaar in werking ge steld In de eerste jaren moest men er /3 voor betalen, welk bedrag evenwel Daardoor was zij juist voor de minver-' ingaande 1 Januari 1928 tot f 2 50 is -- verlaagd ensindsdien onveranderd is ge bleven i Over de jaren 1924 en 25 kwam de opbrengst geheel ten bate van de alge meene middelen. In 1926 is 70 pet19271 40 pet en 1928 10 pct. van de opbrengst ten goede van die middelen gebracht, ter wijl het restant in het wegenfonds werd gestort, welk fonds over de jaren 1929 tot en met '34 de geheele opbrengst dezer belasting heeft genoten Van 1935 af, toen het Wegenfonds werd vervangen door het Verkeersfonds, is de rijwielbe lasting in haar geheel naar laatstge noemd fonds overgeheveld. Van de instelling af tot en met 1929 heeft de rijwielbelasting per jaar gemid deld 6.497.000 opgebracht, daarna tot en met 1934 7.109.000. Verder heeft de opbrengst zich steeds in stijgende lijn bewogen. Over 1935 was deze opbrengst 7.655.595. '36 7 632.455 37 ƒ8.032.760, '38 8 189 167,50. ’39 8.408 902,50 en '40 9 034.010. - Zooals men weet werden Kbstelooze iavens op kleinere schepen in. plaatjes verstrekt voor rijwielen uitslui- - tend te berijden door hoofden van gezin nen, die hun rijwiel noodig hebben voor de uitoefening van hun beroep of bedrijf en niet in de Rijksinkomstenbelasting voor het loopende jaar zijn of worden aangeslagen Indien het hoofd van een gezin niet voor zijn beroep of bedrijf een rijwiel noodig heeft, doch dit wel het geval is met een door het hoofd aange wezen lid van het gezin, dat, evenals het hoofd zelf, niét in de Rijksinkomstenbe lasting Is aangeslagen, wordt een belas- tingmerk kosteloos uitgereikt voor een rijwiel, uitsluitend door dat lid te be rijden. In 1934 is aan die kostelooze verstrek king uitbreiding gegeven, onder bepaal de voorwaardep, tot werkloozen. Zoo werden over 1930/31 81.597 koste looze rijwielplaatjes uitgereikt, welk aan tal over de volgende jaren respectievelijk bedroeg 96.625, 128955, 238240. 312334, 378.708. 440 260 454.194. 457.749 en over 1939/40 442.713. Adipa» CHALKIS LAMIA sM* THEBEN n Atbtnt P H 'amphissa DELPHI snoewfs WEGEN to SO km Arkittt Kktyw» I ^K.lopodK» KOMT? A N 'ANIMA L O F :pat I, H.ófdw^.n l knderpntwt— - (4ta) k dfcARTA E pGwntta» xCrairvchorliï R\’ I kretsunistA

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1