De strijd Griekenland aangewezen I I I I a 1941. Engelsche j\Jjeuwe bonnen in Zuid-Slavië samenzwering tegen Europa Pioniers bouwen bruggen Griekenland i a I I I I I i i g Vrijdag 25 April. De Stad de aan Zuidkust gebombardeerd Voor brood, gebak, melk eieren en zeep gevallen De m in in De zee ontvangen Horthy door Hitler Groote krijgsbuit in Duitsche handen s I omwenteling i Zuid-Slavië oorlog ter No. 17860. De houding van Roosevelt VERDUISTEREN van 8.55 uur n.m. tot 6.20 uur v.m. u. vernietigd of - de bruggen' opgeblazen. Overal bouwden de Duitsche pioniers Drie Britsche schepen tot zinken gebracht Washington overweegt verkennmgs» dienst inplaats van convooien a a 5 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Nieuwe inhoudsmaat van '^er Boelgaren bezetten Thracië Op hun terugtocht in.Griekenland hadden de Grieken, evenals de Engelschen, de bruggen-ongeblazen Overal bouwden de buytsche Pioniers echter in korten tijd houten bruggen. Op de foto ^oen bijna voltooide brug (P.K. Gcllia^cherl) Majoor Collins over de Engelsche tegenslagen Talrijke schepen zwaar beschadigd 2 M a a n: 25 April onder 7.49 uuur nam. 26 April op 6.37 v.m. onder 8.51 uur nam. Nachtdienst dokters: Geen Duitsche aanspraken op de Dardanellen en Bosporus Koning Peter in Transjordanië No. 394920 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 1 Ziekenvervoer bij nacht: No. 773503 Verklaring van Zwetkowitsj A COURANT HAAGSCHE ■i PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENT IKN: Brood en gebak op bonnen 14 De aandacht wordt schap. hem een lunch gegeven I Verwijten aan Britsche marine-officieren. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. Couvée, van Hoytemastr. 66, tel. 721187 A A A /X 2 A V 5 V I Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel,, 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- - - - - -- - Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad 4.20, zonder Modeblad 3.95. Buitenland^ f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct„ fr. p. post 10 ct. koopen van 125 gr zeepvlokken of 250 gr. zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep. Koffiesurrogaat en thee Omtrent de distributie van koffiesurro- c, gaat en thee zullen nog nadere mede- andere koekjes 200 gram koek deelingen worden gedaan. Op bon 14 een-en-driekwart liter melk De met ..14'’ genummerde bon van de melkkaart geeft gedurende het tijdvak van Maandag 28 April tot en met Zondag 4 Mei a.s. recht op het koopen van 1| li ter melk. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend Gedurende het tijdvak van Maandag 28 April tot en met Zondag 4 Mei a.s. geeft elk der met ,,14” genummerde bonnen van de broodkaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood. Voorts geeft elk der met ,.14” genummerde broodbonnén recht op het koopen van één rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bakkerijproducten tel kens ten minste het daarachter geplaatste aantal grammenbeschuit 75 gram bis cuits en wafels 90 gram speculaas 140 gram; :~J— --- *- 160 gram cake 300 gram gevuld klein korstgebak Xbijv. amandelbroodjes) 400 gramgevuld groot korstgebak (bijv, boterletter) 500 gram taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, wel ke hierboven niet genoemd zijn, geldt, dgt een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is ver werkt. De op 4 Mei nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedu rende de periode van 5 Mei tot en met 11 Mei a.s.. met dien verstande, dat zij ge durende laatstgenoemde week niet mo gen worden gebruikt in hotels, restau rants e.d. Nog geen bonaanwijzing voor koffie surrogaat of thee Eén ei op bon 85 Gedurende het tijdvak van Maandag 28 April tot en met Zondag 4 Mei a.s. geeft de met „85” genummerde bon van de „Bonkaart Algemeen” recht op het koo pen van één ei. De bonnen, welke op 4 Mei nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 11 Mei a.s., met dien verstande, dat zij gedurende de periode van 5 Mei tot en met 11 Mei niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Handel. Nijver heid en Scheepvaart is in het reglement op de maten, gewichten, meet- en weeg- werktuigen een nieuwe inhoudsmaat van 1/4 liter opgenomen De Boelgaarsche troepen hebben bijna geheel Thracië tusschen Maritza en Stroema bezet. Gisteren rukten zij Cavalla binnen. In Macedonië werden vastgestelde gebieden van de eerste étappe bezet. In komende dagen zullen de steden Prilep, Britolja en Resen bezet worden. Volgens te Vichy uit Cairo ontvangen berichten zou de staf van het Britsche ex- peditieleger verwijten gericht hebben tot de marine-officieren, die verantwoordelijk zijn voor het troepenvervoer van Grieicen- land naar Egypte. Zij zouden verzuimd hebben, de troepentransportsèhepen. welke naar Griekenland gebracht waren, om de Britsche troepen naar Egypte terug te ver voeren. van voldoende reddingmiddelen te voorzien. Op de schepen bevonden zich uitsluitend de reddingbooten voor de be manning. doch niet voor de troepen. Dien tengevolge zijn duizenden Britsche solda ten. die uit de gevechtszone in Grieken land kondeh worden weggehaald, bij de aanvallen op de transportschepen in de Middellandsche Zee verdronken. Engelsche vliegtuigen boven Noord-Duitschland De Engelschen zijn in den afgeloopen nacht, naar het D.N.B. meldt, met zwakke strijdKrachten het Noord-Duitsche kust gebied binnengevlogen. Op verscheidene plaatsen werden brisant? en brandbom men7 geworpen, die echter volgens het geen tot dusver is vastgesteld, slechts geringe materieele schade in woonwijken hebben veroorzaakt. De politieke consequenties der interventie-politiek Het hoofdartikel gaat tot slot de poli tieke consequenties na, die uit de ineen storting van den Zuidslavischen staat voor de interventiepolitiek van de Vereenigdë Staten voortvloeien. Nadat Roosevelt en Engeland zich in voorspoed met het lot van Zuid-Slavië hebben vereenzelvigd, zul len zij dat, van het standpunt v9n de in ternationale politiek bezien, ook in te genspoed moeten doen, d.w.z. als Zuid- Slavië en Griekenland verpletterd en En geland van den Balkan is verdreven, be hoort daarmede ook de Amerikaansche in- mengingspolitiek en daarmede president Roosevelt tot de verslagenen. Hij heeft hier niet alleen zijn eigen aan zien. maar ook dat van de Vereenigde Sta ten, op het spel gezet. Hij heeft de leiding van'en de verantwoordelijkheid voor dit avontuur op zich genomen en de afwikke ling daarvan zal derhalve oók ten koste van hem gaan. In de Europeesche werke lijkheid blijkt dat de Amerikaansche bluf en het aureool van alomtegenwoordigheid en almacht der Angelsaksen in de politiek wordt teruggebracht tot zijn wezen, waar voor geen groot, vastberaden volk behoeft te vreezen, maar waardoor ook niemand in de verleiding komt politieke zaken met hen te doen. De liquidatie van de Engel sche en Amerikaansche inmenging op het vasteland zal derhalve in de geheele we. reld heilzame gevolgen hebben. De debatten over de convooieering doop Amerikaansche oorlogsbodems van Enge!» sche vrachtschepen, wordt met tocnemer», de belangstelling door het Amerikaansche publiek gevolgd. De Amerikaansche blaa den behandelen dit thema uitvoerig. In de „New York Times’ ’wordt vei», klaard, dat men in Washington overweegt, in plaats van het convooi-systeem een soort verkenningsdienat op den Atlanti- sohen Oceaan door de Amerikaansche vloot in te stellen. Amerikaansche vlieg tuigen en oorlogsschepen zouden volgens dit plan den Oceaan afzoeken naar Duit sche zee- en luchtstrijdkrachten en Engel sche convooien waarschuwen, opdat zij tij dig van koers zouden kunnen veranderen. De Amerikaansche minister van marine Knox heeft opnieuw de verzekering gege ven. dat de vloot nog niet tot convooi eering van handelsschepen was overge gaan. Naar het D.N.B. meldt, heeft de Engel sche majoor Collins gisteravond voor den omroep een commentaar gegeven op den oorlogstoestand. Daarbij zeide hij o.m.: Wij moeten vrijmoedig erkennen, dat in Griekenland „niet alles er goed voor staat” Wij moeten toegeven, dat de Duitsche op- marsch ons daar veel te snel kwam. Ook bij Benghasi heeft de vijand sneller dan wij verwachtten, terrein gewonnen. Onzen strijdkrachten aldaar bleef inderdaad niets anders over dan terugtochtsgevechten te leveren. Het verlies van de goede vlieg velden daar, was, zooals de premier reeds te kennen heeft gegeven, geen gemakkelijk ding voor ons. De haven van Alexandrië ligt hu weer binnen het bereik van de -- Wij moeten verder -vrijmoedig 'erkennen, dat de Duitschers „heel respectabele" afstan den hebben afgelegd. Tot Benghasi was dat voor hen eerst 6(10 mijl en vandaar tot Solloem nog eens 300 mijl. De Engelsche officier ging vervolgens in op den veldtocht in Zuid-Slavië. Wij namen aan, zoo zeide hij. dat het Zuid- slavische leger bij Monastir de Duitschers kon tegenhouden, doch wij vergisten ons. aangezien de flanken werden bedreigd; bleef maar een ding over, n.l. de terug tocht. De terugtocht was onder deze om standigheden, bij' de Duitsche superioriteit aan vliegtuigen en tanks, een zeer •noei- lijke operatie. De Duitsche Stuka’s noem de Collins „buitengewoon onplezierig" en hij betreurde, dat het niet mogelijk is ge weest het Britsche luchtwapen in Grieken land tijdig te versterken. „Het zijn harde en onplezierige feiten, waarmede wij te doen hebben", zoo ging Collins verder het resultaat kan geenszins gelukkig genoemd worden”. kapitein te bewegen Zwetkowitsj en zijn vrouw vrij te laten. - Thans leeft hij in Nisj in volledige vrijheid. De Duitsche autoriteiten zijn zeer correct. Volgens de grondwet beschouwt Zwet- kowitsje zich nog steeds als chef van de regeering. daar hij als zoodanig niet af trad, doch door een troep Putchisten ter zijde gesteld en gearresteerd werd. Tenslotte zeide Zwetkowitsj. dat de vroegere Zuidslavische minister van bui- tenléndsche zaken Cincar Markowitsj eveneens na den terugtocht is bevrijd en zich naar Belgrado heeft begeven. Het is gebleken, dat op de met „één rantsoen melk” gemerkte bonnen in som mige gevallen slechts een kwart liter molk is afgeleverd. De aandacht wordt er op gevestigd, dnt een rantsoen melk 11 liter bedraagt. Tegen afgifte van boven- De aanvallen van Duitsche gevechts vliegtuigen op vijandelijke schepen in de Grieksche wateren in den loop van 23 April waren bijzonder succesvol. Tezamen werden 5 vrachtschepen van totaal 21.600 brt. tot zinken gebracht en 10 koopvaardij schepen met een totalen inhoud van 35.000 brt. beschadigd. Bij Salamis werd een vrachtschip van 10.000 brt. tot zinken ge bracht en een koopvaardijschip van 1000 brt. vernietigd. Een torpedojager werd door voltreffers zwaar beschadigd en een koopvaardijschip van 5000 brt door voltreffers midscheeps onder zware rookontwikkeling eveneens ernstig getroffen. Een vliegboot op de reede van Salamis werd in brand gescho ten. Bij Megad werd een vrachtboot van 4000 brt. tot zinken gebracht. Twee koop vaardijschepen met tezamen 3000 brt. wer- den zwaar beschadigd, 2 oorlogshulpvaar- tuigen van elk 2000 brt. kregen zware voltreffers. Bij Metiana werd een vracht boot van 600 brt. tot zinken gebracht. In de baai van Argolikos werd een koopvaar dijschip van 6000 brt. tot zinken gebracht en een ander schip van 10.000 brt. zwaar beschadigd. Bij Nauplia en Ydra werden een vracht boot van 6000 brt. en een ander vaartuig van 4000 brt. zwaar beschadigd. In de Golf van Corinthe werden 2 transportschepen van tezamen 3000 brt. zoo zwaar getroffen, dat de bemanning terstond daarna in de booten ging. Zeep voor wasscherijen De bestaande regeling ten aanzien van de wasscherijen blijft onverminderd van kracht. De wasscherijen zijn derhalve verplicht voor elke twintig kilogram droge vuile wasch een zeepbon van het publiek in ontvangst te nemen. Zooals reeds voorgeschreven is, dienen de was- scherijen eerst een bon van hun klanten in ontvangst te nemen en pas daarna een hoeveelheid van twintig kilogram waschgoed, hetzij ineens hetzij bij ge deelten in behandeling te nemen. De wasch van kantoren, hotels, café's enz., voor zoover het handdoeken, poets en stofdoeken, servetten, tafellakens ed. betreft, kan ter behandeling worden ge geven zonder dat daarbij bonnen behoe ven te worden af gegeven. bellen, drongen 3 vliegerofficieren met eenige gewapende soldaten zijn slaap kamer binnen en verklaarden, dat de Putsch was voltrokken, waarop Zwetko witsj met zijn vrouw werd gearresteerd en in een kamer werd opgesloten. Na 3 dagen werden hij en zijn vrouw, verge zeld van een kapitein en eenige soldaten i een villa geïnterneerd. Op 7 April doken de eerste Duitsche pantserwagens in Nisj op. hetgeen voor den kapitein en de wacht aanleiding was te vluchten, waar- 1 2 Tunchen 10 u. n.m. en 7 n. v.m.: Van 1—5 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 43 ct., daarna iedere regel meer 50 ct- Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct- Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Het A.N.P. meldt uit Berlijn:' Engel sche berichten, dat Duitschland het mili taire toezicht op de Dardanellen en den Bosporus zou hebben geëischt, kenmerk te men gistermorgen in de Wilhelm- strasse als typisch Britsche propagan da, welke de aandacht wil afleiden. Deze Engelsche berichten behooren thuis in dezelfde groep als die omtrent druk der Duitschers op Spanje. Blijk baar wil Engeland door een dergelijke berichtenpropaganda op touw te zetten, de aandacht afleiden van de pijnlijke gebeurtenissen in Griekenland en tevens in nieuwe gebieden onrust stichten. Koning Peter van Zuid-Slavië is, naar de „Messaggero” uit Ankara meldt, gis teren in Amman, de hoofdstad van Trans jordanië aangekomen. Hij zal daar eenige dagen als gast van den emir Abdoellah verblijven. De emir heeft ter eere van l hem een lunch gegeven, waaraan talrijke Britsche persoonlijkheden hebben deel- genomen. er op gevestigd, dat op alle bovengenoemde bonnen reeds op Zaterdag 26 April a.s. mag worden gekocht. X A 8 A 2 A 2 A 2 A 2 E A S Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 2 X Bij hun opmarsch naar Zuid-Grieken- land hebben de Duitsche troepen, naar het D.N.B. meldt, het Britsche leger niet alleen zware verliezen toegebracht, maar ook groote hoeveelheden wapens, muni tie, uitrustingstukken en proviand buit gemaakt Op een belangrijk strategisch punt in Thessalië hadden de Engelschen toen de Duitsche troepen naderden, geen tijd meer om hun tentenkampen in te pakken. Een reusachtig bivak voor ver scheidene 'duizenden soldaten viel m Duitsche handen, eveneens talrijke stuk ken geschut van 10.5 c.mhonderden tanks en voertuigen met materiaal, mu nitie en proviand. Op het station van deze plaats werd bovendien een ravitaillee- ringstransport veroverd. De Londensche zender deelde gisteren mede, dat de Britsche strijdkrachten in Griekenland haar nieuwe stellingen ver- sterken. Daarentegen verneemt het D N B. Duitsche bombardementsvliegtuigen, van bevoegde zijde te Berlijn, dat een moeten verder vrnmn«i„ .rk-nnm deel der Britsche troepen zich reeds ver scheiden dagen in volle zee bevindt. De Britsche dekkingstroepen, welke zijn ach tergebleven, hebben geen tijd meer' om nieuwe stellingen te versterken, daar' de hen achtervolgende Duitschers reeds in de stellingen van Thermopylae zijn binnen gedrongen. „Aangesticht door Angelsaksen, is voor de eerste maal op het vasteland van Europa een intrige tegen het werk der reorganisatie aan den dag getreden.” Met deze verklaring begint het maandblad op het terrein van de buitenlandsche poli tiek. dat nauwe betrekkingen met de Wiihelmstrasse onderhoudt. „Berlin RomTokio” zijn hoofdartikel. De samenzwering in Zuid-Slavië tegen Europa was tegelijkertijd de eerste po ging van de regeering van Roosevelt om haar inmengingspolitiek op het vasteland te verwezenlijken en hier de leiding van de vijanden van Duitschland en het nieu we Europa op zich te nemen. Met persoonlijke medewerking van den president moest bier voor de eerste maal zijn politiek van interventie op het vaste land van Europa tot de overwinning ge voerd en aan Duitschland een nederlaag worden bereid. Van hem ging het parool voor de volken van Europa uitStaat op tegen de nieuwe orde. Wie het waagt Duitschland tegen te houden, het te tar ten, en zich ter beschikking van de An gelsaksische contra-revolutie te stellen, is zeker van den onbeperkten steun der Vereenigde Staten, vooral van volledige hulp ip den vorm van oorlogsmateriaal en geld. Wie zich bij de nieuwe orde laat inlijven, moet bij het sluiten van den vrede op Amerika's ongenade re kenen. Met alle middelen van de propaganda, de diplomatie, persoonlijke boodschappers en boodschappen werden aan Zuid-Sla vië de macht en de zoogenaamde onbe perkte mogelijkheden van Amerika voor oogen gesteld, een macht, waarvan Roo sevelt zelf weet, dat zij grootendeels slechts op papier bestaat, da» het een spelletje met cijfers, kortom meer bluf en grootdoenerij dan werkelijkheid en tastbare hulp was. De zoogenaamde leen- en pachtwet, door de Amerikaansche pro paganda opgeblazen tot een waar wonder van machtsontplooiing, moest te Belgra do ten volle gewicht in de schaal leggen, maar elke poging tot bezinning en ont nuchtering werd onderdrukt Het is begrijpelijk, zoo verklaart het of ficieuze tijdschrift, dat een kleine staat als Zuid-Slavië, waaraan de maatstaven voor groote proporties ontbreken, het verstand verliest; als hem dergelijke machtsdimensies voorgespiegeld worden. Te grooter is de verantwoordelijkheid van de regeering van Roosevelt, die met dergelijke middelen een kleinen staat in het verderf heeft gedreven, ofschoon zij nauwkeurig wist, dat zij hem niet te hulp kon komen. De aansporing aan Zuid-Sla vië tot trouwbreuk is daarmede een uit- noodiging tot zelfmoord geworden. Dit verraad viel Roosevelt ook daarom gemakkelijk, daar niet het geringste poli tieke, economische of menschelijke belang hem en zijn land met de volken op den onbekenden Balkan verbindt. Naar men weet, behooren zij tot de elementen, die voor de immigratie, in de Vereenigde Sta ten als ongewenscht en minderwaardig worden beschouwd. Als kanonnenvteesch zijn zij overigens goed genoeg. Nye over den oorlog op den Balkan Het A.N.P. seint uit New York: De in drukken van het Britsche fiasco op den Balkan op de openbare meening van de Vereenigde Staten heeft de isolationisti sche senator Gerald Nye Woeqsdag voor studenten van de Yale-universiteit ge kenmerkt als „keerpunt In het Ameri kaansche denken”. In de laatste 8 dagen, aldus Nye, is overal een geweldig ont waken bespeurd, waardoor de kans, dat de Vereenigde Staten buiten den oorlog kunnen blijven, thans meer dan 50 pro cent bedraagt, terwijl het tevoren zoo goed als zeker leek, dat de oorlog on vermijdelijk was. De ontnuchtering, wel ke inmiddels als gevolg van de gebeurte nissen op den Balkan ontstaan is, doet nu evenwel verwachten, dat de Amerikanen voortaan meer Amerikaansch en minder Europeesch zullen denken en zich meer om de toekomst van de Vereenigde Sta ten dan van Europa zullen bekommeren. Engelsche schipbreukelingen geland. In Las Palmas is de visschersboot „Gal- lund" binnengeloopen met 18 Engelsche schipbreukelingen aan boord, die nabij de kust van kaap Juby uit reddingbooten waren opgepikt. Zij maakten deel uit van de bemanning van een Engelsch schip, dat op meer dan 50 mijl van Kaap Blanco was getorpedeerd. Diplomaten uit Athene vertrokken Uit Cairo wordt gemeld, dat de leden van het Engelsche gezantschap te Athe ne per vliegtuig in Egypte zijn aange komen. Denzelfden dag arriveerde ook het personeel van het Poolsche, het Noorsche en het Nederlandsche gezant- Een verklaring van Fadden Naar de Londensche berichtendienst meldt, heeft de waarnemende Australi sche premier Fadden gisteren verklaard, dat hij geen hoop meer heeft dat de slag in Griekenland voor de Australische troe pen nog gunstig kan eindigen. bedoelde bonnen kan dus dezelfde hoe veelheid worden gekocht als tegen afgif te van een bon van de melkkaart. Ook de met „één rantsoen nielk" ge merkte bon, welke onbeperkt geldig Is, kan eiken dag worden afgegeven aan den melkleverancier, die desgewenscht de volle hoeveelheid van 1) liter ineens, dan wel in gedeelten aflevert. Zeep op bon 29 De secretaris-generaal van het depar tement van Handel, Nijverheid en ScMëepvaart maakt bekend Gedurende het tijdvak van Maandag 28 April tot en met Zaterdag 31 Mei a.s. geeft de met „29" genummerde bon van de „Bonkaart Algemeen” recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 120 gram huishoud zeep of 200 gram zachte zeep (oude samenstelling van vóór 1 Januari 1941) of 150 gram zachte zeep (nieuwe samen stelling van na 1 Januari 1941) of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeep poeder of 600 gram waschpoeder. Vol ledigheidshalve wordt er op gewezen, dat waschpoeder niet gekocht kan worden door het publiek, doch uitsluitend wordt beschikbaar gesteld ten behoeve van wasscherijen. Voorts blijft de bepaling van kracht, dat de oude voorraden zeep vlokken. zelfwerkende waschmiddelen en vloeibare zeep, welke zeepsoorten thans niet meer worden aangemaakt, nog mo gen worden uitverkocht, met dien ver stande, dat elke bon recht geeft op het cialen verslaggever van het Boelgaarsche blad „Oetro" een van de wijze, waarop de omwenteling in i Zuid-Slavië is geschied. Een geestelijk verwarde groep van 20 officieren heeft in een enkelen nacht, naar hij verklaarde, den grooten staat in den afgrond gestort en een geheel i aanle,,°,n« was yiucmen. waar-' volk aan den ondergang prijsgegeven. bl] Z1J Zwetkowitsj en zijn vrouw mee-: Deze groep heeft niet willen begrijpen, Inamen me‘ de bedo?lT*’ hen °«er te dat de groote mogendheid Duitlchland I «eve"Ja" bet 'n de r?cht,lnK va" ^°„raï“ iedere hindernis op den weg naar het tei'u8wijkende Servische leger. Onderweg vervullen van haar opgaven zou vernie- ?e bet ,daaroP aan e.®n officier, de tigen en zoo heeft zij Duitschland van een vriendschappelijk land tot een be slist vijandig land gemaakt en dat of schoon niet eens een doortocht van Duit sche troepen door Zuid-Slavië was ver langd. Doch de generaals hielden vast aan hun helsch plan en door een nachte- lijken Putsch riepen zij het noodlot op. Zwetkowitsj werd dien nacht door den commissaris van politie telefonisch ervan in kennis gesteld, dat voor het gebouw van den ministerraad militairen bijeen kwamen. Toen Zwetkowitsj op het punt stond» de regeeringsgetrouwe comman danten van de koninklijke garde op te Formaties van het Duitsche luchtwapen hebben in den afgeloopen nacht, naar het D.N.B. verneemt, een stad aan de Eneelsche Zuidkust met goed succes aan gevallen Zware ontploffingen en van verré zichtbare, zich snel uitbreidende groote branden, benevens talrijke kleine branden in de haveninstallaties konden worden waargenomen. Boven de doelen was een reusachtige rookwolk te zien. Een brand kon 80 k.m. verder reeds wor den gezien. In het Oosten van En geland werden nog anderen doelen aangevallen. Voorts zijn vannacht 3 in eonvooi varende koopvaarders met in -totaal een inhoud van 14.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Een koopvaardijschip met een inhoud van 4000 b.r.t werd zwaar beschadigd. De bemanning van een eskader nachtjagers schoot tijdens den nacht in 45 miputen tijds 4 toestellen neei^ De Hongaarsche rijksbestuurder von Horthy is gisteren door den Führer en rijkskanselier in het hoofdkwartier, van den Führer ontvangen. De rijksbestuur der is nog denzelfden dag naar Boeda pest teruggekeerd. Omtrent het bezoek van Horthy aan Hitler meldt het A.N P., dat de Hon- gaarsche rijksbestuurder gisterochtend per vliegtuig in de buurt van de plaats van bespreking is aangekomen, waar hij door den minister van staat. Meissner, ontvangen en naar het hoofdkwartier van den Führer vergezeld werd. Admi raal von Horthy was des middags de gast van den Führer aan een maaltijd, waaraan voorts deelnamen de Hongaar- sche gezant te Berlijn, von Sztojay, als mede van Duitsche zijde o.a de chef van het opperbevel van de Weermacht, gene- raal-veldmaarschalk Keitel, de rijkspers- chef. dr Dietrich, de minister van staat, dr. Meissner en de Duitsche gezant in Boedapest, von Erdmannsdorff. Na af loop van de uitvoerige besprekingen keerde de rijksbestuurder per vliegtuig terstond weer n^ar Boedapest terug. De vroegere Zuidslavische minister president Zwetkowitsj heeft aan den spe- -- uiteenzetting gegeven - blad „Oetro' I naar Nisj overgebracht en daar in Duitsche

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1