HAAGSCHE C0URAN1 De Vuurtorenwachter BINNENLAND STADSNIEUWS Vrijdag 25 April 1941. DE NIEUWSTE MODE, BW D. A. M. Ingen Housz 60 jaar Friesland Aardappelen poten in TWEEDE BLAD Een nieuw volksvoedsel? NED. HERV. GEMEENTE FEUILLETON ftWordt vervolgdJi De inlevering van radiotoestellen door Joden Gratis bijvoegsel van de „Haagsche Courant” De bekende kunstenaar en paedagoog D. A. M. Ingen Housz, viert heden zijn 60sten verjaardag. De heer Ingen Housz is leeraar aan de Academie voor Beeldende Kunsten in den Haag. De jarige tijdens het les geven in de boetseerkunst i Polygoon f CHRISTENDOM EN NATIONAAL- SOCIALISME De tunnelbouw te Velsen aanbesteed Leveringsplicht van eieren Vrijaf op 1 Mei Bij dit nummer ontvangen de ge- abonneerden No. 9 van het Tijd schrift „DE NIEUWSTE MODE**, Figuur 1 in dit nummer is een modern somerjasje met van voren opgestikte naden. De rug is uit één stuk en heeft, in de taille van achter een ceintuurtje; sluiting met 4 knoopen. Alleen van 6—8 en 1012 jaar. Om een zoo groot mogelijke productie te verkrijgen is men op de Friesche gronden allerwege bezig met het poten vap de zgn. „Bintjes”. Werden voorheen eerst met een pootstok de gaten in den grond geboord, thans wordt machinaal een geul getrokken (rechts), waarna de inleggers de aardappelen hierin op de vereischte afstanden leggen /Polygoon) Vereeniging van gemeenten Vergoeding van oorlogsschade aan gewezen militairen Engelsche vliegtuigen boven ons land %r.-- (Nadruk verboden ZEE DE VAN EEN VERHAAL bewerkt door ADRIAAN J. HUISMAN 1) HOOFDSTUK I Aangespoeld weer de de De slipper limped (de z.g. muiltjesslak) als eiwitbron Nó. 17860 de het ORG ANISATIE-COMMISSIE VOOR HET BEDRIJFSLEVEN De Organisatiecommissie voor het Be drijfsleven heeft den heer D. W Lefeber te Lisse, die door genoemde commissie was benoemd tot adviseur voor het orga- niseeren van den groothandel in bloem bollen, op diens verzoek wegens gezond- neidsredenen van zijn functie ontheven. der nieuwe gemeente wordt mr. J. A. M. van Oorschot. Het maken van het eerste gedeelte van de tunnels onder het Nobrdzeekanaal te Velsen, is door den Rijkswaterstaat ge gund aan de laagste inschrijfster. de N V. Amsterdamsche Ballast-Mij te Amster dam, voor ƒ3.452.900 Dit gedeelte omvat het maken van het eerste gedeelte der tunnels en van den bouwput hiervoor, het maken van aanvullings- en ophoogings- werken en het uitvoeren van bijkomende werkzaamheden. Naar wij vernemen, zal het te Barne veld spoedig komen text een algeheele leveringsplicht van pluimveeproducten op de daarvoor van ouds bestemde centrale plaatsen, te weten de markthallen, waar de eieren door de daartoe bevoegde koop lieden in ontvangst genomen zullen wor den 'en op de pluimveemarkt, waar alle soorten pluimvee aangeboden moeten worden. Deze maatregel zal, als hij tot uitvoering is gekomen, door alle bona fide kooplieden ten zeerste worden ge waardeerd. Reeds lang was de toestand, zooals die de laatste maanden was ont staan. voor velen een reden tot misnoe gen. Het ophalen, vooral van eieren op de pluimveebedrijven, geschiedde ten na- deele van handelaren, die buiten Barne veld wonen. Thans zal deze categorie weer gelijke kansen tot het koopen van eieren worden geboden. De persdienst van het N.V.V. meldt: Naar aanleiding van de besprekingen, die door de sociaal economische afdeeling van het N.V.V. met de firma Bloemheuvel te Amersfoort werden gevoerd, heeft ge noemde firma besloten haar geheele per soneel van 250 man op 1 Mei as., den dag van den arbeid, vrij te geven, met be houd van loon. Mogen vele werkgevers dit voorbeeld volgen, opdat „de dag van den arbeid" een gebeurtenis worde, waaraan geheel werkend Nederland kan deelnemen. hem omringde; een schoonheid, die op hem des te grooter indruk maakte, daar hij vandaag voor het eerst na vele dagen weer de kust zag van zijn geliefd vaderland. De deur naar de vertrekken van den uurtorenwachter stond open. De man, die binnen druk bezig was met het schoonmaken van enkele onder deden van het licht, staakte zijn werk om zijn hoofd naar buiten te steken en te vragen: Riep je mij? Deze zakelijke woorden deden den droomer ontwaken en hij antwoordde met een glimlach: Ik ben me er niet van bewust, hoor!' 1 O, dan is het in orde, Ik dacht, dat je om vuur riep. De ander boog zijn hoofd om het vlammetje van een lucifer tegen den wind te beschutten. De man binnen snoof verlangend den geur van de ta bak op, maar hij dacht er niet aan de regels te overtreden en binnen een pijpje op te steken. Inplaats daarvan gaf hij den ander een goeden raad. Als ik jou was, zei hij, zóu ik naar beneden gaan. Ik zal wel wat voor je bewaren van het ontbijt: eie ren en schelvisch. Je zult je na die twee dagen ook wel moe voelen. Ja, ik ga dadelijk naar beneden, eerst wil ik nog even een pijp rooken. Ofschoon de beide mannen in de uniform van onder-vuurtorenwachter gekleed waren, was het duidelijk, dat de één een heer en de ander een ruwe zeebonk was, die meer om eieren en visch gaf, dan om de bekoring van een mooi landschap. De „heer” wendde zijn blik naar den zeekant. Een dertig kilometer naar het Zuidwesten duidde een rook wolk op het naderen van een mail schip. Over een uur zou het schip vlak bij zijn. De wachter was er vrijwel zeker van. dat het de „Olav Tryg- vasson” was die uit New York naar Oslo terugkeerde. de wachter direct gezien, dat het niet een scheepje was. dat tusschen de kleine eilanden op en neer voer, maar een reddingboot van een groot schip; hoogstwaarschijnlijk was er dus een ongeluk gebeurd. Knut, riep hij. Zijn maat kwam op zijn geroep vlug aanloopen. Wat denk jij daarvan? Reddingboot, merkte de ander kalm op. Aanvaring, dagen geen wind geweest. Het was duidelijk te zien, ddt de boot niet werd bestuurd. Door den wind zou ze de baai ingedreven wor den en door het getij op de rotsen worden geworpen. Een oogenblik staarden de beide mannen sprakeloos naar de naderende boot tot Knut naajr binnen ging om even later met een zeekijker terug te keeren. Nu, die ligt ook niet hoog boven het water, mompelde hij, een beet je zee en ze is er geweest. Maar on der het zeil en achterin ligt wat; ik kan niet zien wat het is. Maar met dit getij komt de boot vlak langs ons, dan kunnen we er achter komen. De ander keek in het rond. Ik geloof, dat we moeten probee- ren de boot te pakken te krijgen. Knut staarde nog steeds door den kijker. Het is de moeite niet waard, was zijn oordeel, wat krijg je ervoor? Hoogstens een vijftig kronen en dan, we hebben hi :r geen boot en je kunt er toch ook niet naar toe zwemmen. Dat wou ik nu juist voorstellen. Knut liet zijn kijker zakken en keek den ander verbaasd aan. Dat is de eerste keer, dat ik jou gekkepraat hoor uitslaan, Axel Olsen. Wat vind je er nu zoo dwaas aan? Hoe weet je nu, wat er aan boord is? Wat willen die vogels? Wat is er onder dat zeil? Misschien wel lijken Den heelen nacht had de bel op den vuurtoren haar waarschuwende stem door den mist doen Klinken. Het geluid scheen den heelen toren, die even hecht en sterk leek als de rots van graniet, waarop hij was gebouwd, te doen beven voor het met groote Kracht de duisternis invloog. In de hoogte bescheen een duizen den kaarsen sterk licht de laaghan gende wolken. Tienduizenden malen versterkt door een ingenieus ienzen- stel trachtte het den dikken mist te doorboren: maar het licht kreeg een bondgenoot; uit zee kwam een wind opsteken, die den mist deed optrekken. En even later had men van den hoogen, sterken toren een schitterend uitzicht. Aan den horizon sloot een zee, die van transparante zijde gemaakt scheen, aan bij een turkooizen nemel. In he’ Westen werden enkele eilanden nog door dt laatste mistbanken ge vangen gehouden, maar weldra zag men daar een door de eerste stralen der zon met purper overgoten land- scly.i.’te voorschijn komen. Over de wateren schoten groene en blauwe strepen, die een gloed verspreidden alsof er bergen edelsteenen lagen. Een man op de smalle galerij, die om den toren liep, bleef even staan cm te genieten, van de schoonheid, die Een tiental jaren geleden deed de slip per limped (de z.g muiltjesslaK) haar in trede in de Zeeuwsche stroomen. Steeds sneller vermenigvuldigde zij zich op de oester- en mosselbanken in de Schelde en steeds meer werd deze parasiet een ge vaar voor de mossel-, maar vooral voor de oestercultuur zoo schrijft de Provinciale Zeeuwsche Courant. De jonge oestertjes, werden op de banken tenslotte overwoe kerd door de enorme hoeveelheden slip pers. Ja, de oestercultuur moest zelfs in nieuwe banen worden geleid om niet ge heel ten onder te gaan. Het was n.l. geble ken, dat op de gekalkte dakpannen, die ook in den bloeitijd der oestercultuur wer den gebruikt, als collecteurs voor het oes- terbroed, de jonge oestertjes lang niet in die mate door de slippers werden over woekerd als op de uitgezaaide schelpen. Hierdoor deed de zooveel bewerkelijker pannencultuur weer haar intrede Thans is men echter ook de goede zijde der slipper gaan zien, nu gebleken is dat zij een groot percentage eiwit bevat. Dui zenden kilo’s slippers worden reeds naar België uitgevoerd In Yerseke zijn reeds vele proeven genomen en op korten ter mijn zullen die door deskundigen op nog grooter schaal plaats vinden met het doel de slipper-industrie tot ontwikkeling te brengen. De grondstoffen zijn in enorme hoeveelheden en met zeer weinig kosten in de omgeving van Yerseke voorradig. Er ontbreekt echter een groote drogerij, waarin dé slippers verwerkt worden. Want uit de proeven is al gebleken, dat het slippervleesch uitstekend als voedsel geschikt is en in een zeer groot aantal varianten kan worden verwerkt De groot industrie besteedt reeds zijn aandacht aan dit punt en zeer binnenkort kunnen nadere stappen worden verwacht Deze week nog zullen hieromtrent te Yerseke weder besprekingen worden ge houden. waarin de mogelijkheden voor deze industrie nader zullen worden over wogen Yerseke heeft de grondstoffen en het noodige terrein voor deze industrie. Het is derhalve te hopen dat deze eiwit- bron op een loonende wijze zal kunnen worden verwerkt en zal kunnen helpen bij de voedselvoorziening van het Nederland- sche volk. BELASTINGAANGIFTE VAN BINNEN SCHIPPERS, ENZ., ZONDER VASTE WOONPLAATS Volgens een uitvoeringsmaatregel van artikel 104 van de wet op de Inkomsten zijn alle binnenschippers en bemanning van een binnen inruilen tegen slechtere toestellen niet geoorloofd Ter aanvulling van wat reeds is mede gedeeld ten aanzien van de verplichte in levering van radiotoestellen door Joden kan nog worden gemeld, dat in een cir culaire van den waarnemend secretaris generaal van het departement van Justi tie aan de procureurs-generaal het vol gende gezegd wordt: Het is den Höheren S.S.- und Polizei- führer gebleken, dat een groot gedeelte der Joodsche bevolking, in verband met de Verordening betreffende de inname der radio-ontvangtoestellen van Joden, pro beert de radiotoestellen te vervreemden. Daarbij worden dan slechtere toestellen in betaling, genomen en worden deze aan de autoriteiten ingeleverd. Naar aanleiding hiervan heeft de Höhe- re S.S.- Und Polizeiführer beim Reichs- kommissar für die besetzten Niederlën- dischen Gebiete bepaald, dat iedere per soon bij de inlevering van een radiotoe stel een verklaring moet teekenen, dat ruiling of omwisseling van het toestel na de afkondiging der Verordening betref fende de inname der ontvangtoestellen niet heeft plaats gehad. De verplichting tot inlevering der radio- ontvangtoestellen geldt niet ten aanzien van Joden, die de nationaliteit van staten bezitten, die zich niet in oorlog met Duitschland bevinden of bevonden heb ben. Dat was van kerkelijke zijde verraad aan haar eigenlijke taak en zoo lang de kerk niet inziet, aldus spr., dat dit verraad aan de verkondiging van het Woord Gods is, zal de kerk de nederlaag der oude politieke partijen moeten mee maken en als solidair met deze partijen ook in haar ondergang deel moeten ne men. Maar hiermede wordt het Konink rijk Gods geschaad, wordt de taak, dia de kerk thans werkelijk heeft, verwaar loosd en worden duizenden van het ge loof vervreemd. Vervolgens gaat spr. uitvoerig de be schuldigingen na. die de kerkelijke we reld tegen het nationaal socialisme in brengt. met name inzake het leidersbe ginsel en het staatsabsolutisme, ver wierp de bezwaren en wees er integen deel op. hoe de nieuwe revolutie begin selen en daden brengt, die juist van christelijke zijde in de eerste plaats en in de sterkste mate zouden moeten wor den toegejuicht, o.a. het theïstisch be ginsel in plaats van het attheisme der Fransche revolutie, het versterken van het gezag bij de gratie Gods, het steu nen van net groote gezin, het bestrijden der publieke immoraliteit, het nieuwe solidarisme van het „allen voor één en één voor allen”. v Spr. eindigt met net vertrouwen uit te spreken, dat de kerkelijke wereld, die altijd achteraan komt en in de -ver- loopen periode aan een verkeerde poli tiek zich had verslingerd, allengs tot dit inzicht komen zal en gelijk elders in Europa ook hier te lande zal weten te waardeeren wat haar aan kansen ge boden wordt en een nieuwen koers in dezen tijd met liefde en overtuiging zal weten te vinden. Tien arbeiders gewond Van Engelsche luchtaanvallen op ons land valt over den afgeloopen nacht niet veel bijzonders te vermelden Slechts valt te betreuren, dat uit een Engelsch vliegtuig machinegeweervuur op arbei ders werd geopend, van wie er 10 gewond werden en 3 naar een ziekenhuis moesten worden gebracht. Over een paar uur zouden de opva renden in de hoofdstad zijn. De hoofd stad,, bedacht de torenwachter, waar uit hij twee jaar geleden wegvluchtte met een afkeer, die aan waanzin grensde. Dat groote schip droeg honderden, die niets anders verlangden dan naar het gewoel van de groote stad te ko men. En de man, die hier nu stond te rooken het was duidelijk, dat hij, een beschaafd man was, hij had een fijnbesneden gezicht had aan dat alles den rug toegekeerd om hier zich op een eenzame rots op te sluiten. Vreemd, zoo verschillend' als de menschen aangelegd zijn; en de vrou wen vooral. Bij deze gedachte kwam een harde trek op zijn gelaat, die zijn maat, die binnen lustig zat te zingen, zeer verbaasd zou hebben. De man buiten scheen uit een pijn lijken droom gewekt te worden door een deuntje, dat zijn kameraad aan hief. Hij klopte zijn pijp op de leuning uit en stond op het punt naar binnen te gaan om zijn slaap te aan inhalen, toen zijn oog op iets bleef rusten, dat nog een kilometer of twee verwijderd was, maar nader kwam. Op het oogenblik woei er een zwak ke wind uit het Zuiden en deze wind dreef de golven met kracht tegen de verraderlijke rotsen, waarvoor de schepen door dezen vuurtoren werden gewaarschuwd. Met kalm weer was het haast on mogelijk veilig aan de kust te landen, maar als een storm opstak, was het eenvoudig uitgesloten. De man op den omloop staarde aandachtig naar wat nu een reddingboot met een gebroken mast bleek te zijn. Doordat de boot wit geschilderd was, had hij ze niet eerder tusschen de schuimkoppen ont dekt. Misschien zou hij ze nu ook niet gezien hebben, als niet een aantal meevliegende eeeuwen verried, dat er iets bijzonders aan de hand was. Aan de kleur van het bootje had Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van Binnenland- sche Zaken is bepaald, dat de gemeente Abcoude-Proostdij en Abcoude-Baambrugge worden samengevoegd tot een nieuwe ge- méfente, welke den naam Abcoude draagt. Burgemeester der nieuwe gemeente Ab coude wordt mr. S. P. baron van Ben- tinek, thans burgemeester van beide ge meenten. Voorts worden de gemeenten Stad-Har- denberg en Ambt-Hardenberg samenge voegd tot een nieuwe gemeente, welke den naam Hardenberg draagt. Burgemeester belasting alle tot de vaartuig behoorende personen, die binnen het Rijk hun bedrijf of beroep uitoefenen, zonder er een vaste woonplaats te heb ben, gehouden zich in den loop van Mei, Juni of Juli aan te melden aan een der daartoe in elke prov. aangewezen ontvang kantoren der dir. belastingen. In afwijking hiervan heeft de secretaris-generaal van het departement van Financiën beslist, dat deze aanmelding dit jaar in plaats van de genoemde maanden behoort te geschieden in Augustus of in September. MAATREGELEN TEGEN DEN SMOKKELHANDEL De Staatscourant van gisteren bevat een beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Financiën tot het nemen van maatregelen tegen den smokkelhandel. NEDERLANDSCHE BLOEMEN IN DUITSCHLAND V.P.B. meldt uit Berlijn: Zondag 27 April zal te Berlijn in het „Lehrervereins- baus" een vergadering der Berüjnsche tuinders plaats hebben, waaraan een ten toonstelling van alle tulpensoorten ver bonden is. die de laatste jaren in Neder land geteeld zijn en die in Duitschland tot nog toe niet bekend zijn. Vertegen woordigers van Nederlandsche bloembol lenkweekers zullen verklaringen geven. De tentoonstelling, die ook voor het pu bliek toegankelijk is. kan ook Maandag nog worden bezichtigd De bloemententoonstelling „Planter, en Bloemen” te Hamburg zou vandaag wor den geopend. 35.000 tulpen, narcissen en hyacinten zijn uit Nederland per trein verzonden. De secretaris-generaal van binnen- landsche zaken heeft aan de burge meesters medegedeeld, dat bij de scha- de-enquétecommissie voor militairen te velde, sedert zij haar werkzaamheden begon, meer dan 40.000 aanvragen om toezending van aangifteformulieren zijn binnengekomen. Ter voorkominj werkzaamheden MUSEUM VOOR HET ONDERWIJS Morgenmiddag te half 3 wordt een rondgang onder geleide door de afdeeling Insecten gehouden Inleiding met licht beelden over de bijen. Zondag 27 April om half 3 is er een rondgang onder geleide door de afdeeling Dierkunde; inleiding met lichtbeelden over „Weekdieren”. Woensdag 30 April wordt om half 3 een rondgang onder geleide door de af deeling Volkenkunde gehouden, met een inleiding met lichtbeelden en vertooning van de film „Het leven in de Dessa” over Indische kunstnijverheid. ontdekt, waar hij vol aandacht naar tuurde. feen geluid van ijzer trof hun oor< De groote deur, een tiental meters boven den zeespiegel, werd geopend en Olsen stónd op het punt, met be hulp van de ijzeren ringen, welke in den muur gemetseld waren, naar de zee af te dalen. Olsen zwemt naar de boot, zei Knut zakelijk. Het is de moeite niet waard om Christiansand te waarschuwen. De mannen op den omloop hoorden een geplas en even later zagen zij het hoofd en de schouders van hun ka meraad. Na een tiental slagen wierp hij zich op zjjn zij en wuifde tegen de mannen hoog boven hem. Met een krachtigen slag werkte hij zich vlug vooruit. De torenwachter keek ingespannen door zijn kijker. Boot en zwemmer waren weldra zoo dicht bij elkaar, dat hij ze tegelijk kon zien. Olsen had zich weer omgekeerd en zwom kalm door met een eenvou- digen borstslag. Hij was geen boot- lengte meer van z(jn doe) verwijderd, toen hij plotseling dook, terwijl twee van de vogels recht naar boven scho ten. Even was een zwarte vin zicht baar en een donkere massa in het water draaide zich met een ruk om. Lieve hemel! riep Andersen ge schrokken. Wat is dat? Een haai, was het antwoord van den ander, die niet minder opgewon den was. Ik was er al bang voor en ik heb hem nog gewaarschuwd. Maar hij zal zich wel weten te redden. Waarom heb je mij niet gewaar schuwd? bulderde Andersen. Maar het was nu niet de tijd om uitleg te geven. De beide mannen staarden naar het schouwspel, dat zich in hun kijkers als vlak voor hun oogen afspeelde. ig van stagnatie in der commissie is noodzakeljjk, dat de belanghebbenden, indien aan hun verzoek niet spoedig ge volg wordt gegeven, zich onthouden van schriftelijke of telefonische mededeelin- gen hieromtrent. Een ieder, die een formulier heeft aangevraagd, zal dit te zijner tijd wor den toegezonden. Aangezien voorts gebleken is, dat velen niet op de hoogte zjjn van het be staan van de mogelijkheid, vergoeding te vragen voor te velde verloren gegane eigendommen, wordt nogmaals medege deeld, dat militairen van zee- en land macht, die gedurende de oorlogsdagen in hun mobilisatiestandplaats of aan boord van hun schip particuliere eigen dommen hebben verlpren, zich kunnen wenden tot den secretaris van de scha- de-enquêtecommissie voor militairen te velde, Javastraat 4 te ’s-Gravenhage, met verzoek om toezending van een aangifteformulier. In verband met het vorenstaande wordt de termijn, binnen welken het aanvragen van aangifteformulieren dient te geschieden, tot 1 Mei 1941 verlengd. Ook de nagelaten betrekkingen van gesneuvelde militairen kunnen zich met een verzoek om toezending van een aan gifteformulier tot bovenstaand adres wenden. Lezing van den heer van der Vaart Smit Gisteravond sprak in „De Galerij" in openbare vergadering, belegd door de N.S.B., de heer van der Vaart Smit van ’s Gravenhage over „Christendom en nationaal-socialisme". Spr. teekende hoe in Duitschland, Italië, Spanje en Frankrijk zelf, de nieuwe orde een ont zaglijken vooruitgang voor de kerken be- teekent en principieel deze revolutie, die het „Dieu et maitre”, „God en gezag’ in de plaats stelt van het bekende „ni Dieu et ni maitre’ der Fransche revolutie, een totaal nieuwe en goede verhouding van christendom, staat en volk brengt. Dat dit in de Nederlandsche kerke lijke wereld niet wordt ingezien, is be kend. Uitvoerig gaat spr. na, wat de oorzaken hiervan zijn. Deze oorzaken zijn voornamelijk van politièken aard. De kerkelijke wereld had een bepaalde opvatting over de wijze, waarop het politieke en maatschappelijke leven ge organiseerd moest worden en toen de nieuwe revolutie in het midden bracht, dat deze opvatting foutief was en door een betere vervangen diende te worden, werd de fout verdubbeld. Want nu stelde de kerkeiijke wereld zich garant voor deze oude politiek en gebruikte haar geestelijke autoriteit om de aanhangers der nieuwe staatkundige richting te bestrijden, te onderdrukken, te terrori- seeren en zoo mogelijk uit te roeien. D». J. J. Poldervaart beroepen Naar wij vernemen heeft de kerkeraad der Ned Herv gemeente bier ter stede in zijn gisteravond gehouden vergadering uit het drietal, dat gesteld is in de vaca ture die ontstond door het verleenen van emeritaat aan wijlen dr. H Schokking. bestaande uit de* predikanten ds. C. G. H Blok te Amersfoort, ds. J J Polder vaart te Vriezenveen en ds. J C. Uitman te Groningen, beroepen ds. J. J Polder vaart Ds. Poldervaart werd in 1907 ge boren en werd in 1932 candidaat in Fries, land. 2 Oct. van dat jaar werd hij te Nigtevecht in zijn eerste gemeente be vestigd. Van daar vertrok hij 30 Aug 1936 naar zijn tegenwoordige standplaats Ds. Poldervaart die tot de confessioneele richting behoort stond reeds eerder op een drietal in de vacaturen die de laat ste jaren bij de Haagsche Herv. gemeente ontstonden. en dan kun je er zeker van zijn, dat er ook haaien zijn. Haaien! Loop rond, het is hier de Roode Zee niet. Ik ben niet bang uitgevallen. Ik ga het Andersen vra gen. Die zal er niet van willen hooren. Dat zal hij toch moeten. Kom, Knut, help mij liever en roep welken kant ik op moet zwemmen. Wees’ maar niet bang, ik zal het wel klaar spelen. Knut, die er van overtuigd was, dat hun superieur tot zoo’n gevaarlijk avontuur geen toestemming zou geven zweeg maar. Hij stelde zijn kijker weer in, wierp een blik op het stoomschip en schonk toen weer al zijn aandacht aan de kleine boot. De stilte van den morgen had iets onheilspellends. Knut keek ingespannen naar boot, maar de wind, welke eerst den mist had verdreven, deed nu het zee- cppervlak rimpelen, wat het zeer moeilijk maakte duidelijk te onder scheiden, wat er zich in de boot be vond. Maar toen de boot naderbij kwam, kon Knut met zijn geoefende oogen toch iets meer 'zien. Aan stuurboord zag hij een groot aantal blikjes lig gen: vleesch of beschuit of iets der gelijk?. De massa voor op de boot bleef hem een angstig raadsel. De vogels, die zoo druk om de boot heen vlogen, stelden Knut niet gerust. Er was zoo wat een half uur ver streken. De „Olav” was nu nog slechts een tiental kilometers van den vuurtoren verwijderd. Het stoom schip en de boot zouden ongeveer te gelijk bij de baai komen, maar het schip zou natuurlijk wel er voor zor gen op een veiligen afstand van de rotsen te blijven. Eindelijk hoorde Knut iemand trappen opkomen. Dat was niet Axel Olsen, maar zijn superieur Andersen. Spoedig had ook deze de kleine boot UITREIKING DER PERSOONSBEWIJ ZEN IN ROTTERDAM A s. Maandag zal te Rotterdam aan den linker Maasoever in het Feijenoordsta- dion een begin worden gemaakt met de uitreiking van persoonsbewijzen. Deze uitreiking zal drie dagen plaats hebben, gedurende welke op halve kracht zal worden gearbeid. Dit is een proefneming, welke dient, om het personeel even weg wijs te maken, waarna op I Mei a.s. defi nitief zal worden begonnen op den linker Maasoever. Aan de Noordzijde van de rivier is een speciaal steenen gebouw op getrokken achter het Raadhuis, waar 80 man met de uitreiking gedurende hoog stens zeven maanden bezig zullen zijn. Aan den linker Maasoever bevindt zich 40 man personeel. In totaal moeten in Rotterdam 440.000 personen voorzien wor den van een persoonsbewijs Men stelt zich voor, per dag 3600 inwoners te hel pen. waarvoor in totaal 220 man noodig zijn. De uitreiking van de oproepingskaar- ten zal te Rotterdam niet per post ge schieden, omdat op deze wijze iedereen wordt opgeroepen ongeacht of hij door ouderdom of gebrek niet in staat is op het aangegeven uur te komen. 24 man zijn speciaal aangesteld, om eiken dag 150 oproepingen huis aan huis te bezor gen. Aan elke woning maken zij een mondelinge afspraak. lb.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5