27 2 Haagsche Courant van Vrijdag 25 April 1941 VAN HOUTEN S PUDDINGPOEDERS amandeltje!, vruchteri: l7Mcta citroen, caramel. De nieuwe Hoornbrug i STADSNIEUWS Een snia BINNENLAND LAATSTE TELEGRAMMEN HET DUITSCHE WEERMACHTBERICHT Lelijk nagerecht, zoo’nVan Houten’s pudding! HouteNs r" DERDE BLAD, PAGINA 1 ERNSTIGE WAARSCHUWING Volgend voorjaar voor verkeer gereed ZIG ZAG CABARET Giften BEGRAFENIS W. Th. LA RIVIèRE Die tagging de Hoorei»^.® samenhang met 4& geunjaigde verkeersregeling 5* De distributie van vaste brandstoffen PAKJES OP BON TENTOONSTELLING „BLOEMEN EN BEELDEN” Pas van Thermopylae in Duitsche handen MARSCH VAN HET WACHTBATAL- JON VAN HET LUCHTWAPEN BRUG VOOR ALLE VERKEER AFGESLOTEN DR. T. H. R. VALCK LUCASSEN PLOTSELING OVERLEDEN Groot aantal Britsche vliegtuigen vernietigd Vereeniging „Volksonderwijs bestaat 75 jaar voor Winterhulp HO Er zijn zeven smaken I i- Rita Georg HARMONIE DER aanslui- 1 53 Uil l sinaasappel, frambozen: 13 da vanille: I2H cta Het cabaret Zig-zag geeft Zondagavond 8 uur a.s. een bonten avond in Diligen- tia. Medewerken zullen o.m. Rita Georg. Irene Getrey, Maxim Herman, Peter Siers, Charley Chattam, Singing Fools en Robert José (Photo d’Ora) HERDENKINGSSAMENKOMST VAN DE N.S.B. Vanwege de N.S.B. wordt op Zondag 11 Mei a.s. hier ter stede in het Gebouw voor K. en W. 's avonds om half acht een groote herdenkingssamenkomst gehouden. DISTRIBUTIEDIENST VERKEERD INGELICHT Een restaurateur te dezer stede had ten aanzien van zijn levensmiddelenvoorraad aan den distributiedienst verkeerde in lichtingen gegeven. Daardoor beschikte hij over meer levensmiddelen dan hem was toegestaan. De politie nam 200 k.g. rijst, een vat met ruim 100 liter slaolie en een vat zachte zeep in beslag; de restau rateur kreeg een proces verbaal. Afgifte van de bonnen vóór of gelijktijdig met de aflevering De secretaris-generaal van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart vestigt er de aandacht op, dat ten aanzien van de distributie van vaste brandstoffen niet de regel geldt, dat de betreffende bonnen bij het afleveren der goederen door den kooper afgeven en door den verkooper in ontvangst genomen moeten worden. Voor vaste brandstoffen geldt hetgeen ook is bepaald voor de aflevering van melk, namelijk, dat de bonnen vóór of gelijktijdig met de aflevzring der goede ren aan den verkooper moeten worden ter hand gesteld. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Financiën is aan J. W. Wensel, verificateur der in voerrechten enz. te Oldenzaal, op zijn verzoek eervol ontslag uit ’s Rijks dienst verleend. Bij beschikking van den secretaris generaal van het departement van Op voeding, Wetenschap en Cultuurbescher ming is aan J. J. Verbeeten, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als hoofd inspecteur van het lager onderwijs in de eerste hoofdinspectie. Aan bevindt 10.5 m. In de periode van 7 tot en met n April In de periode van 7 Lm. 12 April zijn bij Winterhulp Nederland o.a. de volgen de bijdragen binnengekomen: N.V.V., Am sterdam 1231,75; loon- en salarisafstand van het personeel van diverse firma’s en bedrijven, Amsterdam 1113,65; „de Zwarte Ruiter" N.V. Rotterdam, ƒ1000; N.V. Kleedingmagazijnen Dijckhoff en Zn. ‘s-Gravenhage 100; Esge Suitings-com- pany, ’s-Gravenhage 100; „Rollo" N.V., ’s-Gravenhage 100; N.V. Metaalwaren fabriek .J’erfra”, Delft 100; N.V. de Atlas, Delft 142,62. Aangiften beneden 100, ƒ4035,30. To taal 11.935.62. Het Wachtbataljon van het Duitsche luchtwapen, zal morgen op zijn te houden marsch, de volgende route volgen: Wasse- naarscheweg. Koninginnegracht, Prinses- segracht, Heerengracht, Korte Poten, Plein, Lange Poten, Kapelsbrug, Lange Poten, Plein (om 1 uur voort>ijmarsch langs het voormalige departement van Defensie), Lange Houtstraat, Lange Voor hout, Vos in Tuinstraat, Denneweg, Fre- derikstraat, Javastraat naar het Nassau- plein. Maandag 28. Dinsdag 29 en Woensdag 30 April, is de brug tusschen de Pavil- joensgracht en de Spinozastraat, zoowel overdag als des nachts, voor alle verkeer afgesloten; voetgangers kunnen wel pas- seeren. CREMATIE S. BOBBE. Onder veel belangstelling heeft gister middag in het crematorium op Westerveld te Velsen de crematie plaats gehad van het stoffelijke overschot van den heer S. Bobbe, oud-controleur bij de coöperatieve verbruiksvereeniging De Volharding al hier, op 75-jarigen leeftijd overleden. Aanwezig waren de heeren A. E. v. d. Abelen en W. van Eyk, bestuursleden van De Volharding, oud-collega's en vrienden. De heer A. E. v. d. Abelen sprak na mens het bestuur van De Volharding, waaraan de overledene een groot aantal jaren van zijn leven heeft gegeven. Eerst op 38-jar. leeftijd kwam hij in dienst bij de vereeniging als looper, na eenige maanden werd hij bode en het volgende jaar reeds controleur, een bewijs, dat zijn werk zeer werd gewaardeerd. Hij heeft de Volharding met groote trouw en activiteit gediend en daarvoor past een woord van wel gemeend en dank. De heer W. Havers sprak als oud-col- lega en zeide met één woord den over ledene het beste te kunnen typeeren, n.l. plichtmensch. In politieke en cultureele organisaties stelde hij plicht altijd voorop, zoo ook in zijn gezin. Hij was een braaf echtgenoot en uitnemend vader, ook voor zijn pleegkind. De heer H. J. Meyer sprak namens den Algemeenen Bond Mercurius en zeide, dat de oveledene een der eersten in den kring van hoofdarbeiders was. die in moeilijke omstandigheden vooraanstonden. Geduren de zijn lange lidmaatschap toonde hij zich een man van opbouwend, critisch vermo- ONGEVALLEN De geneeskundige dienst bracht giste ren naar het R.K. ziekenhuis aan bet Westeinde de 52-jarige mej. A. A. v d. L. uit de van Limburg Stirumstraat, die in een woning in de de Riemerstraat van een trapje was gevallen en den rechter enkei had gebroken. Het 8-jarig jongetje S. K. struikelde gisteravond in het Kortenbosch en brak het rechterbeen: de geneeskundige dienst bracht hem naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. oorlog belangrijke doelen aan de Brit- sehe Oostkust. Gevechtsvliegtuigen brachten ten Oosten van Dundee N koopvaarders van 14.000 b.r.t. in totaal van een convooi tot zinken en bescha digden ten Oosten van Sunderland een groot schip. Toen de vijand overdag en in de avonduren de kust in de bezette ge bieden naderde, haalde marine-artille- rie 2 vliegtuigen omlaag en jagers en luchtdoelartillerie ieder een. Lichte zeestrijdkrachten schoten op de Noordzee een vijandelijk vliegtuig neer. a De vijand heeft in den*afgeloopcn nacht een inval gedaan in het Noord- Duitsche kustgebied en o.a. bommen op woonwijken in de stad Kiel laten val len. De branden, die aldus ontstaan wa ren, konden snel worden gebluscht Oorlogseconomische of militaire schade is nergens ontstaan. De aanvallen eisch- ten eenige slachtoffers onder de burger bevolking. Een nachtjager bemand door luitenant Volkers (commandant en be stuurder), Feldwebel Biehne (marco nist) en Feldwebel Gürtner (boord schutter Jschoot binnen 3 kwartier 4 vijandelijke gevechtsvliegtuigen van het type Bristol-Blenheim neer. De Duitsche marine heeft sedert het begin van den oorlog 872 vijandelijke of in dienst van den vijand varende koopvaarders met een totale tonnage van omstreeks 1.900.000 brt. opgebracht of in bezette havens in beslag genomen. De duikbooten onder leiding van luitenant-ter-zee eerste klasse Kret schmer en kapitein luitenant-ter-zee Schepke zi,jn niet teruggekeerd van de vaart naar den vijand. Beide schepen hadden groot aandeel aan da vernieti ging van vijandelijke convooien, die onlangs onder zeer moeilijke omstan digheden werd voltrokken, en zij heb ben bij die gelegenheid hun totaal resultaat aanzienlijk verhoogd. Luitenant-ter-zee eerste klasse Kret schmer heeft thans behalve 3 vüande- lijke torpedojagers waarvan 2 ge durende zijn laatste onderneming in totaal 313.611 brt., waaronder de hulpkruisers „Laurentic”, „Patroclus” en „Fortar" tot zinken gebracht; kapt.- luit.-ter-zee Schepke 233.971 brt. vijan delijke scheepsruimte. Deze beide commandanten, wier buitengewone verdiensten in den vrijheidsstrijd van het Duitsche volk erkend werden .door het eikenloof, behoorende bij het rid derkruis van het Ijzeren Kruis, heb ben met hun dappere bemanning on vergankelijke lauweren verworven. Een deel der bemanningen, onder wie j\naere lucnt^luitenant-ter-ze» eerste klasse Kreta, op voor de$» schmer, is m gevangenschap g<xaaftft| gen en was velen jongeren ten voorbeeld. Hij was een der veteranen en spreker zegde hem dank voor alles wat hij in het belang der beroepsgenooten en in 't alge meen belang had gedaan. De hooge waar de van het doel der arbeidersbeweging heeft hij altijd voor oogen gehad. De organist speelde Morgenrood en Eens, beide van Otto W. de Nobel en bij het dalen van de kist het Largo van Han del. Een zoon dankte voor de belangstel ling. Gisteren is te Driebergen plotseling overleden dr. T. H. R. Valck Lucassen. in den ouderdom van 56 jaar. De overle dene heeft zijn geheele leven gewijd aan de heraldiek en wapenkunde, en was dertig jaren redacteur van het blad ,,De Nederlandsche Leeuw", een uitgave van het Nederlandsche Genootschap voor ge slacht- en wapenkunde. Na den dood van den heer Beelaerts van Blokland werd de heer Valck Lucassen in diens plaats voorzitter. Deze functie vervulde hij tot zijn dood. Bij zijn 25-jarig jubileum als redacteur van „De Nederlandsche Leeuw", werd hij benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Ook op kerkelijk gebied heeft de over ledene zich veel bewogen. Verder was de heer Valck Lucassen oud-lid van den ge meenteraad en commissaris van diverse genootschappen. De begrafenis is bepaald op Maandag a.s. om twee uur op de Algemeene Be graafplaats alhier. CONCERT VAN DE HAAGSCHE W.A. De N.S.B.-persdienst meldt: Zondagmiddag te 12 uur zal de Har monie van den Heerban 's-Gravenhage der W.A. een concert geven in de muziek tent op den Hofweg. Deze Harmonie is eerst kort geleden samengesteld en zij trad Zondag 20 dezer voor de eerste maal in het openbaar op bij den marsch der W A. Een reeks con certen, die gegeven zal worden, wordt nu Zondag a.s. aangevangen. CURSUS VOOR BUITENLANDERS TE BERLIJN Het Deutsche Auslandswissenschaft- liche Institut, Berlin c 2. geeft in de periode van 4 tot 18 Juni 1941 weer een cursus voor buitenlanders, ditmaal on der dentitel „Om het nieuwe Europa”. Rotterdamschen kant wordt het verkeer van den Vlietweg eveneens onder een viaduct door naar den ouden Delftweg g *leid. De trambaan voor het verkeer uit de richting Delft welke naar de rechter zijde van den weg moet worden ge voerd, krijgt een apart viaduct, een eind- weegs teruggelegen. Met een wijde bocht komt de baan bij het landhoofd van de brug uit. Voor de uitvoering van de verschillen de werkzaamheden is het noodig, dat het verkeer wordt omgelegd. Daartoe is een hulpweg geprojecteerd, in het verlengde van de Acacialaan naar de hulpbrug over den Vliet. BERLIJN, 25 April. (D.N.B.) Het Op perbevel van de Weermacht maakt be kend In Griekenland is de pas van Ther mopylae door een omvangrijken aanval genomen. Daarmede is de vijand uit een bijzonder sterke, sedert lang gefor- tificeerde verdedigingsstelling verdre ven. Aan dit succes hebben bergtroepen weer een groot aandeel. Door voortdurende aanvallen op schepenconcentraties in de Grieksche wateren hebben formaties gevechts vliegtuigen en Stuka’s ook gisteren den vijand zware verliezen toegebracht. Ten Westen van het eiland Thermia brach ten zij een koopvaarder van 6000 b.r..t tot zinken en plaatsten elders op 3 groote schepen bomvoltreffers. Naar reeds in een extra-bericht is bekendgemaakt, heeft het luchtwapen Woensdag bovendien 5 transportschepen en materiaalschepen van 21.600 b.r.t. in totaal tot zinken gebracht en 11 andere schepen beschadigd, waaronder een tor pedojager en 2 hulpoorlogsschepen en wel zoo zwaar, dat zij niet meer ge bruikt kunnen worden voor de insche ping van het Britsche expeditiecorps. Bij aanvallen op het vliegveld Argos werden 2 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten en 36 vliegtuigen, benevens talrijke auto’s op den grond vernield. Een viermotorige Britsche vliegboot werd in een haven van het eiland Sa lamis in brand geschoten. Een oorlogsschip, dat in overzeesche wateren opereert, en reeds gemeld had. dat het 29.000 b.r.t. tot zinken had ge bracht heeft nog 30.000 b.r.t. vijande lijke scheepsruimte vernietigd. Bij gewapende verkenningsvluchten, die zich gisteren over een groot deel van het Britsche eiland uitstrekten, heeft een verkenner met grooten actie radius een Britschen jager van het type Spitfire neergeschoten. In den af- geloopen nacht bestookten gevechts vliegtuigen de oorlogshaven Ports mouth weer succesvol met brisant- en brandbommen. In de haveninstallaties ontstonden nieuwe verwoestingen en ver zichtbare branden. Andere lucht- Op Oud Eik en Duinen is hedenmorgen in allen eenvoud ter aarde besteld het stoffelijke overschot van den heer W. Th. la Rivière. oud-directeur van het Dor- drechtsch Nieuwsblad. Tot hen, die de laatste eer kwamen be wijzen behoorden o.m. de heeren L. Evers en mr. J. Kars, directeuren van het Rotterdamsch Nieuwsblad, G. van Oostrum, directeur Dordrechtsch Nieuws blad, J. R. C. Bremekamp, distillateur, W. B. Gunther, J .L. du Parant, E. W. Geer- ling, oud-directeur Rotterdamsch Nieuws blad, B. de Koningh, B. Hooykaas, archi tect, C. v. Son, kunstcriticus Dordrechtsch Nieuwsblad, A. Vermaas oud-stationschef, J. W. de Tombe. W. van Geluk, B. W. Beskers, gep. spoorwegambtenaar, G. Re- meyer, J. C. Marx, leeraar H.B.S., A. C. van Baarlen, namens het personeel van het Rotterdamsch Nieuwsblad, G. J. Scheepers en personeel van het blad, waarvan de overledene directeur is ge weest. In den stoet kwam met de familie mede de heer C. J. v. Roosendaal hoofdredacteur van het Dordrechtsch Nieuwsblad. De organist speelde in de aula Litaney van Schubert, Ases Tod van Grieg en Pré lude van Bach. Er werd niet gesproken. Een zoon heeft voor de belangstelling be dankt. GOUDEN TIENTJES IN BESLAG GENOMEN Bij huiszoeking uit anderen hoofde, vond de politie in een perceel in de Scheldestraat twee gouden tientjes, die de eigenaresse niet bij de Ned. Bank had aangeboden, hetgeen bij de Deviezenver ordening is verplicht. De goudstukken zijn in beslag genomen en proces-verbaal is opgemaakt. Naar wij vernemen, bestaat de ver eeniging „Volksonderwijs”, welke ver eeniging voor het onderwijs in het alge meen en voor het openbaar onderwijs in het bijzonder zeer veel goed werk heeft verricht, de volgende maand 75 jaar. Het bestuur heeft besloten dit jubi leum niet ongemerkt voorbij te laten gaan. Op 24 en 25 Mei zal te Leeuwar den, waar de vereeniging opgericht werd, een buitengewone algemeene huishoude lijke vergadering worden gehouden, ter wijl tevens een gemeenschappelijke maaltijd gehouden zal worden. Een pudding als dessert is een bekroning Uw maaltijd. Maar dan moet bet een goede pudding zijn. Van Houten’s pudding is bereid uit de beste grondstoffen en is van een samen- stelling, die ook Uw meest ver wende huisgenooten of gasten zal bevredigen. Serveert U eens zoo’n Van Houten’s pudding. U zult er eer mee inleggen. PRIJSOPDRIJVING Terzake van overtreding van het Prijs- beheerschingsbesluit is tegen een winke lier proces verbaal opgemaakt, die sokken voor 0.50 per paar duurder had ver kocht; 7 paar sokken werden in beslag genomen. Een kapper verkocht stukken zeep, welke normaal ƒ0.15 kosten, voor ƒ0.85, buiten de distributie om. De politie heeft 300 stukken zeep en een partij scheerzeep in beslag genomen. Hij kreeg eveneens een proces verbaal terzake van overtre ding van de Distributiewet en het Prijs- beheerschingsbesluit. GEWIJZIGDE ROUTE W.A.-MARSCH De N.S.B. persdienst deelt mede In afwijking van de reeds eerder aan- gekondigde route voor den W.A.-propa- gandamarsch op Zaterdag 26 April deelt men ons mede, dat deze route thans luidt Speelweide Zuiderpafk, Veluweplein, Hoefkade- Jacob Catsstraat, van Ostade- ■traat, van der Vennestraat, Hobbema- plein, Kempstraat. Wolmaransstraat, Schalkburgerplein, Scheeperstraat, Die- renschelaan, Apeldoornschelaan, Loos- duinschekade. Loosduinscheweg. Beck- laan, Weimarstraat, Fahrenheitstraat, Heelsumstraat, Hoenderlostraat, Zuider- ■parklaan, Soestdijkscbeptein, Speelweide^ De hoofdcommissaris van politie te dezer stede vestigt met nadruk de aan dacht op hetgeen door den Hoogeren S.S. en Politieleider is bepaald op grond van de verordening 7/1941 van den Rijks- commissaris, dat ter bestrijding van het euvel van de opzettelijke vernieling van vensterruiten van politieke ^tegenstanders, de daardoor aangerichte schade moet worden betaald a. hetzij door den dader of b. door de gemeente, op welker grond gebied het feit is gepleegd. Bovendien is de burgemeester bevoegd in gevallen, waarin hij daartoe termen aanwezig acht, het door de gemeente te vergoeden schadebedrag te verhalen op ingezetenen, die het inwerpen van ven sterruiten bevorderen of goedkeuren of van wie op grond van hun daden of hun uitlatingen, mede in verband met hun bekende politieke gezindheid, is aan te nemen, dat zij handelingen als die, aangericht, bevor- zij waardoor schade is deren of goedkeuren. Men zij dus gewaarschuwd en ont- houde zich van deze en dergelijke hande lingen, welke door ieder goedwillend burger worden afgekeurd en waardoor in vele gevallen de gemeentekas zal wor den benadeeld. De bloemen beginnen te bloeien De tentoonstelling „Bloemen en Beel den”, welke momenteel in het Zuiderpark wordt gehouden, begint zoo langzamer hand haar vollen luister te ontplooien. Het gure weer is weliswaar oorzaak geweest dat zulks later het geval was dan aanvan kelijk werd verwacht, doch thans staan de meeste heesters in bloei, terwijl de hya cinten en narcissen haar vollen kleuren rijkdom ten toon spreiden. Sommige vroege tulpensóorten doen ook reeds een schuchtere poging en steken hier en daar haar dikke koppen tusschen de groene bla den uit. Er is echter nog meer schoons te verwachten, want er zijn nog genoeg bloemsoorten, die meer zon en warmte noodig hebben en pas later in bloei komen te staan. Toch hadden de organisatoren van de tentoonstelling thans den tijd gekomen ge acht voor de pers een rondleiding door b?t uitgebreide parkcomplex te organisee- ren teneinde speciaal de beelden in dit verband te bezichtigen. De directeur van het Gemeentemu seum, de heer Knuttel, had zich bereid verklaard hierbij een beschouwing te ge ven. Het weer was echter verre van ge ëigend voor een bloembollenbezoek. Een gure wind, waaraan nu en dan een sneeuwbuitje gepaard ging, vormde een contrast met de voorjaarsomgeving en deed nauwelijks vermoeden, dat het lente was. De heer Knuttel zeide, dat het initia tief tot het plaatsen van de beelden op deze tentoonstelling was uitgegaan van den directeur van den Haagschen Plant soendienst. den heer Doorenbos. De heer Knuttel merkte op, dat het voor beeldhouwers in Nederland moeilijk is zich te kunnen laten gelden, omdat hier de beelden te weinig in de natuur te zien zijn. Zulks In tegenstelling met het buiten, land, waar schier in ieder park en in iederen tuin beelden zijn te vinden. Een verheugend verschijnsel moet het dan ook worden genoemd, dat de Neder landsche overheid in de laatste jaren be gonnen is met hier en daar opdrachten te geven. Tenslotte zeide de heer Knuttel nog. dat het Haagsche gemeentebestuur besloten heeft de baten, welke verkregen zijn door de entréegelden te besteden voor aankoop van beeldhouwwerken. De werkzaamheden aan de nieuwe Hoornbrug worden thans in bekwaam tempo voortgezet. Hoewel de materiaalvoorziening, voor namelijk wat betreft het benoodigde ijzer, nog niet volledig verzekerd is en ook het zeer omvangrijke transportpro bleem nog diverse moeilijkheden in petto houdt, is men in de kringen van den Rijkswaterstaat hoopvol gestemd over het toekomstig verloop van het werk. De verwachting bestaat, dat het ge heele werk omstreeks het voorjaar van 1942 gereed zal zijn en een tijdvak van vele jaren, waarin het snelverkeer tua- schen Rotterdam en Den Haag ernstig gehinderd werd door de te smalle en te lage Hoornbrug, afgesloten wordt. Er is in den loop der tijden veel ge sproken over de vernieuwing van de brug een meer dan één plan werd er voor opge steld. In de weg naar Rotterdam vormde de brug een obstakel, niet alleen door haar geringe breedte, maar vooral door haar veelvuldig geopend zijn voor de scheep vaart in den Vliet. Indien alles gaat, gelijk de Rijkswater staat zich voorstelt, zal dus over een jaar deze misère voorgoed achter den rug zijn. Hoever staat men thans met de uitvoe ring, nadat er ongeveer twee jaren aan is gewerkt? De stand van het werk is bevredigend, zoo deelde men ons mede. De strubbelin gen veroorzaakt door de oorlogsomstandig heden, waarbij de vertraging in den aan voer van materialen zich het sterkst deed gevoelen, hebben belemmerend gewerkt, maar het werkschema, zooals het nu is op gezet, zal, voor wat de eerste toekomstige pl.asen betreft, vrijwel zeker gevolgd kun nen worden. Er kornt nu schot in de zaak. De nieuwe overgang zal een dubbele bascule-brug zijn, met aan weerszijden een betonnen viaduct, waaronderdoor t.z.t. resp. de Westvlietweg en het (verbreede) Jaagpad zullen worden gevoerd. Gelijk- vloersche kruisingen worden hier namelijk vermeden, gelijk ook het geval is op den weg naar Rotterdam. De eigenlijke overspanning van den Vliet geschiedt dus met twee naast elkaar geplaatste bascule-klappen. De hoofdlig gers van beide bascules zijn thans op de pijlers geplaatst. Deze zijn zeer zwaar ge construeerd, rekening houdende met het intense verkeer, dat de brug te dragen krijgt. De balken hebben elk een gewicht van 17.000 k.g. Aan de zijde van den Rotterdamsche- weg bevinden zich in den daar gecon strueerde kelder, de draaipunten der bruggen, mèt de enorme contra-gewich- ten. Bij gesloten toestand rusten beide bascules met de voorzijden op een an deren pijler, den z.g. kanaalpijler, welke middenin den Vliet is gebouwd. Aan beide zijden van het betonblok zich een doorvaartgeul van breedte. Deze pijler vormt tevens de ting van de brug en het viaduct aan de Rijswijksche zijde. Hier zal het bedie- ningshuis worden gebouwd met de in stallaties voor het heffen en neerlaten der brugklappen. Het is de bedoeling, dat de dubbelspo- rige trambaan in het midden van het brugdek wordt gelegd, met aan weers zijden een verkeersbaan van 12 m. breedte. Voetgangers en fietsers zullen hierop niet worden toegelaten. Voor dezen zijn afzonderlijke paden aange wezen, welke zijn „uitgebouwd” aan de beide buitenzijden van de brug. De totale rijbreedte wordt op deze wijze 27 meter, dus 2 meter meer dan in het» oorspron kelijke ontwerp werd aangegeven. Opritten met geringe stijging leiden het verkeer van beide zijden naar de via ducten en vervolgens naar de brug. De voetgangers krijgen aan elke zijde van den Vliet een trappencomplex tot hun beschikking om het voor hen bestemde brugpad te bereiken. De verkeersregeling De opzet om gelijkvloerjche kruisingen te vermijden, zal een ingrijpende wijzi ging in het verkeer noodig maken. Het viaduct aan de Rijswijksche zijde zal het onderdoor-leiden van het ver keer over Jaagpad, Kleyweg enz. moge lijk moeten maken, ter aansluiting bij Hoornbruglaan en Nassaukade. Aan den Vailr* Hoorn koel*. OMtnslulkina ovele vv*cj. i i-

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9