HAAGSCHE COURANT BINNENLAND GEMENGD NIEUWS STADSNIEUWS Zaterdag 26 April 1941. Scheveningsche klanken HET El VAN COLUMBUS de DERDE BLAD De Raad STOEIPARTIJ IN AUTOBUS SCHOENEN ZONDER BON VERKOCHT ARBEIDSBUREAUX Nog vele cultuurtechnische werken wachten „HET VOLKSTOONEEL” IN FLORA De Productieslag en werkverruiming voor Volkshuishouding der N.S.B. Het vaste personeel van beschermingsdienst sociale wetten De bollenvelden op a.s. Zondag BENOEMINGEN BIJ DE GEMEENTE Nog geen bloesem in de Over-Betuwe SLUITING CURSUS VOOR DIREC TEUREN VAN GEWESTELIJKE Handel in werkpaarden den lucht en de De waarde-bons van de Winter hulp Nederland De scholen op 1 Mei CLV bezi. die KEES DE KLINKER. gevolg van en mej. G. de Vries. Veel te dure heerencostuums is op later overleed. aanleiding 1 apparte speciaal geschikte tweede achterwiel over het lichaam en werd zoo ernstig gewond, dat hij korten tijd vervoerbewijs. Eieren, aardappelen, paard en wagen werden in beslag genomen. De 22-jarige voerman werd in arrest gesteld. geheel waar- het te voor dr. Voorgesteld aan commissaris-generaal dr. Fischböck Huis door brand verwoest rtet huis van den landarbeider S. Leb- bing te Echten is door brand geheel ver woest. De brand is ontstaan in den schoor steen Door den feilen wind greep het vuur snel om zich heen en aangezien de woning buiten het dorp ligt, kon de brandweer niet tijdig genoeg ter plaatse zijn. De schade wordt niet door verzeke ring gedekt. j te vinden voor het lat gebrek aan Een Alt kinderen met vuur spelen Waarschijnlijk doordat kinderen met vuur hebben gespeeld is te Genemuiden brand uitgebroken in een hooiberg aan den Achterweg. Welke ernstige gevolgen dit -had kunnen hebben is duidelijk, als men weet, dat de Achterweg dwars door alle verzamelde Genemuider hooi bergen loopt. Ondanks den krachtigen Wind heeft de brandweer den brand tot vier hooibergen en een wagenschuur kunnen beperken. De gedupeerde vee houders waren slechts gedeeltelijk tegen de aangerichte schade verzekerd. Enkele weken geleden werd te Hilver sum een textielfabrikant aangehouden, die heerencostuums tegen zeer verhoogde prij zen verkocht. Het onderzoek, dat in deze zaak werd ingesteld, wees uit. dat een con fectiefabriek in Amsterdam deze costuums tegen zeer verhoogde prijzen had ver kocht. Een directeur van deze fabriek werd gearresteerd en voor den officier van justitie geleid. Bij het verhoor, dat hem werd afgenomen, kwam vast te staan, dat de zoo dure costuums niet alleen naar Hilversum, maar ook naar Leerdam, Gul pen. Eibergen en andere plaatsen over het land verspreid, waren verkocht Van de tachtig costuums, die zonder *extiel- coupures aan handelaren waren verkocht, kon het grootste deel te Rotterdam ach terhaald worden. De koopers zullen nog meer van deze geschiedenis hooren. deeling der Vereeniging van Vrijzinnig- Hervormden en als zoodanig was belast met het toezicht op het kerkgebouw aan den Houtrustweg, heeft haar functie neergelegd. In haar plaats is benoemd mevr. H. L. Brümmer-Nierstrasz. echt- genoote van ds. Brümmer, emeritus predikant van de Ned. Herv. Gem. van Stiens en een van de oprichtsters van de Federatie van Vrijz.-Herv.vrouwen groepen in Nederland. Inventaris van schoenenwinkel te Almelo in beslag genomen Controleurs van den Almeloschen distrt- butiedienst hebben in samenwerking met de marechaussee den geheelen inventaris van den schoenhandel H. B. aan de Born, schestraat te Almelo in beslag genomen en naar elders overgebracht "Degen den eigenaar bestonden vermoedens, dat hij groote partijen schoenen zonder bon ver kocht en nadat tot zijn arrestatie was overgegaan volgde inbeslagneming van den geheelen winkelinventaris, bestaande uit ongeveer 1500 paar schoenen. De heer B. is later weer op vrije voeten gesteld. Ambtenaren van den Crisis-contróle- dienst hebben gisteren, in samenwerking met de politie, een inval gedaan in het schoenenmagazijn van W. te Barneveld. Het onderzoek wees uit, dat de eigenaar tallooze paren schoenen zonder bon had verkocht. De geheele voorraad is in be slag genomen Bij huiszoeking werden 160 ongestempelde eieren gevonden. Deze werden eveneens meegenomen. Tegen den heer W. is proces-verbaal opgemaakt land. Daerom was ’n goeie kustwdcht met sèinlnrichting ien van de noadzaeke- likste vèilig-èidsmaetregele. werk dan zij gi gangsmaatregel werk gezet in de bosschen/ln die rich ting is men aldus ir. Boezaardt bezig een oplossing t_ - *--* probleem, dat gebi A arbeidskrachten vormt. moeilijkheid, die echter gemakkelijker op te lossen is dan de eerste, vormt de vervoerskwestie van de duizenden arbeidskrachten, die ver van het uit te voeren object wonen, maar het hoofd probleem blijft toch het geschikt maken van de arbeidskrachten, die hier leg de ir. Boezaardt den nadruk op over het algemeen van goedén wil zijn en die het niet kunnen helpen, dat zij het huidige arbeidstempo, dat thans onzen dienst beheerscht, niet kunnen volgen. Daarvoor is een behoorlijke voorberei ding noodig. Wij staan dus voor een geheel nieuw probleem en voor de oplossing moeten wij ook de noodige ervaring opdoen. Het is typisch, dat de werkverruiming er voor was om werkloozen aan arbeid te helpen. Het individu kwam dus in de eerste plaats. Nu echter is er in vele gevallen een verschuiving van accent te constateeren: van het grootste belang is nu om met spoed een bepaald object klaar te krijgen ten bate van de voed selvoorziening. Dit accent dus sluit zich volkomen aan bij de principes, be lichaamd in den productieslag. De Nachtkroeg Onder artistieke leiding van Anton Ver- heyen wordt deze week in het Flora-thea ter door Het Volkstooneel „De Nacht kroeg” een spel van zonde en kinderleed ten tooneele gebracht, een schokkend ver haal, waarin geschetst wordt hoe door drankzucht van den vader, luiheid van de moeder een gezin ten ondergang wordt geleid. In het gezin van Willem Hooman, is de grootmoeder de reddende engel. Zij leidt het gezin voor zoover het nog mo gelijk is in goede banen Het is niet haar schuld als de jongste zoon, met een slech ten vriend in een nachtkroeg terecht komt, daar zijn zuster, die het ouderlijke huis reeds vroeg ontloopen was, in gezel schap ziet van een fuivenden ouden heer, en dezen man neerslaat, waardoor hij voor het gerecht komt. Het talrijke aanwezig? publiek leefde sterk mede, met de dramatische handelin gen en het was vooral Julia Cuypers, die in haar spel als de oude blinde moeder, ver boven de anderen uitstak, en hier wist te ontroeren. Naast haar mogen zeker genoemd worden Ellen Durieux, Bart El frink, Ton van Otterloo, terwijl bovendien nog Christine van Meetteren, Beppie Kiela en Jan Boezer rollen te spelen hadden, die meer op den voorgrond kwamen. Eenige der medespelenden mochten voor de pauze bloemen ontvangen. Het applaus voor die vele medewerkenden was hartelijk. CONCERT VAN HET MUZIEKCORPS VAN DE ORDNUNGSPOLIZEI Het muziekcorps van de Ordnungs- polizei onder leiding van Stabsmuziklei- ter Hahn zal morgenmiddag van 4 uur tot 5 uur 30 een concert aan den Hofweg geven. Met arm in een snijmachine Woensdagmorgen is de dienstbode van den heer van H. te Lunteren, mej. v. d. Stroet, toen zij koffie bracht in de werk plaats van haar patroon, gevallen en mét de hand in een houtsnijmachine terecht ge komen, waardoor alle vingers werden afgesneden. Door den schrik viel zij ten tweeden male en thans raakte zij met den rechterarm in de machine, waardoor de arm boven den elleboog vrijwel geheel werd doorgesneden. Het meisje werd naar het dichtstbijzijnde ziekenhuis ver voerd, waar de arm werd geamputeerd. De politie onderzoekt of in de werk plaats voldoende veiligheidsmaatregelen waren genomen. Op grond van verkenningstochten door de bollenvelden kan de A.N.W.B. ieder, voor wien de nog steeds koude voorjaars wind geen beletsel is om een bollentocht te ondernemen, den raad geven dit plan a.s. Zondag uit te voeren. De narcissen bloeien nog volop; de eerstelingen, die aan het einde van hun kort bestaan raken, zijn inmiddels gevolgd door de later bloeienden. De teere tinten van de hya- cinthen sieren nu overal de velden en de vroege tulpen beginnen te kleuren. Het koude weer houdt weliswaar den bloei tegen, maar verlengt tevens het leven van de bloemen, zoodat meer soorten tegelijk in bloei staan dan gewoonlijk. De mooiste uitzichten over de bloeiende velden bieden, naar de A.N.W.B. verder meldt, de watertoren te Noordzee aan Zee en de uitzichttoren even buiten Hillegom, die te bereiken is, gaande langs de Hille- gommerbeek. Zij, die daartoe in de ge legenheid zijn, moeten zeker niet verzui men te gaan genieten van het bekende panorama, dat zich uitstrekt aan den voet van den hooggelegen Koepelweg te Noord- wijk aan Zee. Als het weer meewerkt en de temperatuur behoorlijk stijgt, wordt de komende Zondag Bollen-Zondag. Schipper over boord geslagen Uit de Vecht nabij Zwollerkerspel i. het lijk opgehaald van den schipper H. J. Edelenbos uit Vollenhove. Reeds eenige dagen werd E. vermist en het onderzoek naar zijn verdwijning vermocht geen op heldering te brengen. Hij is waarschijn lijk tijdens zijn werkzaamheden overboord geslagen. Vijf mille en juweelen gestolen Een geheimzinnige diefstal is in een woning in de Oude Hoogstraat te Am sterdam geschied. Terwijl de bewoners n.L even bij de buren op bezoek waren, heeft men er zich, volgens „Het Handelsblad”, Woensdagavond door een deur te forcee- ren toegang verschaft en uit een kast diverse juweelen alsmede een bedrag van /5000 gestolen. Van de daders ontbreekt tot nu toe elk spoor. Prijsopdrijvers aangehouden De politie te Velsen heeft eenige han delaren uit Beverwijk aangehouden, die aan ingezetenen aardappelen te koop aan boden voor twaalf gulden per mud. Zij werden in het hoofdbureau van politie opgesloten. Voorts werd een persoon aangehouden, die koffie, thee en andere waren boven den maximumprijs verkocht. Ook in Bloe- mendaal had hij deze practijken uitge oefend. waarom hij na onderzoek de man gaf ook nog een valschen naam op aan de Bloemendaalsche politie werd overgeleverd. bedrijf heeft gemaakt van den in werk- en gebruikspaarden. (dus als commissionnair of anderszins tusschenhandelaar). B. en W. hebben benoemd tot inspec teur le klasse bij het Gemeentelijk Bouw en WoningtoezichtW. Bongers tot ar chitect le klasse bij de Gemeentewerken M. J. Luthmann tot ambtenaar voor so cialen arbeid A bij de Gemeentelijke Ar beidsbeurs M Stolktot opzichter-tee- kenaar A bij het Gemeentelijk Gasbedrijf: F Leibbrand tot typiste bij het G.E.B. mej. G. J. C. Chevallerau en tot help ster bij Maatschappelijk Hulpbetoon De koude dagen van de afgeloopen week hebben allesbehalve gunstig ge werkt op de ontwikkeling van den bloe sem. Was er aanvankelijk eenig uit zicht op, dat het morgen een Bloesem- zondag zou worden, de weersverande ring heeft een streep door de rekening gehaald, en zoo is het vrijwel uitgeslo- ten, dat er in de Over-Betuwe eenige bloiende krozen uitgezonderd vóór Zondag 4 Mei eenig bloesemschoon te bewonderen valt. NEDERLANDSCHE VROUWEN VAN VACANTIE UIT DUITSCHLAND TERUGGEKEERD Gistermiddag is een gezelschap van veertig vrouwen, dat op 2 April door het N.V.V. was uitgezonden om eenige weken te vertoeven in het Frauenheim, gelegen in de fraaie omgeving van Schledenhau- sen, in ons land teruggekeerd. Op het station te Amersfoort heeft het A.N.P. met eenige van deze vrouwen een onderhoud gehad Allen waren vol lof over de buitengewoon hartelijke ontvangst en de wijze, waarop men het verblijf aldaar tot een waarlijk genot heeft weten te ma ken. Het viel sommige vrouwen moeilijk de ondervonden hartelijkheid onder woor den te brengen en sommigen zeiden, al leen het zal ons afvallen, dat wij weer in Holland zijn. Hoe goed de voeding was, moge blijken uit het feit, dat er vrouwen zijn, die van vier tot zeven pond in drie weken tijds zijn aangekomen. Ook waren zij vol lof over de medische verzorging en de hartelijkheid van den gouwleider. Enthousiast vertelden zij over de uitstap jes in de fraaie omgeving. De algemeehe indruk was; het waren dagen om nooit te vergeten. Seinpost meir, ebleve en nog blèive 't Vóórjaer schèint onze Jocheme nogal stevig te pakke te ebbe. Soms zie-n-ik dem wekelang in gien velde-n-of wege. En dan gebeurt t weer, dat ik dem zoawat dag an dag ontmoet Met "t moaie zonnige weer, datte we teugewoordig ebbe, likkent ie weer tien jaer jonger. Zoawat elke dag gaet ie op stap Kuier eindjes van twie of drie uur daer sibbe- leert ie iet voor. Van de week toe-e we "n loapje van "n paer uur achter de rug aane, wou die met alle geweld nog er is eve nae de oagte van de Sèinpost toe. Wat ie ienmael in z’n ui eb daer is ie met gien mogelik-èid meir van óf te brenge. Dus ik gedwee mee nae de Sèin post! „Kees”, zèit ie, „al wat "n mensch ouwer wordt, schèine z’n jeugd-erinne- ringe meir en meir voor z’n gèist óp te gaen leve. Weet jij nog wel, oe-e wij vrooger as kleuters van de Bewaerschool van de ouwe juffrouw Fieiepien alderlei spelleties deeje op dat éige Sèinpost- duièn? Toe was alles daer nog in z’n geweune natuurlike toestand en van ienigte bebouwing was nog nimmendal te bespeure.” Wat is 't oagste punt van ’t Sèin- postduièn toch altèid al 'n interessant plekje-n-eweest, waer vandaen je zou vord mogelik in zèi en langs de kust kon zien. Azze der in onze jongesjaere over- loapers in zicht kwamme, dan kon je van dat plekje óf de nommers en teekens van de schuities 't beste-n-onderscheie k Weet nog as de dag van gistere, oe onze Jochem en ik der op gebrand wazze-n-om .bombroad” te 'winne, En as er op de Kerkwürf nog ienigszins rede voor twèt- fel anwezig was, dan ging 't as de rikke- dekik nae de Sèinpost toe. Iet allien dat je van dat oage punt vandaen beter uièt- zicht aa, maar je trof daer mèistal oak ien of meir persone met verrekikkers an, die-e je al gaauw wisse te vertelle, wie en wat er zoa voor de wal was. Oak teugewoordig nog eb je daer je vaste mensche, die de loap van de visscherij en de dinge van de dag staene te bespreke. Tot 1880 toe is 't Sèin- postduièn nog ongerept ebleve. Nog eve vóórdat er op ebouwd moch worde, liet Mesdag op de top van dat duièn ’n koe peltje maeke. Op die menier was 't de goeie man mogelik om 't pannorama, dat ie zélf daer al mennigmael bewon derd aa. voor 't naegeslacht in beeld te brenge. Want van die koeoel uièt aa die 'n goed overzicht nae de zèikant toe, zoawel as nae de landkant. We sprakke vrooger dus van „Sèin- postduièn”, maar 't gebouw Jat daer lae- ter ezet is met omgeving derbij. wordt „Sèinpost” enoemd. omdat vanwege die bebouwing ’t duièn verdwene-n-is. Der wordt wel der is evraegd, waer die naem èigelik vandaen komt Schevelingers, die van onze plaeselike istorie wel zoa’n beetje op de oagte benne, wete dat wel, maar overigens valle-n-al zukke bezon- der-eedes oak altèid in 't book van Ver maas te vinne. De „Sèinpost” was de post, waer tientalle jaere lang, van 1794 óf sèine-n- egeve wiere. En dat daer in 1794 toe óver-egaen wier, von z’n oarzaek in de vijandige ouding van Frankrik in dat zelfde jaer. 't Was nog eve vóór, wat ze noemede Fransche tèid. Der drèigde oak van de zèikant gevaere voor ons Roekeloosheid met den dood bekocht De 14-jarige K S. fietste Donderdag van Maarssen naar Zuilen. De jongen was zoo onvoorzichtig, zich door een auto te laten voorttrekken. Op een ge geven oogenblik viel hij en liep zulke ernstige verwondingen op. dat hij korten tijd later overleed. Grondverbetering in Friesland In ons land en hierbij kwamen wij bij het tweede gedeelte van ons onderhoud, is op het gebied van het uitvoeren van cultuur-technische werken nog heel veel te doen, zeide ir. Boezaardt. Als voor beeld noemde hij ontginningsmogelijk- heden in Friesland. Een prachtige mogelijkheid voor productieverhooging van den grond biedt ,,hat lage midden” van Friesland: het kleiweide en veen weidegebied. Het betreft hier een strook die van N.W. naar N.O. Friesland loopt en het gebied van de meren omvat. Het versnipperde bezit, waarmede inhaerent is te verhuren als losland, moet ophouden. Het overgroote deel van het ingepolderde boezemland moet in gebruik worden genomen bij de in dit gebied te stichten flinke boerenbe drijven van 25 a 40 ha. Het land zal eerst moeten worden aangekocht, waar na herverkaveling noodzakelijk zal zijn, terwijl eveneens de noodige toegangs wegen om de gebieden te ontsluiten, dienen te worden aangelegd. Dit alles kan door de in deze provincie werk- zake ontginningsmaatschappij ,,De Drie Provinciën” ter hand worden genomen en in werkverruiming worden uitge voerd. Deze ontginningsmaatschappij is reeds een taxatie van de gronden begon nen. De verbetering van het land zelf zal men moeten verkrijgen door middel van bemesting voornamelijk met orga nische stoffen als compost of eventueel terpaarde. Zeker 16.000 ha grond in het lage midden komt voor deze verbetering in aanmerking. Van hoeveel belang voor de voedsel voorziening de verbetering van het gras land op zoo’n groote schaal en verhoo- ging van de grasopbrengsten wel zijn, toonde ir. Boezaardt nog met eenige cijfers aan. Voor de instandhouding van onzen veestapel is speciaal in den win ter bijvoedering met krachtvoer nood zakelijk. Wat dit krachtvoer betreft, zijn wij in Nederland grootendeels van overzeeschen import afhankelijk. Het tekort aan krachtvoer bedroeg 144.000 ton. Dat tekort is te dekken met 36.650 ha goed grasland. In Friesland is 231.000 ha grasland, van men dus theoretisch gesproken de productie moet opvoeren met 15 PCt. Zoo zijn er. zoo eindigde ir. Boezaardt nog vele moeeliikheden om de opbrengt van ons vaderland, dat reeds zoo rijk aan cultuurgronden is, te verhoogen. De cursus voor directeuren der 1 Mei a.s. in werking tredende geweste lijke arbeidsbureaux, die van 16 tot en met 18 en van 23 tot en met 25 April j.l. in hotel Wittebrug, alhier, werd ge houden, is vanmiddag door den cursus leider, den heer Th. van Lier, waarne mend directeur-generaal van het Rijks- arbeidsbureau, gesloten met een krach tige opwekking tot zijn medewerkers om hun beste krachten te wijden aan de organisatie van den arbeid, die door de nieuw-ingestelde organen tot heil van het Nederlandsche volk in aü zijn gele dingen zal worden ter hand genomen. Namens de directeuren der geweste lijke arbeidsbureaux heeft de heer A. J. A. C. van Delft, directeur van het gewestelijk arbeidsbureau te Amster dam, den cursusleider in hartelijke woorden dank gezegd voor diens zeer gewaardeerden scholingsarbeid. Bij gebreke aan gelijke maten van 1 liter wordt door de melkleveranciers toch met feillooze zekerheid de juiste maat ge geven. De halve litermaat wordt daar voor gebruikt. In schuinen stand moet het oppervlak van de melk precies den onderkant en den bovenkant van de maat raken en er is geen druppel te veel of te weinig. De huismoeder behoeft zich dus niet af te vragen of zij wel de juiste hoeveelheid ontvangt. Schimmelpenningh Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd deelt mede, dat een regeling is tot stand gekomen, ten aanzien va* den handel in en de prijzen voor werldnarden. Deze regeling houdt o.m. in, ®t alleen zij den handel als zoodanig zullèn mogen uitoefenen, die georganiseerd zijn bij de Nederland sche veehouderijcentrale en ingedeeld in de groep ..paardenhandelaren”. De aan dacht van belanghebbenden wordt erop gevestigd, dat de aanvrage tot erken ning uitsluitend schriftelijk, zoo spoedig mogelijk, gericht dient te worden tot de Nederlandsche veehouderijcentrale, Laan van Meerdervoort 84, den Haag. Bij deze aanvrage moeten tevens gege vens worden overgelegd, door middel waarvan ten genoegen van de Neder landsche veehouderijcentrale of een door haar aan te wijzen commissie wordt aangetoond, dat de aanvrager, als handelaar, tot nu toe zijn beroep of bedrijf heeft gemaakt van den handel niet als Sèinpost èigelik maar de naem is ebleve en wié weet oe lang of die nog blèive zei. Toch zei de Sèinpost altèid nog ien van de gezelligste plekkies van strang enoemd kenne worde. Prachtig uièzicht op binne. kommende, uiètgaende en passeerende schepe. En ’n schitterend overzicht op bad- en strangbeweging! Op ónze thuièsrèis mos onze Jochem over ’n aar onderwérp z’n art nog er is eve luchte. An de landkant wazze we de Sèinpost ovvezakt en non stonge we voor Centraal op ’t Marcelisplèin. Daer klopt ie me op me schoere. „Kees”, zèit ie, „kik non er is rechtuièt langs de Angbrug de Neptunussstraet in. *t Is al 'n paer jaer eleeje, dat je zélf over die wantoestand daer in de Klanke-n-an t moppere-n- eweest ben. En der is nog gien schèin van verbetering te bespeure. Al de mensche, die-e ier vandaen nae de Stevinstraet toe njotte, benne verplicht, om eirst eve-n- over de brug nae links óver te steke en dan op dp oagte van de Renbaenstraet op dat gevaerlike kruièspunt weer rechts nae de óverkant toe. Alles wat uièt de teugenovergestelde richting komt, èit met dezelfde moeilik-eedes te kampe. ’t Minste of geringste ken der iet in de wegt komme. of der gebeure de groaste onge- 1ukke. Wat zou dat non weze-n-om zoa’n stikje Neptunusstraet brèid genog te maeke. om oak an de rechtse kant ‘n fesoendelike stoep te krèige? Grond is der maar zat, allemael èigedom van de Ge- miente. Der oof gien enkeld gebouw of stikje grond voor ontèigend te worde, 't Is de eenvoudigste zaek van de würreld!” Wat onze Jochem vorders nog wis te vertelle, daer kom ik ’n volgende keir weer op brom. Daar de commissaris-generaal financiën en economie, minister Hans Fischböck den wensch te kennen had gegeven, in persoonlijk contact met den raad voor volkshuishouding der N.S.B. te treden, zijn op zijn uitnoodi- ging verleden Donderdagmiddag de leden van dien raad door zijn nieuwen -leider mr. M. M. Rost van Tonningen aan minister Fischböck en zijn naaste medewerkers voorgesteld, voor zoover 'Mie leden niet reeds eerder in de uit- fening van hun taak als zoodanig of ui hun dagelijkschen werkkring met hen in verbinding waren getreden. Met» den plaatsvervangend leider van den raad, tevens leider van het econo misch front, ir. W. L. Z. v. d. Vegte en den sedert de oprichting van den raad in 1936 als zoodanig opgetreden leider van het bureau van den raad, mr. dr. H. J. von Brucken Fock, waren alle leden van den raad, pp een enkele uitzondering na, aanwezig. Van Duitsche zijde waren aanwezig: de heeren Ministerialrat von Boeck, adviseur voor algemeene ecor<>mische en financieele aangelegenheden, de Lan- desbauernführer Graf Grothe, land bouwkundig adviseur, Richard Fiebig, gevolmachtigde van den Duitschen minister voor bewapening en munitie, president dr. Jakob, adviseur voor sociale aangelegenheden, dr. Hellwig, adviseur voor aangelegenheden van loonpolitiek, ir. Werckshagen, gevol machtigde van minister Todt, den gevol machtigde voor het Duitsche bouwwe zen. dr. Münster, adviseur voor volks woningbouw, dr. Bolle adviseur voor binnenscheepvaart en de heer Harms, economisch adviseur van de N.S.D. A.P., Arbeitsbereich Niederlande. Na een uitvoerige uiteenzetting van minister Fischböck over de algemeene richtlijnen der economische politiek, die door de bezettende macht t.a.v. de Nederlandsche volkshuishouding wordt gevoerd, en na een overzicht te hebben gegeven omtrent het gebied van werk zaamheden van elk zijner bovengenoem de medewerkers, gaf hij aan de afzon derlijke leden van den raad gelegen heid tot het stellen van vragen of het doen van opmerkingen t.a.v. de voren bedoelde politiek, waarvan achtereen volgens de leider van het bureau van den raad, de leiders van het economisch front en het agrarisch front, van het N.V.V. en van het technisch gilde en de heer Blankevoort gebruik maakten. Op enkele der te berde gebrachte pun ten had nog een min of meer uitvoerige gedachtenwisseling plaats. Minister Fischböck gaf uiting aan den Zijnerzijds gekoesterden wensch, zelf resp. door zijn medewerkers in nauwe voeling te blijven met den raad voor volkshuishouding en met name met de leiders der genoemde fronten en gilden en zegde de volle medewerking van hemzelf en zijn medewerkers toe, om dit contact tot een vruchtbare samen werking te doen uitgroeien. Na afloop der besprekingen vereenigde minister Fischböck de aanwezigen aan een maal tijd, waarbij gelegenheid bestond tot nadere persoonlijke kennismaking en meer uitvoerige gedachtenwisseling over de in den namiddag aangeroerde onderwerpen. Café en boerderij te Bellingwolde afgebrand Door vonken uit een kookpot ontstond gisteravond brand in het café Keizer te Bellingwolde. Door den feilen wind sloeg het vuur over naar de kapitale boerderij van den heer W. Vrieze. On danks assistentie van de Winschoter brandweer, die met een motorspuit uit rukte, was tegen de vuurzee niets te beginnen. Café en boerderij zijn uitge brand. Alleen de levende have en een gedeelte van den inventaris werden gered. Een agent van politie zag gistèravond een buitenlamp branden aan de achterzijde van een onbewoond per ceel aan de Carel van Bylandtlaan. Met een schot uit zijn revolver heeft hij de lamp gedoofd. VEREENIGING VAN VRIJZINNIG- HERVORMDEN Mevr. G. C. Thierry-Franken. eenige jaren deel heeft uitgemaakt van de wijkcommissie Beeklaan van de af- Eieren en aardappelen te Barneveld in beslag genomen De politie te Barneveld heeft de hand gelegd op een flinke partij eieren en aaroappeien. Don i it veldwachter een voerman aan. die vier duizend eieren en vier mud aardappelen vervoerde. De eieren waren niet gestem- I peld en voor de aardappelen ontbrak het i Van de üit Almelo, die een fabriek in vijf personen ge- wond en moesten, nadat een dokter de eerste hulp had verleend, per auto naar Almelo worden vervoerd De linkerkant van de tuto werd geheel verbrijzeld RUILVERKAVELING IN KRUININGER- EN OLZENDE-POLDER Naar wjj van bevoegde zijde verne men. zal op 30 April te Kruiningen. op Zuid-Beveland, een stemming van land eigenaren, ingevolge de Ruilverkave- lingswet, worden gehouden over een plan tot ruilverkaveling in het water schap Kruininger-, Olzende- en Sint- Pieterspolder. Dit plan betreft een voor de bodemproductie belangrijk gebied van niet minder dan 1500 h.a., dat door middel van herverkaveling een aanzien lijke verbetering kan ondergaan. Van het plan zijn alleen uitgezonderd de be bouwde kommen van Kruiningen en Oostdijk, benevens den (110 h.a. grooten) Sint-Pieterspolder, welke aan één eige naar behoort, goed verkaveld is en vol doende wegen en waterlossingen heeft. Het poldercomplex, dat voor ruilverka veling in aanmerking komt, is, bij wijze van Defensie-maatregel, in Mei van het vorig jaar geïnundeerd De inundatie had een bijzonder karakter, daar zij ge schiedde met zout water. Hierdoor moeten, bij het ongedaan-maken van haar gevolgen voor den grond, speciale moeilijkheden worden overwonnen. Het Bureau Ontruiming een afdee- ling van het Rjjksbureau voor de Voed selvoorziening bereidt dit nuttige werk voor. Deze arbeid beperkt zich niet tot herstel van de schade, aan de landerijen door de Defensie-maatregelen veroorzaakt, maar draagt tevens in aanzienlijke mate tot verbetering van het terrein bij. Dat de verbeteringen o.a. door middel van ruilverkaveling tot stand moeten komen, geeft aan dit werk een bijzonder karakter. De her verkaveling zal haar beslag moeten hebben gekregen, voordat andere verbe teringen een feit kunnen worden. DE NEDERLANDSCHE OMROEP De persdienst van den Nederlandschen Omroep vestigt er de aandacht op, dat het bureau van den directeur-generaal, dr. ir. W. Herweyer voorloopig is ge vestigd in hotel Gooiland te Hilversum. Correspondentie kan aan dit adres ge richt worden. BRANDJE IN GERECHTSGEBOUW Gisteren is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in het gebouw van het Gerechtshof aan het Korte Voorhout 11. Een archiefstelling had vlam gevat. Met een brandbluschapparaat en een brandslang op de waterleiding had het ijlings te hulp geschoten personeel het vuur weldra gebluscht, zoodat de inmid dels gewaarschuwde brandweer, die van het bureau Prtnsestraat en van het bureau Rijkswijkscheweg met veel materieel kwam aangerukt, niet handelend behoefde op te treden. Kind door wagen overreden en gedood Gistermiddag omstreeks één uur is te Lunteren een ernstig ongeluk gebeurd. Het 7-jarige zoontje van de familie Snellen uit Nederwald bij Lunteren, reed op een kar, geladen met grind. Toen de voerman bij de woning van de familie was, tilde hij het kind van den wagen. Het voorwiel ging den man over den voet, waardoor hij schrok en het kind liet vallen. De knaap kreeg het De directeur-generaal van de stich ting Winterhulp Nederland maakt, ter aanvulling van de publicatie van 4 April j.l. nader bekend, dat de termijn waarbinnen de waardebonnen series a, b, c en d bij winkeliers en handelaren kunnen worden aangeboden, in afwijking van den op de voorzijde vermelde tekst blijft verlengd tot uiterljjk 31 Mei 1941. Wat echter de series e en f (5e en 6e millioen) betreft, wordt deze termijn opnieuw verlengd tot uiterlijk 30 Juni 1941. De overige inhoud van de boven genoemde publicatie blijft van kracht, behoudens dat de beide laatste series (e en f) tot 15 Augustus inplaats van tot 31 Juli 1941 door winkeliers en han delaren kunnen worden verzilverd bij alle banken en spaarbanken. Naar aanleiding van ge- ruchten dat in Woudenberg vleesch zou zijn opgeslagen, afkomstig van fraudu leuze slachting, werd door de beide gemeente-veldwachters een onderzoek ingesteld met het gevolg, dat een hoe veelheid gerookte hammen en spek tot een gezamenlijk gewicht van ongeveer duizend kilogram is achterhaald. Deze voorraad was opgeslagen on den zolder van een schuur van den 1 >cr van W., terwijl ook een zekere van A in deze zaak betrokken bleek te zijn. FEDERATIE VAN VRIJZ. PROTES TANTEN IN SPOORWIJK Vanwege de Federatie van Vrijzinnig Protestanten in Spoorwijk zal a.s. Maandagavond in de Lutherkapel een wijdingsbijeenkomst worden gehouden. Als spreker zal optreden dr. J. C. A. Fetter, predikant bij de Rem. Geref. gemeente hier ter stede. Mevr. M. Secrève zal declameeren en de heer J. M. Kouwenberg het orgel bespelen. Tot secretaris van de Federatie in Spoorwijk is gekozen de heer C. de Haas te Voorburg. En toe-e de Fransche legers in 1795* ienmael ons land binne-n-ekomme wazze, duurde 't iet lang of we krege-n ’t weer te kwaed met Engeland, dat ons in Ok tober van ’t zelfde jaer de oarlog ver- klaerde. We mozze dus non weer oppasse voor anvalle va Engelsche kant en ‘t bezit van dergelike uiètkikposte en sèin- I inrichtinge op verschillende punte van ons land, was onmisbaer. De eirste vèif jaer, van 1794 tot 1799, wiere die sèine-n-egeve vanuièt de omgeving van de „Vierbaek”. Maar in 1799 wier 't Sèinpostduièn daervoor be stemd. Deur de nabij-èid van de stand- plaès van de Regeering, was dat de ver- naemste post van ons land. 't Interessante geval doet z’n éige vóór, dat oak de Vlaeringsche visscherij van die éige Sèinpost nog eb kenne proffiteere. Zekere Pansier was de Di-' rekteur van de sèinlnrichting op Scheve- ling. Naeder-and wier die benoemd tot Direkteur-Generael van al die soort in- richtinge-n-in 't èile land. Maar op 8 Augustus kreeg ie 'n verzook van 'n zekere K. Hoogendijk Kz., uièt Vlaering, die dat dee naemens verscheie Vlaering sche rèiderije, om over de sèinposte van Scheveling en Den Briel bericht te magge krèige-n-of er oak vischschepe uièt de Noord in antocht wazze. As de Scheve- lingsche sèinpost dat deurgaf an Den Briel, dan kon Vlaering deurmiddel van Den Briel innelicht worde. Dat verzook wier toe-estaen en der wier ’n sèinmethode voor vast-esteld, bestemd voor de visscherij. En non is al meir as onderd jaer de gien is No. 17861 Vyf gewonden Omstreeks zeven uur is Donderdagavond m de Almeloschestraat te Borne, een auto bus met vier en dertig passagiers in volle vaart tegen een boom gereden. Het on geval was het gevolg van een stoei partij tusschen eenige inzittenden vlak achter den rug van den chauffeur, zoo meldt de „Tel.” Deze kreeg een duw i tegen zijn elleboog, waardoor hij de macht over het stuur verloor en de bus tegen een aan den linkerkant van den weg staanden boom vloog. De één meter dikke boomstam werd iiuipimiuviigeheel door midden gespleten. Bre«kveldt, mejL. Luyendijk I inzittenden, afkomstig 7 werkzaam waren op - Duitschland, werden Blijkens een bericht van den secreta- ris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken aan de burge meesters zjjn op het personeel, dat be hoort tot de vaste kern van den lucht beschermingsdienst de ziektewet, de kinderbijslagwet en de invaliditeitswet van toepassing. De gemeenten zijn voor dit personeel premiën ingevolge de ziektewet verschuldigd, waarvan 50 pCt. op de belanghebbenden kan worden verhaald. De gemeenten zullen ook vol gens de kinderbijslagwet premiën voor dit personeel verschuldigd zijn. Deze regeling zal met ingang van 1 April j.l. geacht worden in werking te zijn ge treden. De persdienst van de N.S.B. deelt ons mede, dat het hoofd van het opvoeders- gilde, mr. dr. R. van Genechten, een schrijven heeft gericht aan den secreta- ris-generaal van het departement van Onderwijs, Wetenschap en Cultuur bescherming. houdende vgj-zoek te wil len bevorderen, dat op de scholen op 1 Mei a.s., den dag van den arbeid, vrijaf worde gegeven. Het A.N.P. heeft dezer dagen een onderhoud gehad met ir. P. Boezaardt, hoofdinspecleur van den rijksdienst voor de werkverruiming, die over de combinatie van verhooging van de bodemproducten en werkverruiming het een en ander heeft verteld. Het departement van Sociale Zaken ziet reeds geruimen tijd het groote be lang van het uitvoeren van cultuurtech nische werken in, zooals bekend stelde ir. Westhoff in zijn rapport de bestrij ding van de werkloosheid uitsluitend op deze wijze voor. Thüns en dit is in zeker opzicht zeer verheugend heeft de dienst van de werkverruiming voor de uitvoering van cultuurtechnische werken te kam pen met gebrek aan geschikte arbeids krachten. Voor de uitvoering van die werken zijn over het algemeen arbei ders noodig, die zwaar werk kunnen verrichten. Ér zijn hier te lande bij ver schillende noodzakelijke werken op an der gebied reeds veel grondwerkers aangesteld. Bovendien zijn er vele arbeiders^ die in Duitschland hun dage- lijksch brood verdienen. Bij de cul tuurtechnische werken is vrijwel het geheele werklooze platteland werk gesteld plus een aantal daarvoor geschikte arbeidskrachten uit de steden. Wil men nu voor nieuwe werken arbeids krachten inschakelen, dan moeten zij hoofdzakelijk worden gerequireerd uit de groote steden, d.w.z. deels uit een categorie arbeidskrachten, die daarvoor op het oogenblik nog ongeschikt is. Zoo heeft b.v. Amsterdam nog 20.000 werkloozen en ook Rotterdan en Den Haag tellen nog duizenden onbenutte arbeidskrachten, die nog geschikt moe ten worden gemaakt voor zwaarder ;ewoon waren. Als over worden zij aan het Een 103-jarige te Nieuwe Tonge Op 10 Mei a.s. hoopt de heer P. Polder te Battenoord, gemeente Nieuwe-Tonge zijn 103en verjaardag te vieren. De heer Polder bevindt zich nog in een goeden welstand. Hij is de oudste inwoner van het eiland Goeree-Overflakkee en een van de oudsten van Nederland. van den chauffeur. Deze kreeg een hij

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9