HAAGSCHE COURANT Aan^te. Maandag 28 April 1941. BINNENLAND STADSNIEUWS GEMENGD NIEUWS en Adjudant A. Pieters gehuldigd De verhouding tusschen huurder en verhuurder voor mannelijke Rijksduitschers Weer groente in iederen maaltijd VIERDE BLAD Holle steen voor vloeren Even tijd BABY MISHANDELD voor Huurbeschermingsbesluit 1941 verschenen DE AARDAPPELDISTRIBUTIE EN DE CENTRALE KEUKENS „BLAUWE TRAM” GAAT LATER RIJDEN MEISJE MAAKTE GROOTE MAGA ZIJNEN ONVEILIG FEESTELIJK SAMENZIJN „VACANTIEBEZIGHE1D VOOR SCHOOLKINDEREN” Aardappelen distributiegoederen Overzicht tijdens de plechtigheid. De commandant spreekt den jubilaris toe (Polygoon?* DE HEER U. A. HAZELOOP MET PENSIOEN Duitsche invoerbepalingen groenten, bloemen en bollen opgeheven CREMATIE J. C. VONK voor het persoons bewijs NEDERLANDSCHE BIOSCOOPBOND BOUWLAND VOOR WERKLOOZEN Faillissement Hoogervorst en Scheffer TRANSPORT VAN S.S.-VRIJ- WILLIGERS NAAR DUITSCHLAND en daken De scholen op 1 Mei No. 17862 worden c. Zwolle, behoorlijk gebruik van bij de bij van De vader aangehouden het ziekenhuii te Kampen werd deele 102-jarige overleden - Met ingang van 4 Mei a.s. van te een het Bij beschikking van den secretaris generaal van het departement van Land bouw en Visscherij zijn alle soorten aardappelen aangewezen als distributie goederen in den zin van art. 4 der dis- fributiewet. Leerlingen vrij op schriftelijk verzoek van de ouders De secretaris-generaal van het departe ment van Opvoeding. Wetenschap en Cul tuurbescherming deelt mede: aan de hoof den van alle onderwijsinstellingen wordt de opdracht gegeven om op 1 Mei aan die leerlingen, wier ouders daartoe schrifte lijk aan het hoofd der school den wensch te kennen geven, vrij te verleenen. nen worden gehouden. Het adres van den curator is Vondel- straat 30 Amsterdam. Men dient de vor deringen liefst schriftelijk in te dienen. In gisteren een baby van zes maanden met een gebroken dijbeen, opgenomen. Bij on derzoek bleek, dat de 18-jarige vader het kind had geslagen De jongeman is in hechtenis genomen. curator indienen vóór 10 Mei 1941. Met niet ingediende vorderingen kan de curator bij de verdeeling van een actief geen rekening houden. De curator vestigt de aandacht op artikel 40 van de Faillisse- mentswet. Van den dag der faillietverkla ring af is het loon boedelschuld, dat wil zeggen, dat de arbeiders na den dag der faillietverklaring, dat is na 2 Maart 1941 en die voor het aannemersbedrijf Hooger- vorst en Scheffer hebben gewerkt, betaald moeten worden voor zoover de gelden van het faillissement daarvoor toereikend zijn, voordat een enkele crediteur kan worden uitbetaald. Op het oogenblik wordt een gedeeltelijke uitbetaling van deze boedel schuld gedurende de week van 12 tot 17 Mei 1941 voorbereid. Met loonvorderingen over den tijd na 2 Maart 1941, die na 11 Mei 1941 bij den curator worden inge diend, zal bij de voorloopige uitkeering HANDTASSCHEN ONTVREEMD Een bewoonster van de Valkenboschlaan die in de Raamstraat haar rijwiel onbe heerd had laten staan, miste bij haar te rugkomst haar handtasch, inhoudende 5 en distributiekaarten. In de Lange Poten zijn uit een rijwieltasch, ten nadeele van van Oegstgeest, twee en Man onder trein geraakt Op het station te Hengelo (Ov.) is de 27-jarige ongehuwde G. K afkomrtig uit Almelo, die in een reeds in beweging zijnde trein wilde rtsppen voor de wielen gevallen en overleden Hij wat onmiddel lijk dood. In de gemeente Berkhout (N -H.) is in den ouderdom van 102 jaar en 10 maan den overleden de wed C. Nieuwpoort- Heier, een der oudste inwoonsters van ons land. Haar honderdste verjaardag heeft zij nog onder groote belangstelling uit het geheele dorp gevierd, doch daarna is het met haar gezondheid bergafwaarts gegaan. Naar wij vernemen gaat de heer U. A. Hazeloop, techn. hoofdambtenaar, afd.- chef der Gemeente Plantsoenen van s-Gravenhage, met ingang van 1 Mei a.s. wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd den dienst verlaten. Met ingang van heden moeten, ingevolge opdracht van de desbetreffende rijksin- stanties, de inneming der distributiebons en de verstrekking van maaltijden bij de Centrale Keukens worden gewijzigd als volgt: Iedere couponkaart bevat zes coupons en geeft recht op zes maaltijdenvoor iedere couponkaart moeten worden m- geleverd: 1. 17 broodbons voor de in den maaltijd verwerkte aardappelen, 2. Ij vleeschbon voor het in den maaltijd ver werkte vleesch, 3. 1 vet- of boterbon voor de in den maaltijd verwerkte vetten4. 1/3 peulvruchtenbon voor de in den maal tijd verwerkte peulvruchten; de porties zullen, met ingang van heden, niet groo- ter mogen zijn dan een halve schep, zulks in verband met de geringe hoeveelheid beschikbare aardappelen. Teneinde de voedende bestanddeelen van de maaltijden toch zooveel mogelijk te behouden, wordt, zoolang de groente- jositie dit toelaat, een grootere hoeveel- leid groente in het eten verwerkt. De prijzen van de maaltijden blijven daarom ongewijzigd. Ook dit jaar is de Haagsche bond „Vacantiebezigheid voor schoolkinderen" niet van de traditie afgeweken. Hij organiseerde Zaterdagmiddag in het gymnastieklokaal van de H.B.S. Raam-' straat als slot van het winterwerk een feestelijk samenzijn. En ook nu weer had „tante Loekieonder wier leiding dit werk thans staat, voor een aardig en afwisselend programma zorg gedra gen. Kostelijk hebben de jongens en meisjes zich geamuseerd en de vertoo- ning van de poppenkast, onder leiding van den heer Meinesz, is ongetwijfeld wel het meest in den smaak gevallen. Het was een vroolijk en hoogst span nende geschiedenis en uit het enthou siaste applaus van de 150 jongens en meisjes, bleek, hoe het gebodene op prijs werd gesteld. Ook enkele kinderen zelf hebben hun medewerking aan het programma gegeven, o.a. door de voor stelling van de maanden van het jaar en met enkele dansjes. Enkele leiders en leidsters voerden een leuk tooneel- spel op, getiteld ,,De gebroken Spiegel’. Tot slot van den middag werden nog door de kinderen verschillende spelen gedaan. In den aanvang heeft mej. L. Oort- huys, alias „tante Loekie” nog een over zicht gegeven van het winterwerk, dat bestaat uit het maken van allerhande speelgoed voor de zieke kinderen. Brief jes werden voorgelezen van meisjes en jongens uit het ziekenhuis, die dank zeg den voor de leuke verrassingen. Zoo verdient ook het winterwerk van den bond aller steun en sympathie. Thans concentreert men zich weer op de feitelijke taak, t.w. de Haagsche jeugd in de lange zomervacantie onder deskundige leiding in de vrije natuur op passende wijze bezig te houden. In Amsterdam en den Haag haar slag geslagen Een 22-jarig meisje .afkomstig uit Lim burg, was na huiselijke oneenigheid, naar Haarlem getrokken en daar op kamers gaan wonen. Van haar papa kreeg zij een kleine maandelijksche toelage, doch de 22- jarige kwam hiermede niet uit en zocht naar middelen, om in den geldnood te kun nen voorzien. Zij koos evenwel een geheel verkeerden weg, want de Limburgsche ging zich specialiseeren in het stelen van handtasschen van winkelende dames. Eerst bezocht zij een der groote maga zijnen in Amsterdam en sinds den laatsten tijd waren het twee groote winkels in onze stad, die als operatieterrein dienden. Steeds droeg zij een actetasch bij zich en wanneer een der adspirant koopsters haar handtasch op de stand had neergelegd, werd de actetasch er handig op gelegd en na eenigen tijd met handtasch weer opge nomen. Zaterdagmiddag liep zij evenwel tegen de lamp, daar het personeel het trucje had gezien. De dievegge werd door de politie aangehouden en op haar kamers in Haarlem werd een onderzoek ingesteld. Niet minder dan 9 dameshandtasschen werden teruggevonden, 3 waren van dief stal afkomstig uit Amsterdam en 6 uit den Haag. Zij bekende het geld, in totaal onge veer 100 dat in de tasschen was geborgen te eigen bate te hebben aangewend. An dere voorwerpen had zij laten zitten, zoo- dat het gemakkelijk was na te gaan, wie de eigenaressen waren. Het meisje is in bewaring gesteld en zal voor den Officier van Justitie worden geleid. Klokslag 11 uur vanmorgen werd ad- judant-onderofficier-administrateur van de 2de divisie der marechaussee, A. Pieters, vergezeld van zijn echtge- noote en zoon, welkom geheeten op het binnenplein van de stallen aan den Hoo- gewal, alwaar hij o.m. in tegenwoordig heid van den commandant der Ilde divi sie der Marechaussee, luit.kolonel tnr. W. van den Hoek, kapitein Portheine, luit.kol. Piekema, oud-commandant van de Ilde divisie der Marechaussee, op perwachtmeester van Drimmelen, offi cieren, manschappen en dames-genoodig- den, op buitengemeen hartelijke wijze is gehuldigd in verband met zijn 36 jaren voortreffelijken dienst bij het wapen der Marechaussee. Het was den commandant van de Ilde divisie der Marechaussee, mr. van den Hoek, een aangename taak den jubilaris voor het vele werk dat hij in stilte, met grooten ijver en kennis van zaken in het belang van het wapen had verricht voor het front van den treep dank te zeggen; vooral ook, omdat de motieven van het personeel voor deze huldiging waren ge weest: Adjudant Pieters heeft zooveel voor ons gedaan, nu mogen wij den dag, waarop we eens wat voor hèm kunnen Volgens besluit van den Duitschen Rijksminister van voedselvoorziening en landbouw, zijn met ingang van heden de Duitsche invoerbepalingen terzake van den coloradokever, voor groenten, snij bloemen, bloembollen, enz., met uitzon dering van bewortelde gewassen met aardkluit, opgeheven. BRANDJES Een gedeelte van de beplanting langs den spoorweg aan den Fruitweg, is gister ochtend in brand geraakt. Personeel van de motorspuit v. d. Vennestraat bluschte met den kleinen straal. In het perceel Loosduinschekade 13. speelden gisteravond brand ontstond. Ook dit brandje kon met emmers water gedoofd worden, zoodat de twee uitgerukte motorspuiten, geen dienst be hoefden te doen. Door onbekende oorzaak is gisteravond aan den Pompstationsweg een groote par tij vuil in brand geraakt. Met twee stra len op de waterleiding wist personeel van de motorspuit Gevers Deynootweg het vuur te blusschen HET WESTLAND VERWACHT GUNSTIGEN DRUIVENOOGST In het Westland zijn de tuinders thans begonnen met het krenten der druiven. Bij dit krenten, waarbij de jonge druiven trossen worden uitgedund om grootere druiven te verkrijgen, vinden elk jaar tal. rijke seizoenarbeiders arbeid. Over het algemeen verwachten de Westlandsche kwekers dit jaar een gunstigen druiven oogst. TUINBOUWEXPORT IN VOLLEN GANG De export van Nederlandsche tuinbouw, producten naar Groot-Duitschland is thans in vollen gang. Dagelijks worden thans 2 a 3 millioen kroppen sla, meer dan 100.000 bos radijs, tuinduizenden komkom, mers, spinazie, raapstelen, enz. uitge voerd DIAMANTEN ECHTPAAR Op 4 Mei hoopt het echtpaar J. J. Wassenburg, oud 88 jaar en J. P. Was- senburgKautz, oud 81 jaar, het feit te herdenken, dat het 60 jaar geleden in het huwelijk trad. Het adres van het diamanten echtpaar is Nieuwe Hekke- laan 18. Men verzuime niet op den bestemden tijd te komen Men meldt van bevoegde zijde: De eerste uitnoodigingen voor de inont- vangstname der persoonsbewijzen zijn verzonden. Binnen afzienbaren tijd zal ieder die in een der Nederlandsche bevol kingsregisters is opgenomen en den leef tijd van 15 jaren heeft overschreden, wor den uitgenoodigd in persoon ter secretarie te verschijnen voor de ontvangst van een persoonsbewijs. De uitzonderingsbepaling, waarbij den burgemeester de .bevoegdheid wordt gegeven toe te staan, dat de opge- roepene in stede van ter secretarie, voor hem of voor den aangewezen ambtenaar verschijnt op de door den burgemeester voor elk geval afzo’nderlijk te bepalen plaats, kan hier buiten beschouwing blij ven. evenals de gevallen, waarin de opge- roepene ten bureeele van de Rijksinspectie van de bevolkingsregisters zal moeten verschijnen, In het algemeen zal ieder worden uitgenoodigd te verschijnen ter secretarie an de gemeente in wier bevol kingsregister hij is opgenomen. Wij maken er op attent dat ieder, wien een uitnoodiging werd toegezonden, op de aangewezen plaats en tijd dient te ver schijnen. Niet verschijnen heeft tot ge volg, dat geen persoonsbewijs wordt uit gereikt, zoodat hij. die verzuimt zich na ontvangen uitnoodiging ter secretarie te vervoegen, zich blootstelt aan strafvervol ging wegens het niet in bezit hebben van een persoonsbewijs. Voor hen, die in het waardevol bezit van een persoonsbewijs nog geen voldoenden prikkel gevoelen, zich te beijveren zulk een document te be machtigen. staat dus de stok achter de deur: niet verschijnen geen persoons bewijs; geen persoonsbewijs in over treding. Men handelt dus in eigen belang en bespaart zich moeilijkheden, wanneer men zijn dagelijksche bezigheden een wijle onderbreekt en even tijd neemt voor zijn persoonsbewijs. Op de werkgevers rust de verplichting, hun werknemers tot dezen gang naar de secretarie in de gelegenheid te stellen. Volgens artikel 1638c van het Burgerlijk i aan spraak op het naar tijdruimte vastgesteld loon voor een korten, naar billijkheid te berekenen tijd, wanneer hij tengevolge van de vervulling eener door de wet of overheid, zonder geldelijke vergoeding, opgelegde verplichting, die niet in zijn vrijen tijd kan geschieden, verhinderd is geweest zijn arbeid te verrichten. Wan neer dus de werknemer wordt uitgenoo digd tijdens zijn werktijd ter secretarie te verschijnen, is de werkgever verplicht hem daartoe, zonder inhouding van loon, in de gelegenheid te stellen. Een kwestie van geven en nemen dus. Eens om de vijf jaren geve en neme men even tijd voor het persoonsbewijs. Onder veel belangstelling heeft Zater dagmiddag in het crematorium op Wester- veld te Velsen de crematie plaats gehad van het stoffelijke overschot van den heer J. C. Vonk, oud-hoofdboekhouder der Ba- taafsche Petroleum Mij .te Soerabaja, op 66-jarigen leeftijd te Wassenaar overleden. Aanwezig waren de heeren G. C. W. Vlierboom, P. J. van Putten, procuratie houder bij de fa. Cramerus, van Tien- hoven en Jungbuhn, L. A. van Kempen, allen alhier, P. Hoogenboom, ingenieur van het Hoogheemraadschap Rijnland te Leiden, L. D. J. Reeser, oud-directeur der H.B.S. te Semarang, Wassenaar, Th. Elink Schuurman, Bussum, V. Cösters, Zeist e. a. Een broeder van den overledene, de heer A. v. d. Veen Vonk, directeur der Eerste Ambachtsschool alhier, zeide, dat zijn broer na een mooi leven, doch dat vol was van moeilijkheden, was heengegaan. Spr. wilde niet alle moeilijkheden uit zijn leven noemen, maar alleen releveeren den grooten slag, die hem trof, nadat hij zijn levenswerk in Zuid-Afrika had aanvaard. Daar werkte hij, toen de wereldoorlog uit brak en al zijn werk werd vernietigd. Hij had gedacht zijn groote levenswerk daar op te bouwen, maar het heeft niet gekund. Hij moest alles achterlaten en zich terug trekken. Weer terug in Holland, voelde hij zich niet verslagen, hij wist zich van den slag te herstellen en is naar Indië gegaan, waar hij bij de Bataafsche zijn werk heeft gevonden. Door zijn groote werkkracht kwam hij weer geheel boven te staan. Hij leefde niet voor zichzelf, maar ook voor familie en vrienden en vooral voor zijn zuster is hij veel geweest. De heer H. Rups te Hilversum sprak namens de oud-collega’s van de B. P. M. Spr. herdacht hoe men lang van zijn vriendschap genoten had. Hij was een man van onkreukbare trouw, die zijn weg ging zonder veel woorden. Veel is hij voor anderen geweest, licht heeft hij uit gestraald op zijn pad. Een groote taak heeft hij in zijn leven vervuld. Namens de collega’s hier en in Indië drukte spreker hem in gedachten nog eens voor het laatst de hand. De organist speelde Lento en bij het dalen der kist Prière, beide van César Franck. De oudste broeder dankte voor de belangstelling. JUBILARISSEN BIJ DEN GEM. REINIGINGSDIENST Vandaag is het 25 jaar geleden, dat de heer J. H. Dronkers, als chauffeur werd aangesteld bij den Gem. Reinigingsdienst, Ter gelegenheid van dit heuglijke feit werd hem hedenmorgen namens B. en W. door den directeur van den Gem. Reini gingsdienst de eervolle vermelding met gebruikelijke gratificatie overhandigd. Naar wij vernemen, zullen er binnen kort wederom jubilarissen zijn bij den Gem. Reinigingsdienst. De eerstvolgende zal zijn de heer A. Walther, woonachtig aan de van Ostadestraat 273, die op 4 Mei een zilveren jubileum als chauffeur bij den Gem. Reinigingsdienst hoopt te herdenken. Omdat de 4de Mei echter op een Zondag valt, zal reeds op den 3den Mei aan dit feit de noodige aandacht wor den besteed. Tenslotte zal de heer P. Pronk wonende in de Burg, van der Werffstraat 96 op 29 Mei a.s. terug kun nen zien op een 40-jarigen diensttijd bij den Gem. Reinigingsdienst. Het Remonstrantsch Werk- verband van den Vrijz. Chr. Jonge ren Bond belegt Donderdag 15 Mei a.s. een bijeenkomst de laatste van dit seizoen in de Hem. kerk, waarin als spreker zal optreden de heer J. Goor- huis, met het onderwerp: „Profetisme’. De geneeskundige dienst bracht Zaterdagavond naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. de 37-jarige mej J van E.. uit de Teijlersrtraat. die aan de achter zijde van haar woning door een lichtko- ker was gevallen en de linkerheup had geblesseerd en verwondingen aan het ge zicht had bekomen. Tot diakenen van de Ned. Herv. Gemeente hier ter stede zijn be noemd de heeren F. J. Doesburg en H. Hes van Zweeden JUBILEUM J. V. D. VEGT A.s. Donderdag zal het 25 jaar gele den zyn, dat de heer J. v. d. Vegt op trad als leeraar aan de Vakschool voor Schoenmakers hier ter stede. De jubilaris genoot zijn opleiding te Groningen en te Amsterdam, behaalde aan de Vakschool voor Schoenmakers te Amsterdam zijn Meester-diploma en werd uit een aantal sollicitanten be noemd aan de Vakschool hier ter stede. Onder zijn leiding staat ook het onder wijs in patronen en schachten maken en vak warenkennis, de opleiding voor di ploma B (maatschoenmaker) en van di ploma C (orthopaedisch schoenmaker) en de regeling van het ledermagazün en de uitgifte van werk. Voorts is de heer v. d. Vegt secr. van de Vereeniging van leeraren in het schoenmaken en lid van de Nationale Federatie van Vakopleiding in de Schoenmakerij en den Schoenhandel. Op den morgen van zijn gedenkdag zal er om 11 uur gelegenheid zijn, om in de vakschool den heer v. d. Vegt te complimenteeren. terwijl zich een huldi- gingscomité heeft gevormd, dat den ju bilaris een feestelijken avond bereiden zal. Het personeel van den Nederlandschen Bioscoopbond zal op 1 Mei vrijaf hebben. De heer Cambier van Nooten, burge meester van Tiel, heeft in zijn gemeen te gratis perceelen bouwland aan 240 werkloozen uitgegeven, om op dezen grond groente voor hun zomer- en win terprovisie te verbouwen. Een mooi voorbeeld voor andere gemeenten. Aan een mededeeling van den pers dienst van het N.V.V. inzake het faillis sement Hoogervorst en Scheffer te Am sterdam, ontleenen wij het volgende: Alle vorderingen, die uit een arbeids overeenkomst zijn ontstaan, zijn preferen te vorderingen, maar zij kunnen slechts worden voldaan na erkenning op de ver gadering van schuldeischers (verificatie vergadering) volgens een door den rech- ter-commissaris goed te keuren plan van uitdeeling (uitdeelingslijst). Door den rechter-commissaris is bepaald, dat de eerste vergadering van schuldeischers zal worden gehouden op Zaterdag 24 Mei 1941 in een der zalen van de arrondissements rechtbank te Amsterdam. In verband met de bestaande wettelijke bepalingen moeten Naar wij vernemen is het verzoek van de directie der N.Z.H.T.M., om den rij tijd der trams te verlengen, ingewilligd. Ingaande 4 Mei a.s. zal de „Blauwe tram” tot 11 uur ’s avonds blijven rijden. jaren 192*2 en 1923, zoomede van de ge boortejaren 18971913 c_ 2. „ONZE VLOOT" In de op 26 April gehouden jaarverga dering van de Haagsche afdeeling der Ned. Ver. „Onze Vloot" werd verslag uitgebracht ovr bet afgeloopen boekjaar 1940. Het aantal leden bleef ongeveer gelijk (1170). De balans en verlies- en winstrekening over 1940 werden goedge keurd. Bij de bestuursverkiezing trad de secretaris mr. E. L. v. Emden af en werd de heer H. B. L. Braam. Laan van Meer- dervoort 1350 (Loosduinen) tel. 396661, tot secretaris-permngmeester gekozen. VOORDRACHT VOOR DE BETONVEREENIGING Dezer dagen heeft ir. A. M. Haas een voordracht gehouden voor de Betonver- eeniging over herstelling van een viertal gewapend betonnen boogbruggen met een minimum aan houtgebruik en met geringe of geen ondersteuningscoo- structie. Wederom is Zaterdag een 600-tal jonge Nederlanders naar Duitschland vertrokken om bij de Standarte N.W. te worden op geleid voor de Waffen-S.S. In den Princesse-schouwburg alhier wa. ren zij des middags uit alle deelen van ons land bijeengekomen en daar heeft een Sturmführer van de S.S.-ErgSnzungs- stelle het enthousiast gestemde gezelschap hartelijk en kameraadschappelijk toege sproken. Zijn mededeeling: „Gij wordt opgenomen in de sterkste weermacht ter wereld” ontlokte een daverend applaus. De Duitsche Weermacht zoo vervolgde spr. zal zoo lang strijden tot Engeland geslagen te gronde ligt. Nederlanders en Duitschers zijn van gelijken bloede en zij behooren samen te werken voor het nieuwe Europa. De Sturmführer eindigde met de verze kering te geven, dat voor de familiebe trekkingen volledig wordt gezorgd en met de innige hoop, dat na volbrachten dienst tijd allen in de beste gezondheid naar hun verwanten zouden terugkeeren. De toespraak van den Sturmführer werd herhaalde malen door luide bewijzen van instemming onderbroken. Zij werd beslo ten met een driewerf heil voor den Führer van het Duitsche Rijk. De militaire kapel onder leiding van Musikleiter Hahn luisterde met opwekken de muziek het samenzijn op. Vervolgens begaf men zich naar het Malieveld, vanwaar naar het Staatsspoor- s.tation werd gemarcheerd. Ook hier was het muziekkorps present om het afscheid te begeleiden. Te half zes vertrok de speciale trein om deze 600 Nederlandsche vrijwilligers naar hun opleidingscentrum te brengen. een inwoonster van Oegstgeest, handtasschen. resp. inhoudende 24 f 0.40 gestolen. JUBILEUM F. MINDE De heer F. Mindé, atelier-chef Gebr. Lampe, Spuistraat 8, herdenkt op 1 Mei a.s. het feit, dat, hij 25 jaar in betrekking is bij deze firma. DE INDISCHE VERLOFGANGER De vereeniging de Indische verlofgan ger en gerepatrieerden hield op 26 dezer haar jaarlijksche algemeene ver gadering in een der zalen van het café- restaurant ,,1'Espérance’, alhier. De heer dr. R. Wind, die de goed bezochte vergadering presideerde, herin nerde er in zijn inleidend woord aan, dat hoewel de gebeurtenissen sedert de vorige algemeene vergadering uiteraard invloed hebben doen gelden op de werkzaamheden der vereeniging. deze konden blijven beantwoorden aan het door de vereeniging gestelde doel, haar leden zooveel mogelijk hulp en bijstand te verleenen bij de aanpassing aan de levensomstandigheden in Nederland, zoomede blijvend hun belangen te be hartigen. Na behandeling en goedkeuring der jaarstukken werd het periodiek aftre dende bestuur herkozen. doen, niet laten passeeren. Spr. herinner de voorts aan het belangrijk aandeel van den jubilaris in het reglement voor de administratie van de Marechaussee en wenschte hem tenslotte toe, nog vele jaren in gezondheid in hun midden te mogen doorbrengen. Na het défilé, dat op deze toespraak volgde, voerden nog het woord: Adju dant ie Crois, die tevens sprak namens de 2de afdeeling van de Marechaussee- vereeniging; adjudant Toering, van de Iste divisie der Marechaussee, namens officieren en onderofficieren van de voormalige IVde divisie, die niet behoo ren tot de Iste divisie; opperwacht meester van Drimmelen als voormalig brigadecommandant van de Rijksveld- wacht; opperwachtmeester Jorritsma van de Ilde divisie, namens de Steun- vereeniging van de Marechaussee; op- perwachtmeester-adm. G. H. van den Burg, namens het bureaupersoneel en de heer G. A. van der Rest, namens de Levensverzekerings Mij. „Ons Belang”. Daarna bestond er gelegenheid den jubi laris en zijn vrouw, die intusschen vele bloemenmanden, een boekenkast en een vitrine in ontvangst hadden moeten ne men, persoonlijk geluk te wenschen. De secretarissen-generaal van de de partementen van Justitie en van Binnen- landsche Zaken hebben vastgesteld een besluit, houdende bepalingen in verband met het eindigen van huur van onroeren de goederen. Dit huurbeschermingsbesluit, dat ge- dagteekend is op 26 April en heden in het licht is gekomen, luidt als volgt: Artikel 1. Vorderingen tot ontruiming, aanhangig gemaakt ten einde voor het verhuurde goed een hoogeren huurprijs te kunnen bedingen of op eenigerlei wjjze meer voordeel dan wettelijk is ge oorloofd te kunnen verkrijgen, afgewezen. Ter vervanging van hout Men meldt ons van bevoegde zijde: Hout is schaarsch en duur en moet daarom steeds meer plaats maken voor andere producten. In de toekomst zal bij den bouw van vloeren, zolderingen en dakconstructies holle baksteen een steeds grooter toepassing kunnen vin den. De grondstoffen ervoor zijn in vol doende mate hier te lande aanwezig, het product kan bij de huidige hooge houtprijzen concurreeren met dit artikel en de toepassingsmogelijkheden zijn vele. Deze holle steen dateert van lang voor den oorlog en is dus niet een kind van den nood, maar kon toen wegens zijn hoogen prijs niet de plaats van hout in nemen. Slechts in bepaalde gevallen, na melijk daar waar aan geluids- en warm- te-isolatie hooge eischen werden gesteld, vond hij aanwending, bijvoorbeeld bij den bouw van ziekenhuizen. Het zijn voornamelijk dakpanfabrieken, welke het product vervaardigen. Behalve de reeds genoemde voordee- len boven hout zijn holle baksteenen min der aan krimpen onderhevig dan hout; nadeelen zijn het zware gewient en de geringere vochtwerende eigenschappen, waardoor bij buitenconstructie speciale maatregelen noodig zijn. Om een goede aanhechting van specie te verkrijgen, zijn de steenen geribbeld, kinderen met lucifers, waardoor Voorts zijn zij meestal voorzien van een -- richel, welke dient om samen met die van den volgenden steen ruimte te geven voor wapening en tevens de bekisting te vormen voor het maken van een beton- balk. Door dezen balk krijgt het geheel dragend vermogen. Daarbij kan arbeid bij den bouw zelve worden bespaard door van te voren op de werkplaats de steenen aaneen te metselen tot liggers van de gewenschte lengte. Voor hollen baksteen mag worden toegepast, moet hij voldoen aan wettelijk voorgeschreven keuringseischen, o.m. de drukvastheid betreffende. Er worden steenen in den handel gebracht, speciaal geschikt voor dakconstructies. Deze zijn voorzien van groeven of uitsteeksels, waaraan de dak pannen haken. Gebruik van hout is dan overbodig. Artikel 2. (1) De verhuurder van een onroerend goed kan de ontruiming door den huurder of den gewezen huurder slechts vorderen, indien: le. wegens on behoorlijk gebruik van het verhuurde goed, wegens ernstigen overlast, hem zelf of zijn huisgenooten aangedaan, of wegens wanbetaling van de huurpennin gen, voortzetting van de huur niet van den huurder kan worden gevergd; 2e. de verhuurder het verhuurde goed zoo dringend voor eigen gebruik noodig heeft, dat van hem, de economische be langen en maatschappelijke behoeften van beide partijen naar billijkheid in aanmerking genomen, voortzetting van de huur niet kan worden gevergd; 3e. de verhuurder het verhuurde goed noo dig heeft, ten einde te kunnen voldoen aan een verplichting, welke hem door eenig rechtsvoorschrift of door een be schikking van overheidswege is opge legd. (2) De verhuurder kan wegens achter stallige huur (lid 1, onder le.) geen ont ruiming vorderen, indien de wanbeta ling, de economische belangen en de maatschappelijke behoeften van beide partijen naar billijkheid in aanmerking genomen, als van geringe beteekenis kan worden beschouwd. Indien de huurder met de betaling van een be drag, hetwelk de over een maand ver schuldigde huurpenningen niet over schrijdt, in verzuim is, wordt de wan betaling slechts dan als van gewicht beschouwd, wanneer daarvoor geen ge noegzame grond aanwezig was; indien de huurder met de betaling van een hooger bedrag in verzuim is, wordt de wanbetaling slechts dan als van ge wicht beschouwd, wanneer van hem, de economische belangen en de maatschap pelijke behoeften van beide partijen naar billijkheid in aanmerking geno men, tijdige betaling niet gevergd kon worden. Voor zoover de wanbetaling niet als van gewicht wordt beschouwd, kan de rechter de wijze van betaling der huurpenningen bepalen. Artikel 3. (1) De huurder kan na op zegging door den verhuurder of indien deze vordert, dat het gehuurde goed na geëindigde huur moet worden verlaten, den reenter, die bevoegd zou zijn de vordering tot ontruiming kennis nemen, verzoeken te verklaren: le. dat een eventueele vordering tot ontruiming krachtens artikel 1 dient te worden af gewezen, of 2e. dat de ontruiming op grond van artikel 2 niet kan worden ge vorderd. 3e. aan een uitspraak, als be doeld in het eerste lid, zijn in een latere ontruimingsprocedure beide partijen ge bonden, tenzij een der partijen nieuwe feiten aanvoert. Artikel 4. Tegen rechterlijke beslissin gen, gegrond op de artikelen 1 tot en met 3, staat hooger beroep noch beroep in cassatie open, met uitzondering van cassatie in het belang der wet. Artikel 5. (1) In alle gedingen tot ont ruiming kan de rechter den huurder een termijn gunnen, binnen welken deze het gehuurde moet hebben ontruimd. In dat De commissaris-generaal voor openbare veiligheid en hoogere S.S.- en politie leider maakt het volgende bekend I. Alle mannelijke Rijksduitschers, die in 1922 of 1923 zijn geboren en die zich gedurende een jaar of langer dan een aar in Nederland ophouden, moeten zich voor aangifte en keuring, en diegenen, die in de jaren 18971913 zijn geboren, uitsluitend voor; aangifte, als volgt aan melden a. Uit de provinciën Zuid-Holland en Zeeland bij de Vvehrmachtskommandantur den Haag, Koninginnegracht 24, op 12 Mei, des voormiddags 8 uur voor de geboortejaren 1922 en 1923, zoomede van de geboortejaren 1897 1913 degenen wier achternamen beginnen met een der letters ad op 13 Mei, des voormiddags 8 uur ge boortejaren 18971913, letters em op 14 Mei, des voormiddags 8 uur ge boortejaren 1897—1913 letters n—v op 15 Mei, des voormiddags 8 uur ge boortejaren 18971913 letters wz. b. Uit de provincie Noord-Holland bij de Wehrmachtskommandantur Amster dam, Museumplein op 16 Mei, des voorm. 8 uur geboorte- de letters ~a—d de schuldeischers hun vorderingen bij den op 17 Mei, des voorm. 8 uur geboorte jaren 18971913, letters em op 18 Mei, des voorm. 8 uur geboorte jaren 18971913, letters nv op 19 Mei, des voorm. 8 uur geboorte jaren 18971913, letters wz. Uit de provinciën Friesland, Gro ningen, Drente en Overijsel bij de Wehr machtskommandantur Zwolle, Wester- straat 5 op 20 Mei, voorm. 8 uur de geboorte jaren 1922 en 1923, zoomede van de ge boortejaren 18971913 de letters am op 21 Mei, voorm. 8 uur geboortejaren 1897—1913 letters n—z. d. Uit de provinciën Gelderland, Utrecht en Noord-Brabant bij de Orts- kommandantur 's Hertogenbosch op 23 Mei, voorm. 8 uur de geboorte jaren 1922 en 1923, zoomede van de ge- .-. boortejaren 1897-1913 de letters a-kvan de boedelschuld geen rekening kun- op 24 Mei, voorm. 8 uur geboortejaren 1897—1913 letters 1—z. e. Uit de provincie Limburg bij de Ortskommandantur Maastricht, Vrijthof op 26 Mei, voorm. 8 uur de geboorte jaren 1922 en 1923 op 27 Mei voorm. 8 uur van de ge boortejaren 18971913 de letters ak op 28 Mei voorm. 8 uur geboortejaren 1897—1913, letters 1—u op 29 Mei voorm. 8 uur geboortejaren 18971913 letters vz. II. De aangifteplichtigen dienen iden- titeitsstukken en twee pasfoto’s ter grootte van 37 bij 52 millimeter, afbeel ding in civiele kleeding zonder hoofdbe dekking, mede te brengen. Zij, die bril dragen moeten bovendien brillerecept bij zich hebben. Joden moeten niet verschijnen. III. Aan de aangifteplichtigen wordt reisgeld derde klasse op vertoon van reisbiljet bij de aanmelding terugbetaald. Zij verkrijgen verder bij afwezigheid van meer dan acht uren uit hun woonplaats, een verteringsvergoeding. geval wordt de huurovereenkomst ge acht tot het einde van dien termijn te hebben voortgeduurd. (2) De rechter kan dezen termijn slechts eenmaal en wel met ten hoogste twee maanden verlengen. Het verzoek tot verlenging moet uiterlijk vier weken voor het verstrijken van den eersten ter mijn van ontruiming worden ingediend. Artikel 6. Wijst de rechter de vorde ring tot ontruiming af of willigt hij het verzoek van den huurder krachtens arti kel 3 in, dan wordt in geval van geëin digde huur, van het einde der huur ge rekend, een nieuwe huurovereenkomst geacht op dezelfde voorwaarden voor onbepaalden tijd te zijn gesloten. Artikel 7. (1) In eiken stand van het geding tot ontruiming of van een proce dure krachtens artikel 3 kan de rechter, voor zoover hem, de economische be langen en maatschappelijke behoeften .van beide partijen naar billijkheid in aanmerking genomen, redelijk voor komt, in overeenstemming met partijen de voorwaarden der oorspronkelijke _.o huurovereenkomst aanvullen of wijzigen, Wetboek behoudt de arbeider zijn met name ook den huurprijs wijzigen, zulks met inachtneming van de daar omtrent geldende voorschriften. (2) Stemt de huurder niet toe in een door den rechter redelijk geachte wijzi ging, dan kan deze hem het recht ont zeggen zich op het bepaalde bij de ar tikelen 1 en 2 te beroepen. Artikel 8. (1) de artikelen 56 tot en met 58 van het wetboek van burgerlijke rechtsvordering zijn van overeenkomsti ge toepassing, met dien verstande, dat de rechter de kosten geheel of ten deele kan compenseeren. (2) Wordt een vordering toegewezen op grond van het bepaalde bij artikel 2. eerste lid, onder 2e, dan zullen de kosten, tot de uitspraak van het vonnis vallende, niet ten laste van den huurder worden gebracht. Bovendien kan de rechter op verzoek van den huurder den verhuurder de verplichting opleggen, den huurder de noodzakelijke kosten van verhuizing binnen de gemeente geheel of ten deele te vergoeden, indien hem zulks, gelet op de omstandigheden en de economische belangen en maatschappe lijke behoeften van beide partijen naar billijkheid in aanmerking genomen, re delijk voorkomt. Dit besluit is reeds in werking getre den. Het is mede van toepassing op ge dingen, welke ten tijde van de inwer kingtreding van dit besluit bij den rech ter aanhangig zijn.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 13