van bezetten Corinthe Valschermjagers I J s 8 8 Duitsche troepen rukken Athene hinnen Distributie van aardappelen met ingang van heden No. 17862. Maandag 28 April. Opmarsch den Peloponnesus Het Duitsche Weermachtbericht Gemotoriseerde Bersaglieri trekken het Ochrida-meer door ri94i; I s A 8 I op Anderhalve kilogram per persoon per week Het extra-broodrantsoen Voor kinderen beneden 4 jaar driekwart kilogram per week ;Voorloopige distributie- regeling ALLE ARTIKELEN MOETEN GEPRIJSD WORDEN VERDUISTEREN van 8.59 uur n.m. tot 6.14 uur v.m. I Hitler te Marburg en Graz De bezetting van de Grieksche hoofdstad Liverpool gebombardeerd Halifax I Zoowel in etalages als in winkelt uitgestald Geen bonnen in restaurants of hotels Extra-broodrantsoen als compensatie Maan: 28 April onder 10.51 uur n.m. 29 April op 8.10 uur ▼.m.; onder 11.47 uur n.m. Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 over de Engelsche nederlaag in Griekenland Verhooging van aardappel- rantsoen niet uitgesloten Zooals bekend reikten Duitschers en Italianen elkaar in den veldtocht tegen Servië op deze plaats de hand (Atlantic-Holland), Zij, die zelf telen of voor raad hebben, krijgen geen aardappelkaart Italiaansche vlag in Montenegro^ De terugtocht van de Britsche troepen Op bonnen 15 van de brood kaart van 28 April t.m. 4 Mei V/z k.g. aardappelen Nachtdienst dokters: Tusschen 10 n. n.tn. en 7 u. T.m.: s No. 394920 No. 116364 Ziekenvervoer bij nacht: f No. 773503 Het eerste rechtstreeksche telegram Athene-Berlijn Geldigheidsduur van de brood- bonnen van 7 op 6 dagen gesteld Uitreiking van aardappel kaarten Grieksche opperbevelhebber afgetreden HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels ƒ1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 et, daarna iedere regel meer 50 et. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 et. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarlet Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 76 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad" 10 «t. meeix Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad 4.20, zonder Modeblad 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Voor het feit, dat aldus de aardappelen moeten worden gerantsoeneerd, wordt een compensatie geschapen door instelling van een extra-broodrantsoen. Dit zal wor den bereikt door den geldigheidsduur van den eerstvolgenden broodbon van 7 dagen op 6 dagen te stellen Hierdoor wordt te- De twintig net „15” genummerde bon ne 1 van de broodkaart geven gedurende de periode van Maandag 28 April tot en met Zondag 4 Mei a.s. tezamen recht op het koopen van IJ k g. aardappelen. De bonnen, welke 4 Mei a.s. nog niet gebruikt Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. <1. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 vens bereikt dat het extra-rantsoen voor kinderen beneden de 4 jaar de helft be draagt van dat, van de normale verbrui kers, terwijl het extra-broodrantsoen voor hen, die zwaren, respectievelijk zeer zwa- ren arbeid verrichten, IJ resp. tweemaal zoo groot is als het normale extra-rant soen. Ook na de eerste week zal een extra- broodrantsoen toegekend blijven. Geen kaarten zullen worden uitgereikt aan personen, die uit eigen teelt of door aankoop tot eind Juni a.s. voor zich en hun gezinsleden met inwonend personeel beschikken over tenminste 15 k.g. aard appelen per persoon. Van degenen, die 15 k.g. aardappelen of meer in voorraad heb ben, doch niet per gezinslid over 15 k.g. beschikken, zal een met hun voorraad overeenkomend aantal kaarten worden in gehouden. Wie met zijn gezin over 15 k.g. aardappelen of meer per gezinslid be schikt, behoeft dus geen kaarten af te halen. Men is verplicht aan den uitreiken den ambtenaar alle gevraagde inlichtingen over den voorraad, waarover men be schikt, te verstrekken. Tegen degenen, die niettegenstaande het feit, dat zij over voldoende aardappelen beschikken, zich een aardappelkaart doen uitreiken, zal op grond van de Oistributiewet 1939 een strafrechtelijke vervolging ingesteld kun nen worden. In hotels, restaurants e.d. behoeven de gasten geen bonnen voor aardappelen af te geven. Mede in verband hiermede zullen geen wisselbonnen voor aardappelen in omloop worden gebracht. Hotels, restaurants, ziekenhuizen, sana toria e.d. kunnen, onder opgave van de voorraden, toewijzingen bij de distributie- diensten halen. Hierbij zij aangeteekend, dat aan hotels en restaurants 50 pCt. van hun normaal verbruik zal worden ver strekt. Bij deze distributie zal binnenkort ge bruik worden gemaakt van de aardappe lenkaarten, welke op nader door de plaat selijke distributiediensten bekend te ma ken dagen uitgereikt zullen worden. Elke nader aan te wijzen bon van deze kaarten zal per week recht geven op het koopen •van IJ k.g. aardappelen. Aan kinderen, die na 30 April 1937 geboren zijn, zullen halve kaarten worden uitgereikt Perso nen, die zwaren arbeid verrichten zullen ieder een halve kaart extra, dus in totaal ieder IJ kaart ontvangen en personen, die zeer zwaren arbeid verrichten, ieder een heele kaart extra, dus in totaal twee kaar ten. goederen in de winkels zelf, die on- het oog van het publiek rechtstreeks Op het konin^ijk slot te Cetinje is naar Stefani meldt de Italiaansche vlag geheschen tusschen de vlag van de dynastie-Petrowitsj en die van het voor malige Montenegro. Sinds het binnen rukken van de Italianen is geheel Cetin je in de Italiaansche en Montenegrijn- sche kleuren versierd. De Italiaansche gevolmachtigde ge zant Mazzolini is tot burgerlijk commis saris van Montenegro benoemd en is Za terdagavond naar de hoofdstad Cetinje vertrokken. Het optreden van het Duitsche luchtwapen Formaties gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers van het Duitsche lucht wapen hebben, zoo verneemt het D.N.B. van welingelichte zijde, tijdens de ge vechtshandelingen op 26 April, in het ver loop waarvan het Noordelijk deel van de Peleponnesus door de Duitsche troepen werd bezet, met succes ingegrepen. Op de in het centrum van dit gebied loopende wegen, alsmede op de naar het Zuiden leidende wegen werden colonnes en vijandelijke gepantserde strijdkrachten met bommen en de boordwapens doel treffend aangevallen. In stoutmoedige scheervluchten gelukte het den aanval lenden Duitsche vliegtuigen de colonnes uiteen te jagen en vijandelijke troepen concentraties reeds in de kiem te smoren. Eenheden van de Duitsche marine drongen tot ver in het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee door en sne den de Britsche aanvoeren af. De totale aardappelpositie en in het bij zonder de te verwachten vervoersmoei- lijkheden, waardoor de import van aard appelen in de naaste toekomst mogelijk stagnatie zal ondervinden, hebben er mede aanleiding toe gegeven als voorzorgsmaat regel tot de distributie van aardappelen over te gaan met ingang van heden Maan dag 28 April. Met het oog op den om vang van den beschikbaren voorraad en op den tijdsduur, waarvoor deze voor raad nog moet strekken, is het aardap pelenrantsoen in het algemeen moeten worden vastgesteld op IJ k.g. per per soon per week. Voor kinderen beneden den leeftijd van 4 jaar, die een kleinere hoeveelheid ple gen te gebruiken, wordt het rantsoen lager gesteld, namelijk op k.g. Daarentegen zullen de arbeiders, die zwaren arbeid verrichten boven het nor male rantsoen van IJ k.g. per persoon per week een extra-rantsoen kunnen betrek ken, namelijk van j k.g. Het totale weke- lijksche rantsoen voor deze arbeiders zal dus 2J k.g. bedragen. Arbeiders, die zeer zwaren arbeid ver richten, krijgen een extra-rantsoen, groo- ter dan dat van de arbeiders, die zwaren arbeid verrichten, namelijk van 1J k.g. Het totale wekelijksche rantsoen van ar beiders. die zeer zwaren arbeid verrichten, zal dus 3 k.g. groot zijn. zijn, blijven voorts geldig tot en mei Woensdag 7 Mei a.s. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat de twintig met „15” ge nummerde bonnen van de broodkaart tezamen recht geven op IJ k.g. aardappe len. In verband hiermede wordt dringend verzocht de twintig bonnen ook tezamen aan een stuk af te geven. Aangezien aan personen van 14 tot en met 21 jaar oud, 1/5 broodkaart extra ia verstrekt, zal deze groep van personen gedurende twee weken een grooter rant soen aardappelen kunnen koopen. Dit voordeel komt bij de ingebruikneming der aardappelkaarten evenwel te vervallen. Met ingang van Maandag 12 MeJ al wekelijks een bon van de aardappelkaart voor het koopen van aardappelen worden aangewezen. Met nadruk wordt er echter de aandacht op gevestigd, dat do met „een rantsoen aardappelen” gemerkta bonnen reeds met ingang van Maandag 28 April recht geven o? 1) k.g. aardappelen pof bon. De Londensche berichtendienst meldde gisteren, dat de Britsche troepen in Grie kenland hun terugtochtsactie verder voortzetten. „Het is duidelijk, zoo werd gezegd, dat de Britsche en Grieksche troepen zich in een uiterst moeilijke posi tie bevinden”. Gedurende de weken van 28 April tot en met 4 Mei a.s. en van 5 Mei tot en met 11 Mei a.s. zal, in afwachting van de uitreiking der aardappelkaar ten, gedistribueerd worden met ge bruikmaking van de bonnen der brood kaarten. Het D.N.B meldt: De oude Duitsche stad Marburg beleefde Zaterdag een groo- ten dag, doordat de Führer haar onver wachts een bezoek bracht. De bevolking, die voor het meerendeel in Stiermarksche kleederdracht was, ontving hem met groo. te geestdrift. De leider der Duitsche volks groep zegde Hitler dank voor de bevrij- ding der stad en heette hem hartelijk welkom. Na Marburg heeft de Führer Za terdag ook een bezoek gebracht aan de hoofdstad van Stiermarken, Graz. De be volking bereidde den Führer een geest driftige ontvangst. De Führer heeft gisteren een kort be zoek gebracht aan Klagenfurth, de hoofd stad van de gouw Karinihië, waar hij door de bevolking met gejuich werd be groet. Om de golf van verzet tegen interventie te bestrijden, die in de Yereenigde Staten valt waar te nemen, na de Britsche neder, laag in het Oosten van de Middellandsche zee, heeft Lord Halifax het volgende ver klaard: Wij wisten zeer wfel, dat wij niet kon-, den hopen naar Griekenland strijdkrachten te zendeTi, die ook maar eenigszins verge leken konden worden met de troepen, welke Duitschland tegenover de onze kon plaatsen. Niettemin is de interventie ge rechtvaardigd en wel in de eerste plaats, omdat Hitler in dat gebied geen 'oorlog wenschte. A S ft A i X A 2 A ft A Zooals boven vermeld is zal In verband met de distributie van aardappelen het broodrantsoen worden verhoogd, hetgeen zal worden bereikt door de distributie- periode voor brood voorloopig te verkorten tot zes dagen. De met „14” genummerde bonnen der broodkaart geven derhalve gedurende het tijdvak van Maandag 28 April tot en met Zaterdag 3 Mei, dus niet, zooals bij het algemeene bericht betref fende de bonaanwij zingen is bekend ge maakt, tot en met Zondag 4 Mei, elk recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood of een rantsoen gebak. Deze bonnen mogen voorts nog gebruikt worden gedurende het tijdvak van 4 tot en met 11 Mei a.d. De eerstvolgende broodbon zal dus overeenkomstig het bovenstaande geldig worden verklaard voor een periode van zes dagen, aanvangende Zondag 4 Mei, Zij, die brood bakken uit graan van ei en oogst, en in verband daarmede des tijds hun broodkaarten hebben ingeleverd, kunnen zich, indien zijn minder dan 15 k g. aardappelen per gezinslid in voorraad heb ben, bij de plaatselijke distributiekantoren vervoegen ter verkrijging van losse rant- soenbónnen voor aardappelen, teneinde daarmede gedurende het tijdvak van 28 April tot en met 11 Mei aardappelen te betrekken. Hetzelfde geldt voor hen, die op medisch voorschrift hun broodkaart hebben ingeleverd ter verkrijging van rantsoenbonnen vopr andere artikelen. In een afzonderlijke publicatie zijn de telers, groothandel, handel en instellingen 14an belang zijnde voorschriften bekend gemaakt. Ziekenfondsleden de Volharding: 3 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 8 Het eerste rechtstreeksche telegram AtheneBerlijn, na de inneming van de Grieksche hoofdstad door Duitsche troe pen, ontving het D.N.B. gisterochtend van zijn in Athene gebleven vertegenwoor diger Rösner. Het was in 23 min. overge komen en om 11.20 uur in Athene aan geboden. De inhoud luidde: Tusschen 9 en 10 uur hedenochtend hebben de Athene binnen trekkende Duitsche troepen de Duitsche vlag ge heschen op de beroemde Akropolis. De eerste Duitsche troepen in Athene werden door de daargebleven Duitschers met groote geestdrift en stormachtig gejuich verwelkomd en met bloemen overladen. De Grieksche bevolking, die den intocht eveneens als toeschouwers bijwoonde, hield zich rustig. Veelvuldig hoorde men uitingen van verbazing over de prestaties en het uiterlijk van de Duitsche troepen. Van bevoegde zijde wordt er op gewe zen, dat de intocht van de Duitsche pant- serafdeelingen in de Grieksche hoofdstad plaats vond op den 21sten dag van den Balkanveldtocht. De hoeveelheid buitge maakte oorlogsmateriaal is niet te over zien. Van de zijde van de politie wordt eft op gewezen, dat het van groot belang is, dat aan de prijsvoorschriften de hand wordt gehouden. In dit verband wordt herinnerd aan artikel 8 van de Prijsopdrijving- en Ham- sterwet 1939, dat het volgende bepaalt „Hij, die goederen in het klein te koop aanbiedt of verkoopt, te huur aanbiedt of verhuurt, is verplicht bij die goederen op een voor het publiek duidelijk zichtbare wijze, den prijs te vermelden.” Daar zulks thans geldt voor alle goede ren, is vrijwel de geheele handel, voor zoover het publiek daarbij betrokken is, aan genoemd voorschrift onderworpen. Niet alleen goederen in étalages, doch ook l der het oog van het publiek ten verkoop zijn gereed gelegd en aldus ten verkoop worden aangeboden, moeten van een prijsaanduiding zijn voorzien. De politie te dezer stede zal in de ko mende dagen op de naleving der voor schriften streng toezien. Elke winkelier, welke artikelen hij ook verkoopt, wordt In zijn eigen belang aan geraden, van bovenstaand goede nota te nemen. De vijand verloor, bij vluchten overdag naar de kust van de bezette gebieden en naar de West- en Oost-Friesche eilanden 4 vliegtuigen, waarvan 3 door jagers en een door luchtdoelartillerie. In den afgeloopen nacht wierp de vijand op verschillende plaatsen van de bezette gebieden en van het Noord-Duitsche kustgebied brisant- en brandbommen, hoofdzakelijk op woonwijken van de stad Hamburg. Nergens ontstond schade aan oorlogsbedrijven of militaire inrichtin gen.' Eenige burgers werden gedood en gewond. Twee vijandelijke gevechtsvlieg tuigen werden omlaag gehaald. In de gevechten bij Thermopylae heeft zich de kapitein in een regiment infan terie. Waacke, bijzonder onderscheiden. In een feilen nachtelijken strijd tegen een in eén stelling gelegen vijand opende hij met een bewegelijke afdeeling een belangrijken doorgang en maakte 24 stukken geschut buit Het opperbevel van de Duitsche Weer macht maakte gisteren bekend De in Griekenland strijdende troepen van het Duitsche leger bereikten bij de achtervolging van den vijand via de linie Thebe—Chalkis hedenochtend om 9.25 uur de hoofdstad Athene. In een stout- moedigen aanval uit de lucht namen val- schernitroepen reeds op den ochtend van 26 April de landengte van Corinthe alsmede de stad Corinthe zelf. Talrijke Engelschen werden gevangen genomen, en de rest trok zich vluchtende naar het Zuiden terug. Aan den ingang van de Golf van Corinthe drong de Leibstandar- te Adolf Hitler na een onstuimigen op marsch via de Golf van Patras tot de Peloponnesus door en nam, na het vijan delijke verzet te hebben overwonnen, de havenstad Patras in. In de Grieksche wateren veroorzaakte het luchtwapen op 25 April den vijand opnieuw zware scheepsverliezen. Het vernietigde 3 koopvaardijschepen met te zamen 27Ó00 b.r.t., waaronder 2 groote transportvaartuigen en beschadigde nog 2 andere koopvaardijschepen door bom men In Noord-Afrika werden de Britsche strijdkrachten, die oprukten in de rich ting Capuzzo—-Solloem, door tegenaanval in samenwerking met het luchtwapen verslagen en naar het Zuiden verdreven Daarbij werden 7 vijandelijke gevechts wagens en verscheidene gepantserde ver- kenningswagens vernietigd. Uitvalpogin- gen van de Engelschen uit Tobroek mis lukten. Duikbooten brachten in den Atlanti- schen Oceaan 5 vijandelijke koopvaardij schepen met tezamen 39.148 b.r.t tot zin ken. Gevechtsvliegtuigen vernietigden gisteren in het zeegebied om Engeland een koopvaardijschip van 5000 b.r.t en in duikvlucht een Britschen torpedojager. Een derde schip, dat met vliegtuigonder- deelen beladen was, kreeg 2 voltreffers van bommen. In den afgeloopen nacht bombardeer den gevechtsvliegtuigen met goede uit werking opnieuw de haven Liverpool alsmede andere havens aan de Zuid- en Oostkust van Engeland. Een patrouille vaartuig van 1600 b.r.t. werd tot zinken gebracht Op een vliegveld van den vijand werden hangars en schuilplaatsen met brandbommen bestookt. Batterijen vèrdragend geschut van de marine be schoten schepen in de haven van Dover De beschieting had een goed resultaat. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend met betrek king tot de distributie van aardappelen. Onder de distributie zullen alle soorten consumptieaardappelen vallen. In de persconferentie van Vrijdag 18 April, waarin de directeur-generaal van de voedselvoorziening, ir. S. L. Louwes, het woord heeft gevoerd, hebben de moei lijkheden, in den laatsten tijd bij de aard appelenvoorziening in eenige plaatsen des lands ondervonden, een punt van bespre king uitgemaakt Bij deze gelegenheid heeft de heer Louwes er reeds op gewezen dat een deel van het publiek in de afge loopen weken veel meer aardappelen heeft gekocht dan voor het dagelijksche ver bruik noodig was. hetgeen de moeilijk heden ongetwijfeld in de hand heeft gewerkt Het is volstrekt niet uitgesloten, dat over eenigen tijd het aardappelrantsoen zal kunnen worden verhoogd. Of dit mo gelijk zal zijn, hangt o.a. van de weersge steldheid af. Wanneer het weder gunstig is, zoodat de nieuwe aardappelenoogst vroeg gereed zal zijn, zal tot vergrooting van het rantsoen kunnen worden overge gaan. Bovendien bestaat de mogelijkheid, dat de vervoersomstandigheden in het bui tenland alsnog tot aardappelimport in staat zullen stellen. Ook in dit geval zal verhooging van het rantsoen mogelijk zijn. Het Opperbevel van de Duitsche Weermacht maakte gisteren bekend: Na rustelooze aanval*- en achtervolgingsgevechten zijn de voorhoeden van een Duitsche pantserdivisie, die de vluchtende Engelschen achtervolgden, hedenochtend 9.25 uur Athene binnengerukt. Op de Akropolis werd de hakenkruisvlag geheschen. In een stoutmoedigen aanval uit de lucht hebben Duitsche valschermtroepen op den ochtend van 26 April de landengte van Corinthe ingenomen, de stad Corinthe en het Kanaal van Corinthe bezet. De „Leibstandarte Adolf Hitler” heeft in een onstuimigen opmarsch ten Westen van het Pindusgebergte de Golf van Patras bereikt; zij heeft deze weten, over te steken en is doorgedrongen tot den Peloponnesus. Het luchtwapen heeft Zaterdag den uit Griekenland vluchtenden Engelschen weer zware slagen toegebracht. Vier schepen van 22.000 brt. in totaal werden vernietigd en 10 van tezamen 80.000 brt. beschadigd. Vandaag werd 1 Britsche kruiser tot zinken gebracht; 2 kruisers werden beschadigd, en 1 koopvaarder van 5000 brt. vernietigd. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, is generaal Papagos als opperbevelhebber van het Grieksche leger afget/eden. De Duitsche pers over de suc- cessen op den Balkan ,J)e veldtocht op den Balkan is in hoofdzaak geëindigd”, met deze woorden resumeert de „Völkischer Beobachter” de laatste berichten omtrent de successen van de Duitsche weermacht op den Bal kan Ook de andere dagbladen wijzen met geweldige opschriften op de betee- kenis der verovering van Athene en de bezetting van Korinthe. De „Völkischer Beobachter” noemt den val van Athene het symbolische laatste bedrijf van een der duistere hoofdstukken der Britsche en Amerikaansche oorlogs politiek. Door den Balkanoorlog, zoo schrijft het' blad, welks begin, de Putsch van Belgrado door Churchill en Roosevelt zoo vreugde vol werd begroet, is niet ontstaan wat zij wenschten, een „nieuw front en een versnippering der Duitsche strijdkrach ten", maar een totale militaire, poVtieke en moreele nederlaag van het Angelsak- sendom. De „Montag" noemt de verovering van Athene een bekroning van de „afreke ning in het Zuidoosten”. De Grieken zijn thans volkomen verslagen, aldus het blad. Het „Zwölf-Uhr-Blatt" noemt de opmarsch der Duitsche troepen bewijzen voor de strategische superioriteit der Duitsche leiding, die den tegenstander, evenals reeds zoo vaak in het verloop van dezen oorlog, nu ook in Griekenland steéds de wet van het handelen voorschrijft De „Montagpost” merkt resumeerend op, dat de hakenkruisvlag op de Akropolis tevens -den genialen triomf symboliseert van Duitschland op het laatste intrigespel van Engeland op het vasteland.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1