,1 Amerika de oorlog en MESJES haagsche I II DE AMERIKAANSCHE PATROUILLEERING TER ZEE 28 April 1941 - le bl. pag. 2 Het Italiaansche weer- machtbencht COURANT De luchtaanvallen van aan Het Russisch-Japansche pact Waarschuwing Megerle aan Roosevelt De strijd ter zee In zijn DUITSCHLAND ENGELAND VEREENIGINGEN DENEMARKEN RUSLAND STATEN VEREENIGDE Boeigarije annexeert district Skoplje Radiorede van Churchill Lord Gort te Gibraltar aangekomen beteren. Ik maak van deze gelegenheid gebruik om te herhalen, dat ik mij ten zeerste verheug over de met u gevoerde oprechte en openhartige gesprekken en over de op deze wijze tot stand gekomen persoonlijke kennismaking. Nog lang zal ik als een der aangenaamste herinnerin gen de blijde atmosfeer bewaren, die na de onderteekening van het pact rondom den heer Stalin heerschte”. Op deze telegrammen heeft de Japan sche minister van buitenlandsche zaken het volgende antwoord gekregen: „Wij danken u hartelijk voor uw geluk wenschen ter gelegenheid van de ratifi- neutraliteitspact tusschen de sovjet-Unie en Japan. Wij spreken de vaste overtui ging uit, dat het in werking getreden neutraliteitspact de grondslag voor de verdere verbetering van de Russisch- Japansche betrekkingen zal zijn, welker Halifax dringt aan op snelle hulp Onderhoud tusschen Japanschen ambassadeur en Eden Lindbergh niet meer in actieven dienst VERTROKKEN JAPAN Portsmouth weer bestookt DE STAKINGSBEWEGING Doordat verscheidene honderden leden van den staalarbeidersbond in staking zijn gegaan, werden 2700 arbeiders en employe's van de National Steel Corpo ration te Hamilton in den staat Ontario gedwongen, het werk te laten rusten. Britsche aanvallen in Cyrenaica afgeslagen Engelsche vliegtuigen boven Duitsch gebied botsingen tusschen Australiërs en Indiërs bij Singapore Telegrammenwisseling tusschen Matsoeoka, Stalin en Molotof 'E1 1 het 7 *8-40 Duitsche het van meldt, schoten oorzaakt en slachtoffers gemaakt. Alge- ontspanning onder bracht". Duitsche duikbooten brengen 39.000 ton tot zinken Naar van de absoluut bombardementen op Brest door de Engelschen”. BLOKKEERING VAN GRIEKSCHE SALDI Naar in regeeringskringen te Washing ton wordt vernomen, meldt S.P.T., zal het ministerie van financiën waarschijn lijk met ingang van heden de Grieksche saldi in de Vereenigde Staten, blokkee- ren. VERKOOP VAN SCHEPEN NAAR HET BUITENLAND VERBODEN Bij decreet heeft het ministerie van handel en scheepvaart den verkoop van Deensche schepen naar het buitenland en vrachtvaart voor buitenlandsche reke ning verboden. VON PAPEN IN BERLIJN Van welingelichte zijde verneemt A.N.P. uit Berlijn De Duitsche ambas- von Papen, is Vrijdag, in politieke kringen hoort, in zal De eerste Boelgaarsche regeeringspresi- dent van Skoplje (Uuskuub), Kasarof, heeft bekend gemaakt, dat het, Boelgaar- De Britsche minister-president Churchii. heeft gisteravond in een radiorede o.a, verklaard, dat om het te overleven, Enge ervan overtuigd, dat, hoewel de slag in den Atlantischen Oceaan lang en moeilijk zal zijn, en de afloop in het geheel nog niet beslist is, hij thans in een dreigender phase komt, doch tevens ook, zoo meende Churchill, in een gunstiger. Churchill heeft ook gesproken over den toestand op den Balkan. Hij verklaarde, dat Engeland reeds vóór den oorlog aan Griekenland hulp had beloofd. Deze oe- ■lofte moest Engeland gestand doen. „Het is de tragedie van Zuid-Slavië geweest, zoo meende Churchill, dat het een regee- ring gehad heeft, die zich aan de dicta toren heeft onderworpen. Het volk is weliswaar spontaan tegen deze onderwer ping in opstand gekomen, doch het was te laat om het land te redden. Thans zijn de Grieken overweldigd. De dappere le gers zijn afgesneden en de Engelschen moesten trachten den weg naar zee terug te vinden. De oorlog in het gebied van de Middellandsche zee zal ter zee, te land en in de lucht steeds gevaarlijker, moei- lijker en uitgebreider worden”. Generaal Gort, de nieuwe Engelsche commandant, is in gezelschap van zijn staf te Gibraltar aangekomen. Gisteren werd alarm gemaakt, aange zien verondersteld werd, dat vijandelijke duikbooten in de omgeving waren. Twee watervliegtuigen werden gelanceerd door het vliegtuigmoederschip „Argus” en 2 torpedobootjagers en een duikboot voeren uit. Zij keerden korten tijd later terug. Talrijke watervliegtuigen zijn in de mi litaire haven aangekomen en talrijke vliegtuigen van een zeer modern type zijn op het vliegveld geland. sche staatsgezag van 26 April af in het district Skoplje geldt. Naar gemeld zijn Duitsche duikbooten hebben, naar het D.N.B. verneemt, in den Atlantischen Oceaan 5 vijandelijke koopvaardijschepen met tezamen ruim 39.000 brt. tot zinken gebracht In den loop van gisteren werden Brit sche schepen, die toevlucht gezocht had den in de haven van Dover, door DuiU' sche batterijen met goede uitwerking be schoten. 2 telegrammen, die de Japansche minister buitenlandsche zaken, Matsoeoka, De Britsche ambassadeur te Washing ton, lord Halifax, heeft op veel dringender wijze om spoedige hulp der Vereenigde Staten voor Engeland gevraagd dan door Amerikaansche agentschappen is gemeld, zoo schrijft de „New York Times”. Halifax verklaarde onomwonden, aldus gaat het blad verder, dat ondanks de ton nage, die Engeland van de bezette landen van Europa heeft gekregen en ondanks het opvoeren van den scheepsbouw in Engeland, Amerika met zijn werven den strijd van het Britsche Rijk moet onder steunen. Amerika moet niet alleen veel geven, het moet vooral snel geven. De ondergang van de „Rajputana” Naar „Associated Press” meldt, hebben bij den ondergang van den getorpedeerden Britschen hulpkruiser „Rajputana” 40 zee lieden het leven verloren. De eerste tor pedo had de machinekamer getroffen, waardoor de hulpkruiser slagzij kreeg aan bakboordzij. De hulpkruiser zou echter toch op eigen kracht de haven hebben kunnen bereiken, wanneer niet een duik boot 2 uur later een tweede torpedo had afgevuurd Fransch protest tegen Engel sche bombardementen de Fransche vertegenwoordiger regeering van Vichy te Parijs, de Brinon. mededeelde heeft de Fran- sche regeering een formeel protest in naar Noordwest-Engeland. De aanval op j gediend „tegen de absoluut misdadige en Lorient VERSPREIDE BERICHTEN Uit Pnom Penh, de hoofdstad van Cambodsja, wordt gemeld, dat de groote raad bijeengekomen is om den opvolger van den twee dagen geleden gestorven koning Sisowath Monivong te kiezen. De raad heeft besloten, dat prins Ksianoek, zoon van prins Soemarit Norodom en prinses Sisix, de opvolger van Sisowath zal zijn. In Spanje heerscht een nieuwe kou degolf. Er is zeer overvloedig sneeuw ge vallen in de stad en op de bergen rond om Avila. Te Sjanghai zijn verscheidene sol daten en meer dan tien burgers, voor het meerendeel Japanners, gewond, toe'n een tijdbom tot ontploffing kwam in een Ja- panschen schouwburg. - De Egyptische regeefring bestudeert op het oogenblik plannen tot uitbreiding van de haveninstallaties tn het gebied van de Roode Zee. om den stijgenden uitvoer, die thans, nu de Middellandsche Zee oor losgebied is, langs andere wegen moet worden vervoerd, te verwerken. De blauwe GILLETTE MESJES danken hun wereld-reputatie aan het feit, dat ze eenig in hun soort zijn. Zonder twijfel hebben deze mesjes de beste eigenschappen, welke men zou kunnen denken, waardoor ze onmisbaar zijn geworden voor millioenen mannen over de geheele wereld. Koopt spoedig een pakje i en begint vanaf morgen ook eens te a profiteeren van de super kwaliteit der BLAUWE GILLETTE MESJES Het aantal slachtoffers als gevolg van het bombardement op Tripoli bedraagt 101, onder wie een 20-tal Italianen. Het aantal gewonden bedraagt ongeveer 300? In Oost-Afrika werd te Djimma een Hurricane-toestel door het luchtdoel geschut neergehaald. De strijd in Noord-Afrika Naar het D.N.B. verneemt, zijn giste ren ten Zuiden van Solloem oprukkende Britsche strijdkrachten in een tegenaan val verslagen en verdreven. Daarbij werden 7 Britsche pantserwagens en verscheidene gepantserde verkennings- wagens vernietigd. Uitvalpogingen van de Britten uit Tobroek werden weer af geslagen. De Groenland-kwestie Van welingelichte zijde verneepat het A.N.P. uit Berlijn: De opmerking van Roo sevelt, die de mogelijkheid aanduidde, dat zich Duitschers op Groenland bevinden zouden, is Zaterdag in de Wilhemstrasse een „hallucinatie” genoemd. In Berlijnsche politieke kringen is deze uitlating van den president der Vereen. Staten opgevat als een van die grappen, die Roofievelt tij dens zijn ambtstijd al voldoende heeft ge maakt EEN BRITSCH RIJKSOORLOGS- KABINET In Londen bespreekt men op het oogenblik de vorming van een z?g. rijks- oorlogskabinet. waarin de leidende man nen van het empire onbeperkte macht zouden hebben, zoo meldt Associated Press uit Londen. Vooral Australië is zeer voor de vorming van een dergelijk kabinet. den begeeft, moet weten, dat daar gescho ten wordt. „Het is derhalve tijd, te herinneren aan het woord van den Führer, die verklaar de dat wie gelooft Engeland te moeten helpen, een ding in ieder geval moet we ten -Ieder schip, met of zonder convooi, dat ons voor de torpedobuizen komt, wordt getorpedeerd”. Megerlé wijst er op. dat dit evenzeer het standpunt van Duitsch- land als van Italië en Japan is. Hij noemt het natuurlijk, dat alle pogingen der Ame rikaansche interventionisten om aan dezen oorlog ten gunste van Engeland deel te nemen, in het licht Van het driemogend- hedenpact moeten worden beschouwd. De president zoo besluit Mëgerlé, heeft dezer dagen verklaard, dat het Ameri kaansche volk niet weet, hoe ernstig de toestand is. Hij wilde daarmee zeggen, dat het Amerikaansche volk nog niet rijp ge noeg was voor den oorlog. De ernst van den toestand van Amerika bepalen echter niet de door Roosevelt verzonnen vijanden en gevaren van buiten af, maar alleen hij zelf. Wanneer de president de Amerikaan sche schepen eenige duizenden kilometers ver over zee moet zenden, opdat zij in oorlogszónes komen, en hij dan zeggen kan „Goddank, thans is Amerikaansch leven en goed bedreigd, dan weet men. wie de aan valler is. De Japansche ambassadeur in Lon den, Sjigemitsoe, heeft; volgens een be richt uit Londen van de „Tokio Asahi sjimboen’, een onderhoud van een uur gehad met den minister van buitenland sche zaken, Eden, over den algemeenen internationalen toestand. De besprekin gen zouden, volgens het blad, vooral ge daan zijn over de betrekkingen tusschen Engeland en Japan. President Roosevelt heeft medegedeeld, dat het leger kolonel Lindbergh, dien Roosevelt een Amerikaansch pacifist noemde, niet weer in actieven dienst heeft geroepen, wegens' zijn meening over den internationalen toestand. De voorzitter van de afdeeling New York van het comité „America First", John Flynn, heeft met betrekking tot de uitingen van president Roosevelt over kolonel Lindbergh verklaard, dat Lind bergh zich sinds hij voor het voetlicht is getreden wel vele aanvallen heeft moeten laten welgevallen, maar dat nog niemand behalve de president hem tot dusver een verrader genoemd heeft. Het is te hopen, zei Flynn, dat Roosevelt over dit gemis aan tact tegenover een verdienstelijken Amerikaan spijt zal heb ben. De Vereenigde Staten bevinden zich niet in oorlog. Roosevelt heeft dit per soonlijk verzekerd en heeft de belofte ge daan, Amerika niet in den oorlog te laten komen. Het Amerikaansche volk mag van zijn president verwachten, dat deze zich in kwesties van persoonlijke opvatting iets meer beheerscht. Het co mité „America First” staat hecht achter Lindbergh en heeft tot doel, het Ame rikaansche volk van deelneming aan den oorlog af te houden. haar offeranden in den rijstschotels en bloemen Onder het opscnrift .Hij zoekt het ge vaar”. noemt Karl Megerle in de „Berl. Börsen Ztg.” Roosevelt zelf de drijvende kracht der Amerikaansche propaganda, die de Amerikaansche volksmeening voor hetrechtstreeksche optreden van Ameri kaansche koopvaarders en oorlogsschepen rijp moet maken Hij heeft, zoo schrijft Megerle, in deze zaak niet alleen alle honden losgelaten, die willen blaffen maar zich ook door de Roode Zee-affaire zelf blootgesteld. Ter wijl de Roode Zee, Egypte en het Suez- kanaal meer dan ooit operatie- en oor logszone zijn, heeft Roosevelt tegen beter weten in voor de Amerikaansche scheep vaart het verbod om deze wateren binnen te varen, opgeheven. Met adruk geeft Megerle ook uitdruk king aan de opvatting, dat alleen de reac ties der gebeurtenissen op den Balkan en in Noord-Afrika op de openbare meening der Vereenigde Staten den president aan leiding hebben gegeven „een oogenblik stoom af te blazen”, om tusschen zichzelf en de opgewonden meening van volk en Congres een korte „periode van afkoe ling” in te schakelen. Alleen om deze reden is in den Senaat de bespreking van het voorstel van senator Tobey .om con vooieeren van Amerikaansche goederen naar het buitenland te verbieden, 14 dagen uitgesteld. Dit. beteekent echter niet, dat bij een gunstiger gelegenheid het thema niet hervat zal wordenDit oogenblik schijnt, naar de redevoeringen van Huil en Knqx toonden, reeds gekomen te zijn. Evenals tot dusver, zal men trachten om door dringende kleine precedenten en vol dongen feitem de ware situatie te verbloe men en he’ Amerikaansche volk te wen nen aan de gedachte koopvaarders en oor logsschepen aer Vereenigde Staten naar de oorlogszone te zien varen. Daarbij is het Amerikaansche volk zich er evenals zijn president van bewust, dat dat een rechtstreeksche Amerikaansche aanval zou zijn, waarvoor de verantwoordelijkheid al leen op dei pres'dent zou rusten De pre sident. aldus Meeerle, zoekt twist hij zoekt ver ver. de Amerikaansche kusten het gevaar or Hij zoekt incidenten, hij wil provoceeren niet de oorlog komt naar Amerika maar de president loopt den oorlog na Hij heft oorlogszónes op op het oogenblik, waarop de oorlog juist deze zónes nadert. Wie zich in operatiegebie- ITALIAANSCHE MARINE-ATTACHE Met een Spaansch stoomschip is Za terdag de Italiaansche marine-attaché, adpiiraal Lais, uit New York vertrok ken. Zooals bekend, had de Amerikaan sche regeering om zijn vertrek ver zocht. P.A.F. VIERDE FEEST De Personeelsvereeniging der Alge- meene Friesche Levensverzekering Maat schappij ’s Gravenhage, PAF., hield Zaterdag in gebouw Amicitia, Westeinde alhier een bijeenkomst waarvoor groote belangstelling bestond. De voorzitter de heer C. Asselman ver welkomde inzonderheid de directie de heeren drs. H. L. Drost, C. Sytsma en N. Afman en de afgevaardigden van de onder-afdeelingen Amsterdam en Rotter dam. Spreker deelde mede dat P.A.F. 23 No vember 1940 werd opgericht en tot doel heeft ontwikkeling en ontspanning onder de leden te brengen. Na den openingsmarsch gespeeld door ..The Mixers" onder leidng van den heer W. Vermeulen werd door de aanwezigen staande het lied der Friezen gezongen. Hierna werd door eigen krachten opge voerd het blijspel in een bedrijf „Het Slippertje”. De dames T. v. d. Toom, C. Goedman en C. Tukker en de heeren L. Gorter, J. Rooseboom en H. Visser heb ben zich van hun beste zijde laten zien. Na de pauze werden de aanwezigen vergast op een uitgebreid en zeer aan trekkelijk programma onder leiding van de heeren W Bekker en J. Boonstra, waaraan medewerking verleenden: The Four Jolly Sisters in „Raar en Waar”, het hawaiian-ensmeble. de heer Th. M Way. dat met zijn R A.F.-lied het publiek tot samenzang bracht, de heer H. Visser die declameerde, de heer, Boonstra, die een lied zong zonder titel en tenslotte de dames Klaphaak en y. d. Veen, die blijk Raven over een geschoolde stem te be schikken. Er volgde een bal met medewerking van The Mixers. Rede van Wheeler De democratische senator Wheeler, heeft in een redevoering voor een massaverga- derïng te Chicago tegen deelneming der Vereenigde Staten aan den oorlog ver klaard, dat het Amerikaansche volk week is gemaakt voor een oorlogsverklaring. Slechts de laatste stap moet nog worden gedaan, maar die zal komen, wanneer het Amerikaansche volk den dienst der pa- trouilleering ter zee aanvaardt. Deze laat ste stap is het schieten of het convooieeren of patrouilleeren in het oorlogsgebied De senator sprak de meening uit. dat vooral Churchill het Amerikaansche volk er toe dringt deel te gaan nemen aan den oorlog. Amerika steeds dichter bij een conflict Naar Phalps Adams, ’n Washingtonsche correspondent van de ,,New York Times” meldt, heeft Roosevelt in de persconferen- t' van Zaterdag den indruk achtergela ten dat de Vereenigde Staten steeds dich ter. komen bij een openlijk conflict met de as-mogendheden Roosevelt heeft de krantenmenschen in de conferentie met zijn verholen aanduidingen en met elkan der in tegenspraak zijnde antwoorden op hun vragen „volkomen van hun stuk ge- land den slag in den Atlantischen Oceaan bracht”. op beslissende wijze moet winnen. Hij is DUITSCH-TURKSCHE HANDELSOVEREENKOMST ,Te Ankara is een nieuwe over eenkomst onderteekend over den goe- derenruil tusschen Duitschland en Turkije. Van welingelichte zijde ver neemt het A.N.P. Ten aanzien van de nieuwe Duitsch-Turksche han- delsovereenkomst heeft men Zater dag in economische kringen te Ber lijn verklaard, dat de overeen komst gebaseerd is op het bestaande handelsverdrag tusschen beide staten. In de Wilhelmstrasse vulde men deze verklaring aan met te zeggen, dat de nieuwe handelsovereenkomst tusschen Berlijn en Ankara geen nieuwe factoren met zich mee brengt. DE MOGELIJKHEID VAN HET OVER VLIEGEN VAN JACHTVLIEGTUIGEN UIT AMERIKA S.P.T meldt uit Londen: De „Times” wijdt een beschouwing aan de mogelijk heid jachtvliegtuigen rechtstreeks over den Atlantischen Oceaan naar Engeland te doen vliegen. Het blad is van meening, dat men het zou kunnen probeeren, en dat de route zou moeten loopen over New- Foundland, Groenland, Ijsland en even tueel ook Ierland. „Het groote nadeel", aldus de „Times”, „is echter, dat de actieradius van jacht vliegtuigen ongeveer 1000 kg. bedraagt. Deze zou dus eerst moeten worden ver groot” Het blad acht dit echter technisch mo gelijk door het inbouwen van tijdelijke reserve-benzinetanks. waardoor een groo- tere hoeveelheid vloeibare brandstof zou kunnen worden meegevoerd. STEENEN HOOFD ALS SCHUIL PLAATS BIJ LUCHTAANVALLEN Het groote glimlachende steenen hoofd var. de godin der barmhartigheid, Kwan- non, dat halverwege langs de spoorlijn van Tokio naar de bekende badplaats Kamakoera staat, is thans door de auto riteiten goedgekeurd om te worden ge bruikt als schuilplaats bij luchtaanvallen, meldt S.P.T. Het hoofd is hol en kan honderden menschen bevatten. Het werd hier vier jaar geleden geplaatst en ligt te midden van een heuvelachtig landschap, dat er geheel door wordt beheerscht Overdag kan men in de nabijheid ervan steeds een aantal vrouwen en kinderen aan treffen. die de godin haar bescherming afsmeeken én vorm van brengen. met voldoening zullen vernemen. Wij zul len steeds gaarne terugdenken aan onze gesprekken en aan het bereikte weder- zijdsche accoord. Wil, mijnheer de mi nister, de beste gelukwenschen aanvaar den ter gelegenheid van de ratificatie en het van kracht worden van het neutrali- door het luchtdoelgeschut neergehaald, teitspact tusschen de sovjet-Unie en Ja pan, alsmede de verzekering van onze hoogachting jegens u. (w. g.) Molotof. Stalin.” In talrijke uitvoerige commentaren op de verklaringen van Roosevelt over de functies der zeepatrouilles van de Ame rikaansche vloot wijzen de bladen er op, dat de definities van den president gemakkelijk tot onduidelijkheden en meeningsverschillen aanleiding zouden kunnen geven. De dagbladen eischen van Roosevelt een snelle en nauwkeu rige opheldering omtrent de eventueele consequenties, welke zouden kunnen voortvloeien uit de taak der patrouilles, meldt het D.N.B. uit New York. De „New York Times” is van mee ning, dat het patrouilleeringsplan van Roosevelt slechts een overgang naar convooieeren vormt. De „New York Herald Tribune” acht het te betreren, dat Roosevelt nog niet den moed heeft gevonden om het Amerikaansche volk openlijk voor de noodzakelijkheid te stellen van convooieeren met eerlijk aanvaarden van het risico, dat een der gelijke stap met zich mede brengt. Roosevelt draalt, zoo schrijft het blad, om de werkelijke feiten onder oogen te zien en het woord convooieeren schijnt hem met een gevoel van onbe hagen te vervullen. In plaats daarvan stelt hij thans patrouilleering ter zee voor, hetgeen of wel in het geheel niets beteekent, omdat zij niet effectief kan worden, of wel neerkomt op convooiee ren langs een omweg. Het Amerikaan sche volk, zoo eischt het blad, wil de werkelijke feiten kennen. Engelsche pers ziet in het plan slechts een geringe verlichting De „Herald Tribune” meldt uit Lon den, dat de Engelsche pers, het publiek en officieele kringen weliswaar de aan kondiging van president Roosevelt be treffende een Amerikaansche patrouillee ring ter zee toejuichen, maar dat men daarin in welingelichte kringen slechts een geringe verlichting ziet voor de taak van de Engelsche vloot. In deze kringen wijst men erop, dat het Amerikaansche patrouilleeringsplan geen verlichting brengt in het Oosten van den Atlan tischen Oceaan, waar de toestand zeer moeilijk is door het gebrek aan lichte vlooteenheden. De noodzakelijkheid van een verder gaande Amerikaansche hulp is acuut. Desondanks weigert de Engelsche regeering verlof te geven den werke- lijken toestand bekend te maken. Daar door worden de handen van Roosevelt gebonden, want zoolang het geheimzin nig doen van de Engelsche admiraliteit aanhoudt, kan hij het Amerikaansche volk niet het ware beeld geven van den toestand van Engeland. Het vliegveld van New York voor patruoilledienst De burgemeester van New York heeft bekend gemaakt, dat de Amerikaansche marine het Newyorksche vliegveld Floyd Bennett zal overnemen. Het zal een belangrijk steunpunt voor de patrouil leering ter zee vormen. Vloot zal gebruik maken van vliegkampen Naar in Amerikaansche marinekrin- gen verluidt, meldt S.P.T., zal bij het patrouilleeren in de zoogenaamde „1000- mijlsneutraliteitszone” door de Ameri kaansche vloot ook van vliegkampsche- pen gebruik worden gemaakt. De toe stellen, die in het genoemde gebied patrouilledienst moeten uitoefenen, zou den telkens van deze vliegkampschepen kunnen starten. DE AARDBEVING IN TADSJIKISTAN Naar de „Prawda” betreffende de aardbeving in de sovjet-republiek Tadsji- kistan meldt, zijn sedert de beving van 20 April dagelijks verscheidene aard schokken geregistreerd. In totaal hebben de apparaten van het seismologisch in stituut te Tasjkent in den loop van de vorige week 42 aardschokken geregis treerd, welker haard steeds in het dis trict Garm in Tadsjikistan lag. HET GARNIZOEN OP DE PHILIPPIJNEN Nadat de laatste weken reeds ongeveer 4000 man Amerikaansche troepen op de Philippijnen waren aangekomen, zullen, naar S P T. meldt, in de periode van 1 tot 15 Mei nog ongeveer 4000 man volgen. Met de 2000 man, die reeds aanwezig waren, zal het Amerikaansche garnizoen op de Philippijnen dan een sterkte heb ben van 10.000 man. Hierbij zullen over enkele maanden nog 6500 ..scoutsworden gevoegd, die een militaire opleiding heb ben ontvangen, alsmede sche troepen, die op het oogenblik nog in opleiding zijn. volk vooravond der verwezen- nationale eenwording district Skoplje geldt. Naar wordt, gaat het leven ter plaatse normalen gang. Filoff betuigt Hitler zijn dank Ter gelegenheid van de bevrijding der Macedonische en Thracische gebieden door de Duitsche Weermacht heeft de Boelgaarsche ministerpresident, professor Filoff, den Führer een telegram gezon den, waarin hij hem den oprechten en warmen dank van de Boelgaarsche regeg- ring betuigt voor de bevrijding dezer ge bieden en voor het streven van den Führer naar een nieuwe, meer recht vaardige ordening in het Zuidoosten van Europa Het geheele Boelgaarsche juicht den lij king van zijn toe. In zijn weermachtbericht nr. 326 maakte het Italiaansche opperbevel gis teren het volgende bekend: Tijdens de zuiveringsoperaties ‘in Noordelijk-Albanië en in den Epirus, catie en het van kracht worden van het werderi talrijke Zuidslavische en Griek sche soldaten gevangen genomen en werd een aanzienlijke hoeveelheid wapens buitgemaakt. Aan het front van Tobroek in Cyre naica werden aanvallen van vijandelijke tanks en infanterie met krachtige deel- ontwikkeling de volkeren van onze landen neming van onze luchtmacht afgeslagen. 1 Wij vernietigden 7 tanks en verscheidene pantserauto’s. In den nacht van 26 April bombardeerden vyandelijke vliegtuigen Benghasi, waarbij eenige slachtoffers vielen en eenige schade werd aange richt. Een vijandelijk vliegtuig werd De R.A.F. is in den nacht van Zater dag op Zondag op verschillende plaatsen het kustgebied van Noord-West-Duitsch- land binnengevlogen en heeft op ver scheidene plaatsen brisantbommen en brandbommen geworpen 'Nergens werd, naar het D.N.B. verneemt, militaire schade aangericht. Daarentegen vallen er dooden en gewonden onder de burger- bevolking te betreuren De in woningen 'in den” afgéïóopën ontstane branden konden nog des nachts D.N.B. verneemt, op- gebhischt worden. - Twee Engelsche bommenwerpers van het type Bristol-Blenheim hebben Zater-»- dagmiddag gebruik makende van het wolkendek, en komende van over zee, uit geringe hoogte een aanval gedaan op het eiland Norderney. Zij wierpen eenige brisantbommen neer op het plaatsje, waardoor verscheidene woonhuizen en zakenhuizen werden beschadigd. Onder de burgerbevolking vielen een doode en verscheidene gewonden. Militaire schade werd niet aangericht. Bij hun poging om te ontvluchten wérden beide machines neergeschoten en wel een door afweer geschut en de tweede door een jacht- toestel Bovendien werd Zaterdag een Zaterdag op Zon- I alleenvliegend Engelsch toestel door een - Noord- Duitschen jager bij Terschelling neerge- Japanners, die uit Singapore te Kobe zijn aangekomen, zoo meldt de „Jo- mioeri sjimboen”, berichten, dat buiten Singapore ernstige botsingen tusschen Australiërs en Britschindische troepen zijn ontstaan, waarfc^ zich niet alleen een handgemeen maa"ook schietpartijen afspeelden. In Singapore vertelt men, dat een duizendtal personen gewond is. De oorzaak van de onlusten is de uitda gende houding van de Australiërs tegen over de Indiërs en de inlandsche bevol king, alsmede het onderscheid in be handeling. Terwijl de Australiërs zeer goed worden gehuisvest en verzorgd, en een goed soldij krijgen, zijn de Indiërs genoodzaakt in tenten te wonen en zij worden slecht verzorgd en slecht be taald. De Engelschen ondervinden ook toenemende moeilijkheden met de Chi- neezen, vooral in financieele zaken, daar de Chineezen gedwongen worden tot het opbrengen van meer belasting, teneinde de groote tekorten te dekken. OUD HAAGSCHE BRANDWEER Onder vrij groote belangstelling gaf de Oud Haagsche Brandweer gistermiddag 27 April, in gebouw Excelsior, Zeestraat alhier, een uitvoering. De heer M Engels heette in het bijzonder welkom den «ere voorzitter, den heer H. H. van Zeggeren, mevr, de Vletter, het bestuur van de NA. T.U., de jury, bestaande uit de heeren Hessel Jongsma, Henri van Eysden jr., en Roelant van Ruyven. en afgevaardig den van zustervereenigingen. Hierna voerde het tooneelgezelschap voor de competitie van de Nederlandsche Amateur Tooneelunie. afd. den Haag, het familiedrama in 3 bedrijven, ..Spoken”, door Hendrik Ibsen, onder uitstekende leiding van den heer Henri Duiveman op. Wat de hoofdfiguren, mevr. C. Coen- raads en de heer J. Hofstede toonden, was voortreffelijk en wekte vaak ontroe ring door het zuivere karakterspel. De heer P van Zijderveld gaf het beste wat de rol als dominee Manders van hem ver langde. Ook de andere figuren werden door mevr. M. Coenraads en den heer Th. Wanders zoo gespeeld, dat zij volko men pasten in dit geheel van uitstekend tooneelspel Toen het doek viel, hadden de spelers een hartelijk applaus in ont vangst te nemen. De heer Hofstede werd met een fraai bouquet bloemen vereerd, die hij onder applaus aan mevr. C. Coen raads gaf. De heer J. Helleman zorgde tusschen de bedrijven voor toepasselijke muziek. Tot dusver zijn voor de competitie op getreden met de Oud Haagsche Brand weer, „Door Eendracht en Studie” met ..Inkeer”, „Vriendschap en Ontwikke ling” met „Onder één dak”, „Onder Ons” met „De Nieuwe Typiste”, „Ont waakt” met ,,De schaduw van het verle den”. terwijl voor dén A. C. C. den Vlet- ter-beker nog moeten uitkomen op Zon dag 4 Mei, in gebouw Amicitia, ,Tone- gido”, met ..De rechte lijn” op Zondag middag 18 Mei, in de concertzaal van het Volksgebouw, Prinsegracht..Studie Na Arbeid” met „Krates”, op Hemelvaarts dag, 22 Mei, in gebouw Amicitia, ..Het Nieuwe Tooneel”, met „Saigon Milly”, en op Tweeden Pinksterdag, 2 Juni, m gebouw Musica, ..Kunst Jia den Arbeid*’, met „Adel in Livrei” en dan volgt op Zondag 8 Juni de uitslag van de jury, welke vereeriiging voor een jaar beslag zal. leggen op den Vletter-beker, welk kleinoodthans in het bezit is van D. E. E. S. Blauwe Gillette Papen, is Vrijdag, sadeur in Ankara, naar men i~ peil*. Berlijn geweest. Men gelooft, dat hij ook het weekeinde in de Rijkshoofdstad blijven. De bladen te Moskou publiceeren van"L - - - ter gelegenheid van de ratificatie van het Russisch-Japansche neutraliteitspact aan Stalin en Molotof heeft gezonden, als mede het antwoordtelegram van Molotof en Stalin. Het telegram van Matsoeoka aan Stalin luidt: „Ter gelegenheid van het feit, dat op 25 April het neutraliteitspact tusschen Japan en de sovjet-Unie geratificeerd werd, zou ik jegens uwe excellentie mijn hartelijke gelukwenschen en innigen dank voor uw medewerking willen uitdrukken, waardoor veel tot het sluiten van het pact is bijgedragen. Ik twijfel er niet aan en geloof, dat dank zij de medewer king van uwe excellentie de wederzijd- sche betrekkingen tusschen Japan en de sovjet-Unie zich nog meer zullen ver sterken. Ik maak van deze gelegenheid gebruik om te herhalen, dat bij mij de aangenaamste herinnering zal blijven be? staan hoe wjj, zonder al het diplomatiek conventioneele, na regelrechte en duide lijke gesprekken een eind gemaakt hebben aan den bliksemoorlog en voorts, hoe wij, na onderteekening van het pact, in een ongedwongen atmosfeer van vriendschap, goede wenschen hebben uitgewisseld”. In het telegram aan Molotof zegt Mat soeoka o.a.: „Ik bezweer opnieuw het devies, dat ik jarenlang gevolgd heb. n.l. dat ik mijn woorden getrouw zal zijn tot aan het einde toe. Ik ben er diep van overtuigd, dat u alles in het werk zult stellen om de wederzijdsche betrekkingen tusschen Japan en de sovjet-Unie te ver- iki Gevechtsformaties luchtwapen hebben nacht, naar hét 1 nieuw de havenwerken van Portsmouth met goed gevolg aangevallen. Er werden zware branden in de havenwerken en andere voor den oorlog belangrijke in stallaties waargenomen. De Duitsche aanvai op de havenwert- ken in Portsmouth heeft een bijzonder ernstige uitwerking gehad op de staats- werf. Hier ontstonden groote branden, die tijdens den aanval voortdurend in om vang toenamen en groote schade aan richtten. Door de Duitsche vliegtuigen werd waargenomen, dat verscheidene groote gebouwen en hangars uitbrandden en instortfpn. De Londensche nieuwsdienst dat in den nacht van I dag bommen zijn geworpen in west-Engeland alsmede in éen stad in de Midlands Het officieele communiqué zegt, dat het gebied 'aan de oevers van de Mersey het voornaamste doelwit der Duitsche luchtaanvallen geweest is. Op verschillende plaatsen hebben vijande- lijke formaties vliegtuigen boven de En gelsche Oostkust gevlogen op haar weg de oevers van Mersey heeft schade ver- nnryjïakt pn clarhtnffprc

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2