BINNENLAND GEMENGD NIEUWS BEKENDMAKING Voor den puzzelaar Welken distributiebon heeft men noodig 18 21 28 27 25 24 26 23 85 94 29 117* AARDAPPELEN AARDAPPELEN 14 13 Nog geen echte Bollenzondag 7 BOTERKAART 13 14 BOTER VETKAART 13 14 14 MELK 1% liter 13 Het Nederlandsche Legermuseum Engelsche bommen op ons land 8* 10 DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN I Onthulling monument nabij de Haagsche Schouw Nieuwe prijsregeling voor zeevisch 64 74 63 73 FELLE BRANDEN OP VERSCHEI DENE PLAATSEN 35 gram 35 gram 35 gram 50 gram 160 gram 140 gram 200 gram 90 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram 150 gram 120 gram 300 gram 200 gram 150 gram 250 gram 125 gram 250 gram 200 gram 125 gram 150 gram Tam >n bon Melkkaart DISTRIBUTIEDIENST 50 gram 125 gram 250 gram 15* 16’ 17* HAAGSCHE COURANT Maandag 28 'April 1941 2e bl. pag. 2 i1 11 1 r... VAN DEN GEMEENTELIJKEN CRISIS- EN TE ’s-GRAVENHAGE t Maximum-marges vastgesteld Ken uw land en heb het lief Opslagplaats te Naaldwijk in lichterlaaie Nederland en het Vreemde lingenverkeer 'Hoeveelheid I ARTIKELEN BONKAART ALGEMEEN 17 Maart t/m 11 Mal 14 April Vm 11 Mei 21 April Vm 11 Mal 21 April t/m IS Juni 100 gram 21 April t/m 16 Juni 250 gram 21 April t/m 15 Juni 250 gram 21 April t/m 15 Juni 100 gram 250 gram KAAS bon EIEREN aeeaeeaaaaaaaaaaao—♦eeaeeeeeeeeaeei 28 April Vm SI Me! 1 Jan. t/m 30 April li k.g. BROODKAART 100 gram t BLOEMKAART 21 April Vm 18 Mei 28 April t/m 4 Mei VLEESCHKAART 100 gram 75 gram 100 gram Ber- HONDEN- EN KATTENBROOD 1 t/m 30 April 21 April Vm 15 Juni N.B. 1000 gram - 1 kilograms 500 gram - i ponds 100 gram 1 ona. andere 100 k.g 1 250 S g gas- 75 k g irt. 21 April Vm 18 Mei 21 April t/m 4 Mei Van bonkaart distributie CENTRALE VERWARMING PETROLEUMZEGELS Koken Twee personen licht gewond Gedurende het afgeloopen weekeinde hebben een aantal, buiten verband vlie gende Engelsche machines bommen op verschillende plaatsen van ons land af geworpen. Het meerendeel dezer bom men veroorzaakte geen noemenswaardige schade. In een gemeente werden twee woonhuizen zwaar beschadigd, waarbij twee personen licht werden gewond. Bo vendien werd aan een aantal woonhuizen glasschade toegebracht. boeken werden half van SCHEERZEEP (apart strookje) of .cheercrême of scheerzeep 4 100 op i als boven 21 April t/m 7 Mei extra t/m 10 Mei 21 April t/m 7 Mei extra t/m 10 Mei 28 April t/m 4 Mei extra Vm 7 Mei J. N, Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen HAARDEN, KACHELS KALFS- Of 250 op I 10 k.g 8 k.g. 5 k.g. 50 gram 1 tube 1 pot 21 April Vm 7 Mei extra Vm 10 Mei 1 van in MARGARINE of boter of spijsvet MARGARINE of boter Twintig bonnen 15 van de brood kaart. 2 liter A 250 gram 250 gram 200 gram 250 gram 250 gram RECLAMES. 1 kilogram 500 gram Per bon kan de met A aangeduide gewenschte soort vaste brandstoffen BON Jongen verdronken De 7-jarige B A Gardenier is bij het spelen in de Koningshaven te Rotterdam geraakt en verdronken Eenige uren later werd het lijkje opgehaald Op voederkaarten voor Honden. Voor groep I en II lil VI Op voederkaart voor katten een el op één bon BROOD of 1 RANTSOEN „gebak". Dit is: Koek of Speculaas of andere koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of gevuld groot korstgebak of gevuld klein korstgebak GORT (-mout) of grutten HAVERMOUT of havervlokken, of haverbloem of aard.meelvlek ken of gort of gortmout of grutten MACARONI of spaghetti of ver micelli RIJST of rijstemeel of rijstebloem of rijstgries of gruttenmeel (ge mengd meel) ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) of Huishoudzeep of Zachte zeeppasta Of Zachte zeep (oude samenstell.) of-Zachte zeep (nieuwe samenst.) of Zeeppoeder of Zeepvlokken of Zelfwerkende waschmiddelen of Vloeibare Zeep Voor 20 k.g. droog waschgoed moet aan de wassCherij één bon worden afgegeven. De oplossing van de Zaterdag geplaatste puzzle luidt: Horizontaal: 1. Boter; 6. Stroo; 11. Mos; 13 Hamel; 15. Ar; 17. Wasem; 19. Rui; 21. Konijn; 24. Sla; 26. In; 27. Manie; 29. Haven; 31. Kat; 32. Snaar; 35. Lor; 36. En; 38. Kapel; 40. Mager; 42. Koets; 45. Z.H.; 47. Kil; 49. Klein; 51. Eem; 53. Bries; 55. Pa; 56; Noode; 59. Ent; 62. Lisse; 64. Zede; 66. Bier; 68. Pruis; 71. Don; 72. Ton, 74. Kwets; 76. Benee; 78. April; 81. Eer; 83. Dar; 85. Rika; 86. Snip; 88. Genot; 90. Bocht; 93. Nut; 95. Totem; 96. Pak Verticaal: 2. Om; 3. Tonijn; 4. Es; i>. Thea; 7. Ram; 8. Om; 9. Oer; 10. Wak; 12. Was; 14. Luier; 16. Roman; 18. Slaap; 20. Inn; 22. Nat; 23. Nis; 25. Hal; 28. Enkel; 30 .Volte; 31. Keuze; 33. Aar; 34. Rek; 37. Hak; 39. Loket; 41. Ginds; 43. Els; 44. Sip; 46. Hen; 48. Are; 50. Namen; 52. Mo len; 54. Indië; 57. Oir; 58. Esp; 60. Wed; 61. Abt; 63. Erker; 65. Dolik; 67. Ionen; 69. Uwe; 70. Sta; 73. Eed; 75. Sprot; 77. Nacht; 79. Rit; 80. Laf; 81. Esp; 82 Rib; 84. Ven; 87. Pot; 89. Nul; 91. Co. 92. Te; 94. Ja. TARWEBLOEM of -meel of Roggebloem of -meel .^jhL..... of zelfrijzend bakmeel ....MBS*. of Brood of half rantsoen Gebak Vier schuren te Bussum uitgebrand. - Kinderen speelden met lucifers. Gisteren hebben vier zevenjarige kinde ren te Bussum een gevaarlijken brand veroorzaakt. De jongens speelden in een schuur in de Visscherstraat met lucifers Een der knapen stak het stroo, dat daarin lag opgeslagen, in brand, zoodat de schuur onmiddellijk in vlammen stond. Door den krachtigen wind werd ook een tweede schuur aangetast. Ofschoon de brandweer het vuur krachtig bestreed, kon zij niet voorkomen, dat de schuren uitbrandden. Het vuur baande zich vervolgens een weg naar een derde ichuur en kon eerst tot staan gebracht worden toen ook een vier de geheel was uitgebrand. De woningen, bij welke de schuren hoorden, bleven ge spaard Prijslijsten verplicht Voorts bevat de, nieuwe regeling de bepaling, dat de handelaren, die direct aan publiek verkoopen en afleveren, j verplicht zijn, prijslijsten op te hangen op voor de koopers duidelijk zichtbare plaatsen. Deze prijslijsten mpeten flink van afmeting zijn; zij zullen door den winkelier in den winkel en de étalage en door den venter aan zijn voertuig moeten worden opgehangen. DISTRIBUTIE PETROLEUM EN/OF VASTE BRANDSTOFFEN. Op de hieronder aangegeven dagen en uren zal gelegenheid bestaan tot het aan vragen van petroleum en/of vaste brand stoffen ten behoeve van hen, die een zelf standige huishouding voeren en wier wo ning of woninggedeelte niet op het gasnet is aangesloten, of die niet van de moge lijkheid tot electrisch koken gebruik ma ken. De aandacht wordt er op gevestigd, dat zij, die geen gasfornuis of -comfoor bezitten, doch wier woning wél op het gasnet is aangesloten, niet in aanmerking komen. Ten behoeve van personen, in wier gezin niet voor het bereiden van warme maaltijden wordt zorg gedragen dus b.v. hotel- en pensionbewoners en de genen, die hun maaltijden van een „uit zender van diners” betrekken alsmede ten behoeve van z.g. „zomerhuisjes” kan evenmin een toewijzing plaats hebben. .Voor de schippers zal een afzonderlijke regeling worden getroffen, welke t.z.t. wordt bekend gemaakt. Bij het indienen van de aanvrage zal men in het algemeen een keuze kunnen maken tusschen petroleum, vaste brand stoffen en beide soorten warmtebronnen. Overlegging van de distributie-stamkaart Het wachten is op milder voorjaarsweer Men heeft de vorige week in Hillegom officieel het „bóllenseizoen” geopend, maar de natuur blijkt zich daaraan tot dusver weinig te storen. Hoewel het weei dezen Zondag niet bepaald slecht genoemd mocht worden, weerhield de vrij sterke en gure noodoostenwind velen ervan, een uitstapje naar bollenland te maken, zoodat men* niet van een groote drukte kon spre ken. Toch was de belangstelling grooter dan de vorige week en het waren vooral jeudige wielrijders en wielrijd-sters, die de wegen tusschen de veelkleurige bloe- mentapijten bevolkten. Hoewel het koude weer den bloei der hyacinthen en vroege tulpen heeft vertraagd, viel er toch op beschutte plekjes veel schoons te bewon deren, vooral wanneer de zon zoo af en toe even door de wolken kwam kijken Groepjes sportieve jongelui, die deelna men aan de traditioneele bollen-wandel- marschen trokken vroolijk zingend tus schen de velden door, de uitzichttoren en de trekschuit in Hillegom hadden tame lijk veel bezoek en menigeen, die de koude en den wind niet wilde trotseeren maakte met de tram een ritje door de bollenstreek. Alles bijeengenomen was er vooral in de middaguren Vrij veel vertier en de verkoopers van de kleurige bloe menslingers en de café’s maakten dan ook nog tamelijk goede zaken Het wach ten is echter op mild voorjaarsweer, op dat de schoonheid der bollenvelden ten volle kan ontluiken. Dan zal ook het be zoek toenemen, al kan men natuurlijk on der de huidige omstandigneden niet re kenen op een ouderwetsche bollendrukte. De gemachtigde voor de prijzen deelt mede, dat met ingang van morgen een nieuwe prijsregeling voor zeevisch in werking zal treden. Deze regeling heeft ten doel een einde te maken aan de misbruiken, welke zich bij den verkoop van zeevisch veelvuldig plachten voor te doen, wat betreft de bepaling van den verkoopprijs. Grossiers en detaillis ten zullen voortaan bij het vaststellen van hun verkoopprijs alleen de in de nieuwe prijsregeling vermelde geldbe dragen Op hun inkoopsprijs mogen leg gen. Deze maximum-marges voor de verschillende vischsoorten worden in een afzonderlijke publicatie bekend ge maakt. In het algemeen hebben deze vastgestelde maximum-marges betrek king op niet schoongemaakte visch. Voor het schoonmaken, fileeren en be zorgen van de visch zal de detaillist aan den consument dus alleen die kosten in rekening mogen brengen, welke hij vóór 9 Mei 1940 gewoon was te bereke nen. Wanneer het op dien datum zijn gewoonte was voor het schoonmaken, fileeren^qn bezorgen geen extra vergoe ding te vragen, mag hij .dit ook thans niet doen. THEE of KOFFIE of KOFFIESURROGAAT SUIKER PEULVRUCHTEN MAÏZENA of griesmeel of sago of aardappelmeel of puddingpoe* der of puddingsauspoeder met 100 gram zetmeel (malzenapakjes in oude verpakking van 225 gram op twee bonnen) 100 kg.) baggerturt 100 kg.) cokes (ook VERKEERSBORDEN De K.N.A.C heeft zich tot den secre- taris-generaal van het departement van Waierstaat gewend met het verzoek de lage plaatsing van verkeersborden alge meen bindend te doen voorschrijven. DE PROVINCIALE BIBLIOTHEEK VAN ZEELAND Bij den brand van 17 Mei van het vorig jaar is ook het groote gebouw van de provinciale bibliotheek van Zee land, staande aan de Lange Delft te Middelburg bijna geheel een prooi der vlammen geworden, alleen de prachtige gevel bleef staan. Duizenden gingen verloren en andere zwaar beschadigd. Het herbouwen van de bibliotheek op haar oude plaats zal nog wel enkele jaren vorderen en daarom heeft de pro vincie aangekocht het heerenhuis „Den Ingenschen Craijèrt” aan den Dam, da- teerend van de 16e eeuw. Hier is van daag de bibliotheek geopend. Beneden zijn een flink uitreikingsvertrek en een lees- en studievertrek ingericht, daar achter komen nog een bergplaats en een safe voor de kostbaarste werken, terwijl de beide hoogere verdiepingen volop gelegenheid voor berging geven. In de eerste plaats 'door het ijveren van den assistent, maar ook dank zij het daarvoor opgerichte comité, zijn in de laatste maanden ongeveer 9000 boek werken en bovendien een som. die loopt tusschen 4.000 en 5.000 voor het aan schaffen van boeken ten geschenke ont vangen. Doodelijke val van ladder De wed. B., wonende aan de Stations straat te Wapenveld, had het ongeluk van een ladder te vallen Ze werd met een schedelbasisfractuur opgenomen, en is kort daarop aan de gevolgen van het on geval overleden. categorie (particulieren) 1 eenheid van de verkrijgen Tot en met 30 April zijn geldig: BON Van bonkaart distributie 35* t.m. Vaste Brandstoffen. 42# CENTRALE VERWARMING .brandstoffen een eenheid vijfde periode” en de 21 t/m 30 April extra t/m 4 Mei 28 April t/m 3 Mei extra t/m 11 Mei. echter niet in restaurants e. d. van het hoofd van het gezin of van den alleenwonende is noodzakelijk. Aangezien aan het verstrekken der bons een onderzoek zal vooraf gaan, zullen de genen, die voor een toewijzing in aanmer king komen, worden opgeroepen, terwijl zij, aan wier aanvrage niet kan worden voldaan, daarvan eveneens, bericht zullen ontvangen. De gelegenheid tot het indienen der aanvragen zal worden opengesteld in het Patronaatsgebouw aan de Ml ENT 199a van 9 tot 16 uur. Men dient zich aan te melden als volgt: Personen, wier familienaam begint met een der letters: 1303 A, B, C D, I en T op Dinsdag 29 April 194!; E, F, G, H en K op Woensdag 30 April 1941; L, M, R en V op Donderdag 1 Mei 1941; O, P, Q, S, U, W. X, Y en Z op Vrij dag 2 Mei 1941. Met nadruk wordt er op gewezen, dat het verstrekken van onjuiste inlichtingen bij het aanvragen van petroleum en/of vaste brandstoffen, tot het instellen van een strafvervolging kan leiden. ’s-Gravenhage, 28 April 1941. N.V. EMAILLEERFABRIEK „DE IJSEL” Ter gelegenheid van het 25-jarige be staan van de N.V. Emailleerfabriek .de IJsel” te Dieren, vervaardigster van de z.g. Edy-emaille-producten, is een keurig uitgevoerd album verschenen, hetwelk een volledig overzicht geeft van de ontwik keling van het bedrijf, verlucht met tal rijke foto’s van directie, commissarissen leden van het personeel en van de fa briek. Wordt verplaatst naar Leiden De plannen voor de verplaatsing het Nederlandsche Legermuseum kasteel Doorwerth zijn thans in een ver gevorderd stadium van voorbereiding. Het is de bedoeling om in het volgende jaar een groot deel van de verzamelin gen over te brengen naar Leiden, waar het oude pesthuis tot legermuseum zal worden ingericht. Er is daar ook plaats voor de verschillende collecties moderne militaire wapens en uitrustingen, welke nog worden verwacht. Wanneer het legermuseum zal zijn verplaatst bestaat het plan om het kasteel Doorwerth in te richten op de wijze als het Muiderslot met interieurs uit de zestiende en zeven tiende eeuw. „U heeft vacantie noodig I” Onzerzijds gaan wij een krachtige cam pagne voeren om de menschen te over tuigen, dat zij er met de vacantie op uit moeten trekken onder het motto,,U heeft .vacantie noodig!” Nieuwe veer kracht en nieuwe energie doet rhén het gmakkelijkste en beste op in een nieuwe omgeving. Daarom zullen wij iedereen toeroepen trek er op uit, maak eenvou dige wandeltochten desnoods, gebruik uw fiets, maak wanneer het u financieel be zwaart, dagtochten, maar ga, wanneer het eenigszins kan en pension terwille van de huisvrouw, die ook wel eens wil uitrusten van de dagelijksche beslomme ringen en die evenals gij, nieuwe indruk ken noodig heeft. Het verkeer zal natuurlijk beperkt zijn en op reis zal men er in de eerste plaats voor moeten zorgen, zich niet direct te ergeren, wanneer het vervoermiddel, waarop men staat te wachten, wat te laat is. Maar we kunnen nog overal ko men, wanneer we er wat moeite voor over hebben en de afstanden in Neder land zijn altijd betrekkelijk klein, zoodat het tijdverlies zich toch beperkt tot maxi maal een paar uur. In hotels en pensions zal ongetwijfeld ruimte genoeg zijn, maar men zal goed doen tijdig te reserveeren. Cultureel gezien is het zeer toe te jui chen.’ aldus oordeelde de heer de Waal, dat de Nederlander zijn eigen land beter gaat kennen. Het nationaal bewustzijn wordt er door versterkt. Men zal kennis maken met het natuurschoon in eigen land, met onze rijke kunstschatten, met onze oude stadjes, spiegels van ons roem rijk verleden, met onze typische kleder drachten en met onze vaderlandsche tra dities. Een niet genoeg te waardeeren bezit 1 Er wordt dikwijls beweerd, dat Neder land een duur land is om te reizen, maar ik spreek uit ervaring, en kan dit met de meeste klem tegenspreken. In de eerste plpats zijn de vervoermiddelen, treinen, warns en bussen goedkooper dan in het buitenland. Dan is bij de logiesprijzen het ontbijt inbegrepen en het eten is in de hotels over het algemeen uitstekend. Hoe het internationale vreemdelingen verkeer in de toekomst zal worden, is nog moeilijk te zeggen. De reorganisatieplan nen van het Nederlandsche vreemdelin genverkeer juich ik zeer toe, aldus de heer de Waal, en ik twijfel geen oogen- blik of de verwezenlijking zal ons land op dit gebied zeer groote voordeelen brengen. We zullen de gelegenheid krij gen om in het buitenland een veel krach tiger reclame tè maken dan dit tot nu toe mogelijk was, omdat ons de noodige fondsen ontbraken. Tot nu toe verteerden de buitenlanders in ons land een bedrag van 10.000.000 gulden, een bedrag, dat zeker vijfmaal zoo groot .moet zijn, gezien het vele, dat Nederland biedt en de' prachtige centrale geografische ligging. Ik voorzie, aldus eindigde de heer de Waal, een grootsche toekomst voor ons Nederland, op het gebied van vreemde lingenverkeer en ik hoop van harte, dat de plannen tot reorganisatie met den mees ten spoed zullen wordén uitgevoerd. U weet, dat in het rapport, uitgebracht door de commissie inzake het vreemdelingen verkeer, het z.g, rapport-Krayenhoff. deze materie ook reeds uitvoerig behandeld is. doch tot een verwezenlijking was het he laas nog niet gekomen. 110 k.g 450 stuks (200 k g baggi 17b k.g tabrieksturt 300 stuks (195 kg.» perst» 200 k.g overige soorten turf. De geldigheidsduur van de met ..brandstoffen een eenheid vtj»ae periode” en de met „cokes, een eenheid vijfde oeriode’ gemerkte bonnen is verlengd tot en met Woensdag 3ü April a.s. Hoeveel is de eenheid van de gewenschte soort? 1 EENHEID is gelijk: h.l van max. 75 k.g. anthraciet, steen kool. industrie- of eierbriketten 2J h.l kolenslik 2 h.l. (max 2 h.l (max cokes) bruinkoolbriketten Briketten geheel of gedeeltelijk vervaardigd van uitval en/of af val van vaste brandstoffen geen turf zijnde Briketten geheel of gedeeltelijk vervaardigd van uitval en/of af val van turt niet tot briketten geperst uitval en/of. afval van vaste brandstof fen De veel gebruikte inhoudsmaat 1 mud 1 h.l. 21 Vm 27 April extra t/m 4 Mei, echter niet in restaurants e. d. Wat zal het a.s. seizoen ons brengen op het gebied van vreemdelingenverkeer Dit is de vraag, die wij stelden aan den directeur van de Algemeenë Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, H. W. R. de Waal, terwijl we tevens de nieuwe con- centratieplannen op het gebied van vreemdelingenverkeer, waardoor de zoo hoog noodige eenheid zal worden bereikt, aanroerden. De heer de Waal stelde op den voor grond, dat de Nederlanders thans in den waren zin van het woord alle gelegenheid zullen hebben om hun eigen land eens te ontdekken. Er zijn hier, zoo zeide hij, ontelbaar veel mooie punten, die eigenlijk nog veel te weinig bekend zijn. Pas wan neer men veel gereisd heeft en jaren in het buitenland heeft vertoefd, valt het op, hoeveel moois ons kleine land biedt en bovendien hoeveel afwisseling' in een klein bestek te vinden is. Het is psychologisch onverklaarbaar, dat verleden jaar het bezoek aan de Ve- luwe en Friesland zoo buitengewoon groot was. Niet dat die provincies het groote bezoek niet waard zijn, maar er zijn nog zooveel andere punten, die vrij wel werden overgeslagen, bijv, in Bra bant. Groningen, Limburg en dan niet te vergeten de badplaatsen. Het is te hopen, dat dit jaar heel Nederland van het na tionale vreemdelingenverkeer zal profi- teeren. Vóór den oorlog gaven onze land- genooten in Nederland 50 A 60 millioen gulden per jaar uit op het gebied van „reizen en trekken”. 30 Millioen gulden werd door ons naar het buitenland ge bracht. In totaal is dus volgens deze be rekening 80 millioen gulden uit te geven,' een bedrag, dat thans geheel in het land zal worden verteerd. Ter gedachtenis van de gesneuvelden van Het voormalige 2de depót infanterie Onder zeer groote belangstelling heeft Zaterdagmiddag nabij de Haagsche Schouw, op de plaats, waar in den mor gen van den lOen Mei gevechten werden geleverd tusschen de Duitsche voortroe- peh en onderdeden van de Nederland sche weermacht, de plechtige onthulling plaats gevonden, van een monument ter nagedachtenis van de gesneuvelden van het voormalige 2de depót der infanterie, die bij dezen strijd het leven lieten voor het vaderland. Onder de aanwezigen werden o.m. op gemerkt gep. generaal-majoor W F. A. Hackstroh. oud-inspecteur der infanterie, gep. res. luit.-kol. H. Sieperda, oud-com- mandant van het 2de depót infanterie, eerevoorzitter van het comité, de kapi tein van der» generalèn staf B. R. P F. Hasselman hoofd van het afwikkelings bureau van het departement van Defen sie, waarn. burgemeester van Oegstgeest, de heer T. van Egmond, de burgemees ters van Valkenburg en Voorschoten, A. K de Wilde en M. F. Berkhout, de oud- burgemeester van Leiden, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, prof. dr. K. W. Bij- vanek, rector-magnificus van de Rijks universiteit te Leiden, de hoofdingenieur- ciirecteur van den Rijkswaterstaat in Zuid-Holland,' ir. D. A. van Heyst. dr. H Maas, directeur van hel Academisch i Ziekenhuis te Leiden, verschillende Leid- sche hoogleeraren, tal van oud-officieren en vele anderen. Zaterdagavond omstreeks half tien ontstond in de opslagplaats van de groente- en fruitveiling „Zwartendijk” te Naaldwijk een felle, uitsiaande brand. De brandweerploegen van Poeldijk, Naaldwijk en Honselersdijk waren spoe dig ter plaatse, doch moesten zich wel dra beperken tot het nathouden der om ringende gebouwen. De opslagplaats, waarin zich eenige duizenden houten kisten en een partij verf bevonden, brandde tot den grond af. De schade wordt op 10.0D0 geschat en wordt door verzekering gedekt.' Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Graanpakhuis te Amersfoort in de asch gelegd Gistermorgen heeft in een graanpak huis aan de Beestenmarkt te Amers foort een buitengewoon felle brand ge woed. Het vuur werd door de omwonen den ontdekt, die onmiddellijk de brand weer waarschuwden. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de perceelen van de omwonenden ontruimd moesten worden. De Amersfoortsche brandweer kreeg van Duitsche militairen en perso neel van r' j luchtbeschermingsbrand- weer krachtige hulp om het vuur te be strijden. De brand liet zich ernstig aan zien. Met acht stralen op de waterlei ding werd het vuur aangetast en weldra gelukte het de brandweer het vuur te localiseeren. Het geheele pakhuis is echter volkomen uitgebrand. Alleen de muren staan nog overeind. Omtrent de oorzaak is niets bekend. Twee boerderijen te Gouderak door het vuur verwoest Zaterdagmiddag is, doordat vonken uit den schoorsteen op het riejen dak sloegen, brand uitgebroken in de boer derij van den veehouder N. Boer aan den Goudenraksvhendijk te Gouderak. Door den krachtigen wind sloegen de vonken over op de 60 meter verder ge legen, eveneens van een rieten dak voorziene hoeve van den veehouder P. H. de Vries. Zoo fel woedden de vlammen, dat er geen houden aan was. Beide groote boerderijen zijn geheel uitgebrand. Eenige schuren en de hooi bergen bleven gespaard. Van den inboe del kon een gedeelte worden gered. Het vee was grootendeels in de weide. De overige dieren werden tijdig naar buiten gebracht. De schade wordt door verze kering gedekt. Beide gezinnen van teza men elf personen zijn dakloos gewor den. De brandweer van Goudral werd den. De brandweer van Gouderak werd bij het blusschingswerk geassisteerd door de brandweren van Ouderkerk aan dén IJssel en Gouda. Pand te Sneek in vlammen opgegaan Gistermorgen omstreeks half vijf werd brand ontdekt in een pand aan dén Singel te Sneek, bewoond door D. Eijer, die een goederenhandel drijft. Nadat reeds Zaterdagavond een schoor steenbrandje was ontdekt, dat door de bewoners met behulp van dg politie kon worden gebluscht, schijnt, aat er zich nog vuur heeft bevonden tusschen een houten afscheiding en den schoorsteen- wand. De brand nam direct hevig in omvang toe, zoodat de bewoners zich slechts met moeite in veiligheid konden stellen. In nachtgewaad begaven zij zich door de stuk geslagen voordeur naar buiten. Het pand en de inboedel gingen geheel verloren. Verzekering dekt de schade. Bosch- en heidebrand te Breda Mastbosch bleef gespaard Zaterdagmiddag omstreeks één uur is brand uitgebroken in een perceel bosch en heide nabij de „Zeven Heuveltjes” aan de grens van het Mastbosch te Breda. Door den feilen wind verspreidde het vuur zich snel over het 20 hectare groote terrein, dat gedeeltelijk met vliegdennen' is beplant. Onder leiding van den houtvester van het Staatsbosch- beheer werd het vuur direct bestreden met de hulp van Duitsche militairen en jongens van de nabij gelegen tucht school. Door het omhakken van een aan tal boomen en het aanleggen van een tegenvuur kon men den brand binnen een uur stuiten, zoodat de schade tot 10 hectare beperkt bleef. Men kon voor komen, dat _de brand op het eigenlijke Mastbosch oversloeg. De Bredasche brandweer arriveerde met groot mate riaal, doch behoefde geen dienst meer te doen. 3 k.£. li k.g, De onthulling door gen.-majoor W. F, A. Hackstroh Spr. verzocht tenslotte den oud-inspec- teur der infanterie den gen.-majoor W F. A. Hackstroh, het monument te ont hullen, waaraan deze voldeed na het uit spreken van een rede, waaraan wij het volgende ontleenen: Als commandant der depót infanterie ben ik dankbaar van deze plaats af hulde te kunnen brengen aan de dapperen, die niettegenstaande het grootste deel van hen ongeoefend en on voldoende uitgerust, was, onder de bezie lende leiding van hun commandanten in de eerste plaats de depötcommandanl den strijd aanbonden met een over machtigen vijand. Dat ondanks vele on gunstige factoren de jonge depóttroepen zich zoo kranig hebben geweerd, is te danken aan den flinken, vaderlandslie- venden geest; die bij de depóts heerschte en aan den hartelijke en kameraadschap pelijke verhouding tusschen meerderen en minderen Moge dit gedenkteeken, aldus besloot spr., in lengte van dagen voor het nageslacht in het bijzonder voor de jongeren een herinnering zijn aan de verrichte dappere daden en 'r> opwekking tot het aankweeken van moed, trouw en plichtsbetrachting als betoond werden door hen, die vielen. Terwijl generaal Hackstroh bijgestaan door oorlogsinvaliden, de beletselen,, wel ke het monument voor het oög verbórgen hielden, verwijderde, brachten muziek en koor het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus ten gehoore, dat onder dood- sche stilte werd aangehoord. Namens hel gemeentebestuur van Oegstgeest aan vaardde vervolgens wethouder T van Eg mond, die den afwezigen burgemeester verving, het monument en gaf de verze kering, dat het bestuur en de burgerij van Oegstgeest het zullen onderhouden en verzorgen in overeenstemming met den eerbied voor en verschuldigd aan de na gedachtenis van de hier gevallen dappe ren De plechtigheid werd besloten met kranslegging, zang en. défilé, waarbij de treurmarsch uit de „Eroica" van L van Beethoven ten gehoore werd gebracht. DE SPRAAKLEERAREN Uit een mededeeling van den pers dienst van de N.S.B. blijkt, dat het Opvoedersgilde inzake de positie van de spraakleeraren de volgende minimum- eischen stelt: 1. Erkenning van het vak; 2. Aanstelling van spraakleeraren op de kweek- en normaalscholen; 3. Aanstelling van spraakleeraren naast de schoolartsen. Het ligt in de bedoeling van het Opvoedersgilde binnenkort in Utrecht een landelijke vergadering te houden, waarin een of meer deskundige spre kers deze eischen nader zullen belich ten; voorts zal binnen het gilde een bijzondere groep van de spraakleeraren worden gevormd. Nadere inlichtingen verkrijgt men bij den secretaris van het Opvoedersgilde dr. F. Breedvelt, Jozef Israels laan 46, alhier. extra t/m 18 Mei 7 t/m 20 April extra t/m 4 Mei 28 April t/m 4 Mei extra t/m 11 Mei, echter niet in restaurants e. d. 21 t/m 27 April extra t/m 4 Mei. echter niet in restauranta e. d. BON Tijdvak waarin geldig Rede majoor F. A. J. Alofs Nadat het muziekcorps „Werkmans Wilskracht” „Ases Tod” uit de Peer Gynt-suite van E. Grieg, en het zang koor „Ex Animo” „Wilt heden nu tre den” ten gehoore hadden gebracht, werd het eerst het woord gevoerd dóór den voorzitter van het voor deze gelegenheid gevormde comité, majoor F. A. J. Alofs, die zeide, dat het denkbeeld om voor de gevallen kameraden een gedenkteeken op te richten, onmiddellijk weerklank vond bij den troep. Uit eigen middelen werd een fonds gevormd en het voor de op richting gevormde comité kreeg spontaan van verschillende zijden buiten het depót grooten steun en krachtige medewerking. Dank zij deze medewerking is een onzen dapperen waardig monument tot stand gekomen. Spr braeht dank aan allen, die de totstandkoming van het monument hebben mogelijk gemaakt. W.j meenden het monument te moeten plaatsen in de nabijheid van de Haagsche Schouw, het terrein waaraan voor ons zoo velerlei herinneringen verbonden zijn, al dus spr. Hier toch, op deze plaats, ston den wij onder leiding van onzen depót- commandant, ook in den prillen Meimor- gen, toen het 2e depót infanterie met jonge recruten en weinig wapenen, met eenige ter plaatse aanwezige artilleristen voor het eerst voor de harde werkelijk heid werd geplaatst. Hoe zij hun solda tenplicht hebben vervuld, getuigen de vele namen op dit monument, want dapper hebben zij hier en ook elders gestreden, onze kameraden,' die thans rusten in de aarde. De met aangeduide bonnen vervallen spoedig RUND- KALFS- VARKENS- PAARDEN- of SCHAPEN. VLEESCH ot VERDUURZAAMDE KIP (been inbegrepen) in blik of glas of 1 Rantsoen Vleeschwaren. Dit is: voor gerookt of gekookt varkens- rund- kalfs- paarden- en schapen- vleesch en voor gerookte worst soorten. b,v. ham, schoudercar- bonade. spek, rookvleesch, pekel- vleesch. Geldersche rookworst, plockworst en snijworst voor gekookte worstsoorten, b.v. boterhammenworst, lunchworst, rolpens en knakworst, b.v. Frankforter en Weener voor leverartikelen als b.v. liner, Saksische en Haagsche leverworst en yerder van tongen worst en nierbrood voor bloedworst

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 6