A.D.O. AFDEELINGSKAMPIOEN HAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 28 APRIL 1941 D.H.C. met 31 geslag* en de van Hartelijke ontvangst kampioenen I ft i NA 36 JAAR KAMPIOEN Om het nationale kampioenschap A.D.O.’s levens- VOETBAL De Hagenaars speelden beter dan verleden week en zij benutten de kansen Ruim 50.000 toeschouwers in het Feijenoord-stadion i V 5 geschiedenis het station Hollandsche Spoor BE QUICK EN H. S. C. EINDIGEN GELIJK HET LOT VAN K.F.C. TOCH BEZEGELD Het elftal van A.D.O., dat het kampioenschap behaalde. I 4 6 j 6 7 9 0 I 12 22 DERDE BLAD, PAGINA 1. p.s.v. 5 V 5 Aan het Hollandsche Spoor-station wachtten duizenden de terugkomst van het zegevierende A.D.O.-elftal af. Met de muziek van de Gemeente Reiniging vo orop keerden de spelers huiswaarts (Schimmelpenning^) Een A. D. O.-marsch gecomponeerd Duizenden wachtten aan 16 Jaar geleden tegen- Wim Tap. ~en het tot twee hoekschop- ter ‘eïkakr. welke direct werden Vijftigduizend voetballiefhebbers hebben gisteren gezien, hoe het Haagsche A. D. O., in een feilen en spannenden strijd in het Rotterdamsche Feijenoord- stadion, met 31 een verdiende overwinning behaalde op het Delftsche D.H.C. en daarmede een lang gekoesterden wensch in vervulling zag gaan. Deze mooie victorie immers, bevochten in een tweeden beslissingswedstrijd tegen een gelijk- waardigen, hardnekkigen tegenstander, bracht A.D.O. het eerste-klasse kam pioenschap in haar afdeeling en verzekerde de club daardoor voor de eerste maal in haar veeljarig bestaan een plaats in de eindronde van den strijd om den hoog- sten nationalen titel. We wenschen A.D.O. van deze plaats van harte geluk met dit succes, dat geen Hagenaar haar zal misgunnen. Aan A.D.O. dankt de Haagsche Voetbalgemeenschap het, dat voor het eerst sedert 16 jaren weer kampioenswed strijden binnen onze stadsmuren zullen worden gespeeld. Vijftigduizend toeschouwers! Dat al leen al verdient met gulden letters in de geschiedboeken van de beide ver- eenigingen te worden geboekstaafd. Vijftigduizend; het is een cijfer, dat alle records in het Nederlandse he club- voetbal met stukken slaat en dat zelfs de belangstelling voor menigen inter nationalen kamp nog beduidend over treft. Bijna de helft daarvan kwam uit den Haag; de rest leverden voor namelijk Delft en Rotterdam, maar er waren er ook uit Leiden, Haarlem en zelfs Amsterdam! En dan zijn er nog, die over dalende belangstelling willen praten. 14 Jaar eerste klasser In de veertien seizoenen, welke A.D.O. nu reeds in de eerste klasse uitkomt, is Rechts trainer Tap (Schtmmeipenningh) 15 13 12 10 7 9 7 7 5 4 5 14 8 9 8 7 6 6 5 4 2 8 6 4 3 5 3 6 3 6 2 1 3 6 7 6 7 6 10 10 13 30 53—32 1 50 28 50—34 1.40 20 26—27 1 11 19 44—38 1.05 19 39—«34 1.05 19 34—35 105 18 42—34 1.— 13 27—37 0.72 10 24—39 0.55 8 26—55 0.44 Zondag a.s. beginnen de wed strijden om het kampioenschap van Nederland met de navolgende wedstrijden: HeraclesA. D. O. V. S. V.—P. S. V. 22 22 22 22 21 22 19 22 20 22 22 3 4 5 6 6 3 4 4 3 5 7 4 2 6 2 3 4 5 3 4 4 3 Longa Juliana N AC. M.V.V. Noad B.V.V. Eindhoven Willem II Helmond Roermond Limburgia V.S.V. Aiax Haarlem DOS. v.u.c. BI. Wit Xerxes HBS RFC. C.V.V. AD O D.H.C. D.W.S. Sparta DF.C. Feijenoord H.D.V.S. Stormv. 't Gooi K.F.C. V V I V g 5 V s V V V V V V In het Zuiden moet Limburgia degradatie wedstrijden spelen De stand was dus weer gelijk en de strijd was weer geheel open. De harten der A.D.O.-supporters klopten onrustig, want D.H.C. was onstuimig in den aan val en het spel was in deze periode zelfs wat beter dan dat van A.D.O. De heer van Till, voorzitter van D.H.C zeide het te betreuren, dat zijn club den titel niet had behaald, maar nu A.D.O. in een sportleven kamp sterker was geble ken wenschte hij de vereeniging van harte geluk en hij sprak den wensch uit, dat A.D.O. er voor zou zorgen, dat ook het landskampioenschap in den Haag zou be landen. Hij bood A.D.O. een krans aan. Voorzitter Choufoer dankte de sprekers en toen ging men zich gereedmaken voor de thuisreis. 33 63—27 1.50 30 52—31 1.36 29 67—37 1.31 26 45—37 1.18 20 33—39 0.95 21 42—51 0 95 18 30—34 0.94 20 47—45 0.90 17 34—38 0.85 15 28—35 0.68 15 33-71 0.68 14 33—42 0,63 Van half vijf gistermiddag af liepen onophoudelijk de lange extra-treinen uit Rotterdam, volgepropt met uitgelaten A.D.O.-supporters, binnen. Met papiertjes op hoeden en jassen gespeld, met toeters e.d.. verkondigden zij de overwinning van hun club. De meesten bleven wachten op de straks terugkeerende kampioensploeg Buiten op het Stationsplein stond het muziekcorps van den Gemeentelijken Rei nigingsdienst gereed, om den kampioenen een mizukaal welkom te bereiden. Omstreeks 6 uur was het elftal er plot seling. zonder dat iemand het direct op merkte, want het was stillekens met een gewonen trein van het Hofplein terugge keerd. Lang bleven de A.D.O.-ers niet on opgemerkt, want eer nog de laatste spe lers den trein verlaten hadden, dromden de geestdriftige supporters om hen heen Er werd gejuicht, men drukte handen en klopte op schouders. Zoo schoof het voetje voor voetje naar den uitgang, waar de controleurs eens klaps zóón lawine te verwerken kregen, dat zij ruim baan maakten. Oorverdoovend was het gejuich, dat uit de duizendkoppige menigte op het Sta tionsplein, die door politieruiters in be dwang werd gehouden, opsteeg. De muziek zette een marsch in. Overal zag men A.D.O.-spelers in de hoogte ge stoken op de schouders van hun vrienden, hier aanvoerder Choufoer. die er een wei- welke op Choufoer strandde. Het woord was toen weer even aan de Delftenaren en Vollebregt reageerde mooi op een fraaien pass van v. Ditmars. doch Koek was paraat Er volgde een goede combi natie tusschen v. d. Engel en Schreuder; de laatste loste een hard schot, waarop Koek den bal voor de voeten van v. Dit mars sloeg, wiens schot werd gekeerd De Delftenaren kregen een hoekschop te nemen, maar direct ging de bal terug en toen kreeg A.D.O. een corner toegewezen. Een poosje ging het spel toen weer gelijk op en neer Het spel van A.D.O. was wat gaver, maar evenals bij de Delf tenaren ontbrak het aan goede afwer king. Schreuder liet een mooie scorings kans voorbij gaan, terwijl aan den an deren kant Neuteboom naast schoot, toen v. d. Broek even weifelde. Onze stadgenooten gooiden er weer een schepje op en het werd even benauwd voor de Delftenaren. Van Ditmars jr kon op een gegeven moment de situatie red den en direct daarop ging een schot van de Heer over. De Hagenaars bleven ech ter druk uitoefenen en nadat Eversteyn over de lat bad gekopt, schoot Westho- ven naast. Een hoekschop besloot het Haagsche overwicht. Een bliksemsnelle uitval van D.H.C via den linkervleugel dreigde noodlottig te worden voor A.D.O.. toen Koek mis greep, maar het liep gelukkig goed af. De bal verhuisde direct naar de andere helft, waar v d. Broek redde en opnieuw brak D.H C. door om nu door Choufoer te worden gestuit. Een hoekschop op het Haagsche doel leverde ook niets op. Bijna was toen A.D.O goedkoop aan een doelpunt gekomen Een outbal werd door den grensrechter toegewezen aan A.D.O., terwijl D.H.C. recht op den in worp had. De bal belandde uit dien in worp bij de Heer, die van dichtbij hard inschoot en het scheelde maar een haar of hij had succes gehad. Onze stadgenooten hadden ontegen zeggelijk het beste deel van het- spel, doch de doelpunten wilden nog maar niet komen. Het zag er naar uit. dat met blanken stand gedraaid zou moe ten worden. Plotseling, dat was in de 35e minuut, kreeg Eversteyn echter den bal goed voor zijn voeten en met een loste hij een hard schot. De Delft sche keeper viel uit en raakte den bal nog aan, maar houden kon hij hem niet Het leder verdween in het net en A D.O. leidde met 10, het geen een uitbundig gejuich op de tri bunes tengevolge had. nig beduusd van was, daar doelman Koek, breed glunderend met een krans om de schouders, ginds ging trainer Wim Tap de hoogte in, wiens gezicht alleen maar groo te tevredenheid weerspiegelde. Toen de muziek ophield nam het pu bliek met gezang de huldiging over: na tuurlijk met het populaire; „Adóóó! Adóóó! goaltjes maken, goaltjes maken! en dan: ,,Er is geen club in Holland, die A.D.O. kan verslaan!” Het was eere-voorzitter Chr. Leurs. die op een stellage klom en er zoo waar in slaagde, de golvende menschenzee tot luis teren te bewegen. Hij vertelde toen, dat er voor deze feestelijke gelegenheid door de toonkunstenaresse mevrouw Fie van 't Hoff, een A.D.O.-marsch is gecompo neerd, dien de heer Oliemans en spr. het A D.O.-bestuur aanboden. De Reinigingsharmonie: „Door Muziek Verbonden”, onder leiding van den heer J. W. Gelok, bracht daarna den marsch ten gehoore. Alles wijst er op. dat dit pit tige muziekstuk spoedig populair zal zijn. Vervolgens zette het muziekcorps zich in beweging, het A.D.O.-elftal, bestuur en iedereen, die er maar iets mee te maken had, er achter en zoo ging het naar res taurant Boschlust, aan het Bezuidenhout. waar bestuur, spelers en genoodigden, zich aan een maaltijd vereenigden, waarbij menig hartelijk en hartig woordje is ge sproken en de spelers de toezegging deden thans al hun aandacht te zullen besteden aan de taak, die hun thans wacht: de strijd om het nationale kampioenschap, welke reeds a.s. Zondag wordt ingezet in Almelo, tegen den Oostelijken kampioen. Heracles Bij de Delftenaren herleefde de hoop, doch spoedig werd een domper op de J'»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»* A A A A A ft A A A ft A ft K A ft A A A ft A 18 18 17 17 17 18 18 18 16 17 HET ZUIDEN gesp.gew.gel.verl.pnt v.—t. gem. 4-- 5 5 6 8 10 8 10 10 12 11 13 20 20 18 18 18 18 18 18 18 18 AFDEELING IT gesp.gew.gel.verl.pnt. v.t. gem. 30 61—27 1.68 22 53—31 1.22 20 40—31 1.17 19 50—46 1.11 18 48—52 1.05 17 34—29 0.94 15 42—50 0 83 14 43—50 0.77 12 28—42 0.75 7 20—61 0.41 Het kleine, doch uiterst belangrijke competitie-programma in de eerste klasse heeft gisteren toch nog enkele verrassin gen opgeleverd. Niet alleen behaalde A.D.O. met 31 een sprekende overwin ning op D.H.C., waardoor de Hagenaars op prachtige wijze het afdeelingskam- pioenschap in hun bezit kregen, maar er vielen nog twee beslissingen, welke niet werden verwacht De eindspurt van K.F.C. immers was zoo goed geweest dat er stellig op ge rekend moest worden, dat de Koogers hun laatsten wedstrijd op eigen terrein tegen 'tGooi zouden winnen, waardoor zij nog een beslissingswedstrijd tegen de Gooilanders te spelen zouden krijgen. Het is echter anders geloopen, want de over winning werd niet behaald; het werd 11, hetgeen de verhouding goed weer geeft En zoo werd het lot van de Koo gers toch gisteren nog bezegeld; zij zui len degradatiewedstrijden moeten spelen. Ook in het Zuiden viel geheel onver wacht de beslissing ten aanzien van de laatste plaats. Hier waren drie Candida- ten, die alle een gelijk aantal punten hadden en nog één wedstrijd moesten spelen. Het lot was Limburgia niet gun stig, want terwijl Roermond in den thuis wedstrijd tegen B.V.V. een 22 gelijkspel behaalde en Helmond eenzelfde resultaat boekte in den uitwedstrijd tegen NO. A.Dging Limburgia in den uitwedstrijd tegen N.A.C. met 12 ten onder. Daar mee was het pleit ten nadeele van Lim burgia beslecht. In het Noorden zal een beslissingswed strijd op neutraal terrein gespeeld moe ten worden tusschen Be Quick en H.S.C., aangezien beide teams gisteren een over winning behaalden, resp. met 3—1 op Leeuwarden en met 42 op G.V.A.V., zoodat de kampioenspretendenten met een gelijk aantal punten zijn geëindigd. De beslissingswedstrijd wordt Zondag op het G.V.A.V.-terrein gespeeld. Aangezien W.V.V. en Veendam niet speelden, is hier de beslissing inzake de bezetting van de onderste plaats nog niet gevallen. In afdeeling II eindigde H.B.S. met een smadelijke 18 nederlaag tegen DOS. De standen zijn nu: AFDEELING I gesp gew.gel.verl.pnt. v.t gem. n - - - 11 8 8 7 8 6 5 2 3 Haagsche supporters bestormden na het eindsignaal het veld. Kransen werden aangedragen en in triomph werden de Haagsche spelers op de schouders naar de kleedkamers gedragen. A.D.O. was immers kampioen geworden! De ploegen waren aldus samengesteld: A.D.O.: Koek; de Jong en Choufoer; Tap, v. Kampen en Loof; Vreken, Ever steyn, Westhoven, de Heer en Neute boom. D.H.C.: v. d. Broek; v. Ditmars jr. en Vermeulen; Arendse, Bommelé (Beeke- nes) en Bos; v. d. Engel, Schreuder, v. Geest, v. Ditmars sr. en Vollebregt. In de kleedkamer In de Haagsche kleedkamer heerschte natuurlijk groote vreugde en velen kwa men spelers en bestuur gelukwenschert Ook trainer Wim Tap deelde terecht in de hulde. Officieel werd hulde gebracht door den heer Vrijenhoek een groot bewonderaar van A.D.O., die namens het Haagsche gemeentebestuur gelukwenschen over bracht en A.D.O. veel succes in de kam- pioenscompetitie toewenschte. Geen zwakke plekken In dezen heel zwaren wedstrijd, waarin het uiterste van de jongens werd gevergd, vielen nagenoeg geen uitgesproken zwakke plekken te constateeren bij A.D.O. Maar boven alles uit blonk toch wel de verde diging, waarin Choufoer schitterde en Koek en de Jong volkomen voor hun taak waren berekend. Ook de middenlinie weer de zich uitstekend. De lijn verstond haar taak zoowel aanvallend als verdedigend en zij opereerde daar, waar haar aanwezig heid het meest gewenscht was. Loof, van Kampen en Tap verdienen allen evenveel lof. De voorhoede stond op een hooger ni veau dan verleden week; vooral in het veld werd goed gespeeld en door open combinaties zat er vaart in het spel. Al leen de afwerking was nog niet wat zij wezen moet. Het duurde wel weer eens te lang, al moet gezegd dat de linie de geboden kansen beter wist uit te buiten dan de D.H.C.-aanval Het quintet had echter ook een zwakkere verdediging tegenover zich De vleugelspelers Neuteboom en Vreken waren aan elkaar gewaagd, de Heer speel de zeer verdienstelijk, soms als zwerver, Eversteyn was beter dan een week tevo ren en Westhoven was weer de hard zwoe gende doorzetter. D.H.C. heeft eveneens zeer behoorlijk gespeeld, maar het spel was wat minder geacheveerd dan het Haagsche en de voor hoede wist de kansen niet zoo goed te benutten. We dienen daarbij echter reke ning te houden met het feit, dat het Haag sche achtertrio in topvorm was en dat D.H.C. een paar maal bepaald pech had. De beste man van den Delftschen aanval was uitgesproken v. Ditmars. Na hem dient Schteuder te worden genoemd. Vol lebregt en v. d. Engel waren niet in hun besten vorm. De vervanging van Dijkman door v. Geest beteekende geen verzwak king. De middenlinie trof het ongeluk, dat Bommelé weer moest uitvallen. Beekenes speelde wel goed maar was toch stellig de mindere van zijn voorganger. Arendse, die wel eens wat al te hard is, was weer goed op dreef, evenals Bos en vooral aanval lend was het trio gevaarlijk. De backs maakten meerdere fouten, waarvan er enkele prompt door de Hage naars werden afgestraft. Toch hebben v. Ditmars en Vermeulen ook veel goeds op hun conto staan. Doelman v. d. Broek mag deze nederlaag zeker niet worden aangewreveu. De leiding berustte bij den heer K. v. d. Meer. Gemakkelijk had hij het niet, door dat de gemoederen nog al eens wat ver hit raakten. Zeker had hij het moeilijker dan de heer van Welzenes verleden week Wellicht was iets krachtiger ingrijpen zoo nu er. dan gerechtvaardigd geweest, maar over het geheel genomen kan gezegd wor den, dat de leiding voldoende was. Het verloop A.D.O. verscheen met dezelfde ploeg in het veld als verleden week en bij D.H.C. was alleen middenvoor Dijkman, als ge volg van een blessure, vervangen door van Geest. De Delftenaren trapten tegen den wind in af en reeds in de eerste minuut kwam het Haagsche doel in gevaar door een schot van v. Ditmars. Hoewel Koek onvol doende stopte werd het gevaar toch be zworen. Het bleef nu niet, zooals een week tevoren, bij een Delftsch offensief, want de Hagenaars lieten zich nu beter gelden en reeds in de derde minuut kre gen de rood-groenen een mooie kans. Vreken zette keurig voor. Westhoven stapte tactisch over den bal heen, omdat Eversteyn een gunstiger positie innam en men verwachtte al half en half een goal. Deze verzuimde evenwel de mooie gelegenfreid. Het waren weer de zenuwen, die haar invloed deden gelden, want op alle plaatsen werd nog al eens gemist. Onze stadgenooten lieten zich nu hee- lemaal niet meer overrompelen en zi, namen zelf goeddeels het initiatief in handen, hoewel de Delftenaren zich even min onbetuigd lieten. Beide doelverdedi- gers moesten er dan ook meermalen aan te pas komen. De Haagsche wat minder dan de Delftsche. dóórdat het rood-groene backstel Jbetrouwbaarder was. De Hage naars br. ,<n het tot twee hoekschop pen achter elkakr. welke direct werden gevolgd door een Delftsche doorbraak, De groen-zwarten gaven den moed evenwel niet op en zetten weldra weer een snellen aanval op. De on gedekt staande v. d. Engel kreeg den bal en plaatste dezen naar Schreuder, die met een prachtig laag schot Koek passeerde, 11. Dat gebeurde in de 14e minuut Het is 16 jaar geleden sedert den Haag een le klasse-kampioen bezat H.B.S. werd toen met de volgende cijfers afdeelingskampioen 18 13 3 2 29 Vervolgens werd ongeslagen de lands titel veroverd met slechts één gelijkspel (tegen Frisia in Leeuwarden 11). Zal A.D.O. het er straks ook zoo mooi afbrengen zij niet minder dan elfmaal in de boven ste helft van de competitieladder geëin digd, waarvan viermaal als tweede en tweemaal als derde. Slechts éénmaal dreigde het degradatle-spook. Dat was in het seizoen 19361937, toen de rood groenen tenslotte met 14 punten op de voorlaatste plaats eindigden. In 1938—1939 werd een scherp duel geleverd met D.W.S., dat na een span nend verloop tenslotte met drie punten voorsprong als eerste eindigde. In 1940 werd A.D.O. weer tweede, nu achter Blauw-Wit. Dat A.D.O. een groote populariteit be zit en in de voetbalwereld als een gaarne geziene tegenstander wordt aangemerkt, is in hoofdzaak te danken aan de uit stekende leiding, welke steeds in de ver eeniging aanwezig is geweest. Na den grondvester Th. van Zee, die van 1905 tot 1913 voorzitter was. werd G. Roest tot 1916 met de leiding belast Deze werd weer vervangen door Buyte- laar. In 1917 werd van Zee opnieuw voorzitter, doch deze moest zich in 1918 wegens ziekte voor een jaar terugtrekken en werd tot 1919 vervangen door Roosen daal. Van 1919 tot 1923 stond van Zee wederom aan het hoofd der vereeniging, waarna Chris Leurs de leiding in handen kreeg. Gedurende diens voorzitterschap kwam A.D.O. in de eerste klasse, hetgeen de werkzaamheden van het bestuur be langrijk deed uitbreiden. Na ruim 14 jaren de vereeniging met vaste hand te hebben geleid, goed bijgestaan door zijn ijverigen secretaris A. van Leersum, die ruim 10 jaren deze functie waarnam, werd de tegenwoordige voorzitter M. Choufoer tot zijn opvolger gekozen. Als blijk van waardeering ’•'erd Leurs tot eere-voorzitter benoemd. Het tegenwoordig bestuur bestaat uit: M. Choufoer, le voorzitterJ. v. d. Valk, le secretarisD. Lelyveld, le penning meester F. van Gigh, 2e voorzitterP. de Regt 2e secretaris; F. Wilbords, 2e penningmeesterA. G. van Leersum, J. Nijhuis en A. Bliek, commissarissen. A.D.O. begon den wedstrijd onder heel wat gunstiger omstandigheden dan verle den week op Spangen. Nu er geen derde beslissingswedstrijd was te vreezen hadden de Hagenaars immers al voldoende aan een gelijkspel, dat hun het kampioenschap zou brengen, omdat hun doelgemiddelde een fractie beter was dan dat van D.H.C. Deze ■wetenschap heeft vermoedelijk haar uit werking niet gemist, want de Hagenaars speelden dezen wedstrijd ongetwijfeld beter dan dien van een week tevoren. Het spel was nu gedegener, zuiverder en meer doordacht, al had men de zenuwen na tuurlijk niet heelemaal in bedwang. De ploeg vormde gisteren een behoorlijk sluitend geheel en wat niet minder be langrijk is bet moreel bleek van uitste kend gehalte. Daardoor kon het initiatief voor een belangrijk deel in eigen hand worden gehouden en daardoor bleef ook een depressie uit, toen D.H.C. in de twee de helft gelijk maakte en daarna een wan hoopsoffensief ontketende, dat vrijwel tot het einde voortduurde. Zonder chauvinisme kan hier worden gezegd, dat A.D.O. de omstandigheden in aanmerking genomen een, besten wedstrijd speelde, zoo goed zelfs, dat ver wacht mag worden, dat onze stadgenooten bij hun eerste optreden in de kampioens- competitie een zeer bevredigend figuur zul len maken. Voor D.H.C. betreuren we het oprecht, dat zij met de haven in zicht is gestrand Verleden week nog waren de Delftenaren heel dicht bij het kampioenschap; zij werden er slechts door één luttele seconde van gescheiden. Er kan echter maar één winnaar zijn en dat behoort de beste te zijn. Hoe gering het verschil tot dusverre geweest moge zijn, gisteren was A.D.O. ongetwijfeld de beste ploeg. We zijn er intusschen zeker van, dat het jonge, be lovende D.H.C. team niet bij de pakken zal gaan neerzitten en wanneer in de toe komst met evenveel energie, met evenveel bezieling wordt gespeeld, dan moet een gelijke bekroning van den arbeid ook nog eens voor zwart-groen zijn weggelegd. D.H.C. moge zich in dit opzicht spie gelen aan haar rood-groene concurrenten. Enkele ma len al is het Haagsche kampioens- schip voor de haven lek gesla gen, maar de jongens hebben vol gehouden en nu zijn zij geslaagd. Dank zij hun eigen volharding en de groo te opoffe ringen, wel ke zij zich hebben ge- Polygoon) troost. Dank zij ook de krachtige en doeltreffende lei ding van het bestuur onder voorzitter Choufoer. En dank zij ook het werk van Wim Tap, die al zijn liefde heeft gegeven aan ,de club, welke herr^zelf zooveed lau weren als voetballer heWt doen oogsten. Voor Wim Tap is dit kampioenschap zeker een even groot succes als voor de jongens, Oe het op het groene veld bevochten. illusies gezet Eversteyn bracht den bal fraai op, raakte hem wel op het laatste moment weer kwijt, maar Neuteboom was er als de kippen bij en in de 20e minuut gaf hij A.D.O. met een mooi laag schot weer de leiding. Nog gaf D. H. C. zich niet gewonnen, maar toen 5 minuten later een der Delftsche backs bij een voorzet van Neuteboom miste, was het pleit prac- tisch beslecht want Westhoven depo neerde den bal in het Delftsche net Het was alzoo 31 voor A.D.O. Het pleit voor D.H.C., dat zij zelfs nu nog den moed niet verloor en al haar aandacht op den aanval bleef concentreeren. Dat hield natuurlijk ook gevaren in, want het gaf den Haagschen aanval gelegenheid door te breken. En dat gebeurde dan ook nog al eens. Zoo kreeg Neuteboom een kans, welke hem ontno men werd doordat hij werd vastgehou den en kort daarop kogelde Westhoven tegen de lat. Niet lang daarna kopte dezelfde speler den bal in, welke nog juist door Vermeulen op de lijn kon worden gestopt. Het spel werd er inmiddels niet fraaier op; het werd echt rommelig, maar de spanning bleef toch, doordat D.H.C. ver beten doorvocht. De Delftenaren kregen een paar hoek schoppen te nemen en A.D.O. maakte nog een buitenspel doelpunt. Bij een scrim mage voor het Haagsche doel was D.H.C weer onfortuinlijk, want bij een schot redde de in het doel opgestelde de Jong. We hadden den indruk, dat de bal toen de doellijn al was gepasseerd. Er kwam nadien geen verandering meer in den stand en A.D.O. won derhalve met De Delftsche spil Bommelé, die inmid dels weer geblesseerd was geraakt, liet zich nu vervangen door Beekenes, wiens debuut niet erg gelukkig was, want bij een Haagschen aanval werkte hij den bal bijna in eigen doel. Het bleef bij een hoekschop. De Delftenaren werden door den ach terstand aangezet tot vinniger strijd en in de laatste minuten voor de rust waren zij beslist in de meerderheid. Het begeer de doelpunt kwam evenwel niet. Twee hoekschoppen en een gevaarlijk schot van Vollebregt waren het beste resultaat, dat groen-zwart kon behalen. Met een ver dienden 10 voorsprong voor A.D.O. brak derhalve de pauze aan. Na de hervatting pakte A.D.O. de za ken aanstonds weer energiek aan, maar D.H.C. had daarop een goed antwoord. Helaas waren er echter enkele Delftefia- ren, die met wat al te veel élan speelden waardoor de strijd een eenigszins hard karakter kreeg. Groen-zwart was even sterker, maar erg fortuinlijk waren de Delftenaren in deze periode niet. Nadat v. d. Engel een duel met Choufoer had gewonnen, zette hij mooi voor, doch het schot van v. Geest ging rakelings naast. Er volgde toen een doorbraak van A.D.O., waarbij de Heer over schoot en terug ging het leder weer. Op den rand van het Haagsche straf schopgebied kreeg toen D.H.C. een vrijen schop toegewezen, welke door v. Ditmars sr. werd genomen. De bal belandde bij v.d. Engel, die er juist naast schoot Weer kreeg D.H.C. een vrijen schop te nemen. Arendse plaatste naar v. d. Engel, die hard inschoot. De bal belandde tegen den binnenkant van den paal, stuitte terug en huppelde in de lengterichting over de doellijn om daarna uit te gaan. Dat was grenzelooze pecb voor de Delftenaren. Den len Februari 1905 werd Alles Door Oefening opgericht. Tot voorzitter werd gekozen Dorus van Zee. de man. die de jonge vereeniging met uitstekende leiding tal van jaren heeft gediend en de grondvesten voor de nu zoo krachtige vereeniging heeft gelegd. Begonnen werd in den H.V.B. in wit shirt en roode broek. Deze kleeding werd in 1907 ge wijzigd in zwart shirt en zwarte broek, waarna in 1913 het nu nog gedragen rood-groen shirt en de witte broek wer den ingevoerd. In dat jaar trad A.D.O., na de ver schillende afdeelingen in den H.V.B. te hebben doorloopen, tot den N.V.B. toe en werd de club ingedeeld in de derde klasse Na in 1919 tot de 2e klasse gepromo veerd te zijn, werd reeds na het eerste seizoen het kampioenschap behaald en belandde A.D.O. in de overgangsklasse. Na een 3-jarig verblijf in deze z.g. ,jnar- garine-klasse” zakten de rood-groenen weer af naar de tweede klasse. Inmiddels was de overgangsklasse opgeheven. In het eerste jaar van het verblijf in de tweede klasse werd A.D.O. eerste van haar afdeeling, doch faalde in de pro- motie-competitie. In het volgend seizoen 1924—1925 werd het afdeelingskam- pioenschap opnieuw b^iaald en moesten met D.H.C. tegen V.O.C. promotiewed strijden gespeeld worden. Met veel geluk wist V.O.C. zich echter te handhaven. In 1927 werd weer met D.H.C. de strijd aan gebonden tegen A.S.C. en mocht het A.D.O. na 3 overwinningen gelukken, een plaats in de eerste klasse te veroveren. Inmiddels was sedert 1925 het woordig speelterrein in het Zuiderpark betrokken. Het elftal, dat A.D.O. in de eerste klasse bracht, bestond uit: Quax; van Es en Philipsen; O. en J. van Soldt, en van Dam; W. en G. Tap, Kloos, v. d. Meer en van Eembergen.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9