aan Amerika s hulpverleening Engeland l V i 5 De aftocht de Egëische Zee Bergjagers de Britsche troepen aan van i 1 Dinsdag 29 April. 1941. No. 17863. De oorlog ter zee van De strijd in de lucht Australische troepen verlaten Griekenland Wat zal de taak der Amerikaansche patrouille vaartuigen zijn? Berlijn over de rede Churchill VERDUISTEREN van 9.01 uur n.m. t tot 6.12 uur v.m. DUITSCHLAND EN ZWITSERLAND Aan het strand komen de Duitsche bergjagers net zoo snel vooruit als in de hoogste bergen de patrouilleering Nachtdienst dokters: Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Ziekenvervoer by nacht: No. 773503 Maan: 29 April onder 11.47 uur nam. 30 April op 8.51 uur v.m. 1 Mei onder 12.39 u. v.m. I 2 3 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Beslag op Zweedsch schip in Dominica Gasfabriek te Portsmouth getroffen De verdediging van Gibraltar Zware verliezen voor het Britsche luchtwapen De kabinetswijziging in Griekenland 2 2 A A 2 I A S A A A A A A A 2 A 2 De kwestie van Plymouth aangevallen Spaansche schepen door Engelschen in beslag genomen Sfe- „^4* NE maraton =Tfoöïis^ PATRAS COURANT HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENT1ÊN: binnen (Hoffmann) on- der Duitsche wapens op alle wegen. Naar verluidt, bestaat hierbij zelfs het r Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct„ fr. p. post 10 ct. (Cartografisch bureau voor de Nederk Dagbladpers) dat Griekenland optreden oorlogsschepen, varende Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 marsch gaat nu van Patra uit langs de kust in de richting van Pyrgos; Patras ligt op het Zuidelijke deel van Grieken land, Peloponnesos genaamd. De ..Leibstandarte Adolf Hitler” heeft bij een opmarsch ten Westen van het Pindus- gebergte de Golf van Patras weten te bereiken, heeft deze golf overgestoken en heeft de stad Patras bezet. Óp de kaart liggen de uitloopers van het Pindus- gebergte ten Oosten van Kastania en ten Noorden van Levanto (Lepanto). De op- De kaart geeft een beeld, op welke wijze Athene ingenomen werd. Duitsche troe pen. die van Tbessalië uit naar het eiland Euboea waren overgestoken, namen de stad Chalkis en kwamen zoodanig weer op het vasteland terug. Gesteund door pantserdivisies rukten zij op langs den hoofdweg via Kratsi en Malakasa en wis ten Zondagmorgen (27 April) Athene te bezetten. Een tweede Duitsche leger ruk- I I l I I plan om de patrouille-activiteit van de Amerikaansche vloot tot in de Duitsche blokkade-zöne door te voeren. Officieel is hiervan echter niets bekend. Amerikaansche vliegers als waarnemers naar Engeland Naar de Londensche correspondent van de „New York Post” meldt, zijn thans waarnemers echter van meening, dat de haven en de werven van uit de lucht en uit het Wes ten kwetsbaar zijn De bruikbaarheid van Gibraltar als steunpunt voor offensieve luchtacties wordt voorts in twijfel ge trokken. (Jok wordt er op gewezen, dat de artillerie van Gibraltar niet volkomen de zeeëngte kan beheerschen, daar voor namelijk ’s nachts, schepen die dicht der de Afrikaansche kust varen, de Straat van Gibraltar ongehinderd kunnen passeeren. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr, 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Het Zweedsche schip „Brasil”, is vol gens een bericht van de „Dagens Nyhe- ter” in San Domingo in beslag genomen. Het schip lag sedert 9 April in de haven om een lading koffie aan boord te nemen. De Dominicaansche autoriteiten beroepen zich op de overeenkomst aangaande het in beslag nemen van buitenlandsche op gelegde schepen, die door 21 Amerikaan sche staten is onderteekend. Zij beschou wen het Zweedsche schip als een opgelegd vaartuig daar de kapitein geen vertrek datum heeft kunnen opgeven. In een voorstel van het Inter-Ameri- kaansch consultatieve financieele en eco nomische comité, wordt aan de regeerin- gen der Zuidamerikaansche republieken de raad gegeven buitenlandsche schepen, die zich in Zuidamerikaansche havens be vinden ter verdediging van den vrede en van de economische belangen van de Zuid amerikaansche staten alsmede ter beveili ging van het Amerikaansche continent over te nemen, aldus S.P.T. Van welingelichte zijde verneemt het A. N. P., dat men te Berlijn de verklaringen. Zondag door Churchill afgelegd, be schouwt als de zwakste en meest pessimis tische rede, die het Engelsche volk ooit van een minister-president te hooren heeft gekregen. Men acht het in politieke krin gen veelbeteekenend, dat Churchill met vermijding van alle practische vraagstuk ken trachtte het Engelsche volk met hu manitaire woorden te misleiden ten aan zien van de oorlogsfeiten. Churchill schijnt de „arrogantie en zelfverzekerd heid” die een jaar geleden nog duidelijk uitkwamen, verloren te hebben. Het is de algemeene opvatting in Duitschland, dat een staatsman, die voor parlement en volk een dergelijké rede houdt, zich in een slechte situatie bevindt. In de Wilhelmstrasse sprak men giste ren slechts het vermoeden uit, dat Chur chill klaarblijkelijk zeer slecht gedispo neerd was. Uit zijn rede spreekt een ver rassende moreele depressie. Duidelijker dan ooit komt het kenmerk van de Brit sche politiek naar voren: Men tracht ver tragende omstandigheden in het leven te roepen om de vervulling van het Engel sche noodlot nog wat op te houden. Dat was immers ook het doel van het Engel sche avontuur op den Balkan. Welke ver tragende omstandigheden Churchill nog denkt te vinden, zal men moeten afwach ten In ieder geval, aldus zeide men te Berlijn verder, zullen vele andere mo gendheden de laatste 2 jaar geleerd heb ben, dat niets den triomftocht van Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct. Advertentiën waarin voorkomt .Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Over het bombardement van Ports mouth in den vorigen nacht verneemt het D N B. nog, dat een gasfabriek door ten minste 4 Duitsche bommen werd ge troffen Kort nadat zij ontploft waren steeg een hooge steekvlam op en breidde zich een groote brand over de terreinen van de gasfabriek uit. Naar bekend wordt, zijn de beide Spaansche koopvaarders „Cabo San Se- Lv o m a -J *4 a t? r, z, Ir U De ,.New York Times” schrijft: „Presi dent Roosevelt heeft in het convooi-vraag- stuk geen definitief standpunt ingenomen. Het is duidelijk, dat bij op een gunstiger wending in de openbare meening in het land wacht Doch het land wacht op een uiteenzetting van Roosevelt hoe het staat met de bedreiging van de leveranties voor Engeland en de veiligheid der Vereenigde Staten voor bet geval, dat Engeland in eenstort len. Zware ontploffingen en op afstand zichtbare groote, benevens rjjke kleine branden werden vooral de haveninstallaties waargenomen. In Londensche militaire kringen wordt verklaard, meldt S.P.T. dat de verdedi gingswerken van Gibraltar zijn versterkt en dat groote voorraden levensmiddelen en munitiéreserves zijn gevormd. Men is Het Britsche luchtwapen heeft gisteren gevodiige verliezen geleden, aldus meldt het D.N.B. Gistermiddag probeerde een formatie van 4 vijandelijke gevechtsvliegtuigen van het type Bristol-Blenheim voor de Neder- landsche ku»t enkele Duitsche transport schepen aan te vallen. Alle 4 vliegtuigen werden door den afweer van de patrouille vaartuigen vernietigd, alvorens zij hun bommen konden uitwerpen. De Duitsche schepen wisten enkele van de vliegers, die ten deele gewond waren, van den verdrinkingsdood te redden. De lijken van de tijdens den strijd gedoode vliegers werden geborgen en mee aan land genomen om te worden begraven. Enkele uren tevoren was reeds een an dere Bristol-Blenheim bij een aanval op Duitsche mijnenvegers aan de Kanaalkust omlaaggehaald. Later op den middag ondernam een for matie van 3 Britsche Spitfires opnieuw een aanval op het Nederlandsche kustge bied. De formatie werd door Duitsche jagers tot een luchtgevecht boven het Ka naal gedwongen Alle 3 Britsche toestellen werden neergeschoten Er deden zich geen Duitsche verliezen voor. Britsch vliegtuig op Majorca gedaald Zondagochtend moest een Britsch vlieg tuig van het type Wellington een noodlan ding maken te Palma de Majorca Bij de landing geraakte het in brand De inzit tenden, een kapitein en 4 onderofficieren, werden gered Zij zijn geïnterneerd De diplomatieke medewerker van de „Börsenztg.”, dr. Karl Megerle, noodigt Zwitserland uit om „uit de Zuidslavi- sche catastrophe een les te trekken en eindelijk in te zien, waarheen het kan leiden, wanneer tusschen de buiten landsche politiek der regeering en de binnenlandsche politiek der pers en open bare meening een levensgevaarlijke tegenstelling bestaat, wanneer men het woord laat aan de straat en een regee ring op onachtzame wijze toelaat, dat de bevolking door anti-Duitsche invloe den tot een vonnis van zelfmoord ten aanzien van den eigen en den wereld» toestand wordt gebracht”. Megerle wijst er op, hoe belangrijke dagbladen, partijen, organisaties en in- dividueele personen in Zwitserland voortgaan partij te trekken voor de vijanden van Duitschland en Duitsch- land uit te dagen. „De vijanden van Duitschland worden", naar Megerle schrijft, „verheerlijkt, de vrienden ver volgd. Zoo is ook een moreele terreur begonnen tegen de Zwitsersche journa listen, die kortgeleden gast geweest zijn van Duitschland, en mer heeft hen wil len discrimineeren met veronderstellin gen door hen „pelgrims naar Duitsch land” te noemen. Megerle keert zich vooral tegen den naar Zwitserland geëmigreerden theo loog, professor Karl Barth. Deze trekt in het land der Zwitsers rond, zoo schrijft hij, om in overvolie zalen onder „theologisch-kerkelijken dekmantel” te gen Duitschland te prediken. De betrek kingen van dezen theoloog en het Derde Rijk zijn bekend. Wanneer desondanks de officieele meening der Zwitserscne autoriteiten het hem en anderen moge lijk maakt tegen Duitschland te ageeren, heeft het geen zin meer verder met de Zwitsersche pers of andere instanties te twisten over het begrip der neutrali teit. Men moet constateeren, dat klaar- De „Westdeutscher Beobachter” schrijft over de jongste kabinetsreorga- nisatie in Athene o.a. het volgende: Na Naar United Press meldt, oefent het Newyorksche blad „Sun” scherpe kritiek uit op de verklaring van Roosevelt betref fende het patrouilleeringsplan. Wat de pa trouilleering aangaat, heeft de president, aldus het blad, gesproken over de uitoefe ning daarvan op de „zeven zeeën”, doch hij heeft niet uitgelegd hoe zich dit met de neutraliteit van de Vereenigde Staten laat vereenigen Ook is het niet duidelijk, wat de patrouillevaartuigen zullen moe ten doen als zij schepen van een als aan valler genoemde natie ontmoeten en of zij verplicht zijn de positie van dergelijke schepen te melden en tot welke instantie zij de mededeeling eventueel moeten rich ten. Een verdere vraag is of de Ameri kaansche patrouilleschepen slechts de po sitie van toeschouwer zullen vervullen, zij tot actie verplicht zijn en of zij radiogra fisch instructies moeten vragen en ge ven indien een vreemd oorlogsschip zich niet stoort aan de aanwezigheid van het patrouilleschip en in zichtwijdte ervan tot een oorlogsdaad overgaat. De „Sun” schrijft dan: „Het spel is voor onduidelijke verklaringen reeds te ver gevorderd en het Amerikaansche volk heeft recht alles te weten”. A A s 2 2 M A A 2 A A 2 A A t Het PN.B. meldt uit Berlijn: De Australische minister van oorlog heeft, naar de Engelsche berichtendienst meldt, gisteren medegedeeld, dat de Australische troepen Griekenland ver laten. De buitengewoon succesvolle aanval len van het Duitsche luchtwapen op de vluchtende Britsche transportvloot, worden door overeenstemmende berich ten uit Volos en Athene bevestigd. Vol gens deze berichten zijn in de afgeloo- pen dagen ontelbare lijken van Britsche soldaten en matrozen aan de kust van de Egeïsche Zee aangespoeld. De in druk, welke dit afgrijselijk schouwspel biedt, is, naar gemeld wordt, niet met woorden te beschrijven. te uit Theben op langs den hoofdweg via Mandra en wist Athene te bereiken; Duitsche valschermjagers hadden toen reeds de landengte van Korinte alsmede de stad Korinte bezet. Op de kaart is met pijltjes de opmarsch van de Duitsche troepen aangegeven. (Cartografisch bureau voor de Nederl. Dagbladpers) Ook patrouilleering in de Groenlandsche wateren Naar United Press uit Washington meldt, verwacht men, dat in den loop van deze week de ontwikkelingen, welke met de uitbreiding van de Amerikaansche neutraliteitspatrouille-zöne samenhangen, duidelijk zullen worden. Deze werden door Churchill „het bewijs daarvoor ge noemd, dat de Vereenigde Staten bereid zijn oorlogsmateriaal binnen het bereik van Engeland te brengen”. Wanneer, naar te Washington verwacht wordt, de patrouille-zöne wordt uitgebreid tot de Groenlandsche wateren, dan zouden daar mede waarschijnlijk ook de Amerikaan sche schepen en patrouille-vliegtuigen in die gebieden doordringen, in wier nabij heid de Engelschen aan het hevigste U- boot-gevaar zijn blootgesteld. Morgen zal Roosevelt in verband met het begin der campagne voor de bewape- ningsobligaties een radiorede houden, waarin hij mogelijk ook op het patrouille- vraagstuk zal terugkomen. Op denzelfden dag zal in den Se naat het door senator Tobey ingebrachte 1 voorstel tot een resolutie tegen de over- neming van de convooieering door Ame- rikaansche oorlogsschepen op de agenda komen. De tegen interventie gekante Congresleden zijn van plan een buiten gewone zitting bijeen te roepen, waarop onder voorzitterschap van senator Whee ler het door hen in te nemen standpunt zal worden besproken. Een door deze groep gebruikte slagzin luidt„Geen convooien geen oorlog”. Samenwerking van Amerikaan sche en Britsche vloot Naar S.P.T. uit Washington meldt, is het waas van geheimzinn.gheid. dat het patrouille-systeem in den Atlantischen Oceaan door Amerikaansche oorlogs schepen en vliegtuigen, omhult, nog steeds niet verdwenen In kringen van het Witte Huis spreekt men thans van een openlijke samenwerking tusschen de Gevechtsformaties van het Duitsche luchtwapen hebben in den afgeloopen nacht, naar het D.N.B. verneemt, op doeltreffende wijze Plymouth aangeval- - grooten tal- in het vertrek van de neutrale journalisten uit Athene zjjn thans nieuwe bijzonder heden bekend geworden over den politie- ken achtergrond van de kabinetswijzi ging, welke 8 dagen geleden in Grieken land plaats vond. Vooral wordt het feit bevestigd, dat Koritzis door agenten van den Britschen geheimen dienst is ver moord, omdat hij van plan was de zin loos geworden tegenstand tegen Duitsch land op te geven en te capituleeren. Tot zijn opvolger werd Kotzias benoemd, die eveneens de capitulatie voorbereid de. Dat Griekenland de vorige week vastbesloten was den strijd te staken, was ook niet ingewijden duidelijk. Kot zias gaf order om alle anti-Duitsche plakkaten te verwijderen. Radio-Athene gaf geen anti-Duitsche uitzendingen meer en ook de proclamatie van den gevluchten koning Peter mocht niet meer verspreid worden. Deze aandui dingen werden ook door de Grieksche bevolking begrepen. Algemeen was men ervan overtuigd, dat de oorlog enkele uren ten einde zou zijn. Op dit oogenblik echter bemoeide Churchill zich opnieuw met de Grieksche politiek. Kotzias was slechts 24 uur ministerpre sident, toen verdween hij plotseling en men weet niet, wat er van hem gewor den is. ofschoon deze schepen geen oor- scbe luchtwapen mgedeeld. Deze met •*- BVBVtl aan boord hadden meldtzor8 uitgekozen vliegers moeten leering het A N P. In Spanje heeft dit optreden I trekken uit de ervaringen der Britsche der Britten groote ontstemming teweeg gebracht. Duitschland kan stuiten en dat ieder, die den Engelschen de hand reikt, aan dien handdruk te gronde gaat. Dat is reeds de grondgedachte van de politieke leiding van vele staten geworden. De meening van de Diplo De voornaamste reden/ welke Chur- chili aanleiding heeft gegeven tot zjjn radiorede, ziet de Deutsche Diploma- tisch-Politische Korrespondenz in het feit, dat het noodig is geworden goede” woorden te spreken, waar roemrijke da den ontbraken en zich overal de bange vraag, hoe de toekomst zou zün, liet hooren. Vooral het binnenlandsche front had opmonterende woorden noodig. Het was lang genoeg op de meest lichtvaar dige wijze in illusies gehouden over den waren toestand. Nu alles anders gewor den is dan voorspeld was, had het bin nenlandsche front in Engeland woorden noodig, niet alleen woorden van lof, maar ook van rechtvaardiging en met de verzekering, dat een voortgezet vol houden niet vergeefsch is. Als tweede bezorgdheid van Churchill noemt de Diplo de betrekkingen van het Engelsche Moederland en de Dominions Australië en Nieuw-Zeeland, welker troepencontingenten, zooals bekend is, bij de laatste Britsche nederlagen aan de Middellandsche Zee zeer in het bij zonder te lijden hebben gehad. Op grond hiervan vreest Churchill reacties in deze overzeesche gebieden. Vooral wanneer uit de verschillende be schrijvingen van de oorlogsdeelnemers de waarheid over den rampspoed en zijn achtergronden tot in deze verafgelegen gebieden zal zijn doorgedrongen. Te recht vreest hij op het oogenblik, waar op bekend wordt, dat Engelsche infan terie slechts op één enkelen dag op Griekschen grond in gevechtscontact is gekomen met Duitsche troepen en dat de aanzienlijke verliezen, welke de troepen der Dominions hebben geleden niet zoo zeer in den strijd voor de verdediging van Griekenland zijn ontstaan, als wel tijdens den. vlucht te land en vooral over zee. De hoofdzaak der verklaringen van den ministerpresident is, volgens de Di plo, gelegen in den Britschen wensch de Vereenigde Staten, ten koste van alles tot een meer doeltreffende oorlogshulp dan tot dusver te brengen. Met de waar heid alleen komt men er niet om te be wijzen, dat de belangen van de Ver eenigde Staten of zelfs van Amerika in zijn geheel worden bedreigd. Daarom heeft Roosevelt kortelings de aanwezig heid van Duitsche bezettingstroepen op Groenland verzonnen, terwijl Churchill door te verwijzen naar Duitsche mili taire bedoelingen, vooral in Spanje en het Westen van Noord-Afrika een ster kere deelneming van de Vereenigde Staten tot stand zou willen brengen. Thans, nu Engeland na elkaar al zijn Europeesche vrienden misleid en in het verderf heeft gestort, zoo merkt de Di plo tenslotte op. blijven nog slechts de Vereenigde Staten over, die verstrikt moeten worden in het door Engeland zelf opgeroepen lot. „Tot Roosevelts tonnageplannen be hoort, naar onlangs uit New York wordt gemeld, het bouwen van een nieuw type vrachtschip, dat „goedkooper, sneller te bouwen en goed om tot zinken te bren gen zou zijn. Uit dit bericht spreekt in naakte duidelijkheid het Amerikaansche totale risico der hulpverleening aan Engeland". Met deze woorden begint de „Deutsche Allg Ztg.” een aanteekening odder het opschrift„goed om tot zin ken te brengen” Het "eschreeuw over de convooikwestie, zoo gaat het blad voort, is in Amerika zoo luid geworden, omdat Roosevelt om goede redenen de catastrophe in Zuid-Slavië en Grieken land als eigen nederlaag gevoelt en zoo snel mogelijk wil compenseeren. De Amerikanen zouden er echter goed aan doen, zich geen illusies er over te ma ken, dat met of zonder optreden van hun eigen oorlogsschepen, varende in convooi of afzonderlijk, alle oorlogsleve- ranties over den Atlantischen Oceaan „goed om tot zinken te brengen" zijn. Het is tijd, zoo merkt het blad op, dat iedere Amerikaan weet, wat de scheep vaart van zijn land en de producten van zijn bewapeningsindustrie te wachten staat, wanneer Roosevelt’s plannen rij pen Het blad herinnert aan het bezoek van den Canadeeschen premier. Macken zie King, en aan de uitlating van de in nauw contact met het Witte Huis stacnde oublicisten Alsop en Kintner. die schreven, dat Roosevelt inzake het probleem hoe men oorlogsmateriaal snel ler en veiliger naar Engeland zou kun nen brengen meer dan 12 verschillende plannen bestudeert De plannen van Roo sevelt mogen er uitzien zooals zij willen zoo schrijft het blad tenslotte zij zullen i in werkelijkheid slechts een resultaat hebben zeer snel en stellig zullen de Amerikaansche schepen in den grond worden geboord. Want tusschen Enge- land en Amerika wacht de versperring Amerikaansche en de Britsche vloot. Naar bekend wordt, zijn de bastiano” en „Urola" door de Engelschen Amerikaansche vliegers als in beslag genomen en naar Gibraltar ge-\°°r het komende kwartaal bij het Brit- bracht, ofschoon deze schepen geen oor- sc"e luchtwapen -* logsmateriaal aan boord hadden, meldtzor,g. uitgekozen vliegers piloten, voordat zij naar de Vereenigde Staten terugkeeren. Rechtstreeksche ge vechtshandelingen zouden zij vermijden. v CHALKIS Malakasa Pal er on Makt Var) PELOPONNESOS THEBEN Wegen Spoorwegen 9 10 20km JSTJohan. AG IN A J Kasa z Mandra - Kalamaki Spolaita KMochi KARVASSARA' (AmpMochiaJ Atol ikon Kmeso .LEPANTC WEGEN SPOORWEGEN 0 10 20 km Kalydon ►KASTANIA 7AGRIN1ON''’’^','ltt’*)***i,

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1