BAAGSCHE COURANT BINNENLAND Dinsdag 29 April 1941. De persoonsbewijzen De Avondschool Gelijkstelling van getuig- I schriften men door weer en wind moet beschermen i Welken distributiebon heeft men noodig e DERDE BLAD 18 21 28 27 25 Een nadere uiteenzetting aan- 24 26 23 85 94 29 117* AARDAPPELEN AARDAPPELEN 14 13 7 13 14 13 14 14 13 8* 10 DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN De provincie Utrecht van Doctor Plaizer 64 74 63 73 35* t.m. 41* MONUMENTEN voor gesneuvelden Waarom? En nu weer een frisse provincie Utrecht is ditmaal de provincie van de week. OVERMACHTSCLAUSULE IN DE SUIKERBIETENKOOPBRIEVEN De salarieering van de pas gestelde onderwijzers HERORIENTEERING OVER DEN LANDBOUW De uitzending van moeders en kinderen Ruilhandel tusschen België en Rusland Aan welke eischen de foto’s moeten voldoen De ambtenaren en 1 Mei jrtoeveelhelO BON Tijdvak waarin geldig ARTIKELEN BONKAART ALGEMEEN r 17 Maart t/m 11 Mei 14 April Vm 11 Mei 21 April Vm 11 Met 21 April t/m 15 Juni 100 gram 21 April t/m 15 Juni 250 gram 21 April t/m 15 Juni 250 gram 21 April t/m 15 Juni 100 gram 250 gram verordening, KAAS EIEREN 28 April Vm 31 Mei 1 Jan. t/m 30 April U k-g. BROODKAART 100 gram t BLOEMKAART 21 April t/m 18 Mei BOTERKAART BOTER VETKAART MELKKAART de MELK 1% liter 28 April t/m 4 Mei VLEESCHKAART 68 100 gram Sleutel op de les van J.l. Zaterdag. 75 gram b.v. 100 gram HONDEN. EN KATTENBROOD O] 1 t/m 30 April H k.g 21 Aprü Vm 15 Juni 2 liter N.B. 1000 gram 1 kilogram,'500 gram 1 pond; 100 gram 1 ons. 1 gas- Dr. PLUIZER den monumenten doen plaatsen. No. 17863 PETROLEUMZEGELS Koken 1. Als je de stad Utrecht per fiets verlaat in de richting Doorn, heb je een mooie weg: in het midden een brede asphaltbaan voor het snelverkeer en daarnaast links en rechts brede rijwielpaden, In één woord: een ideale weg! Bovendien voert deze weg door een zeer fraai en afwisselend land- schap. Even buiten Utrecht passeer je een dorp en ter hoogte van dit gaan hoe lang iedere actebezitter als zelf standig kweekeling werkzaam is geweest. De omvang van een taak, waarbij zes en een half millioen persoonsbewijzen ge distribueerd moeten worden, moge slechts door ingewijden te overzien zijn, het be lang daarvan raakt een ieder van ons en eischt ons aller medewerking. TARWEBLOEM of -meel ot Roggebloem of -meel of zelfrijzend bakmeel of Brood of half rantsoen Gebak 2 2 KALFS- Ot een el op één bon 50 gram 125 gram 250 gram 1 kilogram 500 gram 100 gram op één bon 160 gram 140 gram 200 gram 90 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram 35 gram 35 gram 35 gram 50 gram als boven 150 gram 120 gram 300 gram 200 gram 150 gram 250 gram 125 gram 250 gram 200 gram 250 gram 250 gram 200 gram 250 gram 250 gram 125 gram 150 gram Twintig bonnen 15 van de brood kaart. 28 April t/m 3 Mei extra t/m 11 Mei echter niet in restaurants e. d. 21 April t/m 1 Mei extra t/m 10 Mei 21 Aprü t/m 7 Mei extra t/m 10 Mei 21 April Vm 7 Mei extra Vm 10 Mei 1 eenheid van de April zijn geldig: MARGARINE of boter of spijsvet MARGARINE of boter Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen HAARDEN. KACHELS 50 gram 1 tube 1 pot 28 April t/m 4 Mei extra Vm 7 Mei 4 21 t/m 30 April extra t/m 4 Mei 10 k.g. 8 k.g. 5 k.g. ;edeel telijk l en/of af- GORT (-mout) of grutten HAVERMOUT of havervlokken, of ha verbloem of aard.meelvlok- ken of gort of gortmout of grutten MACARONI of spaghetti of ver micelli RIJST of rijstemeel of rijstebloem of rijstgries of gruttenmeel (ge mengd meel) THEE ot KOFFIE of KOFFIESURROGAAT SUIKER PEULVRUCHTEN MAÏZENA of griesmeel of sago of aardappelmeel of puddingpoe der of puddingsauspoeder met 100 gram zetmeel (maïzenapakjes in oude verpakking van 225 gram op twee bonnen) □uitsche diploma's is er zorg jjoor gedragen. 3. In de stad Utrecht staat een be huizing, die bekent’ is onder de naam van „Paushuize”. Hoe komt men aan deze naam? pijen. De transporten zullen over de havens van Antwerpen en Gent verdeeld worden. ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) of Huishoudzeep of Zachte zeeppasta of Zachte zeep (oude samenstell.) of Zachte zeep (nieuwe samenst.) of Zeeppoeder of Zeepvlokken of Zelfwerkende waschmiddelen of Vloeibare Zeep Voor 20 k.g droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon worden afgegeven BROOD of 1 RANTSOEN „gebak”. Dit is: Koek of Speculaas of andere koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of gevuld groot korstgebak of gevuld klein korstgebak 21 April Vm 18 Mei 21 April t/m 4 Mei extra t/m 18 Mei 7 Vm 20 April extra t/m 4 Mei 28 April t/m 4 Mei extra Vm 11 Mei. echter niet in restaurants e 4. 21 t/m 27 April sxtra t/m 4 Mei. echter liet in restaurants e. d. (particulieren) Tot en met 30 BON Een beroep op Nederlandsche schepen De „Tel.” meldt uit BrusselDank zij de bemiddeling van de Duitsche autoritei- 100 k.g.) baggerturt. 100 k.g.) cokes (ook cokes). or u i nk ooi briketten B en W van Gouda deelen aan den gemeenteraad mede, zoo meldt de Tel., dat bij besluit van don Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied d.d. 19 April onniiddelliik ingaand ont slag is verleend aan mr dr. K F O. James als burgemeester van Gouda. Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen. CENTRALE VERWARMING tp voederkaarten voor Honden Voor groep I en II III IV V VI Op voederkaart voor katten SCHEERZEEP (apart strookje) of .cheercrême of scheerzeep RUND- KALFS- VARKENS- PAARDEN- 01 SCHAPEN. 'VLEESCH ot VERDUURZAAMDE KIP (been inbegrepen) in blik of glas of 1 Rantsoen Vleeschwaren. Dit is: voor gerookt of gekookt varkens- rund- kalfs- paarden- en scbapen- vleesch en voor gerookte worst soorten. b.v ham, schoudercar- bonade. spek, rookvleesch, pekel- vleesch. Geldersche rookworst, plockworst en snij worst voor gekookte worstsoorten, b.v. boterhammenworst, lunchworst, rolpens en knakworst Frankforter en Weener voor leverartikelen als b.v. Ber liner. Saksische en Haagsche leverworst en verder van tongen worst en nierbrood voor bloedworst Het Algemeen Nederlandsch Comité Onze Marine, zal op de graven van vier gesneuvelde matrozen der Nederl Marine op de algemeene begraafplaats te IJmui- Waarom holde heer Kruis (in ga lanterieën) na het zich ter ruste begeven zo onstuimig naar bene den. naar de winkelkamer? Antwoord: Omdat hij vergeten had de gaskraan te sluiten. Wel iswaar was de gastoevoer, toen hij beneden arriveerde, nog steeds ge stagneerd. doch het zou kunnen zijn, dat er in de loop van de nacht weer gas kwam en dan zou dit via de geopende kraan zo in de winkelkamer stromen en mijn heer Kruis had te veel en te vaak gelezen over gasvergiftiging om daar niet dodelijk bang voor te zijn. Vandaar dus zijn zeer ver standig besluit om er alsnog even uit te wippen en de tocht naar beneden te ondernemen. De kleinste provincie van ons land, maar een van de mooiste. Utrecht is een schone parel in de kroon der Nederlandse provinciën, heb ik eens gelezen en zo is het. We komen nu al aardig in de buurt van onze eigen provincie en dus zul len de meesten van jullie de provin cie Utrecht, of althans een deel er van. wel uit eigen aanschouwing ken nen Des te gemakkelijker dus zal het beantwoorden vaa de onder staande vragen je vallen. vervaardigd van uitval en/of af val van vaste brandstoffen, geen turf zijnde 250 k.g Briketten geheel of gi vervaardigd van uitval val van turf. niet tot briketten geperst uitval en/of afval van vaste brandstof fen De veel gebruikte^ia^idsmaat 1 MM «4 7. de foto moet den afgebeelden per soon duidelijk kenbaar weergeven; 8. gelijkmatige (zgn. egale) kleur; wit te. althans lichte achtergrond; 9. de foto mag geen nevenafbeeldingen bevatten (geen andere personen, geen huis, geen landgchap, geen hond, enz. enz.) 10. de foto mag geen stempelafdruk of deel van' een stempelafdruk bevatten; 11. de achterzijde der foto moet zijn van wit of roomkleurig (chamois), ge heel blanco papier, zonder stempel, op druk of anderszins. Volledigheidshalve zij vermeld, dat in het tweede lid van genoemd artikel het gebruik van zoogenaamde photomaton of polyphoto is verboden. Het meerendeel dezer bepalingen vraagt geen nadere toelichting. Blijkens vele in- gekomen brieven schijnt echter het be paalde onder 4 niet geheel duidelijk te zijn en is men in twijfel, of met de door snede van het hoofd de horizontale dan wel de verticale doorsnede wordt bedoeld. Wil men in alle voorkomende gevallen den zekersten en veiligsten weg volgen, dan zorge men, dat de kleinste doorsnede van het hoofd altijd minstens 2 cm. zij. En wil men iedere moeilijkheid met be trekking tot de vereischte afmeting voor komen, dan make men gebruik van de vrijheid, de genoemde minimum afmeting te overschrijden, door het hoofd, binnen de grenzen der totale foto-afmeting van 3) x 4$, zoo groot mogelijk te reprodu- ceeren. Het voorschrift onder 5 vereischt, dat het linker oor duidelijk en geheel zicht baar zij. Bij het fotografeeren van vrou welijke clientèle, die gewend is het kap sel over het oor te dragen, moet er op gelet worden, dat het haar zoodanig bo ven en achter het oor wordt teruggelegd, dat aan bovenstaande eischen kan worden voldaan. Het bepaalde onder 7 is met die eischen in geen enkel opzicht in strijd. Met den achtergrond, waarover onder 8 wordt gesproken, wordt niet de achter- of ommezijde der foto bedoeld Een witte, althans lichte achtergrond is voorgeschre ven om daartegen de afbeelding zoo scherp mogelijk te doen afsteken De achter- of ommezijde van het fotopapier, genoemd onder 11, mag geen stempelaf druk. opdruk of anderszins, bijv water merk, vertoonen. Zij is bestemd voor den vingerafdruk, welke door de aanwezigheid van dergelijke merkteekenen in of op het papier, aan duidelijkheid zou inboeten. Wij vertrouwen, dat na deze toelichting geenerlei twijfel zal blijven bestaan om trtnt de interpretatie der eischen welke aan de foto’s voor de persoonsbewijzen zijn gesteld Mocht, onverhoopt, nog ver duidelijking ncodig zijn, dan vrage men inlichtingen aan de bevoegde instanties Willen de ambtenaren, die voor de uit reiking der persoonsbewijzen zijn aange wezen. hun belangrijke en omvangrijke taak op vlotte wijze kunnen uitvoeren, dan mag er door hét inleveren van on deugdelijke foto’s geen stagnatie in hun werkzaamheden ontstaan Voor hot geheels Jaar roods volgeboekt Zooais de heer Kaub, de leider der af- deeling volksgezondheid van het N.V.V. aan het A N.P. mededeelde, verloopen de uitzendingen van rustbehoevende moeders en zwakke kinderen naar de vacantie- huizen in Duitschland geheel naar wensch. Reeds zijn vier transporten naar Duitsch land gegaan en het vijfde vertrekt deze week. Zooais bekend is de eerste groep moe ders uit Bad Schledehausen teruggekeerd en deze moeders waren enthousiast over de genoten vacantie. Het eten was uitste kend, de omgeving was prachtig en alle dames waren in gewicht toegenomen. Een van hen was zelfs negen pond in drie weken aangekomen. Zij hadden zich voor treffelijk geamuseerd en een heerlijken onbezorgden tijd doorgemaakt, zoodat zij met nieuwen moed en vol lust weer aan den arbeid gingen. Geen enkelen keer had den zij luchtalarm gehad noch hadden zij vliegtuigen gehoord, zoodat er niets van haar zenuwen was gevergd. Een der moe ders had nog nooit in een trein gereisd, zoodat deze vacantietocht haar grootste belevenis werd. Het aantal aanvragen tot deelneming is intusschen zoo groot geworden, dat men voor het geheele jaar reeds volgeboekt is. Er kunnen dan ook geen nieuwe aanmel dingen meer worden aangenomen. Alleen in zeer dringende gevallen, als het wer kelijk uiterst noodzakelijk is, dat een moeder van een groot gezin rust krijgt, zal men trachten te helpen. Dan kunnen deze vrouwen de plaatsen innemen van haar, die op het laatste oogenblik verhin derd zijn en verstek moeten laten gaan. Van de kinderen, die nog niet terug zijn, ontvangt men opgetogen brieven. Ook zij maken het uitstekend Maar voor de uitzending van hen geldt hetzelfde. Ook hier kan men geen aanmeldingen meer accepteeren. Voorloopig zal er elke week een transport naar Duitschland ver trekken en waarschijnlijk zal dat tot Sep tember voortduren. Deze uitzendingen worden in samenwerking met „Vreugde en Arbeid” georganiseerd door het N.V.V., dat dezen arbeid verricht bij gebrek aan een zelfstandige organisatie voor de volks gezondheid en volkswelvaart. In de toe komst hoopt men dat een dergelijke orga nisatie zal ontstaan en dit werk zal over nemen. Daar er geen geschikte tehuizen en niet voldoende geschoold personeel beschikbaar zijn, heeft men geen kans gezien de moe ders en kinderen in Nederland de vacan tie te doen doorbrengen. Na verloop van tijd hoopt men ook in ons land enkele vacantiehuizen te kunnen openen. Hoewel men toch echter aan uitzending naar de Duitsche baden de voorkeur moet geven, omdat de verandering van klimaat van groote beteekenis is. Aan de opleiding van personeel en aan de opleiding van assis tenten, die de moeders der groote gezin nen in de huishouding kunnen vervangen, wordt reeds gewerkt DE ORGANISATIE VOOR DE BINNEN- LANDSCHE 9LEEPVAART De Sleepvaartcommissie, benoemd inge volge art. 4 van het besluit van den se- cretaris-generaal van het departement van Waterstaat, betreffende de uitoefening van de sleepvaart in het bezette Neder landsche gebied, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat krachtens dit be sluit voor het verrichten van binnen- landsch sleepwerlt, met uitzondering van bergingswerk, een vergunning vereischt is. Met ingang van 1 Juni 1941 zal con- tróle op de naleving dezer verordening worden uitgeoefend, zoodat ieder dan om te kunnen sleepen, in het bezit van een vergunning dient te zijn. Vergunningen voor sleepbooten worden verleend door of namens de sleepvaart commissie. Aanvragen om vergunning voor sleepbooten kunnen worden gericht op de daartoe bestemde aanvraagformu lieren totvoor zoover betreft sleepwerlt voor eigen bedrijfde sleepvaartcommis- siee departement van Waterstaat, Bin nenhof 20, ’s-Gravenhage, en voor ander sleepwerk tota. het kantoor van de Ne derlandsche particuliere sleepvaartcen- trale, Beursgebouw (ingang Sint Laurens- straat 83, postbus 1038, Rotterdam, als mede haar bijkantorenb. het Centraal bureau voor de Rijn- en binnenvaart, Sta tionsweg 147, ’s-Gravenhage, bijkantoor te Rotterdam, Westerkade 2 aldaar c de N.V. Ned. Stoomsleepdienst voorheen van P Smit jr., Willemsplein 16, Rotterdam. Aanvraagformulieren kunnen aan bo venvermelde adressen worden verkregen. Teneinde tijdige behandeling der aan vragen mogelijk te maken, is het ge- wenscht. deze onverwijld in te dienen Naar aanleiding van bezwaren, welke van de zijde van de bietentelers zijn in gébracht tegen de overmachtsclausule in de suikerbietenkoopbrieven der suikerfa brieken deelt 't Rijksbureau voor de Voed selvoorziening mede, dat die clausule zoo danig zal worden gewijzigd, dat de geval len, waarin overmacht voor de suiker fabrieken tot ontvangst der bieten zal worden aangenomen, niet ter beoordee- ling van de suikerfabrieken, (zooais de koopbrieven vermelden), doch ter beoor- deeling van den directeur-generaal van de Voedselvoorziening zullen staan. De bie tentelers zullen in geval van overmacht, als bovenbedoeld, alle maatregelen moeten nemen, welke noodig zijn om schade aan de suikerbieten zooveel mogelijk te voor komen. dorp zie je rechts van je, verscho len achter een groep bomen, een toren uitsteken van een enigszins ongewoon model. „Kijk”, hoor je dan zeggen. „Daar heb je het1” Vullen jullie dit eens in. 2. Bijna ieder, die per fiets of trek kende door Utrecht zwerft, brengt een bezoek aan de pyramide van Austerlitz. Zoals je ziet dus. heb ben niet alleen de Egyptenaren hun pyramides; wij bezitten er ook eentje, al is hij dan wat kleiner en minder goed zichtbaar. Immers, de Egyptische pyramides staan kaal en naakt in de woestijn; onze pyramide is begroeid en omringd door geboomte. En zo oud als de Egyptische pyramides L die van Austerlitz nu ook weer niet. Apropos: hoe komt die pyramide daar eigenlijk en vanwaar stamt die buitenlandse naam „Auster litz”? 4. Als je de provincie Utrecht door kruist, hetzij per fiets, auto, tram of trein, valt het je op. dat het er wemelt van de stichtenaren. Wie kan hiervan een verklaring geven? 5. Door de stad Utrecht wandelende (als toerist en vreemdeling) is er veel, dat je oog boeit. Moderne en historische gebouwen vragen om beurten de aandacht en een groot deel van je tijd; tenminste, wanneer je er voor voelt om zo midden uit het drukke stadsge woel eens over te stappen in een stille rustige kloosterhof, waar alleen het droppelen van water uit de pomp de stilte onderbreekt en accentueert En dan ga je natuurlijk ook eens een poosje staan kijken naar het standbeeld van prof. Donders, want dat vind je ook in Utrecht. Waarom staat dat eigenlijk in Utrecht en wie was professor Donders? Tot Donderdagavond! De jaren als kweekeling met acte tellen niet mee Eenige dagen gleden publiceerden wij een regeling voor onderwijzersbenoemin- gen, volgens welke de ouderen, die dus het langst gewacht hebben, voorgaan. Naar wij thans vernemen ligt het niet in de bedoeling hen te plaatsen in de salarisklasse, waarin zij thuis zouden hoo- ren, als men den tijd, dat zij als kweeke ling op school werkzaam waren, meetelt. Wel geldt de tijd, dat zij als tijdelijke dienst hebben gedaan, mede. Overigens ontvangen de pas aangestelde onderwij zers, ongeacht hun leeftijd, dus het aan vangssalaris. Men wijst er in bevoegde kringen op, dat het niet doenlijk is na te 110 Kg 450 stuks (200 k.g baggerturt. 175 k.g fabrieksturt 300 stuks (195 kg.) persturf. 200 k.g. overige soorten turf. I fcrkrijgb bij Apothekers en Oroqlstent-JOen-» 21 Vm 27 April extra t/m 4 Mei, echter niet in restaurants e. d. PERSONEELE BELASTING VOOR PLEIZIERBOOTEN De wet op de personeele belasting kent de mogelijkheid van ontheffing van belas ting, indien men gedurende een geheel ka lenderjaar het belastbare vaartuig buiten gebruik stelt en hiervan vóór 20 Januari aan den betrokken inspecteurs kennis geeft Tot voor kort bestond er voor be zitters van zeiljachten geen aanleiding om evenzoo te handelen. Daarin is nu veran dering gekomen als gevolg van het ver bod om verschillende wateren te bevaren en om in de kajuiten van jachten te over nachten. Voor velen is het gebruik van de boot nu zóó beperkt geworden, dat zij, moesten besluiten hun vaartuig in de win- terberging te laten. Strikt genomen is het thans voor dezen te laat om nog onthef fing van personeele belasting te verzoeken. Dit is echter te wijten aan omstandighe den buiten hun wil. Op dien grond heeft de ANWB. thans tot den Secretaris-gene- raal van het departement van Financiën, het verzoek gericht, de inspecteurss te wil len machtigen in de juistbedoelde gevallen, als men daarom verzoekt, alsnog onthef fing te verleenen of wel een aanslag over dit jaar acherwege te laten. Eenigen tijd geleden is een commissie gevormd van landbouwdeskundigen, voort komend uit de kringen van Nationaal Front, De Nederlandsche Unie en het voormalige Landbouw en Maatschappij, welke commissie thans met hare voor stellen is gereedgekomen. Deze voorstel len betreffen de sociale ordening, het bodemvraagstuk, de marktordening en den corporatieven opbouw van den land bouw. De rapporten zullen dezer dagen in de officieele organen van de genoemde be wegingen worden afgedrukt ten, is een Belgische delegatie in staat geweest te Moskou economische onder- handelingen te voeren, die tot bevredi gende resultaten hebben geleid Sovjet- Rusland zal tot September 225.000 ton graan aan België leveren en 600 000 kub. meter mijnhout Van het graan zal reeds 50 000 ton in April-Mei worden geleverd. België zal aan Rusland o.a. steenkool le veren (reeds werd het cijfer 300.000 ton genoemd), baksteen, cement, enz., me taalwaren, fotopapier. Inmiddels is er zorg jwor gedragen, aldus ging Oberregierungsrat dr. Schwarz voort, dat bijv, niet een groote toevloed van krachten uit het grootste land het kleinere Nederlandsche volk in dit op zicht in gedrang zou brengen. In Duitschland heeft men de methode, dat voor de uitoefening van een beroep niet Men meldt ons van bevoegde zijde: Nu door verschillende gemeenten een begin wordt gemaakt met de uitreiking der persoonsbewijzen, moge ernstig de aandacht worden gevraagd voor de eischen, waaraan de foto’s, waarmee het persoonsbewijs zal worden voorzien, moe ten voldoen. Deze eischen zijn vermeld in artikel 15, eerste lid, van het uitvoe ringsbesluit persoonsbewijzen 1. Hoewel dit uitvoeringsbesluit bij zijn verschijnen in de bladen in zijn geheel werd opge nomen, meenen wij goed te doen, de bepalingen betreffende de foto’s hier nogmaals te laten volgen en eenige daar van van een kantteekening te voorzien. De twee geheel gelijke foto’s, welke door den opgeroepene worden ingeleverd, moeten aan de volgende eischen voldoen: 1. afmetingen nauwkeurig 3% c.m. breed, bij 4% c.m. hoog; 2. de foto mag uitsluitend het hoofd en eventueel het bovendeel van de borst van den afgebeelden persoon weer geven 3. de foto moet den afgebeelden per soon zonder hoofdbedekking weergeven; 4. de afbeelding van het hoofd moet 2 c.m. in doorsnede of grooter zijn; 5. de foto moet den afgebeelden per soon half ,,en face” en half ,,en profil” (zoogenaamd driekwart) naar rechts toonen, zoodanig dat het linkeroor duide lijk en geheel zichtbaar is; 6. de beeldtrekken moeten scherp en niet geretoucheerd zijn (geen wazige of zgn. kunstfoto’s) l Oberregierungsrat dr. Schwarz van het Rijkscommissariaat voor het bezette Ne derlandsche gebied gaf op de dagelijksche persconferentie een toelichting op het den 14den April j.l. van kracht geworden be sluit betreffende de gelijkstelling van ge tuigschriften. De nieuwe verordening, aldus dr. Schwarz, is een grondleggende verorde ning voor verdere uitvoerende bepalin gen Ze heeft tweeërlei doelin de eer ste plaats wil ze tusschen Duitschland eenerzijds en Nederland anderzijds een wederkeerige loyaliteitsverklaring ter tafel brengen inzake het onderwijs in het algemeen en de examens in het bijzon der De verordening in kwestie regelt dit van Nederlandsche zijde. Niet minder dan zes secretarissen-generaal hebben het stuk onderteekend, een bewijs, hoeveel interessen door deze materie gediend worden. Van Nederlandsche zijde wordt door de verordening erkend, dat de Duitsche diploma’s evenveel waard zijn als de Nederlandsche. Doel is, dat een gelijksoortige verordening ook in Duitschland zal worden uitgevaardigd en daardoor een gelijke waardeering ten op zichte van de Nederlandsche diploma’s wettelijk zal worden vastgelegd. Aan te nemen is, dat deze verordening niet te lang op zich zal laten wachten. In de tweede plaats wil de nieuwe verordening ter bevordering van het wederzijdsch verstaan de mogelijkheid scheppen om in net andere land te gaan studeeren of voor eenig beroep zich te bekwamen, zonder dat daardoor de moeilijkheid ont staat, dat de elders gebruikte voorberei dingstijd in het eigen land niet mee zou tellen. De grenzen gaan cultureel open in dit opzicht Het wordt een groot voordeel, dat wie in het andere land zich voor een beroep voorbereidt, den daartoe gebruikten tijd in het eigen land in gelijke mate mee ziet tellen als ware hij daar gebleven en voor de behaalde diploma’s de volle erkenning verwerft. Ook dit is uiteraard wederzijds en zal in de te Berlijn te scheppen verordening dan op gelijke wijze tot uitdrukking komen. De met aangeduide bonnen vervallen spoedig OPENLUCHTBIJEENKOMST DER N.8.B. TE EINDHOVEN Zondag heeft ir. Mussert op de open luchtbijeenkomst der N.S.B. te Eindhoven gesproken. Des middags te één uur werd de W.A. cpgesteld, waarna zij een marsen door de stad maakte, welke zeer veel belangstelling ondervond van de zijde van het publiek. In hotel „De Wildeman” werden de genoodigden ontvangen, waar onder de Beauftragte van den Rijkscom missaris voor Noord-Brabant, de heer Rit ter bück. Na afloop van den marsch stelden zes vendels der WA. zich op het marktterrein op Een ruim 6000-koppige menigte had zich verzameld om naar het woord van den leider te luisteren. Na afloop had er een défilé plaats op de Keizersgracht. GOUDA'S BURGEMEESTER ONTSLAGEN De Belgische delegatie heeft te Moskou de gelegenheid te baat genomen om een speciaal accoord af te sluiten betreffende de regeling der schuldvorderingen van Belgische industrieelen op inwoners van Estland, Letland en Litauen. Blijkens mededeelingen van den secre- taris-generaal voor het transportwezen, G Claeys, voorzien de Belgische autori teiten, dat zij voor de uitvoering van het Belgisch-Ruesische accoord over schepen tot een totaal van -80.000 ton zullen kun nen beschikken. Daarvan zou 20.000 ton Belgische scheepsruimte zijn. Voor overige tonnage zal beroep worden ge daan op buitenlandsche schepen, o.a. op Nederlandsche schepen. Een speciaal comité, samengesteld uit ambtenaren van diverse departementen, zal zich met de kwesties van bevrachting, voorrang der transporten, en zoo meer bezighouden. De transporten zullen tegen oorlogsrisico verzekerd worden door de Amarig, het Belgische lichaam voor mu- tueele verzekering, dat ook voor de ge wone verzekeringen, die de scheepvaart bij de Lloyds placht af te sluiten, een afdeeling opricht Voor herverzekering zal trouwens contact gezocht worden met de groote Duitsche verzekeringsmaatschap- Per bon Kan de met A aangeduide categorie gewensebte soort vaste brandstoffen verKrijgen BON 15* 16* 17* De geldigheidsduur van de met „brandstoffen een eenheid vijfde periode” en de met „cokes, een eenheid vijfde periode” gemerkte bonnen Is verlengd tot en met Woensdag 30 April a.s. Hoeveel Is de eenheid van de gewensebte soort? 1 EENHEID is gelijk: 100 k.g Briketten, geheel of gedeeltelijk h.U van max 75 k.g. anthraciet steen kool. industrie- of eierbriketten. 2) h.l kolensllk. h.l. (max h.l (max slechts een diploma noodig is, maar ook een officieele toelating van Staatswege Zonder „Staatsstempel” kan het beroep niet uitgeoefend worden. In Nederland bestaat deze methode in slechts geringe mate, doch de verordening voorziet in uitbreiding hiervan. Dan heeft men de regeling van een eventueelen toevloed In de hand In elk geval moet worden ge zorgd, dat bijv, zij, die in Duitschland om een of andere reden niet zouden kun nen slagen, hier te lande op eventueel gemakkelijker wijze hun intree in een beoogd beroep zouden kunnen doen en zoodoende geestelijk „uitschot", dat er nu eenmaal in elk beroep is. Nederland op den hals geschoven werd. Voor de zoodanigen moeten hier te lande in elk geval even scherpe voorwaarden gelden als in Duitschland. Ook zijn er beroepen, voor welke het niet mogelijk is zich elders op gelijke wijze te bekwamen als in het eigen landNederlandsch reCht b<jv is anders dan het Duitsch recht, j Fen rechter in Nederland zal steeds een Nederlander moeten zijn. De methode van de officieele toelating of weigering daarvan door het departement doet dit op voldoende wijze geheel in eigen hand blijven en toont aan, dat deze methode een goede methode is. Tenslotte voorziet de verordening er In, dat zij die na 30 Januari 1933 het Nederlandsche burgerrecht verkregen, niet zonder meer van de voordeelen de zer verordening gebruik kunnen maken. Dat richt zich met name tegen Joodsche emigranten In andere gevallen wordt voorzien, doordat de secretaris-generaal op verzoek de verordening toepasselijk verklaren kan. Ook verdient nog de op merkzaamheid. dat de mogelijkheid be staat, om overeenkomstige diploma's, die noch in Duitschland noch in Nederland behaald zijn (België werd als voorbeeld genoemd) in de voordeelen dezer ver ordening te betrekken. 250 gram op éen bon De persdienst van de N.S.B. meldt: gemeld, heeft de het departement van Volksvoorlichting en Kunsten besloten Naar dezer dagen is secretaris-generaal van de op zijn departement werkzame ambte naren op den eersten Mei, den Dag van den Arbeid, vrijaf te geven. Mede in ver band hiermede heeft de leider van den Nationalen Ambtenaren Bond, de heer W Spieksma, zich met een schrijven gewend tot den secretaris-generaal van het depar tement van Binnenlandsche Zaken, hou dende het verzoek te willen bevorderen, dat voor zoover de dienst zulks toelaat ook aan de overige ambtenaren op den Dag van den Arbeid vrijaf worde gegeven zonder dezen verlofdag in mindering te brengen van de gewone periodieke verlo ven.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9